PDA

View Full Version : Capuse - "prim ajutor" + indepartare

bigdaddy
6th July 2009, 12:33
Deschid acest topic in speranta ca cei avizati vor putea sa ma lumineze. Pare un subiect simplu, toata lumea stie ce-i de facut, dar, concret, in anturajul meu cel putin, nimeni nu stie precis....(parerea mea).
Faptele:

La inceputul lunii trecute am facut o scurta iesire la padure cu niste prieteni. Ne-am simtit bine pana am ajuns acasa si am descoperit ca avem fiecare cate 2..3 capuse. Nu mi s-a mai intamplat niciodata. Nestiind concret nici o tehnica de "prim ajutor" si indepartare a bestiilor (am auzit multe variante dar nu mai vazusem niciuna), am recurs la prietenul GOOGLE - ei si de aici incepe ceatza deasa! Am vazut/citit o gramada de "prostii", de la arderea la cur (bineinteles a capusei :ha: ) cu tigara pana la "inecarea" in acetona, de la "desurubarea in sens invers acelor de ceasornic" :roll: (trigonometric adica) pana la extragerea directa, lenta dar ferma cu penseta.

Va rog deci sa va dati cu parerea: - De fapt ce trebuie facut, care-i metoda cea mai buna de a scapa de aceste vietati?

jantorero
6th July 2009, 12:42
mergi la farmacia veterinara,exista o solutie ;succes !!

Max
6th July 2009, 12:55
Eu nu am avut dar in schimb Max (cainele ) a avut destule. Grase si frumoase.
Am incercat diverse metode cum sunt sufocarea capusei cu o crema (eu am folosit pasta de dinti), cu spirt, cu totfelul de solutii.
Pana la urma am prins cu penseta si am tras capus aafa prin miscare de rasucire.
Au fost situatii cand a ramas capul in piele dar l-am scos afara cu un ac, o lupa si multa rabdare. Bietul caine a rezistat eroic chinului.

Astral
6th July 2009, 13:03
Atentie mare la indepartarea mecanica a capusei! Exista riscul de a-i ramane infipt capul care duce la o infectie de toata frumusetea!
Metoda populara era cu o picatura, doua-trei de gaz turnate pe capusa si lasata sa se desprinda singura.

flyer
6th July 2009, 13:11
Deschid acest topic in speranta ca cei avizati vor putea sa ma lumineze. Pare un subiect simplu, toata lumea stie ce-i de facut, dar, concret, in anturajul meu cel putin, nimeni nu stie precis....(parerea mea).
Faptele:

La inceputul lunii trecute am facut o scurta iesire la padure cu niste prieteni. Ne-am simtit bine pana am ajuns acasa si am descoperit ca avem fiecare cate 2..3 capuse. Nu mi s-a mai intamplat niciodata. Nestiind concret nici o tehnica de "prim ajutor" si indepartare a bestiilor (am auzit multe variante dar nu mai vazusem niciuna), am recurs la prietenul GOOGLE - ei si de aici incepe ceatza deasa! Am vazut/citit o gramada de "prostii", de la arderea la cur (bineinteles a capusei :ha: ) cu tigara pana la "inecarea" in acetona, de la "desurubarea in sens invers acelor de ceasornic" :roll: (trigonometric adica) pana la extragerea directa, lenta dar ferma cu penseta.

Va rog deci sa va dati cu parerea: - De fapt ce trebuie facut, care-i metoda cea mai buna de a scapa de aceste vietati?

daca esti in ceata in urma celor gasite pe GOGULE.RO (povesti ale oamenilor) cel mai bine te iei tu pe tine frumos de mana si te duci la doctor ..... cred ca el se va ocupa cel mai tehnic din punct de vedere medical de tine.

nu pierde vremea ... capusele detin microbi si virusi .. te poti imbolnavi de numa Chuck Norris te mai scapa.

dalmatianul
6th July 2009, 13:22
metoda buna si la indemana este o penseta spirt sau acetona sau petrol muiata cu un tampon de vata si rasucita cu penseta sau cu cryopharma cel care ingheata negii dar este mai costisitor are maxim 12 aplicari

drm
6th July 2009, 13:32
aveti mare grija cu capusele in perioada asta! alma, cateaua mea a luat unele si era sa moara daca nu o bagam la tratament intensiv la facultatea de medicina.

de vreo 2-3 ani a aparut o mutatie la capuse care omoara animalele pe capete. boala se cheama babesioza, si se manifesta printr-o stare de apatie a animalului, lipsa poftei de mancare, febra (bot uscat), urina colorata... in maxim 7-10 zile se curata. am curatat-o pe alma la un moment dat si am gasit o capusa cum n-am mai vazut, avea semn pe spate cum au paianjenii cu cruce. si apoi au inceput problemele.

am animale de cand eram mic, am crescut cu ele, toate au avut parte de capuse, purici si alte alea... dar ca cele care au aparut in zilele noastre... :P

tratamentul trebuie facut de urgenta, daca animalul are simptomele astea, se fac mai multe injectii zilnice, timp de vreo 3-4 zile, analize la inceputul si la sfarsitul tratamentului si gata.

daca nu manifeste simptomele astea si are doar capuse sau alte ganganii specifice, luati de la o farmacie veterinara o fiola de advantix sau frontline care se pune intre omoplati si nu are voie sa se spele vreo 2 zile.

succes!!

soimu`
6th July 2009, 13:41
interesant
si daca e vaccinat cainele mai face boala sau e imun?
desi am tratamentele la zi, am gasit o capusa infipta...dar dupa 3 zile era tot asa mare, ceea ce cred ca nu ii era prea bine de la frontline ce il avea cainele in sange

asfalttango
6th July 2009, 13:50
Eu la ciini folosesc metoda mecanica si le rup cu mina la greu...pina acum nu am avut probleme.Iar cind numarul lor este foarte mare folosesc o solutie laptoasa care se combina cu apa si pulverizez pe ei.In 30 minute sunt toate decedate.
Diazinol-se numeste solutia-luata de la farmacia veterinara.

Nu am stiut ca se poate lua si la om capusa :sr

bigdaddy
6th July 2009, 14:08
Se poate lua, si inca foarte usor!
Noi pana la urma am aplicat "tratamentul" cu innecare in acetona respectiv tinctura de iod urmat de extragerea cu penseta. Au iesit intregi, dar sincer m-au cam trecut transpiratiile pana le-am scos. Hai sa ramanem la capusele pe oameni, nu la caini.
legat de mersul la doctor ... da, sunt de acord, dar daca esti undeva in varf de munte si nu ai cum sa ajungi in cateva zile ce faci? Ca tot google-ul, pe niste site-uri americane zice ca e bine sa fie extrase in primele 24 de ore de la muscatura, reducandu-se asfel cu 75 la suta riscul de infectie cu diverse chestii (gen boala Lyme, etc)... deci, cum se scot pana la urma corect capusele ?

cobrra
6th July 2009, 14:14
acetona este cea mai buna si mai la indemana atunci cand plecati prin locuri unde ar putea fii
se pune pe deget si dupa atingi capusa :h5

jantorero
6th July 2009, 14:16
stiintific s-au babaste?

flyer
6th July 2009, 14:25
Se poate lua, si inca foarte usor!
Noi pana la urma am aplicat "tratamentul" cu innecare in acetona respectiv tinctura de iod urmat de extragerea cu penseta. Au iesit intregi, dar sincer m-au cam trecut transpiratiile pana le-am scos. Hai sa ramanem la capusele pe oameni, nu la caini.
legat de mersul la doctor ... da, sunt de acord, dar daca esti undeva in varf de munte si nu ai cum sa ajungi in cateva zile ce faci? Ca tot google-ul, pe niste site-uri americane zice ca e bine sa fie extrase in primele 24 de ore de la muscatura, reducandu-se asfel cu 75 la suta riscul de infectie cu diverse chestii (gen boala Lyme, etc)... deci, cum se scot pana la urma corect capusele ?

ti-ai dat singur raspunsul la intrebarea : deci, cum se scot pana la urma corect capusele ? raspuns :Noi pana la urma am aplicat "tratamentul" cu innecare in acetona respectiv tinctura de iod urmat de extragerea cu penseta.
:h5

aztec
6th July 2009, 14:35
Treaba cu Babesioza este destul de serioasa.
In ultimul timp avut ocazia sa stau prin facultate si prin cabinete veterinare..
Nu conteaza vacinurile pt ca boala asta se previne doar prin pipetele alea contra puricilor si capuselor.
care costa ceva si se fac destul de des, nu anual.

627235
6th July 2009, 14:58
Ok. Hai sa vedem exact ce se intimpla cind se fixeaza capusa in piele. In poza, am incercuit cu verde partea care o infige. Se poate vedea ca acum, cele 2 "ace" sunt paralele. Dupa ce inteapa, cele doua "ace" se desfac si iau forma literei V. Pe partile exterioare, au perisori (ca si acul de albina) care tin contra (le-am desenat cu rosu). Ce se intimpla daca tragi de ea? Unul, sau ambele ace se rup si ramin sub piele. In acest caz, trebuie intervenit cu un ac de cusut sau siguranta si scormnit dupa bucatile lipsa. Metoda pe care o recomand eu, este prinderea capusei cu o penseta si rasucirea intr-o directie sau alta (nu conteaza foarte mult) cu scopul ca cele 2 ace sa-si faca loc. Rasucind, practic, acele vor scormoni putin locul, astfel incit priza formata la momentul intapaturii se va slabi de la sine. Capusa, va ramine in penseta. Se verifica obligatoriu daca are ambii tepi!!! Apoi se distruge prin zdrobire sau arderea cu bricheta. Atentie la zdrobit sa nu va stropiti in ochi!!! Locul muscaturii se tamponeaza din abundenta cu spirt sau iod!!! Ca sa va usurati priza pe capusa, recomand aplicarea unui elastic de borcane pe penseta. Asa, va trebui doar sa rotiti penseta de capat, fara sa fie nevoie sa si stringeti (exista riscul de a sfarma capusa in penseta, si apoi incepe distractia). Penseta este aia gri, iar cu albastru e desenat unde trebuie pus elasticul. Celalta parte a pensetei este sub cea care se vede pe burta capusei.

