PDA

View Full Version : Greutate maxima Rulota cu categorie B

calinvas
9th December 2007, 22:17
Din intimplare am dat peste :

http://www.autovit.ro/legi/reg2007/det.php?cap=capitol3

b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg, iar masa totală maximă autorizată a întregului ansamblu depăşeşte 3.500 kg;

Sa inteleg ca la o masina de 2200Kg pot tracta 1300KG Legal??

Parca mai era ceva legat de greutatea remorcii ,sa fie maxim 1/2 din greutatea masinii ceea ce ar duce la 1100KG remorca .

Eu stiam ca maxim la B este 750 KG.

Salutari,
Calinvas

Marius C alias Turagmes
9th December 2007, 22:25
deci poti.....daca ansamblul vehicol remorca nu depaseste 3500kg....daca depaseste....trebe inca o litera din alfabet trecuta in carnet :grin:

Ps....asta pana la noile modificari aduse codului rutier

terrano
10th December 2007, 01:01
Cu o masina de masa maxima autorizata de 2200 poti sa tractezi o remorca, rulota de masa maxima autorizata de 1300kg!!!!
Intotdeauna se insumeaza greutatile maxime admise si la masina si la rulota, adica sa luam exemplul meu. Masina are :
Masa Proprie:1960
Masa Totala maxima autorizata: 2580
Remorcabila cu disp. de franare:2800

Actualmente din toate astea conteaza numai Maxim autorizatul adica 2580, adica ce ramane de la 2580 pana la 3500 (3500-2580=920kg) este pentru rulota, si atentie si la rulota se ia maxim autorizat!!! adica eu pot tracta cu permis B o rulota cu maxim autorizat de 920kg care sunt rulote mici cum am fost nevoit si eu sa cumpar, fara sa ma pot gandi la o alta solutie mai comoda mai mare din cauza acestei legi. Din cate stiu in UE cu categoria B tractezi ce scrie in talon la remorcabil adica la mine 2800kg, care e absolut suficient pentru o rulota. Rulotele au MMA (masa max. aut.) aproximativ intre 800-1300kg , cam astea-s cele mai frecvente modele in Europa. Ca sa tractezi ceva mai mare iti trebuie BE (care de fapt nu exista, nimeni nu face examen pentru asa ceva) sau CE care e scump.

terrano
10th December 2007, 01:04
daca va intereseaza informatii despre rulote exista 2-3 forumuri unde discutam de toate despre RV-uri (recreational vehicle) , dar nu vreu sa fac aici reclama la alt forum, eventual va dau pe PM. :)

suzuker
10th December 2007, 01:08
daca va intereseaza informatii despre rulote exista 2-3 forumuri unde discutam de toate despre RV-uri (recreational vehicle) , dar nu vreu sa fac aici reclama la alt forum, eventual va dau pe PM. :)
scrie bre forumurile, lasa prostiile. Si Max intra pe ele... :grin:

terrano
10th December 2007, 01:14
http://www.clubrv.ro asta e forumul nostru frate :) zic eu
http://www.campere.ro

calinvas
10th December 2007, 11:08
Of ....
"masă totală maximă autorizată" DIFERA de "Masa Proprie"

In concluzie Toyota mea poate duce o rulota cu
masă totală maximă autorizată=820 KG. ....

Daca rulota are 2000 KG "masă totală maximă autorizată" si ma opreste "meletia" este mare amenda sau i-mi suspenda perimisul , aveti idee ce prevede legea ?

Salutari,
Calinvas

koala
10th December 2007, 11:47
In cazul meu [ Y61 automat ] asta scrie in talon :

Masa proprie : 2.485 kg
Masa totala max. autorizata : 3.110 kg
Masa remorcabila cu dispozitiv de franare : 2.500 kg
Masa remorcabila fara dispozitiv de franare : 750 kg

... concluzia trista este ca pot tracta doar o remorca cu masa maxima autorizata de 390 kg ??? [ adica 3.500 - 3.110 ] ... asta din punct de vedere legal, adica tinand cont ca am doar categoria B ... nasol !

calinvas
10th December 2007, 16:07
Nope...

Te inscrii la punctul 2

2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

gepetto
10th December 2007, 17:42
Nope...

Te inscrii la punctul 2

da numai ca suma maxima a greutatilor autorizate este in cazul lui koala cu rulota de 750kg 3800 kg deci are nevoie de c+e
Se considera conducere fara permis daca te prinde .Culmea ca am itrebat vreo trei politisti de la circulatie ca sa vad daca stiu lectiile si mi-au raspuns instant ca nu am voie.
Concluzia e ca sa nu va riscati

tarzy
10th December 2007, 17:55
....

... concluzia trista este ca pot tracta doar o remorca cu masa maxima autorizata de 390 kg ??? [ adica 3.500 - 3.110 ] ... asta din punct de vedere legal, adica tinand cont ca am doar categoria B ... nasol !

gresit ..... matale poti tracta remorca de pana-n 750 Kg

dar .... ai grija ca la remorcat nu prea se recomanda "automatele"

daca aveti de gand sa va dati cu rulote .... parerea mea .... ar fi ca inca nu e prea tarziu sa va faceti "camionagii".

costa 1.200 RON -

asta iarna cand am facut eu era numa 600 ..... bag mana-n foc ca de la anul va fi ceva de genul 1000 Euro ca popa

dureaza cca 3 luni .... mai implica ceva cheltuieli cu viza medicala si alte taxe (cam 300 a fost in primavara)

terrano
10th December 2007, 21:29
Dragi offroadisti asta a fost marea mea dilema cand am cumparat rulota, ce sa fac, categoria CE sau rulota pana in 920kg MMA! Normal cel mai simplu era BE dar cum v-am mai spus nu face NIMENI. Exista in codul rutier dar....
Pana la urma am luat rulota de 900kg MMA deci sunt legal. Preferinta noastra in materie de rulote era la cele cu MMA in jur de 1000-1200kg care sunt maimari in jur de 6 metri si au pat in cele doua extremitati, iar la mijloc era bucatarie si wc-ul, dar din pacate cele cu aceasta configuratie trec de 1000kg.
Nu e de jucat cu depasirea a 3500kg cu B pentru ca e caz penal, adica conducere fara permis.
Dar nu disperati, sau tractati rulota de 1100kg MMA cu masina nevestei, adica sa zicem cu un Opel Vectra sau asteptati si va intra in codul rutier varianta din UE...de care v-am mai zis.
@koala rulota in nici un caz nu poti tracta cu masina ta si cat.B, cele mai usoare rulote sunt cele pliabile sau corturile rulota dar si ele au in jur de 350kg. Parca exista un model de rulota pliabila care e pe acolo, adica pe la 750kg MMA dar e rar de tot si firav, oricum ce nu inteleg de ce ai tu 2500 tractabil si terrano care e mai mic are 2800kg, cred ca au gresit pe la RAR?!
@gepetto te uiti in talon cat ai la maxim tractabil cu frane?

tarzy
10th December 2007, 21:48
nu au gresit la RAR .... ci ... au fost alte perioade cand au facut omologarea. adica intr-un an au considerat ca se poate tracta 3/4 din masa maxima autorizata a vehiculului in alta an numa 1/3 .... si tot asa, fara nici o logica

stiu pe cineva in Germania care a omologat ARO324 cu motor Pejo TD sa tracteze ..... 3500 Kg .... a facut ceva modificari la suspensia spate, a facut cateva incercari ... a platit taxa ... si gata

la Defender .... capacitatea de tractare de 3500 Kg e "optiune"

Suspensie sacina grea (masa totala autorizata - 3500 kg) - 2180

si costa 2180 de Epuroi

MagnuM
11th December 2007, 00:10
Of ....
"masă totală maximă autorizată" DIFERA de "Masa Proprie"

In concluzie Toyota mea poate duce o rulota cu
masă totală maximă autorizată=820 KG. ....

Daca rulota are 2000 KG "masă totală maximă autorizată" si ma opreste "meletia" este mare amenda sau i-mi suspenda perimisul , aveti idee ce prevede legea ?

Salutari,
Calinvas

"Maxim autorizat", inseamna MAXIM AUTORIZAT!!! Nu fara catel, purcel, etc.!!!
Tractorul Scania pe care am lucrat, cantareste gol, 6820kg - dupa talon. Inseamna asta cumva, ca pot circula cu el in zona de actiune a indicatorului de 7,5 tone?!? Pe talon scrie MAXIM AUTORIZAT 18000kg!!! Politistul nu se uita daca am sau nu remorca si cat e "la gol"!!! DOAR LA MAXIM AUTORIZAT!!! SI ACOLO SCRIE 18000kg!!! Deci... am incalcat legea!!! Sunt pasibil de pedeapsa!!! Legal!!! Contestati unde vreti... o faceti degeaba!
Voi va agatati ca inecatul de-un pai, invartindu-va in jurul unor cifre sau termeni! Cat. B este pana la 3500kg. Asa spune legea! Punct. Poti trage 750kg, fara dispozitiv de franare... daca nu depasesti 3500kg! Poti trage peste 750kg, cu dispozitiv de franare... daca nu depasesti 3500kg!
Exact ca la Suburban: degeaba scrie in talon "autoturism" (sper ca nu pentru multa vreme!); are 3901kg MAXIM AUTORIZAT! Deci, nu se incadreaza la cat. B!!!
Restul e polemica! Si tot ce faceti, faceti "pe barba voastra", daca nu va incadrati in categoria pentru care aveti permisul! Apropo... pentru asta se face dosar penal...

MagnuM
11th December 2007, 00:12
Nope...

Te inscrii la punctul 2

Daca TOT ansamblul - vehicul tragator+remorca depaseste 3500kg, TREBUIE categoria B+E!!!

