PDA

View Full Version : Istoria Tractozaurului

Pagini : [1] 2

Tractozaur
12th January 2009, 00:30
Va salut pe toti cu respect! :hi

Cred ca o prezentare a mea aici este de prisos, va invit sa aflati mai multe in general despre mine si ocupatia mea accesand site-ul http://www.ninbukan.org sau CV direct la link-ul http://www.ninbukan.com/continut/omote_ ... istian.htm (http://www.ninbukan.com/continut/omote_ryogen/maestrii_ozoncristian.htm)
Am sa va povestesc in curand, atasand si fotografii, cam cat de veche este aceasta pasiune a mea pentru off-road si cam cate masini de teren am avut si am in prezent.

Tractozaur
12th January 2009, 03:00
Si dupa cum va spuneam, am revenit cu "niste" fotografii cu masinile de teren pe care le-am avut sau care le am in prezent (intotdeauna am avut in curte minim doua acareturi) :grin:

Totul a inceput in copilarie cand am vazut primul M pe strada (popular IMS :h5 ) si de acolo mi se trage in mare..., si am zis eu cu destul de mult timp in urma sa nu imi iau IMS ca e invechit :ha: si asa am ajuns la o Frontera Vauxhall, adica Opel, care arata standard asa

Tractozaur
12th January 2009, 03:24
Gume Michelin, de strada, niste jeguri, si in inconstienta mea de atunci m-am in paduri, campuri, araturi, etc, si dupa ce am avut cateva experiente de neuitat ca deh, nici nu respectam pe atunci regula cu minim doua masini in teren, ca eram bazat intelegeti, aveam masina 4X4 :ha: :ha: :ha: am decis sa o incalt cu niste resapate Cross Country noi-noute si am facut-o sa arate asa

Tractozaur
12th January 2009, 03:33
Si uite asa m-am gandit sa-i iau si nevesti-mi o masina de strada, da` la mine si aia de strada trebuie sa fie de teren, asa ca m-am decis sa-i iau un Golf :bannana

Tractozaur
12th January 2009, 03:38
Da, ati ghicit, unul dintre putinele Golf-uri Country din Romania, super masina, care a aparut si in revista 4WDrive (nu ma intrebati numarul acum, dar daca insistati pot verifica) si uite asa m-am intalnit si cu alti 2 pasionati de aceasta masina rara, etc, :grin: etc

Tractozaur
12th January 2009, 03:48
Am inceput sa am discutii cu "veterani" in domeniu, unii dintre ei membrii Off Road Adventure Romania si care mi-au explicat, mai tata, Frontera aia, nu prea e masina serioasa de off-road (no offence pentru utilizatorii de Frontere, masinile sunt OK dar pana la un anumit punct) si uite asa m-am pricopsit eu cu una bucata Nissan Patrol Gr Y60, pe care l-am botezat Tractozaur, l-am stick-uit frumos si..., dar sa nu mai lungesc vorba..., iata evolutia lui

Tractozaur
12th January 2009, 03:53
A urmat un set de caucioace de combina de 35/10,5/15 cu jenti modificate (pe care apropo, inca le mai am de vanzare) si mult, mult noroi ca aveam cu ce ma lauda acum, sa stie toata lumea :grin:

Tractozaur
12th January 2009, 04:00
Dupa care m-am apucat sa-i pun proiectoare, portbagaj facut custom made, sa-i construiesc un bull bar (va povestesc in alt episod, cu poze cu tot, cat am tras eu pentru bull baru` asta), ca ala ARB mi s-a parut prea comun, asa ca m-am inspirat si eu de ici de colo si uite ce a iesit, bull baru` model ADN (la o iesire va explic la fata locului de ce l-am denumit asa) :h5

Tractozaur
12th January 2009, 04:03
I-a venit randu` si unui frumos Superwinch, noroi, noroi in continuare :banana

Tractozaur
12th January 2009, 04:11
Am vandut Frontera, deci in momentul asta nu mai aveam decat doua masini, Tractozauru` si Golfu` Country, asa ca ce credeti ca ma gandesc eu, hai sa mai imi iau un Patrol, da` d`ala frumos de strada si am gasit frumusetea asta echipata cu jenti de 10X15, body lift cu flanse, Bridgestone-uri MT 33/12,5/15, ce mai a fost dragoste la prima vedere :ypu pe care v-am mai spus eu, strada, strada, da` masina trebuie sa fie si sa mearga si pe teren, asa ca m-am apucat sa-l namolesc un pic si p`asta

Tractozaur
12th January 2009, 04:15
Am inceput, incet, incet, sa-mi fac curaj si sa-l bag si prin apa, nu de alta cu Tractozauru` imi facusem de cap, noroi, apa mare (ca doar d`aia exista snorkelu` :grin: ) da` cu asta domne, care arata asa a masina de fitze cu bull bar de inox :grin:

Tractozaur
12th January 2009, 04:18
Si uite asa la un moment dat, m-am trezit ca ograda arata asa... :hi

Tractozaur
12th January 2009, 04:29
Nevasta-mea accepta, ca e o sotie iubitoare orice traznaie imi trece prin cap, da` totusi mi-a sugerat ca Golfu` este un pic mai greoi de manevrat, ii place da` e un pic cam invechit, nu intram in detalii etc, etc, si imi spune ca si-a dorit mereu sa aiba o Toyota Rav4, asa ca daca eu aveam, Tractozaur - Nissan d`aratura, Elefantu` - Nissan de fitze i-am cumparat o Toyotica, draga de ea, din 1997, scurta, echipata of course cu Bf Goodrich AT :ha: pe care din pacate la o luna (cand eram eu plecat la un stagiu in Belgia sa predau, bineinteles, stiti ca atunci cand nu esti aproape se intampla nenorocirile) o buseste neintentionat, asa ca i-am luat o alta Toyotica din 1998, curatica, frumusica :ypu

Tractozaur
12th January 2009, 04:35
Iata si noua Toyotica si cum arata ograda mea acum, ca deh aveam 4 masini 4X4 in dotare acum :grin:
Toyotica a fost super masina de strada (ca apropo, n`o mai am acum :p ) da` cum va povestem mai devreme, de strada, de strada, da` trebuie sa mearga si prin rau :ha: :ha: :ha:

Tractozaur
12th January 2009, 04:41
Intre timp m-am hotarat sa transform frumusetea aia de Patrol, Elefantu` deh (ca uitai sa va spun asa-i spuneam) in Tractozaur si sa raman numai cu un Patrol pentru mine, sa-mi fac damblaua p`aratura si Toyotica, de fitze, de strada pentru nevasta-mea :happy
Si uite ce a iesit din frumusetea aia :grin:

Tractozaur
12th January 2009, 04:44
Si Bridgestone-urile erau cauciucuri de strada si Tractoarele Danubiana erau cauciucurile de teren :ha:

Tractozaur
12th January 2009, 05:05
Dupa care m-am decis ca body liftu` si flansele la arcuri nu sunt suficiente si nu e inaltat suficient Tractozauru` , asa ca am luat kitu` complet de la OME cu L-urile Heavy Duty arcuri si amortizoare, bucsaraie completa poliuretan, kit cutie-cardan, safari snorkel originel, am vandut Bridgestone-urile unui prieten care si-a preparat un Samurai (si asta mare dilimache :grin: ) si mi-am luat Simex Extreme Trekker 35/11,5/15 de la Angus la super pret (Thank`s Angus one more time for discount :hi ) mi-am luat CB Midland d`aia de poate fi si portabila, etc, etc pentru ca mai am in masina o groaza de acaraturi si mai umplu 3 pagini daca ma apuc sa detaliez (bullbar stie ca s-a folosit de shufa mea minune pe camp cand la tras din groapa pe bunul meu prieten Cristi cu Marele Alb) si masina arata astazi cum ati vazut-o sambata, da` mai pe seara :grin: unii la Calugareni si pe urma la lucru pe camp pana acasa.
Vreau sa precizez ca snorkelu` a fost montat la Tudor (Traco Service), cu care ma cunosc destul de bine (intamplator si-a adus baiatu`, pe Bogdanel la mine la sala) super baiat si ii multumesc inca odata pe aceasta cale pentru amabilitatea de care da dovada mereu, iar kiturile celelalte au fost montate la GTC, de Alex (cunoscatorii stiu cine e :hi ), si el si Razvan dand dovada de mult profesionalism si corectitudine pret-manopera.

Tractozaur
12th January 2009, 05:11
Si uite asa Tractozauru` e bun si la carat, capriori pentru casa sau semineu de la bulgari, ca da, totul este mai ieftin acolo :ypu ...

Tractozaur
12th January 2009, 05:18
E bun si pe munte, si in padure si oriunde ce mai :happy

Tractozaur
12th January 2009, 05:32
Hai ca mai va dau 5 poze (va tin in suspans :grin: ) si va povestesc mai departe ce mi-am luat si ce intentionez sa-mi iau in curand...