Cind o sa mai gasesc capuse pe caini sau pe motan, o sa fac un filmulet ca sa se vada mai bine.

ps: si eu am avut, si tot asa mi le-am scos.

pps: nu toate capusele transmit boli. Depinde de unde a supt masa cind erau in ea. Daca a supt de pe un animal/om infestat, atunci vor fi purtatoare de virusi, virusi pe care ii pot transmite cind se vor fixa pe alt animal/om ca sa se hraneasca. Daca nu, nu. Cit de promt se intervine sau nu, in cazul in care este infestata cu ceva virus, nu mai conteaza. In momentul in care a intepat, virusul migreaza instant in organismul parazitat. Este localizat fix in aparatul bucal al capusei si stie exact ce are de facut. Practic, capusa este doar o gazda temporara a virusului, acesta avind nevoie de un organism mai complex pt. a se dezvolta. Oricum, deja de aici este alta poveste.

cos
6th July 2009, 15:23
Solutiile repelente pentru uz uman au vreo eficacitate ? Se poate folosi la animale vreun repelent.La catelul meu mic si blanos am scos ieri una de pe cap ,mare ,iar sub cea mare mai era una mica , am dezinfectat cu betadina (iod) solutie. La ce simptome initiale sa fiu atent , in special la copil? Cum pot preveni muscatura de capusa ,in special la copil ,cind nu ai cum sa iesi din zona ?

627235
6th July 2009, 15:42
Oricit s-au chinuit marii producatori, solutia de a tine capusele la distanta (adica sa nu intepe) inca nu s-a inventat. Tot ce exista la ora actuala, picaturi, tablete, zgarzi, solutii, spary-uri, etc. functioneza pe principiul ca se absoarbe prin epiderma sau direct in singe o substanta chimica "inofensiva" zic ei, chimica zic eu, care ii provoaca capusei o sare de discomfort sau moartea. Si daca moare in urma actiunii substantei respective, esista pericolul sa-i ramina ceva in organismul parazitat, asa ca, trebuie verificat daca este intreaga. Ca si orice insecta, se usuca si se sfarma. Un fel de puzzle cu capusa moarta. Starea de discomfort (a capusei) se traduce prin faptul ca se da jos singura de pe animal, dupa care, isi da obstescul sfirsit. Din pacate, asa cum ziceam mai sus, in cazul in care este infestata, virusul, migreaza in organismul parazitat instant in momentul muscaturii.

Am citi si eu cum ca usturoiul si ceapa consumata are acelasi efect ca si substantele din picaturi sau zgarzi, insa, sincer, nu am incercat. Nu cred ca l-as suporta pe caine in casa daca ar mirosi non stop a usturoi ... si pe mine sunt sigur ca nu m-ar suporta nevasta. Pe vremea cind fumam, si mai ieseam si la peste, mestecam un carpati si cu saliva rezultata imi ungeam partile expuse. Gretos, dar asta e. Scapam de tintare. Poate ar fi o solutie, mestecarea unui catel sau mai multi de usturoi si ungerea pielii cu solutia gretoasa rezultata. Daca se incumeta cineva, il rog sa posteze rezultatele experimentului.

Ca si prim simptom al prezentei capusei pe animal este lipsa poftei de mincare. Oricum, dupa orice iesire la iarba verde, ii trag o perie, urmata de un masaj (tip pipaiala) pt, descoperirea celor care deja sau infipt. Daca gasesc, ma caut si pe mine (le plac in mod special zonele acoperite de par su cu piele fina, adica sub brat, sau pe scrot).

drm
6th July 2009, 18:55
eu personal am scos toate capusele cu mana prin simpla lor smulgere in raspar cat mai adanc, adica am ciupit si pielea si am smuls cu tot cu par. apoi i-am dat foc cu bricheta. asta ca solutie de moment. dupa care, picaturile de care ziceam mai devreme. o perioada de vreo 3 luni, cam cat e si timpul lor mai aprig de depunere, nu am mai avut probleme.

pentru oameni, sincer, n-am avut probleme de genul asta dar pot spune cu toata increderea ca pastilele cu usturoi, care se gasesc in farmacii, isi fac treaba la perfectie. nu mai ai treaba cu tantarii sau alte insecte mai deloc. in combinatie cu autan, suuper!

lichter
6th July 2009, 18:58
Apropos de usturoi si ceapa, ma intreb cum se comporta capusele cu alcoolul din singe? :x
Tintarii am remarcat ca nu sunt foarte impresionati, poate doar putin bine dispusi dupa :)

627235
6th July 2009, 22:20
Tintarii am remarcat ca nu sunt foarte impresionati, poate doar putin bine dispusi dupa :)

Nu prea au cum sa fie binedispusi ... intrucit, tantarii se hranesc exclusiv cu polen din flori si mor la primul put put. Doar femelele musca (firar al naibii sa fie de femele), intrucit au nevoie de singe pt. a-si asigura proteina necesara dezvoltarii oualelor. Este impropriu sa spui ca te-a muscat un tantar. De fapt, te-a muscat o tantara.

lichter
7th July 2009, 04:18
@ srevni Ma simt mult mai bine stiind ca am priza la tintare si nu la tintari. Mi se parea mie ca au trompita prea gingasa ca sa fie un badaran de tintar... Sper ca nu m-au muscat tintari homosexuali sau metrosexuali sau altfel de sexuali :h5

cos
7th July 2009, 08:34
Deci, daca imi pun o tufa de busuioc sub scrot si doua de cimbru nu foloseste decit la bucataria frantuzeasca?

bigdaddy
7th July 2009, 09:22
Tufa de busuioc te va ajuta eventual sa te "mariti", daca o tii sub perna :ha:

manu-2lgp
10th July 2009, 11:23
Treaba cu capusele a trecut oarecum pe linga mine, nu i-am dat importanta.
Am zis cit poate fi de complicat sa-ti scoti o capusa? Unde am copilarit era ceva normal sa gasesti capuse pe tine cind veneam din padure.

Dar se pare ca nu mai e chiar asa de simplu. M-am intilnit azi cu un coleg care a fost diagnosticat cu Lyme (boala cu 1000 de fete), si e nasol, vedeti mai jos:

#
Cum se manifesta Lyme?
# Lyme mai este supranumita si "boala cu 1000 de fete" din pricina faptului ca, afectand intregul organism, simptomele ei mimeaza foarte bine simptomele altor boli. Se spune chiar ca ar putea "copia" simptomele a circa 200 de boli. Pe de alta parte, fiecare pacient bolnav de Lyme are propriul sau tablou de simptome. Am putea probabil defini un nucleu comun minim, de simptome, valabil la toti pacientii, in rest fiecare pacient reactioneaza diferit la Lyme, in functie de foarte multi parametri: vechimea bolii, numarul de agenti patogeni care au provocat infectia, caracteristile proprii ale sistemului imunitar al individului, etc.

# Simptome ale bolii Lyme:
# pata / pete care se muta pe corp (ECM - eritemul cronic migrator - faza incipienta a bolii - Lyme stadiul 1)
# transpiratii puternice
# febra
# dureri musculare (ca dupa o gripa)
# dureri de cap (ca dupa o gripa)
# pata rosie la locul muscaturii de capusa
# stare slabiciune, oboseala marcata
# tulburari de somn
# tulburari de vedere (privire incetosata, dubla, chiar disparitia campului vizual)
# dureri articulare (Lyme stadiu 2 - faza deja cronica / vechime peste 6 luni de la debut)
# dureri in tendoane, calcaiul lui Ahile, etc.
# dureri si/sau usturimi in muschi
# tulburari cardiace si neurologice (stadiul 3)
# amorteli ale membrelor, capului, etc.
# intepaturi (ca acele de cactus)
# furnicaturi (ca si cum s-ar misca pe piele niste furnici)
# urzicaturi (ca si cum ai fi fost urzicat)
# tulburari de inghitire
# tulburari de urinare (frecvent, senzatia imperioasa de a urina)
# ameteli
# dureri de cap
# senzatia de "nisip in ochi" sau "urzicaturi in ochi", etc.
# paralizii ale fetei sau ale membrelor
# tulburari psihiatrice: depresie, anxietate, atacuri de panica, obsesii, fobii, tulburari emotionale (care mimeaza bipolaritatea), etc.