Nu va mai invartiti in jurul greutatilor: "remorca are 750kg... n-are 750kg..." etc.!!! Ai depasit la TOTAL 3500kg, TREBUIE SI CATEGORIA "E"... Punct!!!

night bird
11th December 2007, 00:41
In cazul meu [ Y61 automat ] asta scrie in talon :

Masa proprie : 2.485 kg
Masa totala max. autorizata : 3.110 kg
Masa remorcabila cu dispozitiv de franare : 2.500 kg
Masa remorcabila fara dispozitiv de franare : 750 kg

Ciudat, la mine, la y61 SWB pot tracta 3500kg cu frana...

terrano
11th December 2007, 01:23
Da,da 3500 tractabil la patrol mi se pare total justificat cand la terrano e 2800. Acum intreb iarasi, o fi gresit in talon la Koala sau o fi din cauza cutiei automate? Desi nu cred ca are vreo legatura cutia de viteze cu greutatea maxim tractabila cu frane.
@magnum din cate cunosc si eu, tot ce spui este adevarat, inclusiv cu dosar penal, am prieten in situatia asta. Ideea este cu B sa nu depasesti 3,5tone cu cele doua MMA-uri insumate.

koala
11th December 2007, 02:33
... diferenta aia, de la 3.5 tone la 2.5 tone, este de la cutia automata ...

PS : ... maine ma opresc langa un politist si-l intreb ... da' sunt sigur ca e asa cum zic MagnuM si gepetto ...

fender
11th December 2007, 03:21
Daca TOT ansamblul - vehicul tragator+remorca depaseste 3500kg, TREBUIE categoria B+E!!!

Nu va mai invartiti in jurul greutatilor: "remorca are 750kg... n-are 750kg..." etc.!!! Ai depasit la TOTAL 3500kg, TREBUIE SI CATEGORIA "E"... Punct!!!

Nţţţţ .... poti sa pui cate puncte vrei dar limba romana e limba romana si de data asta, spre deosebire de versiunea anterioara a regulamentului, scrie cat se poate de corect.
Ai un auto de cat. B, indiferent de masa max autorizata (sa zicem ca are chiar 3.500 kg) atunci poti sa tragi orice remorca (cu sau fara frane) cu masa max aut de pana la 750 kg inclusiv fara sa ai nevoie de BE. Respectiv poti ajunge la o greutate maxima a ansamblului de 4250 de kg atata vreme cat remorca are max 750 de kile.

Cu alte cuvinte, o remorca usoara (adica aia cu masa max aut mai mica sau egala cu 750 kg) poate fi trasa in cadrul aceleiasi categorii cu autovehiculul tragator. E ca si cum n-ai avea-o agatata de masina.
La fel e si la categoria C, poti sa tragi pana la 750 de kg fara sa iesi din categorie.

Motivele introducerii in viitor a specificatiei de 4250 de kg pt. cat. B (in toate tarile U.E) sunt urmatoarele:
- nu in toate tarile (membre UE) regulamentul are un punct 2 precum regulamentul nostru (si al altora).
- elimina stupizenia de acum cand ai voie sa conduci un ansamblu insumand 4250 de kg alcatuit din 3500 auto + 750 remorca dar nu ai voie sa conduci un 3499+751 s.a.m.d pana la 2250+2200

Intrebarea asta a tot fost pusa pe forumurile politiilor de la noi (B, CT) precum si prin intrebari adresate direct politiei (prin e-mail sau pe situl lor).
Uite unul care a fost oprit si prin alte tari: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=72336

MagnuM, ia vezi care sunt raspunsurile la intrebarea 10 aici: http://www.20auto.ro/chestionar.php?chestionar=25 si la intrebarea 12 aici: http://www.20auto.ro/chestionar.php?chestionar=31 .

Versiunea simpla, pe intelesul tuturor, pentru cei care nu au o categorie cu E in coada:
1. ai o remorca de pana la 750 de kg => te doare-n basca, poti s-o agati de orice masina de cat B (fel si la C)
2. ai o remorca peste 750 de kg, atunci:
- trebuie sa aibe frane si
- trebuie ca suma maselor maxime autorizate ale remorcii si autov tragator sa nu depaseasca 3.500 kg si
- masa maxima aut a remorcii trebuie sa nu depasesca valoare trecuta in talonul masinii la rubrica masa maxima remorcabila cu disp de franare si
- masa maxima aut a remorcii sa nu depaseasca masa max aut a autov tragator (de cele mai multe ori e acoperit de punctul precedent dar mai sunt si exceptii).

calinvas
11th December 2007, 10:55
Eu inclin sa-l cred pe Fender ....

Din pacate si 750 KG este Insuficient :roll:

4250 KG pt categ B suna Excelent, in Ungaria cum este ??? are cineva idee ??

Salutari,
Calinvas

MagnuM
11th December 2007, 17:20
... 1. ai o remorca de pana la 750 de kg => te doare-n basca, poti s-o agati de orice masina de cat B (fel si la C)...

Recitind regulamentul cu ultimele modificari, trebuie sa recunosc ca asa scrie. Poti atasa o remorca pana la 750kg unui vehicul incadrat la cat. B, C sau D, fara a-i schimba incadrarea. Asa scrie! (art. 30, alin. b, pct. 2; alin. d, pct. 2; alin. f)

Referitor la cat. B+E; cineva spunea ca "nu exista"... Exista, in urmatoarele conditii:
1. Ai deja cat. C+E - poti conduce vehicule din cat. B sau D, la care s-au atasat remorci mai mari de 750kg, daca ai deja, permis pentru cat. B si D. (art. 40, alin. 2, 3)
2. Soliciti examinare din partea Politiei, pentru cat. E, daca ai deja permis pentru cat. B. :lol: Asa scrie in carte! (art. 39, alin. 2)

Si mai scrie in carte, la art. 154: "Cuplarea vehicului cu una sau doua remorci, pentru formarea unui ansamblu de vehicule, se poate efectua numai daca:"... alin. b: "ansamblul de vehicule poate realiza raza minima de virare a autovehicului tragator"... :lol:

Lasand la o parte limba romana...
... Nţţţţ .... poti sa pui cate puncte vrei dar limba romana e limba romana si de data asta, spre deosebire de versiunea anterioara a regulamentului, scrie cat se poate de corect... ... parerea mea... luati-va cat. E, daca doriti sa tractati.

vergu cristian
22nd March 2008, 00:01
la mine in talon scrie remorcabil cu sistem de franare 5000kg
masina, mitsubishi pajero are maxim autorizat in jur de 2800 kg, a fost la o unitate militara
si cred ca trebuia sa traga cine stie ce minune de au omologat asa mult remorcabil asa ca nu imi fac probleme
rulota are 850kg

Unimog
22nd March 2008, 07:10
Eu am patit invers. Am plecat la Cluj am luat rulota am ajuns acasa si am constatat n-am incotro si am facut C+E .Pathfinder MMA=2950 , Rulota (9m) MMA 2000 kg=4950 kg
Am intles ca acum este mult mai usor cu camioane mult mai noi .Eu am facut pe un prapadit Saviem ,sarea viteza, odata am pierdut toba, nu avea sincronizare pt schibarea vitezei (trebuia sa schimbi cu un mic sprit) . Era asa de rablagit ca vedeai prin cabina asfaltul cum mergeai
Culmea e ca atunci nici nu am crezut ca voi folosi asa de des C+E

robertz
23rd March 2008, 23:49
Aveti idee ce se ia in calcul atunci cand am de transportat pe platforma un autoturism, masa proprie a acestuia sau cea maxima autorizata?

fender
24th March 2008, 12:18
Teoretic, nici una nici alta. Autoturismul de pe platforma devine marfa sau incarcatura utila a remorcii/platformei. Respectivul autoturism ar putea fi fara motor, cu un motor in plus in portbagaj sau cu alte piese in plus prin el.
Important e ca tu sa stii cam care e masa proprie (cu plusuri si minusuri daca e cazul) ca sa fii in interiorul sarcinii utile a remorcii/platformei. Cine vrea sa se lamureasca daca nu cumva remorca e incarcata peste capacitate trebuie s-o cantareasca, e singura modalitate legala.

gepetto
24th March 2008, 20:24
Scuze ca ma bag dar la toate aste cu B B+E ,si asa mai departe se ia in calculmasa maxima autorizata.
sa ai surpriza ca cu un Patrol nu poti sa tragi decat un carucior de 750 kg ,daca ai doar B-ul

andrei popescu
25th March 2008, 23:24
Pt. fender: Intotdeauna se ia in calcul masa maxima autorizata, (nu sta nimeni sa cantareasca si sa se tocmeasca), am un prieten caruia i-a fost facut dosar penal pt. o remorca goala,care tot as nu depasea impreuna cu autoturismul 3500 de kg.

Pt. gepetto: La patrolul de 3.0 y61 merge un carucior de 550 de kg maxim cu cat. B :ha:

fender
26th March 2008, 02:02
Eu am inteles intrebarea lui robertz asa:
- are un vehicul si o remorca/platforma
- in remorca/pe platforma vrea sa puna un autoturism
- autoturismul (nu vehiculul) are o masa proprie si o masa maxima autorizata
- intrebarea era care dintre cele doua mase ale autoturismului (nu ale vehiculului) se ia in calcul

Cred ca voia sa stie care dintre masele autoturismului din remorca s-ar lua in calcul cand un politist vrea sa verifice daca nu cumva a depasit sarcina utila a remorcii, care n-are treaba cu nici un fel de categorie de pe lumea asta - se poate presupune ca ai toate categoriile posibile... Exemplu: Ai categoria C+E, un microbuz de 3.5 tone MMA, o remorca de 1.5 tone cu greutate proprie 400 kg si vrei sa transporti un autoturism cu masa proprie 1000 kg si MMA de 1600 kg.
Daca n-am inteles bine intrebarea, imi cer scuze.

