PDA

View Full Version : Categoria B+E

Kess
1st September 2008, 17:14
stiu ca mai exista un topic pe aceeasi tema dar eu nu l-am gasit.

Intrebare:
avand categoria B+E pot sa-mi sui Range-ul pe o platforma si sa-l tractez cu o Tayota Hilux? Are rost sa-mi iau categoriat asta sau sper sa am timp candava sa-mi iau C-ul?
Ce ma sfatuiti?
Ca idee, scoala pentru B+E este 1000 RON si se poate face in 2 saptamani.

astept comentariile voastre.

cu respect,
Andrei

627235
1st September 2008, 17:54

:oo

Eu m-am apucat saptamina trecuta de C+E cu 830 RON. Se pare ca e plin de :shrk pe la voi.

Cu B+E, ai voie sa tragi dupa tine remorca sau platforma a carei greutate maxima autorizata nu are voie sa depaseasca capacitatea de tractare trecuta in talon si in carte de catre cei de la RAR.

Sa ne vedem cu bine

tarzy
1st September 2008, 18:16
stiu ca mai exista un topic pe aceeasi tema dar eu nu l-am gasit.

Intrebare:
avand categoria B+E pot sa-mi sui Range-ul pe o platforma si sa-l tractez cu o Tayota Hilux? Are rost sa-mi iau categoriat asta sau sper sa am timp candava sa-mi iau C-ul?
Ce ma sfatuiti?

astept comentariile voastre.

cu respect,
Andrei

ar trebuit urmarit ce spune in talon la ambele masini + platforma

trebuie ca "masa maxima recorcabila" de la Toyota sa aiba valoare mai mare decat "masa maxim autorizata" a platformei care trebuie sa fie mai mare decat masa maxim autorizata a Range-ului

eu am facut efort si-am obtinut C+E .... am scapat de-o grija .... in viitor pot sa conduc orice cascarabeta

fata de var B+E implica insa destul de multe:
1. durata - minim 3 luni
2. cost - in primavara lui 2007 scoala a fost 10 mil la care s-au mai adaugat alte vre-o 5 diverse (test psiho, analize, etc)
2. analize medicale - mult mai avansate si costisitoare
3. examen - la teorie mai ai inca 11 intrebari - la practica mi s-a parut foarte foarte simplu

bafta

calinvas
1st September 2008, 19:16
"trebuie ca "masa maxima recorcabila" de la Toyota sa aiba valoare mai mare decat "masa maxim autorizata" a platformei care trebuie sa fie mai mare decat masa maxim autorizata a Range-ului"

Exercitiu de matematica , daca Toyota mea tracteaza 2800 KG , remorca trebuie sa aiba MMA max 2800 KG si nu inteleg ce masa maxima poate avea masina ......sau se considera ce masa reala are masina ????

Un Range cred ca are peste 2000 KG pe cantar.

Salutari,
Calinvas

627235
1st September 2008, 20:40
Problema

Datele problemei:

O masina (A) poate tracta cf. inscrisurilor din carte 2800 kg, cu conditia ca vehiculul tractat sa fie dotat cu sistem propriu de frinare.
Avem o platforma pentru transportat masini (B), in greutate de 850 kg, care are sarcina utila de 2000 kg. Masa maxima autorizata a platformei, cf. producator si inscrisurilor din talon (RAR) este de 2850 kg, adica greutatea ei proprie (850 kg) la care se adauga sarcina utila (2000 kg).
Se doreste incarcarea platformei (B) cu o masina (C) cu masa maxima autorizata de 2100 kg, si deplasarea ei din pct.A in pct.B

Intrebare:

Un sofer cu permis de conducere B+E, poate conduce ansamblul de mai sus, format din masina (A) +platforma (B) +masina (C) cocotata pe platforma?

Raspuns:

NU.

Argumentare raspuns:

1. Producatorul masinii (A), respectiv RAR-ul, a hotarit ca aceasta, poate tracta in conditii de siguranta rutiera maxim 2800 kg. Ansamblul masina (C)+ platforma (B) este in greutate de 2950 kg, greutate care depaseste capacitatea de tractare a masinii (A).

2. Ansamblul masina (C)+ platforma (B) este in greutate de 2950 kg, greutate care masa maxima autorizata a platformei.

Asta e teoria.

In practica, se poate intimpla sa dai peste un un militian, echipat cu o burta de bere, caruia ii va fi foarte dificil sa se cocoate pa platforma, ca sa citeasca datele de pe placuta din compartimentul motor. In acest caz, daca-i spui ca masina de sus are doar 1000 kg, si te crede, ai scapat. Daca dai de unul mai atletic, care poate sari ca o caprioara, poate ai norocul sa stea foarte prost la capitolul aritmetica, si sa te creada cind ii spui ca 850 kg (masa platforma (B)) impreuna cu 2100 kg (masa maxima autorizata masina (C)) este egal cu 2800 kg (capacitatea de tractare in conditii de siguranta a masinii (A). In ambele cazuri ai scapat. In caz contrar, nu.

Sper ca am reusit sa ma fac inteles.

Sa ne vedem cu bine

tarzy
1st September 2008, 21:37
"trebuie ca "masa maxima recorcabila" de la Toyota sa aiba valoare mai mare decat "masa maxim autorizata" a platformei care trebuie sa fie mai mare decat masa maxim autorizata a Range-ului"

Exercitiu de matematica , daca Toyota mea tracteaza 2800 KG , remorca trebuie sa aiba MMA max 2800 KG si nu inteleg ce masa maxima poate avea masina ......sau se considera ce masa reala are masina ????

Un Range cred ca are peste 2000 KG pe cantar.

Salutari,
Calinvas

masa masinilor nu se "considera" ci se citeste din acte .... iar acolo se citeste la rubrica masa maxima autorizata .... asta asa cum a spus si 44-WLD e teorie curata. in practica poti da peste politisti mai mult sau mai putin pusi la punct cu teoria. oricum in cazul in care depasesti masa maxima autorizata trebuie sa te feresti si de filtrele celor de la drumuri cu toate ca aia mai mult pe camionagii ii vaneaza.

aztec
1st September 2008, 22:00
Oare daca urci o masina pe platforma, nu devine un obiect oarecare si nu conteaza cat scrie pe placutele din "iobiect", ci masa efectiva a acestuia?
Normal ar fi sa se cantareasca tot ansamblu, recorca + "obiect".. acesta trebuind sa se incadreze in cerinte.
Poate la masina de pe platforma nu ai motorul.. si atunci de ce sa se ia in capcul masa totala a masini de pe platforma.

