PDA

View Full Version : Cumparatorul nu transcrie masina ce se intimpla ?

marinionescu
30th September 2010, 15:48
Buna ziua ,
Sa presupunem ca vand o masina inmatriculata RO ,
Scot certificatul fiscal , fac contract vanzare-cumparate semneaza toata lumea .
Ce trebuie sa fac pentru a scoate masina de la fisc ?
Ce se intimpla daca cel care a cumparat masina nu o declara la fisc si merge asa cu ea ?
Fireste nu faca nici transcrierea , deci merge cu C.I. vechi .
Se radiaza automat din circulatie ?

Astral
30th September 2010, 15:56
Odata cu obtinerea acelui certificat fiscal, care atesta ca esti la zi cu impozitele pt masina vanduta, se procedeaza si la scoaterea masinii de pe rolul tau fiscal.

Cumparatorul la un moment dat va fi depistat si va trebui sa plateasca impozitul la masina incepand cu data actului de vanzare-cumparare, inclusiv penalizarile.....deci, nasol......
Daca nu se inregistreaza cu ea la fisc, nici n-o va putea vinde pana nu-si regleaza situatia fiscala a masinii, adica sa plateasca impozitul neplatit pt a i se putea elibera certificatul fiscal vinderii ulterioare.

Tu, primul vanzator, odata eliberat tie certificatul fiscal, curat, si masina scoasa de pe rolul tau fiscal, nu mai ai nici o treab cu ce face el cu masina, deci nu te afecteaza pe tine in nici un fel, daca asta vroiai sa intrebi, de fapt.....

marinionescu
30th September 2010, 16:48
Da in parte, asta este intrebarea .
Totusi pentru o lamurire completa ar mai fi o intrebare :
Daca omu' ia masina pentru piese deci masina nu va mai circula niciodata mai plateste cineva impozit in continuare ?

Astral
30th September 2010, 17:01
Tot un dracu e ce face el cu masina.....practic, dupa ce o cumpara de la vanzator, acesta fiind, cum am zis , "curat fiscal", el poate sa o radieze direct, deci masina devine un obiect neimpozabil, dar cu care, evident nu mai poate circula decat pe platforma, nu mai plateste nici un impozit si poate s-o faca bucati.
Daca nu o radiaza, s-ar putea sa-l gaseasca cineva si atunci e bun de plata pt impozit+penalizari.

Bref : vanzatorul, odata ce e "curat fiscal" pt acea masina, nu mai are nici o treaba cu acea masina !

Avem un coleg nou @codufiscal, pe care il rog sa ma corecteze daca am omis/gresit ceva.......el chiar a lucrat in domeniu.......:h5

.

giorgel
30th September 2010, 17:16
masina se radiaza de la fisc cu contractul de vanzare-cumparare si cu fisa de inmatriculare, completata cu datele celor doi din contract.

pretorian
30th September 2010, 17:39
dar daca omu' vrea doar sa o radieze si de la fisc si din circulatie ca nu mai merge cu ea poate?

marinionescu
30th September 2010, 17:46
Dar daca am hotarit tranzactia , cumparatorul a semnat actele eu am depus cererea la fisc am primit certificatul fiscal si surpriza : cumparatorul se razgandeste .
Eu ce fac ?
ps : fireste nu am primit contravaloarea tranzactiei .

Astral
30th September 2010, 18:17
@pretorian : cred ca da.......

@marinionescu : atunci tranzatia inseamna ca nu mai are loc, masina ramane a vanzatorului si acesta
-fie o vinde altcuiva (ca tot a scos-o de pe rolul fiscal), certifcatul fiscal fiind valabil 6 luni (nu stiu cat exact),
-fie ramane cu ea si o radiaza singur,
-fie o trece la loc pe rolul sau fiscal......

pretorian
30th September 2010, 19:01

multumesc Astral

tomas
27th October 2010, 20:55
Certificatul fiscal obtinut de la Finante reprezinta faptul ca bunul este liber de sarcini datorate bugetului local.
Certificatul scos nu inseamna ca masina se radiaza, ea reprezinta in fata celor de la fisc intentia de a vinde un bun.
Daca cumparatorul nu transcrie pe nume autoturismul cumparat, se depune la fisc o "Declaratie de scoatere din evidenta a mijlocului de transport" si se ataseaza contractul de V-C dupa care se scoate din evidenta fiscala masina.
Bunul scos doar din evidenta fiscala nu inseamna radiere.La politie masina tot pe numele tau ramane.Daca face amenzi sa sti ca e o problema:puncte penalizare, explicatii la fisc etc.
Cumparatorul poate circula cu masina cum vrea el si cat vrea el, cu actele tale, nu are nimeni treaba cu el.Eventual tu, daca il dai in judecta.

Concluzie:trebuie avut grija la cine vinde omul masina, luat copie de pe buletinul lui, copie de Cartea masinii ,talon etc.

HEM
27th October 2010, 21:30

@marinionescu : atunci tranzatia inseamna ca nu mai are loc, masina ramane a vanzatorului si acesta
-fie o vinde altcuiva (ca tot a scos-o de pe rolul fiscal), certifcatul fiscal fiind valabil 6 luni (nu stiu cat exact),
-fie ramane cu ea si o radiaza singur,
-fie o trece la loc pe rolul sau fiscal......

Certificatul fiscal este valabil 30 zile -termen in care cumparatorul poate sa-si inscrie masina , depasind acest termen de 30 zile cumparatorul plateste penalizare pt neinscriere in termen in momentul in care se duce la fisc.
Daca vanzarea nu mai are loc teoretic trebuie reinscrisa la fisc de catre vanzator cu acea declaratie de impunere pe care o completezi cand te duci sa-ti inscri masina la fisc

codufiscal
27th October 2010, 21:54
De fapt, certificatul fiscal atesta faptul ca proprietarul a achitat in totalitate obligatiile bugetare (si aici intra si amenzi, penalitati si altele, exceptie facand obligatiile aflate in litigiu, in anumite conditii). Asta tine de fiscalitate.
Stiam ca o masina se scoate din evidenta (de la fisc) in baza contractului de vanzare-cumparare avand viza de la politie (de la inmatriculari) care atesta faptul ca auto respectiv a fost inmatriculat pe numele noului proprietar. Deci in cazul in care cumparatorul nu transcrie masina, nu se intimpla nimic, decat ca masina respectiva ramane tot pe rolul fiscal al vechiului proprietar, acesta urmand sa plateasca impozitul si eventualele amenzi. Daca am inteles eu gresit intrebarea, tot gresit am raspuns.
@Astral: scuze pentru raspunsul intarziat, acuma am vazut topicul. Am lucrat in finante, insa pe partea de control fiscal persoane juridice, adicatelea ma luam la tranta cu evaziunea si cu cremenalii interesati sa o infaptuiasca. Intre timp mi-am revenit...

