PDA

View Full Version : Functionarea motorului diesel cu ulei vegetal / bio-diesel

Pagini : 1 [2] 3 4

abrudila
7th April 2011, 21:34
stai putin ca nu ma intelegi .....
solutia intra intr-un peugeot 306, nu are catalizator, cred ca este non-euro, nu are turbo , e diesel simplu. scoate ceva fum , nu zic nu, dar si cu motorina , fara nici un fel de amestec tot mai iese ceva fum pe la codita, iar diferenta de putere nu se simte, merge la fel, iar motorul este, intr-adevar mai silentios ...

ma enerveaza tare faptul ca nu pot sa simplific procedeul de filtrare a uleiului de restaurant. deocamdata , pana vine vara, merg pe ulei de motor.

Alin
7th April 2011, 21:47
aaaa
306....eu nu stiu de unde am anteles ca e 307...scuze
Mda iar la tine cu motorasul ala nu prea face fum , dar la mine cu motor de 4000 daca o calc se face ceata in spatele meu , cateodata imi e si rusine sa merg pe strada cu ea.In prima faza am sa redirectionez potin conducta de alimentare,adica am sa intrerup circuitul de alimentare si am sa pun o alta conducta de cupru care sa faca 2-3 spirale pe teava de evacuare apoi sa mearga la pompa de motorina.Ma gandesc ca scoate fum pentru ca este gros amestecul si injectoarele nu mai pulverizeaza in parametri.Sper ca cele 2-3 spirale sa incalzeasca suficient de mult incat sa subtieze tot acel amestec.Daca tot va scoate fum am scad procentul de ulei.

Caphonne
7th April 2011, 22:31
Hmm ma apuc sa strang ulei ars si asa sunt eu contra uleiului aruncat la chiuveta cum obisnuiesc multi mereu ma cert cu nevasta pe motivul asta.

Ida
8th April 2011, 00:29
aaaa
306....eu nu stiu de unde am anteles ca e 307...scuze
Mda iar la tine cu motorasul ala nu prea face fum , dar la mine cu motor de 4000 daca o calc se face ceata in spatele meu , cateodata imi e si rusine sa merg pe strada cu ea.In prima faza am sa redirectionez potin conducta de alimentare,adica am sa intrerup circuitul de alimentare si am sa pun o alta conducta de cupru care sa faca 2-3 spirale pe teava de evacuare apoi sa mearga la pompa de motorina.Ma gandesc ca scoate fum pentru ca este gros amestecul si injectoarele nu mai pulverizeaza in parametri.Sper ca cele 2-3 spirale sa incalzeasca suficient de mult incat sa subtieze tot acel amestec.Daca tot va scoate fum am scad procentul de ulei.

Frate spune-mi si mie de unde atata rusine? de unde atata jena pentru ca scoate fum? si a mea scoate mult dar sunt mandru ca am o micuta uzina sovietica (1600 cmc) si imi place sa afum pe toata lumea ce plm? nu so culcat mama cu bill gates sa imi iau Audi S8 asa ca circul cu toata mandria din lume cu al meu golf 1 :X e vis ma simt atat de bine cand stau si ma gandesc cate intelesuri as putea da cuvantului GRATIS... gratis domnule :)) sunt mai presus de orcine ... adica nah nu chiar gratis... dar... fac plinul 40 litri cu uimitoarea si mareata suna de ... atentie 51 RONI ... pe cand altii dau 240:)) sa nu fiu mandru? ajung undeva la 1.10 bani pe litru ma CAC pe legile lor si pe motorina si benzina lor scumpa ... pe taxele de solidaritate pentru bancorex pe impozitele lor si pe taxa lor de drum in rovinieta... si DA spre bucuria MEA personala umblu si fara rovinieta cel putin de 2 luni de cand a expirat cea veche ... si da.. nu vine nimic acasa de ce? pentru ca sunt Roman si stiu sa ma descurc! ROMANIA TE IUBESC

Alin
8th April 2011, 02:41
Frate spune-mi si mie de unde atata rusine? de unde atata jena pentru ca scoate fum? si a mea scoate mult dar sunt mandru ca am o micuta uzina sovietica (1600 cmc) si imi place sa afum pe toata lumea ce plm? nu so culcat mama cu bill gates sa imi iau Audi S8 asa ca circul cu toata mandria din lume cu al meu golf 1 :X e vis ma simt atat de bine cand stau si ma gandesc cate intelesuri as putea da cuvantului GRATIS... gratis domnule :)) sunt mai presus de orcine ... adica nah nu chiar gratis... dar... fac plinul 40 litri cu uimitoarea si mareata suna de ... atentie 51 RONI ... pe cand altii dau 240:)) sa nu fiu mandru? ajung undeva la 1.10 bani pe litru ma CAC pe legile lor si pe motorina si benzina lor scumpa ... pe taxele de solidaritate pentru bancorex pe impozitele lor si pe taxa lor de drum in rovinieta... si DA spre bucuria MEA personala umblu si fara rovinieta cel putin de 2 luni de cand a expirat cea veche ... si da.. nu vine nimic acasa de ce? pentru ca sunt Roman si stiu sa ma descurc! ROMANIA TE IUBESC
Fraticule,eu umblu fara rovineta de cand s-a inventat,adica de cand a intrat in vigoare cred ca am facut-o de maxim 10 ori si asta numai pe cea mai scurta perioada , dar...pe de alta parte ma pun si in situatia aluia care merge in spatele meu si nu poate respira pentru ca cazanul meu il umple de fum si plus ca imi place sa cred ca am o oarecare urma de ecologist in firea mea plus ca am pe masina autocolantele cu :cl iar cei pe care ii umplu de fum or sa gandeasca "uite ba nenorocitii astia cu cotetzele lor de teren , cu 4x4 , ce rele fac , nu putem respira aer curat din cauza lor iar ei se dau mari iubitori de natura".
Sa iubesti natura nu inseamna sa iesi saptamanal in natura cu masina proprie 4x4,sa iubesti natura inseamna sa o si protejezi si sa o poluezi cat mai putin.Degeaba ma dau eu mare iubitor de natura si de fiecare data cand ies undeva , la padure , la munte , la un peste , adun gunoaiele lasate de altii si le bag la mine in masina pentru a le deversa in locuri special amenajate daca eu poluez de 10 ori mai mult decat strang.Pana la coada asta este singurul motiv pentru care imi fac griji in privinta fumului pe care il imprastii in atmosfera.

maxian paul
8th April 2011, 09:32
Cind voi filtra ulei ars de motor voi folosi probabil si un filtru mai fin dar pina atunci pe cel de palmier il voi trece doar prin cel de motorina pentru ca dupa ce il strecor nu cred ca contine mai multe impuritati decit motorina de la pompa(rugina din rezervoarele pompei,din cisterne si cine stie ce alte mizerii). Si oricum daca filtru masini permite sa treaca partilule de 30-40 microni inseamna ca doar particule peste aceasta granulatie poate dauna sistemului de injectie.

Ida
8th April 2011, 15:28
Fraticule,eu umblu fara rovineta de cand s-a inventat,adica de cand a intrat in vigoare cred ca am facut-o de maxim 10 ori si asta numai pe cea mai scurta perioada , dar...pe de alta parte ma pun si in situatia aluia care merge in spatele meu si nu poate respira pentru ca cazanul meu il umple de fum si plus ca imi place sa cred ca am o oarecare urma de ecologist in firea mea plus ca am pe masina autocolantele cu :cl iar cei pe care ii umplu de fum or sa gandeasca "uite ba nenorocitii astia cu cotetzele lor de teren , cu 4x4 , ce rele fac , nu putem respira aer curat din cauza lor iar ei se dau mari iubitori de natura".
Sa iubesti natura nu inseamna sa iesi saptamanal in natura cu masina proprie 4x4,sa iubesti natura inseamna sa o si protejezi si sa o poluezi cat mai putin.Degeaba ma dau eu mare iubitor de natura si de fiecare data cand ies undeva , la padure , la munte , la un peste , adun gunoaiele lasate de altii si le bag la mine in masina pentru a le deversa in locuri special amenajate daca eu poluez de 10 ori mai mult decat strang.Pana la coada asta este singurul motiv pentru care imi fac griji in privinta fumului pe care il imprastii in atmosfera.

Frumos din partea ta... sincer... dar degeaba daca 90 % din populatie is "tiganii" si ii doare in cur de natura:P

gnok
8th April 2011, 19:21
Frumos din partea ta... sincer... dar degeaba daca 90 % din populatie is "tiganii" si ii doare in cur de natura:P
...si 90% +/- polueaza totusi industria si alte forme adiacente nu taranii care de nevoie ara cu tractoare vechi de 4-5 generatii...iar pe ideea ta nu te supara inseamna ca mergem pe ''asta e - ce daca mai poluez si eu''...ti se pare ok...?
Sau iti place cand in padure sau pe munte masina ta e singura din grup care fumega in draci?....stim toti ca nu se face primavara cu o floare ...dar cu mai multe vine vara...:sp

Ida
9th April 2011, 00:34
...si 90% +/- polueaza totusi industria si alte forme adiacente nu taranii care de nevoie ara cu tractoare vechi de 4-5 generatii...iar pe ideea ta nu te supara inseamna ca mergem pe ''asta e - ce daca mai poluez si eu''...ti se pare ok...?
Sau iti place cand in padure sau pe munte masina ta e singura din grup care fumega in draci?....stim toti ca nu se face primavara cu o floare ...dar cu mai multe vine vara...:sp

revinoti... fi realist traim intro tara in care se fura si se astupa orice miselie... se fura lemnele si le ducem la nemti dupa care cumparam mobila de la ei la X20 pret... fi realist omule si bucurate de ce ai nu mai visa ca nu vei face nimica singur ... sau nimic mai mult decat a sta pe net si a vb-ii... este de natura noastra sa fim asa SUNTEM ROMANII si nu trebuie sa ne fie rusine... degeaba domle pe net ne dam marii iubitori de natura dar... daca e sa mergem la peco nu mergem sa luam motorina ca bagam ulei ars de motor si nu o luam pentru ca nu ne-am permite poate ci pentru ca e foarte scumpa mult prea scumpa... avem motorina la acelasi pret cu neamtu ce pnm? e normal? degeaba te cacai sa nu faci fum si sa nu poluezi cand boc incheie afaceri murdare cu marii maharii si aia is deverseaza cianurile si tate magariile in dunare... nu mai fi copil ca esti mai mare ca mine si nu ar trebui sa iti deschid eu ochii cu toate ca poate mai exagerez si eu ... dar asta e astia suntem si aici traim... inca odata ROMANIA TE IUBESC;) O seara buna va doresc

gnok
9th April 2011, 03:57
In mare parte vorbim aceiasi limba...dar daca unul face gunoi/polueaza trebuie sa fac si eu?...e vorba si de respectul de sine aici...daca mai marii nostri nu il au sau nu il inteleg eu ca persoana trebuie sa ii imit?...e drept ca de la cap se impute pestele ... dar daca pot sa evit sa ma imput si eu atunci o fac ...
La partea cu folosirea uleiului in loc de motorina sau in diferite proportii in combinatie cu motorina as face-o din ratiuni pur economice totusi dar nu cu ulei ars din motor (nu am incredere ca se pot filtra si particulele metalice din acest tip de ulei); nu am facut-o pana acuma datorita unor probleme tehnice pe care le avea masina - respectiv coloana de retur avea scapari de diesel...insa sunt decis sa incerc.

Optimus
9th April 2011, 11:37
pe mine chiar ma doare cand aud/citesc "asa suntem noi romanii, de cacat". complet fals, dar din pacate foarte multi "romani" pun botul la tampenia asta...
problema principala este sistemul, care permite si incurajeaza acest gen de comportamente aberante, si in plus manipuleaza prin massmedia si induce aceasta idee cretina ca "asa suntem noi romanii". daca nu va treziti urgent, in curand pe teritoriul acesta limba oficiala va fi alta, va las pe voi sa ghiciti care ;)
dupa ce au falimentat tara, au facut in asa fel incat tinerii capabili, atat intelectual cat si fizic, sa plece sa sclavageasca pe afara, au cumparat cea mai mare parte a terenurilor agricole pt a le lasa in paragina, dar inducand teoria cretina ca "nu suntem noi in stare s afacem agricultura". pai unde puii mei sa facem agricultura daca nu mai avem terenuri, au crescut pretul carburantilor, iar subventiile si asa ridicol de mici intarzie de fiecare data exagerat de mult, astfel incat blocheaza intentionat orice intentie de productie agricola? si de fiecare data este de vina "poporul"! doar asa, pt ca "asa este el de cacat"!

sa va exemplific cu o patanie personala: merg cu masina, si in fata mea, un cretinopat dintr-un microbuz, arunca pur si simplu pe fereastra lui, pe contrasens, un PET de 2L gol. claxonez tare si ma iau dupa el, il ajung la primul semafor, si ii zic: ce faci mah, nu ti-e rusine? de ce arunci sticla pe strada? el: cine eu? eu: da mah, te-am vazut acum 2 minute. la care el, cretinopatul, ranjind: lasa ma, ca doar nu suntem in Germania aici, suntem in Romania, asa e aici... ha, ha, ha... si s-a facut verde la semafor...

intelegeti acum? daca ar fi existat legi, ca in Germania, si l-ar fi vazut militianul sau il reclamam io + poza cu telefonul, si ala platea vreo 20 de milioane pt faza aia, va asigur ca in maxim 2 saptamani nu mai arunca nimeni nimic aiurea decat la cosul de gunoi, ba chiar separand gunoaiele pe tipul lor :wink:
dar pt ca in Romania nu exista legi, si nu se respecta nici alea care mai sunt, tot prin grija guvernantilor, lucrurile merg in felul acesta, si se incurajeaza chiar comportamentul grobian. astfel ca io ca simplu cetatean pot doar sa ma uit la idiotii de genul ala si atat. mai am si varianta in care ma duc si ii rup capu', dar dupa aia fac puscarie ca fraierul, deci nu ma pasioneaza solutia asta.

asa ca va rog terminati cu vrajeli ca "asa-s romanii" pt ca si eu sunt roman dar nu fac ce fac cretinopatii, si sigur sunt milioane de romani care isi vad de treaba lor, dar pe aia nu-i arata la TV, decat pe cei cativa cretinopati si apoi va netezesc voua neuronii sa acceptati ca asa suntem toti. daca voi vreti sa credeti asta, va priveste. dar tineti pt voi acest "mare adevar". :grin:

din pacate, se obisnuieste sa se dezbata doar "varfurile" problemelor, neluand in calcul fundamentul preoblemelor, de aceea nu se ajunge niciodata la nici un rezultat. este forma cea mai simpla de manipulare si de tinere a mintilor amortite.

revenind la carburanti, motorina este cea mai pacatoasa, nu doar ca pute ca ... dar este foarte nociva pt mediu. mi-am calcat pe inima si mi-am luat prima masina cu motor diesel, din anumite considerente. faptul ca pot trece pe ulei vegetal este un plus, si sper sa o fac cat de curand. as putea zice ca motorul diesel este unul de viitor, si cred ca o sa vina o vreme in care nu se vor mai folosi carburanti fosili la autovehicule, mai ales ca este foarte simpla conversia pe ulei vegetal. trebuie doar sa eliminam speculantii si sa se poata produce ulei vegetal ieftin. dupa care scadem si accizele statului pt ca nu mai polueaza nimeni, si uite-asa, ne vom da intr-o veselie pe coclauri. :grin:

gnok
9th April 2011, 11:53
...lasand deoparte offtopicurile despre etica ca riscam niscaiva avertismente si trecand la subiectul topicului am o nelamurire : e vreo diferenta intre uleiul ars (filtrat desigur) si uleiul proaspat...mai exact sunt diferente de vascozitate si alte proprietati care pot diferentia arderea astfel incat cu un tip de ulei sa obtii performante mai bune decat cu alt tip?
Intreb deoarece uleiul folosit are un pret mic (atunci cand costa ceva) pe cand cel proaspat are un pret specific iar daca diferentele nu sunt majore e clar ca prefer reciclarea celui folosit.
LE. aici ma refer si la alte ingrediande folosite la diverse preparate din cel ars care ar putea afecta in timp componente ale sistemului de alimentare/injectie

Alin
9th April 2011, 11:56
Este o diferenta mare intre cele 2 uleiuri...ala folosit e putin mai subtire si ce este cel mai important e.......moka

soimu`
9th April 2011, 11:57
cel folosit are in el foarte multa calamina si particule de metal fin
totodata, aditivii din el sunt distrusi sau redusi ca si actiune, de aceea nu mai este bun la ce a fost desinat (motor, transmisie hidraulic etc)
pe alte vremuri, uleiul ars era reciclat si refiltrat si aditivat..si revandut
deci se poate si asta
pentru ardere...clar ca nu mai ai nevoie de aditivi spcefici de ungere, racire,compresie, etc

gnok
9th April 2011, 12:01
Este o diferenta mare intre cele 2 uleiuri...ala folosit e putin mai subtire si ce este cel mai important e.......moka
:ha: deci daca e moka e mai ok ?glumeam...
sau faptul ca fiind mai subtire circula mai bine?...ideea e si care ofera un raport vascozitate/compresie mai bun si daca eventualele reziiduri din cel ars afecteaza cumva motorul...(stiu eu...eventuale saruri,condimente,grasimi etc...)
Oricum saptamana viitoare o sa probez cu ulei ars in diferite rapoarte cu motorina dar si ''sec''

Ida
9th April 2011, 14:55
Eu deocamdata fac asa mai ales ca e cald. 10 litri de motorina 30 de ulei ars de motor care il filtrez printr-un ciorap de a lu mama... acuma ca avantaje la combinatia asta ar fi motor mai silentios si costul unui litru de 1,10- 1,19 roni in comparatie cu motorina care e 5.23 roni. Pe partea opusa ar mai fi de mentionat ca scoate mai mult fum nu exagerat dar scoate, si unpicut mai puturoasa masina nu mult dar e oleaca:) cum a spus cineva mai sus ca ar fi pilitura de fier si alte cele in ulei au dupa umila mea parere cred ca nu ar putea afecta motorul in sine singurul lucru cel putin la mine ce ar putea fi afectat sunt injectoarele care cu un cost de 50 lei le desfund sau dupa caz le schimb... si in cat timp sa se intample asta? 1 an ? 2 ani ? a pai cum merg eu fac plinul la 10 zile 15 maxim deci intr-un an ar fi 24 de plinuri cu 52,30 lei/plinu aia vine 1460 lei pe an ... fata de 5040 lei cat as plati normal intr-un an deci atentie 3840 lei inseamna economia anuala pai domnilor in cazu asta eu imi mai iau 3 golfuri de banii aia si har domnului daca chiar e sa se defecteze ceva il repari si nu te doare inima ca sti ca ai facut o economie uriasa :) deci ? ce ziceti e sau nu economic sa circulati asa? poate voi faceti mai mult ca mine si acuma... la un 1000 1200 euro eu cred ca gasiti si ceva jeepane cu volan pe dreapta sau lovite... nu stiu ce sa zic :) o zi buna va urez

hdragos
10th April 2011, 16:03
buna ziua.
eu merg de aproape 3 luni cu amestec 50-50 motorina-ulei palmier si cind o sa imi permita temperaturile voi mari procentajul uleiului pina la un 30-70ulei.
motorul este clar mai silentios,pierdere de putere nu am sesizat dar la cum merg eu nic nu cred ca este sesizabila in caz ca exista diminuarea puterii.
in schimb am patit-o acum 2 saptamani,aveam acasa 2 bidoane de 10l de ulei deja filtrat urmind sa il amestec cu motorina si sa o pun in rezervor,la un moment data se aprinde becul si ma opresc la peco "rompetrol" sa pun motorina peste uleiul din bidonul din portbagaj.
ajung la pompa si ai spun tipului sa imi umple bidonul cu motorina,era el cam nedumerit dece bag eu motorina peste acel lichid maroniu inchis,dupa care a belit ochii de tot cind a vazut ca dupa 2 invirteli pt amestecare am varsat bidonul in rezervor,si atunci ma intreaba"bai nene ce bagi tu in rezervor" eu ai raspund ca in masina mea bag ce vreau eu chiar si picioarele,iar el imi raspunde "a nu de asta normal ca bagi ce vrei matale dar eram curios"si atunci i-am explicat in ce consta acel amestec si el foarte nedumerit aproape neincrezator imi spine"pai si merge asa,cum nene cu ulei de prajit?" iar eu mindru ai raspund ca merge de nare aer dupa care plec.
parcurg 2km si imi moare motorul si instantaneu incep sa il injur pe tip"sa ai fac sa ai dreg ca numai ala sa mirat "si mia murit jucaria fix in intersectie,din inertie trag pe dreapta si ma uit la filtrul de motorina care are un paharel de plastic in partea de jos unde este si o rezistenta care incalzeste motorina si ce sa vad acolo,era un lichid fix prcis de culoare borsului,ceea ce pina acum nu sa intamplat.
nu prea aveam ce sa ai fac acolo instrada asa ca am tractat-o acasa dupa care am fost sa ai iau filtru de motorina si bine inteles ca la masinica mea nu gasesti mai nimic(de aceea ma bate gindul sa o marit) si dau comanda la filtru.
demontaz eu filtul si ce sa vezi,plin de apa.
atit de multa incit am crezut ca aceasta apa s-a produs prin amestecul motorinei cu uleiul de palmier pt ca era imposibil sa fie atita apa doar de la peco.
in masina mai aveam o sticla de 1,5l de motorina la care m-am uitat atent si nu avea apa asa ca ma duc in casa si iau ulei si amestec din nou,astept putin dupa care il controlez si nici urma de apa.
am fost sa iau o solutie de eliminat apa din motorina am mai completat cu ceva motorina,am spalat bine cit am putut filtrul de motorina remontat totul si merg de aproape 30km fara probleme.
deci benzinariile cauzeaza masinilor noastre nicidecum asa zisele improvizati al noastre care nici nu sunt improvizati ci doar un remake de acum citiva zeci de ani.
eu la ulei nu ai fac decit sa il incalzesc bine dupa care am dezbracat nevasta:topde 2 perechi de ciorapi pe post de filtru si ail amestec cu motorina,si nu scoate nici pic de fum nici macar cit motorina lor extramegaeurodraci sa ai piptene cu japca lor.
referitor la discutiile anterioare parerea mea este ca trebuie sa fim responsabili fata de mediul incojurator dar si ida are dreptate,eu unul o fac din motive financiare si atunci art trebuii sa imi iau de la gura eu si sa le pun lor in farfurie doar ca sa nu poluez eu cind ei sa ingarse si din ecologia mea si mai grav din poluarea lor,si atunci ajungi sa ai dai dreptate lui ida.
sa vedem in viitor nu are rost sa ma strofoc eu toata viata ca copilul meu sa traiasca mai bine pt ca si pe vremea lui va fi la fel si se vor gasii alti si in acele timpuri sa isi bata joc si atunci hai sa traimi bine si sa ne doar in cot si pe noi.
sincer imi este rusine sa gindesc in acest fel si nu face parte din mine acesta judecata dar asta este adevarul,suntem romani si asa suntem,chiar daca pe net sau la o bere mutam muntii in realitate noi si ei cei mai de sus cu totii suntem romani,si nimic nu se va schimba niciodata,trist dar istoria nu minte,niciodata nu am fost in stare sa facem noi pt noi ceva bun,doar daca interesul altora a concordat cu al nostru.
scuze pt postul lung.

