PDA

View Full Version : Un cutit asa cum mi-am dorit.

Farfarello
26th November 2008, 11:04
Salutare, de curand mi-a ajuns cutitul pe care mi l-am dorit de multa vreme...dupa ce am studiat o gramada de modele.
Mi-a facut nevasta-mea un cadou frumos de sarbatori!
Este un model fabricat in colaborare cu Bear Grylls pentru serialele de televiziune "Man vs Wild" şi "Născut supravieţuitor".
Este un cutit nu foarte mare, robust si solit, executat in totalitate manual, fiecare purtand o serie distincta, cu un mare accent pus pe calitate.
Este insotit de o teaca din piele, care poate fi prinsa in diverse moduri, pe care gasesti si un amnar, in ideea in care ramai undeva si este nevoie se faci si focul.

Mai multe detalii gasiti pe:

http://www.bayleyknife.com/site/bear.aspx

Revin si cu niste foto ulterior.

soimu`
26th November 2008, 12:24
un cutit frumos, robust, versatil si cu o lama dura
tecile sunt superbe
pretul un pic cam mare, dar sigur e marfa de calitate, deci poate fi justificat
off topic
acel "supravietuitor" bear grylls, este un real pericol pentru cine "se inspira" din "lectiile" lui
incalca atatea reguli de supravietuire DE BAZA, face atatea prostii in "incercarile" lui, incat oricine incearca sa ii puna in practica "invataturile" are sanse multiple sa moara "cu zile"
un antipol a lui bear este ray mears, care consider ca are cu totul alta abordare a situatiei, este cumpatat si pregatit si NU TE INVATA SA FACI LUCRURI RISCANTE acolo unde daca ai tras "pailul scurt"...nu mai ai nici o sansa sa o "dregi"
cine i-a vazut pe amandoi .. deja cred ca stie, cine l-a urmarit doar pe bear gryls... sa caute ray mears si sa vada si fimele lui...MERITA

Farfarello
26th November 2008, 14:13
Intr-adevar pretul e putin mare, dar luand in considerare ca ce facem noi e pasiune, eu am renuntat sa contorizez cat am investit in masina si in echipamentele/accesoriile care o insotesc.
O sa pun niste fotografii cu el pentru a va da seama de el.
Calitatea este intr-adevar una deosebita.

Farfarello
26th November 2008, 14:14
Legat de Bear Grylls, daca dai un search pe Youtube, intr-adevar te ingrozesti.
Majoritatea lucrurilor sunt duse la extrem.
Sper sa nu ajung niciodata intr-o astfel de situatie.

soimu`
26th November 2008, 14:36
Legat de Bear Grylls, daca dai un search pe Youtube, intr-adevar te ingrozesti.
Majoritatea lucrurilor sunt duse la extrem.
Sper sa nu ajung niciodata intr-o astfel de situatie.
ideea nu e ca situatiile sunt extreme, ci cum reactioneaza el in situatiile date
1. e tot timpul extrem de agitat si grabit
tot timpul trebuie sa se grabeasca undeva sau sa faca ceva
o regula de aur a supravietuirii este sa te calmezi si prima data sa evaluezi situatia cu calm, sa te organizezi, sa-ti faci un plan si apoi sa actionezi in cel mai sigur mod posibil
2. pentru el, desi repeta tot timpul ca nu e cazul, e foarte importanta mancarea
omul in conditii extreme poate sa reziste pana la 30 zile fara mancare. din contra, in anumite conditii, e mai bine sa nu mananci (este un efect urmarit si prin post), iar IN NICI UN CAZ sa manaci orice, numai ca sa mananci
aici ma refer la anumite lucruri care l-ea mancat desi probabil ca nu era indicat (grasime de camila moarta, scorpion, sarpe viu, paianjen viu, etc) si care cu siguranta pot sa-ti cauzeze neplaceri f f mari, mai ales CA NU TE POATE AJUTA NIMENI daca dai de dracu
3. adapostul, are pentru el o importanta f mica, mereu se lasa pe ultimul minut si improvizeaza adaposturi f f nepotrivite in care in loc sa se odihneasca, se chinuie toata noaptea si dimineata e istovit
4. capcanele lui si metodele de a face rost de mancare, sunt puerile si total ineficiente
laturile de prins iepuri facute din sfoara de la bocanci, pescuitul la copca la pastrav, prinsul de pastrav cu mana, fiertul de ferigi (desi el a plecat fara acel ceaun, porbabil ca era ingropat sub ferigi), toate sunt puerile, ineficiente si minciuni pe fata cand le arata eficienta
5. el creaza situatiile dramatice si dificile, cu modul aberant cu care reactioneaza, pt ca daca ar lua-o mai calm, totul ar fi mult mai usor, nu ar trebui nici sa sara peste rauri, nici sa ce catere si apoi sa se chinuie sa coboare etc toul e un imens scenariu in care prima data agraveaza situatia apoi se mira cum de reuseste sa faca fata

\m/arcel
26th November 2008, 14:53
Eu nu i-as baga in aceiasi oala.
Ray Mears e vorba aia 'old school'. De la el poti invata cite ceva. Emisiunile lui te pregatesc sa traiesti in armonie cu ce iti ofera natura.
Bear Grylls joaca in alta liga. Citeodata am impresia ca se pune in tot felul de situatii ca sa-si satisfaca nevoia de adrenalina. Poate ca ii lipseste viata din fortele speciale. Dupa mine, Bear ne arata cite poate indura organismul, nu neaparat tehnici de supravietuire.
Parerea mea.

aztec
26th November 2008, 14:58
Unul te invata sa bei pipi sa nu mori de sete..
Altul.. cum sa obti apa din diverse si prin diverse metode.

Dar oricum.. sculele sunt importante..daca le ai atunci cand trebuie.

Farfarello
26th November 2008, 14:59
Aici vedeti cutitul pe care mi l-a dus mosul in avans.
Are exact acest model de teaca.

http://www.youtube.com/watch?v=78MZ_SLCgDM

soimu`
26th November 2008, 15:38
Aici vedeti cutitul pe care mi l-a dus mosul in avans.
Are exact acest model de teaca.

http://www.youtube.com/watch?v=78MZ_SLCgDM
adica nu poti sa-l pui la curea normal?
e un pic cam mica lama si cu un unghi de ascutire cam mare pentru un cutit de outdor,
este mai mult un cutit de zi cu zi, nu unul care sa fie "abuzat", avand taisul concav si cam ascutit
in rest, f frumos lucrat si, cum am mai spus, versatil
un cutit care intrebuintat normal, te tine o viata
in acelasi site e si un cutit copie dupa cutitul propus de ray mears, dar cu acelasi tais subtire
a se cauta pe net cutitul propus de ray mears si se va constata un tais f f gros, cu unghi mare si sectiune concava
avantaj... tais f rezistent
dezavantaj... nu prea tai, mai mult rupi

bogdan4x4
26th November 2008, 17:01
eu unul chiar asteptam cu mare interes parerea ta Soimule
Nu de alta.......dar cutitul ala imi place rau doar ca atunci cand am vazut pretul......... :ooo

soimu`
26th November 2008, 20:07
deci, sus am gresit putin
concav-convex...uite cum sta treaba
taisul poate fi ascutit in 3 feluri: concav, drept si convex
convex rezulta un tais fin (de brici) care, in functie de cat de mult este "insistat" pe prelucrarea taisului, poate deveni ata de fin incat sa taie mai bine ca un brici, lucru penalizat de o sensibilitate ridicata a lamei si taisului
taisul drept, este un tais fin, folosit indeosebi la cutitele de bucatarie profesionale, si care imbina duritatea cu taisul fin, dar nu este foarte dur
taisul concav este ffolosit indeosebi pentru lame f dure, intens abuzate
un tais concav intalnim la baionetele de tip vechi (din al 2 lea razboi mondial) LA CUTIELE DE OUTDOR "LA COMANDA" si la sabii de cavalerie, kukri etc
taisul este f f dur, dar nu este taios, avand probleme la lucrari fine (nu poti taia o rosie in felii subtiri de ex)
personal, daca ar fi sa am un cuti de zi cu zi, nu as alege un tais concav ci unul drept sau convex.
pentru a produce cutite cu lama dura, firmele au gasit o solutie de compromis
folosesc taisul convex sau drept, dar nu pana la buza taisului, acolo folosind un dispozitiv "grosier" de ascutire (cum sunt cele neprofesionale cu 2 role) si care dau un tais brutal, cu unghi f mare de taiere si de penetrare redusa
pt outdor, desigur, am cutit concav (mai mute chiar), avantaj mare la ascutire, pt ca se ascute perfect si egal pe o banda de smighel agatata de ceva, tinuta intinsa, peste care tragi taisul pe lat

Farfarello
3rd January 2009, 22:47
Acum la sfarsit de an cu ocazia revelionului facut cu prietenii la Toplita, am "abuzat" putin mai mult cutitul (am taiat lemne, am despicat lemne lovind in cutit cu alt lemn), si pot spune ca se comporta exemplar.
O sa pun cateva poze cu el, in timpul operatiunilor, dupa ce le primesc.
Ce-i drept pana acum nu am avut cu mine un cutit mai mare, bazandu-ma mai mult pe multifunctionalul (Leaderman Wave) pe care il iau cu mine oriune ma duc indiferent daca iesim in natura sau mergem in vizita la prieteni.
De fapt multifunctionalul si o lampa frontala Petzl e ceea ce apare la mine prioritar e orice lista la intocmirea bagajelor.

rares
5th January 2009, 12:26
Cu asta poti sparge si cauciucurile braconierilor :F .

Farfarello
5th January 2009, 21:51
E un cutit asa cum mi-am dorit dintotdeauna.
La prima iesire il vei vedea live.

eko
22nd February 2009, 23:53
Bear Grils e show .....chiar el zice la un moment dat.. Survivarman este taticul (Les Stroud) la astfel de emisiuni ..
referitor la cutite .... sunt slabe ce ati aratat.... uite aici.. http://knifetests.com/ cam aici se reduce ..
eu personal mi'am comandat de la RAT Cutlery RC-4 .. e pe siteul ala ce poate sa faca ....
cine mai vrea sa imi dea PM..