f_zoltan
27th October 2010, 21:57
Cel mai sigur e sa iei fisa aia de inmatriculare vizata de fisc si sa mergi personal sa radiezi masina la serviciul judetean de inmatriculari, apoi cu dovada radierii scapi de sarcina fiscala. Asa e sigur ca e radiata si cumparatorul are in continuare 30 de zile cu drept de circulatie sa-si inmatriculeze masina, pe baza numarului provizoriu pe care-l poate solicita tot acolo.

codufiscal
27th October 2010, 22:03
Pentru masinile inmatriculate o data in ro. nu se mai dau numere provizorii. Alea se dau numai pentru masinile neinmatriculate.

f_zoltan
27th October 2010, 23:00
A trecut ceva vreme de cand am facut asta, dar stiu sigur ca am primit numere rosii, e drept ca era o motocicleta transcrisa de pe un judet pe altul. Radiata in Sibiu, inmatriculata pe Hunedoara. Daca s-a schimbat situatia, sunt curios cum radiezi un vehicul intr-un judet si sa ajungi pana la judetul tau sa faci inmatricularea?!

ALPINA
27th October 2010, 23:05
Eu am mers la militie,am depus xerox dupa toate documentele(certificat fiscal,contract vanzare cumparare,buletin) si o cerere iar peste max doua sapt m-au sunat militienii din judetul in care locuia cuparatorul serios si mi au confirmat ca au retinut certificatul si placutele de inm pe motiv de neperfectarea actelor in decurs de 30 de zile....
PS odata am avut prob asta!nu stiu daca tine la toti

codufiscal
27th October 2010, 23:31
A trecut ceva vreme de cand am facut asta, dar stiu sigur ca am primit numere rosii, e drept ca era o motocicleta transcrisa de pe un judet pe altul. Radiata in Sibiu, inmatriculata pe Hunedoara. Daca s-a schimbat situatia, sunt curios cum radiezi un vehicul intr-un judet si sa ajungi pana la judetul tau sa faci inmatricularea?!

Daca mai tin minte exact de anul trecut cand am avut o situatie de genul asta, cumparatorul unui turism inmatriculat in alt judet se duce la serviciul de inmatriculari din judetul in care domiciliaza cu toate actele pentru inmatriculare pregatite; acolo preda placutele de inmatriculare (chiar daca sunt din alt judet) si certificatul de inmatriculare. Militia ii da noile placute de inmatriculare, iar noul certificat de inmatriculare se trimite prin posta. Toate astea in termen de 30 de zile de la data contractului de vanzare cumparare sau a facturii. Daca e altfel, rog un coleg care stie sa ma corecteze. Daca mai e de actualitate pana maine, am sa intreb un prieten care se ocupa de inmatriculari si voi posta exact. Pentru ca raspunsul este in afara topicului, imi cer scuze celui care a deschis acest topic!

zimbru
28th October 2010, 00:30
Pentru masinile inmatriculate o data in ro. nu se mai dau numere provizorii. Alea se dau numai pentru masinile neinmatriculate.

Daca poti sa sustii asta esti mai presus de lege !

zimbru
28th October 2010, 00:39
Daca mai tin minte exact de anul trecut cand am avut o situatie de genul asta, cumparatorul unui turism inmatriculat in alt judet se duce la serviciul de inmatriculari din judetul in care domiciliaza cu toate actele pentru inmatriculare pregatite; acolo preda placutele de inmatriculare (chiar daca sunt din alt judet) si certificatul de inmatriculare. Militia ii da noile placute de inmatriculare, iar noul certificat de inmatriculare se trimite prin posta. Toate astea in termen de 30 de zile de la data contractului de vanzare cumparare sau a facturii. Daca e altfel, rog un coleg care stie sa ma corecteze. Daca mai e de actualitate pana maine, am sa intreb un prieten care se ocupa de inmatriculari si voi posta exact. Pentru ca raspunsul este in afara topicului, imi cer scuze celui care a deschis acest topic!

NOUL PROPRIETAR PRIMESTE CE PLATESTE "ROSU SAU NEGRU" IN CAZUL MENTIONAT. Restrictiile se aplica doar in cadrul judetului !

Marse
28th October 2010, 06:28
Din experienta proprie:

VANZATOR:
- ia certificat fiscal pentru masina - asta dupa ce-si plateste toate datoriile, nu mai intru in detalii
- tot atunci depune si cererea de radiere FISCALA
- talonul (certificatul de inmatriculare) are rubrica pe spate unde se trece noul proprietar
- GATA

CUMPARATOR:
- aduna toate actele si o declara la fisc
- daca nu o declara la fisc nu poate sa mearga la militie si atunci e pe barba lui
- numere rosii nu poate sa ia in acelasi judet, poate sa ia intre judete daca vanzatorul decide sa le opreasca pe ale lui (aici stiu de la cineva, n-am facut si partea asta)

Succesuri :h5

codufiscal
28th October 2010, 07:56
Hai sa incercam sa fim prieteni, pentru ca nu cred ca ne ajuta cu ceva cearta si dusmania.

tudop
28th October 2010, 09:06
- numere rosii nu poate sa ia in acelasi judet, poate sa ia intre judete daca vanzatorul decide sa le opreasca pe ale lui (aici stiu de la cineva, n-am facut si partea asta)

Eu cand mi-am luat masina din alt judet, nu au vrut sa-mi dea numere rosii, desi vanzatorul a zis ca isi pastreaza numerele si vanzatorul a si platit o taxa pt pastrarea numerelor (numerele erau <mpr> si vanzatorul se cunostea f bine cu politistul de la biroul respectiv - deci nu cred ca i-a dat teapa :ha: ) Si in judetul respectiv si la mine la politie mi-au zis ca nu se dau numere rosii pt masini deja inmatriculate in RO, alea 30zile cat dureaza schimbarea actelor, merg cu numerele vechiului proprietar, si cand e gata primesti numerele definitive care ti le-ai ales.. etc.
* Taxa aia pt retinerea numerelor a platit-o din cauza ca nu le folosea la vreo masina, doar le retinea pe numele lui, sa fie, pe viitor, sa nu le dea politia la altu'... am mentionat asta ca mi-am adus aminte :grin:

Caphonne
28th October 2010, 11:04
Hmmm eu cand am vandut masina am facut toate actele ok dar nu am scris acolo pe talon ''am instrainat masina..''.Am vorbit de curand cu actualul proprietar si mi-a zis ca nu a inscriso si ca ''merge pe naspa''.Poate sa-si mai faca RCA spre exemplu sau pot sa ma trezesc cu vreo amenda?

codufiscal
28th October 2010, 11:58
Hmmm eu cand am vandut masina am facut toate actele ok dar nu am scris acolo pe talon ''am instrainat masina..''.Am vorbit de curand cu actualul proprietar si mi-a zis ca nu a inscriso si ca ''merge pe naspa''.Poate sa-si mai faca RCA spre exemplu sau pot sa ma trezesc cu vreo amenda?