hdragos
10th April 2011, 16:12
buna ziua.
eu merg de aproape 3 luni cu amestec 50-50 motorina-ulei palmier si cind o sa imi permita temperaturile voi mari procentajul uleiului pina la un 30-70ulei.
motorul este clar mai silentios,pierdere de putere nu am sesizat dar la cum merg eu nici nu cred ca este sesizabila in caz ca exista diminuarea puterii.
in schimb am patit-o acum 2 saptamani,aveam acasa 2 bidoane de 10l de ulei deja filtrat urmind sa il amestec cu motorina si sa o pun in rezervor,la un moment dat se aprinde becul si ma opresc la peco "rompetrol" sa pun motorina peste uleiul din bidonul din portbagaj.
ajung la pompa si ai spun tipului sa imi umple bidonul cu motorina,era el cam nedumerit dece bag eu motorina peste acel lichid maroniu inchis,dupa care a belit ochii de tot cind a vazut ca dupa 2 invirteli pt amestecare am varsat bidonul in rezervor,si atunci ma intreaba"bai nene ce bagi tu in rezervor" eu ai raspund ca in masina mea bag ce vreau eu chiar si picioarele,iar el imi raspunde "a nu de asta normal ca bagi ce vrei matale dar eram curios"si atunci i-am explicat in ce consta acel amestec si el foarte nedumerit aproape neincrezator imi spine"pai si merge asa,cum nene cu ulei de prajit?" iar eu mindru ai raspund ca merge de nare aer dupa care plec.
parcurg 2km si imi moare motorul si instantaneu incep sa il injur pe tip"sa ai fac sa ai dreg ca numai ala sa mirat "si mia murit jucaria:uameni fix in intersectie,din inertie trag pe dreapta si ma uit la filtrul de motorina care are un paharel de plastic in partea de jos unde este si o rezistenta care incalzeste motorina si ce sa vad acolo,era un lichid fix precis de culoare borsului,ceea ce pina acum nu sa intamplat.
nu prea aveam ce sa ai fac acolo instrada asa ca am tractat-o acasa dupa care am fost sa ai iau filtru de motorina si bine inteles ca la masinica mea nu gasesti mai nimic(de aceea ma bate gindul sa o marit) si dau comanda la filtru.
demontez eu filtul si ce sa vezi,plin de apa.
atit de multa incit am crezut ca aceasta apa s-a produs prin amestecul motorinei cu uleiul de palmier pt ca era imposibil sa fie atita apa doar de la peco,practic am alimentat doar cu apa.
in masina mai aveam o sticla de 1,5l de motorina la care m-am uitat atent si nu avea apa asa ca ma duc in casa si iau ulei si amestec din nou,astept putin dupa care il controlez si nici urma de apa.
am fost sa iau o solutie de eliminat apa din motorina am mai completat cu ceva motorina,am spalat bine cit am putut filtrul de motorina remontat totul si merg de aproape 300km fara probleme.
deci benzinariile cauzeaza masinilor noastre nicidecum asa zisele improvizati al noastre care nici nu sunt improvizati ci doar un remake de acum citiva zeci de ani,poate si mai bine.
eu la ulei nu ai fac decit sa il incalzesc bine dupa care imi dezbrac nevasta:topde 2 perechi de ciorapi pe post de filtru si il amestec cu motorina,si nu scoate nici pic de fum nici macar cit motorina lor extra-mega-euro-draci sa ai piptene cu japca lor.
referitor la discutiile anterioare parerea mea este ca trebuie sa fim responsabili fata de mediul incojurator dar si ida are dreptate,eu unul o fac din motive financiare si atunci ar trebuii sa imi iau de la gura eu si sa le pun lor in farfurie doar ca sa nu poluez eu cind ei sa ingarse si din ecologia mea si mai grav din poluarea lor,si atunci ajungi sa ai dai dreptate lui ida.
sa vedem in viitor nu are rost sa fac eu foamea toata viata ca copilul meu sa traiasca mai bine pt ca si pe vremea lui va fi la fel si se vor gasii alti si in acele timpuri sa isi bata joc si atunci hai sa traimi bine si sa ne doar in cot si pe noi.
sincer imi este rusine sa gindesc in acest fel si nu face parte din mine acesta judecata dar asta este adevarul,suntem romani si asa suntem,chiar daca pe net sau la o bere mutam muntii in realitate noi si ei cei mai de sus cu totii suntem romani,si nimic nu se va schimba niciodata,trist dar si istoria confirma caci lucrurile la noi au stat mereu asa,niciodata nu am fost in stare sa facem noi pt noi ceva bun,doar daca interesul altora a concordat cu al nostru.
scuze pt postul lung.

gnok
11th April 2011, 18:31
Astazi am probat un 50/50 ulei/motorina si e ok...nu prea e diferenta intre ele...sau cel putin nu am sesizat la procentul asta...
Verdict:o sa folosesc asa ceva ... :grin:

Ida
12th April 2011, 01:06
Astazi am probat un 50/50 ulei/motorina si e ok...nu prea e diferenta intre ele...sau cel putin nu am sesizat la procentul asta...
Verdict:o sa folosesc asa ceva ... :grin:

eu folosesc asa... 30 ulei 10 motorina si merge minunat insa scoate oleaca fum si cand e rece afara porneste mai greut... in rest e ok:X eu zic ca merita:)

abrudila
12th April 2011, 01:27
daca mergi pe combinatia asta, pune contactul de doua ori si apoi porneste.

de saptamana asta intentionez sa schimb si eu amestecul... trecem la categoria 2l ulei + 1l motorina

mentionez inca odata ca motorul este un 1.8 d ( simplu )

Ida
12th April 2011, 01:30
daca mergi pe combinatia asta, pune contactul de doua ori si apoi porneste.

de saptamana asta intentionez sa schimb si eu amestecul... trecem la categoria 2l ulei + 1l motorina

mentionez inca odata ca motorul este un 1.8 d ( simplu )

deci tot stau si ma gandesc ... pnm chiar nu afecteaza motoru combinatiile astea mirifice? ce spuneti? adica wtf... e raiu pe pamant:) nu ar fi prb ca is piesele scumpe dar... ma gandesc sa nu ma lase cand e lumea mai draga pe la bucuresti sau pnm... vreau saptamana aste sa plec la mare voi ce ziceti ?

gnok
12th April 2011, 03:58
La mine nu trebuie 2x contact ...am comanda bujiilor la buton...ramane sa-i gasesc timpul optim de pornire desi si pe diesel las cca.35-45 secunde si dupa pornire cca.10-20 depinde cat e de rece :grin:

Alecsandru
13th April 2011, 14:31
Salutare,
Desi nu fac parte din club4x4, va citesc, iar pe subiectul cu ulei vegetal pot spune si eu cateceva din experienta. In primul rand experienta mea cu combustibilul alternativ(ulei vegetal folosit si motorina) a fost realizata pe un nissan - motor diesel 2.8 clasic. Confirm cele posttate pe forum iar in ceea ce priveste dezavantajele unei astfel de incercari pot spune ca: 1) filtrele se imbacsesc mai repede - eu a trebuit sa pun un alt filtru iefttin - ex cel de RABA,

2) Cu cat este mai putin filtrat, mai ales daca este de palmier, trage prost, porneste greu, probleme remediate prin marirea cantitatii de motorina, problema la uleiul de palmier este ca poate face figuri chiar si la temperaturi de 10 grade. Asta vara am fost la mare am avut in portbagaj o sticla cu "aditiv" pe baza de ulei de palmier si o mai verificam din cand in cand (depuneri etc) dupa care am plecat la munte - Balea - dimineata 6 grade, posirca se cam gelatinizase...adica deasupra motorina si la baza uleiul - de pornit a pornit dar greu, am mai completat cu motorina si nu au fost probleme)

In combinatia de 30%motorina restul ulei am mers mai mult de 30.000 fara problema, dar doar vara, in toamna am schimbat filtru si am facut un plin de motorina...a mers si merge perfect si acum.
Cel mai bun ulei este cel de floarea soarelui, cel putin al meu diesel functioneaza perfect cu asa ceva...si da...se observa ca este muuult mai silentios.

Voi de unde faceti rost de ulei...in afara de reciclatul acasa, ideea este ca pe unde am intrebat mi-au zis ca exista firme care il colecteaza, acestea au si de vanzare???
Nu stiu cat de viabila este solutia cu uleiul de motor desi unii au folosit cu incredere si asta....

Toate bune!

maxian paul
13th April 2011, 23:56
Normal ca e ideal sa pui ulei de floarea soarelui sau de rapita sau alte tipuri de ulei vegetal cit mai fluid . Dar uleiul de palmier uzat se gaseste mai repede si mai ieftin. Eu unu merg si voi merge cu o combinatie de 50%ulei de palmier cu 50% motorina si uneori mai adaug si putina benzina, asta pina gasesc alt tip de ulei si pot modifica procentul de amestec. Chiar asa cu motorina ulei juma-juma ies la-un consum de 5% in afara (asta raportat la cost). Adica motorina simpla consuma 10% afara iar uleiul fiind aproare gratis bani cheltuiti/ km sint la jumatate.

axxel4you
14th April 2011, 02:33
Foarte buna ideea cu proba de combustibil din rezervor intr-o sticla pentru verificarea calitatii lui in functie de temperatura :br.

abrudila
14th April 2011, 10:25
incepand cu data de 14.04. test nou

17 l ulei motor uzat + 3 l benzina + ceea ce mai era in rezervor ( 5 l ulei + 5 l motorina ).... rezultat dupa cca 100 km .... nu mai fumega deloc ( doar la turatii foarte mari ), la fel de silentios, si foarte, foarte ieftin...:banana
de notat ar fi ca amestecul doar cu benzina este cu mult mai fluid.

dupa ce termin combinatia asta .... schimbam pe 23 l ulei + 2 l benzina + 5 l motorina , costul fiind 1.57 lei / l ( intra si berea pe care o dau pt bidonul de ulei )

inainte de a pune amestecul in rezervor am incercat sa imi dau seama de timpul de aprindere pentru fiecare combinatie in parte ( fara un sistem precis de masurare ),

cos
14th April 2011, 23:18
Pina acum , totul splendid .
Interpretind semnele clinice ale pacientilor sub tratament , ma bintuie citeva concluzii : -carburantul arde cu viteza mai mica in toata masa lui ( depinzind de viteza de propagare a frontului flacarii incepind de la nucleele de aprindere ) sau se aprinde mult mai tirziu decit avansul prestabilit pentru aprindere la motorina .Asta da un motor linistit ....si o ardere in zone si de asemenea in timpi necorespunzatori tehnic .
- sistemul de injectie e capabil sa functioneze cu amestecuri de acest gen si fara o pregatire corespunzatoare numai ca o consecinta directa a uzurii . Dupa o perioada de functionare in acest mod va avea mari probleme in functionarea cu motorina obisnuita , fluida . De asemenea , dpdv mecanic eforturile sint prea mari , in special la pornirea la rece , fapt care constituie un real risc la motoarele cu sisteme de injectie actionate de cureaua de distributie .
- arderea uleiurilor minerale fara fum la evacuare e o situatie care nu e obligatoriu un semn bun privind starea tehnica si buna functionare .E posibil ca motorul sa functioneze , dar la un randament redus .Fara date concrete , aprecierea prin comparatie ochio- urechio- naso-tactila e doar un subiect de discutie . Faptul ca se invirte motorul sub mai multa sau mai putina pedala si mai si misca masina cu o viteza mai mare sau mai mica decit " inainte " e un fel de aproximarea aproximarii ...

Yonutz
14th April 2011, 23:54
Am si eu o intrebare la voi: DOAR cu motorina ati incercat sa vedeti daca merge? :grin:

Marse
15th April 2011, 00:10
Am incercat, dar nu ne-a placut pretul :wink:

ionutt daniel
15th April 2011, 01:57
Foarte interesant topicul. :br Cred ca problemele apar la functionarea indelungata cu un astfel de combustibil, insa pretul justifica riscul, mai ales la motoare cu un consum ridicat. Daca functioneaza asa fara probleme 20-30 mii km cred ca se amortizeaza jumatate din pretul masinii, dar sigur vor merge fara probleme majore cel putin 100 mii km. Problemele ce pot aparea sunt:
-Distrugerea pompei de injectie din cauza efortului sporit (se rezolva mai ales la cald printr-o serpentina ce se infasoara in jurul evacuarii si incalzeste turul)
- Distrugerea injectoarelor(sau infundarea lor) de la slaba filtrare a combustibililor(unde e cazul)
- Distrugerea turbinei(cine are) de la depunerile mult mai mari generate de arderea incompleta(se micsoreaza depunerile prin forja in afara localitatii:ha:
-Distrugerea catalizatorului(unde este max E 3 se poate renunta la el)
-Uzarea prematura a electromotorului/acumulatoarelor/bujiilor incandescente la pornirea la rece.

Nu va recomand folosirea benzinei, poate 1l/plinul de combustibil pentru ca are prostul obicei sa umfle anumite garnituri din pompa de injectie si masina se opreste sau nu mai trage din senin:hl, temperatura de ardere este mult mai mare(supapele de evacuare pot fi afectate).

Problema spanului nu prea e rezolvata de magneti pentru ca nu tot spanul e de fier, ci poate fi aluminiu sau alt neferos.

hdragos
15th April 2011, 07:53
Am si eu o intrebare la voi: DOAR cu motorina ati incercat sa vedeti daca merge? :grin:
am tot mers ani de zile dar motorina intre timp a devenit tot mai acida si caustica si arde rau la buzunar:grin:

ionutt daniel
15th April 2011, 09:18
A, ideal era sa se gaseasca la pompa ca alta data gaz lampant la preturi decente, atunci sa fi vazut combustibil amestecat cu ulei. Daca gasiti o sursa buna de astfel de combustibil dati de stire, mai ales ca poate fi marit procentul de ulei pana la 70 % .

Marse
15th April 2011, 09:26
A, ideal era sa se gaseasca la pompa ca alta data gaz lampant la preturi decente

Inca se mai gaseste, dar mai rar. Si nu la toate statiile. Problema principala e pretul, care e foarte aproape de al motorinei.

ionutt daniel
15th April 2011, 09:34
Pai unde ai mai vazut, poate ajungem prin zona. Este mai bun la combinatie cu uleiul decat motorina, fiind mai subtire.

Marse
15th April 2011, 09:37
In Ploiesti este o singura statie PETROM care aduce din cand in cand.

P.S. "Economia" de la colegi e mai ieftina. :grin:

gnok
15th April 2011, 09:51
@cos...dupa calculul facut de iwa am facut acelasi calcul pentru masina mea...rezultatul este ~ 1400 euro/an (mediu).
O pompa de injectie e 200-300 euro.
Set injectoare 100-250 euro
Set bujii 50 euro
Electromotor 100-200 euro.
Alte cheltuieli 100-200 euro
Un motor complet accesorizat 800-1000 euro
Toate astea sunt preturi medii...
Daca masina merge 2 ani ok ....eu as fi multumit.
Am uitat...un englezoi in mintile lui e vreo 2000-2500 euro...just in case.
@Yonut...daca benzinarii au GPL...care a fost destul de controversat la aparitia lui pe piata din RO...avem si noi diselarii dreptul de a cauta o sursa mai economica de combustie...mai ales ca o facem pe propria piele.
:ooo

ionutt daniel
15th April 2011, 10:00
Cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun. Ideea este de a combina gaz lampant cu ulei, nu motorina cu ulei. Procentul de ulei poate creste mult fata de amestecul cu motorina.

alex_pajero
15th April 2011, 10:18
@cos...dupa calculul facut de iwa am facut acelasi calcul pentru masina mea...rezultatul este ~ 1400 euro/an (mediu).
O pompa de injectie e 200-300 euro.
Set injectoare 100-250 euro
Set bujii 50 euro
Electromotor 100-200 euro.
Alte cheltuieli 100-200 euro
Un motor complet accesorizat 800-1000 euro
Toate astea sunt preturi medii...
Daca masina merge 2 ani ok ....eu as fi multumit.
Am uitat...un englezoi in mintile lui e vreo 2000-2500 euro...just in case.
@Yonut...daca benzinarii au GPL...care a fost destul de controversat la aparitia lui pe piata din RO...avem si noi diselarii dreptul de a cauta o sursa mai economica de combustie...mai ales ca o facem pe propria piele.
:ooo

Ai perfecta dreptate, exact asa am gandit si eu problema. propun ca de la acest post inainte, fiecare user care spune ca foloseste acest tip de ,,licoare,, sa spuna si ce procente foloseste si de cati kilometri dar si eventuale probleme aparute din cauza ei chiar si ce masina indura tot acest tratament. Cred ca ar fi de interesant pt toti.

Ex meu: pajero 2.5td 92 merg de doar 4000km fara probleme din cauza combustibilului(50lt motorina 50lt ulei si 10lt benzina cam astea-s proportiile).

abrudila
15th April 2011, 20:14
foarte tare va suparati pe mine daca va rog sa nu facem din acest topic un lant lung si inutil de off-topicuri ????
nu de alta dar eu citesc tot ce apare si ma doare (-n ) degetul sa tot dau cu scrolul

merge solutia care am preparat-o ( 23 l ulei+ 2 l benzina+ 5 l motorina) perfect.
azi am schimbat filtrul de motorina( dar nu sariti, ca nu e din cauza solutiei, ci din cauza faptului ca nu a fost schimbat cam de 8500 de km) si am constatat ca era foarte cald combustibilul si foarte fluid. stie cineva daca peugeotul 306 motor 1.8 d are ceva incalzitor pe undeva pe tur ?

zep
15th April 2011, 20:52
nu ai incalzitor
e cald din cauza returului ,motorina care se intoarce inapoi in rezervor de la injectoare, e calda ,

maxian paul
15th April 2011, 22:35
Stiu din sursa sigura ca adaosul de pina la 7% benzina la motorina nu dauneaza cu atit mai putin daca se amesteca si cu ulei(asta la diesel-urile de generatie mai veche gen mercedes W124, W124 si cele dinaintea lor). Daca stai sa te gindesti prea mult nu e bine sa bagi nici motorina euro5 la motoare non-euro sau euro2 ca e prea subtire si are alte propietati. Si doar nu o-sa mai merg cu masina pentru ca nu se gaseste motorina adecvata. Dorinta producatorilor de masini e sa cumperi numai produsele lor noi iar cele peste 8-10 ani la Remat cu ele. Oricum nu am inventat noi treaba cu uleiul vegetal, vestici volosesc de mult timp combinatia asta exista firme care produc si incalzitoare pentru mersul cu 100% ulei .

cos
16th April 2011, 00:03
Nu am avut nici o intentie de critica impotriva uleiului ca si combustibil . Bineinteles ca agreez ideea , mai ales ca am un motor de rezerva , care asteapta in tacere sa crape actualul ( afumatoarea feroce , devoratorul de ulei din baie , trancanitoarea psihedelica ....care nu mai vrea sa moara , are de gind sa faca 500K ? Acu' are 377 777.Pe bune , asta-i numaru' . Regrete ...nuuuu , palmierul e tot numai a lui ... ) Personal fac stocuri de ulei de la fast-food , astept sa vina vremea calda .
Doar am scris ce-mi pare evident la subiectul in discutie .Si-mi bat capul citeodata sa-mi incropesc o centrifuga .Si caut sa am cel putin 500 litri , sa ma fac singur fericit .De-mi ramin dupa centrifugare 400 , e super . Slamul rezidual il dau spre ingasarea compostului , oricui doreste . Si nu , n-am de gind sa fac biodiesel , nu merita la scara mica .
Am pompa de rezerva . Si injectoare , ambele vechi , da' bune . Si sint in stare si sa le schimb in functie de sezon ...Toate astea numai din cauza pretului la pompa (multumiri si respecte guvernantilor , cele mai traditionale urari de bine , sper sa ajunga si ei in situatia de-a considera optima economic functionarea dieslului cu ulei uzat . )

maxian paul
16th April 2011, 11:03
Eu am inceput deja sa merg cu ulei de palmier in combinatie cu motorina si benzina si merge excelent nu e nici o diferenta fata de motorina 100%. Fac combinatia cu ulei de palmier pentru ca nu am gasit alt tip de ulei convenabil la pret. Daca gasesc ulei de floarea soarelui sau rapita voi merge cu ulei 100%. Dar cred ca s-au prins si producatori ca sint cautate pt. productia de biodiesel si au marit preturile. Succes tuturor.

calinvas
17th April 2011, 19:53
Salutari tuturor.

Nu inteleg de ce sa mergi cu ulei cand din ulei se poate face biodiesel ...

Uleiul am citit ca are vascozitatea ~ 40 , Motorina ~3 iar Biodieselul ~4 .

Eu o sa incerc sa bag de la cineva un plin de Biodiesel din asta , cica ar fi 3 de ai nostrii un litru ....

Daca are cineva biodiesel mai ieftin si care garanteaza ca este OK ,sa-mi dea un PM ca vreau si eu de la el , m-am saturat sa bag la pompa 370 ron la 9 zile.

In 2008 am bagat Benzina cu 2.99 RON :h5, nu pot spune ca inteleg teoria aia cu cererea si oferta in cazul petrolului / benzinei / motorinei , veniturile sunt aceleasi sau mai mici si combustibilul este aproape dublu .

Toate bune,
Calin

maxian paul
17th April 2011, 20:18
Buna seara, incerc sa merg cu ce e mai ieftin daca permite motorul. As merge si cu biodiesel dar nu am gasit. Cu ulei 100% voi merge dupa ce montez un incazitor pe linia de alimentare cu combustibil, si numai daca gasesc uleiul la un pret mai bun ca ceilalti combustibili (uleiul poate fi si uzat nu trebuie neaparat nou).

zep
17th April 2011, 21:54
uite un incalzitor super ieftin si la indemana
o bujie de diesel103712

ionutt daniel
17th April 2011, 22:41
Cat timp rezista o bujie ? Posibil sa mearga, insa trebuie un montaj sa mearga cu intreruperi sau cu voltaj micsorat pana pornesti, apoi sa preia sarcina incalzirii serpentina din jurul evacuarii. A, incalzitorul trebuie sa fie pus cat mai aproape de pompa de injectie.
Mi se pare utila si o pompa de joasa presiune, gen pompa electrica pentru carburator (ex. Damas) sau pompa de joasa pentru rezervor cum au masinile diesel mai noi, pentru a duce mai usor amestecul minune prin filtre.