RuffRider
23rd February 2009, 03:54
tecile sunt superbe
off topic
acel "supravietuitor" bear grylls, este un real pericol pentru cine "se inspira" din "lectiile" lui
incalca atatea reguli de supravietuire DE BAZA, face atatea prostii in "incercarile" lui, incat oricine incearca sa ii puna in practica "invataturile" are sanse multiple sa moara "cu zile"
un antipol a lui bear este ray mears, care consider ca are cu totul alta abordare a situatiei, este cumpatat si pregatit si NU TE INVATA SA FACI LUCRURI RISCANTE acolo unde daca ai tras "pailul scurt"...nu mai ai nici o sansa sa o "dregi"
cine i-a vazut pe amandoi .. deja cred ca stie, cine l-a urmarit doar pe bear gryls... sa caute ray mears si sa vada si fimele lui...MERITA

http://www.beargrylls.com/
aici ,printre altele, se poate afla ca omu asta a fost cel mai tanar britanic 23 ani, care a cucerit everestu, intrind in Guinness Book, si in 2007 a fost primul care a zburat cu parapanta de pe everest. plus ca a facut 3 ani la SAS, unde a invata el de supravietuire ce si cum sta treaba adevarata.

eu cred ca bear grylls se prcepe ma bine la cutite ca multi dintre noi.

soimule, poate ii fi si tu ceva membru de trupe speciale si nu stim s noi, de te crezi mai destept ca bear grylls, sau poate nu te-ai info mai intai despre el, si ai deschis si tu gura ca un mare supravietuitor ce esti . de nu-ti place emisiunile lui, muta postu.

soimu`
23rd February 2009, 07:01
tecile sunt superbe
off topic

aici ,printre altele, se poate afla ca omu asta a fost cel mai tanar britanic 23 ani, care a cucerit everestu, intrind in Guinness Book, si in 2007 a fost primul care a zburat cu parapanta de pe everest. plus ca a facut 3 ani la SAS, unde a invata el de supravietuire ce si cum sta treaba adevarata.

soimule, poate ii fi si tu ceva membru de trupe speciale si nu stim s noi, de te crezi mai destept ca bear grylls, sau poate nu te-ai info mai intai despre el, si ai deschis si tu gura ca un mare supravietuitor ce esti . de nu-ti place emisiunile lui, muta postu.
mai baiatule, eu am motivat parerea mea, am dat si exemple, OMUL E O CATOASTROFA LA SUPRAVIETUIRE si care face ca el, o sa moara "pe mana lor", asta e garantat
sunt altii muuuult mai buni, dar care " nu sunt asa dragutei" ca sa ii popularizeze pe "sticla"...
baiatule, nu tre sa fii la trupele speciale ca sa studiezi si aprofundezi arta supravituirii, din contra, pt trupele speciale e un curs de 2 saptamani..si atat, in rest esti ocupat cu altceva, pe cand daca ai timpul necesar..... poti sa fii f f bun pt ca te dedici mai mult, e simplu
treaba cu cutitele... asa o fi, dar sigur sunt muuulti altii care se pricep mult mai bine ca el, mai ales ca omul nu a facut vreodata EL un cutit...ci a zis cam ce cerede el...si mai mult a vandut imaginea lui pentru cutitul ala (adica pt ca cutitul sa fie mi "vandut"... primeste bani ca sa lase firma sa "il bage in fata" desi el nu a facut nimic, asta ti-o grantez eu....
si daca ai fost suficient de marlan sa ma ataci atat de direct, o pun pe sema faptului ca bear asta o fi ce va ruda apropiata sau inca esti la varsta cand ai idoli cu care ai postere pe peretii camerei si "ei sunt mai presus de tine"...asa ca esti scuzat

eko
23rd February 2009, 16:36
Dar omu declara ca prin emisunile sale cauta cel mai rau scenariu si cele mai grele si dificile tehnici de supravietuire...

referitor la cutite... firmle americane si cele japoneze sunt parintii in cutie.

soimu`
23rd February 2009, 16:58
Dar omu declara ca prin emisunile sale cauta cel mai rau scenariu si cele mai grele si dificile tehnici de supravietuire...

referitor la cutite... firmle americane si cele japoneze sunt parintii in cutie.

da, dar in fiecare emisiune FACE GRESELI MAJORE ... si apoi trage ponoasele, iar cine face cum a facut el, greseste f mult, nu discutam de punctul de plecare in "operatiune" ci de riscurile pe care si le asuma in situatii unde nu e cazul, mai ales daca esti in situatii limita, unde nu vei putea cere ajutor pt ca ai rupt un picior sau o mana (cand te-ai aruncat de la 5 m inatime in apa sau pe malul opus) sau ca ai diaree groaznica ca ai mancat porcarii (mortaciuni sau apa vizibil infestata)
despre cutite...si eu folosesc oteluri japoneze, dar formele cutitelor japoneze lasa f f mult de dorit (chiar si cele f scumpe) iar cele americane, au forme super frumoase, dar absolut toate, au un tais extrem de gros si care e f greu de modificat (fara a le distuge straturl protector care e acum "la moda")
personal, pana la acest moment, nu am vazut un cutit american "taios", absolut toate sunt cu un unghi de tais f mare si cu lama exagerat de groasa (unde incepe taisul...)
americanii exceleaza (groso modo) in cutite de lupta si de campare, f robuste si versatile dar fara pic de finete in executie si in finisare
mult mai frumoase si mai bine finisate sunt cele spaniole, chiar daca folosesc materiale mai proaste (oteluri)
germanii, in general au forme "eficiente" dar fara nici un simt estetic, cautandu-se strict utilitatea
cam asta e parerea mea discutatnd in linii f f mari
ps
aici nu am adus in disctie decat cutitele de fabrica, cele custom sunt cu totul alta poveste
cine cauta asta... e perfect
despre oteluri... pana acum nu am gasit otelul perfect...inca mai caut

Marius C alias Turagmes
23rd February 2009, 20:57
uitati un lucru esential...el face asemenea greseli in mod deliberat si iese relativ bine din ele datorita faptului ca este f bine antrenat....
un om obisnuit pus in asemenea situatii are 110% sanse de a da coltul :grin:

pitonul
23rd February 2009, 23:38
Referitor la cutite...majoritatea suntem utilizatori si admiratori. De multe ori suntem impresionati de forma pe ansamblu a cutitului fara sa ne intereseze prea mult(mai ales din necunoastere) calitatea si taisul lamei. Soimu` nu face parte din aceasta categorie. El construieste cutite, stie sa aleaga otelul, stie sa le ascuta, stie ce vorbeste.

SFX
24th February 2009, 07:24
Si intr-un final e doar un show tv. :P

soimu`
24th February 2009, 08:18
eu am inceput offtopicurile...deci eu trebuie sa le pun capat
cutitul de la care a plecat topicul, este un cutit f reusit, simplu, fara brizbrizuri solid si care dispune de o teaca formidabila.
o continuare a discutiilor pe acest topic o propun in sensul...sa spuna fiecare cam ce isi doreste de la cutitul "ideal"
mare-mic, usor-solid, un tais sau doua, aspect clasic-modern, etc.

crysst
24th February 2009, 21:42
personal, pana la acest moment, nu am vazut un cutit american "taios", absolut toate sunt cu un unghi de tais f mare si cu lama exagerat de groasa (unde incepe taisul...)
americanii exceleaza (groso modo) in cutite de lupta si de campare, f robuste si versatile dar fara pic de finete in executie si in finisare
cine cauta asta... e perfect
despre oteluri... pana acum nu am gasit otelul perfect...inca mai caut

Soimu, hai sa iti zic eu de un cutit american taios...si cand zic taios ma refer la un cutit care taie firu de par de pe mana dupa ce ai jupuit cu el 3 mistreti (vanatorii stiu ce inseamna sa jupoi un mistret cu un cutit.....pana acum nu am gasit cutit care sa isi pastreze cat de cat gura dupa ce a jupuit un singur mistret nu 3)
Cutitul se numeste Buck Kalinga si este facut din otel S30V...dezavantaj...este destul de casant......cat despre tais......traiesc cu speranta sa gasesc un otel care sa-si tina gura mai bine ca asta.

http://www.basspro.com/webapp/wcs/store ... rchResults (http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_99751____SearchResults)

soimu`
24th February 2009, 22:58
nu stiam de modelul acesta, si chiar pot sa te cred pe cuvant pt ca te stiu un mare pasionat de cutite (pe care le si folosesti)
de cand folosesc oteluri pe care le calesc singur, traiesc cu spaima in suflet pentru ca nu stiu dinainte ce doreste omul
daca vrei sa tina f f bine taisul, este la limita de a fi casant (taisul, pt ca otelurile sunt infoliate in straturi moi si lama propriuzis nu se rupe) sau le fac obisnuite....dar nu folosesc calitatile otelului la maxim
ps
o lama are mai multe puncte de referinta sau calitati, una din ele e proprietatea de a tine tais in teste de taiere, si asta are de-a face cu duritatea otelului..dar nu totul, adica un otel forjat se pare ca da un tais mult mai rezistent decat acelasi otel dar ne batut... calite la aceleasi valori de duritate
taisurile cele mai rezistente de care am auzit eu sunt din pulberi metalurgice si se spune ca tin cam de 10 (zece)ori mai mult decat otelurile industriale bune, dar nu pot fi ascutite decat cu pulbere de diamant

pitonul
24th February 2009, 23:34
Conteaza si cum sunt folosite. Am doua Buck-uri, cutit si briceag. Briceagul nu l-am folosit, dar cutitul dupa nu stiu cate fripturi taiate in farfurie, nu mai este ca-n prima zi. Prima impresie a fost ca le puteai compara cu un brici,lama fiind de grosimea unui cutit de bucatarie cu taisul subtire si foarte lat. Atat cutitul cat si briceagul, datorita manerului generos, au o priza foarte buna in mana.

RuffRider
25th February 2009, 04:23
[quote="soimu`":34xsnntd]un cutit frumos, robust, versatil si cu o lama dura
tecile sunt superbe
off topic

mai baiatule, eu am motivat parerea mea, am dat si exemple, OMUL E O CATOASTROFA LA SUPRAVIETUIRE si care face ca el, o sa moara "pe mana lor", asta e garantat
sunt altii muuuult mai buni, dar care " nu sunt asa dragutei" ca sa ii popularizeze pe "sticla"...
baiatule, nu tre sa fii la trupele speciale ca sa studiezi si aprofundezi arta supravituirii, din contra, pt trupele speciale e un curs de 2 saptamani..si atat, in rest esti ocupat cu altceva, pe cand daca ai timpul necesar..... poti sa fii f f bun pt ca te dedici mai mult, e simplu
treaba cu cutitele... asa o fi, dar sigur sunt muuulti altii care se pricep mult mai bine ca el, mai ales ca omul nu a facut vreodata EL un cutit...ci a zis cam ce cerede el...si mai mult a vandut imaginea lui pentru cutitul ala (adica pt ca cutitul sa fie mi "vandut"... primeste bani ca sa lase firma sa "il bage in fata" desi el nu a facut nimic, asta ti-o grantez eu....
si daca ai fost suficient de marlan sa ma ataci atat de direct, o pun pe sema faptului ca bear asta o fi ce va ruda apropiata sau inca esti la varsta cand ai idoli cu care ai postere pe peretii camerei si "ei sunt mai presus de tine"...asa ca esti scuzat[/quote:34xsnntd]

apoi mai nene soimule de nu poti digera s alte pareri diferite de a tale pe un forum intro tara libera unde fiecare om are pareri propii si diferite....apoi tu cum esti? toata lumea are voie sa vb direct si liber.
cenzura e a comunistilor
Eu unu nam numa un idol si ala e Dumnezeu. dar respect oameni care au realizat ceva in viata lor indiferent de domeniu.
cat despre peretii mei sunt curati vopsti in despersit,culori calde si deschise, unde doar niste icoane sfintite si-au gasit locul! si poate ca as pune un trofeu ...da nam cutit bun de belit. :wink:
ai zis bine -arta supravietuirii- se poate nvata s in afara armatei, numa ca acolo mai ales la t.s. leau cam perfectionat si au cam adunat multa info si metode de supravietuire, ca au avut destui soldati dealungul timpului care au avut de supravietuit sau nu. si nu dureaza 2 sapt.
daca bear vinde cutite ,carti ,show tv, vinde pe munca, norocu si carisma lui. inseamna ca e ceva de capu lui s e bun la supravietuire.diferenta dntre el si ray e ca dintre un bugatti si un logan.
am inchis si eu paranteza cu arta supravietuirii.