PS.. cred ca m-am repetat

flay
2nd September 2008, 00:04
Si eu sint interesat de aceasta categorie si poate ar ajuta sa aflam ceva detalii despre aceste cursuri(daca se poate si cu masina proprie sau doar cu Aro cu dubla comanda), cite ore se fac, daca se invata si mersul cu spatele cu remorca dupa tine, probele care se dau,etc.
Despre cifre, scrie pe spatele permisului pe care-l avem cu totii...
Daca circuli pe afara cu remorca mai grea decit i-ti permite actul ei de identitate, sau fara categoria corespunzatoare masei remorcii, ai incurcat-o! in special la nemti si austrieci-amenda face cit remorca,plus ceva probleme serioase.

nike&patrol
2nd September 2008, 00:28
Se numeste categoria BE nu B+E.Mai dai odata sala ca pt cat.B si la traseu conduci doar in fata .Nu trebuie sa atingi bordura cu remorca in viraje.Cand te pune examinatorul sa opresti cauti un loc unde sa incapa remorca in aliniament. Masina cu care dai examenul trebuie sa aiba dubla comanda.Asa am dat eu pt aceasta categorie acum 7 ani.

vstef_is
2nd September 2008, 00:52
Unde se poate da o asemenea categorie cu ARO cu dubla comanda?

flay
2nd September 2008, 00:59
Unde se poate da o asemenea categorie cu ARO cu dubla comanda?

La Focsani.Cel putin eu asa am primit oferta la Grupul Scolar Auto.

tarzy
2nd September 2008, 07:51
Se numeste categoria BE nu B+E.Mai dai odata sala ca pt cat.B si la traseu conduci doar in fata .Nu trebuie sa atingi bordura cu remorca in viraje.Cand te pune examinatorul sa opresti cauti un loc unde sa incapa remorca in aliniament. Masina cu care dai examenul trebuie sa aiba dubla comanda.Asa am dat eu pt aceasta categorie acum 7 ani.

si sa mai ai grija la depasiri ... cand revii pe banda initiala ..... :P sa nu uiti ca mai ai cativa metrii de remorca dupa tine

Kess
2nd September 2008, 10:31
multumesc tuturor celor ce au raspuns mai sus.

1. aritmetica: Toyota (2400 kg cu dispozitiv de franare) - Platforma (nu stiu) - Range (in talon 2000 kg - masa proprie). raspunsul: cat trebuie sa aiba remorca? daca depaseste 400 kg s-a terminat joaca.

2. am inteles ca sunt 10 ore de condus si eu am gist masina pe care sa fac scoala. Singurul avantaj vazut de mine a fost timpul scurt in care se poate face scoala si obtine categoria.

3. intrebare: daca pic la sala imi ia si carnetul? :P

cu respect

p.s. daca uit acasa talonul de la Range ce se intampla?

627235
2nd September 2008, 10:56
raspunsul: cat trebuie sa aiba remorca? daca depaseste 400 kg s-a terminat joaca.

Nu stiu daca o remorca de 400 kg, poate duce 2000 kg. Cele care pot duce 1500 kg, de regula au intre 550-850 kg. Nu inseamna ca daca nu am vazut eu nu exista. cine stie ce materiale se folosesc mai nou pentru masini.

3. intrebare: daca pic la sala imi ia si carnetul?

Cind iti faci dosarul, o sa ramii cu o copie a permisului. Originalul trebuie predat, intrucit iti vor face altul cu noua categorie. Bafta mareeee!!!

p.s. daca uit acasa talonul de la Range ce se intampla?

Daca e sprintenel militianu' sare pe platforma si se uita pe placuta din compartimentul motor. Acolo este trecuta si masa maxima autorizata a masinii. Nu stiu daca e specificat expres undeva ca trebuie sa detii si actele masinii de pe platforma. Buna :?:

Sa ne vedem cu bine

zep
2nd September 2008, 17:23
odata urcata pe platforma conteaza doar masa proprie a masinii transportate nu uita talonul acasa pt ca trebuie sa ai acte pe marfa transportata sa dovedesti ca nu e furata sau altceva
poti linistit cu b+e de cantarit nu te va cantari nimeni in romania singura chestie de care ar putea sa se lege vre-un bagaret este depasirea sarcinii pe carlig in rest nu se prea uita ei la remorca ta

Roberto
2nd September 2008, 19:29
Legea spune cam asa:
CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizatanu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a întregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

Fiecare poate trage concluziile. Eu sunt hotarat sa ma duc la scoala sa dau de BE dar momentan nu reusesc sa gasesc o scoala....poate imi recomandati ceva, ideal de prin Bucuresti.

Marius C alias Turagmes
3rd September 2008, 15:20
ca sa nu mai aveti nici o bataie de cap....C+E ......si dormiti linistiti :ha:

calinvas
3rd September 2008, 16:03
Eu mi-am luat pt rulota un Mitzu din 1993 la 2 usi , MMA = 2350 KG.

Deci pot trage cu el MMA= 1150 KG - rulota mea are 1060kg MMA

Oricum aveam nevoie de ceva pt teren si penru reclama la T-MAX .

La BE poti da in alta belea teoretica - ansamblul auto+ remorca depaseste 3500 KG , daca ai 3500 T max , in Giurgiu am vazut indicator cu 1.5 T pt centru si pe noi ne-au mai fu --t cand am trecut cu microbuzul (duba).

Sa ne intelegem vorbim in ideea de a fi LEGAL , ilegal poti merge si fara permis ... pe mine nu m-a oprit nici un politist de 2 ani .

Am fost la mare cu ea cu Toy si a fost OK nu m-a oprit nimeni si probabilitatea este mica sa te opreasca cineva daca mergi OK.

Dar .... daca te opreste si vrea sa te arda .... nu pot sa-mi imaginez cum ar fi fara carnet , mai ales ca in curind incepe scoala / gradinita.

Salutari,
Calinvas

asfalttango
14th September 2008, 07:14
Revenind la preturi....