Ida
18th April 2011, 03:57
uite un incalzitor super ieftin si la indemana
o bujie de diesel103712

Deci din ce vad eu in poza pusa de tine "incalzitorul" acesta este practic o bujie incandescenta bagata in tevile alea gaurite si care din cate cred eu si imi dau seama 1 la mana pe langa faptul ca motorina ar avea contact direct cu bujia incinsa chiar la rosu probabil exista riscul sa se aprinsa amestecul mai exista si varianta aialalta ca amestecul RECE va trece si va raci brusc bujia si asta ii va scurta fff mult viata probabil ca va fi functionala 1 zi 2 maxim:) ca si intrebare la alt coleg care zicea ceva de o serpentina pe langa toba de sapament nu stiu ce sa zic adica... la drum lung probabil returul care se intoarce in rezervor va incalzi asa de tare motorina/amestecul minune din rezervor in care ar exista riscul sa faca bum mai ales daca mai sunt si 5 10 litri pe fund care se incalzesc una 2... Deci ce ziceti voi ?

Eu deocamdata merg asa rece cu ea si pun 30 ulei 10 motorina si merge mai puturos un pic dar e super OK adica 1.10 bani pe litru:P eu zic ca e minunea pe pamant:P

soimu`
18th April 2011, 08:18
exista incalzitoare de motorina electrice
eu am luat unul de mult timp de pe forum, o sa incerc sa il repar, ca vanzatorul nu sa sinchisit sa imi comunice ca e stricat...asa ca l-am montat pe masina... dar nu va pot spune de avantaje, nefunctionand DELOC
important este ca sunt scule dedicate si nu au preturi mari

wolfman
18th April 2011, 11:26
Bujia incandescenta e facuta sa functioneze 10-20 secunde, deci nu cred ca ar tine nici macar cateva ore. Am vazut la un coleg pe forum ca a infasurat turul in jurul furtunului care intra in radiator (acesta avand 70-80 grade cand motorul e la temperatura optima de functionare). Daca tin minte bine parca @ Klez a facut asta. In jurul galeriei mi se pare prea mare temperatura si devine riscant, zic eu. Astept acum sa-mi vina uleiul sa incerc si eu aceasta varianta.

L.E
@hdragos - Ai PM. Nu am mai postat aici sa nu mai fac off topic.

zep
18th April 2011, 13:07
pe difflock umbla vorba ca unii merg cu incalzitorul bujie de 1-2-3 ani
am mai vazut un bec bagat in motorina si aprins .tot pe post de incalzitor, sceptic ca tot romanul am zis da pe dracu.. se arde se duce.. se prapadeste si tot asa romanisme de a noastre
insa am mers mai departe si am bagat si eu un bec in borcanul cu motorina sa vaz minunea...si nu se arde ci chiar incalzeste ,din pacate nu asa repede cum ma asteptam, cu bujia nu am incercat insa am convingerea ca merge .

hdragos
18th April 2011, 13:48
@wolfman
unde ai gasit ulei in zona bucuresti,de care ulei si la ce pret?
asta numai daca se poate si esti amabil.
multumesc.

Alin
18th April 2011, 19:18
Eu merg deocamdata pe ulei de motor ars dar daca cineva are sursa de ulei de gogoserie as ramane foarte recunoscator daca as butea beneficia si eu de aceasta sursa.

Alin
18th April 2011, 19:20
Deci din ce vad eu in poza pusa de tine "incalzitorul" acesta este practic o bujie incandescenta bagata in tevile alea gaurite si care din cate cred eu si imi dau seama 1 la mana pe langa faptul ca motorina ar avea contact direct cu bujia incinsa chiar la rosu probabil exista riscul sa se aprinsa amestecul mai exista si varianta aialalta ca amestecul RECE va trece si va raci brusc bujia si asta ii va scurta fff mult viata probabil ca va fi functionala 1 zi 2 maxim:) ca si intrebare la alt coleg care zicea ceva de o serpentina pe langa toba de sapament nu stiu ce sa zic adica... la drum lung probabil returul care se intoarce in rezervor va incalzi asa de tare motorina/amestecul minune din rezervor in care ar exista riscul sa faca bum mai ales daca mai sunt si 5 10 litri pe fund care se incalzesc una 2... Deci ce ziceti voi ?

Eu deocamdata merg asa rece cu ea si pun 30 ulei 10 motorina si merge mai puturos un pic dar e super OK adica 1.10 bani pe litru:P eu zic ca e minunea pe pamant:P
Eu merg 50-50 si face fum , la tine nu scoate fum?

abrudila
18th April 2011, 21:23
puteti pune si 1 l de benzina la 10 l de solutie , ca nu pateste nimic motorul, doar compenseaza puterea calorica si fluidizeaza amestecul, asta mai ales daca este mai mult ulei decat motorina.

cineva care filtreaza si foloseste ulei comestibil ars imi spune si mie care e diferenta fata de cel de motor ?

pretorian
18th April 2011, 21:47
spuneti-mi va rog daca e cineva care foloseste ulei ars sau vegetal si la motoare de generatie mai noua, a mea e din 2007 euro 4, sunt curios daca pateste ceva.
multumesc

zep
18th April 2011, 21:54
eu am un vw lt 2005 pompa clasica injectoare clasice
ocazional am bagat in el motorina cu ulei de motor ars
cam de o luna am bagat o cantitate mai mare din aceeasi zeama , am mers 1 mie de km dupa care motorul a inceput sa mearga usor nergulat simteam ca un injector nu isi face treaba , masina tragea relativ normal insa la relanti mergea sacadat si scotea fum
nu am mai bagat zeama ci doar motorina , masina si-a revenit si nu mai scoate nici fum
nu stiu daca ajuta cu ceva relatarea , nici eu nu m-am prins unde e buba insa la cat costa motorul asta sigur nu o sa mai repet figura , in schimb il tratez in continuare pe cel de toyota ala nu pare sa aiba nimic in afara de fum .

pretorian
18th April 2011, 22:08
ok multumesc, astept si alte relatari daca mai sunt

Ida
18th April 2011, 23:13
Eu merg 50-50 si face fum , la tine nu scoate fum?

Pai uite eu la 30 ulei ars de motor si 10 motorina imi merge minunat insa scoate si fum stai linistit si scoate mai mult ca de obicei dar sti ... nu ma deranejeaza nici cat negru sub unghie sincer:P in rest e ok:)

cineva care filtreaza si foloseste ulei comestibil ars imi spune si mie care e diferenta fata de cel de motor ?

Asta as vrea sa stiu si eu ca din cate am inteles uleiul de motor nu afecteaza garniturile din pompa de motorina pe cand cel de gogoserie o face si in timp va cadea pompa:)

eu am un vw lt 2005 pompa clasica injectoare clasice
ocazional am bagat in el motorina cu ulei de motor ars
cam de o luna am bagat o cantitate mai mare din aceeasi zeama , am mers 1 mie de km dupa care motorul a inceput sa mearga usor nergulat simteam ca un injector nu isi face treaba , masina tragea relativ normal insa la relanti mergea sacadat si scotea fum
nu am mai bagat zeama ci doar motorina , masina si-a revenit si nu mai scoate nici fum
nu stiu daca ajuta cu ceva relatarea , nici eu nu m-am prins unde e buba insa la cat costa motorul asta sigur nu o sa mai repet figura , in schimb il tratez in continuare pe cel de toyota ala nu pare sa aiba nimic in afara de fum .
Sa sti ca astazi am observat si eu ca la relanti se smuceste motorul si nu mai merge conform... insa pnm probabil si de la filtrarea proasta a uleiului ca inca nu mi-am pus instalatia de filtrat pe picioare si probabil de aia. Insa doar la relanti face smucituri... in mers nu are treaba deloc:)

ionutt daniel
19th April 2011, 00:07
E normal la motoarele de generatie noua sa mearga aiurea pentru ca ele se calibreaza automat prin senzorul de oxigen(sonda lamda) si incearca cu toate fortele sa stea in limitele de poluare. Cele clasice fara sonda si catalizator distribuie combustibilul mecanic in totalitate si nu au greturi decat cand se strica/infunda tot ceva mecanic.
Legat de serpentina in jurul evacuarii nu cred ca sunt probleme daca se face pe spire putine, mai ales ca suprafata de contact intre conducta si evacuare este foarte mica. In interiorul conductei nu prea are cum sa se produca flacara din lipsa oxigenului, iar ca sa fie pericol asa mare in rezervor... nu exista riscul acesta pentru ca drumul parcurs pana la rezdervor este destul de lung si se raceste combustibilul mai ales ca pe retur nu este un debit asa de speriat...:grin:

gnok
19th April 2011, 01:24
Spire pe evacuare/pe furtun de apa...cam = cu 0 barat atunci cand ai nevoie sa incalzesti amestecul la pornire...dupa pornire pompa trage si nus daca mai e necesara o fluidizare a amestecului...
Daca...si desi sunt convis ca e viabil acest tip de combustie...zic daca...de ce drac sa nu bag niste bani intr-un sistem de preincalizere a motorinei care sigur merge si la ulei,,,de ce sa risc sa iau foc cu instrumentul prezentat de zep(nu zic ca nui ok...dar nas risca) sau orice alta improvizatie?...ca sa nu schimb carbunii in electromotor la fiecare 10k km?...wrong...aia ma costa intre 40-200 lei...
Maine ma duc sa vad daca imi pot face stoc de ''oloi'' au ba...si din cate am inteles m-ar costa 1.1lei/l....dar merita (floarea soarelui uzat) ...poate am bafta sa fie moca...va tin la curent.

ionutt daniel
19th April 2011, 19:28
Azi am bagat si eu de proba 50/50. Pana acum se comporta bine, parca trage putin mai slab si scoate fum la acceleratie puternica. Pornirea la cald identica si pe amestecul minune, la rece sigur va porni putin mai greu. Sper ca nu voi strica ceva..:old

ionutt daniel
20th April 2011, 11:03
Revin cu impresii la rece. Pornirea mult mai grea la rece si cu mult fum alb-cenusiu. Odata cu incalzirea totul a revenit la normal(cu fumul negru la acceleratie aferent...). E posibil sa am si ceva bujii arse.

hdragos
20th April 2011, 11:32
Revin cu impresii la rece. Pornirea mult mai grea la rece si cu mult fum alb-cenusiu. Odata cu incalzirea totul a revenit la normal(cu fumul negru la acceleratie aferent...). E posibil sa am si ceva bujii arse.
din ce ai scris pina acum nu inteleg cu ce tip de ulei ai amestecat,daca esti amabil sa ne explici asa intelegem si noi ce avantaje-dezavantaje sunt.

eu de ex.merg foarte bine cu amestec 50/50ulei palmier/motorina mai adaug benzina 0,5l-10l amestec si porneste la fel de bine si la rece si la cald si nu scoate absolut nici pic de fum nici macar cit scotea doar cu motorina,problema este ca in 2 dimineti cind era ceva mai rece am alimentat la peco cu motorina g peste ce aveam in rezervor si cred ca motorina fiind foarte rece a solidificat uleiul si s-a infundat filtrul de motorina si am ramas in mijlocul strazii.
am remediat prin a demonta filtrul si curatat cu motorina calduta dupa care am pus si in rezervor,am tinut putin mai mult contactul pus ca sa functioneze mai mult timp inainte de pornire incalzitor in filtru si totul a functionat perfect normal pina cind am repetat identic aceeasi faza in acelasi pecosi rezultatul a fost acelasi,in schimb cind am alimentat in alta benzinarie nu am patit nimic.

ps.NU alimentati la rompetrol-ul de la jilava pe directia de mers giurgiu-bucuresti,probabil are si foarte multa apa,mie indicatorul nu sa aprins dar probabil nu mai functioneaza.
acum nu mai alimentez de la acel peco pt ca doar cind am alimentat acolo am avut probleme.

Dacus_Malus
20th April 2011, 21:49
experienta personala:
10%....
adica 10% ulei ars in motorina.
nu se simte nimic (pierdere de putere sau mai mult fum)....
vara merg pe maxim 20% ulei si 80% motorina....
consider un compromis ideal intre economie si fiabilitate.
amestecul il folosesc pe un motor 1,7 td euro1 si pe un 2,5 td euro 2.

PS - intradevar motoarele sunt mai silentioase cu acest cocktail!

ionutt daniel
21st April 2011, 00:46
Scuze, eu am pus 50% ulei de service (motor/cutie) filtrat cu filtru (5microni ) de instalatii sanitare cumparat din hipermarket de profil si motorina. Azi am pus si 3 l benzina si s-a redus fumul, dar tot mai iese. Personal nu ma deranjeaza daca mai las cate un norisor:ha:, insa cine sta in spate...:grin::sr:bleah

Ida
21st April 2011, 00:49
Buna asta... mie imi merge cu amestecu meu destul de bine nu am bai :P merge vis... am cumparat si filtre si sorb ... am dat 120 lei pe ele dar acuma mi lene sa le fac si nu stiu cum sa fac alimentare... cu ce pompa... m-am gandit la una de apa de golf sau nu stiu ... ceva antrenat de masina de gaurit:P ce parere aveti ? ca pompa de la instalatia colegului de mai sus cea cu filtrele albastre nu am inteles ce pompa e...:-s

abrudila
21st April 2011, 08:19
eu am mai descris instalatia mea, dar o mai fac odata , pe scurt
o pompa de ulei de dacie, o tija filetata intrea aceasta si un motor de stergator de parbriz, totul fixat pe o scandura de lemn de 50-55 cm, un bidon de 20 l decupat in care pun instalatia. de aici ... un furtun , un filtru ( de la o instalatie de aer comprimat, cu sita metalica ) inca un furtun si bidonul pentru produsul finit.
de aici cei 23 l ulei ( de morot ars ) + 5 l motorina + 2 l benzina.

Alin
21st April 2011, 11:20
Buna asta... mie imi merge cu amestecu meu destul de bine nu am bai :P merge vis... am cumparat si filtre si sorb ... am dat 120 lei pe ele dar acuma mi lene sa le fac si nu stiu cum sa fac alimentare... cu ce pompa... m-am gandit la una de apa de golf sau nu stiu ... ceva antrenat de masina de gaurit:P ce parere aveti ? ca pompa de la instalatia colegului de mai sus cea cu filtrele albastre nu am inteles ce pompa e...:-s

Este o pompa mecanica actionata de o bormasina.Pompa am achizitionat-o de la Hornbach.

ionutt daniel
21st April 2011, 14:43
Eu am o pompa de ulei pentru instalatia hidraulica de tractor(parca asa am inteles), cea care ridica plugul. Am adaptat la ax o manivela, am pus inainte de pompa un filtru einhel(parca) de 5 microni pentru pus inainte de pompa/hidrofor cumparat din hornbach de 12 cm. Eu tin uleiul in butoaie de 220l la decantat cam din iarna, timp suficient pentru decantat. Cu pompa asta umplu rezervorul (90l) in maxim o ora(cu pauzele de rigoare). Cred ca se gasesc pe la tara la tractoristi destul de usor, mai ales ca daca se uzeaza ei nu le mai pot folosi, insa aici nu ai nevoie de presiune mare.

A, pompa am incercat sa o actionez cu motoras de aeroterma, GMV, si stergatoare de parbriz, insa fara mari rezultate, singurul capabil sa o duca fiind cel pentru stergatoare cu reductor si fulie, insa turatia este prea mica si iti faci mai multi nervi...

Ida
22nd April 2011, 00:56
eu am mai descris instalatia mea
Poti pune te rog frumos o poza?:) Multumesc

Pompa am achizitionat-o de la Hornbach.
Bun:) si daca nu am Hornbach? de unde o iau si ce intreb la magazin ce caut? am praktiker:P

Eu tin uleiul in butoaie de 220l la decantat cam din iarna, timp suficient pentru decantat.

Trebuie neaparat decantat? de unde il iei uleiul si la ce pret:P eu am gasit pe cineva ... dar amesteca benzina,ulei,lichid frana.... de toate baga acolo:P a pai nu iau de alea:P

Alin
22nd April 2011, 03:48
Poti pune te rog frumos o poza?:) Multumesc

Bun:) si daca nu am Hornbach? de unde o iau si ce intreb la magazin ce caut? am praktiker:P

Trebuie neaparat decantat? de unde il iei uleiul si la ce pret:P eu am gasit pe cineva ... dar amesteca benzina,ulei,lichid frana.... de toate baga acolo:P a pai nu iau de alea:P

La Praktiker nu gasesti,daca nu ai Hornbach trimiti banii , iti cumpar eu si o pun la curier.

Ida
22nd April 2011, 08:07
La Praktiker nu gasesti,daca nu ai Hornbach trimiti banii , iti cumpar eu si o pun la curier.

Care costa? :)

Alin
22nd April 2011, 11:33
Care costa? :)

Eee,nu mai stiu sigur,ceva intre 90 si 100 lei.Este pompa mecanica-o actionezi cu o bormasina de minim 700W,cu cat ai turatia mai mare cu atat merge mai repede.

ionutt daniel
22nd April 2011, 16:02
E bine sa fie decantat, mai ales daca nu curat sigur. Nu prea conteaza cu ce il amesteca, toate cele enumerata de tine ard foarte bine.

ionutt daniel
23rd April 2011, 16:45
Ce ziceti, e bine 3 lei/l ulei de transformator?

TOYO L
23rd April 2011, 18:00
Ce ziceti, e bine 3 lei/l ulei de transformator?
daca faci 50-50 te costa 3 lei + 5.4 lei motorina= 8.40 lei impartit la 2= 4.2 lei pe litru. nu e mare economie

Ida
23rd April 2011, 18:12
Eee,nu mai stiu sigur,ceva intre 90 si 100 lei.Este pompa mecanica-o actionezi cu o bormasina de minim 700W,cu cat ai turatia mai mare cu atat merge mai repede.

Salut:) mai bine iau o pompa de apa ca am vro 2 in garaj :P si pun de aia ca pompita asta e cal scumpa... + ca mai adaugam si curieru ... cam mult:P

popescu
24th April 2011, 11:27
Buna ziua! Am urmarit si eu disctiile dumneavoastra foarte interesante si m-am gandit sa va spun ca am avut de la o cunostinta o cantitate bunicica de ulei de arahide uzat pe care vroia sa-l dea la colectare.L-am tinut toata iarna si vreau sa va spun ca era la fel ca untura il luai in lingura.Acum doua saptamani am arat si tipul cu tractorul a fost de acord sa bage acest ulei in motor.Va spun ca proportia a fost de 100% ulei .A mers perfect dar in brazda scotea fum negru.Pe drum nu scotea fum aproape deloc dar mirosea a bucatarie.Dupa toate acestea amers numai cu ulei . L_am sunat sa vad daca pe perioada mai mare are probleme si intradevar pompa a avut de suferit .EL a mai spus ca era nefacuta de apoape 4 ani si ca tot trebuia sa o faca.uleiul a fost nefiltrat .La inceput a fost limpede datorita decantari dar pe urma.....

alex_pajero
25th April 2011, 01:44
:cr3 Cred ca am sfeclit-o voi ce ziceti? Situatia este urmatoarea:

- am mers perfect cu ulei motor uzat (50cu 50 %) de aprox 2500-3000km pe un pajero 2.5td din 92 pana acum 3 saptamani

- si inainte sa folosec ulei de motor uzat masina mergea perfect cu exceptia unui injector vagabond care tacanea la rece (de la 5 grade celsius in jos) in mergea-pornea-tragea impecabil nu dadea deloc cu fum(peste normal).

- acum 2-3 saptamani motorul a inceput sa merga sacadat, sa nu mai aiba putere, sa dea fum de nu mai vedeam in spate, in special la plecarea de pe loc...era grav.

- am mers cu motorina curata dar nici o schimbare apoi s-a rezolvat instantaneu cu un flacon de Winns bagat in rezervor si doar motorina curata si 200 de km de autostrada

- de trei zile bag iar mirificul amestec de 50 cu 50 ulei cu motorina si a inceput sa faca iarasi ca dracu....deci care-i treaba???

Mentionez ca toate filtrele sunt schimbate de 1500km iar amestecul minune il super filtrez acasa prin 5(cinci) filtre o data (doua sunt sanitare din acelea de bumbac iar alte trei sunt auto de calitate)deci nu se pune problema de mizerie.

Am o curiozitate , cat am mers cineva cel mai mult(km) cu asa ceva fara probleme?:hl

Ida
25th April 2011, 02:33
HRISTOS A INVIAT !!! SI TOATE CELE BUNE !

Deci daca e sa o luam teoretic, motorul nu are cum se defecta este practic imposibil tinand cont ca pentru asta a fost facut adica singurul lucru care se poate defecta sunt injectoarele ca alea au cea mai mica diuza... nu vad alceva ce se poate defecta sincer... cu toate ca si mie imi mai face urat insa aveam ceva prb si cu injectoarele inainte de a descoperi aceasta minune... eu pun 10 litri de motorina curata si 30 de ulei ars de motor si merge ok:) mai ales ca e cald afara si este o masina clasica care totul este mecanic nimic electronic:X ADOR masina asta si consumu asta si mai ales licuarea magica:) oricum e ceva teoretic ce am scris eu ... desigul cer si eu mai departe pareri :) O seara faina...

Paun Ion
25th April 2011, 08:04
O zi buna la toata lumea , amestecul respectiv (carburantul negru ) e hrana ideala pentru pompele in linie bineinteles ,bine,bine filtrat. Ma refer la ani de folosinta fara a crea probleme . Merg bine si rotativele clasice , dar parca sint putin mai sensibile ,dar la cit a ajuns carburantul in ziua de azi ? nu e problema ,o pompa rotativa daca te duce 1 an cu carburantul asta ? pretul altei pompe sh. e nesemnificativ ,fata de economia realizata.

Ida
26th April 2011, 16:18
Si eu la minunatul meu golf 1 ce pompa ?:)

zep
26th April 2011, 17:49
rotativa
tu nu ai ce pierde, un motor complet e maxim 200 de euro asa ca la tine nu e o catastrofa cand pica
problema este pt cei care au motoare scumpe ,dar fiecare isi asuma riscul daca crede ca merita .
eu o sa folosesc in continuare la un motor care ma costa 600 de euro insa cu regret la vw meu nu ma risc pt ca nu imi permit sa il repar in caz ca se distruge ceva .

ionutt daniel
26th April 2011, 22:40
:cr3 Cred ca am sfeclit-o voi ce ziceti? Situatia este urmatoarea:

- am mers perfect cu ulei motor uzat (50cu 50 %) de aprox 2500-3000km pe un pajero 2.5td din 92 pana acum 3 saptamani

- si inainte sa folosec ulei de motor uzat masina mergea perfect cu exceptia unui injector vagabond care tacanea la rece (de la 5 grade celsius in jos) in mergea-pornea-tragea impecabil nu dadea deloc cu fum(peste normal).

- acum 2-3 saptamani motorul a inceput sa merga sacadat, sa nu mai aiba putere, sa dea fum de nu mai vedeam in spate, in special la plecarea de pe loc...era grav.

- am mers cu motorina curata dar nici o schimbare apoi s-a rezolvat instantaneu cu un flacon de Winns bagat in rezervor si doar motorina curata si 200 de km de autostrada

- de trei zile bag iar mirificul amestec de 50 cu 50 ulei cu motorina si a inceput sa faca iarasi ca dracu....deci care-i treaba???