acuma lamurestema si pe mine , baioneta de akm romanesca din ce e facuta lama, cu ce se ascute cel mai bine.
pana la urmatoru dialog direct :hi :x nenea soimu

soimu`
25th February 2009, 05:34
baioneta de AKM
nu mai stiu (chiar am uitat) ce material e folosit, dar e un otel carbon cu o concentratie medie spre mare a carbonului
se ascute bine tocmai pentru ca e otel carbon si nu e un otel inoxidabil
cred ca cel mai apropiat otel ca si proprietati a lamei de baioneta de akm este otelul de arc, care, exact ca si cel de baioneta, este otel carbon cu o concentratie ridicata de carbon
nu este stralucitoare in ce priveste rezistenta la taiere, pentru a fi suficient de rezistenta este cam casanta (dar daca ar fi mai mare, ar fi putut sa o caleasca diferentiat, cum sunt calite Kukriurile alea originale facute din arc de camion, de sunt imposibil de rupt dar tine taisul bine pt ca e calit doar taisul) dar se ascute usor
pentru toate aceste proprietati, otelul carbon este preferat de multa lume, pentru ca se ascute usor si in functie de calire e mai rezistent in tais sau mai elastica lama, dar intre cele 2 compromisuri sunt o gramada de variante, si toate sunt acceptabile.
dar oxideaza si trebuiesc intretinute... un dezavantaj capital pentru unii, dar fara importanta pentru altii...
otelul din baioneta de AKM e un otel bun (nu extraordinar, dar e bun), dar din pacate forma lamei si manerul te cam impiedica sa scoti un cutit dein baioneta de AKM, fiind scurta, ingusta si cu acel tip de ascutire in Z din fabrica si sunt oteluri carbon mai bune....

crysst
25th February 2009, 12:49
din punctul meu de vedere, de la un cutit poti cere 2 lucruri
1. sa isi tina gura foarte bine ascutita atata timp cat nu te apuci sa tai cabluri de otel cu el
2. sa fie foarte rezistent la muncile grele...asta include taiatul cablurilor, lemnelor, folosirea lui pe post de topor etc.....

Sunt convins ca nu exista un otel care sa acopere ambele puncte, dar e accesibil sa ai 2 cutite fiecare sa acopere cate un punct si sa le folosesti pe fiecare acolo unde a fost destinat sa fie folosit

soimu`
25th February 2009, 13:28
din punctul meu de vedere, de la un cutit poti cere 2 lucruri
1. sa isi tina gura foarte bine ascutita atata timp cat nu te apuci sa tai cabluri de otel cu el
2. sa fie foarte rezistent la muncile grele...asta include taiatul cablurilor, lemnelor, folosirea lui pe post de topor etc.....

Sunt convins ca nu exista un otel care sa acopere ambele puncte, dar e accesibil sa ai 2 cutite fiecare sa acopere cate un punct si sa le folosesti pe fiecare acolo unde a fost destinat sa fie folosit
f corect scris... si pentru punctul 2 cred ca e mai potrivit un topor de calitate....

imacri
25th February 2009, 21:16
soimule, cum e cu topoarele facute de fierari pe la tara, din lama de arc? e ceva de capul lor?
pe linga sighisoara am gasit un sas batrin, care mi-ar face unul.
acum folosesc un Fiskars, de care sunt foarte multumit.

soimu`
25th February 2009, 21:27
soimule, cum e cu topoarele facute de fierari pe la tara, din lama de arc? e ceva de capul lor?
pe linga sighisoara am gasit un sas batrin, care mi-ar face unul.
acum folosesc un Fiskars, de care sunt foarte multumit.
mai.. pot fi f bune sau f proaste
otelul de arc e un otel cu reale calitati... dar totul depinde de prelucrare SI TRATAMENT TERMIC, dar sasii sunt mari mesteri la facut barzi si topoare (umbla la ei cu barda cum umbla osanu cu cutitul, si fiecare are barda lui cu care lucreaza orice, te si miri la ce se poate folosi o barda)
eu zic sa il iei si sa il testezi, vezi pe urma
cele suedeze au otel f apropiat cu cel de otel de arc si cred ca in principiu ar putea fi reproduse, atat ca forma cat si ca si calitati... dar intrucat nu stii cum lucreaza nici omul tau de la sighisoara nici suedezii... eu zic sa iei toporul din sighisoara si daca nu esti multumit sa comanzi unu suedez, pt ca 300 ron nu e o avere
fiskarsul va ramane incet incet "de rezerva"... ca ma crezi sau nu, tot asa se va intampla

ps
daca poti sa imi trimiti si mie nr de telefon a batranului sa ma duc sa il cunosc daca trec prin zona in vara, pt ca sunt fascinat de fierarii traditionali

whoratiu
25th February 2009, 21:35
Cunosc in Cj un tip, foarte bun prieten, care face niste cutite extraordinare, si calitativ si arata super. Daca intereseaza pe cineva, dau detalii sau pun ceva poze cu ce a mai lucrat. E chiar un artist in meseria asta.

soimu`
25th February 2009, 21:42
Cunosc in Cj un tip, foarte bun prieten, care face niste cutite extraordinare, si calitativ si arata super. Daca intereseaza pe cineva, dau detalii sau pun ceva poze cu ce a mai lucrat. E chiar un artist in meseria asta.
ia pune poze si detalii despre materiale cu care lucreaza...
oricum topicul e varza, de la ideea de a spune fiecare ce isi doreste de la un cutit.... iaca , sa vedem ce marfa are prietenul tau

whoratiu
25th February 2009, 21:45
ok! povestesc cu el zilele astea si ...dau un raport!

pitonul
25th February 2009, 23:06
Topicul s-a ciufulit un pic la inceput, dar mergem in linia lui.
Ce facem:am pus ochii pe un cutit, l-am luat. Nu vorbim de cutitele luate ptr. colectie. Cum le intretinem daca le folosim corect ?Personal am dat un exemplu cu un Buck pe care l-am frecat in farfurie de ceramica. Cutitul taia ca un brici initial, dar dupa un porc in farfurie nu mai era acelasi. Este suficient ascutitul pe un masat ? Cu intretinera cutitului dorit sper sa fim ontopic.

soimu`
26th February 2009, 00:13
pai, ceramica este un material dur, e normal sa se distruga taisul fin in sau pe ea
normal orice profesionist recomanda ca un cutit sa fie intretinut in permanenta ascutit, si nu sa fie ascutit cand este taisul distrus de tot
pentru cutitele de bucatarie, in timpul lucrului, se poate folosi masatul, dar atat...
masatul nu ascute, el de fapt creaza PRIN DISTRUGEREA TAISULUI o "gura" falsa, un span de material dizocat din tais si care are o margine ascutita, dar care nu e nici rezistenta si nici normala..
cel mai corect, pentru cutitele de vanatoare, se foloseste dupa fiecare folosire care are urmari minore pe tais, o gresie potrivita
aceata poate fi cu o granulatie sau mai multe granulatii, in functie de preferinte
pe greie se va urmari sa se mentina cat mai fidel linia de ascutire pentru a nu se crea alte unghiuri care sunt inestetice si pot sa iroseasca timpul petrecut pentru ascutirea taisului
daca se procedeaza asa, cutitul niciodata nu va fi cu un tais compromis complet si se poate folosi in permanenta in conditii optime
total gresit sa folositi acele dispozitive de ascutire cu cilindri sau role, acelea sunt dispozitive destinate cutitelor ieftine si care vor distruge probabil de la prima utilizare, un cutit de valoare, la fel si cu masatul, doar ca la acesta e mai usor de indreptat taisul dupa aceea
cutitele din otel carbon, obligatoriu se vor sterge de mizerie si mai ales de substante acide, dupa fiecare folosire si inainte de a se introduce in teaca, periodic se vor curata de stratul oxidat mai mare (se lasa doar un strat uniform si opac) si pentru perioade mai lungi de folosire si/sau periodic se va folosi ulei camelia, care va conserva lama de oxidare

pitonul
26th February 2009, 00:36
La un tais convex , totusi e destul de dificil daca nu ai experienta de a urmari unghiul cand dai pe gresie.

soimu`
26th February 2009, 00:48
La un tais convex , totusi e destul de dificil daca nu ai experienta de a urmari unghiul cand dai pe gresie.
la un tais convex, (punem si o poza sa nu ne confuzam) nu prea poti sa diai pe gresie ... decat daca ai una cu adanciturra.. :grin:
recomanda sa se foloseasca banda de smirghel intinsa bine de capete si care va urmari perfect sectiunea convexa
foloseste te rog un 800 daca e f grav si in rest tine pe 1000 si 2000 granulatia

pitonul
26th February 2009, 00:58
Greu, tare greu mai smulgem, aflam asemenea lucruri. De asta am rugat, apropos de intretinere: l-ai cumparat,dar daca nu sti sa-l intreti, indiferent cat de super este, il pierzi. Multumim

RuffRider
1st March 2009, 06:32
baioneta de AKM
nu mai stiu (chiar am uitat) ce material e folosit, dar e un otel carbon cu o concentratie medie spre mare a carbonului
se ascute bine tocmai pentru ca e otel carbon si nu e un otel inoxidabil
cred ca cel mai apropiat otel ca si proprietati a lamei de baioneta de akm este otelul de arc, care, exact ca si cel de baioneta, este otel carbon cu o concentratie ridicata de carbon
nu este stralucitoare in ce priveste rezistenta la taiere, pentru a fi suficient de rezistenta este cam casanta (dar daca ar fi mai mare, ar fi putut sa o caleasca diferentiat, cum sunt calite Kukriurile alea originale facute din arc de camion, de sunt imposibil de rupt dar tine taisul bine pt ca e calit doar taisul) dar se ascute usor
pentru toate aceste proprietati, otelul carbon este preferat de multa lume, pentru ca se ascute usor si in functie de calire e mai rezistent in tais sau mai elastica lama, dar intre cele 2 compromisuri sunt o gramada de variante, si toate sunt acceptabile.
dar oxideaza si trebuiesc intretinute... un dezavantaj capital pentru unii, dar fara importanta pentru altii...
otelul din baioneta de AKM e un otel bun (nu extraordinar, dar e bun), dar din pacate forma lamei si manerul te cam impiedica sa scoti un cutit dein baioneta de AKM, fiind scurta, ingusta si cu acel tip de ascutire in Z din fabrica si sunt oteluri carbon mai bune....
merci de informatii!
dupa ce leam primt ,leam dta la ascutit ca nu pareu preg de razboi :grin: , si mi sa parut ca sa mancat cam mult din latimea lamei. mi sa zis ca lea ascuti la pasla sau cam asa ceva, se vedea ca lea ascuti bine ca taiau cum tre sa taie un cutit, parerea mea. io ca desteptu am obsv ca pe parte dreapta a lemi a ramas neste foite nesemnificative, de la ascutire , da tot mam pus de lea curatat. si sa cam deteriorat minor, fata lamei. tot a taiat biine rosiile cand am folosito :)
de aia intrebam de ele. ca ele par a fi facute pt treburi seriose, sa fie si foarfeca cu teaca, din astea, cei ce au factu armata stiu mai bine,ca sau jucat cu ele:)
de ruginit nau ruginit,sau oxidat, desi au trecut vreo 8 ani de cand le am eu, e drept leam uns si sters cu ulei mecanica fina, si nici nau vazut multa actiune in teren.
dn ce stiu eu pe la cugir se faceu cutite de tot felu, de este vreun coleg sa ne lamureasca ,nu neam supara :)
o zi buna la toti