Poate sa faca si RCA si o multime de nazbatii. Ai grija ca RCA il face tot pe numele proprietarului, ceea ce inseamna ca in cazul unui accident in care e vinovat, acest fapt se inregistreaza intr-o baza de date si iti va creste tie rata daunei, adica o perioada vei plati mai mult asigurarea obligatorie. Esti sigur ca masina a fost scoasa de pe rolul tau fiscal? Cartea de identitate e la tine?

Caphonne
28th October 2010, 12:04
Da masina a fost scoasa de la fisc am platit restul de impozit ramas.Masina era pe numele prietenei care nu are permis.Cartea de identitate este la el.Eu am una copie contract vanzare-cumparare, chitanta cu care s-a platit impozitul si inca o foaie de scoatere a masinii din evidenta .

codufiscal
28th October 2010, 13:44
Daca masina e scoasa de la fisc de pe numele prietenei (desi nu inteleg cum, pentru ca masina la politie apare pe numele ei, nu?) nu-ti mai face probleme prea mari. Probleme ar trebui sa-si faca cumparatorul. Daca vrei, poti face adresa la politie sa-l opreasca in trafic si sa-i retina talonul, asta doar in cazul in care te deranjeaza situatia.

Caphonne
28th October 2010, 14:40
Ok mersi mult.Cu omul sunt prieten sa zic asa deci in gat la politie nu il dau treaba lui cum se descurca.

Marianmario
28th October 2010, 17:57
Salut. Mici precizari legate de subiect:
*In momentul in care ai scos c.fiscal te poti radia de la fisc si nu mai platesi impozitul;
*Trebuie sa scrii pe spatele certif. de inmatriculare cui o vinzi si data instrainarii;
*Masina o instrainezi cu toate actele ( C.I.V., Certificat de inmatriculare, Certificatul fiscal, inclusiv placutele cu nr. de inmatriculare). Daca vrei sa-ti pastrezi numarul (combinatia), achiti o taxa la Politie de 30 lei si combinatia se blocheaza in calculator pe numele vanzatorului ( CNP sau CUI), chiar daca masina pleaca in alt judet.
*In momentul in care cumparatorul transcrie masina pe numele lui, automat se radiaza din evidentele politiei de pe numele tau si tu iti poti refolosi numerele pe o alta masina.
*Este bine sa pastrezi cvc pentru a putea sa dovedesti ca la data X cand s-a trimis amenda tu nu mai erai in posesia autovehiculului si nu poti fi tu sanctionat.
Daca mai sunt nelamuriri spuneti si va ofer informatii cu mare placere.

HEM
28th October 2010, 19:03
Daca masina e scoasa de la fisc de pe numele prietenei (desi nu inteleg cum, pentru ca masina la politie apare pe numele ei, nu?) nu-ti mai fa probleme prea mari. Probleme ar trebui sa-si faca cumparatorul. Daca vrei, poti face adresa la politie sa-l opreasca in trafic si sa-i retina talonul, asta doar in cazul in care te deranjeaza situatia.

Facand fisa de imatriculare pe care se obtine stampila de la fisc, se depune la fisc si o copie a contractului de vanzare cumparare/sau copie factura si masina se radiaza automat de la vechiul proprietar.
Acum 10 ani, in contractul de vanzare cumparare exista in partea de jos a contractului, footer care se stampila de catre politie si dovedea ca masina a fost radiata de la politie, cu acela te intorcea la fisc si apoi ti-o radia complet fiscul.
In contractele actuale nu mai exista si se radiaza de la fisc odata cu semnarea fisei.

Scorpion DSI
28th October 2010, 21:55
contractul de vinzare-cumparare cu semnaturile celor 2 (vinz,cumparator) sunt suficiente acum pt a radia auto de la Fisc.
la politie se radiaza doar in momentul in care cumparatorul o inscrie pe numele lui

codufiscal
29th October 2010, 06:04
contractul de vinzare-cumparare cu semnaturile celor 2 (vinz,cumparator) sunt suficiente acum pt a radia auto de la Fisc.
la politie se radiaza doar in momentul in care cumparatorul o inscrie pe numele lui

La mine in Tg.Neamt nu prea e posibil sa radiezi masina de la fisc in felul asta. Daca prin alte parti (inca) se poate, avem si unul dintre raspunsurile corecte la intrebarea cum sa scapam de impozit. Dupa utilizare si plictisire, masina nu mai poate fi vanduta in regula decat la Remat sau la tigani.

cipri778
29th October 2010, 11:22
In concluzie, daca vrei sa cumperi o masina cu motor mare, pe o perioada mai lunga de timp, fara sa platesti impozit si fara sa o inmatriculezi la bulgari, in linii mari asta e procedura.