Mentionez ca toate filtrele sunt schimbate de 1500km iar amestecul minune il super filtrez acasa prin 5(cinci) filtre o data (doua sunt sanitare din acelea de bumbac iar alte trei sunt auto de calitate)deci nu se pune problema de mizerie.

Am o curiozitate , cat am mers cineva cel mai mult(km) cu asa ceva fara probleme?:hl

Am pus si eu amestecul minune, cum am spus cu cateva postari mai sus, aparent functiona identic. Am pornit la drum si am ajuns tras acasa, s-a oprit pe drum si nu a vrut sa mai mearga. Problema a fost de la amestecarea solutiei, care s-a facut in rezervor, destul de anevoios. Dupa ce s-a amestecat nu au mai fost probleme, insa a doua zi s-a repetat povestea, insa a reusit sa o bag prin cateva gropi cand am simtit ca nu mai trage si si-a revenit. Pe motorina mergea exemplar. Ultima alimentare am facut-o doar cu motorina, fumul a persistat(mult mai putin ca pe amestec), insa consumul ... 20l/100 km:hl. Dupa asta am schimbat filtrul de aer(care avea ceva km), curatat egr(nu avea mare mizerie)si anulat prin demontarea furtunelului de vacum, demontat si spalat cu benzina intercooler cu benzina(a fost surprinzator de curat fata de ce am citit pe aici pe forum), si in final, cu ceva rezerve am demontat turul(de la filtru) si l-am pus intr-o sticla(5l) cu motorina in care dizolvasem cu cateva ore inainte naftalina(o pastila mare sfaramata). Toate le-am facut la indemnul unui batranel care a mers cu ceva ani in urma cu amestecuri dubioase. Pot sa spun ca nu a mai scos gram de fum, totul a mers perfect, indiferent de turatie. Acum am alimentat iar cu amestecul minune, fumul a reaparut, insa in cantitati aproape insesizabile, sper ca si consumul/pornirea la rece sa fie ok. Daca totul e ok am sa pun la fiecare plin o pastila de naftalina pentru prevenira depunerilor.

alex_pajero
26th April 2011, 23:35
Am pus si eu amestecul minune, cum am spus cu cateva postari mai sus, aparent functiona identic. Am pornit la drum si am ajuns tras acasa, s-a oprit pe drum si nu a vrut sa mai mearga. Problema a fost de la amestecarea solutiei, care s-a facut in rezervor, destul de anevoios. Dupa ce s-a amestecat nu au mai fost probleme, insa a doua zi s-a repetat povestea, insa a reusit sa o bag prin cateva gropi cand am simtit ca nu mai trage si si-a revenit. Pe motorina mergea exemplar. Ultima alimentare am facut-o doar cu motorina, fumul a persistat(mult mai putin ca pe amestec), insa consumul ... 20l/100 km:hl. Dupa asta am schimbat filtrul de aer(care avea ceva km), curatat egr(nu avea mare mizerie)si anulat prin demontarea furtunelului de vacum, demontat si spalat cu benzina intercooler cu benzina(a fost surprinzator de curat fata de ce am citit pe aici pe forum), si in final, cu ceva rezerve am demontat turul(de la filtru) si l-am pus intr-o sticla(5l) cu motorina in care dizolvasem cu cateva ore inainte naftalina(o pastila mare sfaramata). Toate le-am facut la indemnul unui batranel care a mers cu ceva ani in urma cu amestecuri dubioase. Pot sa spun ca nu a mai scos gram de fum, totul a mers perfect, indiferent de turatie. Acum am alimentat iar cu amestecul minune, fumul a reaparut, insa in cantitati aproape insesizabile, sper ca si consumul/pornirea la rece sa fie ok. Daca totul e ok am sa pun la fiecare plin o pastila de naftalina pentru prevenira depunerilor.

Asta cu consumul am uitat s-o zic, si mie m-i s-a marit consumul undeva pe la 17-18% in medie fata de 12-13 medie, indiferent daca merg cu motorina sau cu amestec.

Ida
27th April 2011, 01:53
Asta cu consumul am uitat s-o zic, si mie m-i s-a marit consumul undeva pe la 17-18% in medie fata de 12-13 medie, indiferent daca merg cu motorina sau cu amestec.

Tu vrei sa spui ca de la amestecul asta mirific tia crescut consumul la 18??? sau din alte cauze? eu totusi cred ca prea multe nu poate defecta decat injectoarele si poate...poate pompa da nu cred...

Paun Ion
27th April 2011, 03:07
Salut la baieti ,eu filtrez prin pisla , toate straturile de pisla unu peste altul insumeaza vreo 15 cm grosime in primul filtru (nu tratati superficial filtrarea ,e foarte importanta ) (un carburant nefiltrat bine mareste consumul scurteaza viata pompei si a diuzelor ) (am facut mai multe gauri mari pe fundul unui bidon de 30 de litri ,iar pisla a fost asezata in straturi deasupra gaurilor) (partea de deasupra a bidonului a fost taiata orizontal ,pentru ca recipientul sa aibe o gura mai larga ) apoi ,ce sa filtrate intra din nou intrun cartus filtrant lung de vreo 20 cm si ala plin cu pisla .In 24 de ore se filtreaza prin cadere cam 30 de litri.Amestecul il bag intrun motor de 3000 cmc (cu anticamera de otelinoxidabil ,asa sint din fabrica dotate ) ,6 pistoane in linie , Mercedes fabricatie 1988 ,cu pompa in linie.Cind fac amestecul ? fac cite 10 litri ulei , la care adaug 2 litri de gaz lampant.Inainte sa torn in rezervor amestec bine intrun bidon uleiul cu gazul pentru omogenizare.La pornire nu sint probleme ,porneste aproape la fel , fum iese cam deranjant la rece ,cind se incalzeste motorul , fumul abia se mai vede.Zgomotul motorului sa redus mult ,Mercedesurile astea vechi rontaie tare , acu zici ca e pe benzina. Consumul nu sa modificat .Conbinatia nu se preteaza la motoare cu injectoare common rail sau pompa- diuza (acolo presiunea de injectie e mult mai mare si e indicata motorina cu grasime cit mai putina, euro 4,5 ,nu ce bagam noi ) (cu toate ca merg si alea ,asa de testare, ,dar probabil amestecul se face in alte rapoarte si sigur le buleste cine incearca) nu se merita la astea moderne pentru ca piesele sint foarte scumpe (diuze si pompe de inalta presiune )

abrudila
27th April 2011, 14:28
104286104285104287104288104289

in prima si a III-a poza e filtrul inainte de curatare, iar in ultima e filtrul spalat.

curatarea o fac cam la 100 de l .

ionutt daniel
27th April 2011, 15:56
S-ar parea ca in functionarea cu ulei se fac depuneri in camera de precombustie si in timp se obtureaza orificiul de comunicare cu camera de ardere. Pentru prevenirea acestor depuneri am hotarat ca pe viitor sa folosesc o pastila mare de naftalina (dizolvate in motorina cu cateva ore inainte) la fiecare plin de combustibil impreuna cu 2 l benzina . Se pare ca da rezultate.

Paun Ion
27th April 2011, 17:12
Ai dreptate ,,abrudila,, cam la 100 litri ulei trebuie umblat la filtrare
Apropo de ce spunea ionutt daniel ,,,,,,,,, ca in functionarea cu ulei se fac depuneri in camera de precombustie
Un prieten care mai merge si el cu amestecul asta ma sfatuia ca e bine din cind in cind sa ii dau talpa pentru ca se elimina depunerile daca o forjezi .
(dar e buna si ideea ta)
Una peste alta e bine ,e super bine, vorba lui ,,ida,,

Alin
27th April 2011, 20:37
Ai dreptate ,,abrudila,, cam la 100 litri ulei trebuie umblat la filtrare
Apropo de ce spunea ionutt daniel ,,,,,,,,, ca in functionarea cu ulei se fac depuneri in camera de precombustie
Un prieten care mai merge si el cu amestecul asta ma sfatuia ca e bine din cind in cind sa ii dau talpa pentru ca se elimina depunerile daca o forjezi .
(dar e buna si ideea ta)
Una peste alta e bine ,e super bine, vorba lui ,,ida,,

Asta am observat si eu de curand, cateva minute mers cu motorul supraturat schimba in bine mersul acestuia , se reduce cantitatea de fum evacuata si trage ceva mai bine un timp dupa.Din cand in cand trebuiesc verificate si injectoarele.Eu le voi da jos saptamana viitoare si le voi da la curatat,reconditionat.

gaspar andrei
27th April 2011, 22:32
folositi ulei vegetal folosit [cat mai transparent]bine filtrat si doar incalzit si nu o sa aveti probleme, alte substante contin un mic procentaj de combustibil iar restul este substanta arsa[ceva ce sa consumat] care provoaca uzuri mari la piesele cu care au contact. cunosc patrol care are peste 2 mil. de km doar cu ulei si inca merge foarte bine fara reparatii

abrudila
27th April 2011, 23:16
deoarece am avut ocazia sa povestesc cu impresionisti si bagatori de seama in cee ce priveste solutia cu care functioneaza peugeotul, am sa le transmit si pe aceasta cale ca duminica am facut un drum ceva mai lung si masina a inceput sa scoata ceva fum , usor mai inchis la culoare, ..... dar asta s-a intamplat la 155 km/ h ...

wolfman
27th April 2011, 23:59
folositi ulei vegetal folosit [cat mai transparent]bine filtrat si doar incalzit si nu o sa aveti probleme, alte substante contin un mic procentaj de combustibil iar restul este substanta arsa[ceva ce sa consumat] care provoaca uzuri mari la piesele cu care au contact. cunosc patrol care are peste 2 mil. de km doar cu ulei si inca merge foarte bine fara reparatii

2.000.000 km....fara reparatii??? Majoritatea facuti pe platforma?

Ida
29th April 2011, 00:17

Nu te supara ... CUM AI SOCOTIT? 2.000.000 km(DOUA MILIOANE DE KM) 2 MILIOANE... fuck ... daca stau bine si ma gandesc si WOLFMAN exagereaza... trebuiau vro 3 platforme:)) FUCK

ionutt daniel
29th April 2011, 16:56
Gata... M-a scos din sarite si maine ma duc sa fac inspectie la injectoare.

gaspar andrei
29th April 2011, 18:19
ma amuza cat de mult laudati uleiul vostru de motor si in acelasi timp va ganditi la un alt motor

gnok
29th April 2011, 18:31
ma amuza cat de mult laudati uleiul vostru de motor si in acelasi timp va ganditi la un alt motor

Pai trebuie luate in calcul toate posibilitatile inainte de a folosi acest amestec...pana la urma urmei o facem pe propria raspundere...repet...si la aparitia GPL au fost o gramada de controverse...ba distuge ba nu distruge motorul - dar s-a discutat si inca se mai discuta desi GPL-ul e folosit deja pe scara larga.
Daca s-ar gasi biodiesel la un pret si cu 1 leu mai ieftin in comert fii sigur ca nu mai povesteam acuma ci il foloseam deja bazandu-ne pe faptul ca a fost testat in prealabil...:h5

gaspar andrei
29th April 2011, 19:57
in legatura cu gpl chiar dauneaza motorolui [fac reparatii auto,am vazut multe] iar ce priveste uleiul ca combustibil alternativ sunt pro.si eu utilizez ulei, dar vegetal nu vorbesc doar ca sa ma aflu in treaba. uleiul vegetal lungeste viata motorului din mai multe motive. motorina chiar din contra,mai ales cea din romania. ideea mea de baza era sa va consultati cu un chimist [nu e greu,gasiti pe la universitati,etc.] care va poate spune ce si cum si sa faca niste analize in laborator. nu am avut nici un gand rau!!!

gnok
29th April 2011, 20:06
@gaspar...departe de mine gandul ca ai scris cu ganduri rele...eu doar am expus propria mea parere vis-s-vis de postarea ta fara a fi acid sau ironic...iar daca lucrezi in domeniu si utilizezi acest tip de combustie cateva sfaturi si/sau impresii despre cum il pregatesti si amestecul dar si motorul ar fi chiar de folos in topicul asta...cat despre chimisti si alte chestii avansate totusi folosim niste motoare ''brute'' (marea majoritate)nu pline de senzori si electronica, ca se mai infunda un injector sau se duce tai cate o pompa...aia se se intampla si de la uzul motorinei...
Respecte...:h5

wolfman
29th April 2011, 21:32
Pai trebuie luate in calcul toate posibilitatile inainte de a folosi acest amestec...pana la urma urmei o facem pe propria raspundere...repet...si la aparitia GPL au fost o gramada de controverse...ba distuge ba nu distruge motorul - dar s-a discutat si inca se mai discuta desi GPL-ul e folosit deja pe scara larga.
Daca s-ar gasi biodiesel la un pret si cu 1 leu mai ieftin in comert fii sigur ca nu mai povesteam acuma ci il foloseam deja bazandu-ne pe faptul ca a fost testat in prealabil...:h5

Am gasit biodiesel la 3.80 RON, produs de o firma cu licenta RAR. Daca intereseaza pe cineva...PM si ii dau link-ul.

gaspar andrei
29th April 2011, 22:19
pretul e foarte tentant,dar cu tva ?

wolfman
29th April 2011, 22:29
Din cate am inteles este pretul final (cu TVA). Cauta "biodiesel" pe okazii. Daca este considerata reclama se poate sterge, cu scuzele de rigoare, dar am primit cateva mesaje private in care mai multi colegi sunt interesati.

gnok
30th April 2011, 02:58
Pretul e bun...dar daca adaug la acel pret transportul pana la Sibiu...mai bine nu ma mai complic...eu ziceam de o distributie la nivel national de BioD...pana atunci am o sursa de ulei de floarea soarelui de la un restaurant local...astept sa se adune sa ma duc sa il iau...initial vreau 1/1 sau cel mult 1/3 morina/ulei...
Pana atunci alimentez cu 5.66lei/L diesel cu 5% bio in el...asta e...sper sa nu minta respectivii desi e produs nou la pompele lor din zona mea...

Pe langa asta astazi am facut un experiment de care nu vreau sa afle nevasta ...am bagat pe alimentare directa 1 l de ulei (din rezerva strategica...:ha: fara nici un gram de motorina...ulei din sticla sigilata)...am lasat 10-12 minute sa mearga pana am vazut ca trage din sticla si am pornit pe camp...parere: putere simtitor mai mica (2.5 tdi)...accelerare mai ''lunga'...sincer in iesiri offroad nu cred ca as folosi amestec...(desi am probat ulei curat,dar mai am de testat)...dar la drum lung si drum prin oras unde nu am nevoie de ''power''...nu mai am retineri...astept acu prima sarja de ''oloi''....si o sa revin cu impresii si pareri ....

ionutt daniel
30th April 2011, 15:47
Acum am ajuns acasa de la mester... :old
Dupa demontare injectoare .... surpriza mare. In varful fiecarui injector era calamina ramasa incat a trebuit sparta cu un electrod de sarma. Efectiv nu stiu pe unde mai iesea combustibil. Trei din injectoare pulverizau slab, unul putin mai bine. Schimbate toate 4 (cu unele de la pompagiu, stare ok) si cu manopera 550 lei. Am vazut ca mai sunt si 2 bujii arse. Dupa aceasta operatiune a revenit la viata masina, fiind iarasi sprintena. Pe viitor nu stiu daca sa mai folosesc amestecul minune.

Am apasat trimite fara a termina de scris. Scuze.

Ida
30th April 2011, 15:50
Acum am ajuns acasa de la mester... :old
Dupa demontare injectoare ....

Si ? ce a descoperit?:D

Paun Ion
4th May 2011, 22:24
Astazi am probat alta combinatie :
Astazi am testat empiric, bagat gpl pe recirculare gaze arse si prin filtrul de aer ) o combinatie gpl cu carburant negru ,bineinteles cu motorul pornit ,la diferite turati ,diferenta e fantastica la putere ,practic turatia se poate dubla sau chiar si mai mult atunci cind se suplimenteaza cu gpl,am probat si la relantiu ,la relantiu trebuie putin sau deloc ,debitul la relantiu trebuie sa fie foarte mic ,altfel bate avansul (DAR IN PRACTICA NU ESTE NEVOIE CA LA RELANTIU MOTORUL SA TRAGA SI GPL )
De vreun an am in cap sa testez varianta asta
mai jos aveti citeva linkuri despre aceasta varianta
http://www.nordservice.ro/Instalatii-GPL-Diesel-Craiova_1_8.htm
http://www.dieselgasaustralia.com.au/
http://www.webwombat.com.au/motoring/news_reports/4wd-diesel-lpg-conversion.htm
http://www.diesellpg.co.uk/
.................................................. ............
La ultimele alimentari am modificat raportul de amestec ,am trecut de la 2 litri gaz si 10 litri ulei ,,,la 3 litri gaz lampant si 10 litri ulei ars ,am schimbat si filtrul de motorina si prefiltrul (nu mai fusesera schimbate de un an ) (deci abia de acum in colo se va vedea filtrarea ) (totusi intentionez sa mai montez suplimentar pe masina inca o baterie de filtrare pentru carburant ) ,,urmatoarea modificare va fi un schimbator de caldura care va incalzi carburantul la vreo 60 ,70 de grade .

Paun Ion
5th May 2011, 17:53
Cu amestecul asta (ulei ars combinat cu gaz lampant ) ,motorul merge cam intre 70% si 80% putere din capacitatea lui (comparativ cu un amestec 100% motorina )
ma refer la motorul meu ,la alti nu stiu

ionutt daniel
5th May 2011, 19:29
Cu Gpl-ul nu te sfatuiesc sa te joci, poti sparge pistoane/chiulasa. E mult mai simplu sa se faca trecerea spre GPL la o masina cu injectie cu gestionare electronica, unde se poate micsora doza de motorina si injecta GPL tot electronic printr-o instalatie secventiala. Totul se face cu calcule si se gestioneaza prin softul instalatiei si masinii, altfel sa nu plangi. Cu uleiul trebuie sa gasim o varianta pentru indepartarea calaminei sau prevenirea formarii ei.

Cu gazul lampant cred ca e foarte bine sa cresti doza de gaz(50%) si motorul va reveni la puterea normala.
Cat mai este litrul de gaz?

Paun Ion
5th May 2011, 20:16
Motorul meu e simplu ,fara pic de electronic ,fara turbo , alimentarea suplimentara se va face cu o instalatie gpl pentru carburatie ,simpla ,reglata din debit pentru a nu baga la relantiu gaz deloc. In sarcina sa bage aproximativ 20,30% din consumul total al masini ,estimat inainte de teste.
Ex: daca am un consum de 10% , 2,3 litri sa reprezinte gpl.Reglajele se fac pe traseu,mergi 100km si vezi ce ai consumat ? in functie de cifre ,maresti sau micsorezi debitul gpl .stiu ca poti distruge motorul daca exagerezi cu debitul de gpl , astia care au testat spun ca 20,30% gpl (din consumul total ) nu dauneaza deloc motorului,imi asum riscurile.
Litrul de gaz e 5,2ron

ionutt daniel
9th May 2011, 23:38
Azi am schimbat reteta amestecului minune... Am pus 18l motorina si 5 benzina la un total de 60 l amestec. Rezultatul este satisfacator, fum invizibil la ralanti, asemenea si in turatie, insa cand accelerez brusc, mai ales cand porneste de la ralanti scoate fum de culoare maronie, nu mai este negru:cniar consistenta este destul de slaba, parca ar fi un praf. Nici mirosul prca nu mai e asa intepator:op. Ca functionare nu sunt diferente fata de motorina simpla. Zilele astea voi incerca sa fac si un dispozitiv(inca nu stiu cum) pentru incalzit combustibilul(sper sa ajunga macar la 50-60 g. C) pentru o atomizare asemanatoare cu a motorinei..

wolfman
10th May 2011, 00:05
Tot astazi am incercat si eu 50/50 cu ulei vegetal si merge de minune. Nu scoate fum si e putin mai silentios. Testul l-am facut cu o catitate mica sa ma conving. Cat de curand o sa miroasa a gogosi in urma mea. Cat despre incalzire combustibil, cauta prin posturile colegului Klez si o sa gasesti si poze. El a inlocuit furtunul care intra in filtru cu unul mai lung, pe care l-a infasurat de 10-15 ori in jurul furtunului care intra in radiator, apoi l-a izolat cu niste vata minerala. Din cate am inteles temperatura combustibilului ajugea la 35-40 grade cad erau sub zero afara.

Paun Ion
10th May 2011, 04:47
In 2,3 zile voi pune eu ceva poze cu un dispozitiv care incalzeste motorina ,este deja facut ,il voi pune eu pe masina.

Paun Ion
10th May 2011, 04:56
Azi am schimbat reteta amestecului minune... Am pus 18l motorina si 5 benzina la un total de 60 l amestec. Rezultatul este satisfacator, fum invizibil la ralanti, asemenea si in turatie, insa cand accelerez brusc, mai ales cand porneste de la ralanti scoate fum de culoare maronie, nu mai este negru:cniar consistenta este destul de slaba, parca ar fi un praf. Nici mirosul prca nu mai e asa intepator:op. Ca functionare nu sunt diferente fata de motorina simpla. Zilele astea voi incerca sa fac si un dispozitiv(inca nu stiu cum) pentru incalzit combustibilul(sper sa ajunga macar la 50-60 g. C) pentru o atomizare asemanatoare cu a motorinei..

.................................................. ...........................................
Amestecul asta facut de tine e parfum , e amestec boieresc , eu din 10l. ulei ars si 3l. de gaz ,nu o scot .asta e paritatea la mine ,sper sa pun gpl-ul ,atunci amestecul va arde altfel.

ionutt daniel
10th May 2011, 12:07
Tot astazi am incercat si eu 50/50 cu ulei vegetal si merge de minune. Nu scoate fum si e putin mai silentios. Testul l-am facut cu o catitate mica sa ma conving. Cat de curand o sa miroasa a gogosi in urma mea. Cat despre incalzire combustibil, cauta prin posturile colegului Klez si o sa gasesti si poze. El a inlocuit furtunul care intra in filtru cu unul mai lung, pe care l-a infasurat de 10-15 ori in jurul furtunului care intra in radiator, apoi l-a izolat cu niste vata minerala. Din cate am inteles temperatura combustibilului ajugea la 35-40 grade cad erau sub zero afara.

Este o idee foarte buna si mai ales ieftina. Initial am zis de o conducta infasurata pe evacuare, insa suprafata de schimb de caldura este foarte mica si eficienta nu prea se arata fiind la distanta mare de pompa, mai ales luand in considerare fluxul de aer de sub masina care ar raci la loc combustibilul.

Sefulik
10th May 2011, 14:16
Este o idee foarte buna si mai ales ieftina. Initial am zis de o conducta infasurata pe evacuare, insa suprafata de schimb de caldura este foarte mica si eficienta nu prea se arata fiind la distanta mare de pompa, mai ales luand in considerare fluxul de aer de sub masina care ar raci la loc combustibilul.