http://www.boala-lyme.evonet.ro/

blavenstein
12th July 2009, 00:52
si eu am avut probleme cu capuse ,nu doar eu ci si fiica mea de 9 ani care a avut o capusa chiar pe pleoapa de la ochiul drept asta a fost capusa cu pozitionarea cea mai periculoasa iar modul de extragere cel mai bun este cu ulei atat alimentar cat si industrial una doua picaturi de ulei direct pe trompa capusei si dupa 2-3 minute se rasuceste usor cu mana indiferent de directie dar !!!!!!!!! foarte usor sa nu se rupa trompa in rana ca este mult mai rau dupa.Treaba cu uleiul este verificata de nenumarate ori atat pe om cat si pe animal,mai ales pe caini care umbla in padure

avigi
12th July 2009, 03:49
Salutare,a? dori s? v? ajut cu unele preciz?ri având în vedere c? sunt medic veterinar: babesioza nu este o muta?ie a c?pu?ei ci un parazit în sângele mamiferelor,clien?ii prefera?i ai c?pu?elor.Fiind parazit nu exist? posibilitatea vaccin?rii.Ave?i dreptate nu s-a inventat înc? un produs 100% eficient pentru combaterea lor ?i este de preferat a se evita zonele unde s-a diagnosticat prezen?a babesiozei la popula?ia de c?pu?e.
A?a ca s? ne sim?im bine ca români :grin: agentul etiologic-babesia a fost descoperit de Victor Babe? ?i îi poart? numele.
Dac? mai dori?i alte informa?ii din domeniu v? stau la dispozi?ie cu pl?cere.

cos
12th July 2009, 19:39
De unde se poate afla zonele cu probleme privind capusele ,cine le declara (care organ /laborator / institutie . Cit de actuale pot fi considerate avertizarile ? Este in protocolul medical mentionata o procedurape care sa o putem afla si noi ?
Multumesc.

avigi
13th July 2009, 23:28
Cos ai atins un punct nevralgic,datele nu sunt centralizate nicaieri. Am putea afla doar de la colegii mei cu cabinete in zonele de interes. Din cazuistica ei stiu cu siguranta.Sunt membru intr-un forum de vet. ?i voi propune alor mei s? alc?tuim o hart? de risc în care s? includ ?i rabia-turbarea.Nu vor fi date oficiale dar î?i garantez c? vor fi reale ?i profi
S? le propun o zon? anume?

cos
14th July 2009, 00:12
Pentru intentia declarata de ajutor iti multumesc frumos.am observat ca sint mai multi interesati de subiect ,asa ca oricare din multimea de informatii este potential folositoare.Mie cu siguranta.
Stiti cumva procedurile medicale?
Inghetarea pe care o mentiona cineva mai inainte, este utila ?

Multumesc.

aztec
14th July 2009, 13:40
Din cate am inteles de la aminca, exista o penseta speciala pt inlaturat capusele.
Oricum Bucurestiul cred ca este in zona de risc (fara sa stiu clar) de babesioza, din cate am vazut la facultate

u2_2
10th September 2009, 21:54
Alaltaieri am cumparat de la un magazin Plus o penseta pentru scos/ omorat capuse. Este o chestie albastra cu un capat asemanator unei pensete, si functioneaza ca un aparat cu electrosocuri - cele 2 falci ale pensetei trimit impuls electric la apasarea unui buton si teoretic omoara capusa, dupa care se poate scoate cu acelasi varf. Are o baterie AAA si a costat aprox 30 ron.

flyer
11th September 2009, 00:00
:banana asa de distractie ... dupa ce a aparut topicul pe forum am muscat si eu o capusa .... sau m-a muscat ea pe mine :banana

direct la urgente... extractie .... apoi la infectioase .. tratament cu antibiotic (doxiciclina) .. si sunt programat dupa 45 de zile la un control tot la infectioase sa vedem daca nu exista o infectie

627235
11th September 2009, 00:08
Da in burta lu' capusa nu s-au uitat cu microscopul??? Poate gaseau acolo ceva raspunsuri. Sau era bine sa o fi dus capusa spre a fi analizata la faculta veterinara. Altfel se uita medicii de acolo la ea. Offtopic sau fapt divers: analizale de scaun la copii, cele mai bune, se fac la faculta veterinara!!! Cind am vazut pe biletul de trimitere scris de medic uman recomnadarea sa mearga acolo, am crezut ca e o gluma. Apoi, mi-a confirmat medicul cainilor mei ca este adevarat. Lucreaza cu alt fel de reactivi, substante, etc. decit medicina umana si sunt mai bine pregatiti pe partea de parazitologie.

ekkakon
27th July 2010, 13:20
Anul asta la TAT m-am procopsit si eu cu prima capusa din viata mea....

Am ametit-o cu .... SPRAY DE DEGRESAT franele de la tehnicul unor belgieni si am scos-o prin rotire in sens anti-orar. Dezinfectie locala ulterioara cu betadina si tratament 7 zile cu Doxiciclina de 2 ori pe zi.:2dr

vetu
27th July 2010, 14:36
Hai sa-mi dau si eu cu parerea:
Capusele: sunt foarte multe specii dar cele mai intalnite in Romania sunt din clasa Ixodide si traiesc de regula in natura de preferat in zone cu multa verdeata sau zone impadurite.
Paraziteaza orice fiinta cu sange cald, dar noi le observam cu precadere pe catei si pe propriile persoane. Trebuie mentionat ca perioada (4-5 zile) in care capusa adulta se gaseste/hraneste pe un organism animal este net infima in comparatie cu durata de viata totala (2-3 ani).
Problemele produse de capuse:
-reactie cutanata locala datorita toxinelor injectate la locul muscaturii
-posibila (foarte rara) reactie generala (febra, stare apatica, in cazuri grave paralizii partiale sau generale)
-transmitere de agenti infectiosi.
Practic partea cea mai grava se refera la transmiterea de agenti infectiosi deoarece simptomele enumerate mai sus dispar de regula prin indepartarea capusei cu ajutorul uneia din metodele descrise in topicurile anterioare (ma abtin de la comentarii), cu mentiunea ca trebuie facuta cu mare atentie ca mandibulele ce sunt infipte in piele sa fie extrase si ele pentru a evita complicatii/infectii ulterioare.
Deci....cand ne referim la agentii infectiosi ce sunt posibili a fi transmisi de catre capuse trebuie sa luam in calcul, ata la om cat si la alte animale, dar in special la caini, urmatoarele entitati:
-Boala Lyme (Borrelioza) este o boală infecţioasă produsă de o bacterie (Borrelia Burgdorferi)
-Piroplasmoza-aceasta boala este provocata de Babesia Canis, un parazit (nicidecum un virus) care dupa infestarea organismului se dezvolta in globulele rosii ale sangelui si le distruge eliberand hemoglobina (de unde coloratia maro a urinei). Dupa aceasta urmeaza anemia,anorexia si febra. Forma cea mai grava se arata prin diaree, probleme nervoase, oculare, respiratorii si cutanate urmate inevitabil de exitus.
-Ehrlichioza- produsa de Ehrlichia Canis

Tratamentul oricareia din bolile enumerate mai sus face obiectul profesiei de veterinar si nu am sa discut despre asta aici pe un forum de off-road (cei interesati ma pot contacta pe mail sau pe PM), IMPORTANT este ca imediat dupa ce ati localizat pe corpul vostru sau al animalului vostru o capusa fixata pe piele sa mergeti de urgenta la medicul uman/veterinar pentru a lua masurile de rigoare, respectiv analize biochimice ale sangelui si analize parazitologice, urmate de tratamente atat cu rol curativ cat si de preventie pentru infestatiile cu capuse (si am sa detaliez imediat ce inseamna asta) si de tratamente de preventie pentru posibilii agenti infectiosi transmisi de capuse (de obicei pe baza de doxicicline).

Preventia si tratamentul infestatiilor cu capuse se face cu substante insecticide.
Insecticidele ca de altfel mai tot ce exista in lumea asta au evoluat de-al lungul timpului si s-au dezvoltat intr-o multitudine de clase si grupe.
Ce trebuie retinut este ca in functie de vechimea moleculei acestea sunt foarte toxice, toxice si non-toxice si mai sunt clasificate si in functie de timpul de actiune si remanenta.
Diazinolul de exemplu: este foarte toxic (atat pentru oameni cat mai ales pentru caini) si nu il recomand nimanui sa-l dea pe animal sau pe propria persoana.
Mult mai usor de folosit si absolut non-toxic pentru animalele cu sange cald este NEOSTOMOSAN-ul, substanta foarte usor de gasit in farmaciile veterinare, foarte activa in momentul folosirii dar cu o remanenta de doar cateva ore datorita inactivarii de catre razele UV.
Deci daca observam o infestatie de capuse pe animal o imbaiere zdravana cu Neostomosan e binevenita si rezolva problema.
Dar ce facem ulterior sa protejam animalele?
Putem folosi cu incredere zgarzi antiparazitare (cu cat mai scumpe cu atat mai bune, si voi evita sa dau nume ca sa nu ma pomenesc cu vre-o factura de reclama de la Max pe numele meu)
sau
O metoda eficienta si moderna este aplicarea de solutii antiparazitare de tip spot-on, pe baza de fiponil, solutii pentru care garantez efectul in conditiile de aplicare conform celor descrise mai jos :
Fipronil este un insecticid sintetic ce actioneaza prin intreruperea transmiterii influxului nervos al parazitului, ceea ce duce la paralizia si implicit la moartea acestuia. In primele ore omoara pana la 96% din parazitii de pe animal , avand eficacitate de 100% in primele 24h
Nu este solubil in apa (doar in alcool) ceea ce permite ca animalului sa i se faca baie. Fipronil nu este un insecticid sistemic ci se acumuleaza la nivelul glandelor sebacee, ulterior fiind eliberat treptat. Acest fapt nu permite imbaierea cu doua zile inainte si dupa aplicare deoarece este nevoie ca filmul hidrolipidic sa fie integru.
Un aspect important este legat de toxicitatea la animale aceasta fiind similara cu a aspirinei (poate fi supradozata de 50 ori) ceea ce face ca sa poata fi aplicat la animale foarte tinere (la catei incepand cu varsta de 8 saptamani).
Studiile au relevat faptul ca timpul in care actioneaza ca repelent este de pana la 3 luni, actiunea insecticida fiind de pana la 30 zile. Tinand cont de acest aspect si de cel legat de ciclul evolutiv care cuprinde mai multe stagii desfasurate pe parcursul a 4 pana la 6 sau 8 saptamani se recomanda a se aplica lunar un produs sub forma spot on (pipete pe categorii de greutate) sau spray.