RuffRider
1st March 2009, 06:37
baioneta in cauza, de reusesc sa bag poza

xnx
1st May 2009, 18:06
Bear Grils e show .....chiar el zice la un moment dat.. Survivarman este taticul (Les Stroud) la astfel de emisiuni ..
referitor la cutite .... sunt slabe ce ati aratat.... uite aici.. http://knifetests.com/ cam aici se reduce ..
eu personal mi'am comandat de la RAT Cutlery RC-4 .. e pe siteul ala ce poate sa faca ....
cine mai vrea sa imi dea PM..
-- da-ne si noua un pret pt rat rc4 ala cat costa

soimu`
1st May 2009, 18:54
merci de informatii!
dupa ce leam primt ,leam dta la ascutit ca nu pareu preg de razboi :grin: , si mi sa parut ca sa mancat cam mult din latimea lamei. mi sa zis ca lea ascuti la pasla sau cam asa ceva, se vedea ca lea ascuti bine ca taiau cum tre sa taie un cutit, parerea mea. io ca desteptu am obsv ca pe parte dreapta a lemi a ramas neste foite nesemnificative, de la ascutire , da tot mam pus de lea curatat. si sa cam deteriorat minor, fata lamei. tot a taiat biine rosiile cand am folosito :)
de aia intrebam de ele. ca ele par a fi facute pt treburi seriose, sa fie si foarfeca cu teaca, din astea, cei ce au factu armata stiu mai bine,ca sau jucat cu ele:)
de ruginit nau ruginit,sau oxidat, desi au trecut vreo 8 ani de cand le am eu, e drept leam uns si sters cu ulei mecanica fina, si nici nau vazut multa actiune in teren.
dn ce stiu eu pe la cugir se faceu cutite de tot felu, de este vreun coleg sa ne lamureasca ,nu neam supara :)
o zi buna la toti
era pe forum un mester de cutite de la cugir
vezi pe la vanzari diverse ca avea cateva modele de bricege si de cutite, dar nu zicea din ce material sunt

ciolo
8th June 2009, 19:56
Acesta este unul din cutitele mele de care sunt extrem de multumit.
Este facut in USA de firma RAT Cutlery, lama otel 1095, maner Mycarta
Din pacate in Ro nu poti sa gasesti aceasta firma si daca ar fi sa aduca cineva ar fi exagerat de scumpe.

Farfarello
5th July 2009, 16:19
Si eu sunt f multumit de cutitul meu.
Mama ce ati facut din topic ! :h5

jul
31st July 2009, 12:47
Salut Farfarello!
Am ncercat ?i eu o comand? pentru cu?itul Bear Grylls dar sunt foarte solicita?i acum.Peste 6 luni minim m? contacteaz? ?i la 19milioane cred c? pot face multe alte lucruri n ?ar? pe tema asta.M? mir cum ai reu?it(eu f?cusem comanda prin martie).Spor la ie?iri cu el!

Ninja
31st July 2009, 20:56
Va recomand cu caldura sa va aruncati putin ochii pe cutitele suedeze de la Fallkniven. Au trei modele care mi s-au parut interesante si la preturi omenesti, A1, A2 si S1, facute din otel japonez VG10. A1 este cutitul infanteristului suedez, S1 este cutitul aviatorului suedez (foarte apropiat ca dimesiuni de cutitul lui Bear Grylls) iar A2 este un cutit mare de supravietuire (cu care totusi nu ai nici o sansa in fata lui Chuck Norris chiar daca este neinarmat:)
A1 are 6mm grosime la partea superioara a lamei, langa maner, si, desi arata modest, este incredibil de rezistent. Daca nu ma insel A1 si A2 sunt in gama 59-60 de duritate. Nu sunt ieftine dar dupa parerea mea sunt cel putin la fel de bune, daca nu mai bune decat cutitele lui Bear Grylls, pe care le suspectez de exces de publicitate. Eu am cumparat un A1 si un S1 si am ezitat mult intre ele si niste modele de la K-Bar si SOG. In final le-am luat pentru ca mi s-au parut mai bine lucrate decat K-Bar si mai "cinstite" decat mult laudatele SOG.
Singura chestiune care ma nemultumeste la A1 este ca, negasind varianta clasica, am luat varianta cu lama de culoare neagra. Aceasta culoare provine din imbracarea lamei intr-un strat de teflon care se zgarie rapid la folosire si care arata rau. N-am inteles de ce au facut-o asa (ca sa nu straluceasca cutitul in noapte cand te duci sa barbieresti un inamic?) In rest, numai de bine!

Farfarello
17th August 2009, 21:52
L-am rugat sa-l produca mai repede, spunandu-i ca-i un cadou pt un prieten.
Stiu ca acum e foarte aglomerat.
Pretul e intr-adevar cam mare...

requin
6th October 2009, 00:50
Ma sfatuieste si pe mine cineva cu un cutit de outdoor care sa suporte multe abuzuri?
Imi plac la nebunie cele cu maner din os si bucatica aia de piele(snur) care atarna din maner si as vrea ceva cu o lama lunga, un 25-30 cm sa zicem.
Ceva care sa inspire frica in inima diverselor obiecte in care urmeaza sa taie (de la mici la stiu eu ce :ha: ).
Mersi!
P.S evident ceva ce poate fi comandat de pe net, am vazut multe prin sua(pe net evident) dar trimit exclusiv in sua...

soimu`
6th October 2009, 02:21
@ soimu:
Please, mi s-a oferit spre cumparare cutitul din poza.
Cum ti se pare? Ce e numarul ala "51"?
poate fi orice
pare un cutit obosit si facut cu materiale destul de ieftine (manerul)
adica atat garda cat si capatul manerului se pot cumpara noi de pe internet, sunt piese turnate si in mijoc in cel mai bun caz e un corn pus neinspirat (adica peste cap ...la cum arata)
lama nu am ideie ce otel poate fi, dar atentie, la cutitele mai vechi sunt 2 aspecte
ori e un otel carbon bun ori un inox prost, pt ca tehnologia materialelor , mai alex inoxurilor, nu era grozoava dar otelul carbon se stia sa se trateze f f bine de unii mesteri si atunci
oricum ar fi, cand ajunge la tine poate sa fie un cutit bunicel sau o catastrofa, daca taisul este intr-un unghi prost (dat de fabricant sau de cei care l-au reascutit dealungul vremii) si atunci poti doar sa il strici de tot cu o noua ascutire (optic) sausa il pasterezi asa dar sa nu te astepti sa taie vreodata bine...dar arata "old"
daca l-as tine in mana probabil ca as puea sa intuiesc mai multe...cam atat as spune din poze

Astral
6th October 2009, 02:29
Vrea 150 lei pe el....m-as risca....
Dupa ce o sa-l am, ti-l trimit pt o expertiza....
Apropo te-ai intors din Canada?

soimu`
6th October 2009, 04:26
Vrea 150 lei pe el....m-as risca....
Dupa ce o sa-l am, ti-l trimit pt o expertiza....
Apropo te-ai intors din Canada?
vineri ajung in draga Romanie...
sa stii ca nu trbuie sa il trimiti
e otel carbon si cineva a modifiat destul de mult varful si am impresi aca si unghiul taisului
personal nu imi place forma si proportiile deloc, dar gusturile nu se dicuta

requin
15th October 2009, 23:56
Pana vine arma de la soimu` m-am gandit sa-mi achizitionez ceva cu ce sa ma joc...
http://www.onestop.ro/images/products/zoom/Cutit-Combat-2000_0.jpg
Produs de Mil-Tec, lama 18 cm, otel tratat, teaca plastic cu prindere si la bocanc... un cutit foarte ok din punctul meu de vedere...
pareri?
P.S arata MULT mai bine in realitate, poza e de pe net...

Astral
16th October 2009, 00:03
Pana vine arma de la soimu` m-am gandit sa-mi achizitionez ceva cu ce sa ma joc...
...............
pareri?

Si cand va veni.....o sa dai cu asta, vorba aia, dupa caini.....ca altceva nu stiu ce sa faci cu el.....
N-o sa suporte comparatie.... :h5

requin
16th October 2009, 00:28
...............
pareri?

Si cand va veni.....o sa dai cu asta, vorba aia, dupa caini.....ca altceva nu stiu ce sa faci cu el.....
N-o sa suporte comparatie.... :h5
Sunt convins da nu strica sa ai 2... 3...100 :ha:

CYO
19th November 2009, 10:55
O parere despre acest cutit :hi

http://www.coldsteel.com/bushmanseries.html

Multumesc

soimu`
19th November 2009, 12:07
O parere despre acest cutit :hi

http://www.coldsteel.com/bushmanseries.html

Multumesc
am tinut un asemenea cutit in mana
am ramas impresionat din ce pot scoate altii bani
e o tabla indoita tip coada de lopata si ascutita f grosier
daca iti trebuie o sulita e buna
daca vrei cutit... cauta altceva
mare lucru nu oti taia cu ea
sau daca crezi ca mergi in africa si o sa ajungi in situatia de a vana cu sulita...pro babil ca e recomandata
totusi, pretul la care lam vazut eu era mult mai mare
daca e la 30 dolari...e ieftina si daca nu ai bani de altceva poti sa o iei... dar nu ca si cutit de folosit , ceva asa...de rezerva rezervei

behashbeu
22nd November 2009, 17:04
armamentul meu din dotare e asa:
Falkniven F1
http://www.fallkniven.com/index.php?pag ... =1&lang=en (http://www.fallkniven.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=371&category_id=24&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=en)
Suficient de mic si in acelasi timp suficient de mare sa poti face orice cu el, de la mancat slana la ascutit lemne, belit vanatul, samd. E preferatul meu, nu ies la munte fara el. L-am luat cu teaca neagra de plastic dur. recomand oricand sa aveti un F1, e printre cele mai bune si versatile cutite din lume. Pilotii suedezi il au in dotare pentru supravietuire. Manerul este plan in sectiune (nu rotund) si poti face oricand din el un varf de lance pt prins peste de ex.