M-am inscris si eu la scoala :banana ...in Constanta

C,C+E -1000 ron
D -800 ron
actele din dosar-200ron

Durata :3 luni :P

flay
20th March 2009, 20:44
Am tot aminat-o dar maine e prima zi de scoala pentru B+E; un ARO cu remorca(si dubla comanda) ma asteapta sa-mi dovedesc calitatile de elev ascultator.
Pretul e convenabil, in jur de 2-3 milioane si o fac mai mult pentru ca vreau sa-mi iau de afara o remorca cu masa maxima autorizata de 2700 kg si nu se stie cine ma opreste pe vre-un autobahn si platesc de ma ia naiba...
Daca mai e cineva din zona interesat va stau la dispozitie!

Hexen
20th March 2009, 21:27
Unde este scoala pt E ?

nan florin
21st March 2009, 17:41
Sigur numai cu C+E.

flay
21st March 2009, 18:05
Scoala se face la Focsani, si e B+E sau BE sau cum s-o chema dupa noua legislatie.

AdiOnWeb
21st March 2009, 21:38
Legea spune cam asa:
CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizatanu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a întregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

Fiecare poate trage concluziile. Eu sunt hotarat sa ma duc la scoala sa dau de BE dar momentan nu reusesc sa gasesc o scoala....poate imi recomandati ceva, ideal de prin Bucuresti.

Daca e asa cum scrie mai sus atunci va dau urmatoarea situatie :
Auto tragator , nissan terrano - masa maxima autorizata 2600 kg trage o rulota care are masa maxima autorizata 1150 kg . merge numai cu B ?

flay
21st March 2009, 21:51
NU!

AdiOnWeb
21st March 2009, 21:53
Ok stiu dar ce facem cu :

victorr
22nd March 2009, 00:45
Dupa ce patesti o data :P inveti, in germania mio dat amenda cu masina goala si cu o platforma goala si o avut dreptate ,y 61+2t MMA,ei socotesc maxim autorizat autovehicul + platforma daca nu ai acte la ceea ce duci nui problema 15 minute si vine cintaru alta amenda 2,5eu/kg depasit cu o abatere de maxim 8-10%,deci afara nu ai ce cauta cu remorca cu 2 axe ca ai sarit de kg,aici nu te ajuta doar BE SAU B+E cum o fii, ei se uita si la axe cu toate ca la ei cu categoria " B " circula pina la 7499KG. :P zic ei cas mai scolati si pot sa mearga.

La noi cu acelasi "B" CHIOR am cutreierat soselele patriei cu platforma dubla cu 2 masini sau dupa caz cu o piscina agabaritica 8.5m lungime/3,5m lat/1,7m h si mau oprit de curiozitate .

Mult SUCCES

Yonutz
22nd March 2009, 20:02
Dragilor s-a mai discutat despre "categoriile de permis" in topicul cu platforma daca nu ma insel ...Concluzionez ca ar trebui sa va iau permisul la toti ca nu stiti aceste reguli elementare ... :ha: ...(am glumit)

Deci va repet inca o data ce drepturi va da gradele permiselor auto:
B- orice autovehicul (a nu se intelege + remorca) ce nu depaseste 3500kg; orice autoutilitara cu maxim 8+1 locuri si pana in 3500 MTA (masa toata autorizata)

BE- orice ansamblu de vehicule care impreuna NU AU MTA (MTA autoturism + MTA remorca/rulota/peridoc/platforma ADUNATE) mai mare de 3500 kg

D- orice autoutilara de tip microbuz sau autocar (a nu se intelege + remorca) ce depaseste 8+1 locuri INDIFERENT DE MTA!

C- orice autoutilitara (a nu se intelege + remorca) care depaste 3500kg

CE- orice ansamblu de vehicule care impreuna AU MTA (MTA autoturism + MTA remorca/rulota/peridoc/platforma ADUNATE) mai mare de 3500 kg

DE- orice autoutilara de tip microbuz sau autocar + remorca/rulota/peridoc/platformace ce depaseste 8+1 locuri INDIFERENT DE MTA!

Si acum cateva cazuri concrete:

Am un Patrol MTA=2800kg + platforma auto MTA = 2000kg TOTAL 4800kg MTA ...trebuie CE
Am un Toyota KJ MTA=2700kg + remorca MTA= 750kg TOTAL 3450 kg MTA ...trebuie BE
Am un microbuz 16+1 (MTA nu conteaza) ...TOTAL 16+1 trebuie D

Si exemplele pot continua...

Daca MTA auto+remorca din acte nu depaseste 3500 kg, conduceti cu BE si va opreste un cantar in trafic (lucru f probabil) ... si va spun ca aveti 3600 kg ...automat ati comis doua "infractiuni" si anume - Depasirea MTA= sanctiune din parte AND, Conducera de autovehicul fara a avea categoria de permis potrivita= sanctiune de la Politie ...

AdiOnWeb
22nd March 2009, 20:26
Legea spune cam asa:
CATEGORIA B:

Daca e asa cum scrie mai sus atunci va dau urmatoarea situatie :
Auto tragator , nissan terrano - masa maxima autorizata 2600 kg trage o rulota care are masa maxima autorizata 1150 kg . merge numai cu B ?

Deci eu trebuie sa am CE ??? Am dat de draq ca merg asa de 2 ani...(cu B)
Yonutz sunt dator la tine cu permisul ! :sr

flay
22nd March 2009, 20:45
CATEGORIA B:

1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3. 500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3. 500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

# CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3. 500 kg;
# CATEGORIA C:

1. autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3. 500 kg;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;

# CATEGORIA CE: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;

http://www.legislatie-rutiera.com/regul ... -29-Art-45 (http://www.legislatie-rutiera.com/regulamentul_auto.php?pag=3-Cap-III-Conducatorii-de-vehicule-Art-29-Art-45)

Keep cool...

Yonutz
22nd March 2009, 20:47
@Adionweb
Pe tine te iert ...ca stai la doua aruncaturi de sarmale cu prastia de mine! :P Vezi insa prin lecturarea legilor cam de ce esti pasibil daca incalci legile resp.!

Sa va mai zic ca peste MTA 5to si ptr 8+1 locuri+ va trebuie si atestat de sofer eliberat de ARR (Autoritatea Rutiera Romana)? Nu, nu mai zic ca de maine nu mai am loc de voi in tramvai ... :ha: :P

AdiOnWeb
22nd March 2009, 20:51
Mersi vecine :h5

flay
24th April 2009, 19:21
Azi am dat si traseul(sala am dat-o acum 3 zile-11 intrebari) si am terminat cu bine scoala de BE.
Permisul a ramas la examinator, si voi merge cu dovada inca cca. 10 zile. Pot trage remorca cu MMA de 3500 kg.Am scapat de o grija(inainte aveam voie doar 750 kg dupa Discovery).