ekkakon
27th July 2010, 14:45
Excelenta informare si multumim!
Dar cred ca , mai interesati sunt oamenii de aspectul "UMAN" al capuselor... Degeaba le spunem noi ( s-a mai discutat mai sus ) despre caini si pisici . Desi partea cu bolile transmise este bine comunicata, cel mai corect gest e "vizita" la spital unde va fi indrumat corespunzator. :wink:

Ceea ce v-am povestit eu, se intampla undeva unde nu aveam acces usor la "civilizatie" si am improvizat un pic cu extractia ( spray-ul continea peste 35% acetona ). Insa tratamentul antibiotic e OBLIGATORIU !!!! Cu d-l Lyme nu e de gluma .... :tk

last edit: Ce bine ca macar una din fetele din echipa EMA sa fi avut unghiile vopsite, ca atunci era la indemana si acetona 100% :ha:

nissan4x4
27th July 2010, 15:40
Hai sa-mi dau si eu cu parerea:
Capusele: sunt foarte multe specii dar cele mai intalnite in Romania sunt din clasa Ixodide si traiesc de regula in natura de preferat in zone cu multa verdeata sau zone impadurite.
Paraziteaza orice fiinta cu sange cald, dar noi le observam cu precadere pe catei si pe propriile persoane. Trebuie mentionat ca perioada (4-5 zile) in care capusa adulta se gaseste/hraneste pe un organism animal este net infima in comparatie cu durata de viata totala (2-3 ani).
Problemele produse de capuse:
-reactie cutanata locala datorita toxinelor injectate la locul muscaturii
-posibila (foarte rara) reactie generala (febra, stare apatica, in cazuri grave paralizii partiale sau generale)
-transmitere de agenti infectiosi.
Practic partea cea mai grava se refera la transmiterea de agenti infectiosi deoarece simptomele enumerate mai sus dispar de regula prin indepartarea capusei cu ajutorul uneia din metodele descrise in topicurile anterioare (ma abtin de la comentarii), cu mentiunea ca trebuie facuta cu mare atentie ca mandibulele ce sunt infipte in piele sa fie extrase si ele pentru a evita complicatii/infectii ulterioare.
Deci....cand ne referim la agentii infectiosi ce sunt posibili a fi transmisi de catre capuse trebuie sa luam in calcul, ata la om cat si la alte animale, dar in special la caini, urmatoarele entitati:
-Boala Lyme (Borrelioza) este o boală infecţioasă produsă de o bacterie (Borrelia Burgdorferi)
-Piroplasmoza-aceasta boala este provocata de Babesia Canis, un parazit (nicidecum un virus) care dupa infestarea organismului se dezvolta in globulele rosii ale sangelui si le distruge eliberand hemoglobina (de unde coloratia maro a urinei). Dupa aceasta urmeaza anemia,anorexia si febra. Forma cea mai grava se arata prin diaree, probleme nervoase, oculare, respiratorii si cutanate urmate inevitabil de exitus.
-Ehrlichioza- produsa de Ehrlichia Canis

Tratamentul oricareia din bolile enumerate mai sus face obiectul profesiei de veterinar si nu am sa discut despre asta aici pe un forum de off-road (cei interesati ma pot contacta pe mail sau pe PM), IMPORTANT este ca imediat dupa ce ati localizat pe corpul vostru sau al animalului vostru o capusa fixata pe piele sa mergeti de urgenta la medicul uman/veterinar pentru a lua masurile de rigoare, respectiv analize biochimice ale sangelui si analize parazitologice, urmate de tratamente atat cu rol curativ cat si de preventie pentru infestatiile cu capuse (si am sa detaliez imediat ce inseamna asta) si de tratamente de preventie pentru posibilii agenti infectiosi transmisi de capuse (de obicei pe baza de doxicicline).

Preventia si tratamentul infestatiilor cu capuse se face cu substante insecticide.
Insecticidele ca de altfel mai tot ce exista in lumea asta au evoluat de-al lungul timpului si s-au dezvoltat intr-o multitudine de clase si grupe.
Ce trebuie retinut este ca in functie de vechimea moleculei acestea sunt foarte toxice, toxice si non-toxice si mai sunt clasificate si in functie de timpul de actiune si remanenta.
Diazinolul de exemplu: este foarte toxic (atat pentru oameni cat mai ales pentru caini) si nu il recomand nimanui sa-l dea pe animal sau pe propria persoana.
Mult mai usor de folosit si absolut non-toxic pentru animalele cu sange cald este NEOSTOMOSAN-ul, substanta foarte usor de gasit in farmaciile veterinare, foarte activa in momentul folosirii dar cu o remanenta de doar cateva ore datorita inactivarii de catre razele UV.
Deci daca observam o infestatie de capuse pe animal o imbaiere zdravana cu Neostomosan e binevenita si rezolva problema.
Dar ce facem ulterior sa protejam animalele?
Putem folosi cu incredere zgarzi antiparazitare (cu cat mai scumpe cu atat mai bune, si voi evita sa dau nume ca sa nu ma pomenesc cu vre-o factura de reclama de la Max pe numele meu)
sau
O metoda eficienta si moderna este aplicarea de solutii antiparazitare de tip spot-on, pe baza de fiponil, solutii pentru care garantez efectul in conditiile de aplicare conform celor descrise mai jos :
Fipronil este un insecticid sintetic ce actioneaza prin intreruperea transmiterii influxului nervos al parazitului, ceea ce duce la paralizia si implicit la moartea acestuia. In primele ore omoara pana la 96% din parazitii de pe animal , avand eficacitate de 100% in primele 24h
Nu este solubil in apa (doar in alcool) ceea ce permite ca animalului sa i se faca baie. Fipronil nu este un insecticid sistemic ci se acumuleaza la nivelul glandelor sebacee, ulterior fiind eliberat treptat. Acest fapt nu permite imbaierea cu doua zile inainte si dupa aplicare deoarece este nevoie ca filmul hidrolipidic sa fie integru.
Un aspect important este legat de toxicitatea la animale aceasta fiind similara cu a aspirinei (poate fi supradozata de 50 ori) ceea ce face ca sa poata fi aplicat la animale foarte tinere (la catei incepand cu varsta de 8 saptamani).
Studiile au relevat faptul ca timpul in care actioneaza ca repelent este de pana la 3 luni, actiunea insecticida fiind de pana la 30 zile. Tinand cont de acest aspect si de cel legat de ciclul evolutiv care cuprinde mai multe stagii desfasurate pe parcursul a 4 pana la 6 sau 8 saptamani se recomanda a se aplica lunar un produs sub forma spot on (pipete pe categorii de greutate) sau spray.

OAAAAAAAAAAAAAaaaaa, m-ai spart doctore cu topicul asta!

Sorin Priboi
27th July 2010, 22:56
Sotia ,ucreaza ca medic rezident pe Urgenta la SMURD.
Cea mai eficace metoda de indepartare a capuselor de pe corpul uman este tamponarea lor cu vata inmuiata in spirt de citeva ori,spirt pus din abundenta pe vata, lasate citeva minute ca sa le ameteasca alcoolul si atunci se pot extrace cu foarte mare usurinta deoarece clestisorii de pa cap nu se mai sprijina.
Tehnica probata si pe fetita noastra de 3 anisorin o data si cu succes.

Max
2nd August 2010, 01:42
Mare atentie la capusele de padure.

Azi am ajuns ca sa iau antibiotice pentru ca doua capuse m-au muscat in zona de sub bratul drept. S-a inflamat zona pe o suprafata de vreo 10 cm in diametru.
Nu stiu cand m-au muscat dar medicul de la urgenta a spus ca e intepatura de capusa si m-a intrebat daca am umblat prin padure. Eu chiar am stat mult prin padure zilele astea.
A spus ca sunt diferite aceste capuse de cele pe care le mai iau cainii.

Oricum, acum sunt pe antibiotice (Klacid) si ma dau cu unguent (Diprogenta)

soso
2nd August 2010, 11:00
Si pe mine m-au muscat capusele la TAT.
Una am scos eu singur, pur si simplu am tras de ea si a iesit usor (cred ca am si rasucit-o in timp ce-o trageam).
Una mi-au scos-o cei de la cortul de doctori, pentru ca eu n-am reusit s-o scot. Am ajuns acolo dupa ce-am tras eu de ea si ramasese acul in mine. Au dat c-o zeama-crema speciala si au tras-o cu-n cleste afara.