Ce n-am priceput este ce legatura are o remorca goala cu cazul in speta? si cum faci cand trasporti saci cu nisip? Au si sacii mase maxime autorizate?

Cat priveste trasul remorcii dupa respectivul vehicul, goala sau incarcata, normal ca se aplica regulile cunoscute, reguli pe care le-am discutat deja in topic, pe care le-am explicat si eu pe intelesul tuturor, pe care nu e nevoie sa mi le mai explice nimeni, inclusiv pentru ce sa face dosar penal sau nu dar pentru care n-aveti decat sa bateti apa-n piua in continuare desi e la fel de simplu ca si "la revedere" :grin:

robertz
31st March 2008, 16:56
multumesc pentru raspuns :g sorry nu am reusit sa ma exprim la fel de explicit

gnok
3rd April 2008, 08:25
g proprie 1760
totala maxima autorizata 2300
remorcabila cu disp. franare 2800
remorcabila fara disp franare 750
acuma dupa care se face calculul?....3500 ce scrie in permis ca sa nu depasesc legal admisa cu B, dar nu mai mare de 2800 cu masina cu tot?..adica o rulota de 1040 kg.?(daca are frane)si fara frane max 750?...

terrano
3rd April 2008, 23:14
Poti tracta cu permisul B: 3500-2300=1200kg. Rulote de 1200MMA sunt chiar frumusele, cu pat pe amanadoua parti si tot restul.

Klez
21st May 2008, 02:02
Readuc topicul la viata... Am Pajero cu masa proprie: 1480, MTMA: 2115 si remorca cu franare de 1800 kg. Acu 2 ani am carat in spate pana la Braila si retur(SV) un pavilion apicol cu MTMA de 1800 kg (era omolag sa-l pot cara dupa Pajero). Cei drept e ca avea mult peste 2 tone dupa ce a fost incarcat. La fel ca si masina care ajunse-se si ea pe la 2.5 t
3500-2115=1385.... Pana la 1800 este ceva diferenta. Daca ma cantareau ARR-ul de la intrare in Braila era si mai "distractiv". Cand am trecut pe langa ARR-isti, instantaneu au crescut morcovii.
Concluzia: Sa mai beau o bere de fericire ca nu a fost atent nea militzianu` din Roman cand m-a oprit la "Verificare de rutina", si aia din BR.
Acum pavilionul e tras de un camion, iar eu nu-mi mai omor noul motor cu greutati nesimtite de mari. 1385 kg e foarte suficient.

zep
21st May 2008, 19:12
90% din politistii care te or opri nu au habar si nici nu ii intereseaza de sarcini maxime si minime
arr-ul nici atat nu se va lega de tine cu un autoturism
insa e bine sa ai permisul cu categoriile adecvate pt orice eventualitate
personal am tractat remorca de 2 autoturisme (mma 3500 kg) cu masina ce are sarcina pe carlig 2tone si asta in mod repetat prin toata europa nu e o lauda si nu sunt mandru de treaba asta subliniez doar ca nu e lumea asa de interesata de mase si greutati in cazul autoturismelor
interesul pt kilograme apare in cazul camioanelor unde si amenzile devin interesante

Klez
22nd May 2008, 15:05
Daca si asa eram la capitolul remorci. ATENTIE celor care au Pajero si transporta remorci. Mie aproape ca mi sa rupt traversa pe care este prins carligul de remorcare. Bine-inteles de la rugina. Innainte sa plecati cu o remorca la drum, indiferent cat de grea sau ushoara este, faceti nishte shocuri puternice din franare accelerare. Sufele de siguranta se prind tot pe placa de la carlig, asa ca sunt sanse mari sa pierdeti remorca de tot in caz de ceva. Ceea ce-i si mai nasol e ca acea traversa este mascata de bara spate si nu se observa daca e ruginita sau e buna. Asa ca sa luati in calcul si chestia asta innainte de drum. Nu cred ca e valabil numai la Pajero problema asta. Multa bafta

calinvas
21st July 2008, 10:15
In concluzie pot tracta o rulota care sa aiba 750 KG MMA !!

Intrebare de BARAJ :

Exista o asemenea rulota ???

Stie cineva modele , situri cu asa un acaret ??

Salutari,
Calinvas

calinvas
21st July 2008, 12:51
:ang2 Din pacate tot ceea ce am gasit ca si rulota are mai mult de 750KG MMA.

Am cautat o rulota care sa aiba WC si erau mai grele de 750 KG .

Eu as vrea si cu dus .....

Exista un model fara bucatarie ... chiuveta , aragaz ?? De astea nu as avea nevoie.

Are cineva idee cum rezolv problema cu greutatea ?? Trebuie sa-mi mai iau o categorie la permis ???

Ce categorie este OK pentru o rulota cu MMA 1000 ~ 1500 KG ???

Daca este indicator rutier 3.5 T limitare se aduna MMA a Auto (2085KG proprie vs 2850 KGMMA) + Rulota sau Greutatea proprie ??

Salutari,
Calinvas

parpaneata
30th September 2008, 12:46
He,he....ce-ati mai intors-o pe toate partile! :D Facand parte dintre rulotistii inraiti am dezbatut problema asta pe toate partile si....am ajuns la urmatoarea concluzie....sau urmatoarele.
Autoturism cat B....si aici hai sa mergem pe MMA maxim ca sa nu mai fie interpretari,deci cu MMA 3500 kg....poate tracta remorca fara dispozitiv de franare cu MMA de pana la 750 kg! Rezulta un ansamblu de 4250 kg si....e legal! Rulota fara dispozitiv de franare nu exista.
In rest e valabila insumarea MMA-urilor dar,mare atentie,MMA-ul rulotei-remorcii,nu trebuie sa depaseasca MMA-ul autovehiculului tragator si bine-nteles respectat ce scrie in talon.
Editez,ptr a va mai da un ajutor celor interesati. Cautati rulote cu masa propie mica!!! MMA-ul ei se poate modifica la RAR. De ex: rulota cu masa propie 750 si MMA 900 sau 1000kg in acte,se poate modifica la 850 sau chiar 800 kg MMA! Nu sepoate modifica niciodata sub masa propie data de fabricant!!! Cu interventii....se poate modifica si MMA la masina dar......cred ca se prea complica treaba.

gepetto
30th September 2008, 17:00
He,he....ce-ati mai intors-o pe toate partile! :D Facand parte dintre rulotistii inraiti am dezbatut problema asta pe toate partile si....am ajuns la urmatoarea concluzie....sau urmatoarele.
Autoturism cat B....si aici hai sa mergem pe MMA maxim ca sa nu mai fie interpretari,deci cu MMA 3500 kg....poate tracta remorca fara dispozitiv de franare cu MMA de pana la 750 kg! Rezulta un ansamblu de 4250 kg si....e legal! Rulota fara dispozitiv de franare nu exista.
In rest e valabila insumarea MMA-urilor dar,mare atentie,MMA-ul rulotei-remorcii,nu trebuie sa depaseasca MMA-ul autovehiculului tragator si bine-nteles respectat ce scrie in talon.
Editez,ptr a va mai da un ajutor celor interesati. Cautati rulote cu masa propie mica!!! MMA-ul ei se poate modifica la RAR. De ex: rulota cu masa propie 750 si MMA 900 sau 1000kg in acte,se poate modifica la 850 sau chiar 800 kg MMA! Nu sepoate modifica niciodata sub masa propie data de fabricant!!! Cu interventii....se poate modifica si MMA la masina dar......cred ca se prea complica treaba.
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg, iar masa totală maximă autorizată a întregului ansamblu depăşeşte 3.500 kg;

e o nonconcordanta aici , 4250kg este cat B+E si nu stiu cati au asa ceva

terrano
30th September 2008, 17:27
BE se refera la situatia cand remorca este peste 750kg. Dar Parpaneata v-a prezentat situatia de limita adica cu o masina cu MMA de 3500kg totusi mai poti tracta cu cat. B o remorca "mica" adica sub 750 kg (fara disp. de franare) si poti ajunge pana la 4250 in final. Dar asta numai si numai in cazul remorcilor mici (se exclud rulotele care trec oricum de acesta greutate si au si disp. de franare). In cazul cand ai remorca "mare" adica peste 750kg, trebuie avut grija ca MMA-urile insumate (masa maxima autorizata) sa nu depaseasca 3500kg, altfel e bai mare. Noi dincolo la clubrv am dezbatut problema asta luni de zile, cu ce ai voie si nu ai, avem si un raspuns oficial de la politia romana. Asa este cum va spune colegul rulotist.

calinvas
1st October 2008, 15:02
Salut,

Poti losta te rog " avem si un raspuns oficial de la politia romana" in aceasta problema ??

Salutari,
Calinvas

parpaneata
1st October 2008, 17:46
Uite! Se refera la cazul "cu rulota".
R O M Â N I A

MINISTERUL INTERNELOR SI REFORMEI ADMINISTRATIVE

DIRECŢIA GENERALĂ DE POLIŢIE A
MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
BRIGADA DE POLITIE RUTIERA

Numar operator de date cu caracter personal 3223/2006
Nr. 707.730 Data 17.07.2008

Stimata doamna Cecilia Vladut ,

Avand in vedere mail-ul dumneavoastra, inaintat Brigazii de Politie Rutiera si inregistrat sub numarul 707730/25.06.2008, va informam ca, in conformitate cu dispozitiile art. 30 lit. b, pct. 3 din Regulamentul de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului Romaniei nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, cu modificarile si completarile ulterioare, conducatorul auto, posesor al permisului de conducere categoria “B”, poate conduce un ansamblu de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500kg., format dintr-un autovehicul tragator din categoria “B” si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator.