Tractozaur
12th January 2009, 05:41
Si va spuneam, aveam o Toyotica, da` in oras, sa merg eu ditamai elefantu` intr-o masinuta, nu prea se brodeste, asa ca de data asta, s-a intamplat invers, mi-am convins eu nevasta sa dam Toyotica :ha: si sa ne luam un Nissan Patrol GR Y61, dar cu promisiunea solemna ca nu-i facem nici o modificare, adica il lasam de strada si nu-l chinuim pe saracu` Neassan, da` v-am mai spus, de strada, de strada, da` un pic prin zapada macar sa nu-l bag :grin:
Ah, si apropo, nu-i fac nici o modificare off-road, conform intelegerii, da` i-am luat un set de BF Goodrich All Terrain, se pune??? :ha: :ypu

Tractozaur
12th January 2009, 05:49
Si acum, ca o concluzie, in ograda mai am (deocamdata :grin: ) urmatoarele masini:
Tractozauru`, Nissan-ul meu de nadejde din 1990, perfect creat pentru chestii grele si Neassanu`, Nissan din 2000, de fitze, de oras, "date la o parte ca am masina mare, jipan, si sunt jmecher" :ha:, dar care v-a fi folosit a se citi ocazional, pe un forestier, etc, si cine stie poate in viitor se transforma si el in Tractozaur, ca am mai vazut noi d`astea :h5

Tractozaur
12th January 2009, 05:52
Apropo, ce ti-e si cu genele astea, deocamdata 3 poze cu cea mare, ca cea mica are doar un an jumate si nu stie..., INCA :ypu

Tractozaur
12th January 2009, 06:03
Ce urmeaza? Anul asta imi iau sigur, masina de la care a inceput totul..., un M original de armata, pe care am sa-l si inscriu in Retromobil la sectia AroM461, ca doar avem prieteni si pe acolo, salutari :hi prietenului drag Viorel Burcea, a carui masina v-o prezint in urmatoarele poze dupa care trebuie sa ma predau :p somnului macar pentru 3 ore, deoarece acum e 04:30 si la 07:30 am antrenament privat de sabie japoneza :F in dojo-ul meu personal Ninbukan Dojo. Sper ca a fost suficient de scurta introducerea, ca nu se stie alta data daca o sa mai am atat de mult timp sa stau pe net, deci nu va speriati daca nu raspund in timp la topicuri, imi voi gasi din cand in cand timp pentru OFF-ROAD! :hi

Tractozaur
12th January 2009, 23:44
:grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin::g rin::grin:

Tractozaur
14th January 2009, 12:02
Dupa cum va spuneam pe la inceputul post-ului, o sa va povestesc un pic din ce am "patimit" :ang2 eu ca sa fac bullbar-ul. In primul rand ca nu am avut un loc anume, un garaj, asa ca m-am apucat pe strada, in fata atelierului de mobila al unui bun prieten, Adi Ionescu, caruia ii multumesc inca odata pentru amabilitate si impreuna cu Grig, suflet mare care s-a apucat sa sudeze pentru mine pe o burnita, ploicica marunta, ca deh nu aveam loc acoperit suficient de mare sa bagam Tractozauru` si trebuia sa aftuim direct pe masina, am purces la drum...
Asa ca se ia una bucata masina care arata ca mai jos, ii sudam o tabla serioasa intre lonjeroane, tabla care veti vedea ulterior a servit la prinderea tavii troliului de ea in 10 puncte...

Tractozaur
14th January 2009, 12:06
Dupa care incepi sa construiesti bullbaru` direct pe masina, dupa necesitati :grin:

Tractozaur
14th January 2009, 12:20
Dar din pacate a venit vremea rea, ca era printr-o toamna, cu ploaie etc, si nu am mai avut unde sa lucram, asa ca am vorbit cu amicul ala al meu dilimache cu Suzuki-ul rosu modificat, Cristi Dragomir, mare electrician auto, sa ma lase la el in service si impreuna cu cel mai tare sudor din sud-estu` Europei :ha: , Bogdan Nitu, 1NB cum isi spune el (vezi revista 4TunningRo numarul 6/2007, articolul "Bestia de 500 cai" si o sa va dati seama si mai bine de ce stie omu` :grin: ) am continuat munca de unde ramasesem cu Grig dupa cum urmeaza...

Tractozaur
14th January 2009, 12:29
Ghinion, ca nici aici nu am apucat sa facem pui, :ha: din motive personale pe care nu are rost sa le detaliez aici, asa ca ne-am mutat cu catel si purcel la prietenul si colegul meu de munca, domnul Aurel Burlan (mii de multumiri inca odata :hi ), profesor de judo si de karting, la Palatul National al Copiilor unde lucram amandoi, si am continuat lucru in atelierul cercului de karting din Palat dupa cum urmeaza

Tractozaur
14th January 2009, 12:37
Si a venit si randul vopselei da` unde, ca afara a inceput o ploaie, mama, mama, asa ca ne-am dus la caldurica in centrala termica a Palatului, unde ne-am apucat de "manjit" pana pe la miezu` noptii

Tractozaur
14th January 2009, 12:47
M-am dus mai apoi la Her Cristi, mare electrician la D`Artex la service-ul auto, si cu acordul lui nea Bucur :hi ,ne-am apucat de insirat la mate pe masina, prin masina si mi-am montat proiectoarele pe bullbar si portbagaj (apropo si asta custom made :grin: ) si la sfarsit a aratat asa:

Tractozaur
15th January 2009, 01:41
Si uite asa, ca azi nu am mai avut timp sa continui, a venit si randul troliului, dar cum a inceput sa ploua ca venise toamna, am astepta pana a venit vara, si la caldura in curtea tatalui lui Bogdan ne-am apucat de treaba. Deci am schimbat locatia din nou :ha:
Ca observatie, am realizat ca tava pe care se pune troliu este prea jos, asa ca am taiat-o si am sudat-o cat mai sus, conform algoritmului, troliul se pune cat mai sus si cat mai aproape de masina, cat mai sus pentru ca sa "muste" cat mai putin din tarana si cat mai aproape pentru ca sa nu se smulga mai usor, "din greseala" :h5 bineinteles, cand te legi tu de vre-un copac sa-i arati prietenei (sau prietenului :twisted: ) cat de bengos esti tu ca ai troliu pe masina

Tractozaur
15th January 2009, 01:53
Si la final (dupa ce in prealabil am modificat si snorkelu`, dar asta este alta poveste :wink: ), Tractozauru` arata asa..., dar n-a durat mult ca m-am decis, dupa cum v-am mai spus, sa-mi iau un alt Patrol, de fitze, dar care dupa un timp a intrat in transformari, devenind chiar el noul TRACTOZAUR :tr :ha1

Tractozaur
15th January 2009, 01:58
Asa ca m-am apucat, tot pe ploaie Dumnezeule :ha: :banana , sa fac transferul si iata ce a iesit...

Tractozaur
15th January 2009, 02:11
Si credeati ca o sa fie asa usor? :P Nuuu, bineinteles, ca ne-am dat seama ca nu avem cum sa prindem noul bull-bar, ca nu aveam tabla aia sudata intre lonjeroane (va aduceti aminte? :grin: ), asa ca am mers la fratele meu Cristache (adica Marele Alb, ma scuzati) la garaj si ne-am apucat de "lipit" pana la doua noaptea sau poate chiar mai mult, cine naiba mai stie...

Tractozaur
15th January 2009, 02:32
Dupa care, am schimbat caucioacele, i-am pus snorkel de la ARB, Safari Snorkel, bla ,bla, bla, si l-am adus in starea in care se afla azi, dar asta v-am mai povestit odata.
Concluzia: Nu este greu sa faci un lucru daca ai rabdare, perseverenta si vrei sa duci lucru pana la capat. Nu este mare filozofie, poti sa lucrezi si pe strada, nu ai nevoie de service autorizat daca esti suficient de pasionat, daca VREI!!! Si credeti-ma, iesi mult mai ieftin decat daca iti iei unul original si ti-l faci cum vrea sufletelu` tau. Atentie, s-ar putea ca sfaturile mele sa nu aiba efect la cei comozi si/sau cu bani, dar cum nu toti au bani..., pentru ceilalti ramane o alternativa viabila.
Sunt cazuri, cum mi s-a intamplat si mie, mi-am facut mai intai snorkel custom made pe primul Patrol si pe urma, la urmatorul, m-am decis sa imi pun unul de la ARB. Dar asta tine de circumstante, daca nu ai posibilitatea sa-ti iei ceva gata facut, decat sa stai sa visezi la ziua cand o sa ai banii, sa ai si tu un bull-bar, un snorkel, mai bine te apuci sa ti le faci, ca nu se stie cat o sa mai tina si cu off-roadu` ADEVARAT in Romanica si o sa va para rau pe urma, ca maine-poimaine ne vezi pe toti ca europenii lui peste prajit dandu-ne intr-un fel de poligon-circuit si admirandu-ne masinile cat de bine se descurca "in teren" :ha: ... Intrebare: CARE TEREN? :ha:

Tractozaur
16th January 2009, 17:19
Dupa cum va spuneam intr-un post din 12 ianuarie, dar atunci nu mai stiam exact, una din masinile mele de teren a aparut la un moment dat in revista 4WDrive, mai precis in nr. 12 /iunie-iulie 2006 si in nr.14 / octombrie-noiembrie 2006
Va pun in continuare scan-ul dupa reviste si sper sa va placa. Lectura placuta!
4WDrive - nr.12 / iunie-iulie 2006

Tractozaur
16th January 2009, 17:22
4WDrive - nr.14 / octombrie-noiembrie 2006

Tractozaur
17th January 2009, 20:28
Din seria, "Puteti sa faceti si voi acasa!" :h5 , snorkel custom made in ograda proprie. Se ia una bucata teava, si cateva coturi (ca sa nu fiti nevoiti sa indoiti teava) ii dati o forma pe care o doriti (la inspiratie), o conectati la filtrul de aer, etansati bine zona ca e pacat sa aveti snorkel pe masina doar de forma, ca sa vada altii ce "tari" sunteti, si cand intrati in apa sa aspire..., apa in loc de aer :ha:
Adica, ce atata vorba, luati de uitati slp