Ar trebui sa ma iau si antibiotice ?
Sau, ce tip de medic trebuie intrebat ?

mersi

Suparici
2nd August 2010, 11:21
cred ca orice medic de familie ar trebui sa stie ce antibiotice trebuie sa-ti dea dar medicii specializati sunt medicii de la spitalul de infictioase

acum 2 saptamani am fost la urgente la spitalul de infectioase (cluj) cu tatal meu si am fost surprins sa vad ca din 5 cazuri de acolo 3 erau cu capuse, printre care si un copil de aprox 6 ani.

asa ca nu e de neglijat.

ekkakon
2nd August 2010, 11:38
Si pe mine m-au muscat capusele la TAT.
Una am scos eu singur, pur si simplu am tras de ea si a iesit usor (cred ca am si rasucit-o in timp ce-o trageam).
Una mi-au scos-o cei de la cortul de doctori, pentru ca eu n-am reusit s-o scot. Am ajuns acolo dupa ce-am tras eu de ea si ramasese acul in mine. Au dat c-o zeama-crema speciala si au tras-o cu-n cleste afara.

Ar trebui sa ma iau si antibiotice ?
Sau, ce tip de medic trebuie intrebat ?

mersi

Trebuie mers la un doctor la infectioase si.... da: se face profilaxie cu antibiotic. Vezi mai sus ... :h5

627235
2nd August 2010, 13:40
Nu mai stiu ce sa zic. Zilele trecute, un nene pe NGC sau Discovery (ala chel de se lasa muscat de toate insectele), zicea ca cel mai bine e sa le smulgi cu o penseta cu virf ascutit. Se prinde capusa cit mai aproape de piele si se smulge dintr-o bucata. Explicatia: cu cit stresezi mai putin lighioana, cu atit regurgiteaza mai putine substante toxice din corpul ei in cel parazitat. In cazul in care nu iese completa, se face o incizie mica, se scot resturile, se spala, dezinfecteaza, panseaza si gata. Ce spune omul, mi se pare logic, chiar daca pina acuma, si eu mergeam pe varianta cu rasucitul pina iese singura. Am sa-mi revizuiesc modul de abordare al problemei.

Acum o luna, am trecut pe la UPU ca am sarit la cap in baie si mi-am deschis arcada. Pe toti peretii erau afise in care scria ca pacientii care se prezinta cu capuse, dupa ce li se scoate, se pune lighioana in vata si se trimite cu tot cu pacient la clinica de infectioase. Asa ca, nu e de gluma. Grije mare.

greby93
15th October 2010, 17:18
Am luat si eu o capusa la munte... presupun ca a stat ceva in mine, dar nu am simtit-o absolut deloc... Cand am ajuns acas si am vazut ditamai capusa cat un algocalmin m-am speriat. M-am dus la infectioase, acol au zis ca la astea asa mari trebuie sa ma duc la chirurgie si ca ei nu o mai vazut asa mari.
M-am dus la chirurgie acol cu penseta a prins-o de gat si trage...trage...trage. Mi-i se intindea pielea 10 cm dar capusa nu iesea. Mai pulveriza ceva solutie, rasucea, tragea, si pana la urma a iesit cu toata instalatia. Deci chiar neplacuta senzatia. Pana nu o simti nu-i bai, dar dupaia, cand o atingi iti zgarie pielea cu picioarele alea, face pe nebuna...
Anti-tetanus (sau cum ii zice), doua saptamani tratament cu antibiotice, iar dupa aceea analize pentru eventuali virusi. Cica daca nu tratezi poti face boli de inima grave chiar si dupa 10 ani.
Am mai avut 2 capuse mai anemice in ungaria le pescuit,le-am scos eu, dar de atunci incerc sa ma spreyez inainte(autan sau ceva), decat sa scot penseta si WD40-le dupa ce se baga Doamna' in mine.

suzimm
17th April 2012, 22:00
tin sa reactivez aceasta discutie,,atentie la capuse...nu muscatura in sine e periculoasa ci bacteriile ce ni le inoculeaza.,,trec prin aceasta experienta neplacuta de a fi posesorul unei populatii de borelii datorita unei capuse care probabil m-a muscat acum cativa ani...mergeti la infectioase imediat ce ati fost muscati pentru a preintampina ce e mai rau,,,sanatate !

Kibitz
18th April 2012, 08:57
Salut

Metoda verificata de extractie a capusilor:

1. Folositi spirt sau acetona - pentru a picura peste capusa (sau pus cu vata). Asteptati 10-20 se secunde ca sa isi faca efectul.
2. Folsind o ata de papiota faceti un nod simplu (nu dublu) - din acela care se desface usor.
3. Treceti nodul peste capusa pana langa piele si stranget-il (uosr).
4. Trageti de capatul lung al atei usor. Nu ca si cum ati vrea sa smulgeti capusa ci doar atat cat firul sa stea putin intins; trageti in mod repetat. (Mai adaugati spirt daca este cazul a.i. capusa sa fie uda tot timpul).
Din cauza spirtului si (ajutat de ata) capusa isi va da drumul (cam intr-un minut, doua).
Cum s-a mai spus este importat ca sa nu strangeti capusa - va regurgita continutul in sange; nu ii rupeti capul.

Succes,
Sorin

bogthebat
18th April 2012, 09:18
Si ca metode de prevenire ce se poate folosi? Adicalea cu ce sa dam pe corp sa nu fim atractie pentru capusa?

bogdan_g
18th April 2012, 13:13
echipament adecvat (bocanci, parazapezi, pantaloni) si atentie sporita. 'locuiesc' in zonele impadurite (in general la marginea padurilor, pe langa culturi, in zone vizitate de animale sau pasari) in iarba (inalta) de unde 'ataca' victimele. desi sunt insecte, nici nu sar nici nu zboara ca majoritatea..., deci, trebuie sa 'ajungi' cumva la ele, pentru ca ele la tine... destul de greu, dar, sunt intradevar periculoase (alaturi de multe altele...) si trebuie evitate pe cat posibil camparile in astfel de locuri (plimbarile cu animalele de companie "la padure" , "la psecuuit" sunt periculoase)... la munte nu prea am vazut. deasemenea in locurile bine ventilate, cu vegetatie pitica si uniforma pe sol tare nu sunt.

Caphonne
3rd May 2012, 21:53
Mama lor de capuse scarboase creaturi mai gaseam pe caine cate una.Intrebare :Daca o ardem cu bricheta (cine poate) se desprinde, mai regurgiteaza?Putem folosii solutii ''mai tari'' gen diluant, alcool izopropilic , chiar daca irita un pic pielea dupa ce se desprinde creatura clatim bine cu apa.Intreb pentru ca spirtul asta din comert abia daca mai arde.

Astral
3rd May 2012, 22:27
Din tot ce s-a discutat pe topicul cred ca singurul sfat simplu, eficient si corect este cel al unui medic SMURD, sotia colegului Sorin Priboi :
http://forum.club4x4.ro/showthread.php?44318-Capuse-quot-prim-ajutor-quot-indepartare&p=602860&viewfull=1#post602860

"Sotia ,ucreaza ca medic rezident pe Urgenta la SMURD.
Cea mai eficace metoda de indepartare a capuselor de pe corpul uman este tamponarea lor cu vata inmuiata in spirt de citeva ori,spirt pus din abundenta pe vata, lasate citeva minute ca sa le ameteasca alcoolul si atunci se pot extrace cu foarte mare usurinta deoarece clestisorii de pa cap nu se mai sprijina.
Tehnica probata si pe fetita noastra de 3 anisorin o data si cu succes. "

Metoda descrisa mai sus este detaliata si pe link-ul de mai jos :
http://www.adoptiicaini.ro/cum-indepartam-corect-capusele/

u2_2
3rd May 2012, 23:01
Si ca metode de prevenire ce se poate folosi? Adicalea cu ce sa dam pe corp sa nu fim atractie pentru capusa?

Pe piele expusa se aplica repelent.
Este bine sa porti bocanci sau ghete inalte, daca mergi pe munte sau prin iarba inalta moletiere sau pantaloni lungi. Pe astea si pe haine se da cu solutie de permetrin (2ml la litru de apa, se pulverizeaza) - eficient pana la 24 de ore.
Permetrin sau cypermetrine gasesti ieftin tare la farmaciile veterinare - ceri Romparasect.

l_stoian79
4th May 2012, 09:23
toti colegii de mai sus recomanda purtarea de bocanci/parazapezi & shit cand mergi la munte...OK...de acord...

dar ce ma enerveaza maxim, e ca mai nou ar trebui sa port bocanci si parazapezi si cand ma duc cu fiica-mea in parc :ang2 si asta datorita haitelor de maidanezi care bantuie libere prin parcuri si poarta dintr-un loc in altul diversi paraziti de genul asta.
Chiar era un articol intr-un ziar local, prin care directorul spitalului d eboli infectioase din TM spunea ca in ultimul an s-au inmultit cazurile de muscaturi de capusa de vreo 50 ori (vezi aci: http://www.tion.ro/de-50-de-ori-mai-multi-timiseni-muscati-de-capuse/1101315 ) ...

asta e, bine de stiut cum putem trata muscaturile astea. multumesc de sfaturi, foarte folositor topic-ul. :tk

u2_2
4th May 2012, 15:01
Nu e din cauza cainilor, e din cauza autoritatilor care nu isi mai fac treaba (dezinsectii, etc) de cel putin 10 ani.

Pentru parcuri te dai cu Autan sau cu Off, din pacate altceva nu gasesti la noi, sunt eficiente si astea. Pe E-bay si pe Amazon gasesti repelenti mai puternici.