Ideea e buna dar e chin mare sa o faci,e mica si inghesuita galeria la 2.5. Nu fluxul de aer e problema,nu are cum sa raceasca galeria de evacuare asa de tare. Problema e la pornire,cand totul e rece. Dupa ce mergi cu ea 5-10min,pe retur vine motorina calda/fierbinte deci conducta de pe langa galeria de evacuare chiar nu-si mai are rostul.

Pana acum,cea mai buna idee mi s-a parut un incalzitor in suportul filtrului de motorina. Porneste la contact si se incalzeste foarte repede.

chiar_el
13th May 2011, 03:12
Salutare tuturor. Eu am un ford sierra 2.3 diesel pe care o sa il dau in curand la rabla; pana cand il dau, o sa incerc diferite combinatii de motorina cu ulei vegetal (dimineata ma duc sa ma interesez de ulei vegetal folosit, in 2 locatii) si o sa va tin la curent cu comportamentul masinii. M-am saturat sa dau vreo 300 lei lunar pe motorina, asa ca daca va merge bine, imi iau alt diesel :)

Paun Ion
16th May 2011, 15:48
Salut la baieti ,am o dilema ,in toamna am schimbat radiatorul la masina, cu altul mai nou de aceiasi marime ,venise deja racoarea si nu am putut sa fac niste comparati reale.Dar in toamna nu mergeam cu carburantul negru ,de asta bag de vreo luna si jumate,termostat nu am la masina ,cu radiatorul vechi ,fara termostat ,vara ,rar ajungea temperatura la 80 grade (cind trageam remorca dupa mine si o forjam ),acum cu radiatorul asta nou motorul merge foarte cald,90 ,95 grade ,fara termostat si fara sa tractez ceva ,in miezul zilei pe canicula nici nu am curaj sa plec cu masina ,cred ca sar duce la 100 grade temperatura ,pompa de apa e pusa anul trecut de noua ,de atunci nu am facut 15 mi cu masina. Sa aibe vreo legatura temperatura de lucru a motorului cu carburantul ,,,uleiul din rezervor,,?

manu-2lgp
16th May 2011, 20:58
Sa aibe vreo legatura temperatura de lucru a motorului cu carburantul ,,,uleiul din rezervor,,?

Cel mai simplu mod de a afla asta este sa alimentezi cu motorina si sa vezi.

cos
16th May 2011, 23:15
o metoda directa , geniala prin simplitate ...

gnok
17th May 2011, 00:54
Revin..dezamagit...uleiul de pe la fast food sau restaurante e praf...sau mai bine zis unsoare,din 10 litri la cald am obtinut 4 litri ulei ars bun de folosit da si asta gros ca dracu...am pus 50/50 intr-o sticla de 1L pe balcon si dupa 3 zile iara avea depuneri de grasime...asa ca nu il recomand.Sa mai zic ca nu a ajuns in rezervor?...si am 20 litri de care acu nu stiu unde sa scap de ele...:ha:

Astral
17th May 2011, 01:02
Revin..dezamagit...uleiul de pe la fast food sau restaurante e praf...sau mai bine zis unsoare,din 10 litri la cald am obtinut 4 litri ulei ars bun de folosit da si asta gros ca dracu...am pus 50/50 intr-o sticla de 1L pe balcon si dupa 3 zile iara avea depuneri de grasime...asa ca nu il recomand.Sa mai zic ca nu a ajuns in rezervor?...si am 20 litri de care acu nu stiu unde sa scap de ele...:ha:

Du-l inapoi de unde l-ai luat.......le zici ca e mai mult decat ti-a trebuit.......:ha:

Sefulik
17th May 2011, 01:09

Fa un experiment: fa-l biodiesel. E plin youtube de filmulete.

cos
17th May 2011, 09:18
Dupa filtrare , adauga-l in motorina , un 10% nu-i o economie fantastica pe moment , dar in timp, bob cu bob se face ....suta de litri . Merita deranju' si agitatia ? Numai tu iti poti raspunde .
( Si la mine sta pe stoc ... ).

auriciu2003
17th May 2011, 10:15
citesc posturile voastre de doua zile si nu ma mai satur . dati mi va rog o reteta cu ulei trafo .vreau sa fac o proba.ms

gnok
17th May 2011, 12:07
Personal ma dau batut oricum nu mai am timp de coclauri cu masina...uleiul a ajuns astazi la un service in bidonul lor de colectare.:grin:

soimu`
17th May 2011, 13:03
ulei de transformator e bun asa cum e el
100% merge brici
am un vecin care merge de 7 ani NUMAI cu ulei de transformator si mercedesul lui e praf la bucse si frane dar motorul e ceas elvetian
3000 cc e motorul

Paun Ion
17th May 2011, 14:30
Cel mai simplu mod de a afla asta este sa alimentezi cu motorina si sa vezi.

.................................................. .................................
Sa gasit cauza ,radiatorul care il am acum pe masina ,nu are difuzor.

Paun Ion
17th May 2011, 14:39
ulei de transformator e bun asa cum e el
100% merge brici
am un vecin care merge de 7 ani NUMAI cu ulei de transformator si mercedesul lui e praf la bucse si frane dar motorul e ceas elvetian
3000 cc e motorul

.................................
Corect ,asa e

zep
17th May 2011, 17:10
stie cineva surse de ulei de transformator sau hidraulic?

auriciu2003
17th May 2011, 21:38
trafo am luat eu 60 de l cu 1.5 ron .sa merg cu paritate 1/1 ?ma gindesc la linia motorului...

ionutt daniel
18th May 2011, 22:27
Pretul e super. Din ce stiu este mai bun decat cel de motor, insa proprietati de ungere nu prea are. Eu nu cred ca merita sa risti si sa bagi 100%, macar 25 % motorina cred ca e bine.

vladion2005
20th May 2011, 09:18
trafo am luat eu 60 de l cu 1.5 ron .sa merg cu paritate 1/1 ?ma gindesc la linia motorului...
Salutare. Imi poti spune unde ai gasit la pretul asta? E foarte ieftin.

auriciu2003
20th May 2011, 09:26
port constanta .:)am facut fulul ieri in proprotie de 1/1 .n am avut nici o problema la pornire ,masina functioneaza la fel ,nu se vede nici o diferenta .ti am lasat un pm :h5

vladion2005
20th May 2011, 09:58
port constanta .:)am facut fulul ieri in proprotie de 1/1 .n am avut nici o problema la pornire ,masina functioneaza la fel ,nu se vede nici o diferenta .

Sunt interesat si eu. Sunt din Bucuresti si as lua tot vreo 60 de litri. Ai vreun telefon ceva de la sursa ta? N-as vrea sa bat drumul degeaba. Mersi.

Paun Ion
24th May 2011, 13:02
Am facut-o lata ,am luat de la niste prieteni niste ulei ars,am luat si niste gazolina amestecata cu gaz lampant , ramase de la spalat piese ,uleiul l-am filtrat prima data ,apoi am filtrat gazolina.Problema a aparut cind am filtrat gazolina ,,fara sa imi dau seama am filtrat gazolina TOT IN SISTEMUL DE FILTRAT ULEIUL. Gazolina fiind foarte fluida a spalat filtrele folosite la filtrarea uleiului de mizeria acumulata iar toata combinatia a ajuns in rezervor,am consumat jumatate de rezervor dar am schimbat vreo 8 filtre de motorina ,noroc ca folosesc filtre de tractor care sint ieftine ,rezervorul are plin 90 litri ,mai am jumatate ,si il golesc,daca intre timp nu voi da afara combinatia.Intre timp am cumparat filtre care se curata apoi se monteaza la loc.le voi monta pe astea si am scapat si de cumparat filtre. Tancul merge bine daca negreala vine fara mizerie,cind ramine blocat pe deschis cite un injector, scoate fum ,cind e negreala curata si lucreaza toate injectoarele bine , abia se vede fumul, ( cauzele astea au aparut acum cu greseala asta facuta )in orice caz sint masini moderne cu injectie common rail care scot fum de 10 ori mai mult decit baba mea. Abia astept sa scap de carcaletele din rezervor sa filtrez altul mai cu atentie si sa plec iar la drum.

ionutt daniel
24th May 2011, 21:50
Pe burta rezervorului e posibil sa ai buson de scurgere. Incearca si scoate mezeria de acolo, arunca in rezervor niste motorina si las-o sa se scurga. Schimba filtrele si renunta la amestec sau daca insisti filtreaza-l bine. Eu am postat cu ceva posturi inainte ce am patit cu injectoarele, produce calamina si infunda camera de precombustie. Eu am renuntat la amestec momentan.

Paun Ion
24th May 2011, 22:57
Pe burta rezervorului e posibil sa ai buson de scurgere. Incearca si scoate mezeria de acolo, arunca in rezervor niste motorina si las-o sa se scurga. Schimba filtrele si renunta la amestec sau daca insisti filtreaza-l bine. Eu am postat cu ceva posturi inainte ce am patit cu injectoarele, produce calamina si infunda camera de precombustie. Eu am renuntat la amestec momentan.
.................................................. ........
bine ,,,,,,intimplarea asta nu ma va face sa renunt ,e prea frumos sa renunt.

zep
25th May 2011, 07:39
ieri am schimbat uleiul ,si am citit o chestie interesanta .
de ce ar scrie asa ceva pe eticheta?

wolfman
25th May 2011, 07:51
De ce oare? Probabil ca dpdv legal, nu respecta normele de poluare Euro5, dar asta cred ca e ultima lor grija. Vor sa cumparam motorina la acest pret nejustificat de mare. Dar, cui ii pasa ce scrie acolo?

Dacus_Malus
25th May 2011, 11:26
eu merg in continuare cu amestec de maxim 10..20% ulei in motorina, si merge brici.
bafta!

soimu`
25th May 2011, 11:53
ieri am schimbat uleiul ,si am citit o chestie interesanta .
de ce ar scrie asa ceva pe eticheta?

este INTERZIS nu nerecomandat... adica e legala interdictia nu daunatoare pentru motor :grin:
sa faca litrul de motorina 50 centi si nimeni nu mai se complica

Paun Ion
25th May 2011, 13:07
Ne este interzis pentru ca facem parte dintr-un sistem dirijat,consumam doar ce vor ei ,mincam doar ce vor ei ,platim cit vor ei ,nu vreau sa zic mai multe, ca incep sa injur.
Pe timpuri exista o lege (cred ca exista si acuma),tu ca cetatean nu aveai drept de proprietate pe pamintul tau ,decit la suprafata (pomi,cereale,legume ),nu si ce e la subsol ,(gaze,apa,petrol etc.) Astea erau ale statului , tot ce era in subsol, e al statului ,,eu va intreb pe voi acuma ? DAR STATUL ARE VOIE SA VINDA UNOR FIRME DIN ALTE TARI SAU DIN TARA TA ,,,,,PETROLUL DE SUB TERENUL TAU ? APA POTABILA ?,cine esti tu sau eu in tara asta,zero, nimeni,praf ,vint , un nimeni care trebuie sa cumpere ce iti dicteaza alti ,un om ramas in curul gol dupa ce statul a vandut tot petrolul de sub terenul tau .Ei se plimba in jipane cumparate tot din impozitele platite de tine ,ei iau comisioane la marile tranzacti :petrol,electricitate ,apa si eu golea nu am voie sa merg nici cu uleiul aruncat de ei ,asa am ajuns ,vai de mama noastra.Guvernele din tarile democratice , a aparut o noua meserie in Romania ,POLITICIAN = excroc cu acte ,tilhari in banda pentru ca sint organizati ,in gasti ,asa zise partide ,atenti sa isi faca salari cit mai mari ,sa dea o lege in favoarea lor,sa mai ia o lucrare cu statul firma lor si noi golea, adunam ulei ars sa ne mai miscam un pic .Cei mai incopetenti oameni sint aia care fac afaceri cu bani altora (le permite statutul de politician) (nu isi storc creeri prea mult ) ( jongleaza bani munciti de alti ) (grija lor e cum sa mai inventeze un impozit ).

zep
25th May 2011, 15:26
daca stiam ce reactii poate avea, nu mai schimbam uleiul :ha:
oricum l-am bagat direct in rezervor
am conductele de alimentare si retur transparente
am pornit motorul si ma uitam incet incet cum se schimba culoarea, pana s-a facut negru tuci si tot asteptam sa se schimbe zgomotul motorului ,suna mai ''linistit''dupa ce ajunge un pic de ulei la pompa de injectie , si mai ieftin.

ionutt daniel
25th May 2011, 19:07
A nu se intelege gresit ca sunt impotriva folostirii uleiului pe post de combustibil. La masinile cu camera de precombustie face multa calamina in varful injectorului si probabil si pe turbina. Daca se foloseste un incalzitor probabil sunt sanse mai mari sa mearga ok, sau daca se foloseste ulei vegetal/de transformator. Cel de motor are tot felul de aditivi pentru a-l face mai stabil la temperatura mare si de a nu arde, probabil de aici sunt si depunerile. Cel de mancare folosit(ars) are inconvenientul de a contine sare sau faina, ori si mai grav zahar ,in functie de ce a fost pus la prajit in el, deci si acolo grija mare. Fiecare o face pe riscul sau:x

zep
25th May 2011, 20:41
la orice exista risc
asta e ca bancul ala
-alcoolul ucide!
-si ce ? apa te face nemuritor?

si cu motorina euro 7 tot uzura apare in motor

Paun Ion
26th May 2011, 06:37
Dupa cele 8 filtre schimbate am facut si eu prima suta de km fara griji , ,,,,torohina,,, din rezervor sa filtrat ,mai am jumatate de rezervor la dispozitie ,,de maclavaiz filtrat,,,.
La mine returul se duce direct in rezervor ,nu in filtre.

Dar aseara am schimbat filtrele de pe masina cu cele reciclabile ,am luat teapa cu filtrele reciclabile (care le speli si le pui la loc ) sint construite din fabrica putin mai mari la buza de sus si nu etanseaza la garnitura, (trage aer fals )le duc azi inapoi.Azi noapte am pus filtrele vechi inapoi si masina merge normal.A fost un chin ca dupa ce am pus filtrele reciclabile am plecat la drum si belelele sau intimplat in trafic,dar am schimbat filtrele pe drum (am sunat acasa si mi-a adus cineva vechile filtre ,pe care le aruncasem la gunoi ,dar care nu erau incarcate de mizerie ) si am venit acasa pe roti fara probleme.

.................................................. ......................
Postez linkurile in ideea ca uni dintre voi poate nu au citit,
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Diesel

http://bluegrassfuel.net/page1.php

http://http://www.ehow.com/how_4600273_make-black-diesel-fuel.html (http://www.ehow.com/how_4600273_make-black-diesel-fuel.html)

Paun Ion
30th May 2011, 23:02
Dupa cele 8 filtre schimbate am facut si eu prima suta de km fara griji , ,,,,torohina,,, din rezervor sa filtrat ,mai am jumatate de rezervor la dispozitie ,,de maclavaiz filtrat,,,.
La mine returul se duce direct in rezervor ,nu in filtre.

Dar aseara am schimbat filtrele de pe masina cu cele reciclabile ,am luat teapa cu filtrele reciclabile (care le speli si le pui la loc ) sint construite din fabrica putin mai mari la buza de sus si nu etanseaza la garnitura, (trage aer fals )le duc azi inapoi.Azi noapte am pus filtrele vechi inapoi si masina merge normal.A fost un chin ca dupa ce am pus filtrele reciclabile am plecat la drum si belelele sau intimplat in trafic,dar am schimbat filtrele pe drum (am sunat acasa si mi-a adus cineva vechile filtre ,pe care le aruncasem la gunoi ,dar care nu erau incarcate de mizerie ) si am venit acasa pe roti fara probleme.

Postez linkurile in ideea ca uni dintre voi poate nu au citit,
http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Diesel

http://bluegrassfuel.net/page1.php

http://http://www.ehow.com/how_4600273_make-black-diesel-fuel.html (http://www.ehow.com/how_4600273_make-black-diesel-fuel.html)

O mare eroare ,dupa cele 8 filtre schimbate problema a persistat ,abia azi i-am dat de cap ,am luat tot la mina, mai aveam sa dau jos pompa de injectie ,ca in rest am dat tot :injectoare ,rezervor,alte filtre, alta pompa de amorsare si iar alta pompa de amorsare suspendat sistemul de incalzit carburant ,apoi activat din nou. Ce sa o mai lungesc ,problema era simpla dar greu de depistat , pe scurt : carburantul fiind prea viscos paritatea fiind ,10 ulei cu 3 gaz lampant ,2 filtre pline cu solutia respectiva,,, pompa de alimentare ,montata pe pompa de injectie nu facea fata sa traga catre pompa de injectie ,carburantul respectiv (lichid viscos) ,masina dadea in nas,o simtoma ca si cum ar trage aer fals,azi dupa 7 mii de teste masina merge bine daca are doar un filtru de motorina ,am eliminat si pompe de amorsare si al doilea filtru.Deci,, pentru cine merge cu amestecul asta ,e bine sa ia in considerare viscozitatea amestecului preparat si in functie de asta ,,,,sa stie cite filtre de motorina monteaza.(motorina e mai putin viscoasa decit uleiul )........................................
.................................................. .
Un prieten ma ajutat cu sfaturi prin telefon ,la toata operatiunea.
.................................................. ..................
Cineva imi sugera sa incalzesc inainte de filtrare uleiul,spune ca prin incalzire impuritatile se decanteaza mai usor (pe fundul vasului de stocare , am un robinet pentru mizeria care se lasa la fund,apa,antigel,nisip,particule metalice etc.) robinetul care deschide furtunul catre filtrare e mai sus cu vreo 10 cm de fundul vasului de stocare.
.................................................. ...........
cred ca e o idee buna incalzirea uleiului , apoi lasat la decantat citeva ore.
.................................................. ......
o nebunie spusa de cineva (pentru a incalzi uleiul ),,baga ma un bec in ulei , apoi aprindel ,daca nu ai un termoplonjon sau o rezistenta de masina de spalat ?
.............................................
O sa incerc si asta ,ca chiar nu am un termoplonjon,
acum las la decantat citeva ore ,apoi filtrez printr-un filtru care a fost initial pentru filtrat apa,dar i-am scos carbunele din cartus si am bagat vata medicinala in locul lui,vata din cartus o schimb dupa vreo 20 de litri filtrati.
V-am salutat,si va doresc ,REZERVOARE PLINE OCHI
.................................................. ........................
ps.Am verificat injectoarele,(duze nemtesti )mergeau perfect
.................................................. ..........................
ps. anticamera e cacao cu lapte ,semn ca arderea e buna

Paun Ion
1st June 2011, 20:40
Treaba cu becul functioneaza ,a devenit o componenta a instalatiei de decantare ,2,3 ore se incalzeste uleiul , care devine foarte fluid , la fasungul becului am legat o greutate (un magnet mare ) ,pentru ca becul se incapatina sa nu se duca la fund (si totodata sa atraga eventuale corpuri metalice .

Paun Ion
2nd June 2011, 23:02
Treaba cu becul functioneaza ,a devenit o componenta a instalatiei de decantare ,2,3 ore se incalzeste uleiul , care devine foarte fluid , la fasungul becului am legat o greutate (un magnet mare ) ,pentru ca becul se incapatina sa nu se duca la fund (si totodata sa atraga eventuale corpuri metalice .

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Pe masina am un radiator in genul celui din poza de mai jos
https://picasaweb.google.com/paun61/RadiatorCuRacireUlei?authkey=Gv1sRgCNuVsO_4te3lQg# 5613713211221674770
,ma gindesc sa conectez alimentarea la circuitul de racire ulei de pe radiator (pentru ca nu folosesc circuitul de racire ) dar temperatura uleiului (folosit la alimentare ) va fi intre 60 si 90 grade ,nu stiu daca vor apare probleme la oringurile din pompa de injectie ,daca carburantul va ajunge la 90 grade ?
A incercat cineva asa ceva ?

cos
2nd June 2011, 23:07
Sint aproape sigur ca nu va fi nici o problema .
Mai multe dubii am despre raportul de amestec ulei/motorina .La pornirea la rece e chiar o problema majora , sint sarcini mult prea mari in tot sistemul de injectie .

Plitz
2nd June 2011, 23:56
Urmaresc de ceva timp discutia. Pastrez de ceva vreme uleiul ars pe care il produc schimburile ocazionale in vederea folosirii la un injector pt o centrala termica. Uleiul il separ dupa cum a fost folosit la motoare benzine sau diesel. Cel de la diesel contine mult negru de fum, asa ca Opelul Monterey (utilajul familiei) a inceput sa capete ceva ulei ars peste motorina, deocamdata 10 % ulei, restul moto. Fordul Galaxy cu motor tdi-pd capata in rezervor ulei nou de motorm cam 5% ca nu am gasit mai mult. Ambele functioneaza perfect, a scazut putin zgomotul. Nu am gasit deloc ulei de transformator.
Noroc ca fabricantii au montat dispozitiv EGR, ca sa am ce sa anulez. Uleiul il amestec cu motorina in galeata apoi il torn prin palnie cu sita suficient de fina cat sa retina apa.
Succes colegilor economi, nota 10 motoarelor de genetatie veche care daca au ulei bun schimbat la vreme si termostat ok merg si la nepoti (cand mai aduc pe platforma cate un cotet modern oprit in drum pe motiv de cod de cheie/ injector piezo/ pana de cauciuc la Audi A8 cu roti de 20" si cu rezerva de tip spray mai explic politicos proprietarului ambitios sa se uite in jur si sa observe ca alea vechi le tracteaza pe alea noi)

Paun Ion
3rd June 2011, 05:48
Sint aproape sigur ca nu va fi nici o problema .
Mai multe dubii am despre raportul de amestec ulei/motorina .La pornirea la rece e chiar o problema majora , sint sarcini mult prea mari in tot sistemul de injectie .

.................................................. .................................................. .........
Da ,vara nu e problema ,insa cind va veni frigul ?
pentru cine merge cu ulei ars in concentratie mare peste 50% trebuiesc luate masuri serioase , ma gindesc la ceva care sa incalzeasca uleiul in rezervor in timpul deplasari si inainte de a pleca la drum, apoi la o instalatie separata pentru pornire la rece ,unde se va folosi doar motorina ,urmind apoi a se trece pe ulei, dupa toate prin cite am trecut ,acum bag doar ulei ars simplu ,fara nimic sa il subtiez,de la verificarea instalatiei am consumat vreo 80 litri ,ulei simplu ,neamestecat,injectia duce , dar ieri am schimbat filtrul de motorina (am filtru de motorina de aro ,la un magazin de piese agricole costa 4,5 ron un filtru ),, ceva nu era in regula ,acum si-a revenit ,in foarte scurt timp , voi trece uleiul prin radiatorul de racire al masini pentru al incalzi,trebuie sa fac doar stuturile la strung, ,sper ca va fi mai bine .

zep
3rd June 2011, 07:28
gandeste-te la un rezervor mic sub capota cu motorina curata pe care sa pornesti si opresi masina , nu poate fi o investitie asa de mare insa ar ajuta enorm pompa si injectoarele

cos
3rd June 2011, 08:57
Da , si cu un singur robinet , care odata deschis va permite sa traga motorina mai subtire si mai fluida , astfel ca aspiratia din rezervorul mic si mai aproape va fi mult mai mare decit cea din rezervorul masinii , mai indepartat .