Am auzit de cineva care a facut C-ul pentru acelasi motiv, dar surpriza...dupa ce ai luat C-ul mai faci iar scoala(cu dosar,si toate cele) pentru categoria CE.

bobo
24th April 2009, 21:19
felicitari pentru reusita :h5

de mult timp incerc si eu sa-mi creez starea de spirit necesara ca sa fac scoala pentru categoriile C+E, doar ca din cate am inteles mai nou trebuie sa dai cate un examen separat pentru fiecare categorie. respectiv pentru C+E dai un chestionar de legislatie + 2 chestionare de mecanica (si bine-inteles cate un dosar separat pentru fiecare categorie).

terrano
24th April 2009, 22:22
Din pacate in Mures nu exista inca nicio scoala de BE. Mai astept...

superalfi
25th April 2009, 16:06
si eu m-am hotarat sa imi iau si categoria C si CE asa ca de saptamana de dupa 1 mai ma apuc de orele de traseu - mi-am luat si chestionarele specifice si ceva lectii de mecanica si acuma ii dam bataie :h5

initial si eu m-am gandit la BE dar esti limitat si oricum vreau sa pot conduce si peste 3.5t - ca am posibilitatea sa merg cu un truck american care are peste 3.5t si este pacat sa nu il pot conduce :banana

plummer
25th April 2009, 16:14
Felicitari pt decizie tuturor, este important sa ai categ C+E , niciodata nu sti pe unde ajungi si ce ai de facut ...so .. Succes si spor la "studiu" :banana :grin: :h5

adamu
29th April 2009, 23:41
eu am BE.am facut anul trecut la medias,m-a costat 500 de lei,am termint-o in 2 ore,m-a bagat in examen si mi-am luat din prima.scoala se face cu un jeep nou si remorca dublu ax.daca vrea cineva din zna medias sibiu,sa ma sune sa ii dau detalii.sau pe pm

naui
30th April 2009, 17:28
Yonutz te rog sa ma lamuresti si pe mine, poate eu gresesc, dar asa inteleg eu legea.
Concret, tu spui asa:
Am un Patrol MTA=2800kg + platforma auto MTA = 2000kg TOTAL 4800kg MTA ...trebuie CE
Am un Toyota KJ MTA=2700kg + remorca MTA= 750kg TOTAL 3450 kg MTA ...trebuie BE
In regulament scrie:
CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3. 500 kg;

Dupa mine in primul tau caz se conduce cu BE , deoarece tragatorul este din categoria B, nu C

In cazul 2 doar cu B, pt. ca tot in regulament la cat B lit.c scrie:ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3. 500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator.

superalfi
30th April 2009, 17:50
c) CATEGORIA BE - ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a întregului ansamblu depaseste 3.500 kg.

deci: cu orice masina care intra in categoria B (< 3.500kg) poti tracta o remorca de orice fel sau greutate dupa tine - cu conditia ca sa ai voie in acte sa tractezi acea greutate.

Asa inteleg eu.

naui
30th April 2009, 19:02
asa este

Filip
4th May 2009, 21:00
Am facut scoala categoria BE, m-au programat la examen exact pe data de 21 mai (cand plec la Bucovina). Asa ca nu ma risc sa conduc masina cu remorca pana acolo (chiar daca iau examenul, carnetul il primesc a doua zi si pot exista complicatii). Asa-dar caut sofer cu categoria BE sa-mi duca masina de concurs pe remorca pana la Bucovina. Masina de tractiune - Range Rover sau Toyota Land Cruiser. Daca aveti cunostinte/prieteni care vor sa faca o plimbare, va rog sa ma anuntati. Ofer cazare/masa si bonus.

Un sofer cu categoria CE poate conduce un ansamblu ce necesita categoria BE?

Miron Sorin
4th May 2009, 21:08
pai daca ai categoria C nu ai limita la tonaj decit ce scrie in talonul masinii adica daca scrie 50 to poti merge cu 50 to dar daca vrei sa tragi si remorca iti trebuie si cat E si atunci nu ai limita decit ce scrie in acte......si masina si remorca
de exemplu un cap tractor are greutatea de aproximativ 6 to si mma 16 to si tracteaza inca 30 to.... :h5

flay
4th May 2009, 21:34
Am facut scoala categoria BE, m-au programat la examen exact pe data de 21 mai (cand plec la Bucovina). Asa ca nu ma risc sa conduc masina cu remorca pana acolo (chiar daca iau examenul, carnetul il primesc a doua zi si pot exista complicatii). Asa-dar caut sofer cu categoria BE sa-mi duca masina de concurs pe remorca pana la Bucovina. Masina de tractiune - Range Rover sau Toyota Land Cruiser. Daca aveti cunostinte/prieteni care vor sa faca o plimbare, va rog sa ma anuntati. Ofer cazare/masa si bonus.

Un sofer cu categoria CE poate conduce un ansamblu ce necesita categoria BE?

Daca iei examenul, politistul i-ti va retine permisul vechi si apoi cei de la permise vor emite dovada pina vei primi permisul nou(asa a fost cazul meu, la Focsani).Pe dovada e trecuta si noua categorie obtinuta.

Pentru CE vezi aici:

Art. 40

1. Permisul de conducere valabil pentru o categorie da dreptul de a conduce si autovehiculele din subcategoria pe care aceasta o include.
2. Permisul de conducere valabil pentru categoriile CE sau DE este valabil si pentru conducerea ansamblului de vehicule din categoria BE, daca titularul acestuia poseda si permis pentru categoria B.

adamu
6th May 2009, 07:42
mie nu mi-a retinut permisul vechi si nu mi-a dat nici o dvada.m-am dus a 2 a zi cu permisul vechi,l-am predat la un ghiseu,mi-au facut poze,si dupa ora mi-au dat de la acelasi ghiseu noul permis.

Yonutz
6th May 2009, 08:50
Adica dupa cum spuneti voi cu BE poti conduce un ansamblu auto (ex Patrol) 2700 kg MTA + platforma 2500 kg sa zicem ... total 5200 kg ...