Tractozaur
17th January 2009, 20:47
Din pacate nu am facut foarte multe poze atunci, iar alea care le-am facut, le-am facut cu un telefon fara nici un X megapixeli (deh, pe atunci prostioarele astea erau mai rare :grin: ), dar cand am pus Safari Snorkel-u` original pe masina, am avut un aparat mai profi, asa ca uitati procesul mai pe larg detaliat... (N.B. Nea Ninel a facut-o si p`asta :hi , numai pentru cunoscatori :grin: , Tudor..., Respect! :al )

Tractozaur
17th January 2009, 21:20
Ah, si am uitat sa va urez: Spor la navigat :ti , vant din pupa :ha: si atentie la lighioanele din apa :shrk si mai ales nu faceti asta iarna, ca mai ii stim noi pe unii, campioni, :1 de la Calugareni :bravo

semaca
17th January 2009, 21:28
la snorkelul artizanal: teava ...de care este ??? adica ce dimensiuni, grosime?
PS:Bravos!

HARY
17th January 2009, 22:54
Prietene acum ca ne-am cunoscut tin sa te salut pentru ce ai realizat :hi
zilele urmatoare osa-ti arat un snorkel facut din inox si ma gandesc sa-mi cunpar si un NEASSAN :banana

Tractozaur
17th January 2009, 22:56
Ca sa vezi don` Semaca, ce urma sa-ti raspund eu si ce-mi zice conu` Hary :hi :grin:
Sincer, sunt ceva ani, chiar nu mai imi aduc exact aminte dimensiunile, dar ce ti-as recomanda cu caldura, e sa folosesti teava de inox (ex. de genul celor folosite la confectionarea bull-bar-urilor artizanale de SUV-uri :ha: ), nu rugineste, nu trebuie vopsita, nu se sparge (in cazul in care te gandesti sa-ti faci din PVC si ai de gand sa dai cu snorkelu` in vreun copac :bannana ) iar diametru poate fi de 2 toli jumate, chiar 3 (diametru este dupa plac, dupa cum cade pe masina) cu grosime 1,5 - 2 mm (sau mai simplu, masoara diametrul de sus, de unde se pune capacul, de la unul original si afli diametrul,ca in rest si alea originale sunt la fel, doar ca sunt facute sa se muleze pe masina).
Mai am niste teava, o masor maine, si revin cu dimensiuni exacte :grin:
Iti trimit o poza cu un snorkel super din inox, una cu Floyota (tot inox!) si una cu un snorkel ciudatel de pe un Patrol.
Sper sa-ti fi fost de vreun ajutor...

Tractozaur
17th January 2009, 23:04
Deci, don` Semaca..., INOX :h5 Hary, imi cer scuze ca te corectez, dar NEASSAN si TRACTOZAUR nu am decat eu :grin: :grin: :grin: :bi Dar daca iti iei un Patrol, nu pot dacat sa te felicit. :1
P.S.
:no Deci sper ca e clar, trebuie sa-i dai un alt nume, astea sunt amanetate, ca de nu, trimit Ninja prin Craiova, da? :ps :bx :F :ha:

HARY
18th January 2009, 18:04
Cristi teava este de 70 .iar cu ninja ramane de vazut le dau cate o tuica si un gratar pe malul Dunarii si am scapat :h5 :banana

Tractozaur
18th January 2009, 21:20
Pt. Hary
Asa e olteanu`, `ot ii pacaleste el repede pe toti :ha: :ha: :ha: Daca n-as fi si eu pe jumate oltean si n-as sti :ha:

Tractozaur
19th January 2009, 20:32
Ah, uitai :grin: ieri mai nea Hary sa-ti spun, daca vrei sa-ti iei Patrol, hai sa-ti arat la ce poti sa-l mai folosesti in afara de off-road :ha:

zep
19th January 2009, 20:56
daca tot vorbiti de snorkel
nu se gaseste de vanzare doar partea superioara? capul ca alta denumire nu am pt respectiva piesa?
hai ca restul le faci din teava insa nu am nici o idee pt partea superioara care sa arate cat de cat decent

Tractozaur
20th January 2009, 17:13
Pt. Zep
Daca snorkelu` il confectionezi din teava de inox, fier, atunci poti sa-i sudezi si capac cum vrei tu sau poti sa-l lasi fara, eventual cu un cot faci un fel de capat, daca nu vrei sa te complici (vezi foto 1 si 2). Daca il faci din PVC (gasesti de cumparat la orice magazin de sanitare, etc), aici e mai complicat putin ca nu ai cum sa-i faci capatul decat din fibra sau eventual il faci din doua trei coturi, tot din PVC (vezi foto 3). Eu initial asa am facut (vezi foto 4). Daca nu iti place asa, atunci confectionezi tu snorkelu` din ce vrei tu si ii pui un capat original de Safari Snorkel (vezi foto 5) si oricum iesi mai ieftin decat sa cumperi tot snorkelu`. In cazul in care te intereseaza un capat original Safari Snorkel, da-mi un PM sau telefon.