Anjin_san
4th May 2012, 16:30
Salut,

Se gaseste si la noi, am vazut scula pe forumul de animale.

http://www.youtube.com/watch?v=PnD6x0svOJE

Astral
4th May 2012, 16:38
Salut,

Se gaseste si la noi, am vazut scula pe forumul de animale.

http://www.youtube.com/watch?v=PnD6x0svOJE

Chiar si scula aia "speciala", parerea mea este sa lasati pe cineva care se pricepe (medic!) sa o foloseasca pentru ca altfel riscati sa nu va reuseasca manevra !
Stiu, manevra e aparent simpla, sunt situatii cand esti la departare de orice cabinet medical, dar ganditi-va de doua ori inainte sa folositi penseta aia !
Daca ati avea un bisturiu in mana, asta inseamna ca puteti sa faceti si operatii chirurgicale.....?

pitonul
5th May 2012, 10:03
Mama lor de capuse scarboase creaturi mai gaseam pe caine cate una.Intrebare :Daca o ardem cu bricheta (cine poate) se desprinde, mai regurgiteaza?Putem folosii solutii ''mai tari'' gen diluant, alcool izopropilic , chiar daca irita un pic pielea dupa ce se desprinde creatura clatim bine cu apa.Intreb pentru ca spirtul asta din comert abia daca mai arde.

Acetona poate fi folosita cu succes si este la indemana.

catalin74
8th May 2012, 12:15
Atentie!
Indiferent ce metoda folositi pentru a scoate capusa, NU strangeti nici toracele, nici abdomenul ei - riscati sa va injectati germeni patogeni foarte periculosi!
Aveti grija sa NU rupeti capusa (de regula se rupe din zona gatului, iar capul sau aparatul bucal ramane in piele) - daca se intampla asa ceva, mergeti de urgenta la camera de garda a unui spital sau la serviciul de chirurgie!
Daca NU aveti instrumentele necesare si nu stiti cum sa scoateti capusa, NU riscati, ci mergeti la camera de garda a unui spital etc.
NU folositi alcool, ulei, petrol, acetona etc. pentru a "ameti" capusa - riscati ca capusa sa regurgiteze toate mizeriile din ea in vasul de sange la care este conectata!
Folositi cu incredere TICK TWISTER - croseta de scos capuse http://www.lyme.ro/resurse/capusa/ticktwister.html
Demo cum se scoate corect capusa: http://www.lyme.ro/resurse/capusa/index.html

Boala Lyme (oficial nu exista tratament pt vindecare completa) care o transmite capusa este o realitate certa in Romania, vezi www.lyme.ro

Sa nu ne jucam, sa nu ne speriem, sa ne informam corect ca sa prevenim corect!

ipampu
8th May 2012, 15:43
Ceva info si aci:
http://phc.amedd.army.mil/PHC%20Resource%20Library/18-011-0406-LymeDiseaseJTF-April2006.pdf

si un raport din 2009 al US Army pe tema asta:
http://www.afhsc.mil/viewMSMR?file=2009/v16_n07.pdf

a dracului de perversa boala Lyme! nu-i de gluma!

ionut

cotizo
8th May 2012, 17:31
Cu scosul depinde de ustensile si de indemanarea "operatorului" - valabil cam tot ce s-a spus mai sus, ideal e sa ai la dispozitie o pensa speciala de scos capuse ( amedicanii sunt instruiti din scoala generala sa scoata capuse cu asa ceva), sau mai bine una chirurgicala. Daca ati scos capusa singuri mergeti totusi la urgenta unui spital judetean pentru ca trebuie facuta profilaxia boreliozei - o boala infectioasa cu incubatie de aprox o luna, care este extrem de inselatoare ca simptomatologie si poate avea manifestari destul de grave ( encefalita, de pilda). Nu e vorba de babesioza, cum scria cineva inainte, dar tot e ceva de urmarit de un specialist infectionist.
Guvernul roman exceleaza prin nesabuinta, ca de obicei - decat sa dea bani pentru dezinsectii va cheltui de cateva ori mai mult cu tratamentul celor intepati de capuse. Mai mult, daca cineva se va trezi la un moment dat, n-ar fi exclus ca statul roman sa fie dat in judecata pentru neglijarea unor masuri elementare de igiena epidemiologica.

Caphonne
9th May 2012, 12:10
Am o intrebare: Capusele se raspandesc oriunde sau doar in anumite zone?Spre exemplu la munte pe platou la 1800-2000 metri le putem intalni?

u2_2
9th May 2012, 16:35
Am o intrebare: Capusele se raspandesc oriunde sau doar in anumite zone?Spre exemplu la munte pe platou la 1800-2000 metri le putem intalni?

oriunde gasesti animale: oi, capre, caini, iepuri, caprioare.

Max
9th May 2012, 19:51
În vara anului trecut, actorul Şerban Ionescu a fost muşcat de o căpuşă, iar după ce a făcut set de analize, medicii i-au spus că a contactat Boala Lyme - o borrelioză cu manifestări neurologice, cardiace şi articulare.

Actorul urmează un tratament dur cu antibiotice, dar semnele de ameliorare întârzie să apară. Starea artistului se înrăutăţeşte, iar în acest moment el nu îşi mai poate mişca mâinile.

Depistarea acestei boli nu a fost deloc uşoară, întrucât medicii erau convinşi că problema pacientului este provocată de reumatism, motiv pentru care a fost trimis să facă RMN de mai multe ori.

Ulterior, după ce cadrele medicale au bănuit că poate fi vorba despre borelioză ( n.r. boală ce poate fi provocată de muşcătura căpuşelor), actorul a început tratamentul.

139668

opinion
11th May 2012, 10:45
Naspa rau cu capusele astea. Exista vre-o solutie ceva cu care sa te dai inainte sa iesi (genul Autan-ului pentru tintari)?

bogthebat
11th May 2012, 11:25
Naspa rau cu capusele astea. Exista vre-o solutie ceva cu care sa te dai inainte sa iesi (genul Autan-ului pentru tintari)?

Vezi postul #51

davidco_m
11th May 2012, 11:46
Salut
Fiind iubitor de natura si avand numeroase drumetii la activ am fost muscat de mai multe ori de capuse ,cel mai frecvent in zona inghinala si pe picioare.Din experienta si observatii am observat ca nu trebuie sa ma asez pe frunze uscate in padure!!! sau in apropierea potecilor de animale(capre,oi,vanat etc).De cativa ani buni nu am mai avut probleme cu ele desi merg cel putin 1 data pe saptamana prin paduri sau diverse locatii de pescuit la munte.Ca si metoda de scos capusa ....hm fiind mai tanar si neinformat,fara acces la internet (in urma cu 10-15 ani) le scoteam prin cea mai simpla metoda:exact cum scoti un cos!! Uneori o simteam abia a doua zi cand era inflamata zona dar din fericire nu am avut simptome ciudate pana acum :pr1 .Locul muscaturii se vindeca destul de greu in functie de cat de repede o descoperi.Cand o descopeream a doua zi era nevoie si de 1 luna de zile pentru vindecare aproape completa pentru ca trebuia dezinfectat locul si curatat tot la 2-3 zile.
Ca si o concluzie:Nu va asezati direct pe frunze uscate mai ales in PADURE dar nici in zone frecventate de animale! Nu purtati pantaloni scurti indiferent cat de cald este afara!Purtati bocanci peste glezna pe cat posibil!!!
Nu sunt sfaturi de specialist dar cum spuneam si mai sus :aceste reguli m-au scapat in ultimii ani de capuse.
Dupa fiecare iesire cand faceti dus este recomandat sa va inspectati corpul mai ales in zona inghinala si sub axile.
Sanatate

shopy
12th May 2012, 11:29
Fiind pescar inrait si citind acest post, am zis ca nu strica sa-mi adaug la trusa si un Tick Twister prezentat mai sus; l-am gasit mai ieftin la noi decat pe site-urile de afara, pun linkul, poate mai vrea cineva sa-si comande:
http://www.happypets.ro/tick-twister-croseta-capuse-p-905.html

Max
12th May 2012, 15:43
Fiind pescar inrait si citind acest post, am zis ca nu strica sa-mi adaug la trusa si un Tick Twister prezentat mai sus; l-am gasit mai ieftin la noi decat pe site-urile de afara, pun linkul, poate mai vrea cineva sa-si comande:

Asta pare a fi cea mai buna scula de scos capusele. Voi comanda si eu una.

catalin74
15th May 2012, 09:04
Boala Lyme nu mai este rara la noi. E clar ca sunt sanse mari ca capusele sa fie infestate.
Partea buna, se pare ca doar 3-5% din cei care se infecteaza cu Borellia (Lyme) au probleme acute/grave iar restul dezvolta anticorpi.