Paun Ion
3rd June 2011, 21:41
gandeste-te la un rezervor mic sub capota cu motorina curata pe care sa pornesti si opresi masina , nu poate fi o investitie asa de mare insa ar ajuta enorm pompa si injectoarele
Exact la asta m-am gindit si eu.

Paun Ion
6th June 2011, 22:51
In poza din imagine : https://picasaweb.google.com/paun61/RadiatorCuRacireUlei?authkey=Gv1sRgCNuVsO_4te3lQg# 5615193992179318306 ,este insemnat printr-o sageata orificiul prin care intra aer in filtru ,orificiul are o bucsa la interior (din fabrica ) care ii micsoreaza debitul de aer .Ieri am scos bucsa si am plecat la drum ,masina tragea mai bine ,dar azi dimineata nu a vrut sa mai porneasca nici de a dracu.am crezut ca e de la ulei,dar nu uleiul a fost cauza, a venit socrul meu (care a fost tractorist ) a astupat (aproape complet ) orificiul pe unde intra aer la filtru si masina a pornit la sfert .Am ramas cam mut,bineinteles ca am montat la loc bucsa respectiva.
Cred ca raportul aer - combustibil e foarte important ,iar uleiul ars , cere aer mai putin la pornire.

cos
6th June 2011, 23:04
Daca crezi ca masina trage mai bine cu admisia aerului mai larga cind motorul e cald , monteaza-i o clapeta , gen clapeta de soc .

Paun Ion
7th June 2011, 21:43
In poza din imagine : https://picasaweb.google.com/paun61/RadiatorCuRacireUlei?authkey=Gv1sRgCNuVsO_4te3lQg# 5615193992179318306 ,este insemnat printr-o sageata orificiul prin care intra aer in filtru ,orificiul are o bucsa la interior (din fabrica ) care ii micsoreaza debitul de aer .Ieri am scos bucsa si am plecat la drum ,masina tragea mai bine ,dar azi dimineata nu a vrut sa mai porneasca nici de a dracu.am crezut ca e de la ulei,dar nu uleiul a fost cauza, a venit socrul meu (care a fost tractorist ) a astupat (aproape complet ) orificiul pe unde intra aer la filtru si masina a pornit la sfert .Am ramas cam mut,bineinteles ca am montat la loc bucsa respectiva.
Cred ca raportul aer - combustibil e foarte important ,iar uleiul ars , cere aer mai putin la pornire.

.................................................. ...............................................
Nu reductia de la filtrul de aer era de vina ,nici azi nu a pornit ,concentratia de ulei 100% fara nici un adaus de fluidizare cred ca e de vina (nu mai porneste doar cu ulei simplu dimineata ,dupa ce reusesc sa o pornesc dimineata ,ziua nu mai e problema ) ,pe seara am oprit motorul ,am bagat furtunul de alimentare intr-un pet de 2 litri plin cu motorina ,apoi am pornit motorul din nou si am asteptat pina a supt toata motorina in filtru si pompa ,sa vedem cum va porni miine ?

cos
8th June 2011, 00:26
Cred ca asa afli ca acest detaliu in exploatare ti-a scapat . 'Ceilalti '
, de prin alte lumi , care folosesc ulei ce orice natura ca si combustibil nu-l folosesc in motorul nemodificat in instalatia de alimentare ...

Paun Ion
8th June 2011, 08:11
Cred ca asa afli ca acest detaliu in exploatare ti-a scapat . 'Ceilalti '
, de prin alte lumi , care folosesc ulei ce orice natura ca si combustibil nu-l folosesc in motorul nemodificat in instalatia de alimentare ...

Toata viata invatam ,uni mai spun si altora ,alti tin doar pentru ei.Eu am vrut sa ii testez limita pe alimentare ,sti vorba aia ,OMUL DIN GRESELI INVATA.eu invat de la tine ,altu de la mine si tot asa. Noroc ca motoare diesel clasice ,au ramas putine in exploatare,ca daca mergea si la astea noi ? era jale ,dadeai cu tunul dupa ulei ars si nu gaseai.Am citit undeva (pe siteurile indicate la pagina precedenta ,cineva recomanda pentru mercedes 300 D ,un procent de 70% ulei si restul motorina sau gaz ,raportul indicat e super si cred ca nu e nevoie sa modifici nimic ,tinind cont ca eu am mers cu un amestec de 10 litri ulei si restul gaz,iar apoi doar cu ulei simplu .(dar cu ulei simplu trebuiesc unele modificari facute).

cos
8th June 2011, 09:46
Da , probabil ca s-a atins limita la raportul ulei-solvent , la o anume temperatura .De aici incepe sa mearga greu .

Pentru ca discutia e pe un subiect exclusivist si sint foarte putini interesati , postez aici oferta de donatie a cantitatii de 50-60 litri de ulei de fastfood , amestecuri de diverse uleiuri comestibile uzate , cu tot cu recipiente . Singura conditie e sa fie luate de doritor in limita perimetrului frumosului oras in care salasluiesc ...

wld
8th June 2011, 11:14
Am testat cateva mii de km o proportie de 1/1 ulei ars de motor cu motorina.
Uleiul a fost filtrat grosier, mai intai prin decantare apoi prin sita speciala de combustibil. Masina are injectie indirecta, sistem de alimentare cu pompa rotativa Bosch, recunoscut ca cel mai tolerant la amestecuri fanteziste.
Amestecul este viabil, motorul nu simte ca nu merge cu motorina, ba chiar trage putin mai bine la anumite turatii.

Dezavantajul e ca se infunda diuzele injectoarelor. Cel putin in cazul meu, dupa 5-6000km trebuie desfacute si curatate. Primul simptom este pornirea la rece mai greoaie, apoi incepe sa fumege mai mult decat normal, apoi creste consumul.

In concluzie amestecul nu merita folosit decat daca puteti face singuri curatarea diuzelor, altfel costul acestei operatiuni egaleaza castigul.

alex_pajero
8th June 2011, 12:06
WLD are dreptate, si asa cum spunea si PAUN ION unii spun si celorlalti alti tin numai pentru ei, mai rau fac unii care mai bine nu ar spune nimik in loc sa spuna ca merge fara probleme cu acest amestec de ani de zile fara absolut nicio problema. Eu am mai spus-o si o mai spun ca sa nu patesca si alti ca mine, NU MERITA(aici ma refer numai la uleiul ars de motor in combinatie cu motorina 1 : 1 ), am f*** 3 injectoare din 4 in numai 4000km in conditiile in care uleiul in treceam inainte de a-l baga in rezervor, prin numai putin de 8 filtre iar masina in speta este un pajero mk2 cu motor 4d56. Asa ca uitati de uleiul de motor...

wld
8th June 2011, 14:40
La mine nu s-au stricat injectoarele. S-a depus ceva pe diuze, dar le-am desfacut si curatat fara sa fie nevoie sa le inlocuiesc. Injectoarele erau perfecte inainte de a incepe sa folosesc uleiul de motor, ba chiar au mai suportat si alte amestecuri bazate pe ulei de gatit. Poate ca niste injectoare uzate nu s-ar mai fi putut recupera.

Paun Ion
8th June 2011, 23:56
.................................................. ...............................................
Nu reductia de la filtrul de aer era de vina ,nici azi nu a pornit ,concentratia de ulei 100% fara nici un adaus de fluidizare cred ca e de vina (nu mai porneste doar cu ulei simplu dimineata ,dupa ce reusesc sa o pornesc dimineata ,ziua nu mai e problema ) ,pe seara am oprit motorul ,am bagat furtunul de alimentare intr-un pet de 2 litri plin cu motorina ,apoi am pornit motorul din nou si am asteptat pina a supt toata motorina in filtru si pompa ,sa vedem cum va porni miine ?

.................................................. .................................................
Nu a pornit dimineata (cu motorina in pompa si filtru )
Posibile cauze ,
1 .releu buji nu lucreaza
2. Mai multe buji arse
3.Presiunea la iesirea din pompa de injectie, mai mica decit presiunea la care este reglat injectorul , cauze :(elementi pompa uzati,sau supapele din pompa scapa presiune ) (iau in calcul si aspectul asta, pentru ca toate belelele au inceput atunci cind am bagat in rezervor spalatura cu gazolina din instalatia de filtrare a uleiului.
Masina merge bine 10 km ,apoi nu mai trage si daca o las pe liber se opreste motorul,apoi porneste greu.
.................................................. ..................
De 2 saptamini tot caut un manometru (de la aproximativ 50 bari pina la vreo 150 de bari ) pe care sa il montez la fiecare capat al conductelor (in locul injectoarelor ) (cu motorul pornit la relantiu iti dai seama ce poate pompa de injectie ) sau mai se poate face o simulare foarte apropiata de realitate si dind la automat si montind manometru pe fiecare connducta in locul injectorului ,iar celelante injectoare montate pe masina ,dar cu conductele NE - insurubate pe injectoare. Asa vezi real cit scoate pompa si poti compara cu ce regalj ai la injector.Un ceas dinasta te scuteste de niste sute de ron date la pompagiu pentru verificari .Verifici tu direct si mergi la pompagiu doar daca e neaparata nevoie
.................................................. ........................
Nu gasesc ,stiam pe unu ,am fost la el ,la vandut pe nimica toata si a dat bani pe bautura
.................................................. .........
in orice caz am de lucru zilele astea,,cam suspectez ca torohina care a spalat filtrele din instalatia artizanala ,a afectat grav elementi la pompa .
Vom vedea,
Sa va urez rezervoare pline ?
Facem haz de necaz.
.................................................. ....
Am mai vazut ceva ,surubul returului care pleaca din pompa are o gaura foarte mica (bagi un ac pe ea ) ,daca returul nu lucreaza normal ? motorul nu trage ,am patit demult pe o pompa rotativa (e posibil ca viscozitatea foarte mare , sa afecteze bunul mers al pompei )
Multe semne de intrebare,vom vedea.
Salut

zep
9th June 2011, 07:26
amorseaza pompa si vezi daca porneste
am patit ceva similar
garniturile de la pompa erau uzare si pompa tragea aer fals , nu umbla la diuza pusa pe retur , acolo e locul ei .
pune cate o bucata de furtun transparent la pompa de injectie si pe tur si pe retur si vezi dimineata daca se aduna aer in furtun , atunci treaba e clara .

Paun Ion
10th June 2011, 00:39
Putin mai devreme am terminat reparatia
3 buji nu lucrau cind puneai contactul (daca le verificai independent cu un fir pus la plus ,se aprindeau ,sa rezolvat ,am scos priza de la releu am pus-o la loc ,probabil contact imperfect,preventiv am facut si 2 punti la bujiile care nu lucrau.
Injectoarele
La reparatia trecuta cind inca mai foloseam in amestec gaz lampant ,cind am dat jos injectoarele am vazut o chestie tare ciudata , sub injectoare exista o saiba (e valabil la toate motoarele clasice cu anticamera) ,saiba e gaurita la mijloc ,pentru a lasa loc jetului de motorina sa patrunda in anticamera , la un injector am gasit gaura din saiba astupata cu calamina ,un strat subtire de calamina, iar deasupra lui baltea ulei ,am impins cu o sula la centru saibei si sa spart stratul de calamina ,iar uleiul a curs mai jos in anticamera ,DECI VIZIBIL ULEIUL NU PUTEA COBORI IN ANTICAMERA,DACA NU SPARGEAI DOPUL DIN CALAMINA
Acum cind am demontat injectoarele ,5 saibe aveau gaura astupata cu calamina,nu inteleg cum de mai mergea masina (nu stiu daca atunci cind motorul merge jetul de ulei mai trece prin gaura din saiba.) (nu stiu cind se formeaza dopul ?)(in mod normal cind motorul functioneaza crusta din calamina ar trebui sa o sparga presiunea creata de piston cind ajunge in punctul superior ) (aici am o mare dilema cu dopul care se formeaza pe saiba )

Acum am rezolvat problema cu bujiile ,am scos injectoarele, le-am demontat ,le-am spalat in benzina intii ,apoi le-am clatit in motorina ,dupa care le-am asamblat (dar nu le-am montat in chiuloasa ),am curatat locasul injectorului ,am scos saibele care sint sub injector si le-am curatat de calamina,am montat totul la loc,mai putin injectoarele,am dat la automat pina a inceput sa curga din conducte ulei ,apoi am montat si injectoarele (injectoarele le-am montat dupa ce am dat la automat ,pentru a se invirti motorul mai usor.

Am verificat si supapele elementilor,am dat la automat fara conducte montate ,sa umplut locasul unde vine conducta cu ulei ,am sters uleiul si am verificat vizual dupa o ora daca a crescut nivelul in locasul unde se monteaza conductele pe pompa.Nu crescuse deloc nivelul uleiului (deci supapele sint bune)(daca supapele sint bune ? banuiesc ca si elementi sint buni),am avut noroc, atunci cind am bagat torohina am schimbat vreo 10 filtre,probabil ca o mare parte din mizerie a preluat-o filtrele.

Nu am avut la dispozitie ,dispozitiv pentru a verifica injectoarele ,dupa ce au fost curatate
Nu am suplimentat cu motorina sau gaz ,pentru fluidizare.
Masina a pornit imediat ce sau amorsat injectoarele
La reparatia asta au fost 2 defectiuni
1. bujiile
2. injectoarele
Daca nu era problema bujiilor ,masina tot intra in reparatie ,din cauza lipsei de putere.
.
Ca o concluzie ,cred ca la aproximativ 100 litri ulei consumat (mai mult sau mai putin ) trebuiesc curatate injectoarele
Chiar spunea cineva mai sus despre obligativitatea curatiri injectoarelor la intervale foarte scurte.

Cel putin despre curatirea injectoarelor la intervale scurte ,acum sint si eu convins ca e foarte necesar. Asa elimini si mizeria si dopul , care se formeaza la saiba injectorului,,Probabil ca de aici apare si lipsa de putere a masini .
Am avut o discutie cu un prieten ,el spunea ca o pompa buna in linie de cobra (Mercedes W123) scoate pe element 500 bari.Nu il contrazic pentru ca nu am informati ,oare chiar asa sa fie ?

Paun Ion
10th June 2011, 20:53
Pentru cine nu isi repara singur masina ,nu recomand sub nici-o forma folosirea uleiului ars.Toate interventiile facute asupra masini au fost facute de mine(in afara de testarea la prima reparatie a injectoarelor)( costuri 6 injectoare X 10 ron/buc = 60 ron) , dar am fost ajutat telefonic de prieteni priceputi, (ma pricep si eu ,dar in ultimi ani ,am pus cam rar mina pe o cheie mecanica )DACA ERA SA MERG LA SERVICE ? ERA JALEEEE ,dadeam foc la masina de mult .Lucrarile pentru remedierea defectiunilor (mai ales ca eu am bagat si torohina in rezervor) au fost multe ,Masina a intrat de 2 ori in verificari(in ultima luna ) ,pai cele 2 reparati (foarte multe verificari) depaseau lejer 1000 ron (depinde de service unde duci masina) si se putea ajunge chiar la 2000 ron .Plus timpul pierdut ,programari,pacaleli ale mecanicilor ,ca in ziua de azi lumea e plina de excroci,real pierderile sint mult mai mari,mai ales atunci cind ai nevoie de masina in fiecare zi.Pentru mine a fost si inca este un test (pe bani mei,pe stresul meu) ,voi continua sa folosesc uleiul ,dar cind i-mi voi reveni financiar (daca i-mi voi mai reveni ) ,voi reduce mult din procentul de ulei ars,oricum odata cu venirea frigului ,va fi obligatoriu sa reduc .Pentru mine subiectul este inchis ,daca cineva ma va intreba ceva referitor la acest experiment (ceva ce probabil am omis sa scriu) ii voi da detali ,daca le am.
Va doresc rezervoare pline, cu ce vreti voi.

ionutt daniel
11th June 2011, 19:18
Ma bucur ca ai ajuns la concluzia mea, acelasi lucru l-a avut si a mea, calamina in varful injectoarelor, crusta foarte tare, sparta cu un electrod... Nu recomand ulei de motor tocmai din aceasta cauza, probabil ulei de transformator, vegetal sau alte tipuri, combinat cu motorina nu produce aceeasi calamina.

Dacus_Malus
13th June 2011, 09:34
10% sau 20% ulei de motor , si restul motorina => nu produce calamina, masina merge perfect....
bafta!

Alin
13th June 2011, 13:01
Mda,si eu am avut calamina pe saibele din camera de precombustie.Am scos injectoarele si le-am dat la verificat,pe duze nu se vedeau depuneri de calamina dar totusi din 6 duze 4 au fost schimbate,s-au reglat injectoarele si mi-au fost trimise inapoi.Am curatat cu destul de mult chin calamina din camera de precombustie ocazie cu care am observat ca nu toate injectoarele aveau acele saibe de care vorbea colegul mai sus.Am cumparat saibele acelea , scaune de injectoare si saibele de la retur si le-am schimbat.Toate aceste saibe si scaune de injectoare au fost schimbate cu piese OEM Toyota.
Am pornit la aceasta operatiune deoarece masina scotea foarte mult fum si nu mai tragea deloc , parca era o caruta iar consumul sarea de 15% in afara orasului.Acum consuma in jur de 13-14% in oras:grin: dar...am renuntat la amestecul de motorina+ulei ars de motor.

tarabostes
15th June 2011, 01:21
Cei care au folosit ulei vegetal nears au patit la fel?

Paun Ion
16th June 2011, 06:45
Cei care au folosit ulei vegetal nears au patit la fel?
Cu multi ani in urma am folosit ulei de gatit in locul motorinei (era mai ieftin in magazine decit motorina ),nu a fost nevoie sa curat sistemul de injectie,uleiul il luam din magazin si il bagam in rezervor simplu ,fara nici-un amestec sau filtrare,am mers o vara cu ulei de floarea soarelui . Masina in care bagam uleiul avea pompa de injectie , rotativa.

Eugen Remus Cucu
22nd June 2011, 15:24
Salutare.

Am cititi topicul asta cap-coada, din cate am observat topicul a degenerat din 'Functionarea unui motor diesel cu ulei vegetal" in "Functionarea unui motor diesel cu ulei ars".Ma intereseaza destul de mult subiectul totusi poate cineva concluziona din experienta proprie nu din auzite sau citite pe google;poate functiona un motor diesel cu ulei vegetal fara sa ii fie afectate performantele,fiabilitatea si cu un raport pret pe litru mai mic decat pertul actual al motorinei ? Si daca da, ce anume a implicat concret modificarea sistemului de alimentare (daca a fost cazul), costul modificarilor si costul carburantului (uleiului) eventual firma distribuitoare.

Va multumesc.

Paun Ion
24th June 2011, 11:46
Salutare.

Am cititi topicul asta cap-coada, din cate am observat topicul a degenerat din 'Functionarea unui motor diesel cu ulei vegetal" in "Functionarea unui motor diesel cu ulei ars".Ma intereseaza destul de mult subiectul totusi poate cineva concluziona din experienta proprie nu din auzite sau citite pe google;poate functiona un motor diesel cu ulei vegetal fara sa ii fie afectate performantele,fiabilitatea si cu un raport pret pe litru mai mic decat pertul actual al motorinei ? Si daca da, ce anume a implicat concret modificarea sistemului de alimentare (daca a fost cazul), costul modificarilor si costul carburantului (uleiului) eventual firma distribuitoare.

Va multumesc.
.................................................. ....................................
Motoarele clasice cu pompa rotativa si in linie merg perfect,cu ulei vegetal,problema e ,UNDE GASESTI ULEI VEGETAL CONVENABIL LA PRET?
,AR FI BUN UN INCALZITOR PENTRU ULEIUL CARE INTRA IN POMPA,bineinteles ca raspunsul se refera la un consum in perioada veri, NU IARNA.

luck33ro
18th August 2011, 08:03
Sunt curios daca foloseste cineva la noi si unde gasesc o statie in Buuresti sau imprejurimi?

alex_pajero
18th August 2011, 12:41
Salut, cateva discutii legate de combustibili alternativi vei gasii aici http://forum.club4x4.ro/showthread.php?54218-Functionarea-unui-motor-diesel-cu-ulei-vegetal , cat despre o pompa de la care ai putea alimenta doar cu biodiesel nu cred ca vei gasii mai aproape de Germania :grin: .

luck33ro
18th August 2011, 16:53
Avand in vedere ca uleiul din comert depaseste 7 lei/l cred ca discutiile despre el nu-si mai au rostul... Cum ramane cu Biodieselul ? La noi inca nu exista nici macar o statie care sa vanda asa ceva... :ang2

luck33ro
18th August 2011, 16:56
Mercic, dau o fuga sa aduc o garnitura de tren din germanika cu prima ocazie :grin:

zep
18th August 2011, 19:54
uleiul in comert este 5.1 lei

sommelier
18th August 2011, 20:10
un site foarte bine "dotat"cu informatii:
http://www.frybrid.com/index.htm

luck33ro
18th August 2011, 21:20
uleiul in comert este 5.1 lei
Care ulei este 5,1 lei? Nici ala de rapita nu cred ca e atat la noi... :al

spike
18th August 2011, 22:37
din cate am auzit nu ar fi bine sa folosim biodiesel decat la motoare de ultima generatie.

luck33ro
18th August 2011, 22:38
Cred ca este exact invers :wink:

sommelier
19th August 2011, 01:40
Petul real al unui litru de ulei reciclat ce poate fi folosit pe post de combustibil in instalatiile speciale (http://www.frybrid.com/index.htm) este undeva la 0.40 euro/L. Problema este alta, de unde se poate cumpara?

luck33ro
19th August 2011, 07:23
Nu ai de unde, doar daca ti-l prepari singur :x

razvan
22nd August 2011, 15:51
Dupa 45 de pagini ale acestui topic pentru mine a devenit foarte clar:
uleiul ars nu are ce cauta in rezervor. Prin filtrare scoti impuritatile dar ce faci cu toti compusii (sau ''descompusii") din urma arderii uleiului vegetal. Toate chestiile alea lipicioase care abia asteapta sa se depuna undeva. Daca am utiliza doar ulei vegetal curat ar fi alta poveste dar cum este mai scump ca motorina.....
Eu nu mi-as bate joc de masina doar pentru experiente de laborator. Am bani merg, nu am, stau.
Oricum masinile noastre sunt trecute bine de prima tinerete asa ca doar asta le mai lipsea.
Cu ani in urma am cumparat un BMW benzinar care statea pe dreapta de foarte mult timp. Nu aveti ideea cam cum arata, mirosea si cat de lipicioasa era benzina.
Singura grija pe care am avut-o mereu a fost sa pun din cand in cand in rezervor putin gaz sau alcool tehnic ca sa scot apa. In rest.....astia sunt combustibilii de pe la noi.

romeo65
22nd August 2011, 22:11
Buna ziua, vreau si eu sa stiu ce ulei imi recomandati pentru un nissan patrol gr y61.as vrea sa stiu care este cel mai bun ulei pentru modelul respectiv
multumesc anticipat

Max
22nd August 2011, 23:07
Buna ziua, vreau si eu sa stiu ce ulei imi recomandati pentru un nissan patrol gr y61.as vrea sa stiu care este cel mai bun ulei pentru modelul respectiv
multumesc anticipat

1. Va rog sa cititi si sa respectati regulamentul acestui forum.

2. Ati cititi titlul acestui topic? Daca da, ce legatura are intrebarea dumneavoastra cu subiectul acestui topic?

Astral
22nd August 2011, 23:41
multumesc anticipat

Vezi aici.......avem sectiuni dedicate fiecarei marci.......
http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50176-Ce-tip-de-ulei-motor-folositi-la-Y61&highlight=ulei+motor

Ida
11th September 2011, 14:54
salutare tuturor nu am mai intrat de mult timp pe acest topic asa ca am sa va spun acuma parerea mea si pataniile mele cu uleiu asta ars:) In mare sunt multumit adica cam 90% multumit de cand am aflat de acest amestec cu uleiu de motor am folosit 200 litri in cap mai am vro 7 litri si is 200 in cap de ulei ars desigur uneori faceam 50-50 alteori 30-70 a fost chiar si cand am folosit doar ulei fara motorina ca prima impresie dupa 200 litri folositi am o impresie foarte foarte buna 1 motorul e silentios 2 ies undeva probabil la 1 leu litru medie ma refer 3 ma plimb fara sa fac vreo economie oricand si oriunde gen ma duc pana in coltul blocului la magazin cu masina. ca si inconveniente ar fi de punctat ca una din garniturile de la pompa de injectie a cedat incet da sigur in sensu ca la inceput curgea cate un strop pana a inceput sa curga contiinu si daca mergeam pana la un magazin sau doar porneam motorul toata ''motorina'' din pompa curgea afara in urmatoarele 2 minute aproximativ un litru la fiecare pornire. bun am dat distributia jos cu ocazia asta am cumparat alta am dat pompa jos si urmeaza luni NR maine sa o duc la pompagiu sa o verifice si sa ii puna toate garniturile noi oricum eu nu sunt 100% sigur ca defectiunea se datoreaza uleiului cu care merg mai ales ca garnitura cu pricina e la soc care nu functioneaza de cand am luat masina:) si daca ar fi putin imi pasa tinand cont ca operatiunea de verificare si pus garniturile ma costa 170 lei pe cand economia facuta de mine circuland cu ulei de motor este de aproape 1100:)) totodata mandria fiind mare si ca am reusit sa inving sistemult asta corupt si defectuos unde un litru de motorina a ajuns sa coste mai mult ca in germania deci in alta ordine de ideii eu recomand cu taria folosirea uleiului de motor ca combustibil cel putin pana la lasarea frigului :)

PS: Masina mea GOLF MK1 16 D simplu :P mai nou masina cu care circul zi de zi:)

pintilie
21st September 2011, 14:11
Am ars si io ulei ars decantat si filtrat in amestec functie de caldura.
La 30 grade 30% motorina si a fost absolut OK,era chiar mai silentios.
Poate o usoara pierdere de putere,dar cred ca numai impresie.
Iarna pun benzina 5-10% la fiecare plin de motorina si 20-30 % ulei ars daca am.

abrudila
22nd September 2011, 09:21
as vrea sa stiu daca a folosit cineva pacura in amestec cu motorina ???