RZV
20th January 2009, 17:26
Felicitari pt acaret.....
Si eu sunt interesat de snorkel,dar nu am gasit inca solutia multumitoare......
Rasuflatoare ca a lui Floyota au cei de la AFN,am comandat eu bara pt Zina si am vazut si tubul ala indoit :grin: ,numai ca nu arata prea grozav....parerea mea.....ma gindesc daca-l aduc sau nu pina la urma.....
Are cineva am inteles la Bv un magazin.....va dau pe pm adresa daca va intereseaza sa nu zica cineva ca facem reclama,eu am comandat direct la AFN,pretul.....nu este ARB dar este de firma :grin:
Am iesit mai ieftin cu bara din calcule pina acum.......decit copie gen ARB si magazin cu AFN la RO.....ambele ~500E la noi:grin:

RZV
20th January 2009, 17:43
Am gasit poza cu snorkel AFN,sper sa mearga atasata......

Tractozaur
21st January 2009, 00:05
Pt. RZV
Daca stai sa te gandesti, nu arata rau, dar nu este nici pe departe ca un Safari Snorkel, iar ca pret din ce am vazut eu si la cum arata este cam scumput. Nu stiu ce preturi sti tu la Safari Snorkel...

Pt. Hary
Da-mi un telefon si iti explic cum, daca nu, vezi ca sunt cateva topicuri cu programe, programashe, explicatii cum sa faci asta, daca nu si nu, trimite-mi-le prin e-mail la o3karyu@yahoo.com si le postez eu :h5

HARY
21st January 2009, 18:01
Frate Cristi amreusit sa pun poze:uite snorkelul si acaretul meu :banana :h5[attachment=1:13msxx6b]Picture adina 177 [640x480].png[/attachment:13msxx6b][attachment=0:13msxx6b]Picture adina 176 [640x480].png[/attachment:13msxx6b]

Tractozaur
22nd January 2009, 17:37
Hary, dupa cum iti spuneam si la tine la prezentare, arata super trotineta dar ar trebui sa o mai ridici putin, ca sa nu te mai chinui sa-i cauti cauciucuri de teren de dimensiuni mici cum faci acum slp , ca astia care produc lucruri d`astea au si ei demnitatea lor :grin: dom`le si nu se complica cu caucioace mici...
Asa ca am sa-ti povestesc cum am facut eu (nu stiu daca se potriveste si la tine, dar cel putin sper sa-ti dau idei :) )
Dupa cum v-am mai povestit, cand am luat Tractozauru`, el avea deja body-lift de 5 cm si flanse la arcuri tot de 5. Asa ca incapeau lejer cauciucuri 33/12,5/15... Dar cand faceam incrucisari de punti ca in poza de mai jos, atingeau rotile..., nu era un capat de tara dar te cam zgaria pe creier cand auzeai sunetul specific :grin: in teren.
A venit si timpul 35-urilor, ca sa nu mai lungesc povestea, le-am pus pe masina, au mers puse, dar a fost musai sa dau overfenderele jos pentru ca le atingeau la cea mai mica groapa si chiar am rupt unul de la vulcanizare pana acasa (adica intr-un kilometru :banana ). Si trotineta arata ca in poza de mai jos...

Tractozaur
22nd January 2009, 17:50
Problema e ca dupa cum vedeti, cauciucurile sunt prea aproape de aripi si contraaripi, deci ce atingeau ele inainte cu 33-uri la incrucisari de punti, ca acum atingeau ca la balamuc la cea mai mica gropita :ha:
Asa ca m-am decis: SUSPENSIE PROFI NENE!
Am luat de la Old Man Emu cele mai lungi amortizoare (L-urile) si cele mai lungi arcuri care exista la ei, heavy duty fata-spate, of course :grin: , si la Razvan :hi la GTC in service, cu conu` Alex :hi (care a preparat destul :grin: de multe masini de teren la viata lui) ne-am apucat de treaba...

Tractozaur
22nd January 2009, 17:57
Va intrebam mai sus, la comentariul ultimei poze, se vede diferenta? Daca nu uitati-va la pozele de mai jos...

\m/arcel
22nd January 2009, 18:10
Hehehe, ar trebui sa modifice japonezu' manualul de service si sa zica din start ca bucsele alea se scot cu flexul :grin:

Tractozaur
22nd January 2009, 18:35
Pt. srevni
Cine are Patrol stie! :grin:

\m/arcel
22nd January 2009, 18:41
M-am tot uitat la poznele in care se manufactura bullbar-ul. Nu ai avut nevoie deloc de aparat de indoit teava??? Pare ca e sudat cu coturi de instalatii.