Ka Bar Warthog Folder
https://www.kabar.com/product/productDe ... g/Sporting (https://www.kabar.com/product/productDetail.do?productNumber=3072&mode=category&categoryId=1,2,3,7&categoryName=Hunting/Sporting)
E bun de buzunar, il port la mine tot timpul. Mic, solid, rezistent, negru.

Ka Bar Full size black, straight edge
https://www.kabar.com/product/productDe ... y/Tactical (https://www.kabar.com/product/productDetail.do?productNumber=1211&mode=category&categoryId=1,2,3,7&categoryName=Military/Tactical)
Cutit de lupta. Daca merg prin pustietati mai multe zile il leg la bocanc.

Mai am doua modele de Ka Bar recent scoase din fabricatie, astea sunt heavy duty. Mari, grele, de taiat, zdrobit, sapat si de aparare prin munte in caz de ceva.
Ka Bar Long Heavy Bowie
http://sportsmansmax.com/blog/2009/09/k ... ary-knife/ (http://sportsmansmax.com/blog/2009/09/kabar-large-heavy-bowie-14-fixed-blade-military-knife/)

Ka Bar Camp Knife
http://mulecountryoutfitters.com/catalo ... 3f2bc4f1be (http://mulecountryoutfitters.com/catalog/product_info.php?products_id=167&osCsid=5fd5c752c19d9ad98d5fc93f2bc4f1be)
Nu asa de mare si greu ca Heavy Bowie dar la fel de rezistent.

soimu`
22nd November 2009, 18:06
toate sunt mari, ieftine (made in china) si utile pentru ce au fost concepute
mai putin F1 care e un cutit de calitate buna dar si scump
buna colectia
ps
pt mers prin padure si dat in copaci si tait crengi, nici eu nu mi-am facut un cutit custom, am preferat sa iau unul mare si ieftin dar de firma (lama 29 cm) (numai materialul de calitate ma costa aproape cat am dat pe el)

behashbeu
22nd November 2009, 18:20
toate sunt mari, ieftine (made in china) si utile pentru ce au fost concepute
mai putin F1 care e un cutit de calitate buna dar si scump
buna colectia
ps
pt mers prin padure si dat in copaci si tait crengi, nici eu nu mi-am facut un cutit custom, am preferat sa iau unul mare si ieftin dar de firma (lama 29 cm) (numai materialul de calitate ma costa aproape cat am dat pe el)

"great minds think alike" :)

F1 Falkniven e scump dar face toti banii. E unul dintre cele mai adevarate cutite din lume. Sigur, nu exista superlativ absolut nici in domeniul asta dar e printre cele mai adevarate.
Ka Bar-urile mari si ieftine sunt perfecte pentru scopul si utilitatea lor.

behashbeu
7th March 2010, 02:05
pentru "cutitari: http://www.bussecombat.com

se pare ca sunt cele mai tari/rezistente cutite. otel superspecial. pret pe masura.

soimu`
7th March 2010, 07:40
pentru "cutitari: http://www.bussecombat.com

se pare ca sunt cele mai tari/rezistente cutite. otel superspecial. pret pe masura.

man... se vede treaba ca iti place subiectul, dar nu prea ai prtat prin mana multe piese de calitate, e de inteles, ca la cat castigam noi, cumperi unul si il tii o viata sau nu cumperi niciunul, iei numai ieftinaturi de la chinezi
astea busse, nu sunt cutite, sunt leviere
sa te uiti ce sectiune au si sa imi zici cum dracu sa se strice taisul sau sa se rupa lama cand ele au un tais de dalta de spart beton si o lama groasa cat un levier profi...
acuma vin si intreb... nu la ce iti trebuie asa gos, (ca deh, poate o sa gasesti un raspuns la extrema), cicum sa il folosesti la lucruri comune, gen:taiat slanina, rosie, paine, ascutit o frigare, jupuit un animal...cand el e asa gros incat efectiv nu taie si nu intra in nimic, datorita unghiului nesimtit...si mai are pe el si vopsea groasa "de protectie", care il face 100% inutilizabil ...la ce folosesti un cutit normal
sau dai 250 dolari minim pe unu deasta si nu il folosesti decat pentru sapat gropi, si mai iei unul ascutit pe care il folosesti ?
care e treaba?
am patit si eu asa cand am luat un outcast de la kershaw, otel D2, lama 28 cm, pt taiat arbusti cand facem drum cu masinile... dupa ce l-am primit am vazut incredibilul, un tais de 2.5 mm ascutit brici
adica avea un tais brici ponind de al 2.5 mm grosime...chiar de dinainte de tais
lama nu intra in nimic, taia foaia de hartie...daca era pusa pe lemn si trageai pe deasupra ei, ca de intrat, nu intra in absolut nimic, avand unghiul ala nesimtit de gros
si dupa ce l-am ascutit si subtiat taisul, am vazut ca e un D1 (un superotel) tratat ingrozitor, cred ca au facut o revenire inalta de 450 grade ca nimica, pentru ca sa nu poata fi rupta lama, in dauna taisului
fix la fel e si cu otelul "infi",

behashbeu
7th March 2010, 16:10
asa e, n-am purtat un busse in mana. mie-mi place falkniven (vezi posturi anterioare) si il port tot timpul cand ies in natura. e bun de la taiat slanina pana la facut frigari sau chiar tepusa de "vanat" pastravi in apa din cauza manerului plat care se poate lega la capatul unui batz. samd. dupa mine e cel mai versatil cutit si cel mai bun, si nici nu e mare ca un large bowie de la ka bar. totusi, un cutitoi de-asta are si el avantajele lui, ma refer aici la ka bar-ul asta urias. decat sa car o secure dupa mine mai bine cutitul asta si defrisez padurea sau arbustii cu el, tai lemne de foc, fac bete pt foaia de cort, sap gauri in pamant, etc.

am postat link-ul busse ca sa te incit avand in vedere ca te pasioneaza subiectul, ca si pe mine. tipii se lauda cu cel mai special otel, am citit ce scriu ei despre material si mi s-a parut interesant. de cumparat un busse nu ma bate gandul, arsenalul meu il consider complet chiar daca ma mananca in palma cateodata sa-mi iau un kershaw sau mai stiu eu ce scula care-mi face cu okiul.

soimu`
7th March 2010, 16:36
man..pot sa iti zic cu mana pe inima, ca decat un cutit mare si greu , de o mie de ori mai bine un topor smal forest ax dinala suedez
lama de 700 grame, caoda lunga, tai cu el fantastic, e MULT MAI ASCUTIT DECAT UN KUKRI SAU MAI STIU EU CE CUTITOAIE GROSOLANE si e megaelegant si usor de folosit
un topor nu cred ca poate fi inlocuit, asa cum nu poate fi inlocuita o macheta
nu exista (spun asta de 1000 de ori) scula universala
ca si exemplu ca am dreptate, vezi cum spune si ra mears (nu e o biblie ci o confirmare) , ca in anumite medii e indispensabila macheta, in altele toporul si in unele lopata de zapada
oricand prefer un cutit normal (lama de 10-13 cm) si completat cu o scula potrivita pentru mediul unde merg
desi nu e jungla, vara la campie e foarte importanta macheta, iarna as zice la fel de topor...asta la noi
la deal probabil ca maceta nu ai nevoie
un cutit mare are utilitatea lui...dar si limiutelel lui, dar nici o scula nu poate inlocui un cutit normal, care este baza

behashbeu
7th March 2010, 17:30
secure am tot timpul la mine cand merg aiurea prin munti cu masina. ar fi bine sa am si o drujba, dar deocamdata ramane in plan. cand merg pe jos, tot aiurea, prefer sa fiu cat mai light si atunci folosesc cutitoiul. chestie de preferinta. il leg la bracinar sau de ruksak si am uitat ca-l am pana cand am nevoie de el. n-am avut pana acum nici o situatie in care sa nu ma descurc si sa simt nevoia unei securi, mici sau mari.

personal, pun mare baza pe eficienta echipamentului versus greutate, mai ales cand sunt per pedes. de ex, cand sunt aiurea prin munti nu car corturi si o multime de alte nazbatii. cea mai mare parte a greutatii e mancarea, si aia rationalizata la greu. incerc sa duc in spate cat mai putin si sa distribui greutatea pe corp, daca e posibil. si este. pana acum am reusit ca in tura de munte 4 zile sa car in total 15 kg. scopul meu e sa cobor pana la 10-12 pentru tura de 4-5 zile pe jos.

dar hai ca am derivat de la subiect. in rezumat, ma simt mai confortabil cu ka barul ala mare si cu F1 mic.

iulianul
26th April 2010, 11:35
Din start spun ca nu ma pricep la cutite si de-aia intreb aici, intre profesori. Pentru iesiri, cum este ca si cutit "universal", sa zicem (taiat o craca, taiat carne sau cioplit ceva) un Cold Steel Bushman? Multumesc, Iulian.

soimu`
26th April 2010, 11:58
Din start spun ca nu ma pricep la cutite si de-aia intreb aici, intre profesori. Pentru iesiri, cum este ca si cutit "universal", sa zicem (taiat o craca, taiat carne sau cioplit ceva) un Cold Steel Bushman? Multumesc, Iulian.

nu l-as recomanda
Cold Steel Bushman e un "cutit" dar cu ghilimele
in fapt, e o bucata de tabla groasa si mare, care are forma de varf de lance, nu taie prea bine (unghi de ascutire pe langa care toparele suedeze sunt briciuri), calit la duritate mica pentru a nu fi casant, maner foarte incomod si superinestetic
recomand sa cauti un cutit cu un unghi de ascutire cat mai bun (daca se poate convex, pentru outdoor), dar care sa tiae bine, lama groasa de cam 3-4 mm si lunga pe la 11-13 cm, cu maner ergonomic
eu asta recomand, pentru ca 99% din utilizarile unui cuit sunt pentru taiere lucruri moi, si pentru care ai nevoie de un tais fin, cu care sa iti placa sa lucrezi, nu sa ai un tais de dalta care nu taie numai rupe si despica
in plus, lama lunga e incomoda la folosit pentru taieri uzulae
dupa ce ai un cutit normal care sa iti placa si de care sa te folosesti la chestii uzulae..poti sa te gandsti la ceva mare cu care sa cioplesti (ca doar nu o sa cioplesti tot timpul sau la fecare iesire...doar pana te urasti de el) si acolo recomand un kukri sau ceva de acel gen

iulianul
26th April 2010, 12:41
Multumesc pentru raspunsul foarte prompt si complet:tk.
Poti sa-mi recomanzi ceva, intr-o gama apropiata de pret cu Bushman (deh, criza...)?
Inca ceva, ce parere ai de SWISSTOOL X, de la VICTORINOX? E ceva ce merita sa ai la tine tot timpul, sau e doar hobby? Sau doar un VICTORINOX HUNTER (Military)?

soimu`
26th April 2010, 12:56
nu stiu preturile de la cold steel, si nici la ce preturi poti lua tu... ca si asta conteaza in Romania
victorniox e foarte bun in bricege multifunctionale...si atat
sunt profund dezamagit de cutitele lor, sunt convins ca sunt facute in china, si daca nu e asa, poate ar trebui sa incerce, ca nu cred ca se pot face mai rau de atat, calitate slaba in materiale si foarte proasta in finisaje si in produs in general
cutite sunt foarte multe, chiar ai de unde sa alegi,
e vorba de chestii personale cand alegi un cutit
ce imi place mie, poate mai place la 5 dar sigur sunt 20 pe care ii lasa rece si vreo 10 care sunt chiar impotriva..:2dr
indiferent de forma, materialul e important, chiar daca nu place forma si designul, un material bun va impune respect si va face diferenta...cand ai nevoie de el, nu cand il tii pe birou
ieftin si bun nu este, dar poti pua produse cu un raport calitate pret bun, totul e sa cauti putin si te si ajut cu ce pot

ronin13
27th July 2010, 07:48
Buna ziua,

Cred ca a venit timpul sa am si eu un cutit bun (pe langa briceagul victorinox primit cadou mai de mult).

