PDA

View Full Version : Izolatie interioara

trb
23rd June 2008, 09:44
Salutare
De ceva vreme am bagat in renovare Niva, tablaria in special
Voi schimba si interiorul, adica am dat jos izolatia originala
si vreau sa pun tabla striata de aluminiu
Problema este ca nu stiu sigur ce sa pun intre tabla si podeaua masini?
am doua variante izolatie de cauciuc (pt acoperis bloc) sau izolir cu o fata aluminizata
Are cineva ceva sfaturi, pareri, ar fi foarte bine venite

Multumesc

mickey'3
23rd June 2008, 12:52
e un fel de burete ca ala de se baga sub parchetul laminat numai ca e mai 'dens'

uita-te in topicul lui <Miron> el am impresia ca pus asa ceva in toyota lui reconditionata

Suparici
23rd June 2008, 14:19
nu prea inteleg de ce vrei sa pui tabla striata de aluminiu pe podea. orice o sa-i faci intre ea si podea o sa fie umezeala, poate doar daca o lipesti cumva cu bitum sa nu ramana loc intre ele.

eu am pus la aroul meu folie din aceea de bitum cu aluminiu si pot sa zic ca sunt foarte multumit, hidroizoleaza foarte bine si chiar antifoneaza un pic. peste ea nu am pus momentan nimic pt cca obisnuiesc sa o spal cu furtunul inauntru dar poti pune un strat de polifoam, este asemanator cu folia de parchet dar mai gros si mai dens.

trb
23rd June 2008, 16:47
merci,
folia pe care ai pus-o are si rezistenta la abraziune, ca sa reziste sub picioare si la ceva lovituri?
ma gandeam ca sub tabla de aluminiu chiar daca mai sta ceva apa nu sunt probleme
pentru ca voi pune o izolatie lipita de podeaua masini. Si oricum am cumparat deja doua foi de tabla :sr
oricum arata foarte bine izolatia ta, cum ai lipit izolatia de podea? la cald?

merci inca o data

nu prea inteleg de ce vrei sa pui tabla striata de aluminiu pe podea. orice o sa-i faci intre ea si podea o sa fie umezeala, poate doar daca o lipesti cumva cu bitum sa nu ramana loc intre ele.

eu am pus la aroul meu folie din aceea de bitum cu aluminiu si pot sa zic ca sunt foarte multumit, hidroizoleaza foarte bine si chiar antifoneaza un pic. peste ea nu am pus momentan nimic pt cca obisnuiesc sa o spal cu furtunul inauntru dar poti pune un strat de polifoam, este asemanator cu folia de parchet dar mai gros si mai dens.

Suparici
23rd June 2008, 18:42
folia e destul de rezistenta in sensul ca intr-un an, masina folosita doar in weekenduri pt la munte nu s-a ros decat in 2 locuri in partea soferului la calcaie :) Daca mai pun si un polifoam si mocheta peste nu cred ca o sa mai am probleme nici cu antifonarea.
am montat-o vara cand era cald si se lipea bine pe tabla f curata si degresata. unde am lucrat mai in frig cu ea am folosit o suflanta de aer cald sa incalzesc tabla iar dupa ce o lipeam pe tabla o loveam bine bine cu un ciocan de cauciuc pana se mula perfect dupa tabla si era bine.

Suparici
23rd June 2008, 19:03
am facut o poza si la polifoam. asta e cam subtirel dar este si mai gros.

trb
24th June 2008, 14:01
eu ma gandeam initial sa folosesc una din variante
dar mai convins sa le folosesc pe amandoua
multumesc

folia e destul de rezistenta in sensul ca intr-un an, masina folosita doar in weekenduri pt la munte nu s-a ros decat in 2 locuri in partea soferului la calcaie :) Daca mai pun si un polifoam si mocheta peste nu cred ca o sa mai am probleme nici cu antifonarea.
am montat-o vara cand era cald si se lipea bine pe tabla f curata si degresata. unde am lucrat mai in frig cu ea am folosit o suflanta de aer cald sa incalzesc tabla iar dupa ce o lipeam pe tabla o loveam bine bine cu un ciocan de cauciuc pana se mula perfect dupa tabla si era bine.

soimu`
24th June 2008, 14:20
uite ca am ajuns si eu la intrebarea asta
in sensul ca am observat ca podeau ade la ims se incalzeste f f tare acuma vara
ce sa pun sa reziste si la caldura?
de unde ai folia aia cu aluminiu???

trb
24th June 2008, 15:17
Folie se gaseste la magazinele cu materiale de constructii,
pretul este undeva la 12 lei/metru liniar, cu latimea de aproximativ 1.2m
sigur sunt si alte dimensiuni si grosimi