Dacus_Malus
22nd September 2011, 12:03
eu am mers toata vara cu amestec ulei/,motorina
dar am pus maxim 10..15% ulei ars si filtrat in motorina
totul e ok, am mers fara probleme.

zep
23rd September 2011, 00:11
@ abrudila
acum 2 ani o intreaga flota de bascule 8x4 volvo noi noute au mers cu pacura in amestec cu motorina si intr-o singura luna au cazut toate
nu retin ce s-a defectat insa stiu ca au avut probleme cu ele pt ca reprezentanta nu a vrut sa le repare in garantie pe motiv de folosire combustibil neadecvat '
concluzia e ca la basculele volvo nu merge , banuiesc ca nici la altceva

Paun Ion
23rd September 2011, 18:36
Merg pe reteta lui Ionut Daniel de vreo 2 luni , 18l motorina si 5 benzina la un total de 60 l amestec.
In varianta mea ,la un bidon cu volumul de 12 litri ,bag 3,5 litri motorina ,1 litru benzina si restul 7,5 litri ulei ars,motorul are incalzitor de carburant din fabrica ,am facut o modificare ,am inlocuit saibele de sub injectoare cu altele care aveau gaura mult mai larga (de la Mercedes bot de cal ,motor de 2200D ) ,pentru a evita astuparea orificiului .Tractez o remorca de 1 tona aproape in fiecare zi, sint multumit ,pina zilele trecute am mers fara tremostat (motorul meu merge mai cald cu amestecul asta,)acum citeva zile am montat termostatul la loc ,,anul trecut in vara cu termostatul montat , la drum drept fara remorca, la viteza de croaziera de 90/km statea temperature la 80 de grade ,acuma in aceleasi conditi ,temperature sta la 90 de grade,,am dat din nou termostatul jos ,voi continua sa merg fara el ,am mai multe posibilitati sa controlez temperature motorului daca nu am termostatul montat pe masina,2 ventilatoare actionate manual si daca e nevoie suplimentar, folosesc si incalzirea din cabina ,dau detaliile astea pentru ca tractez des o remorca ,de multe ori in panta cu incarcatura.Eu sincer sint multumit de reteta lui Daniel,am intrat in regim normal ,nu mai am probleme.Multa sanatate la toata lumea si lui Daniel multumiri pentru reteta. (ocazional am mai bagat si cite o pastila de naftalina ) nu pot spune convins ca se vad imbunatatiri ,dar nici mai prost nu merge.
Sa vedem cum filtram in iarna ? eu am o hala neincalzita,,ma gindesc sa fac o incinta izolata ,mica cit un wc (camera de filtrare ) cu pereti din placi de polistiren.
Specific ca motorul meu se preteaza foarte bine la combustibili de genul asta ,nu sfatuiesc pe alti sa i-mi urmeze exemplul .
Acum 2 luni cind am trecut pe reteta lui Daniel am schimbat si toate duzele ,erau varza , din cauza ca mergeam doar cu ulei ars. (nu am pus duze noi ,am schimbat cu niste diuze vechi ,dar , care pulverizau foarte bine .

Inainte sa schimb diuzele am consumat la 750km cam 100 litri (chiar atunci trecusem pe reteta lui Daniel) dupa ce am schimbat diuzele ,tot la 750km am avut un consum 60 litri ,in perioada ultimelor 2 luni consumul nu sa modificat. Cred ca am mers in ultimele 2 luni intre 5 si 6 mii de km.

Prefer sa amestec cantitati mici ,cit folosesc in ziua respectiva,am banuiala ca daca umplu rezervorul si tin masina citeva zile parcata , amestecurile se separa in straturi ,este doar o banuiala ,pe parcursul celor 2 luni am avut rezervorul de citeva ori plin si au fost niste semnale care m-au facut sa am banuiala asta ,dar nu de fiecare data ,cind a fost plin . Preventiv am hotarit sa alimentez doar cit consum in ziua respectiva. In ultimul timp folosesc alta varianta ,daca trec de portia de 12 litri alimentata dimineata ? ,am in portbagaj 15 litri ulei filtrat ,iar amestecul il fac pe drum . Uneori in compozitia amestecului apare si uleiul hidraulic .

cyu
26th September 2011, 00:09
Salut! interesanta discutia eu am folosit in 2007-2008 ulei vegetal de rapita in nissan y60 rd28t. atunci umblam mult in germania dupa mashini si tractam cu el si o platforma iar uleiul de rapita de la supermarket era cam 80 euro centi/ pe litru pe cand motorina pe atunci 1.32 eur/litru. singura problema a fost ca uleiul vegatal ataca cauciucul garnitruii de la pompa de injectie dar l-am inlocuit cu silicon si nu a mai fost nici o problema . am rulat cam 100000 km cu ulei vegetal pur iar acuma masina are cam 550000 km si inca merge ( fumega un pic la rece dar asta este e ceva normal pt un motro de varsta lui ) :grin:. dati bataie uleiul vegetal si derivatii din acesta sunt viitorul! :br

abrudila
26th September 2011, 22:54
@ abrudila
acum 2 ani o intreaga flota de bascule 8x4 volvo noi noute au mers cu pacura in amestec cu motorina si intr-o singura luna au cazut toate
nu retin ce s-a defectat insa stiu ca au avut probleme cu ele pt ca reprezentanta nu a vrut sa le repare in garantie pe motiv de folosire combustibil neadecvat '
concluzia e ca la basculele volvo nu merge , banuiesc ca nici la altceva
acum 2 ani acele volvo-uri erau NOI, masina mea, acum doi ani avea 20 de ani.
sunt ferm convins ca nici o masina de acum 2 ani nu ar merge cu amestec de motorina si altceva.
oricum , multumesc de parerea exprimata.
daca e cineva care a incercat si pacura in amestec....

karyboy85
29th November 2011, 12:59
In primul rand Buna ziua tuturor.
Am citit toate experientele dumnavoastra in legatura cu ulei de motor+motorina in diferite concentratii. In ultimele zile am facut si eu o proba pe un opel kadett din 1986 1,6D pompa rotativa Bosch ,am mers doar 10 km sa vad cum merge si mergea bine. Am folosit ulei 100% fara motorina. Citind forumul am dat seama ca dupa cateva mii de km se depune calamina :( nu ma mir , dar cred ca exista o solutie inca nu am facut proba . Pe youtube sunt mai multe filmulete in legatura cum trebuie folosit uleiul de motor! http://www.youtube.com/watch?v=EsHbjUgaMkw&feature=related in primul rand ,trebuie filtrat si apoi incalzit intrun recipient in jur de 370 C ,iar vaporii de ulei racit (condenzat ) in alt recipient. Rezultatul se numeste Light oil care este mai subtire si mult mai curata.
Am mai citit pe un forum ca la fiecare litru de ulei ars de motor se poate obtine 0.5-0.8L de light oil restul fiind impuritati , ramane ceva pasta de genul ca asfaltul cald. Eu cred ca asa se poate elimina formarea calaminei !!! Sper ca v-am ajutat cu ceva ;) ,daca cineva o face inaintea mea va rog sa scrie opiniile :)

zep
29th November 2011, 17:35
foarte interesant si simplu
ideea e buna si merita incercata
ceva idei, cum putem incalzi uleiul ?

karyboy85
29th November 2011, 22:22
unu pe youtube incalzeste sistemul cu arzator de ulei ,asa nu are cost suplimentar, dar asa o parte din ulei uzat de motor se duce pentru a incalzi sistemul. O alta solutie ar fi electric , dar nu stiu exact cat ar costa. Am vazut sisteme care aveau o putere intre 2- 6 KW si cel de 6 producea 5 litrii asta inseamna un consum de 6kw/h la pretul actual costa 6*0.5=3 ron (teoretic), pana cand nu probez nu stiu date clare, cu gaz nu cred ca este rentabil, acuma caut o cucta veche de aluminiu ca sa sudez o conducta pe ea care va trece prin apa calda ,dar momentan nu gasesc :( cine are ceva idei ,sa faca o proba cu cateva litrii sa vedem cum merge motorul ;) http://www.energeticforum.com/renewable-energy/7040-how-turn-plastic-waste-into-diesel-fuel-cheaply.html aici gasiti un sistem care foloseste plastic si transforma in combustibil principiul fiind acelasi ,incalzeste si destiilleaza

Paun Ion
2nd December 2011, 11:13
Bravo nene , buna informare ai postat , ai ridicat la alt nivel discutiile pe tema asta ,multumesc pentru clip,
Un prieten are o instalatie asemanatoare cu cea din clip (am vazut-o) ,o folosea pe timpul lui nea Nicu ,cind pinza freatica din zona unde locuieste era saturata cu petrol (locuieste in apropierea unei rafinari ) (e testata si functionala)In vara ma gindeam si eu la distileria asta ,am citit ca la 350 de grade se vaporizeaza uleiul ars . aveam o dilema (pe care o am si acuma ,cum ridic temperatura in cazan ,fara sa poluez excesiv si fara costuri prea mari.Am spus ,,fara sa poluez excesiv ,pentru ca ma gindesc sa ridic temperature in cazan tot cu ulei ars .Tot in vara ,am vrut sa o iau ,mi-o da degeaba ,dar am renuntat ,nu stiam rentabilitatea , In primavara incerc si eu .

karyboy85
2nd December 2011, 12:45
Salut Paul , nu ai pentru ce. si eu multumesc ideiile tuturor . Am si eu o intrebare in legatura cu diuzele din injectoare. Se poate curata pe ele? sau neaparat trebuie schimbate ? calamina se depune pe acul injectorului sau doar pe afara ? mersi . Eu a-si incalzii uleiul cu curent electric in primul rand ca sa vad daca e rentabil , sau daca ai ulei mult poti face un arzator babington http://www.youtube.com/watch?v=IpAxdUanbkY&feature=related

Paun Ion
3rd December 2011, 15:38
Salut Paul , nu ai pentru ce. si eu multumesc ideiile tuturor . Am si eu o intrebare in legatura cu diuzele din injectoare. Se poate curata pe ele? sau neaparat trebuie schimbate ? calamina se depune pe acul injectorului sau doar pe afara ? mersi . Eu a-si incalzii uleiul cu curent electric in primul rand ca sa vad daca e rentabil , sau daca ai ulei mult poti face un arzator babington http://www.youtube.com/watch?v=IpAxdUanbkY&feature=related

Salut Karyboy85 ,Daca mergi cu ulei ars ? diuzele trebuiesc date jos si curatate manual ,prin spalare si suflare cu aer .Dar asta e o rezolvare in procente foarte mici ,de regula pui alte diuze si ai rezolvat problema .Sa iti dau un exemplu ,La mine din cauza concentratiei mare de ulei care venea in anticamera ,procent 100% , gaura din saiba de sub injector se micsora din ce in ce mai mult pina ajungea sa se astupe ,cind gaura devenea prea mica ,afecta forma jetului de ulei ,care pleca din diuza ,rezultat ?? ,in loc sa avem o pulverizare fina ? aveam un jet cu stropi mari ,rezulta o ardere proasta ,dar situatia evolua si mai rau nu raminea asa .Arderea proasta ,era si incompleta ,asa ca , micuta gaura ramasa ,se astupa de tot cu calamina .Rezultat , masina nu mai tragea deloc ,abia ajungeam cu ea acasa. Demontam injectoarele le spalam cu benzina ,apoi cind la asamblam (diuza,supapa si arcul ) ,le clateam in motorina (este foarte indicat sa fie clatite in motorina ,inainte de a fi montate ,asa va avea ungere la pornire , (daca sint spalate doar cu benzina ,piesele se vor usca rapid si pot ramine blocate in injector ) (ma refer la acul din diuza ) Cind am facut rost de saibe cu gaura interioara mai mare (de bot de cal ) am fost bucuros si timpul pina a trebuit sa umblu iar la injectoare sa marit mult .Dar !!!! cind am demontat injectoarele, a aparut alta problema .Saiba de sub injector ,face si o protectie termica (protejeaza capatul inferior al injectorului de calamina care se depune ) cred ca corpul exterior al injectorului nu este identic ca material cu diuza ,la aceiasi temperature ,cele 2 materiale se dilata diferit .De cind am pus saibe cu diametru marit diuza iese doar cu ciocanu din injector ,suprafata dintre diuza si injector se incarca de calamina (cind foloseam saibe cu gaura mica ? nu se intimpla asa.Un alt inconvenient al saibi cu gaura marita este : din cauza temperaturi marite ,am demontat diuze cu partea exterioara albastrita , de temperatura care loveste acum in diuza direct.Asta poate insemna si o dilatare a gauri pe unde iese jetul si automat un jet cu particule mai mari si cantitate mai mare . Cu alte cuvinte : consum marit ,putere micsorata ,dar intervale mai rare de curatare.Ca o concluzie :daca motorul nu mai trage bine ,insa merge rotund nu merge neregulat ,inseamna ca diuzele nu sint infundate , problema fiind doar la saiba,care sa astupat cu calamina.In timp , insa apar alte uzuri ,eu din primavara pina acuma am uzat 3 seturi de diuze , dar nici-o data nu am pus noi ,decit tot sh. ,iar cind a venit frigul nu a mai pornit ,sau dus si elementi la pompa ,iar acuma mai nou am incercat o combinatie si cred ca nu mai am nici compresie in motor (trebuie sa pun un manometru pe el ) (bine motorul asta l-am fiert de vreo 6 ori in 2 ani ,sa lasat si cu o garnitura de chiuloasa schimbata si deci nu prea stiu pa ce sa dau vina deocamdata ). Dar din primavara pina acuma ? cred ca am consumat vreo 1,5 tone de ulei ars (daca ar fi sa transformam la pretul de la pompa al motorinei ,rezulta vreo 7500ron (uleiul nu ma costat nimic )Un motor complet sh. ma duce undeva ? intre 200 eur si maxim 500 eur ,adica maxim 2000 ron ,tot rezulta un cistig de aproximativ 5000 ron. Daca mergeam in amestec de 50% motorina cu ulei ars ,cred ca nu aveam nici-o problema citiva ani . (doar cu interventi rare la saiba de sub injector ) Dar asta cu distileria e beton ,iar arzatorul care il voi folosi e asta care lai gasit tu aicihttp://www.alanswebsite.co.uk/burner.html
am o butelie micuta, de la un hidrofor , aia merge stas.
Mai jos ai raspunsul la intrebarea ta
: Calamina nu patrunde in interiorul diuzei ,la ac , in functie de ce tip de saiba ai ,in primul rind astupa gaura interioara a saibei si daca ai o saiba cu gaura interioara mare ? calamina poate partunde intre diuza si corpul injectorului ,dar nu la ac .In schimb diuza se poate infunda cu mizerie care vine pe alimentare si care reuseste sa treaca de filtre. De multe ori un injector infundat ,se desfunda prin turarea motorului la maxim in citeva reprize de aproximativ 10,15,20 secunde Daca mizeria e prea mare si ramine diuza blocata atunci trebuie dat injectorul jos (uneori se rezolva doar prin demontare si spalare ) daca nu merge trebuie schimbata diuza, operatia nu se poate face fara un aparat de verificat injectoare.

karyboy85
3rd December 2011, 17:23
Mersi mult , am inteles. Succes pentru construirea arzatorului ;) ,o singura intrebare am , cand ai zis ulei ars te ai referit la uleiul vegetal ars din restaurant sau ulei uzat de motor . Adica ce ulei ai folosit? mersi

Marse
3rd December 2011, 17:54
Mersi mult , am inteles. Succes pentru construirea arzatorului ;) ,o singura intrebare am , cand ai zis ulei ars te ai referit la uleiul vegetal ars din restaurant sau ulei uzat de motor . Adica ce ulei ai folosit? mersi

Din cate stiu eu, a mers numai cu ulei uzat de motor.

Paun Ion
4th December 2011, 10:18
Din cate stiu eu, a mers numai cu ulei uzat de motor.

Doar ulei uzat de motor ,nu vegetal

Paun Ion
4th December 2011, 10:22
Arzatorul ala poate avea multe intrebuintari : centrala termica ,incalzirea unor vase cu diferite lichide ,totul foarte ieftin ,ai dracu rau engleji astia.

karyboy85
4th December 2011, 11:13
:D asa este se poate folosi pentru multe chestii. Si cum am vazut filmuletul nu scoate fum deloc cand se incalzeste. :wink:

alex_pajero
9th February 2012, 17:29
Mi-as face si eu o ,, distilerie,, dintr-asta, am deja o butelie ruseasca din aia de gaz de 60 lt pebtru a pune uleiul la incalzit dar am o dilema, am vazut intr-unul din filmulete ca temperatura la care se ridica uleiul este de 370 de grade C, oare 150-200 de grade nu sunt de ajuns? de ce trebuie incalzit musai la 370 de grade? inca o intrebare credeti ca o rezistenta de boiler de 6kw poate ridica la 150-200 grade celsius 50 lt de ulei? daca nu de unde fac rost de o rezistenta pe masura? si care ar trebui sa fie puterea ei?

karyboy85
10th February 2012, 10:23
Salut Alex, cum apa trebuie incalzit la 100 grade sa se evaporeze, asa uleiul trebuie incalzit la 370- 400 grade, am gasit un site http://www.energeticforum.com/renewable-energy/7040-how-turn-plastic-waste-into-diesel-fuel-cheaply.html unde este construit o instalatie similara ca al tau cu o rezistenta de 6KW ,se vede fain cum este butelia inconjurat de rezistenta , eu cred ca 6 kw ajunge, daca nu atuncea sa nu umplii plin butelia cu ulei , pune numai la jumate ,sau la un sfert :wink: bafta! si sa faci niste poze , sa vedem si noi cum a iesit :) si sa scrii rezultatele , sa-ti arat inca un filmulet http://www.youtube.com/watch?v=fbNou1lXBck numai ca combustibilul aici se face din plastic, dar sistemul este identic

otomega25
24th February 2012, 16:38
Salut ! am citit cu interes toate cele 47 de pagini, sunt fan 4x4 dar nu si detinator( din pacate) insa am un omega B diesel cu 2200 diesel, pompa ( rotativa cred...) Bosch VP44, am observat ca majoritatea aveti Ve... in fine, citind acest topic parca ma bucur ca am injectoare mecanice, insa astept vara sa incerc si eu un amestec de 90 %mot si 10% ulei ( de transformator) insa nu stiu daca acesta arde fara depuneri ? mai apoi in functie de rezultat sper sa pot sa maresc procentajul la ulei. ulterior voi vedea daca imi fac ceva asemanator unei minirafinarii... :grin: era sa uit.. am vazut ieri pe la obor niste rezistente asemanatoare cu cele pt ceai, am un lapsus.. aveau 3000 wati si erau pt 220v.

karyboy85
24th February 2012, 17:56
Bafta ;) , sa nu uiti sa scrii rezultatele si observatiile obtinute :). Uleiul sa fie incalzit inainte sa intre in pompa si bine filtrat, sau cel mai bine ar fi sa fie destilat. Pornirea sa fie pe motorina, iar oprirea la fel ca sa spala sistemul. Sa te informezi mai intai cat te costa injectoarele second hand , sau duzele din ele , sa stii la ce te astepti.