Scorpion DSI
29th October 2010, 18:08
La mine in Tg.Neamt nu prea e posibil sa radiezi masina de la fisc in felul asta. Daca prin alte parti (inca) se poate, avem si unul dintre raspunsurile corecte la intrebarea cum sa scapam de impozit. Dupa utilizare si plictisire, masina nu mai poate fi vanduta in regula decat la Remat sau la tigani.

dar la Tg.Neamt cum se radiaza de la fisc?
oricum in tara asta fiecare judet are legile lui la RAR, Fisc ,Politie etc

coolhandluca
2nd November 2010, 18:16
Salut. Am vandut o masina prin intermediul acestui forum in alt judet (Constanta) in septembrie 2009 . Am mers cu cumparatorul la un birou de copiat acte, am facut act de vanzare-cumparare, am semnat pe toate formularele din cate tin minte cred ca tipa de la birou m-a pus sa semnez si pe talon "instrainat catre..." pentru ca el sa o poata inmatricula in CT. De asemenea am scos certificatul fiscal si i l-am dat, eu fiind scos cu masina de la finante. Am platit si o taxa de rezervare numere (MM99LUC), i-am dat CI si talonul, deci toate actele necesare pentru ca el sa poata face inmatricularea. Am mers ieri sa inmatriculez o alta masina cu dosarul facut si am cerut sa mi se dea numerele MM99LUC rezervate. Stupoare cand politistul mi-a spus ca in Constanta nu s-a radiat sau inmatriculat masina in termenul legal de 30 de zile si deci eu nu pot folosi aceste numere. L-am sunat pe baiatul din Constanta si mi-a spus ca la randul lui a vandut masina undeva in Alexandria si nu mai gaseste numarul de telefon al respectivului. Ce se poate face totusi ca sa o radiez si de la Politie? Mi-e ciuda ca nu pot sa-mi folosesc numerele si mi-e frica sa nu imi vina amenzi pe numele meu. Vorba cuiva de mai sus e solutia ideala sa umbli cu masini cu motoare mari fara sa platesti impozit mai ales pe undeva pe la tara sau prin paduri unde nu are nimeni treaba ta. Nu stiu daca in cazul meu cumparatorul a fost de buna credinta dar el in acest moment e clar ca nu doreste sa o inmatriculeze pentru ca impozitul e mare, are toate actele in original si placutele cu ITP si RCA se descurca el, de radiat iar nu are nici un stres pentru ca nu s-a inregistrat cu ea la fisc. Totusi undeva nu e ok situatia asta ce solutii am pentru a face ceva? De asemenea rog colegii de pe forum daca stie cineva de masina asta pe unde e cica prin Alexandria ar fi nr de inmatriculare MM99LUC un Pajero lung argintiu sa-mi spuna. Multumesc

Marse
2nd November 2010, 18:27
Daca ai semnat si pe talon, atunci nu poti decat sa speri ca o sa fie oprit in trafic cand se retine talon pentru a-l forta sa faca actele. Chestia asta se paote intampla maine sau peste 10 ani, din pacate.

coolhandluca
2nd November 2010, 18:35
Si daca probabil fiind si veche s-a dezmembrat sau zace pe undeva prin ceva sopron si nu mai circula , deci nici nu va fi oprit niciodata in trafic ce se intampla totusi? Cumparatorul nu are nici un interes sa o radieze deoarece la acest moment doar ar risca o amenda pentru depasirea termenului de 30 de zile de la politie si probabil plata retroactiva a impozitului de la finante. De asemenea m-a ingrijorat ce am citit pe undeva cred ca pe acest topic ca la un moment dat fiscul mi-o poate reintroduce mie la plata. Asta ar fi chiar culmea dar in Romania nu m-ar mira sa se intample.

coolhandluca
2nd November 2010, 23:31
Am citit pe net cateva ore si m-am documentat. Eu sunt caz fericit ca am fost scos de la impozit atunci cand am vandut masina pe baza actului de vanzare-cumparare. In alte orase (am gasit de exemplu un baiat din Deva) refuza cei de la fisc sa-l scoata pe vanzator de la impozit pana in momentul in care cumparatorul se duce sa o declare la el in oras la finante cu toate ca vanzatorul si-a indeplinit toate obligatiile legale si nu mai are nici un control asupra cumparatorului. Se pare ca solutia pana la urma e sa-l dai in judecata pe cumparator in baza contractului de vanzare-cumparare, nu trebuie sa iti angajezi avocat si nu costa prea mult, depui ceva cerere la judecatorie, te prezinti in fata judecatorului si-i spui problema , dureaza vreo 3 luni si vreo 2 termene dupa care in mod normal primesti o hotarare judecatoreasca favorabila cu care mergi la politie si la fisc si o radiezi de pe tine definitiv. Il mai sun odata pe cumparator si daca nu colaboreaza o sa incep demersurile la judecatorie.:uameni

Scorpion DSI
3rd November 2010, 18:26
intr-adevar, si eu stiu ca tine(din pacate am patit la fel) ca iti poti folosi numerele de inmatriculare de abia dupa ce noul proprietar o inmatriculeaza(desi tu platesti anual rezervarea numerelor pe numele tau).
poti obtine in instanta radierea din politie dar trebuie sa ai actul de vanzare-cumparare si bine ar fi si o copie dupa BI sau CI cumparator.
au vrut sa simplifice lucrurile dar din pacate traim in Romania :uameni
iti doresc bafta in solutionarea problemei:h5

205
9th May 2014, 10:13
Resuscitez un pic topicul acesta cu o intrebare (din pura curiozitate):

Legat de masinile scoase de la impozit (e si aici pe forum una de vanzare, dar n-am vrut sa intreb acolo ca sa nu-i poluez omului topicul), sa zicem ca achizitionezi una in aceasta situatie, ai actele masinii pe numele fostului proprietar (deci nu o inscrii pe numele tau). Ce se intampla cu amenzile neplatite, care din cate stiu iti raman inscrise la Primarie? Daca masina nu mai exista in evidentele Primariei ce se intampla cu amenda, dispare ca magarul in ceata?

zep
9th May 2014, 13:04
nu dispar , incep sa se adune
din pacate datorita timbrului de mediu ce se aplica retroactiv tot mai multe masini incep sa circule asa , unele cazuri ''fericite'' noul proprietar o declara la finate si plateste impozit dar in talon si carte apare vechiul proprietar , dar din ce in ce mai multe sunt radiate la fisc si raman in aer pt ca masina se vinde de 10 ori fara alte acte.
intr-o zi cand se va aduna o suma demna de luat in seama de alesii nostrii se va sesiza un functionarel destept si se va declansa o operatiune de cautare si rezolvare a problemei . politia va fi trimisa pe strazi si vor opri masini , vor face un deosebit efort sa deschida si ultima pagina a talonului sa vaza daca scrie instrainat catre...
cei de la fisc-primarii vor trimite o lista cu masinile declarate la impozit de fiecare si vor compara cu listele de la serviciul inmatriculari.
asa cum bine scrie un coleg mai sus asta se poate intampla maine sau peste 10 ani .