Tractozaur
22nd January 2009, 18:55
Pt.srevni
Nu am avut nevoie nici o secunda de aparat de indoit teava, sincer, totul este facut folosind coturi. 90 % pe 9 si 10 mai am sa fiu in Cluj si ne putem vedea sa-ti povestesc despre bull-bar.

Si va povesteam..., la final, cu suspensia modificata arata asa si pot sa fac acum si mama incrucisarilor de punti ca nu mai atinge neam!

koala
22nd January 2009, 20:31
Spune-mi si mie te rog, noile suspensii OME [ alea lungi ] cat inalta masina ? ... eu am OME de 50 mm inaltare si nu m-ar deranja sa stiu ca exista si alte arcuri / amortizoare mai lungi ...

Oricum, masina ta arata intr-un mare fel ! Imi place la nebunie !

Tractozaur
23rd January 2009, 01:42
Arcurile OME sunt, din umilele mele cunostinte, de mai multe feluri: light, medium, heavy si extra heavy duty. La noi sunt comercializate in general medium si heavy duty.
Amortizoarele OME se impart de asemenea light, medium, heavy si very heavy load. La fel se intampla si cu arcurile.
Eu am pus pe masina fata-spate, arcuri extra heavy duty si arcuri very heavy load si astea din cate am inteles eu, sunt cele mai lungi si mai rigide de la OME. Tu de care ai tu pe Autobuz fata-spate?
La mine inaltarea a fost de 70-80 mm, dar sincer, cred ca body-liftu` si flansele la arcuri (si le-am mai pus si pe alea de poliuretan date in kitul OME) au avut un aport major (gandeste-te ca au intrat 35-uri lejer doar cu body, doar ca atingeau, asta era problema) ca masina sa se “inalte la cer”, dupa cum zicea Alex de la GTC, care a vazut masini de off-road la viata lui si a fost si el placut impresionat de ce a iesit la final.
Ba initial incercau sa ma convinga, ca nu si nu, ca o sa iasa prea inalta masina si o sa vad eu pe urma in teren in special pe inclinatii laterale, dupa care s-au convins ca au facut treaba buna (numai eu stiu cat am insistat, ba da, eu o vreau asa, eu sunt clientu si "clientu` nostru, stapanu` nostru, :ha: etc) si pot sa-ti spun acum ca se comporta pe inclinatii laterale super bine, are abilitati de capra neagra manca-l-ar tata de Tractozaur. :grin:
Sincer, si iti spun cu mana pe inima, ca posesor si de Neassan si Patrolist convins dupa cum bine se vede :grin: , ca nici Autobuzul nu este mai prejos! :bravo :1 Daca mai era si scurt, cum imi plac mie in general masinile de teren :wink:

Yonutz
23rd January 2009, 11:07
Deja Cristi topicul tau de prezentare suna a "Nissan Larousse"! :h5 Foarte bine argumentat si explicativ. Ma bucur din toata inima ca faci parte din acea categorie de oameni care nu tin cunostintele si experientele acumulate ptr ei si le impartasesc si la altii, si in acelasi timp se vede putin din meseria ta de "profesor"! Ai o rabdare fantastica si explici lucrurile pe indelete (esti si un bun pedagog) si te admir ptr chestia asta! :bravo

Chiar daca unile guri rele vor spune ca te perii, chiar nu am absolut nici un interes, ne cunoastem de 19 ani!!! :h5

Tractozaur
23rd January 2009, 19:23
Yonutze, :tk multumesc de aprecieri, jos palaria :grin: , te salut cu :rsp
Am mai spus intr-un topic mai vechi ca sper sa invatam intotdeauna unii de la altii si sa progresam, dupa cum spune si o veche maxima din artele martiale, progresul se dezvolta practicand, adica in japoneza ware igai mina shi- cu exceptia mea, toti sunt profesori si am mereu de invatat.
:Hr este o alta mare pasiune a mea in afara de off-road, si daca stau sa ma gandesc, e tot un fel de off-road :ha:

Tractozaur
24th January 2009, 00:14
@Hary
Merci de poze :bannana

koala
24th January 2009, 17:04
Multumesc pentru raspunsuri !

Pe Autobuzul Cenusiu :grin: eu am montata urmatoarea combinatie :

Fata : Arcuri + amortizoare Heavy Duty [ motivul a fost ca pe fata exista incarcare mai mare : motor, troliu, bara ]
Spate : Arcuri + amortizoare Medium [ eu umblu cu masina goala, in majoritatea timpului ]

... intr-adevar, sub arcuri am pus si eu acele bucse galbene de 10 mm grosime ...
... inaltarea totala a fost undeva pe la 55-60 mm ... aceasta, impreuna cu flansele de 30 mm montate pe butucii puntilor, mi-au permis sa urc masina pe 33"-uri ... rotile nu ating nici la flexari mai mari ale puntilor ... am avut roti 285/70 R17 iar acum am 255/85 R16 ... nici o problema, cu niciunele !