Cu stima,
SEFUL BRIGAZII DE POLITIE RUTIERA,
Comisar sef ,
Motoc Marin

bogdan4x4
2nd October 2008, 03:09
Asta cam lamureste niste lucruri......si pune punct la multe discutii.
Multumim pt postul asta

xnx
9th October 2008, 13:06
:1 :g -acum e clar,ne putem lua rulote si cei fara E
e simplu- am un jeep de 2 tone=rest de tras ramane 1,5 tone=3.5 t

terrano
10th October 2008, 14:22
Nu! Se ia in calcul MMA, (masa maxima autorizata) si la masina si la rulota!!!

poate conduce un ansamblu de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500kg.
Daca ai o masina de 2000kg ,atunci MMA e in jur de 2500kg deci iti mai ramane pentru rulota 1000kg. Ca exemplu eu am: Nissan Terrano II, MMA=2580kg, rulota:MMA 900kg. deci sunt cu 20kg sub 3500kg , deci e in regula dar nu pot sa-mi cumpar o rulota mai mare numai dupa ce fac BE sau CE. Din pacate scoli cu BE sunt foarte foarte rare, un judetul Mures nu exista nici unul.

PS.Scuze, daca ai cumva un jeep cu MMA de 2t atunci e in regula schema ta :)

xnx
10th October 2008, 18:10
Nu! Se ia in calcul MMA, (masa maxima autorizata) si la masina si la rulota!!!

poate conduce un ansamblu de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500kg.
Daca ai o masina de 2000kg ,atunci MMA e in jur de 2500kg deci iti mai ramane pentru rulota 1000kg. Ca exemplu eu am: Nissan Terrano II, MMA=2580kg, rulota:MMA 900kg. deci sunt cu 20kg sub 3500kg , deci e in regula dar nu pot sa-mi cumpar o rulota mai mare numai dupa ce fac BE sau CE. Din pacate scoli cu BE sunt foarte foarte rare, un judetul Mures nu exista nici unul.

PS.Scuze, daca ai cumva un jeep cu MMA de 2t atunci e in regula schema ta :)
OI FI GRESIT EU ? are proprie 1985-totala max autorizata -2600-remorcabila cu disp de franare 2600-fara 750- care draq e raspunsul?-am dreptul la 900kg? aiurea

asfalttango
10th October 2008, 18:58
"OI FI GRESIT EU ? are proprie 1985-totala max autorizata -2600-remorcabila cu disp de franare 2600-fara 750- care draq e raspunsul?-am dreptul la 900kg? aiurea"

Masa(greutatea efectiva a masinii) 1985kg
Masa maxima admisa(masina incarcata la full nu poate depsi aceasta greutate) 2600kg-acesta se ia in toate calculele ca fiind MMA

Masa maxima admisa la tractare cu disp de frinare=2600kg
Masa maxima fara dispozitiv de frinare 750 kg

terrano
10th October 2008, 19:19
Esti exact in situatia mea , ai voie sa tractezi o rulota de 900kg MMA. Exista rulote de aceasta greutate mai ales cei facuti prin anii 80-90. Cele noi sunt deja mai grele.

Miron Sorin
11th October 2008, 06:17
la mine e altceva...am o remorca ce depaseste greutatea masinii la MMA adica la 2500 mma autovehicul tragator am atasat remorca de 4800 kg, am intrebat la politisti pe strada si au dat din colt in colt....am intrebat la numarul scurt la politie si raspunsul a venit ca in lege nu e stipulat...asa ca la mine e voie....am permis BCDE :bannana

ionut73
11th October 2008, 12:02
pai Sorine, masa maxima pe care o poate tracta masina e trecuta in talon. Ce jmekerie de masina ai tu de scrie ca poti tracta 4800KG?

vstef_is
11th October 2008, 12:29
Oricum nu-i bun pt ca de fapt spune ca MMA a remorcii NU poate depasi MMA al vehiculului tragator...

ionut73
11th October 2008, 13:00
Oricum nu-i bun pt ca de fapt spune ca MMA a remorcii NU poate depasi MMA al vehiculului tragator...

pai nu neaparat. la mine masa maxima autorizata e pe la 2800 dar in talon scrie ca am voie sa trag 3000 cu disp de franare.

vstef_is
11th October 2008, 13:18
"3. ansamblul de vehicule a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă, a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte masa proprie a autovehiculului trăgător;"

extras din lege... :grin: asta pt B.

ionut73
11th October 2008, 17:03
extras din lege... :grin: asta pt B.

aha. se aplica doar la B. Nu ma intereseaza ... am luat C+E :grin: :hi . Ceea ce va sfatuiesc si pe voi - ca sa nu mai faceti adunari si scaderi :grin:

Miron Sorin
11th October 2008, 18:30
nu am facut nici o smecherie...in lege nu e interzis sa trag dupa auto o greutate mai mare decit scrie in talon....nu este nici o sanctiune pt cei care au permis BCE
cum s-a spus mai sus un cap tractor poate remorca diferite sarcini
ex : un cap tractor cintareste aprox 7 to fara incarcatura + minim 10 to incarcatura punte spate fac 17 to si el poate tracta lejer 40
important este sa nu se depaseasca mtma a fiecarui vehicul adica daca ai o remorca de 2 to mtma atit trebuie sa aiba .... daca are un kg in plus exista amenzi....daca ai masina care trage pe talon maxim 3 to si tu legi dupa ea una de 4 to nu exista nici o sanctiune daca ai permis pt categoria in care se incadreaza subansamblul masina si respectiva remoca sau semiremorca

ionut73
11th October 2008, 19:21
daca ai masina care trage pe talon maxim 3 to si tu legi dupa ea una de 4 to nu exista nici o sanctiune daca ai permis pt categoria in care se incadreaza subansamblul masina si respectiva remoca sau semiremorca

asta nu are cum sa fie asa. asta inseamna ca masa maxima remorcabila din talon e trecuta doar la misto. Si nu poate sa fie asa. Daca la masina mea Nissan Pick-up scrie ca poate sa traga trei tone eu pot sa leg de ea o remorca in al carei talon scrie ca se poate incarca cu maxim 3 tone. Ca pun eu mai mult pe remorca aia ... asta e alta poveste. Insa legal nu ai voie sa tragi decat o remorca ce se incadreaza in limita trecuta in talon.

aztec
11th October 2008, 22:18
Sa nu comparam un ca tractor cu o masina.
Multe din limitarile sarcini mxime tractate tin de sistemul de franre, de ambreiaj, de rezistenta masini la sarcini suplimentare.Ce este trecut in talon inseamna ca producatorul considera ca masina rezista in conditi normale la acea sarcina
Capetele tractoare sunt concepute pt asa ceva, masinile au ca optiune.
Altfel risti ca la plecarea de pe loc sa strici ambreiajul, ca franele sa nu tina la prima oprire.. sau ca bucati din masina sa ramana in urma.. prinse de remorca.
Dupa acea intervin limitarile impuse de legislatie la greutate si categorie permis..ce au si ele scopul lor..
Trebuie ceva experienta sa opresti sau controlezi o masina ce are ~2.5 To plus o remorca de 2-4 To.

Marius C alias Turagmes
11th October 2008, 22:46
la cat s-a scris aici....va luati cat C+E.....si puteti trage si muntii dupa voi :ha: :ha: :ha:

Miron Sorin
11th October 2008, 23:24
asta nu are cum sa fie asa. asta inseamna ca masa maxima remorcabila din talon e trecuta doar la misto. Si nu poate sa fie asa. Daca la masina mea Nissan Pick-up scrie ca poate sa traga trei tone eu pot sa leg de ea o remorca in al carei talon scrie ca se poate incarca cu maxim 3 tone. Ca pun eu mai mult pe remorca aia ... asta e alta poveste. Insa legal nu ai voie sa tragi decat o remorca ce se incadreaza in limita trecuta in talon.
intreaba si tu la politie...eu am intrebat.....trebuie sa ai doar permis BCE....am primit raspunsul in aprilie si atunci asa era, nu cred sa se fi schimbat ceva desi traim in romania si ce e legal azi nu mai e miine

Marius C alias Turagmes
11th October 2008, 23:41
Daca ai C+E....e deja alta treaba.... :grin: :grin: :grin:

ionut73
11th October 2008, 23:44
intreaba si tu la politie...eu am intrebat.....trebuie sa ai doar permis BCE....am primit raspunsul in aprilie si atunci asa era, nu cred sa se fi schimbat ceva desi traim in romania si ce e legal azi nu mai e miine

Sorin
Din nou - nu are sens ce zici. Ori tu nu le-ai explicat bine ori ei au inteles prost ... Nu poate fi asa. Ducand speta asta la extrem, inseamna ca daca am C+E am voie sa trag cu un opel corsa o remorca de 3t. Nu poate fi asa.
MASINA TREBUIE SA TRAGA MAXIM CAT SCRIE IN TALON!

Dan Cilan
11th October 2008, 23:58
La Nissan Patrol scurt in talon scrie ca are voie sa traga 5000kg!!! :sh2 :sh2 :sh2 Am vazut cu ochii mei , masina nu are mai mult de 1500 kg masa proprie! A mea are 1700 proprie , 2700 MMA si am voie sa trag 2700.In Germania si in general in vest ce-i scris in talon e sfant , daca ai depasit cu 1 kg , amenzile sunt foarte mari!

\m/arcel
12th October 2008, 16:14
La Nissan Patrol scurt in talon scrie ca are voie sa traga 5000kg!!! :sh2 :sh2 :sh2 Am vazut cu ochii mei , masina nu are mai mult de 1500 kg masa proprie!