KAROLOKW
9th May 2014, 13:54
pun si eu o intrebare poate din cealalta parte a baricadei :)
adica am o masina inmatriculata pe persoana fizica pe care nu mai doresc sa o folosesc si pe care nici nu o vand intreaga cuiva ci vreau sa o dezmembrez si sa o dau pe bucati catorva prieteni si cunoscuti pentru a isi mentine in stare de functionare masinile lor.
ce ar trebui eu sa fac in acest caz?

1-merg la primarie si anunt ca vreau sa o scot de la impozite,desi am platit impozitul pe tot anul acum in martie?
2- merg apoi la politie si declar ca nu mai folosesc masina ca am dezmembrat-o pentru ca ma costa prea mult reparatiile?
3- care e dpdv corect legal si concret mersul aferent pentru a nu mai plati nici o taxa pentru masina asta?

mentionez ca nu vreau sa o duc la remat pentru ca inafara de cel mult caroseria cheala fara usi si fara nimic in ea restul totul se va refolosi pentru alte masini sau utilitati
ce ar trebui sa fac?

cipri778
9th May 2014, 13:56
DACA se va intampla vreodata asa ceva, se va prelungii timpul de inmatriculare la Ruse de la o saptamana la trei. Si tot cu buzele umflate vor ramane astia la buget.....

zep
9th May 2014, 14:35
@KAROLOKW

varianta cea mai simpla si fara alergatura e sa duci la remat caroseria sau bucata din caroserie cu seria pe ea .
sau.... sa duci de la remat o hartie cum ca ai predat caroseria ,in functie de remat ..hartia asta se poate obtine mai usor sau mai greu dar se poate.
cu hartia respectiva mergi la circa financiara si la politie .
suma care ai platit-o la impozit nu se restituie cash dar ti se va scadea din impozitele pe anul viitor

stelea
10th May 2014, 04:28
Tocmai ce m-am lovit de aceasta problema ... Caz concret, am vandut o masina in ianuarie anul acesta. Ma trezesc intr-o sambata cu clientul si zice ca o i-a pe loc. Mergem la un birou care se ocupa cu acte auto, facem contractul si imi spune ca TOT ce mai trebuie sa fac eu, este sa merg la primarie cu exemplarul din actul de vanzare cumparare si o copie dupa carte ca sa o scot de la implzit si sa scot fiscalul pentru cumparator. Ala imi zice: "sper ca sunteti serios si imi trimiteti fiscalul ..." In prima zi lucratoare ma duc la primarie cu actul de V-C si copia dupa carte si aia imi zic ca fiscalul trebuia scos inainte sa vand masina :shock: pai le zic de unde sa stiu eu ca o sa vand masina ca sa scot fiscalul inainte, ca e pusa la vanzare de vreo 10 ani ... Nu dom'le (zic ei), e pentru siguranta cumparatorului, ca sunt multe cazuri in care vanzatorul nu mai trimite fiscalul din diverse motive. Imi dau fiscalul, mi-o radiaza, trimit fiscalul cumparatorului si ma apuc sa dorm linistit pana ma trezeste un prieten care ma intreaba daca am fost si la politie sa o radiez ... Si de aici incepe circul ... Cum la politie au program pentru someri si pensionari iar amicul m-a trezit tarziu, ajung abia prin aprilie la ghiseu unde ... era inchis. Dupa ce ma agit un pic, vine o tanti si imi zice (ATENTIE) "La noi veniti doar daca duceti masina la Remat cu: cartea, talonul, numerele si chitanta de la Remat, sau daca casati masina prin programul RABLA. In cazul vanzarii-cumpararii nu aveti de ce sa veniti la noi, decat daca cumparatorul vrea sa se intereseze daca figureaza in evidenta chiar vanzatorul" Apoi imi zice ca daca tot m-am dus pana acolo degeaba si cum nici nu prea sunt clienti la radieri din cauza numarului mic de solicitanti, imi cere buletinul sa faca o verificare in sistem, unde gaseste ca figurez tot eu ca proprietar ... O intreb ce e de facut in acest caz, pentru ca eu - vanzator de buna credinta - n-am gresit cu nimic ... Zice: "Luati legatura cu cumparatorul si spunetii sa-si declare masina la fisc si sa si-o inmatriculeze pe numele lui :shock: sau daca nu, sa va dea cartea, talonul, numerele si chitanta de la Remat daca a dezmembrat-o sa o radiez eu de la politie". Ca sa vedeti cum au gandit dobitocii astia procedura ... dute tu vanzator poate la 800 km de casa sa-l cauti pe cumparatorul care nu mai raspunde la telefon si sa-l cauti la o adresa la care poate nici nu mai sta sa ce? In cazul in care mai dai de el sa-l obligi sa-si declare masina :ha: asta daca nu a vandut-o deja mai departe :uameni

KAROLOKW
10th May 2014, 09:25
@KAROLOKW

varianta cea mai simpla si fara alergatura e sa duci la remat caroseria sau bucata din caroserie cu seria pe ea .
sau.... sa duci de la remat o hartie cum ca ai predat caroseria ,in functie de remat ..hartia asta se poate obtine mai usor sau mai greu dar se poate.
cu hartia respectiva mergi la circa financiara si la politie .
suma care ai platit-o la impozit nu se restituie cash dar ti se va scadea din impozitele pe anul viitor

pai bucata de caroserie cu seria stanta pe ea nu e problema sa o duc la remat aia e simplu,pun flexul pe ea si gata e simplu.
de impozit ca e platit pe tot anul nu ma intereseaza prea tare ca la 80 d elei pe an...nu e vreo schema financiara:)
ce nu imi prea convine e ca in loc ca cineva sa se foloseasca de caroserie care e intreaga,nelovita,nu e stramba,astia vor ajunge sa o taie doar ca asa e procedura cu actele la noi...

voi merge la un remat sa intreb care e procedura sa imi dea o adeverinta de genul sa pot sa o scot de la impozite de la politie si la-revedere :)

daca mai stie cineva cumva o alta metoda va rog nu ezitati.

crisguide
11th May 2014, 00:36
Cu ani in urma, ai mei au donat o Dacia 1400 la ceva manastire.
Popii nu au mai trimis nici un act inapoi, asa ca masina a ramas la primarie pe tata. Dupa ceva ani, m-a trimis tata la Inmatriculari/Radieri sa vad ce se poate face. Si asa am ajuns sa scriu eu frumos de manutza o declaratie pe proprie raspundere ca masina este donata de mult, si nu am mai primit actele necesare pt radiere. In baza acelei declaratii, masina a fost radiata de la Politie si apoi si de la Primarie.
Asta se intampla acum vreo 5-6 ani (aprox). Nu retin alte detalii semnificative, mai mult decat ce am scris mai sus.