"CATEGORIA A
- autovehiculul cu doua roti (motocicleta) cu sau fara atas avand capacitatea cilindrica a motorului peste 50 cmc sau viteza prin constructie mai mare de 50 km/h, si autovehiculul cu trei roti (triciclu) avand capacitatea cilindrica a motorului mai mare de 50 cmc sau viteza prin constructie mai mare de 50 km/h, precum si masa totala maxima autorizata mai mica de 400 kg;

CATEGORIA B
- autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara locului conducatorului, nu este mai mare de 8;

- ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul din categoria B si remorca, in cazul in care masa totala maxima autorizata a ansamblului nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

- triciclurile sau cvadriciclurile avand masa proprie peste 550 kg;

CATEGORIA B+E
- ansamblul de vehicule constand dintr-un vehicul tragator din categoria B si o remorca, daca ansamblul respectiv nu se incadreaza in categoria B;

CATEGORIA C
- autovehicule, altele decat cele din categoria D, a caror masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg;

CATEGORIA C+E
- ansamblul de vehicule constand dintr-un vehicul tragator din categoria C si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;

CATEGORIA D
- autovehiculele destinate transportului de persoane avand mai mult de 8 locuri pe scaune, in afara locului conducatorului;

CATEGORIA D+E
- ansamblul de vehicule constand dintr-un vehicul tragator din categoria D si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg. Remorca nu trebuie sa fie destinata transportului de persoane.

CATEGORIA Tr
- tractoare si masini autopropulsate pentru lucrari;

CATEGORIA Tb
- troleibuze;

CATEGORIA Tv
- tramvaie. "

Desi legea nu prevede greutatea cred ca ptr un 5200 kg MTA trebuie C+E!

superalfi
6th May 2009, 09:23
yonutz : am studiat problema foarte bine si am cautat inclusiv pe alte forumuri de discutii (cel de rulote) si cei de acolo au intrebat la Brigada de Politie rutiera care le-a dat raspuns in scris - concluziile sunt asa:

cu permis de B conduci:
- orice masina de B care trage dupa ea o remorca usoara de pana la 750 kg - deci poti avea o masina de 3.49 tone + 750 kg dupa tine

- poti tracta o remorca/rulota care sa depaseasca 750 kg dar a carei masa maxima autorizata sa nu depaseasca masa maxima autorizata a vehiculului tragator, cu conditia ca ansamblul (auto+remorca/rulota) sa fie sub 3.5 tone - adica daca ai o masina de 1.5 tone MMA si vrei sa cari o remorca de 1.4 tone MMA - poti cu B-ul - pt ca sunt indeplinite conditiile de mai sus;

cu BE: poti tracta cu vehicul de categoria B - o remorca mai grea de 750 kg si valoarea ansamblului auto+remorca sa treaca de 3.5 tone - nu esti limitat de valoarea totala = poate sa fie de 4.5, 5.5 sau 7 tone atata timp cat ai voie sa tractezi atat cu auto tragator - in conformitate cu ce scrie in talonul de inmatriculare

Caz practic:

- am un SUV care are MMA de 2.4 tone - pot sa trag o remorca cu max MMA <1.1 tone pentru a nu depasi 3.5 tone (asta cu B-ul) - kit ca el poate sa tracteze 3.2 tone - daca am BE-ul atunci sunt limitat doar de acele 3.2 tone din talonul SUV-ului - si voi avea ansamblu total de 6.4 tone.

cred ca este clar acum

AdiOnWeb
6th May 2009, 12:14
Azi am inceput `scoala` pentru BE ! Pentru cei intreresati dau detalii pe PM in legatura cu firma si costuri . Scoala se face pe un 4x4 cu remorca , programarea la examen in 16 zile de la depunerea dosaului ! Eu depun luni dosarul ! Sper ca in sfarsit sa nu mai fiu infractor !!! :ha: :ha: :ha: :h5 .

Zona Ilfov , Bucuresti !

doctoru'
6th May 2009, 17:28
Foarte bine, m-am linistit... in sfarsit am aflat raspunsul mult asteptat :banana

Am un freelander, masa 1693 kg si MTA 2080 kg si rulota de 870 kg si MTA 1020 kg. La toti prietenii le-am spus ca pot conduce doar cu B-ul, dar... Si politistii pe care i-am intrebat i-am impartit in doua, deci ei nu stiu sigur..

flay
6th May 2009, 19:50
E greu cu socotitu' si mi-amintesc ca nici politistii cind mi-au luat dosarul nu prea intelegeau motivul pentru care dau examen si se contraziceau intre ei.
Dupa ce am citit legislatia de m-am saturat , am ajuns la concluzia asta:

Se da masina A si remorca B .

Daca ai doar permis categoria B , atunci masa totala maxima autorizata a lui A+B nu poate fi mai mare de 3500 kg.Chiar daca masa proprie(goala) e mai mica, nu are importanta.
Daca ai BE , atunci A+B poate depasi 3500 kg cu conditia ca masa maxima a lui B sa fie sub masa maxima remorcabila cu disp de frinare a lui A

Deci A+B=3500 kg=permis B; A+B depaseste 3500 kg=permis BE(sau CE daca ai si B valabil).
Cine are curaj, sa incerce sa mearga prin A sau D fara BE si cu remorca peste limita(chiar goala,e important ce scrie pe talon) si sa ne spuna cum e, daca-l opreste cineva...

doctoru'
6th May 2009, 20:31
Nu cred ca are vreo legatura masa max cu dispozitiv de franare sau nu... Aici vb despre permise de conducere si mai putin de autovehiculul A. De exemplu la mine MTA este 2080 kg si remorcabila cu dispozitiv de franare este tot pe acolo adica 2000 kg... Oricum as da-o tot am voie sa o trag doar cu B, chiar daca o pun si pe soacra-mea in rulota tot nu ajung la 3500 kg... :ha:

Iar masa vehicul A are importanta, nu mai stiu exact legea dar oricum trebuie sa fie mai mare decat a MTA rulota tocmai pt a-l impiedica pe unul cu tico sa-mi fure rulota (cu tot cu soacra)...

Mai pun paie pe foc si intreb: pot sa trag o platforma cu samuraiul meu pe ea?? Aici cum se calculeaza, doar MTA rulota sau se aduna cu MTA samurai sau doar cu masa lui proprie???

Sau si mai bine...... In fata legii si a organului exista o diferenta daca trag platforma dupa mine goala sau:
varianta A - ATV
varianta B - Samurai
varianta C - alt Land Rover (care stiu ca nu se poate)

Pana una alta ne tot chinuim cu intrebari si raspunsuri cand cei care ne opresc nu-si dau seama CATEODATA pe ce parte este volanul unei masini oprite..