Din ce an si ce motorizare??? Eu am 2 y60 motor 28rdt '93, respectiv '94. Unul inmatriculat in romania, unul cu acte de germania.
Romania: Masa proprie: 1889 kg, Total maxim autorizata: 2450 kg, Remorcabil cu disp frinare: 2450 kg, Remorcabil fara disp. frinare: 750 kg.
Germania: Masa proprie: 2020 kg, Total maxim autorizata: 2450 kg, Remorcabil cu disp frinare: 2450 kg, Remorcabil fara disp. frinare: 750 kg. (daca cer telespectatorii, pot sa pun si actele scanate)

Dupa cum vezi, singura diferenta este la greutatea in gol, diferenta care poate se datoreaza puterii de cumparare, mai mare la ei, respectiv mai mica la noi, concretizata in, probabil, mai multa motorina in rezervor la ei, ca si la noi :P

S-ar putea sa fie valabil la ce spui tu, in cazul in care masina s-a inmatriculat ca si autoutilitara, si nu autoturism. Este ceva scamatorie care se face la RAR, dar sincer, nu stiu cit este biletul de intrare la reprezentatie :ha: :ha: :ha: Cica se amortizeaza ca scade semnificativ si impozitul, asa ca se merita.

Sa ne vedem cu bine

Dan Cilan
12th October 2008, 18:14
Am sa-i cer omului talonul sa-l scanez! :grin:

\m/arcel
12th October 2008, 18:37
Am sa-i cer omului talonul sa-l scanez! :grin:

Nu am zis ca nu se poate sau ca nu se ''iegzista''. Deaia am si intrebat ce model, ce an.

Mai bine il bati la cap (sau la c**u gol, depinde ce ii displace mai mult) pe nenea, pina aflii cum a reusit scamatoria de-i scrie asa de mindru in talon, si apoi sa ne spui si noua. Sunt convins ca pe multi ne intereseaza. Dam de :x

:tk

Dan Cilan
12th October 2008, 22:56
Nu cred ca a facut nimic special ! El nici nu stia ca are 5000 pe carlig , eu i-am aratat si nu a tras cu masina aia nimic niciodata!Atat stiu ca a adus-o din Olanda pe repatriere ( el are si cetatenie olandeza ) pe vremea cand nu aveam voie sa aducem masini mai vechi de 8 ani !

allroad
15th October 2008, 01:03
Salut,vin si eu cu o intrebare referitor la rulote.
Am cumparat azi o rulota care are masa proprie 654 kg si mma 1000 kg,pana aici nimic anormal dar rulota are in spate un carlig de remorcare identic cu cel de pe masina.Intrebarea care se pune este, pentru ce acel carlig?Oare in Europa este acceptat sa mai agati ceva de rulota?

terrano
15th October 2008, 12:41
Asta chiar ca e o intrebare de clubrv.NU am auzit de asa ceva. Poate a pus carligul in spatele rulotei pentru ca avea un suport de bicicleta care semonteaza pe carlig de masina??? nu stiu.
vezi ca am postat intrebarea ta dincolo sa vedem ce ideei mai vin :)

ionut73
15th October 2008, 12:42
Salut,vin si eu cu o intrebare referitor la rulote.
Oare in Europa este acceptat sa mai agati ceva de rulota?

NO WAY!

allroad
16th October 2008, 00:36
Asta chiar ca e o intrebare de clubrv.NU am auzit de asa ceva. Poate a pus carligul in spatele rulotei pentru ca avea un suport de bicicleta care semonteaza pe carlig de masina??? nu stiu.
vezi ca am postat intrebarea ta dincolo sa vedem ce ideei mai vin :)
Azi am descoperit ca am si priza la carligul respectiv.Maine vin cu poze,poate intre timp descoperim misterul.

allroad
17th October 2008, 20:51
Am revenit cu poza,scuze de calitate dar telefonul e de vina.

AdrianZUZ
18th October 2008, 01:31
90% pe carligul ala isi puneau oamenii suportul de biciclete/motociclete/schiuri//// care am vazut ca vin si cu lampi aferente.

cosma
20th October 2008, 00:26
90% pe carligul ala isi puneau oamenii suportul de biciclete/motociclete/schiuri//// care am vazut ca vin si cu lampi aferente.
100%

cosma
20th October 2008, 00:33
Legal si practic este imposibil! Practic deoarece ar fi foarte dificil sa directionezi a doua remorca. :)

Miron Sorin
20th October 2008, 02:07
daca ai masina care trage pe talon maxim 3 to si tu legi dupa ea una de 4 to nu exista nici o sanctiune daca ai permis pt categoria in care se incadreaza subansamblul masina si respectiva remoca sau semiremorca

in sprijinul afirmatiei mele am vazut azi in drum spre Balea o dacie papuc de la dacia asistenta tractind o remorca de depanare cu un logan pe ea.....nu am nici un talon de papuc dar miine iti spun cit are voie sa traga cu dispozitiv de frinare....

Miron Sorin
20th October 2008, 02:11
Legal si practic este imposibil! Practic deoarece ar fi foarte dificil sa directionezi a doua remorca. :)
in state ai voie sa tragi si a doua remorca atit timp cit se incadreaza pe traiectoria autovehicului tragator
amintiti-va ca nu demult existau si la noi asa ceva.....maxim 18 ani in urma...

paulbratu
20th October 2008, 02:16
ART. 153 (1) Un autovehicul poate tracta pe drumul public o singură remorcă. Se exceptează tractorul rutier care poate tracta două remorci, precum şi autovehiculele amenajate pentru formarea unui autotren de transport persoane în localităţile turistice, cu condiţia ca acesta să nu fie mai lung de 25 m şi să nu circule cu viteză mai mare de 25 km/h. (2) Motocicleta fără ataş, precum şi bicicleta pot tracta o remorcă uşoară având o singură axă.

Miron Sorin
20th October 2008, 02:29
probabil in legislatia tarii de unde a adus rulota in momentul in care a fost montat cirligul probabil nu exista aceasta lege...care repet la noi nu este mai veche de 18 ani
si la noi existau destule saviemuri cu doua remorci care abia se tirau pe drumuri...
momentan nu poti sa mai tragi doua remorci...dar cine stie ce se va mai intimpla cu pretul petrolului...poate va fi iar rentabila atasarea a celei de-a doua remorci....
imposibil nu e sa manevrezi doua remorci in mers cu spatele...la una dintre ele existind posibilitatea sa blochezi o axa viratoare....intrebati si soferi profesionisti cu experienta in condus auto de mare tonaj...Magnum,Marius...si altii

zep
20th October 2008, 22:46
te asigur ca in afara de tractoare nu ai vazut nici un alt vehicol rutier cu 2 remorci
si in urma cu mai mult de aia 18 ani legislatia era la fel
nici o saveta nu a tractat 2 remorci pe sosea in mod legal
in tarile nordice deja au inceput sa fie mai dese trenurile rutiere cu 2 semiremorci in restul europei nu e legal si nu a fost niciodata

cosma
21st October 2008, 02:55
in state ai voie sa tragi si a doua remorca atit timp cit se incadreaza pe traiectoria autovehicului tragator
amintiti-va ca nu demult existau si la noi asa ceva.....maxim 18 ani in urma...
Este foarte adevarat, existau si poate mai exista, dar nu erau cu o singura axa/ remorca. La cele cu 2 axe din care una vireaza este posibil practic!

Dan Cilan
22nd October 2008, 03:45
Exclus in UE !

ma_snw
8th January 2011, 15:51
pt. Fender: Intotdeauna se ia in calcul masa maxima autorizata, (nu sta nimeni sa cantareasca si sa se tocmeasca), am un prieten caruia i-a fost facut dosar penal pt. O remorca goala,care tot as nu depasea impreuna cu autoturismul 3500 de kg.

Pt. Gepetto: La patrolul de 3.0 y61 merge un carucior de 550 de kg maxim cu cat. B :ha:

corect!se ia in calcul mma-masa maxima autorizata a ansamblului,si cine spune altceva vorbeste prostii si induce si pe altii in eroare.
Vorbesc din proprie experienta:am fost oprita in germania,conduceam un seat alhambra cu o remorca de 481 kg si goala insa mma ansamblului era undeva la 4800 kg,nu mai retin exact si foarte greu am scapat doar cu o amenda de 400 euro,mai departe aveau inchisoare pana la un an si suspendarea permisului.
Postez asta pt cei care au nevoie de informatia asta,nu mai ascultati toate aberatiile!!!
Politia ia in considerare masa maxima autorizata si nu masa proprie.

Marius C alias Turagmes
8th January 2011, 21:47
deci...prima...citeste bine regulamentul...fa-ti o prezentare...unde trebuie....si apoi de cand un Seat Alhambra +o amarata de remorca de 5oo de kg fac impreuna 4800 kg?

ma_snw
8th January 2011, 22:54
deci...prima...citeste bine regulamentul...fa-ti o prezentare...unde trebuie....si apoi de cand un Seat Alhambra +o amarata de remorca de 5oo de kg fac impreuna 4800 kg?

In primul rand,imi cer scuze ca am omis partea cu regulamentul si cu prezentarea...e prima oara cand folosesc un forum si am dat reply la anunt pt ca am vazut foarte multe raspunsuri care nu sunt corecte.Si asa cum am mentionat vorbesc din proprie experiente si nu din auzite.
In al doilea rand,va explic calculul facut de politistul german:Seat Alhambra cu masa totala maxima autorizata de 2500kg+platforma auto cu masa totala maxima autorizata de 2090kg=4590kg(rectific postul anterior cu 4800) ceea ce inseamna ca am depasit cele 3500kg permise la categoria B.
Cand mi-a explicat asta,am sunat un agent de politie rutiera din Romania ca sa imi confirme si mi-a spus ca asa este si ca o sa imi suspende permisul.Am primit doar amenda fiind la prima abatere iar acum astept sa imi trimita acasa decizia judecatorului.
Daca aveti vreo indoiala,cum primesc actele,o sa le atasez aici....
Dar nu credeam ca a da o informatie(utila dupa parerea mea) inseamna sa fii luat peste picior dar,in fine....