Poate merge si acum?!

Caphonne
11th May 2014, 17:49
Si eu am patit la fel, am vandut masina am facut acte si dupa un an in vine amenda de rovigneta, financiarul imi pune proprire pe cont isi trage bani, m-am certat cu ei si le-am spus ca nu am cum sa platesc o amenda pe o masina cu care nu mai figurez la ei in sistem.... degeaba...in fine daca vand vreodata Feroza in primul rand pastrez numerele si in al doilea rand scriu mare pe talon ca am instrainat-o.Daca masina este inmatriculata cea mai buna varianta zic eu ar fi sa oprim numerele dar nu stiu cat o sa-i convina cumparatorului.
Cand am luat Feroza am luat-o cu numere si as fi putut sa merg asa fara probleme se duceau toate amenzile la fostul dar am trecut-o pe numele meu sa fie frumos :)

quick
12th May 2014, 11:47
KAROLOKW cauta pe goagle "Acte necesare radiere auto la cererea proprietarului"
in principui trebuie sa declari pe propria raspundere ca masina nu este parcata pe domeniu public si ca detii un garaj/curte unde o poti depozita...oricum la politie te lamureste mai mult cu exact ce forumulare ai nevoie.

pantzerrow
19th May 2014, 12:56
M-am lovit si eu de problemele acestea...

@Karolokw in cazul in care doresti sa tii fierul fara sa fii nevoit sa il duci la Remat, solutia oferita chiar de cei de la politie este sa dai o declaratie pe proprie raspundere la notariat conform careia doresti radierea din circulatie si totodata ca iti iei angajamentul sa "depozitezi" masina pe un teren pe care se presupune ca esti proprietar.

Nu ai teren...cauti un amic binevoitor sa te ajute si mergi cu el impreuna cu actul de proprietate la notar.
Dupa aceasta se merge la administratia financiara se scoate bunul de la impozit si ulterior de la politie unde depui cartea , talonul si numerele.

@stelea, asa cum ai descris si tu exista "smecheria" prin care dupa cumpararea unui autoturism (mai ales daca are o capacitate cilindrica mai mare :grin:) noul proprietar "uita" sa o transcrie pe numele sau atat la impozite cat si la politie.

Practic masina nu figureaza la impozite nicaieri iar la Politie, din pacate, apare tot vanzatorul.

Daca nu il opreste politia sa ii retina talonul...cam dificil de rezolvat problema.

Odata cu noul cod rutier se zvoneste ca la un termen X de la vanzarea autoturismului daca nu este transcris pe noul proprietar se radiaza automat din circulatie ( nu am aprofundat problema din lipsa de timp).

Cum asta presupune o baza de date comuna administratie financiara-politie sau o procedura bine definita....probabil ca mai dureaza o perioada.

Ovidiu off
19th May 2014, 13:45
Salut, am schimbat motocicleta zilele trecute si fiind vorba de fapt de z2 vanzari am cam stat pe la finante.
Legat de subiectul topingului, un imens teanc de adrese catre diverse primarii din RO astepta sa fie expediate. Adresele se refera la inregistrarea unor contracte de vanzare urmate de scoaterea din evidenta Primariei Cluj a platii impozituluii pentru masinile vandute.
Deci primaria vanzatorului trimite adresa de " autoimpunere " la primaria cumparatorului.

abunea
2nd June 2014, 14:13
Sunt si eu in situatia asta, am vandut masina in mai 2011 iar in mai 2013 m-am trezit cu amenda de rovignieta.

Am facut contestatie, am castigat la primul termen, urmeaza recursul CNADR. Din pacate lucrurile nu sunt simple, ca de obicei in Ro, iar legea e haotica. Conform Codului Rutier, in momentul in care eu am contract de VC si am certificatul fiscal de radiere, raspunderea mea s-a incheiat. Numai ca baietii s-au prins ca sunt multi care nu le inmatriculeaza si nu au pe cine arde cu amenzi. Asa ca exista un Ordin de Ministru, prin care Vanzatorul este obligat sa notifice si DRPCIV. Bineinteles, nu s-a facut publicitate, nimeni nu a auzit de asta. Mie mi-a spus avocatul cand m-am dus pt contestatie. Se pare ca e o loterie cu justitia din RO, unii judecatori tin cont de CR si castigi, altii de OM si pierzi.

OM 1501/2006 art.24:

(2) Proprietarii de vehicule înmatriculate sau înregistrate sunt obligaţi să solicite radierea din circulaţie în termen de 30 de zile de la data:
d) trecerii vehiculului înregistrat în proprietatea altei persoane.

Acum astept sa vad ce se intampla la recurs.

Intre timp am inceput si actiune separata in instanta, pentru constatarea vanzarii si radierea ei din circulatie. Nu am reusit sa mai dau de cumparator, nici nu stiu pe la cine e masina acum, ghinionul lui cand l-or prinde ca merge cu o masina care a fost radiata. Daca nu are suficienta minte sa nu cumpere o masina cu acte in regula, sa fie sanatos, are nevoie de o lectie. Daca masina e la primul cumparator, cu atat mai bine. Am avut un prim termen, s-a amanat pentru sfarsitul lunii Iunie.

Desi am vandut masina corect si m-am achitat de obligatii, lucrurile nu sunt deloc simple in Romania si uite asa acum stau sa imi bat capul cu procese. Eu unul mi-am invatat lectia, cand mai vand o masina, fac copii dupa toate actele cumparatorului, pastrez numerele, etc.

stelea
3rd June 2014, 20:26
Hmmm :ang3... , ma duc din nou la radieri cu ordinul in brate sa vad ce mai zice :hw

abunea
4th June 2014, 10:18
Am uitat se mentionez ca am facut si hartie catre DRCPIV, in care le ceream radierea masinii. Raspunsul lor a fost ca nu se poate fara hotarare judecatoreasca si m-au indrumat catre Politia Rutiera, sa caute ei masina in trafic si sa il oblige sa intre in legalitate. Bineinteles PR s-a spalat pe maini, spunand ca nu intra in competentele lor daca nu exista un ordin judecatoresc. Nici unul dintre ei nu a facut referire la Ordinul de Ministru, amandoua institutiile mi-au dat raspunsul din Codul Rutier.