PS ..sper ca nu sunt multi de la rutiera cu cont :cl

AdiOnWeb
6th May 2009, 21:04
MTA este trecuta in talonul platoformei . de ex. daca ai masa proprie 400 kg , MTA ar fi pe undeva pe la 2200kg . Asta insemna ca poti sa pui pe platforma 2200-400 .

superalfi
6th May 2009, 22:17
totdeauna se face comparatia intre MMA a remorcii si intregului ansamblu. Daca de exemplu trag cu un SUV sau 4x4 care are MMA de 2.5 tone sa zicem - nu poti sa il conduci cu B daca pui o platforma cu MMA de 2 tone chiar daca e goala are doar 700 sa zicem si ai incarcatura pe ea de 200 kg - pentru ca ansamblul ar avea peste 3.5 tone (adica 4.5 tone - calculat ca suma dintre MMA - uri) si astfel ar intra la BE. In schimb poti sa ii pui o remorca cu MMA de 900 kg si atunci stai linistit si cu B-ul in cazul de fata.

Verificarile pe care presupun ca le face politaiul cand te opreste ( si ai sa zicem masina de offroad pe platforma) sunt: talon de la masina care tracteaza + talon platforma astfel verifica daca suma MMA-urilor este peste 3.5 tone ai nevoie de BE - dupa care trebuie sa se incadreze incarcatura de pe platforma + greutatea platformei goale in limitele posibilitatilor de tractare ale lui auto tragator.

AdiOnWeb
13th May 2009, 08:27
De azi am BE !!! :banana :banana :banana ! A durat mai putin decat as fi crezut ! felicitari politia Ilfov pentru operativitate si corectitudine !!!

relatii pentru cei din ilfov si bucharest pe pm !!! :h5

Filip
21st May 2009, 10:29
Ieri am dat sala pentru BE, 11 intrebari, simple cele mai multe din conducerea preventiva.
Azi traseul, usor, am luat. Succes in continuare doritorilor.
Anul asta vreau sa iau categ C si CE.

627235
21st May 2009, 16:16
Vin si eu cu un caz particular.

Masina are mma 2500kg. Platforma de dus masini mma 2500kg si goala 750kg. Ma dau cu ea DOAR goala cu categoria B. Ma opreste garcea, ce face??? Teoretic, imi poate da amenda, insa, eu semnez ca am luat la cunostinta, si il rog sa precizeze ca platfforma era goala (la o adica poate gasesc si un martor). Merg in instanta, unde judecatorul va dispune (sau nu) anularea procesului verbal.

In concluzie, are voie garcea sa ma amendeze??? Voi cu cine votati???

bobo
21st May 2009, 18:06
cu ursu :grin:

legal are perfecta dreptate.
asa ce m-ar opri pe mine sa conduc, cu categoria B, un camion care are masa proprie 3 tone si totala autorizata 7 tone?

plummer
21st May 2009, 18:16
cu ursu :grin:

legal are perfecta dreptate.
asa ce m-ar opri pe mine sa conduc un camion care are masa proprie 3 tone si totala autorizata 7?

Pai ce legatura are coada vacii cu steagurile de la primarie ?? Daca omul face doar mutarea masinii cu platforma dintr`un loc in altul ?? Nu vad de ce ursu` ar avea ceva de comentat ... :h5 Este clar : daca nu depasim in gol mma care sa ne oblige la categ C , nu are de ce sa opreasca pe nimeni. :h5 :x

Le : Tocmai pt astfel de enigme :ha: am tot ABCDarul , deci orice ursulet poate sa ma opreasca la orice ora :twisted:

superalfi
21st May 2009, 18:57

Masina are mma 2500kg. Platforma de dus masini mma 2500kg si goala 750kg. Ma dau cu ea DOAR goala cu categoria B. Ma opreste garcea, ce face??? Teoretic, imi poate da amenda, insa, eu semnez ca am luat la cunostinta, si il rog sa precizeze ca platfforma era goala (la o adica poate gasesc si un martor). Merg in instanta, unde judecatorul va dispune (sau nu) anularea procesului verbal.

FRATILOR! Cititi legea! Este foarte clar explicat mai sus pe forum - NU se tine cont de ce este pe platforma - totul se rezuma la MMA - daca MMA masina + MMA platforma > 3.5 tone - in cazul particular de sus are 5 tone va trebuie BE - daca va opreste politia va face dosar penal!!! SIMPLU!!!
Repet - nu conteaza ca este goala sau nu - totul se rezuma la MMA! punct

AdiOnWeb
21st May 2009, 19:38
Domnilor ! legea spune clar : MMA= masa MAXIMA autorizata !!!

Da @plummer e amenda sau inchisoare domnul meu ! Daca vrei relatii despre aventurile mele cu militia romana `0726499910` ofer cu placere ca sa nu treaca si altcineva prin asa ceva ! De ce nu scriu aici ? Pt. ca e un forum public si cuvinte ca spaga sunt oarecum ilegale...

deasemenea ofer relatii despre categoria B in Bucuresti si Ilfov ! Tutti legal !
respect !

flay
21st May 2009, 21:32

Conducerea unui auto sau ansamblu fara a poseda categoria respectiva se pedepseste cu.....dosar, proces, amenda sau temnita grea, dupa noroc.

Nu conteaza ce ai pe remorca ci doar ce scrie in acte(suma MMA a masinii+remorca).
La ce foame de amenzi e pe gabori acum, eu nu m-as risca...

plummer
21st May 2009, 22:40
Da @plummer e amenda sau inchisoare domnul meu !
respect !
Imi permit sa ma repet : Tocmai pt astfel de jocuri ale politailor si pt cum interpretaza ei legea am tot ABCDarul , deci orice ursulet poate sa ma opreasca la orice ora :twisted:

:h5

superalfi
22nd May 2009, 11:44
mi-am luat si eu BE-ul azi! am dat sala miercuri si azi traseul la parcul Carol - am dat o tura de parc si atat :h5

o sa ma apuc acum incet, incet de C si CE ca nu mai ma grabeste nimica - pot sa imi car masina pe platforma, barca sau jet-ul / atv-ul fara probleme

:h5

plummer
22nd May 2009, 15:22
:1 :banana hai cu :x :grin:
Sa fie intr`un ceas bun :bravo

superalfi
23rd May 2009, 09:45
merci :x cu prma ocazie!