Sunt nou pe acest forum si deasemenea in domeniul cutitelor.
O sa va rog sa ma scuzati pentru avalansa de intrebari pe care le am, dar citesc de vreo saptamana pe net si stiu din ce in ce mai putin ce vreau.

SCOPUL cutitului (cel mai important aspect) este bushcrafting-ul (gen maers).

Cea mai importanta intrebare a mea este care cutite din magazinele din Ro (stiu ca in general regula e valabila) au un pret care justifica calitatea. Spun asta pentru ca am vazut cutite la 300-400 ron cu caracteristici similare unora de 500-600 eur. Asta ma face sa cred ca dai multi bani si pe brand (pe langa calitate binenteles).

Pana in acest moment, m-am orientat spre cateva cutite pentru bugetul meu, oarecum flexibil intre 100 si 250 ron - spun asta pentru ca daca gasesc ceva la 250 ron care are reviewuri, l-au cumparat multi si sunt foarte multumiti, brandul nu se gaseste doar pe site-uri romanesti sau bulgaresti, sunt dispus sa dau banii astia.

Din cate cred ca s-a inteles, nu vreau busse, fallkniven, sog, becker, rat, roselli si nici bayley-ul lui grylls (pentru ca nu am atatia bani).
Din cate am gasit, in bugetul meu se incadreaza cold steel, smith&wessen, helle, gerber si poate si altii dar nu-i stiu eu. Va rog mult sa-mi spuneti ce stiti (mai ales din propria experienta) despre modele din aceste brand-uri, sau chiar alte brand-uri care mi-au scapat mie.

Sau despre "Smith&Wesson Hunting Series #1" (care pe arcuri-cutite.ro costa 129 ron si pe alte 3-4 site-uri costa in jur de 300 ron - asta nu prea inteleg).

Poate imi puteti spune si o parere despre Nieto Olivo (care se lauda cu 440c-ul, dar stiu ca depinde mult si cum a fost fabricat acest cutit, nu numai otelul lui).

Am strans cateva cerinte pentru cutitul care sper sa-l am foarte multi ani de acum inainte:

sa ma pot barbieri cu el http://bushcraft.cmuntean.ro/forum/Smileys/default/smiley.gif (am vazut niste demonstratii de taiat hartie)
Duritate: 55 - 60 HRc,
Tais: single bevel (tipul/genul drept - "scandinav" cum ii zice)
Otel inox: 440C (eventual laminat) sau echivalent, pt ca nu-mi dau seama ce inseamna "rugineste repede".
Lama: full-tang
Lunigme lama: 11 - 14 cm
Grosime lama: 3 - 4 mm
Maner: fiind unicul cutit, nu as vrea un plastic urat (cum este cel "Gator Fixed Blade")

Scuze inca o data pentru post-ul meu imens si sper sa-mi cumpar cutit-ul ala o data, ca se termina internet-ul si tot nu o sa-mi dau seama ce e mai bine sa achizitionez.

Va multumesc.

PS1: sunt foarte confuz si ma dezorienteaza si mai mult replicile gen "iti vei da seama cand il vei tine in mana" sau "vei stii atunci cand o sa-l vezi" sau "tu stii daca ti se potriveste sau nu".

PS2: nu cred (si nici nu-mi doresc) ca voi ajunge vreodata intr-o situatie de supravietuire in pustietate. Nu-mi doresc sa defrisez padurea. Nu vreau sa ma lupt cu mistreti sau ursi. La munte daca ajung de 2-3 ori pe an inseamna un an bun (mai mult sunt pe la pescuit http://bushcraft.cmuntean.ro/forum/Smileys/default/smiley.gif. Vreau doar un cutit pentru "sufletul meu" (asta chiar a sunat ciudat).

soimu`
27th July 2010, 08:44
in primul rand se vede treaba ca ai cautat multe informatii si ai incercat sa le pui cap la cap, ceea ce e un efort laudabil
otelurile sunt de tare multe feluri si fiecare are parti bune si parti ...mai putin bune
cel mai interesant e ca fiecare tip de otel se potriveste foarte bine la anumiti oameni si care il vor lauda faorte mult, in schimb vor huli oricare alt tip de otel
din experienta proprie spun ca
otelul carbon e cu marele pacat ca oxideaza repede, dar se ascute usor si face tais foarte fin
inoxurile se ascut greu si "urat" iar taisul nu iese niciodata fin
semiinoxidabilele sunt o buna medie intre cele 2 de mai sus, si din clasa lor se disting oteluri speciale care bat de departe orice inox sau otel carbon (deja vezi ca sunt subiectiv la semiinoxidabile)
pulberi metalurgice- oteluri speciale cu rezistenta foarte foarte foarte mare a taisului, dar care nu prea le ascuti acasa si care in general sunt casante

pentru ce vrei tu cutit... eu spun sa nu te uiti la 440C care e otelul banal si comod
daca ai un minim de interes sa il ingrijesti, ai putea foarte bine sa alegi un otel carbon
in rest... fulltang e solutia perfecta recomandata si de mine

ronin13
31st July 2010, 18:55
Am luat ceva pana la urma.
Au mai trecut nopti peste decizia mea si in final am ales cel mai apropiat cutit ce ceea ce cred ca mi se potriveste.
Este vorba despre Smith & Wesson CKH1 Hunting Series #1 de la arcuri-cutite.

Ca si "calitati":

Pro:

Lama full-tang pe toata suprafata manerului (de fapt manerul din corn de bivol e format din doua laterale care prind lama)
Formatul lamei este drop-point (cu varful cel mai rezistent ca geometrie)
Manerul din corn de bivol arata exceptional (are un aspect de piatra aproape)
Otelul cred ca este otel inox 440C (cel putin din descrierile de pe site-uri web) - recunoscut ca cel mai bun compromis (duritate si rezistenta la corodare)
Lungimea lamei - 10.1 cm
Lungime totala cu tot cu maner - 21.3 cm
Grosimea lamei - 3.2 mm (incepand din capatul manerului pe toata lungimea lamei)
Greutatea - 180 grame
Simetrie foarte buna a ascutirii.
Husa din piele naturala groasa cu retinere prin capsa (foarte aproape de lama)
Cutitul vine extrem de bine ascutit (a mers un mic barbierit cu el)
Aspectul este foarte calitativ - foarte bine lucrat (spun asta fiind cusurgiu din fire)
Contra:

Nu sunt absolut sigur ca este otel 440C (nu pe toate site-urile apare in descriere).
Ascutirea este double-bevel (nu single-bevel) - taisul nu este unic (exista un prim tais initial, si imediat inainte de muchia lamei, mai este un tais final.
Semi-contra: este fabricat in China sub licenta USA - Smith&Wesson (dar cred ca de aceea l-am putut achizitiona la un pret acceptabil pentru mine)
Mi se pare foarte fain (doar e cel mai aratos cutit al meu) si pentru ca ma doare deja inima sa-l pun la treaba, mi-am comandat si un Mora Clipper 860MG pentru "initiere in bushcraft".
Cel mai probabil, urmatorul cutit (dintr-un viitor mai indepartat totusi) va fi unul comanda personalizata (cu toate calitatile dorite).

Multumesc mult pentru sfaturi.

PS: acum ca hardware sunt ok, astept cu nerabdare iesirile in natura.

uzi
1st August 2010, 23:22
Eu sunt de parere ca cel mai bun cutit e acela care il ai la tine cand ai nevoie de el
personal am tot timpul in masina un cutit cu lama de 17 cm no name(creca e facut pe la armatura) cu maner de aluminiu sunt multumit de el avand in vedere ca am taiat sarma ,am sapat dupa rame la pescuit si inca rezista

Astral
2nd August 2010, 00:46
Am luat ceva pana la urma.
Au mai trecut nopti peste decizia mea si in final am ales cel mai apropiat cutit ce ceea ce cred ca mi se potriveste.
Este vorba despre Smith & Wesson CKH1 Hunting Series #1 de la arcuri-cutite.

....................

Felicitari pt achizitie, dar nu ma pot abtine de la un singur comentariu : asa cutite bune face Soimu ca eu nu mi-as mai lua altul din alta parte....!!!!!!!! Iar faptul ca le poate si personaliza.......

In sfarsit.......eu sunt un fan al maiestrie lui si al cutitelor pe care le face.......am deja unul de la el si ma enerveaza ca nu pot sa mai imi iau inca unul ca asta e suficient de bun si nu-l pot inlocui cu altul !

Dacus_Malus
2nd August 2010, 21:17
am si eu o intrebare de nepriceput:
baioneta de PM din armata romana in ce categorie se incadreaza?
adica din ce material e lama?
se ascute usor?
cat de rezistenta e?
se preteaza la folosirea outdoor mai bine decat anumite cutite scumpe?
intreb, deoarece am vazut pe okazii.ro de vanzare la pret "bun" (intre 100 si 150 lei, folosite evident)...
multumesc!

soimu`
2nd August 2010, 22:46
bandit, nu e prea ok
materialul e un otel de scule cu un contiut relativ mic de carbon dar si de crom
un otel ieftin (singura calitate) dar de proasta calitate
e perfect pentru ce a fost facut, de impuns, mai putin de taiat si rezista acceptabil la socuri si vibratii, dar fara sa se streseze nimeni ca sa dea calitate soldatului in termen... normal ca asta e tot ce se urmarea, ieftin
nu poate fi vorba sa fie o optiune in a cumpara un cutit de outdoor
lama mica si ingusta, cu un tais pe o singura parte dar cu unghi mare, facut asa pentru a compensa calitatea proasta a otelului, si gandit ca va fi folosita cu multa forta si nu la taieri de finete
manerul e mare si deloc ergonomic
greutate mare cu tot cu teaca si incomod de purtat
cine e maniac, o sa o foloseasca si o sa ii gaseasca tot felul de avantaje, dar daca o iei la comparatie obiectiva...nu are absolut nici o calitate fata de un cutit de clasa medie conceput pentru outdoor (nici macar pretul de achizite de pe piata neagra, ca avantajul ca e ieftina e aplicabil pentru armata, care cred ca o cumpara cu 10 lei bucata....)