Numai CNADR se cramponeaza de OM si face caz pe tema lui, ca sa isi incaseze banii. Ca nu au baietii bani de tocat.

Deci..... Curat balamuc in legislatia din tara asta.

KAROLOKW
4th June 2014, 10:30
deci pana la urma eu ce trebuie sa fac?:) asta e ca faza cu eu pentru cine votez?:):):) am incheiat citatul

deci eu vreau sa vand una bucat Lada niva unui amic
vanzare pe care o facem cu contract de vanzare cumparare legal frumos totul corect
cumparatorul nu vrea sa inmatriculeze masina ca vrea doar sa o foloseasca la el in zona pentru calarit pe coclauri
ce trebuie sa fac eu in aceasta situatie?

cu copia CV merg la finante si scot masina de la ei corect?
dupa care merg la politie si ce fac? declar si depun la ei o copie dupa CV???
va intreb pentru ca eu am intrebat in 3 locuri pana acum
unul la finante,unul la politie la astia la pipera si unul pe la astia care se ocupa de vanzari si acte auto.
desigur va imaginati ca am 4 raspunsuri diferite de la 3 interlocutori :):):)

pe buna ca imi vine sa o tai cu flex-ul sa scap de tot rahatul asta de hartogaraie.

quick
4th June 2014, 11:38
1 vinzi masina, faci act de vanzare cumparare, o scoti de la finante si dai actele noului proprietar...care daca vrea o inscrie daca nu, nu si circula asa, dar macar, noul proprietar, la primarie sa o bage si sa plateasca impozit pt ia.....o sa ai si tu niste riscuri pe care le mai poti diminua daca scri pe certificat "instrainat catre la data de ...." si faci niste copy la toate actele....si la o eventuala problema prezinti copile si eventual si o copie dupa buletinul noului proprietar....
2 scoti masina de la finante mergi si la politie cu numerele de inmatriculare o radiezi definitiv din ciculatie si ca sa pastrazi masina si sa nu trebuiasca act de distrugere de la remat dai o declaratie pe propria raspundere ca masina nu este parcata pe domeniu public....vezi mai multe dupa o cautare pe net dupa "Acte necesare radiere auto la cererea proprietarului"...
varianta 2 este cea mai buna pt tine pt ca atunci masina nu mai exista dar este foarte rau pt noul proprietar pt ca daca este prins de politie ii face dosar penal.....varianta 1 se practica la greu la noi in tara dar cu unele riscuri pt tine...si totusi daca masina este folosita doar pe coclauri atunci n-ai de ce sa-ti faci probleme...doar cand o vinzi treci pe ceritificat "instrainat catre...." si faci copi dupa toate actele inclusiv un buletin al noului proprietar...si asta este procedura standard prin care se vinde o masina.

abunea
6th August 2014, 08:22
Hmmm :ang3... , ma duc din nou la radieri cu ordinul in brate sa vad ce mai zice :hw

Sunt curios, ce ti-au zis aia de la DRPCIV?

stelea
6th August 2014, 22:24
N-am ajuns inca, abia dupa 18 august am timp ...

abunea
3rd September 2014, 09:09
Ai reusit ceva? Eu am castigat si la recursul CNADNR, deci am scapat de amenda pt rovignieta. Mai ramane balamucul cu radiatul masinii.... Inca astept redactarea hotararii de constatare a vanzarii masinii.

silviud.
3rd September 2014, 13:39
Mai ramane balamucul cu radiatul masinii.... Inca astept redactarea hotararii de constatare a vanzarii masinii.

Ha? Sa ma ierti, nu am urmarit toata discutia, doar ultima pagina. In mod normal daca s-a facut vanzarea corect, adica exista un CV si ti-ai scos-o de la impozite si taxe, o actiune in instanta prin care sa se constate intervenita vanzarea este lipsita de interes. Deci ... deci ...

Din cate stiu, singura posibilitate reala era sa chemi in judecata cumparatorul si sa il obligi la radiere. Exista si practica judiciara in sensu' asta.

Oricum, succes si ... tine-ne la curent!

stelea
3rd September 2014, 18:11
Ha? Sa ma ierti, nu am urmarit toata discutia, doar ultima pagina. In mod normal daca s-a facut vanzarea corect, adica exista un CV si ti-ai scos-o de la impozite si taxe, o actiune in instanta prin care sa se constate intervenita vanzarea este lipsita de interes. Deci ... deci ...

Din cate stiu, singura posibilitate reala era sa chemi in judecata cumparatorul si sa il obligi la radiere. Exista si practica judiciara in sensu' asta.

Asta e cea mai mare prostie !!! Deci vand masina legal, apoi trebuie sa ma judec cu cumparatorul sa o radieze :uameni

stelea
3rd September 2014, 18:13
Ai reusit ceva? Eu am castigat si la recursul CNADNR, deci am scapat de amenda pt rovignieta. Mai ramane balamucul cu radiatul masinii.... Inca astept redactarea hotararii de constatare a vanzarii masinii.

M-am luat cu una cu alta si am uitat sa ma duc ...

worldscape
4th September 2014, 12:06
.. din cava surse am aflat ca de fapt exista o baza de date comuna intre Fisc si PR, iar baietii de la PR stiu f. bine ce masini au fost scoase de la financiar si care nu ( la fel ca si cu ITP-ul si Asigurarile ) ... dar de ce sa nu umble "prostul de vanzator" pe drumuri si la cozi si sa mai platesca cate ceva ...

abunea
4th September 2014, 15:50

Nu sunt expert, din ce am inteles avocatul a facut chestia asta si in acelasi proces a incercat sa cheme si DRPCIV ca sa ii oblige la radierea masinii. Prin hotararea care s-a dat de instanta, cumparatorul e obligat sa o inmatriculeze in 30 zile, dar DRPCIV nu e obligat sa radieze masina, daca ala nu o inmatriculeaza. Si nu cred ca o va inmatricula, pentru ca nu a putut fi gasit pentru citare la proces. Asa ca trebuie sa astept redactarea hotararii, sa astept sa devina definitiva, sa astept 30 zile sa vad daca ala face inmatricularea (habar nu are de proces, o fi si plecat la capsuni) si de abia dupa sa ma duc cu hotararea la DRPCIV si sa sper ca aia sunt baieti buni si o radiaza, desi hotararea instantei nu ii obliga. Pentru ca daca nu se intampla asta, va trebui sa ma judec si cu DRPCIV ca sa obtin in instanta hotarare care ii obliga sa o radieze. Dupa care, teoretic, ar trebui sa il dau pe cumparator in judecata pentru daune si sa il execut silit. Numai ca daca e la capsuni in Spania, sau unde o fi, executa fleosc. Asa ca uite cum am ramas eu cu paguba.