RaduToyo
25th May 2010, 14:22
Fac si eu scoala pt BE, Teo, iar domnii instructori au o mare dilema (sau sunt batuti in cap :uameni): ce chestionare trebuie sa invat....? M-au pus sa fac C si D (camioane si autobuze...).
Imi spuneti si mie daca acele intrebari sunt din B sau sunt din C+D ????
Si a doua intrebare: la traseu doar se merge inainte sau se fac si parcari laterale sau garari cu remorca in spate ???

Multumesc :tk

Marius C alias Turagmes
25th May 2010, 15:09
omule esti tare ...tu asa ai impresia ca trebuie sa stii sa mergi doar inainte?
de mersul inapoi nu ai auzit?

si va mai lasa astia sa conduceti pe drumurile publice :ha::ooo

fi sigur ca garcea te va duce doar cu fata...ca nu-si complica existenta.....dar ptr tine e destul de folositor sa stii sa mergi si inapoi

ptr ceilalti....atata vorbarie si spatiu ocupat degeaba pe server....B+C+D+E....si nu va mai doare capul de nimic:grin:

RaduToyo
25th May 2010, 15:15
omule esti tare ...tu asa ai impresia ca trebuie sa stii sa mergi doar inainte?
de mersul inapoi nu ai auzit?

si va mai lasa astia sa conduceti pe drumurile publice :ha::ooo

fi sigur ca garcea te va duce doar cu fata...ca nu-si complica existenta.....dar ptr tine e destul de folositor sa stii sa mergi si inapoi

ptr ceilalti....atata vorbarie si spatiu ocupat degeaba pe server....B+C+D+E....si nu va mai doare capul de nimic:grin:

Tu de fapt ce ai vrut sa spui util in postul tau ? :tk1 Eu am pus doua intrebari simple si la obiect: ce chestionare se dau la BE si cum se deruleaza examenul practic...

superalfi
25th May 2010, 15:26
nu dai C+D ca nu are legatura cu BE-ul.

Se dau chestionare de B un pic adaptate la mersul cu remorca. Cel putin eu asa am dat anul trecut in vara.

Examenul practic a constat intr-un tur de parc la Carol dar din cate stiu s-a schimbat locatia si se da la IOR cu cei de C si CE. Probabil ca este la fel.

E posibil sa te puna sa mergi cu spatele dar nu neaprat - daca nu are loc nu o sa blocheze traficul pt asta. Pe mine nu m-a pus. Oricum e important sa stii tu sa mergi si sa si parchezi acea remorca.

RaduToyo
25th May 2010, 15:32
nu dai C+D ca nu are legatura cu BE-ul.

Se dau chestionare de B un pic adaptate la mersul cu remorca. Cel putin eu asa am dat anul trecut in vara.

Examenul practic a constat intr-un tur de parc la Carol dar din cate stiu s-a schimbat locatia si se da la IOR cu cei de C si CE. Probabil ca este la fel.

E posibil sa te puna sa mergi cu spatele dar nu neaprat - daca nu are loc nu o sa blocheze traficul pt asta. Pe mine nu m-a pus. Oricum e important sa stii tu sa mergi si sa si parchezi acea remorca.

Multumesc pentru raspuns.:g
Sa merg cu spatele stiu, fiindca am remorca pe care pun 3 moto si cu care merg de 2 ani. Acum insa mi-am luat masina mai mare si sar de 3500...si trebuie BE.

zolameister
25th May 2010, 15:38
Azi m-am inscris si eu....:banana

Marius C alias Turagmes
25th May 2010, 19:11
@RaduToyo....la asa intrebare....asa raspuns....dar daca tu crezi ca eu mi-am racit gura de pomana ...ai mare dreptate....succes in obtinerea gradelor dorite

evgheny
25th May 2010, 20:29
Multumesc pentru raspuns.:g
Sa merg cu spatele stiu, fiindca am remorca pe care pun 3 moto si cu care merg de 2 ani. Acum insa mi-am luat masina mai mare si sar de 3500...si trebuie BE.

Domnilor, mai cititi si voi putina legislatie.:2dr
Daca ansamblul masina plus remorca depaseste 3500kg, atunci ai nevoie de cat CE nu BE, si ptr domnul Superalfi proaspat posesor de BE este valabil acelasi lucru
Deci cat. BE este valabila in limita pana la 3500 Kg.

superalfi
25th May 2010, 20:42
Domnilor, mai cititi si voi putina legislatie.:2dr
Daca ansamblul masina plus remorca depaseste 3500kg, atunci ai nevoie de cat CE nu BE, si ptr domnul Superalfi proaspat posesor de BE este valabil acelasi lucru
Deci cat. BE este valabila in limita pana la 3500 Kg.

evgheny - eu cred ca tu mai trebuie sa citesti legislatie

iata ce spune art 30 din Regulamentul de circulatie pe drumurile publice:

CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3. 500 kg;

Deci cum este?

evgheny
25th May 2010, 21:17
cred ca mai era un NU in fata.
Adica NU depaseste 3500 de kg
Ce este peste intyra in cat C sau CE dupa caz

AdiOnWeb
25th May 2010, 21:21
cred ca mai era un NU in fata.
Adica NU depaseste 3500 de kg
Ce este peste intyra in cat C sau CE dupa caz

Sigur nu are nici un NU in fata !

Deci , eu am voie sa merg cu auto-platforma mea care are 3500 MTMA si sa pun o platforma legata a carei MTMA sa nu depasesca capacitatea maxima de tractare a autoplatformei ! Conduc acest ansambul cu BE pentru ca MTMA adunate depasesc 3500 ! Daca nu depaseau aveam voie cu B sec :h5

doctoru'
25th May 2010, 21:27
Iar o luati de la capat??? S-a mai discutat chestiunea asta de o mie de ori...
Pana in 3500 cat B si gata.