Septaru
24th February 2012, 20:53
Eu cu fostul Discovery 300 Tdi mergeam cu CLU si nu am avut nici o problema, La inceput am bagat amestecat cu motorina si cand am vazut eu ca merge am tot redus din motorina pana am mers numai cu CLU. Motorul era mai silentios decat cu motorina, putere avea tot la fel daca nu mai multa cu CLU. Ca sa nu mai spun ca aveam butoaiele in beci de ani buni.
CLU = http://www.rompetrol.com/cms/rompetrol_companie/products/2007/lichid_usor.pdf

karyboy85
25th February 2012, 18:46
nu stii cumva ce pret are 1l de CLU? Nu scoteas fum sau miros? cum este clu-ul are proprietati de ungere?

otomega25
25th February 2012, 21:44
ia uitati baetii ce cercatari fac cei de la UPB in colaborare cu omv... http://caz.mecen.pub.ro/parteneriat/ECOVEG/etapa2.html

Septaru
25th February 2012, 22:22
Nu stiu cat costa, gasesti pe net numere de telefon de la firme care comercializeaza asa ceva, as fi si eu curios cat costa si nu scotea fum, are proprietati de ungere.

Paun Ion
26th February 2012, 22:12
http://www.youtube.com/watch?v=dqU6getTxE8&noredirect=1

L-am facut bre ,problema e ca la probe am bagat 10 litri si am scos 7 ,dar arzatorul a consumat 12 litri.
Deci ca sa produc 7 litri am consumat 12 litri
Am mai scos 2 litri (grosul ,dar era destul de subtire ,bine avea si 100 de grade cind l-am scos

estimez ca .cei 2 litri (adica grosul ii voi refolosi la incalzit vasul ,din nou )
Momentan paritatea ar fi de 7/10 (incluzind cei 2 litri de gros)
,miine fac o proba la capacitate maxima ,
astazi toata treaba a durat 3 ore.

Intentionez sa scot clipul in citeva zile de pe youtube.

Alin
26th February 2012, 23:22
Bravo.Cred ca ar trebui sa incerci sa faci o racire mai buna , am observat ca pe teava curge lichid si iese si ceva "abur".

alex_pajero
26th February 2012, 23:57
http://www.youtube.com/watch?v=dqU6getTxE8&noredirect=1
L-am facut bre ,problema e ca la probe am bagat 10 litri si am scos 7 ,dar arzatorul a consumat 12 litri.
Deci ca sa produc 7 litri am consumat 12 litri
Am mai scos 2 litri (grosul ,dar era destul de subtire ,bine avea si 100 de grade cind l-am scos

estimez ca .cei 2 litri (adica grosul ii voi refolosi la incalzit vasul ,din nou )
Momentan paritatea ar fi de 7/10 (incluzind cei 2 litri de gros)
,miine fac o proba la capacitate maxima ,
astazi toata treaba a durat 3 ore.

Intentionez sa scot clipul in citeva zile de pe youtube.

Salut si felicitari, pentru eficientizarea consumului aferent incalzirii recomand vizionarea acestui filmulet
http://www.youtube.com/watch?v=ZJcrPi4TUJs poate-ti vine vreo idee si incropesti o turbosuflanta iar pentru racire incearca ca traseul de iesire a aburilor sa il faci dintr-o teava de cupru (una intreaga de 6 metri)pe care sa o spiralezi si sa o treci printr-un butoi de 200lt plin cu apa (in genul alora folosite la cazanul de tuica) urmareste filmuletul asta si vei intelege ceea ce vreau sa zic
http://www.youtube.com/watch?v=xq08t3UA4_E&feature=related . succes in continuare. Alex.

alex_pajero
27th February 2012, 00:22
uite ce poti obtine daca ai o suflanta puternica
http://www.youtube.com/watch?v=adhFNTen-XM&feature=related asta sigur iti va reduce consumul

Paun Ion
27th February 2012, 07:10
Am 2 arzatoare ,primul l-am construit dintr-o butelie de hidrofor de vreo 10 litri ,(al doilea l-am facut dintr-o butelie de voiaj de vreo patru litri . ambele functioneaza pe principiul turbionari . Am incercat sa obtin consum mic .Nimeni nu iti spune in clipurile astea consumul litri/ora ,noi vedem doar eficienta.,Eu folosesc un ventilator de la o centrala termica cu tiraj fortat ,are un consum foarte mic . Concluzia mea. Pentru a avea eficienta , consumul este direct proportional cu marimea vasului unde are loc arderea turbionara .De exemplu ,un vas mare de 30 litri (camera ardere) va consuma , ca sa fie eficient poate si 8 litri /ora , sau chiar mult mai mult si va fi sustinut de un ventilator puternic
La vasul meu facut dintr-o butelie de voiaj de 4 litri ,consumul pentru a fi eficienta (forta ,flacara galbena aproape fara fum) este in jur de 2 litri ) ca imbunatatire, am facut o cutie patrata metalica .cu pereti din tabla ,in care am introdus butelia ,golul dintre pereti buteliei si pereti cutiei ,l-am umplut cu pamint galben udat (noroi), pamint care se foloseste la lipit sobele. Asa am reusit sa am o ardere mai buna controlabila , camera de ardere se inroseste si datorita izolari cu pamint se mentine o temperatura foarte inalta ,rezultat ?
1. o ardere mai buna
2. daca e nevoie pot opri alimentarea cu aer citeva minute , dar arderea va continua mai lent datorita temperaturilor inalte din camera de ardere
3. sau pot opri si aerul si combustibilul ,arderea continua si mai lent citeva minute , datorita gudroanelor ramase ne arse , care ard mai lent.

Avantajul camerei izolate cu pamint e ca dupa citeva minute in care ai oprit alimentarea cu aer si alimentarea cu carburant ? dar flacara inca mai pilpiie si dai drumul la robinet? flacara pleaca in forta
Asa am realizat un minim control al flacari de care este nevoie atunci cind incepe sa curga la teava ,bineinteles de mare ajutor este termometrul .
La butelia de hidrofor de 10 litri , daca incercam sa am consum mic ? pereti se raceau si ardea inauntru foarte slab ,aia nu dadea randament ,decit daca ii bagai la greu zeama, daca micsorai debitul de carburant ,imediat se racea si daca ii dadeai din nou carburant puternic (dar pereti erau reci ) nu se mai marea flacara si se stingea.
Acum , referitor la cazan
In concluzie ,am consum mare cind fortez sa ridic temperatura in vas , mult mai mare de 2litri/ora ,cind am ajuns la temperatura dorita ? forta focului trebuie infrinata ,prin oprirea aerului si a carburantului din cind in cind .
Cred ca aseara m-am pripit ,cind am fost nemultumit de consumul mare . nu poti ridica la 300 grade doar cu aer ,daca nu bagi zeama puternic ? nu ridica temperatura. Sa vad ,speram sa obtin macar , jumatate consum cu jumatate profit ,dar acum ? nu stiu ce sa mai zic.
Pe serpentinele de racire am pus zapada ,transforma mai bine .

Paun Ion
1st March 2012, 11:37
Am probat cazanul la capacitate maxima ,el are cam 30 litri ,am bagat in el 25 de litri cu speranta ca voi optine 20 litri ,cind a ajuns la 85 de grade a borit pe teava la greu ,vreo 3.4 litri ,ma luat prin surprindere nu ma asteptam ,isi mareste volumul foarte mult ,am oprit focul si am mai scos din cazan , pina am ajuns la vreo 15,16 litri , din care am scos o sarja de vreo 10 litri .
Acum am o evidenta a consumurilor ,in alta zi am bagat 15 litri ulei ars , din care am scos 12 litri produs limpezit ,la final am ajuns la 360 grade , la urma ramine un lichid , ca o pacura , cam 2 litri , consumul la incalzitor , pe sarja , e la vreo 15 litri .Deci acum am un raspuns ,ca sa produci 12 litri produs limpezit , arzatorul meu consuma cam 15 litri ulei ars +2 litri rezid pacura (ramasa de la sarja anterioara ) Mai pe scurt din 30 litri ulei ars razulta 12 litri produs limpede (un fel de ulei fin , care daca imbibi o cirpa cu el arde foarte bine.) Ocazional cind i-mi mai pica ulei ars moca , voi mai fac cite o sarja pentru mine.
apropo , in clipul dupa care m-am luat (il stiti si voi ) in cazanul ala , aia fierb rezid de ulei vegetal ,nu rezid de ulei de motor ,dar a mers.

alex_pajero
1st March 2012, 13:20
Nu stiu cat costa, gasesti pe net numere de telefon de la firme care comercializeaza asa ceva, as fi si eu curios cat costa si nu scotea fum, are proprietati de ungere.

Salut, m-am interesat eu,numai ca sunt mai multe tipuri de CLU, adica CLU tipIII aprox 2lei/litru, CLU tip M(caracteristici apropiate cu lele ale motorinei) aprox4,5lei/litru etc, intrebarea este ai idee ce tip de Clu ai folosit? Cantitatea minima care se poate cumpara este de 1000 de litri deci trebuie sa ma combin cu careva de pe aici si vine in cisterna de la ploiesti.

Septaru
1st March 2012, 15:17
Eu cred ca este tip III pentru ca s-a decantat pe fundul butoiului cam 30 de litri de lichid foarte gros.

alex_pajero
1st March 2012, 16:25
Eu cred ca este tip III pentru ca s-a decantat pe fundul butoiului cam 30 de litri de lichid foarte gros.

Butoaiele in care l-ai avut erau de 200 de litri cumva? Caci daca da, atunci cred ca cei 30 de litri de lichid gros s-ar integra destul de bine in ceilalti 170 de litrisi atunci parca m-as baga. Daca nu revin la ideea de a distila ulei uzat.

Septaru
1st March 2012, 17:52
Da, erau de 200.
Asta e ce a mai ramas in butoi:
132521
132522
Asa arata chestia aia:
132517
132519
132520
Si asa arata CLU curat si subtire:
132515
132516
132518

hdragos
1st March 2012, 19:34
si eu am facut cateva incercari(am scris pe aici) doar cu uleiuri alimentar,nu bag de motor ca provoaca numai probleme(parerea mea) din toate incercarile cea mai valida fara sa ai probleme de infundat filtre,injectoare sau mai stiu eu ce este varianta producerii biodiesel din ulei vegetal uzat prin metoda distilari cu soda caustica si metanol,doar ca este cam greu de gasit si ulei si metanol.

wolfman
2nd March 2012, 01:18
Pentru cine are timp si rabdare http://journeytoforever.org/biodiesel_make.html#1mixing

hdragos
11th March 2012, 10:11
o problema intalnita de mine este procurarea de metanol sau etanol,am cautata in magazine si nu am gasit.
se incalzeste vremea intre timp sa scumpit si motorina asa ca trebuie sa incep prin a ma pregatii cu stocuri de materie prima.

wolfman
11th March 2012, 22:44
Vad ca nu mai zice nimeni nimic despre uleiul de gatit folosit, filtrat bine si amestecat cu motorina. Poate cauza probleme mari in afara de ce s-a mai discutat aici? O sa vina caldura si ma bate gandul sa folosesc un asemenea amestec (50:50 cu motorina) si n-as vrea sa-mi bat joc de motor (2L-T cu 160.000 km reali, garantat).

cos
12th March 2012, 01:46
Iti spun eu ...
Pentru inceput , uita de uleiul de palmier ...
Procentul de ulei uzat ar tebui sa fie limitat la max 30% , sau injectoarele vor fi ancrasate pe baza regulate ( nu ca asta nu s-ar intimpla oricum , dar depinde dupa cit timp ).
Eu l-am lasat la sedimentat in acelasi butoi pentru mult timp , mai mult de doua luni . In cei 200 l am adaugat 15 l de benzina , in ideea stoparii dezvoltarii oricaror vietuitoare de orice dimensiuni . Nu l-am incalzit la filtrare , ci am lasat gravitatia sa faca treaba , printr-un filtru obisnuit de apa potabila cu cartus de bumbac . Principalul e sa nu te grabesti ....ca dureaza ...dar e ieftin si simplu .
Estimez ca s-a sedimentat aprox 25 l . Sedimentul l-am dat cuiva care incalzea un solar cu sobe , l-a amestecat cu ulei de motor uzat , si mi-a spus ca dupa ardere raminea destul de multe reziduuri - mult mai multa funingine etc , si mi-a spus ca nu-i mare economie , si arderea e mai proasta . Probabil faina si alte alea ...

Inainte sa bag in rezervor uleiul faceam un premix cu motorina . La cantitati procentuale mai mari pornea mai greu , si am regresat cu procentele ....

hdragos
12th March 2012, 16:06
dece sa uiti de uleiul de palmier,eu am folosit si nu am avut nici o problema.
trebuie folosit doar vara cand temperaturile sunt peste 15c chiar si noapte,eu m-am trezit ca a venit toamna si sa infundat filtrul de motorina,l-am curata pe loc pina am ajuns acasa,unde am golit rezervorul,am schimbat filtrul si nu a fost nici o problema,motorul pornea la fel de bine si chiar era mai siletios,am folosit ulei palmier-motorina 50-50 si la 10l de amestec 0,250l de benzina.

maxian paul
12th March 2012, 19:42
Si eu am folosit fara probleme ulei uzat de Palmier dar doar cind temperaturile au fost peste 10-15 grade. Filtratul m-a descurajat asa ca acum caut de floarea soarelui nou sau uzat. De floarea soarelui chiar am luat 150l la o oferta din hipermarket.

alex_pajero
15th March 2012, 23:32
Si eu am folosit fara probleme ulei uzat de Palmier dar doar cind temperaturile au fost peste 10-15 grade. Filtratul m-a descurajat asa ca acum caut de floarea soarelui nou sau uzat. De floarea soarelui chiar am luat 150l la o oferta din hipermarket.

Salut la ce bani ai gasit litrul de ulei? Eu am gasit azi la penny xxl din soseaua fundeni cu 5.09 lei/litru la ambalaj de un litru dar nu merita (http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631) cand motorina e ,,doar,, 5.96 lei/litru. Poate ca o varianta ar fi ulei la pet de 10 litri de pe la un en-gross ceva.

App, uleiul cel nou a mai necesitat vreo operatiune sau l-ai ,,consumat,, ca atare?

pian
23rd March 2012, 00:09
Am citit cu interes majoritatea posturilor de aici.Ma intereseaza cert daca cineva a folosit integral ulei de palmier ca mie sincer mi-a fost teama.Am avut asta iarna pe mana 100l de palmier si l-am aruncat pastrand 10l ptr primavara ca sa fac niste teste.Venind primavara am observat ca s-a lichefiat .O sa fac o incercare cu el dar sincer mi-e teama.
Am un vito de 2.3d simplu si un sprinter de 2.3d simplu si am pus pana acum ulei hidraulic amestecat cu motorina ptr ca este mai gros.L-am diluat in asa fel incat sa-mi treaca prin sita de motorina paritatea a fost undeva la 30% mot si 70% ulei asta vara iar cand a venit frigul l-am facut 20-80% ptr ca devine melasa:)).Toata treaba este sa-l amesteci la rece adica la frigul de afara sa vezi cum se dizolva.Uleiul este tinut in bidoane la decantat iar cand il amestec il filtrez ptr ca este plin de pilitura.Am pus inca un prefiltru MAN pe conducta de tur(40lei).
Am mai folosit ulei de transformator cam 1500l Si este dumnezeesc.L-am pus simplu fara adaos de motorina.Este mult mai subtire si la fel ca motorina are exact culoarea galbena.Trage mai greu dar se invarte roata

Acum partea frumoasa.Folosesc uleiuri pe aceste masini de cam 2.5 ani.Acum 3 luni mi-a aparut o bataie la motorul de pe sprinter cu care car mmai mult si mai greu.Am facut o constatare si am obs ca s-au dus cuzinetii de la biela .Acum daca tot tre sa umblu in motor i-am zis lu prietenul meu sa desfacem tot motorul si sa vedem urmele care lea lasat folosirea uleiului.Stupoare....Nimic nu este afectat .Camera de ardere este curata iar supapele zici ca sunt noi.Nu exista uzura pe camasa pistonului iar pompa de inj este f buna.Injectoarele insa au depunere in cap dar asta se rezolva cu alte duze-cost 4x50lei=200lei asta daca vreau ca mai merg si asa.

wolfman
23rd March 2012, 01:14
Multumim pentru informatii, dar citeste Regulamentul si fa-ti o prezentare. E obligatoriu pentru a putea folosi in continuare forumul.

maxian paul
24th March 2012, 08:17
Salut Alex, litrul era la carrefour cu 4.3 lei dar de 3 saptamini nu am mai vazut. Uleiul deocamdata il combin 50% cu motorina dar cum se incalzeste afara scad procentul de amestec pina la 80% ulei si 20%motorina. Vara cind e foarte cald merg si cu 100% ulei(floarea soarelui sau altul cu viscozitate similara).

Sorin_obreja
27th March 2012, 03:06
Salut Alex, litrul era la carrefour cu 4.3 lei dar de 3 saptamini nu am mai vazut. Uleiul deocamdata il combin 50% cu motorina dar cum se incalzeste afara scad procentul de amestec pina la 80% ulei si 20%motorina. Vara cind e foarte cald merg si cu 100% ulei(floarea soarelui sau altul cu viscozitate similara).

Salut,

Urmaresc cu interes posturile voastre de ceva vreme, dar recunosc ca nu am avut curaj sa incerc nicio "reteta" propusa de colegii forumisti avand in vedere pataniile unora. Motivat de spaima pe care mi-o produce pretul motorinei din ziua de azi am gasit pe youtube un filmulet al unei firme din bucuresti care se ocupa cu adaptarea motoarelor diesel pentru functionarea cu ulei vegetal.
Am facut un test drive duminica cu una din masinile lor modificate si nu mi-a venit sa cred cat de bine merge. Practic nu-ti dai seama ca mergi cu ulei vegetal. Ca sa-mi demonstreze ca e adevarat au colorat uleiul in albastru si au suspendat alimentarea cu motorina. Chiar mergea cu ulei vegetal 100%. As dori sa-mi comanda aceasta instalatie dar mai intai as dori cateva pareri din partea voastra.

http://www.youtube.com/watch?v=sy7VdNIqwyc

zep
27th March 2012, 08:52
o reclama ieftina la un kit twin tank
un bidon , furtune 2 electrovalve si un incalzitor nimic special
insa....acolo scrie ''o alternativa mult mai ieftina '' nu mi se pare asa mare diferenta intre motorina si uleiul vegetal din super market .

Sorin_obreja
27th March 2012, 11:03
o reclama ieftina la un kit twin tank
un bidon , furtune 2 electrovalve si un incalzitor nimic special
insa....acolo scrie ''o alternativa mult mai ieftina '' nu mi se pare asa mare diferenta intre motorina si uleiul vegetal din super market .

Reclama, nereclama sincer nu ma intereseaza atat timp cat nu mai sunt la mana hotilor din industria petroliera. In descrierea clipului scrie ca se poate folosi orice tip de ulei vegetal fie el folosit sau nefolosit. Presupun ca uleiul vegetal uzat se poate achizitiona la un pret mai redus. Eu personal am o oarecare reticienta in ceea ce priveste folosirea uleiul vegetal uzat pe post de motorina. Norocul meu este ca am o ruda care are presa de ulei si as putea sa cumpar un ulei nefolosit la un pret bun. Astept si alte pareri.Ms

maxian paul
27th March 2012, 11:22
Buna ziua, daca ai posibilitatea sa procuri ulei vegetal la pret bun nu mai sta pe ginduri. Vezi ca instalatii se gasesc si in Germania sau alte tari vestice executate mai bine, dar cred ca este in regula si cea prezentata. Eu daca iau litrul de ulei cu 50 bani mai ieftin decit litrul de motorina sint multumit.

pian
27th March 2012, 14:36
Am si eu o intrebare privind filtrarea uleiului ars de motor.Ma bate gandu dupa ce am citit ce au facut unii pe aici cu uleiul ars sa ma apuc sa-l fil;trez .Am in gand o instalatie de ulei ars ptr cazanul pe peleti si vreau sa stiu daca filtrele care sunt in link (http://www.bestautovest.ro/baterie-filtru-motorina-simpla-capac-sticla.html) ma ajuta sa fac o filtrare buna a uleiului.Bineinteles cele de acolo din link sunt de motorina.Se poate adapta un filtru de ulei pe suportul acela de motorina?

gnok
12th April 2012, 11:26
Azi am adus acasa primi 20 litri de ulei hidraulic folosit ~ 2000 de ore si avand in vedere ca mai am la dispozitie vreo ~180 litri sunt decis sa il incerc .In prima faza trebuie sa determin ce paritate e cea potrivita si o sa incerc cu 1/4 si daca e prea vascos 1/3 motorina/ulei.O sa revin cu detalii dupa ce merg cu amestecul...

cos
13th April 2012, 08:24
Cea mai buna investitie la momentul asta ar fi o baterie de filtre care sa includa si un filtru magnetic , cu care sa filtrezi uleiul mentionat mai sus , inainte de toate . Ma refer la o filtrare libera , inceata ...noaptea are timp ...toata noaptea ... sa lucreze pentru tine .
Daca bugetul e un aspect considerabil si nu poate fi neglijat filtrul magnetic fati-l singur folosind o carcasa de filtru de apa potabila si magneti recuperati din harduri , facuti sandwich , in straturi suprapuse intre care uleiul circula pe cel mai lung traseu ( sicanat , in serpentina ) .

otomega25
14th April 2012, 10:37
Salut ! revin cu rezultate: motorina cu ulei ( de transformator, ulei nou, ne folosit ! ) pt inceput am bagat doar asa de plictiseala... un 10%, ca mai apoi sa bag 20% ulei la 80% mot, a mers foarte bine si fara fum (numai mai mult decat un diesel) ieri am marit la 30% ulei 70% mot si iar fara probleme, pe timp ce se va mai incalzi afara am sa maresc procentajul insa as prefera sa nu trec de 50/50, inca nu am putut afla daca acest ulei arde sau nu cu depuneri fiind nou, nefolosit. aspect galben inchis,asemeni motorinei vechi, E3, densitate apropiata motorinei.

gnok
14th April 2012, 18:47
Amestec folosit: 3 litri diesel, 7 ulei dupa care peste tot acest amestec am mai aruncat in rezervor inca 5 l ulei nediluat (mai aveam ceva diesel in rezervor ~2-3 litri).
Impresii la cald ca abia am revenit acasa...:legat de functionalitate motor relativ ok...putin mai silentios dar cu o mica pierdere de putere sesizabila la accelerare...dar un anume amanunt mi-a atras atentia...ralantiul de la 800 a sarit la 1000-1100 cu motorul cald iar pornirea chiar daca am facut-o la cald e mai greoaie (invarte mai mult-nu o mai ia la ''sfert'' o ia la ''jumate''...).In rest sunt foarte multumit de comportamentul masinii mai ales ca am incercat de la fuga pe macadam in prima faza (accelerare greoaie,demaraj intarziat) dupa care am executat 3 urcari din care una lunga si relativ abrupta (dif central blocat), una scurta unde daca era ud pa si pusi( low)si una medie (4x4 Hi)...in toate aceste urcari nu am simtit lipsa de putere sau nevoie de mai mult doar ca a trebuit sa turez mai mult.
Concluzia mea...pentru offroad mediu,plimbari,ture de padure si altele deastea fara pretentii e ok...pentru ceva mai grav NU recomand uleiul sau cel putin nu in paritatea asta sau mai concis nu pentru pajero 2.5 de la care vrei mai mult sau daca vrei sa fuga;in teren la o tura de relaxare e super ok...