Directia silvica SIBIU:
"în anul 2011, din 302 angajaţi care au făcut analize de sânge, la 63 boala a fost depistată în faza cronică, când oamenii erau deja imuni, datorită anticorpilor, iar la 3 persoane boala a fost una acută, necesitând tratament medicamentos.
În 2012, s-au prezentat pentru analize 299 de angajaţi din care 79 au fost depistaţi în faza cronică, iar alţi trei în faza acută a bolii Lyme."

http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/trei-mesaje-semnificative-impotriva-capuselor-77224.html

catalin74
15th May 2012, 10:45
"Este important sa subliniem faptul ca nu orice specie de capusa transmite boala Lyme. In tara noastra, capusa numita Ixodes ricinus, este cea mai periculoasa. Are un ciclu de viata de doi ani si reprezinta un real pericol inca din stadiul larvar, cand suge sangele infectat al soarecilor (sau deja mama poarta agentul patogen!), iar anul urmator ramane infectata, chiar si sub forma de nimfa.
In unele zone, capusa Ixodes ricinus poate acoperi zone raspandite, fiind mai cea mai intalnita specie (de pana la 10-35% din intreaga populatie de capuse)! In Romania judetele Cluj, Arad, Sibiu, Neamt, Botosani sunt considerate astfel de zone. Este important sa stiti nu puteti fi infectati doar daca stati langa un caine infectat, chiar daca prezinta simptomele infectiei. Daca nu sunteti muscati de capusa, nu puteti fi infectati! E singura cale prin care se transmite infectia. De asemenea, sanse de contaminare de la caini, sunt mici, deoarece capusele de sex feminin se umplu cu sange de la mamifere mari, apoi isi parasesc gazda si mor dupa ce depun ouale. Capusele adulte de sex masculin nu-si parasesc gazda, fiind cele mai periculoase."

http://www.animalutul.ro/caine/boli-si-tratament/boala-lyme-si-cum-poate-fi-prevenita/461/

dalmatianul
15th May 2012, 12:55
am comandat si eu dispozitivul de scos capuse 14 lei plus fan curier 16 lei au si sosit. o'tom www.otom.com scrie pe pliculet.

omoroka
18th May 2012, 11:03
Metoda de extragere cu acel dispozitiv (crosa de scos capuse) mi se pare cea mai pertinenta asa ca mi-am comandat si eu un set.

Anu trecut intr-o expeditie offroad de 1 saptamana unu din copiii care erau cu noi a fost atacat de o capusa. Pentru ca nu am avut altceva la indemana am picurat ulei cald (nu incins) de pe joja. Am lasat-o un pic sa se sufoce dupa care aproape ca a iesit singura. Era o capusa foarte mica de vreo 2 mm.

Anu asta am zis ca mergem mai pregatiti in expeditie si pe langa schimbarea tinutei: bocanci inalti cu pantalon lungi (anul trecut toata expeditia am facut-o in sandale si pantaloni scurti) ne echipam si cu ceva truse de prim ajutor pentru diverse situatii in salbaticie cum ar fi aceste crose, extractorul de venin etc.

catalin74
18th May 2012, 12:09
Anu asta am zis ca mergem mai pregatiti in expeditie si pe langa schimbarea tinutei: bocanci inalti cu pantalon lungi (anul trecut toata expeditia am facut-o in sandale si pantaloni scurti)

Daca ai pantaloni lungi capusa oricum se prinde de pantaloni si urca spre zonele expuse...
Ideea e sa porti pantaloni lungi si sa te dai pe ei cu o solutie repelenta care sa le alunge de pe tine. Scria undeva mai la inceput ca permethrin este eficient si nu dauneaza sanatatii (se descompune in contact cu organismul uman).
Deci luati cu voi si un pulverizator cu sol. permethrin (gasesti la orice petshop in diverse variante) care il veti folosi in zone posibil infestate (iarba mare, padure cu tufisuri, zone cu animale, etc in lunile mai si iunie)

Atentie insa, sa nu dam in paranoia cu capusele astea...

l_stoian79
18th May 2012, 13:36
...
Atentie insa, sa nu dam in paranoia cu capusele astea...

nu e chiar paranoia...la iesirea de saptamana trecuta, ne-am oprit la iesirea dintr-un sat sa dezumflam rotile si @sorincovaciu ne-a aratat o capusa care se urca relaxata pe piciorul lui...adica vorba aia: "shit happens"...

catalin74
18th May 2012, 13:49
nu e chiar paranoia...la iesirea de saptamana trecuta, ne-am oprit la iesirea dintr-un sat sa dezumflam rotile si @sorincovaciu ne-a aratat o capusa care se urca relaxata pe piciorul lui...adica vorba aia: "shit happens"...

Ma gandeam la paranoia mai ales la mamici care au inceput deja sa zica "Aaaaa, nu iesiti afara copii, nu mergem pe nici un deal si nici un munte ca ne mananca capusele!"

l_stoian79
16th July 2012, 14:08

exact cu o scula de asta (aia mica) mi-or scos doctorii o capusa din degetul mijlociu de la picior acu' de juma' de ora ... bineinteles ca inainte de a merge la spital am fost "viteaz" si am piscalit pe acolo cu un ac , dar n-am reusit s-o scot... cu penseta asta a fost treaba de 2 secunde...a pus-o, a rotit-o de 2 ori si a scos-o afara...era vie gangania inca, cred ca nici nu si-o dat seama ce i s-o intamplat :fk

omoroka
16th July 2012, 15:25
Eu mi-am luat spray-ul asta preventiv http://www.mountex.ro/produs/11109-009-0/gbio_spray_capuse cu care m-am dat timp de o saptamana, cat am dormit prin paduri in timpul ultimei mele expeditii.

Se gasesc si in alte locuri de cumparat, chiar si la magazinele de nou nascuti.

Weekendul trecut insa m-am imbatat la pescuit iar noaptea am dormit sub cer senin in iarba, locul fiind foarte circulat de caini si oi. Nu s-a pus nici una pe mine asa ca in toata treaba asta cu capusele este si o oarecare exagerare.

cos
16th July 2012, 22:45
Dupa extragerea capusei ai primit un tratament preventiv ?

Astral
16th July 2012, 23:50
.........asa ca in toata treaba asta cu capusele este si o oarecare exagerare.

Este !
Ati mai auzit ceva de Serban Ionescu, cel mai cunoscut caz, dupa plecarea la clinica din Austria ?
Nu....pentru ca diagnosticul de neuroborelioza a fost infirmat si i s-a stabilit cel corect.....
...Si parca de unde in mai era o adevarata epidemie de borelioze, brusc, toti oamenii aia s-au vindecat subit de nu mai este interesata media ?!?
Si nu, nu presupuneti ca a fost mana malefica a producatorilor de medicamente......

u2_2
17th July 2012, 00:05
...

Weekendul trecut insa m-am imbatat la pescuit iar noaptea am dormit sub cer senin in iarba, locul fiind foarte circulat de caini si oi. Nu s-a pus nici una pe mine ....

Fara niciun misto, acu' ceva vreme am citit ca insectele ii prefera pe cei care nu sunt imbibati cu alcool, fie ca e vorba despre tantari, capuse sau alte sugatori de sange. Nu va ganditi ca se-mbatara oamenii special, au pus la dispozitia insectelor recipiente cu sange curat si cu cel botezat, cu un grad alcoolic similar unui consum usor peste moderat. Invariabil insectele au ocolit sangele alcoolizat.

l_stoian79
17th July 2012, 09:49
Dupa extragerea capusei ai primit un tratament preventiv ?

am primit ceva injectie...nu'sh de care...antitetanos sau ceva de genu' (in umar) si un bilet de trimitere la Spitalul de Boli Infectioase unde tre sa ma duc sa ma ia aia in evidenta ca "intepat de capusa" :uameni si sa ma "monitorizeze"... o sa ma duc azi pe la aia sa vad care e faza....

ideea e ca in copilaria mea fericita pe la tara mi-am mai scos eu singur cu ceva ace si bricege (nesterilizate) niste capushe (adica vreo 2 in total) fara sa am nici un tratament facut apoi......is inca p'aci... :banana
sincer gasesc mai riscant si mai periculos sa stau cate 2 ore in jegul ala de sala de asteptare de la urgente decat sa nu iau antibioticele astea acuma...

@u2_u: da nene un link la studiu asta sa-i trimit la nevasta...macar asa am si eu liniste in casa seara la o bere. pe mine nu ma crede cand ii zic ca fac tratament la rinichi :ha: acuma daca fac si "profilaxie" ptr capushe si alte sugatori de astea cu atat mai bine :grin:

ctinu
27th July 2012, 21:33
Faptele:

Salut
Ai aici un documentar complet despre tema.
http://medicologia.info/2012/05/boala-lyme-daca-ne-musca-capusa/

pitonul
8th February 2013, 15:04
Acum am primit un mail pe aceasta tema

Cea mai simpla, sigura si EFICIENTA metoda de indepartare a căpușelor !!!

Înnebunită după aroma fosforului umed, căpușa este dispusă să părăsească inclusiv corpul nostru, dacă simte acest miros prin apropiere.

Cu toții ne ferim copii de înțepătura căpușelor, care după cum se cunoaște, răspândesc boala Lyme (Borrelioza).

Căpușa înfiptă în pielea noastră poate fi îndepărtată cu ușurință cu ajutorul unui singur băt de chibrit.

Umeziți capul unui băț de chibrit, și descrieți cercuri cu el, în jurul locului, unde este înfiptă căpușa. După câteva secunde căpușa își va extrage singur capul, și se va urca pe bățul de chibrit, pentru a savura mirosul de fosfor !

Această metodă de îndepărtare a căpușelor s-a dovedit a fi cea mai sigură și cea mai eficientă. Nu trebuie să purtăm grija riscului, ca prin apucarea corpului căpusei saliva acesteia să fie injectată în corpul nostru, și nici să se rupă capul insectei înfipte în piele.

Această metodă este răspândită numai prin calea directă, de la om la om, și nu se găsește nici o explicație pentru faptul, că media nu-o răspândește deloc ?!

Astral
8th February 2013, 17:37
......

Această metodă este răspândită numai prin calea directă, de la om la om, și nu se găsește nici o explicație pentru faptul, că media nu-o răspândește deloc ?!