LE. http://www.igpr.ro/DPR/Regulament%20aplicare%20OUG%20195%20din%202002%20-%20actualizat.pdf

Art. 30 (pag 8/66)

LLE. evgheny, nici eu nu l-am mai citit demult, dar avand rulota m-a interesat subiectul la un moment dat. Numai bine :h5

evgheny
25th May 2010, 21:36
Scuze, :h5
am citit regulamentul si Superalfi are dreptate
Nu am mai citit de mult regulamentul.

flay
25th May 2010, 21:38
Mai pun o data link-ul , desi sint sigur ca nu-l va citi nimeni http://www.legislatie-rutiera.com/regulamentul_auto.php?pag=3-Cap-III-Conducatorii-de-vehicule-Art-29-Art-45

art.30 alineatul 3

Observ ca aici de fapt cei care au C-ul o trag pe a lor, iar toti care nu au , trebuie convinsi sa-l obtina ca sa tracteze remorci dupa "jeep-uri".

Am luat BE acum un an, si am luat si remorca din Germania de curind, iar taica-meu a stat in dreapta, cu tot cu C-ul lui, ca pe vremuri, nu se dadea si E-ul la C si are doar BCD.

doctoru'
25th May 2010, 21:43
flay, m-ai bagat in ceata..:hl
Cine are nevoie de C, in afara de cei cu Hummer?? Patrol LWB intra in categ asta, sau mai cine??

Sefulik
25th May 2010, 22:27
Sa fie clar pentru toata lumea:

C-ul merge la Ford-urile alea imense sau alte americane mari,din cate stiu si la dube de peste 3500kg

Inca o chestie noua:

Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

sa aiba varsta de cel putin 21 de ani impliniti, pentru categoriile C, CE, D, DE, Tb si Tv, precum si pentru subcategoriile D1 si D1E; Legea s-a schimbat si varsta minima e 20 ani

plummer
25th May 2010, 22:51
Sa fie clar pentru toata lumea:

Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

sa aiba varsta de cel putin 21 de ani impliniti, pentru categoriile C, CE, D, DE, Tb si Tv, precum si pentru subcategoriile D1 si D1E; Legea s-a schimbat si varsta minima e 20 ani

S`au schimbat multe vad ... Inainte la 18 ani luai CE , la 21 puteai sa dai pt cat. D . Dar au facut fb , tinand cont de toti Tarzanii care urca pe ditamai mastodontii ... :br

Forte
25th May 2010, 22:58
In Cta nu exista scoala cu BE! Ce pot face?

plummer
25th May 2010, 23:00
In Cta nu exista scoala cu BE! Ce pot face?

Faci CE :grin: :h5

flay
26th May 2010, 07:26
flay, m-ai bagat in ceata..:hl
Cine are nevoie de C, in afara de cei cu Hummer?? Patrol LWB intra in categ asta, sau mai cine??

Pai ideea e ca nu e nevoie pentru noi, dar in unele din primele posturi, cei ce au probabil si C-ul spun ca doar cu CE poti merge cu remorca peste 750 kg.
Si daca ne uitam pe lege, spune ca CE e doar daca vehiculul tragator face parte din categoria C...
Daca aici, pentru o chestie minora, e atita ceata(de nici politistii nu stiu intotdeauna), va dati seama la cite legi comfuze avem in tara asta, cit e loc de intors si de interpretari.

storm
27th December 2012, 14:47
Lista actualizata a scolilor de conducatori auto cu categoriile pentru care sunt autorizate o puteti accesa pe site-ul Autoritatii Rutiere Romane (http://www.arr.ro/files/scoli%20conducatori%20auto/info/ss.pdf).

petit
27th December 2012, 22:15
Sal, intervin cu o completare. Nu doar categoria BE este suficienta in cazul tractarii unei remorci, conteaza si tipul vehiculului care trage. Daca 4x4 a fost modificat in autoutilitara, atunci cand i se ataseaza o remorca iar ansamblul depaseste 3.5t trebuie sa va conformati si la prevederile ''REGULAMENTUL (CE) NR. 561/2006 AL PARLAMENTULUI EUROPEAN ŞI AL CONSILIULUI din 15 martie 2006 privind armonizarea anumitor dispoziţii ale legislaţiei sociale în domeniul transporturilor rutiere...''. http://www.arr.ro/files/tahograf-digital/legislatie/561.pdf

Astfel trebuie tahograf daca:
''Articolul 2
(1) Prezentul regulament se aplică transportului rutier:
(a) de mărfuri cu vehicule, inclusiv vehicule cu remorcă sau semiremorcă, a căror masă
maximă autorizată depăşeşte 3,5 tone ''

„transport rutier”: orice deplasare efectuată, în totalitate sau parţial, pe drumurile
deschise utilizării publice de către un vehicul, gol sau încărcat, folosit pentru transportul
călătorilor sau al mărfurilor

si nu trebuie daca dovediti politaiului ca va aflati in exceptie:
''vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu
depăşească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;'' ;

tudop
28th December 2012, 07:54
si nu trebuie [tahograf ]daca dovediti politaiului ca va aflati in exceptie:
''vehicule sau un ansamblu de vehicule cu o masă maximă autorizată care să nu
depăşească 7,5 tone utilizate pentru transporturi de mărfuri în scopuri necomerciale;'' ;

Da, si din cate am observat, exceptia asta se aplica doar daca "autoutilitara" este inmatriculata pe persoana fizica. Daca te opreste cu orice masina omologata ca utilitara inmatriculata pe firma si in spate ai platforma cu masina de concurs, esti pasibil de amenda groasa pt lipsa tahograf, pt ce e greu sa dovedesti ca masina de la firma o folosesti in scop personal si necomercial... E cam ciudata treaba, si poate uneori scapi, alteori nu...

PeCoclauri
25th January 2013, 21:04
Da, si din cate am observat, exceptia asta se aplica doar daca "autoutilitara" este inmatriculata pe persoana fizica. Daca te opreste cu orice masina omologata ca utilitara inmatriculata pe firma si in spate ai platforma cu masina de concurs, esti pasibil de amenda groasa pt lipsa tahograf, pt ce e greu sa dovedesti ca masina de la firma o folosesti in scop personal si necomercial... E cam ciudata treaba, si poate uneori scapi, alteori nu...

Unde ati gasit voi scris in lege ca "utilitarele" au nevoie de tahograf si "autoturismele" nu?

Caz concret: toyota hj 60 (MMA 2800 kg) + remorca basculabila (MMA=2500 kg).

Cristi S
23rd May 2013, 09:30
Salut! Colegi, tin sa va anunta ca masa totala maxima admisa a ansamblului autovehicol si remorca a crescut de la 3500 de kg la 4250. Un prieten care a dat examen pentru permis de curand mi-a dat informatia asta. Sper sa va fie de folos!