Dacus_Malus
3rd August 2010, 20:52
multumesc!

Eugen Remus Cucu
16th September 2010, 09:31
Atasez si eu 2 poze cu umila mea colectie de cutite.Nu sunt cine stie ce dar mie imi sunt mai mult decat suficiente avand in vedere ca mai tot timpul sunt plecat.Aproape toate isi au locul lor fie in buzunarele masinilor rucsace de munte cutie cu scule in functie de dimensiuni.

cota
7th October 2010, 11:08
Salutare, de curand mi-a ajuns cutitul pe care mi l-am dorit de multa vreme...dupa ce am studiat o gramada de modele.
Mi-a facut nevasta-mea un cadou frumos de sarbatori!
Este un model fabricat in colaborare cu Bear Grylls pentru serialele de televiziune "Man vs Wild" şi "Născut supravieţuitor".
Este un cutit nu foarte mare, robust si solit, executat in totalitate manual, fiecare purtand o serie distincta, cu un mare accent pus pe calitate.
Este insotit de o teaca din piele, care poate fi prinsa in diverse moduri, pe care gasesti si un amnar, in ideea in care ramai undeva si este nevoie se faci si focul.

Mai multe detalii gasiti pe:

http://www.bayleyknife.com/site/bear.aspx

Revin si cu niste foto ulterior.

Ciao,
Super tare cutitul !! Si eu am studiat mult acest cutit, dar m-a dezarmat timpul lung cat dureaza sa-l faca...cel putin acum. Tu cat ai asteptat sa-l primesti ???

Cat despre Bear Grylls....e super tare tipul....imi place mult ! Discutiile contradictorii din topic nu prea au rost...parerea mea.... pt ca toti cam aveti dreptate :). Ideea e ca Bear se baga intentionat in situatii grele tocmai ca sa arate unele lucruri. Daca ar fi sa supravietuiasca pe bune nu ar face toate "grozaviile" alea. Dar exista posibilitate extrema sa se poata intampla ceva nasol si sa ajungi acolo de aia le prezinta. Plus ca e un show de aceea e asa grabit si face multe lucruri aparent dezorganizate. Va placea o emisiune in care sa stea si sa astepte un elicopter :) ?

Numai bine si sa stapanesti cu folos cutitul. Sper sa nu ajungi sa te folosesti de el in situatii chiar de supravietuire :)

Cota

cota
7th October 2010, 13:50
"great minds think alike" :)

F1 Falkniven e scump dar face toti banii. E unul dintre cele mai adevarate cutite din lume. Sigur, nu exista superlativ absolut nici in domeniul asta dar e printre cele mai adevarate.
Ka Bar-urile mari si ieftine sunt perfecte pentru scopul si utilitatea lor.

Am si eu un F1 ! Super cutit ! Inca nu l-am folosit la capacitate maxima dar imi place ff mult ! Eu l-am primit, deci nu stiu cat a costat dar din ce am citit pe aici se pare ca e un cadou de calitate :) !!

Cota

cota
7th October 2010, 14:17
Saut Soimu',

Am vazut ca ai dat un raspuns scurt referitor la F1. Am si eu un Fallkniven F1 varianta pe argintiu (deci nu F1bl).

Caracteristici:
Total length: 210 mm (8.3")
Blade length: 97 mm (3.8")
Blade thickness: 4.5 mm (0.18"), tapered
Tang: Broad, protruding
Weight (knife): 150 g (6oz)
Steel: Lam. VG10
Blade hardness: 59 HRC
Handle: Thermorun
Sheath: All-covering leather

Care e parera ta despre acest cutit ca si cutit de survival ? Forma , otel..etc ?

Multumesc,
Cota

soimu`
7th October 2010, 14:50
am ascutit mai multe cutite de la falkniven, nu mai stiu daca si A1, dar ca parere generala
marfa de calitate buna spre superioara (pana acum, mai nou am vazut ca sunt si produse de calitate foarte proasta, dar poate sunt greseli care vor fi retrase de dilleri)
oteluri bune, VG10 fiind un inox de calitate foarte buna, folosit indeosebi in cutitele de bucatarie profesionale, avand o rezistenta la coroziune exceptionala si pastreaza taisul bine
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php?t=218336
http://www.bladeforums.com/forums/archive/index.php/t-238925.html
forme in general simple si utile
minusuri
manerele din cauciuc turnat, sunt ieftine (ca si cost de produs cat si aspect)
preturile sunt putin cam mari vs calitatea prosusului si a materialelor oferite, ca daca pun vs cheltuieleile de productie imi da un raport chiar nesimtit...
per total, sunt cutite care daca le ai, sunt foarte bune, le folosesti mult si fara probleme... dar sincer nu cred ca sunt cele mai bune in plaja de pret in care se situeaza dar sunt o optiune buna

cota
7th October 2010, 15:57
am ascutit mai multe cutite de la falkniven, nu mai stiu daca si A1, dar ca parere generala
marfa de calitate buna spre superioara (pana acum, mai nou am vazut ca sunt si produse de calitate foarte proasta, dar poate sunt greseli care vor fi retrase de dilleri)
oteluri bune, VG10 fiind un inox de calitate foarte buna, folosit indeosebi in cutitele de bucatarie profesionale, avand o rezistenta la coroziune exceptionala si pastreaza taisul bine
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php?t=218336
http://www.bladeforums.com/forums/archive/index.php/t-238925.html
forme in general simple si utile
minusuri
manerele din cauciuc turnat, sunt ieftine (ca si cost de produs cat si aspect)
preturile sunt putin cam mari vs calitatea prosusului si a materialelor oferite, ca daca pun vs cheltuieleile de productie imi da un raport chiar nesimtit...
per total, sunt cutite care daca le ai, sunt foarte bune, le folosesti mult si fara probleme... dar sincer nu cred ca sunt cele mai bune in plaja de pret in care se situeaza dar sunt o optiune buna

Multumesc de raspuns :). Imi dai te rog un feedback si despre Ka-Bar Next Generation 1221 / 440A s. steel

https://www.kabar.com/product/productDetail.do?productNumber=1221&mode=category&categoryId=1,2,3,7,9&categoryName=All-Purpose/Utility (https://www.kabar.com/product/productDetail.do?productNumber=1221&mode=category&categoryId=1,2,3,7,9&categoryName=All-Purpose/Utility)

Ce parere ai de cutitul asta ?

Multam,
Cota

soimu`
7th October 2010, 16:07
cutit de lupta, destinat soldatului american
de aici sunt mai multe derivate
un cutit FOARTE solid, care e foarte greu de distrus, care va fi abuzat gratuit si fara nici un sens
trebuie sa fie FOARTE ieftin ca sa fie usor de achizitionat de armata si sa fie usor de inlocuit
fiind pentru americani, e deosebit de gros si cu proprietati de taiere aproape nule, dar rezista bine la spart beton (:ha:)
bun pentru lupta si atat
0 finete, 0 utilitate in mod normal, dar poate fi folosit cu oarecare chin, la inlocuirea altor unelte, harlet, desfacator conserve, foarfeca tabla, cleste sarma, topor etc, dar de cutit nu e bun de nimic
sau care vrea sa spuna altceva, poate ca trebuie sa vada cutite care TAIE, dar care sigur dupa o bordura de beton sparta se vad urme grave....:ha:
ps cota
acum ca ai un A1... poti sa faci comparatie intre el si un ka-bar???
eu zic ca se vede ca sunt clase diferite si nu ai cum sa le compari ...sunt prea mari diferentele :y

cota
7th October 2010, 16:18
cutit de lupta, destinat soldatului american
de aici sunt mai multe derivate
un cutit FOARTE solid, care e foarte greu de distrus, care va fi abuzat gratuit si fara nici un sens
trebuie sa fie FOARTE ieftin ca sa fie usor de achizitionat de armata si sa fie usor de inlocuit
fiind pentru americani, e deosebit de gros si cu proprietati de taiere aproape nule, dar rezista bine la spart beton (:ha:)
bun pentru lupta si atat
0 finete, 0 utilitate in mod normal, dar poate fi folosit cu oarecare chin, la inlocuirea altor unelte, harlet, desfacator conserve, foarfeca tabla, cleste sarma, topor etc, dar de cutit nu e bun de nimic
sau care vrea sa spuna altceva, poate ca trebuie sa vada cutite care TAIE, dar care sigur dupa o bordura de beton sparta se vad urme grave....:ha:

Multam de info !! Super tari explicatiile :):) :) ! Oricum nu folosesc Ka-Bar-ul pt taiat ...e mai mult de colectie :) !!!

Cota

cota
8th October 2010, 12:10
Salutare,

Am o intrebare tehnica :): cum se ascute zona zimtata ("serrated edge") de la un cutit de combat (ex Ka-Bar)?

Thx,
Cota

soimu`
14th December 2010, 11:55
Salutare,

Am o intrebare tehnica :): cum se ascute zona zimtata ("serrated edge") de la un cutit de combat (ex Ka-Bar)?

Thx,
Cota

pila diamantata cu o curbura potrivita pentru spatiul dintre dinti

pacman
15th December 2010, 14:56
Asa cum m-am laudat deja pe topicul celalat mi-am facut un cadou de Craciun , un F1 de la fallkniven:banana am ceva intrebari tehnice. Mai precis : cum se ascute un tais convex?

Din ce am studiat pe netul cel mare am inteles ca pietrele de ascutit nu sunt tocmai cea mai buna alegere, tocmai din motivul ca ar strica convex-ul si l-ar transforma intr-un mini v-flat, si se recomada sandpaper pe un mouse pad sau pe un cauciuc, oricum pe ceva pe care sa se permita putin "adancirea" lamei in material pentru a mentine taisul respectiv convex.