Vad ca in Proiectul de modificare a CR, in sfarsit, au prins si baietii cazurile astea. O sa fii obligat sa notifici vanzarea masinii, iar daca ala nu o inmatriculeaza in 30 de zile se radiaza automat. Le-a luat ceva ani sa se prinda :ps

silviud.
4th September 2014, 16:34
Pai da, dar daca ti-a respins odata fata de DRPCIV o sa iti respinga si a doua oara. O sa ramai doar cu sentinta care il obliga pe ala sa o radieze. Nu o poti pune in executare ca ala e de negasit ... Si se mai pune si problema DRPCIV care in niciun caz nu o sa iti radieze masina prin hotararea asta fiindca nu ii priveste.
Daca schimba domnu' avocat capatul de cerere si zicea sa il oblige pe nea' ala si daca nea' ala nu vrea sa iti dea tie posibilitatea sa o radiezi? Ar fi fost o chestiune.

Pana nu modifica CR nu avem nicio sansa reala sa ne scapam de fiarele vechi vandute unor ... :(

ccristi27
4th September 2014, 21:04
Deci pana la urma cea mai sigura metoda prin care poti sa trimiti cumparatorul sa inscrie masina este sa-i iei placutele de inmatriculare si cu ele si certificatul fiscal si declaratia ca ai parcat masina ''in loc cu verdeata'' te duci la politie si faci radierea. Informezi cumparatorul inainte de vanzare ca pastrezi fizic numerele si el poate sa o ia pe platforma sau o impinge pana acasa:banana
In felul asta esti sigur ca nu se intampla nimic care sa te afecteze dupa vanzare:wink:

air_wolf
5th September 2014, 07:28
Informezi cumparatorul inainte de vanzare ca pastrezi fizic numerele si el poate sa o ia pe platforma sau o impinge pana acasa:banana
In felul asta esti sigur ca nu se intampla nimic care sa te afecteze dupa vanzare:wink:

fa chestia asta la un mercedes cobra 300D, de exemplu. sau la un patrol sau toyota. uite, in conditiile spuse de tine eu acum as cumpara un patrol din 2008 sau o toyota, pe loc, ofer 2000EUR (ca sa nu zica omul ca-s magar). pentru ca daca trebuie s-o inmatriculez eu, ma costa peste 12-13.000EUR taxele...

nu, in tara asta cea mai simpla metoda este sa pastrezi cartea. mergi cu cumparatorul unde e nevoie si abia la politie, la inmatriculari, ii dai cartea. da, ai ceva de alergat si daca e in alt judet poate nu merita, dar macar esti sigur.

abunea
5th September 2014, 08:35
Pai da, dar daca ti-a respins odata fata de DRPCIV o sa iti respinga si a doua oara. O sa ramai doar cu sentinta care il obliga pe ala sa o radieze. Nu o poti pune in executare ca ala e de negasit ... Si se mai pune si problema DRPCIV care in niciun caz nu o sa iti radieze masina prin hotararea asta fiindca nu ii priveste.
Daca schimba domnu' avocat capatul de cerere si zicea sa il oblige pe nea' ala si daca nea' ala nu vrea sa iti dea tie posibilitatea sa o radiezi? Ar fi fost o chestiune.

Pana nu modifica CR nu avem nicio sansa reala sa ne scapam de fiarele vechi vandute unor ... :(

Pai cum sa o radiez eu din circulatie? Prin contractul de VC eu i-am cedat drepturile asupra masinii. Practic e bunul lui, numai ca Politia nu stie asta, sau refuza sa stie asta, si are nevoie de o hotarare judecatoreasca care sa constate vanzarea. Chiar daca DRCPIV nu e obligata sa radieze masina, pe baza hotararii care constata vanzarea si il obliga pe ala sa inmatriculeze masina in 30 de zile, teoretic, ar trebui sa modifice proprietarul in baza de date, dupa care sa se spele pe cap cu ala. Sa il caute ei, sa radieze masina din circulatie, sa faca ce or vrea. Tare imi e ca vor face pe prostii, ca sa nu isi bata capul prea tare.

Pana si logica legala in toata chestia asta mi se pare total scrantita. Asta e tara in care traim, legile sunt facute de imbecili. Ordinul de Ministru se bate cap in cap cu Codul Rutier, fiecare institutie alege de care sa tina cont, si tu ca si contribuabil de buna-credinta esti ........... In loc sa te protejeze legea de imbecili, aia nu au nici o grija si tu spargi bani si nervi.

pantzerrow
5th September 2014, 13:30
Informezi cumparatorul inainte de vanzare ca pastrezi fizic numerele....
In felul asta esti sigur ca nu se intampla nimic care sa te afecteze dupa vanzare

E cea mai buna si mai sigura varianta !

Daca distanta pana la "noul domiciliu al masinii" este mica, atunci nu vor fi probleme, insa daca vorbim de cateva sute de km, atunci sa vezi negocieri la pret :ha:

silviud.
5th September 2014, 13:52
Pai cum sa o radiez eu din circulatie? Prin contractul de VC eu i-am cedat drepturile asupra masinii. Practic e bunul lui, numai ca Politia nu stie asta, sau refuza sa stie asta, si are nevoie de o hotarare judecatoreasca care sa constate vanzarea.

Pai tocmai asta ziceam. Daca il chemi in judecata sa il oblige sa radieze el masina, e frectie la picior de lemn. Pentru ca daca nu a radiat masina cand a cumparat-o, s-o crezi tu ca il doare undeva de hotarare, mai ales daca nu e de gasit. Dar daca prin aceeasi actiune ceri ca daca el nu respecta prevederile legale sa o faci tu, tocmai pentru ca tie ti se aduce un prejudiciu, atunci aia de la DRPCIV nu mai pot sa mai comenteze. Inca studiez problema, nu stiu practic daca se poate cere ceva in instanta. Oricum cu prima ocazie o si incerc.

stelea
5th September 2014, 22:26
Legea veche era mai buna ... Te duceai cu cumparatorul la politie, se facea radierea, ii dadea nr. provizorii sa se duca acasa si la revedere. Cu radierea te duceai la fisc si gata. Dar nu era buna ... a trebuit sa o schimbe ...