Marse
8th January 2011, 22:59
Elena, nu te-a luat nimeni peste picior. Dar asa e frumos sa faci cand intri in casa unui om :grin:.

Forumul asta da mai mult decat primeste, dar are niste reguli dupa care functioneaza. Nu este perfect, dar ne place sa credem ca tinde spre perfectiune.

Oricum Marius e unul din oamenii pe care poti sa contezi oricand si niciodata nu o sa ia pe nimeni peste picior :wink:. A trecut de mult de faza asta :h5.

ma_snw
8th January 2011, 23:12
Elena, nu te-a luat nimeni peste picior. Dar asa e frumos sa faci cand intri in casa unui om :grin:.

Forumul asta da mai mult decat primeste, dar are niste reguli dupa care functioneaza. Nu este perfect, dar ne place sa credem ca tinde spre perfectiune.

Oricum Marius e unul din oamenii pe care poti sa contezi oricand si niciodata nu o sa ia pe nimeni peste picior :wink:. A trecut de mult de faza asta :h5.

Da,partea cu prezentarea am inteles-o si mi-am cerut scuze dar asa cum am spus,este prima oara cand postez pe un forum si nu m-am gandit sa citesc intai regulamentul....o sa adaug si prezentarea in scurt timp.
Intentia mea a fost sa ofer un cat de mic ajutor pentru persoanele care intampina probleme de acest fel tocmai pentru ca stiu cat de mult ajutor poate oferi un forum(de nenumarate ori am apelat la forumuri pentru solutii).De aceea am si postat acum,desi am vazut ca nu s-a mai raspuns de mult timp in topic...pentru ca sunt sigura ca in tara exista foarte multi soferi care gandesc asa cum gandeam si eu in legatura cu greutatea maxima la categoria B...3 ani de zile am circulat Germania-Romania cu platforma si nu m-a oprit niciodata politia...pana acum...

doctoru'
9th January 2011, 00:11
Bine ai venit, elenacimp.. :h5
Si eu intelesesem ca e vorba de o remorca de 500 kg, din aia mica "poloneza" si de asta ne dadea cu virgula, nu de o platforma :ha:

Marius C alias Turagmes
9th January 2011, 21:44
de la remorca de 480 kg...si pana la ditamai platforma...e o oarecare diferenta...din propria mea experienta cu politia din Europa stiu clar ca neamtul nu te arde degeaba....asa ca...ai cspat ieftin...doar amenda si avertisment

ma_snw
10th January 2011, 01:53
de la remorca de 480 kg...si pana la ditamai platforma...e o oarecare diferenta...din propria mea experienta cu politia din Europa stiu clar ca neamtul nu te arde degeaba....asa ca...ai cspat ieftin...doar amenda si avertisment

da,e o platforma dar greutatea proprie este de 481 kg...in fine,mi-am invatat lectia si sper sa se uite cat mai multa lume pe forum.
Deocamdata am scapat ieftin pentru ca acum astept sa imi trimita acasa hotararea judecatoreasca...
Chestia e ca m-am mai si contrazis cu el cateva minute bune :grin:

V.I.D.
11th February 2011, 14:01
Am si eu o nelamurire care ma framanta: in "cartea de identitate a vehiculului" am trecut la masa maxima autorizata a vehiculului 1690; la masa remorcabila cu dispozitiv de franare 1150 kg, fara dispozitiv de franare 590 kg. Pana aici totul clar dar in "certificatul de inmatriculare" (talon) am trecut la observatii: masa maxima pt. ansamblul de vehicule 2500 kg. Acum eu ce sa inteleg? Daca am o rulota sau remorca cu MMA pana in 1150 (cum ii dat in carte) ii ok dar ansamblul de vehicule puse pe cantar sa nu depaseasca 2500 kg, sau MMA remorca nu trebuie sa depaseasca 810 kg, cat mai ramane daca scadem din 2500 kg MMA-ul vehiculului (1690)? Acum am vazut ca si in "carte" jos la rubrica "Modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile de folosinta ale vehiculului" apare : Masa max. pt. ans. de veh.(kg):2500.

IS77XXX
13th February 2011, 22:35
dar cum de ti-a trecut prin cap sa mergi cu platforma auto....deci care cara autoturisme....cu cat b la permis. Sunt curios cum faceai manevrele de dat cu spatele ......

blavenstein
14th February 2011, 09:03
Sunt curios cum faceai manevrele de dat cu spatele ......[/QUOTE]

invers ca si cu masina singura,cred ca dupa 4-5 manevre inveti ,este chestie de antrenament,iar cu privire la condusul cu cat B,pana acum 2 ani eu mergeam cu sotia in fiecare weekend in Germania si aveam urmatorul ansamblu
Audi A4 greutate proprie 1590 kg,greutate total maxim autorizata 1990 kg,
platforma Rema greutate proprie 300 kg,greutate total maxim autorizat 1500 kg,
total ansamblu 3490 kg,
greutate tragator mai mare decat total maxim autorizat platforma ,
aduceam Suzuki Samurai care are 920 kg,
deci ne incadram perfect,iar acum 2 ani au introdus in lege urmatorul paragraf
cu categoria B se poate tracta o remorca cu dispozitiv de franare cu greutate total maxim autorizat 750 kg,

ma_snw
12th March 2011, 12:50
dar cum de ti-a trecut prin cap sa mergi cu platforma auto....deci care cara autoturisme....cu cat b la permis. Sunt curios cum faceai manevrele de dat cu spatele ......

Cu categoria B am mers din acelasi motiv din care merg multi,ca nu interpreteaza corect codul.Mai pe direct,din prostie.Cat despre manevra de mers cu spatele,nu inteleg ce este asa complicat?Ori crezi ca numai barbatii sunt capabili de asta??

Oricum,nu o sa mai existe probleme de genul asta pt. ca am luat categoria C+E acum.

blavenstein
12th March 2011, 13:56
Oricum,nu o sa mai existe probleme de genul asta pt. ca am luat categoria C+E acum.[/QUOTE]

de ce oare avem cateodata impresia ca femeile nu conduc bine?
eu as face un concurs cu multi de pe acest forum,adica "masculii" in competitie cu sotia mea atat on road cat si offroad si nu cred ca NU ar castiga cu multi aceasta competitie
PS bravo Elena

ma_snw
12th March 2011, 14:00
Ms frumos Blavenstein.
Problema e ca multi nu vor sa renunte la prejudecatile astea,cum ca femeile la volan sunt groaznice.
Parerea mea e ca atat femeile cat si barbatii pot fi groaznici sau grozavi la volan...ce sa mai zic...se vede in trafic totul!

V.I.D.
8th September 2011, 18:40
Am si eu o nelamurire care ma framanta: in "cartea de identitate a vehiculului" am trecut la masa maxima autorizata a vehiculului 1690; la masa remorcabila cu dispozitiv de franare 1150 kg, fara dispozitiv de franare 590 kg. Pana aici totul clar dar in "certificatul de inmatriculare" (talon) am trecut la observatii: masa maxima pt. ansamblul de vehicule 2500 kg. Acum eu ce sa inteleg? Daca am o rulota sau remorca cu MMA pana in 1150 (cum ii dat in carte) ii ok dar ansamblul de vehicule puse pe cantar sa nu depaseasca 2500 kg, sau MMA remorca nu trebuie sa depaseasca 810 kg, cat mai ramane daca scadem din 2500 kg MMA-ul vehiculului (1690)? Acum am vazut ca si in "carte" jos la rubrica "Modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile de folosinta ale vehiculului" apare : Masa max. pt. ans. de veh.(kg):2500.
Cunoaste careva raspunsul? Am intrebat cativa politisti dar nu m-au lamurit, ba ca am voie ba ca n-am.... am trimis un email la RAR dar mi-au raspuns abureli...nu mi-au raspuns negru/alb la intrebare...la telefon nu am reusit sa-i prind pe cei de la RAR. Trebuie sa iau actele masinii si sa merg personal pana la RAR si eventual la Politia Rutiera...dar ori uit ori n-am timp..si ii si cam departe de mine...poate ma ajuta cineva pana ajung la RAR.