Pun intrebare pentru ca desi teoria am vazut-o, as vrea sa aud si o parere de la cine a facut deja cu mana proprie.

pacman
21st December 2010, 15:10
Ok, daca deocamdata nu zice nimeni nimic, am vorbit cu Mos Craciun poate imi aduce un DC4 tot de la Fallkniven, si am sa caut eu sandpaper ca pare mai usor de gasit....:x. In continuare, orice parere este bine venita!:tk

soimu`
21st December 2010, 23:01
deci...eu asa le fac cam pe toate
sunt metode si metode
pentru cine nu se pricepe, varianta descrisa de tine e cea mai simpla
varinte sunt si altele dar fara experienta o sa strici mai multe lame pana te inveti, asa ca, porneste cu ce e simplu, piele groasa sau pad de mouse sub hartie abraziva

gusteru
6th February 2011, 21:55
le-am luat joia trecuta de la mama mul de acasa cu scaparici de magneziu inclus. tesitura rotunda de pe partea superioara a lamei e pentru scaparici sa nu se foloseasca lama. ramine sa-l bad in piine sa vedem de ce e in stare. oferta era uriasa, dar si preturile tot asa, drept care asta-i tot ce mi-am permis

soimu`
7th February 2011, 06:58
salut
pare marfa de la brisa
lama fara maner oricum pare Lauri PT carbon (care este de departe cea mai buna)
scula ta e draguta...dar nu prea are aplicatii pe la noi
nordicele sunt pentru nordici, restul lumii vede altfel cutitele
sa il folosesti cu placere
ps
partea cu scobitura pentru amnar... cred ca e cea mai distractiva chestie ce am auzit-o pana acum....:ha:
nu mergea daca era lasata dreapta si nici in alt punct nu merge? :ha:

gusteru
7th February 2011, 14:06
drept sa spun nu stiu cit o sa-l folosesc, desi am adunat citeva dea lungul anilor si tarilor, folosesc tot unul din supapa inrosita la foc linga calea ferata si pusa pe sina cind venea trenul s-o aplatizam ca la ciocan era prea multa munca. aveam vreo 15 ani atunci si inca mai face servici.
ca tot vorbim de astea nordice care mie mi se par prea scurte, am vazut un bastinas care intr-o singura miscare a pus un ren jos cu o brisca de 9 cm. cind ma gindesc ce folosim noi la porci si cit timp dureaza pina da coltul.... dar de, experienta.

soimu`
7th February 2011, 19:22
renul e mai usurel si ajungi repede la puncte vitale
are mai putin sange in el si moare mult mai repede
sa ii dai un cutit de 9 cm sa il bagi in cotet la n porc de 140-16o kg...
dar sa tii usa bine inchisa :ha:
sa nu iti spun cum a fost cand am luat in iarna porc crescut la aer...la padure
bland, a stat sa il prind, apoi a dat pe jos cu mine...asta a fost de 2 ori, ca prima data am crezut ca nu l-am prins bine
:ha:
a trebuit sa ia flinta din casa sa il impuste
nu avea deact 110 kg

Astral
7th February 2011, 21:57
Off-topic , cu scuze la soimu, dar nu ma pot abtine.....

Pai vedeti oameni buni ?
Stie (m)UE ce zice cand zice ca porcii trebuie asomati inainte de sacrificiu....:ha::ha:

mirciulica
7th February 2011, 22:30
Salutam Nene Soimu,
Vin cu marea rugaminte sa-mi spui si mie parerea ta vis-a-vis de aceste cutite.
http://www.wildsteer.com/fr/prods.php?fam=20

Ma intereseaza cel mai mult din punctul de vedere al rezistentei, manevrabilitatii, si al greutatii. Dar orice sfat este extrem de binevenit din partea ta.

Multumesc anticipat pentru amabilitate.
Cu respect :h5:h5

soimu`
8th February 2011, 08:41
Salutam Nene Soimu,
Vin cu marea rugaminte sa-mi spui si mie parerea ta vis-a-vis de aceste cutite.
http://www.wildsteer.com/fr/prods.php?fam=20

Ma intereseaza cel mai mult din punctul de vedere al rezistentei, manevrabilitatii, si al greutatii. Dar orice sfat este extrem de binevenit din partea ta.

Multumesc anticipat pentru amabilitate.
Cu respect :h5:h5
este ideal din cele 3 puncte de interes
rezistenta maxima, pentru ca e o bucata de otel ascutita cu tias de dalta de taiat fier beton
manevrabilitate buna, pentru ca nu are o forma specifica care sa te ajute pentru o priza anume...e generala
greutate...maxima, adica la dimensiunile alea poti sa gasesti ceva mai greu daca e manerul din fier plin numai
din pacate, sunt oripilat de modelul acesta de #cutit# atat acesta ...sa zicem modernist cat si fratele lui mai vechi cu maner de piele sunt pseudocutite, facute special pentru a extrage varfurile de sageti din copaci (SERIOS, ASTA E DESTINATIA LOR ) si nu au nici o legatura cu functiile normale pentu un cutit...adica sa taie
iar pretul.... clar nu se justifica
am avut si in mana unul ... mi-a intarit convingerile de mai sus
banii sunt ai tai, dar inafara de o imagine comerciala nu cumperi decat o unealta care probabil 90% te incurca

mirciulica
8th February 2011, 08:50
Mai au si asa ceva
http://www.wildsteer.com/fr/prods.php?fam=15
Este oarecum mai mic, si-mi face cu ochiu dar nu in mod serios.

Multumesc foarte mult pentru sfatul, scurt la obiect si destul de explicativ pentru mine.
:h5:h5
.

soimu`
8th February 2011, 09:24
Mai au si asa ceva
http://www.wildsteer.com/fr/prods.php?fam=15
Este oarecum mai mic, si-mi face cu ochiu dar nu in mod serios.

Multumesc foarte mult pentru sfatul, scurt la obiect si destul de explicativ pentru mine.
:h5:h5
.
asta e cutit
nu e grozava varianta de piele la maner, pt ca se imbacseste si pute dupa o perioada, dar arata si poti sa il folosesti ca un cutit

edi01348
10th February 2011, 19:51
Domnilor intradevar ati prezentat niste cutite extraordinare din mai multe punce de vedere si ma consider dator fata de voi sa va prezint si eu un model pe care il consider indispensabil in cazul in care pleci la o plimbare in natura
http://www.coldsteelsrk.com/

p.s. Astept parerile voastre :dr3

soimu`
10th February 2011, 22:52
Domnilor intradevar ati prezentat niste cutite extraordinare din mai multe punce de vedere si ma consider dator fata de voi sa va prezint si eu un model pe care il consider indispensabil in cazul in care pleci la o plimbare in natura
http://www.coldsteelsrk.com/

p.s. Astept parerile voastre :dr3
un cutit modest, cu un otel mediocru
pentru a avea costuri de productie si mai mici, au vulcanizat un cauciuc pe lamer si cu asta au terminat povestea
si tot au tupeul sa ceara 100 de dolari pentru un produs care probabil costa 10 dolari cu tot cu teaca sa il produci in serie ...
pacat
la aceeasi solutie tehnica au ajuns si cei de la falkniven, posibil a fie produse in aceeasi fabrica din taiwan, numai ca cei de la falkniven macar folosesc oteluri mai bune

Jolly Roger
7th April 2011, 23:25
Eu pe-asta-l astept sa se puna-n vanzare:

http://sogknives.com/store/SE38.html#spectab

SeptimiuAl
9th April 2011, 12:51
102941

Va salut ! Am primit mai demult un cutit fabricat in vechea URSS si care erea in trusa cu o toporisca metalica extraplata cu maner cauciucat . Interesant este ca lama este ascutita pe ambele muchii cea superioara fiind perfect dreapta . Stie cineva pentru ce a fost facut acest model ? Cu multumiri .

Caphonne
18th April 2011, 10:32
Salutare am gasit mai nou pe net de vanzare ''cutitul lui Bear Grylls''
http://www.cutite-bushcraft.ro/ro/produse/detalii/1139-Bear_Grylls_Ultimate_Knife
Sincer imi cam face cu ochiul dar de obicei ma hotaresc greu la ceva si caut cat mai multe pareri si detalii legate de un produs.Este ceva de el sau doar numele asociat mult cunoscutului personaj supravietuitor?

soimu`
18th April 2011, 11:17
http://www.cutite-bushcraft.ro/ro/produse/detalii/1139-Bear_Grylls_Ultimate_Knife
Sincer imi cam face cu ochiul dar de obicei ma hotaresc greu la ceva si caut cat mai multe pareri si detalii legate de un produs.Este ceva de el sau doar numele asociat mult cunoscutului personaj supravietuitor?

mda, sa o luam logic
cutit de 250 ron... care sa fie pretul de plecare de la producator... cam 50 dolari, care sa fie pretul de productie... maxim maxim 30 dolari...buuun
daca e un cutit care a costat cam 30 dolari sa il faca...unde e facut si DIN CE MATERIALE?( sa nu uitam ca mai are si accesorii in banii aia)
pai e facut ori in Taiwan (in cel mai bun caz) ori in China.... din materiale ieftine
si daca e din materiale ieftine si plin de accesorii... ce calitate poate fi?
na, bun, ca tot sa pus problema, mai vine si a 2 a... e facut sub licenta gerber...firma din SUA, in general face pt armata.... deci, prin traditie, nu fac lame cu unghi tiaetor...mai mult e unghi potrivit de despicat (ca e lemn sau rosie, egal, e prea gros si prea mare unghiul sa taie materialul)
asta nu e rau, dar trebuie sa o stii inainte sa il comanzi
au fost si probleme cu el
http://www.bladeforums.com/forums/showthread.php/790424-Gerber-Bear-Grylls-Ultimate-Knife
http://i251.photobucket.com/albums/gg311/soimu_photo/IMG_20101024_104153.jpg
http://i251.photobucket.com/albums/gg311/soimu_photo/IMG_20101024_104219.jpg

Caphonne
18th April 2011, 12:25
Multumesc pentru raspuns.

fyn11
18th April 2011, 19:59

Am luat eu, mai mult pentru logoul Bear Grylls, si: e incomod, destul de greu, lama groasa, clar ca nu e de taiat, teaca aia are multe plastice care pot creea disconfort cand o pui la brau :grin: . Asta la prima vedere pt ca il am doar de 1 saptamana. E made in China.

Caphonne
18th April 2011, 20:18
Da ce sa zic minunat.

Caphonne
26th May 2011, 11:45
Salutare in sfarsit am intrat in posesia unei bijuterii marca Soimu.Este o scula perfecta pentru plimbari ,iesiri in natura si alte activitati de petrecere a timpului liber.Lama groasa rezistenta, tais fin si ascutit un maner ergonomic din lemn de maslin o teaca din piele cu suport de amnar si amnar.Sunt foarte multumit si mandru ca am un asemenea cutit facut de mana lui Soimu.

mbadea2002
3rd January 2013, 16:46
am si eu o intrebare:

am primit un "Randall" de la un prieten. am citit topicul asta cap coada si nu am gasit nici o parere despre ele.
Stie cineva ceva despre aceste cutite?

Cu stima,
Mircea

soimu`
3rd January 2013, 16:54
esti un tip norocos
randal este un nume greu in productia de cutite de lupta ( si nu numai)
si-a inceput activitatea prin anii 60 (din cate stiu eu , dara sa mai caut acuma pe net) si a fost intre pionierii cutitelor la comanda si acum sa transformat in afacere de familie.
Oteluri bune (nu cele mai scumpe, dar bune ), stil militaros si o constructie foarte robusta, "american" ca si stil.
Cutite din primele serii randal, acum se vand pe licitatii la preturi ametitoare, pentru colectionari.
Oricum, un cutit de colectie foarte utilizabil.
Numai sa fie original...ca la cum lucreaza China-India-Pakistan.... nu o sa dureze mult pana o sa vad serii Cristi Soimosan de care eu nu stiu nimic :ha:

Caphonne
3rd January 2013, 16:58
Colegul pui si tu o poza cu cutitul ?Mersi.