Da` de ce ar trebui s-o promoveze media cand era mult mai simplu ca persoana care a descoperit metoda, sa filmeze, fie si cu un telefon, si sa urce filmuletul pe ytb si sa vada toata lumea ca intr-adevar metoda este functionala......???

u2_2
8th February 2013, 18:01
Pai uite ca cineva a incercat si astaÖ

http://www.youtube.com/watch?v=3GOZCzXZ87w

nomad
8th February 2013, 18:32
@U2_2 Titlul filmarii intr-o traducere aproximativa este : "capusa NU iubeste (nu-i place) chibritul".Este oarecum in contradictie cu ce spune mai sus @pitonul.Bine...ii place,nu-i place,daca iese din piele si-si vede de drum... e ok.

pitonul
8th February 2013, 22:22
Da` de ce ar trebui s-o promoveze media cand era mult mai simplu ca persoana care a descoperit metoda, sa filmeze, fie si cu un telefon, si sa urce filmuletul pe ytb si sa vada toata lumea ca intr-adevar metoda este functionala......???

Alteta, cand vezi ditamai alunita, nu cred sa-ti mai arda a te filma sau sa-i spui copilului stai asa sa deschid camera sau telefonul.
Avem aici o replica la filmuletul postat de @u2_2

Mesaje postate: 28

Cum putem scapa de capuse!
« : Iunie 20, 2012, 08:21:02 am »Am deschis acest subiect pentru a discuta despre combaterea capuselor pe cale chimica sau orice leacuri babesti.
Pentru a va incuraja sa ne scrieti o sa va scriu si eu o modalitate de a scapa de capusele deja instalat.
Este foarte simplu: se ia un betisor de chibrit se imbiba cu saliva si se pune peste (sau langa) capul capusei. Fosforul facand reactie cu saliva se creeaza gazul de fosfor ce a ce nu-i place capusei si isi scoate capul.

Astral
8th February 2013, 23:52
Alteta, cand vezi ditamai alunita, nu cred sa-ti mai arda a te filma sau sa-i spui copilului stai asa sa deschid camera sau telefonul.
Avem aici o replica la filmuletul postat de @u2_2

.......

Serenissime, in numele binelui fata de aproapele nostru unii au facut multe nefacute, iar altii au facut sacrificii......

u2_2
9th February 2013, 00:02
(...)
Este foarte simplu: se ia un betisor de chibrit se imbiba cu saliva si se pune peste (sau langa) capul capusei. Fosforul facand reactie cu saliva se creeaza gazul de fosfor ce a ce nu-i place capusei si isi scoate capul.

ce este gazul de fosfor ?

omoroka
9th February 2013, 10:30
ce este gazul de fosfor ?

O fi un fel de gaz de shi(s)t? Nu va suparati pe mine, glumesc si eu :ha:

Domnilor, din cauza acestui topic eu anu trecut timp de o saptamana cat am batut coclaurile prin orientali m-am infofolit din cap pana-n picioare in haine, imbalsamat fiind cu zeama anticapusa de sus pana jos, ca imi amintesc, la un moment dat, nu mai puteam invarti volanul de unsuros ce eram pe maini. Asta e, am fost manipulat de media ce sa fac :ha:

Eu am copilarit la tara dar zau, parca a fost intr-o alta viata. Acolo jucandu-ne cu animalele eram mereu plini de purici si alte lighioane dar nu se mai lega nicio borelioza de noi. Beam apa din fantana sau mai stiu eu ce izvor, nu minerala ca acuma si uite ca nu luam e-coli. Cand ne zgariam ne pisam pe rana si nu mai faceam tetanos. Baie faceam in niste garle noroioase pline de detoate si nu luam nimic de acolo... cel mult lipitori si o mica raie :ha:

Acuma am devenit foarte sensibili. Nu stiu ce sa zic dar eu unu parca as reveni la vechea mea tinuta de offroad: pantaloni scurti si sandale :ha:

Soare
9th February 2013, 13:09
O fi un fel de gaz de shi(s)t? Nu va suparati pe mine, glumesc si eu :ha:

Domnilor, din cauza acestui topic eu anu trecut timp de o saptamana cat am batut coclaurile prin orientali m-am infofolit din cap pana-n picioare in haine, imbalsamat fiind cu zeama anticapusa de sus pana jos, ca imi amintesc, la un moment dat, nu mai puteam invarti volanul de unsuros ce eram pe maini. Asta e, am fost manipulat de media ce sa fac :ha:

Eu am copilarit la tara dar zau, parca a fost intr-o alta viata. Acolo jucandu-ne cu animalele eram mereu plini de purici si alte lighioane dar nu se mai lega nicio borelioza de noi. Beam apa din fantana sau mai stiu eu ce izvor, nu minerala ca acuma si uite ca nu luam e-coli. Cand ne zgariam ne pisam pe rana si nu mai faceam tetanos. Baie faceam in niste garle noroioase pline de detoate si nu luam nimic de acolo... cel mult lipitori si o mica raie :ha:

Acuma am devenit foarte sensibili. Nu stiu ce sa zic dar eu unu parca as reveni la vechea mea tinuta de offroad: pantaloni scurti si sandale :ha:

:bravo :bravo :bravo

grigguti
20th June 2013, 18:26
Aici sunt mai multe informatii vis-a-vis de capuse. F interesant ce spune userul gherman.
http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=29&t=11228

Liviu-San
20th June 2013, 18:53
Nu stiu daca s-a mai scris,dar dupa ce am citit pe net,cica ar reactiona la fosfor.Asadar, inmuiat un bat de chibrit in apa si dat de jur imprejurul capusei.Se desprinde singura.:tk

dacuBurebista
24th June 2013, 14:38
cea mai mare glumă care circulă pe net, asta este relația dintre căpușe și bățul de chibrit :)

de altfel, vă puteți convinge singuri că bățul (gămălia) de chibrit NU CONȚINE fosfor
http://ro.wikipedia.org/wiki/Chibrit
http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/istoria-chibritului

în schimb, o soluție de mare ajutor este balsamul cu bitter suedez
în afară de tratarea înțepăturilor de insecte, are multe alte calități pentru a vă convinge în a-l include în trusa medicală

u2_2
24th June 2013, 15:25
...

Ar fi o greseala. Capusele s-au inmultit exponential in ultimii ani, sa te expui asa, informat fiind, nu e o atitudine tocmai matura...

Citeam zilele trecute un raport continand expansiunea si inmultirea capuselor, domnii de la universitatea in cauza sustineau ca activitatea neobisnuita a capuselor din ultimii ani ar putea fi pusa pe seama schimbarilor climatice. De exemplu aici, in Suedia, capusele se extind spre nord si spre interiorul tarii an de an. De unde acum 15-20 de ani nici nu se punea problema existentei capuselor in afara zonelor de coasta din Sud, acum intalnim des capuse, in interiorul tarii, pana mai sus de Stockholm.

omoroka
24th June 2013, 16:49
Am citit si eu topicul domnului Gherman. Foarte interesanta si de apreciat initiativa.

Am stat si m-am gandit, pentru ca saptamana viitoare plec iar in expeditie, si am decis sa port tinuta adecvata totusi, adica bocanci, pantaloni lungi + solutie anticapuse.

E mai bine sa previi unele probleme in viata daca ai posibilitati si constiinta ;)

cos
24th June 2013, 22:22
Pana acum , la mine , s-a cristalizat ideea de protectie si preventie .
Pentru asta , rog respectuos pe cei in domeniu - cei implicati in medicina umana si veterinara - sa clarifice ideea de tratare a hainelor ( si altui echipament personal ) cu permetrin , sau similarul lui . Neclaritatile mele sunt legate de eventuala toxicitate , doze maxim admise si maxim recomandate , perioada de eficienta - si tot ce ar mai trebui luat in considerare pentru preventie si protectie .
Multumesc .

u2_2
24th June 2013, 22:52
Pana acum , la mine , s-a cristalizat ideea de protectie si preventie .
Pentru asta , rog respectuos pe cei in domeniu - cei implicati in medicina umana si veterinara - sa clarifice ideea de tratare a hainelor ( si altui echipament personal ) cu permetrin , sau similarul lui . Neclaritatile mele sunt legate de eventuala toxicitate , doze maxim admise si maxim recomandate , perioada de eficienta - si tot ce ar mai trebui luat in considerare pentru preventie si protectie .
Multumesc .

vezi postul meu nr.51

cos
25th June 2013, 14:50
Cu tot respectul , am studiat pe indelete , inclusiv cele amintite in postul respectiv . Cu toate ca sursele sunt din cele mai diverse , informatiile par sa duca spre aceasi idee - permetrinul poate fi considerat o solutie eficienta ( armatele occidentale il folosesc pentru impregnarea si reimpregnarea uniformelor noi si utilizate precum si a echipamentului individual , e folosit pentru mentinerea sub control a capuselor inclusiv in fauna salbatica , este eficient inclusiv la o gama larga de insecte , slaba absorbtie si buna tolerabilitate pentru om si mamifere in general - mai putin la pisici , unde poate fi letal - , se utilizeaza simplu si sigur - prin pulverizare si apoi simpla uscare a hainelor si echipamentului ; tratamentul ar trebui sa se mentina activ mai multe spalari ) .
Pentru ca nu cunosc suficient , cer parerea profesionistilor in sustinerea celor de mai sus . Detaliile sunt binevenite .

cos
2nd July 2013, 14:57
... aaa... ma scuzati ...

UP .

Nu la vanzare , ci la intrebare .
Multumesc .