Cristi S
8th September 2011, 19:25
Salut. Ansamblul masina+remorca nu trebuie sa depaseasca 3500 de kg ( nu 2500 kg) si remorca nu trebuie sa depaseasca greutatea masinii. Spre exemplu Discovery imi ofera posibilitatea de a tracta o remorca cu disp de franare cu greutatea de 3500 de kg dar daca fac un calcul 3.5 To (cele impuse de categorie) - 2.7 To (greutatea masinii) = 800 kg. Eu doar o remorca de aceasta capacitate pot tracta avand categoria B. In schimb daca spre exemplu o masina de 1.5 tone are capacitatea de tractare de 2.0 tone si cumulat nu ar depasii greutatea impusa de categorie tot nu e bine si asta deoarece greutatea remorcii depaseste greutatea masinii care o tracteaza. Atunci cand ai categoria E pe permis aceste reguli nu mai sunt valabile; greutatea remorcii poate depasii greutatea masinii si implicit cele 3.5 tone impuse. Spre expl categoria B+E are limita de greutate 7 tone.Sper ca ti-am fost de ajutor.

geologu79
27th September 2011, 16:31
Sunt interesat mai demult de acest subiect, m-am documentat in stg si in dreapta si am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa iti iei categoria BE. Ceea ce am si facut. De azi sunt fericitul posesor al cat BE. De acum incolo incep sa caut rulota. Nu mai sunt limitat de MMA -uri si altele. Imi voi alege o rulota in functie de bani si starea si dotarile ei. Nu ma mai doare capul de mase autorizate. :banana

tdanys
3rd February 2012, 13:24
Salut. Ansamblul masina+remorca nu trebuie sa depaseasca 3500 de kg ( nu 2500 kg) si remorca nu trebuie sa depaseasca greutatea masinii. Spre exemplu Discovery imi ofera posibilitatea de a tracta o remorca cu disp de franare cu greutatea de 3500 de kg dar daca fac un calcul 3.5 To (cele impuse de categorie) - 2.7 To (greutatea masinii) = 800 kg. Eu doar o remorca de aceasta capacitate pot tracta avand categoria B. In schimb daca spre exemplu o masina de 1.5 tone are capacitatea de tractare de 2.0 tone si cumulat nu ar depasii greutatea impusa de categorie tot nu e bine si asta deoarece greutatea remorcii depaseste greutatea masinii care o tracteaza. Atunci cand ai categoria E pe permis aceste reguli nu mai sunt valabile; greutatea remorcii poate depasii greutatea masinii si implicit cele 3.5 tone impuse. Spre expl categoria B+E are limita de greutate 7 tone.Sper ca ti-am fost de ajutor.

daca in exemplul tau 2,7 to este MMA si nu proprie, ai dreptate.daca 2,7 e proprie-gresit.

o "curiozitate " pt cei care au LC 120- este teoretic legal doar o remorca sub 650 kg . de ce? pt cat.B
3500kg pt cat b- MMA 2850 =650.
deci inclusiv pt remorcile de 750 kg nu e voie cu masina asta la sofer cu B.
sunt curios daca a fost cineva amendat pe aceasta speta pana acum.

deci un Matiz e ok cu 750kg , toyota nu...:al

giorgel
3rd February 2012, 13:56
Atunci cand ai categoria E pe permis aceste reguli nu mai sunt valabile; greutatea remorcii poate depasii greutatea masinii si implicit cele 3.5 tone impuse. Spre expl categoria B+E are limita de greutate 7 tone.Sper ca ti-am fost de ajutor.

mie mi-ai fost de ajutor:tk:h5
am cautat de am capiat, peste tot scrie doar ca se poate depasi limita de 3,5 T a ansamblului, dar nu am gasit nicaieri limita superioara.

cam cat atarna o platforma in stare sa care patrolul de aproape 3T?

worldscape
3rd February 2012, 14:02
Din intimplare am dat peste :

http://www.autovit.ro/legi/reg2007/det.php?cap=capitol3

b) CATEGORIA B:

Sa inteleg ca la o masina de 2200Kg pot tracta 1300KG Legal??

Parca mai era ceva legat de greutatea remorcii ,sa fie maxim 1/2 din greutatea masinii ceea ce ar duce la 1100KG remorca .

Eu stiam ca maxim la B este 750 KG.

Salutari,
Calinvas

greutatea max autorizata insumata nu trebuie sa depaseasca 3500 KG ... pt a o conduce cu categoria B !!!

de ex eu pot sa trag o remorca ( de 1500 KG max in talon ) cu B-ul deoarece masa max autorizata la Jeep este de 1975 KG .... adica nu am nevoie de BE pt tractare sau carat rulota / masina de concurs dupa mine.

giorgel
3rd February 2012, 14:10
laur, eu ziceam de cat B+E.
vezi cum a scris si Cristi S:"daca ai categoria E pe permis".

daca iti cari masina e concurs, ai nevoie de B+E sau C+E, avand in vedere prevederea conform careia "ansamblul tractat nu are voie sa depaseasca MMA-ul vehiculului tragator"

worldscape
3rd February 2012, 17:05
laur, eu ziceam de cat B+E.
vezi cum a scris si Cristi S:"daca ai categoria E pe permis".

daca iti cari masina e concurs, ai nevoie de B+E sau C+E, avand in vedere prevederea conform careia "ansamblul tractat nu are voie sa depaseasca MMA-ul vehiculului tragator"

e si asta ...ups :)

pitonul
3rd February 2012, 20:32
Este corect sau nu ?
Cat. B
1. MMA maxim 3500 kg
2. punctul 1(adica 3500kg) + 750 kg remorca = 4250 kg

Teoretic asta rezulta

tdanys
3rd February 2012, 20:37
Revin:nu e amenda ci dosar penal!!!
Cred ca ar trebui atras atentia mai bine asupra acestui aspect.

giorgel
4th February 2012, 10:11
Revin:nu e amenda ci dosar penal!!!
Cred ca ar trebui atras atentia mai bine asupra acestui aspect.

sigur ca da, conducere fara permis.

ashro
5th February 2012, 10:19
greutatea max autorizata insumata nu trebuie sa depaseasca 3500 KG ... pt a o conduce cu categoria B !!!

Acest enunt este valabil doar pt ansamblu format dintr-un tragator din categ B si o remorca a carei MTMA depaseste 750 kg ...

de ex :
tot cu categ B se poate conduce o un tragator de 3,5 t ( MTMA 3500 kg ) caruia ii atasam o remorca cu MTMA de 750 kg . In concecinta cu categoria B putem conduce un ansamblu a carei MTMA insumata depaseste 3500 kg , in speta 4250 kg !

giorgel
5th February 2012, 12:02
de ex :
tot cu categ B se poate conduce o un tragator de 3,5 t ( MTMA 3500 kg ) caruia ii atasam o remorca cu MTMA de 750 kg . In concecinta cu categoria B putem conduce un ansamblu a carei MTMA insumata depaseste 3500 kg , in speta 4250 kg !

esti sigur?:grin:

tdanys
5th February 2012, 14:04
dupa 2 zile de citit tot ce am gasit am tras concluzia:

oamenii au dreptate, legea poate fi interpretata.

in cazul concret: auto mma pana la 3500kg, POATE trage remorca <=750KG LEGAL.
acesta este raspunsul ofical dat de politie in mai multe cazuri. se gseste o copie si la http://forum.club4x4.ro/showthread.php?61763-Remorca-cu-MMA-1300kg......cu-ce-categorie-se-conduce/page5 plus o discutie la fel pr clubul rulotistilor.

se pare ca peste tot unde s-a facut dosar penal au fost totusi indeplinite conditiile pt asa ceva, gen remorca mma 1800, auto CU GREUTATE PRPPRIE, NU MMA, DE 1600KG DE EX.

cazurile unor politisti incepatori sau rau voitori care la opriri normale in trafic ameninta sau de fapt incearca sa faca rost de un ciubuc, amenintand ca de fapt conducatorul este in cauza penala, aceste cazuri deci, fac ca sa sporeasca confuzia legata de subiect.

se pare ca au exist si cazuri de abuzuri dar care s-au dus in instanta si acolo probabil au avut castig de cauza.

asadar eu cel putin am aflat ca la auto mma 2280kg+remorca 750kg nu sunt...penal...aici macar:grin:

Cristian Irimescu
5th February 2012, 15:19
asadar eu cel putin am aflat ca la auto mma 2280kg+remorca 750kg nu sunt...penal...aici macar:grin:

Aro mma 2450, remorca cu sistem de franare ( rulota) mma 1000 perfect legal doar cu B!

ashro
8th June 2012, 10:32
esti sigur?:grin:
tu nu ?? :grin:

dany_mjc
8th June 2012, 13:28
Eu stiu ca nu poti conduce un autovehicul sau un ansamblu auto+remorca care sa depaseasca 3.5 t cu B-ul...Am luat restul alfabetului anul trecut si cam asa am interpretat legea atunci si mi se pare si logica.Pt ca , chiar daca ai o masina de 950 kg nu poti tracta 2550 pt ca nu iti permiete masina si omologarea carliguluid de tractare

opinion
8th June 2012, 17:19
am cautat si eu informatiile despre ce pot lega de patrol:
(Regulament de aplicare a noului cod rutier (Ordonanta de urgenta nr. 195 / 2000 privind circulatia pe drumurile publice))
b) CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizatanu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, n afara conducatorului, nu este mai mare de 8;

2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a ntregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

klinutzu
24th June 2012, 20:52
salut,

ma bag si eu in discutie, pt ca stiu despre ce este vorba.

se poate conduce cu b in unul din urmatoarele cazuri:

a. ansamblul sa nu depaseasca 3500kg, dar remorca (atentie! sau autoturismul tractat! este acelasi caz!...) sa nu depaseasca greutatea autovehicolului tragator

b. ansamblul sa nu depaseasca 4250kg, vehicolul tragator sa nu depaseasca 3500kg, iar remorca trasa sa fie fara frane si sa nu depaseasca 750kg.

din cate stiu scrie si in regulament parca la art 29. pt partea cu 3500 + 750 am vorbit cu un politist care mi-a spus ca desi nu scrie in mod expres in regulament se deduce prin prisma cumularii "vehiculul tragator sa nu depaseasca 3500 kg" si a posibilitatii de a tracta o remorca fara frane de max 750kg. aici mie mi se pare putin interpretabil si la latitudinea "organului", dar tot "organul" a fost cel care mi-a spus...

mariusp
18th July 2012, 20:04
Cel mai nou text de lege pe care l-am gasit si care sa faca referire la problema este:

Regulament de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice

si spune asa:

b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui
numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei
masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg,
format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala
maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

Stiti sa fie alta lege mai noua care sa spuna altceva?

catalin74
29th August 2013, 12:00
oops

dacuBurebista
29th August 2013, 12:30
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

asta e citarea corectă

la tine ansamblul depășește 3500 kg, deci BE

geo_jimny
1st September 2013, 23:30
Noua reglementare prevede:
Categoria B:

1.autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, n afara conducătorului, nu este mai mare de 8;

2.ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;

3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

catalin.A
19th January 2014, 22:15
sal, cu o vitara + o rulota cu mma de 850km sunt in legalitate cu categoria b ?

maiden
19th January 2014, 22:26

Nu, nu esti....eu n-am vazut rulota asa lunga....850 km....pfoai mama!!!:ha:
Vezi poate-s metri....sau hectare?!

Cristian Irimescu
19th January 2014, 22:52

Esti in legalitate daca:
1. Vitara poate trage 850 kg cu sistem de franare. ( undeva la 1500 kg)
2. MMA Vitara + 850 kg nu depaseste 3500 kg. ( undeva la 2500 kg)

Eu zic ca da. Datele exacte le ai cartea de identitate, difera in functie de model, motorizare..

maiden
20th January 2014, 11:21
Si eu zic ca da, esti legal. Glumeam mai sus, din cauza ca n-ai fost atent.:))

Spor la treaba!

catalin.A
21st January 2014, 08:50
multumesc!
vitara este model scurt, doua usi, motor 1,6 cm 8 valve, pe carburator...si la rulota erau 850kg. stima...

calinvas
21st January 2014, 14:09
Noua reglementare prevede:
Categoria B:

3.ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

Puteti atasa exact textul de lege va rog :) , pare prea frumos sa fie adevarat .

dacuBurebista
21st January 2014, 14:12
legea e pe site (http://www.mai.gov.ro/Documente/Transparenta%20decizionala/Proiect%20Lege%20modif%20OUG%20195.pdf)...

maiden
21st January 2014, 14:29
Caline se pare ca asa e, am tot cautat zilele acestea si uite ce am gasit:

http://www.codulrutier.net/anexa-1-categorii-de-vehicule-pentru-care-se-elibereaza-permisul-de-conducere/

http://www.wolterskluwer.ro/info/articole/noul-cod-rutier-2013-modificari-importante-si-lista-noilor-categorii-de-vehicule/

http://www.mai.gov.ro/Documente/Transparenta%20decizionala/Proiect%20Lege%20modif%20OUG%20195.pdf

Conform alinierii la normele UE cica....

Citat:

f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, n afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;

Pentru B vad ca nu mai specifica cum ca masa maxima autorizata a remorcii nu trebuie sa depaseasca masa proprie a autovehiculului. Deci cal si caruta, impreuna, sa nu depaseasca 4250 kg ca masa maxima autorizata! Punct!

LE: Pardon, am corectat, scrisesem 4500kg....

Ce nu ati observat insa, este asta:

(3) Persoanele care posedă permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevăzute la punctul I lit. f) poziţia 3 din anexa nr. 1, numai dacă fac dovada că au absolvit un curs de formare cadrul unei unităţi autorizate de pregătire a conducătorilor de vehicule.

La care anexa 1, l, f, pct 3 este exact asta:

3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;

catalin.A
21st January 2014, 19:14
multumesc!
vitara este model scurt, doua usi, motor 1,6 cm 8 valve, pe carburator...si la rulota erau 850kg. stima...
deci pot sa merg ???
legal?

dacuBurebista
21st January 2014, 21:24
legal cu BE
sau cu remorca de 750 kg

Cristian Irimescu
21st January 2014, 21:36
Pentru siguranta, da un mail politiei rutiere. Eu asa am facut inainte de modificarile codului rutier. Raspund mai repede de 30 de zile.

RaduCampina
22nd January 2014, 10:39
am intrebat un politist despre 4250kg si a zis ca nu , cica e 3500kg limita. ori nu stie ori nu vrea

maiden
22nd January 2014, 12:24
Asa scrie-n lege se pare, dar codul rutier n-a fost inca modificat. Sa vedem ce si cum o sa fie la regulament. Un instructor auto la fel mi-a spus si mie, ca n-au aparut inca aceste norme in codul rutier. Deci mergem pe vechiul cod, cu 3500kg MMA a ansamblului si MMA a remorcii sa nu depaseasca MPA a autovehiculului.

kamikz
15th February 2014, 21:26
intreb si eu ca oarescum nu mi se pare normal, poate ma lamuriti voi.

deci avem remorca cu mma 2700 kg, proprie 500 kg
avem un santa fe cu masa proprie 2000 kg, mma 2500 kg
avem un tractoras cu masa proprie 1600 kg, care sta pe remorca.

Ansamblul acesta are posibilitatea de a circula legal , cu B (sau BE)?

teoretic greutatea tractata este la 2100 kg, ceeace depaseste greutatea proprie a masinii.

alta intrebare:
cu un turism care poate remorca maxim 750 kg fara disp. franare si 1500 kg cu disp franare, pot tracta remorca de mai sus daca aceasta este goala?

maiden
15th February 2014, 21:33
Ai toate raspunsurile in postarile de pana acum din acest topic...e chiar asa de greu?!

kamikz
17th February 2014, 18:21
multam, iti doresc si tie asemenea. :tk

\m/arcel
6th August 2014, 12:47
Capitolul III - Conducatorii de vehicule

Atr. 24.1

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Stim ceva despre cursul asta? Se face la orice scoala de soferi? Vreun instructor printre noi sa ne lumineze? Merci anticipat.

dacuBurebista
6th August 2014, 13:43
dap, a nceput să fie predat la toate scolile de soferi, fară probleme

\m/arcel
6th August 2014, 14:14
Am intrebat 2 instructori; tot timpul vin in parcare la Billa sa exerseze elevii parcarea intre masini. Unul independent, care si-a intors ochii pe toate partile si mi-a explicat ca nu exista ce vreau eu, al 2-lea, angajat la o mare scoala din Cj., mi-a spus ca trebuie sa se intereseze la colegii care se ocupa de categoriile profesionale, desi tot el zicea ca ar fi trebuit sa li se faca ceva instructaj la ei la firma.

dacuBurebista
6th August 2014, 14:24
lasă-i pe instructori - sună sau mai bine trimite un mail la una - două școli de șoferi de la tine

\m/arcel
6th August 2014, 14:29
Tocmai am trimis la 6 scoli din Cj. I-am rugat sa-mi comunice durata, costuri si conditii de inscriere. Sa vedem cati raspund ... revin cu clarificari.

\m/arcel
7th August 2014, 11:17
1 din 6 ... nu-i rau

Intrebare:

Buna,

Va rog sa-mi comunicati daca la dvs. se poate face cursul prevazut in codul rutier:

Capitolul III - Conducatorii de vehicule

Atr. 24.1

(3) Persoanele care poseda permis de conducere categoria B au dreptul de a conduce ansamblurile de vehicule prevazute la lit. f) pct. 3 din anexa nr. 1, in cazul in care ansamblul depaseste 3.500 kg, numai daca fac dovada ca au absolvit un curs de formare in cadrul unei unitati autorizate de pregatire a conducatorilor de vehicule.

Durata, costuri, conditii de inscriere.

Multumesc,

Marcel

Raspuns:

Buna ziua,

Ca urmare a solicitarii dvs., va raspundem astfel:

1.Exista o adeverinta pentru ceea ce solicitati dvs. Daca ansamblul pe care doriti sa-l conduceti are masa totala maxima autorizata mai mare de 3500 kg, dar nu depaseste 4250 kg, se poate face un curs de 1 saptamana.Pentru aceasta adeverinta nu se da examen cu Politia.Costul pentru aceasta adeverinta este :
- 550 lei in rate + 10 lei taxa dosar
-500 lei -plata integrala+ 10 lei taxa dosar

2.Se poate face categoria BE.Durata pentru aceasta categorie este de minim 1 saptamana.Pentru obtinerea acestei categorii se da examen cu Politia si este trecuta categoria BE in permisul de conducere.Costul pentru categoria BE este:
-550 lei in rate + 10 lei taxa dosar
-500 lei -plata integrala+ 10 lei taxa dosar
Pentru inscriere la categoria BE, aveti nevoie de :
-examen medical+ aviz psihologic-Cabinet SALVOSAN, str. V. Babes, nr. 25-cost: 95 lei;
-cazier judiciar;
-copie CI;
-copie permis de conducere.

Pentru orice nelamurire ne puteti contacta si la unul din nr. noastre afisate mai jos.

O zi frumoasa,
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Intrebare suplimentara:

Buna,

Referitor la adeverinta mentionata la pct. 1., va rog sa-mi comunicati daca traducerea legalizata poate fi folosita in tarile membre UE. Cine o elibereaza? Cine o semneaza? Este ceva formular tip sau doar un A4 cu datele scolii de soferi? Nu vreau sa par insistent, dar vreu sa merg in germania sa iau 2 masini si o platforma si sa vin cu ele acasa. Nu vreau sa platesc amenzi prin germania, austria, ungaria ...

Multumesc incaodata.

O zi cu spor,

Marcel

Raspuns:

Buna dimineata,

Din pacate acea adeverinta este valabila doar in Romania.Pentru ceea ce doriti dvs. va recomandam sa faceti categoria BE.
Daca va mai putem ajuta cu informatii, nu ezitati sa ne contactati.

O zi frumoasa,
xxxxxxxxxxxxxxxx

giorgel
7th August 2014, 14:00
Mai bine unul si bun, decat 3-4 habarnisti.

Nu-i chiar rau 1 saptamana, cateva sute de lei si un examen, pentru BE.

cos
7th August 2014, 17:32
Este si o perioada ( limitata ) de valabilitate a cursului ala simplu fara examen la politie ?

costinB
7th August 2014, 19:57
Pe a mea nu scrie niciun termen de valabilitate, doar data de cand e valabila.
Si eu am fost sfatuit sa fac BE si acum imi pare rau ca nu am facut...