In plus [ fata de arcuri si amortizoare ] am mai pus :

- amortizor directie
- kit bara stabilizatoare
- kit avansare punte fata

... masina nu are bodylift, insa ma cam bate gandul sa-i mai tai din aripi [ sa o mai "decoltez" oleaca :grin: ] ... asta doar pentru estetica, deoarece nu prea vreau sa o trec pe 35"-uri ...

Tractozaur
24th January 2009, 21:43
Pt. koala
Eram mai mult ca sigur ca ai heavy pe fata si medium pe spate, puteam sa jur, nu stiu de ce :grin:
Kit-urile pe care le-ai enumerat le am si eu pe masina, nu am intrat mai mult in detalii...
Parerea mea este ca Autobuzu e prea frumos ca sa-l tai, mai gandeste-te... :T , pentru ca odata plecat la drum cu initiative d`astea mi-e teama ca nu te mai opresti :grin: si dintr-o masina care este si de familie, o sa se transforme in altceva..., adica hai sa mai tai un pic de aici, da` ce un roll cage n-ar fi bun, hai si un roll-bar, etc, sti bine la ce ma refer :grin: , ai un anumit fel de masina acum, mai spre "safari" sa zicem, si o sa ajunga off-roader la greu, "da` daca am facut-o asa de ce sa nu ma bag si in campionat", dupa un timp, da` hai sa ma dau si la extrem, sfatul meu este daca vrei sa-ti faci o masina pentru chestii mai extreme, sa-ti iei un GR scurt (cauti ceva mai ieftin) si sa-l tai, sa-l spanzuri :grin: , sa te rostogolesti cu el, ce mai, sa faci tot ce-ti trece prin cap :P
Opteaza pentru versiunea cu body-liftu`, se inalta si masina, se vede si bine "estetic" cum spui tu, ii pui si 35-uri sau chiar mai mari daca vrei, dar nu atentezi la integritatea :grin: lui de Autobuz serios :ha:

Pt. yo2bt
Ia de vezi pe aceasta cale cateva poze, cu trotineta ta de noroi si cu fosta mea de strada de asta toamna, pe care le-am gasit in arhiva :h5

Tractozaur
27th January 2009, 04:21
Hary tata, merci de poze :h5
Cand ajung la Olanesti, te anunt si pe tine negresit, sunt super locuri, "virgine" :top :as prin unele portiuni :ha: ,si fi atent ce am gasit eu asta toamna pe unul din drumuri forestiere din zona... Si crede-ma nu era singurul bizon fara 4x4 :ha: :ha: pe care l-am vazut aventurandu-se pe astfel de drumuri :uameni
Revin cu detalii despre acest dobitoc care s-a rasturnat cu masina de la cel putin 5 metri in prapastie, a cazut in rau si..., dupa cum am spus revin :grin:
Ca sa vedeti off-road-erilor ca nu este neaparat nevoie de roll-cage sau roll-bar ca sa scapi..., daca ai zile si noroc de la Dumnezeu :grin:

Yonutz
27th January 2009, 15:13
Ce incrucisare de punti ... domne ... Cine mai poate zice acum ca Dacia nu poate face si parau?? :ha: :ha: :ha:

aztec
27th January 2009, 15:27
dacile astea sunt sinucigase.. le plac paraiele

Tractozaur
28th January 2009, 20:44
Apropo de daciile "kamikaze" :ha: si Olanesti ca va spuneam ca revin sa va povestesc ce era cu Dacia aia infipta in rau...
Frate Yonutze, frate aztec, eram eu anul trecut la o mica plimbare de soft-road :ha: cu fosta mea Toyotzica. Incetinel, lipa-lipa (ca doar nu eram cu Tractozauru` :grin: ) ma deplasam pe drumul forestier Manzu. Super peisaj, voie buna, nimeni pe "strada" :grin: , dar un pic cam alunecos drumu`, nu noroios, doar alunecos in sensul ca am simtit la un moment dat cu tot cu 4x4 permanent al Toyotzici, ca ma fura drumul. Buuun! Am cuplat diferentialul central blocabil pentru mai multa siguranta (ca deh, nu eram cu Tractozauru` :grin: ) si i-am dat bice in continuare lipa-lipa, dupa cum va spuneam. Am trecut de unii cu un tractor care carau, mutau, nus`ce faceau ei acolo, le-am dat binetze :grin: (aveau niste fete de alcolisti baietii, :P mama-mama :grin: ).
Si cum mergeam eu asa, vad o Dacie la un moment dat galopand in fata mea. Zic eu "ce naiba face dobitocu` asta p`aicilisia ca d`abia merg eu cu Toyotzica, daramite el!" Eu in spatele lui, el o accelereaza, eu in spate, el gaz, deja omul se vedea la raliu si ii era frica ca-l intrec :P (eh, hai ca v-ati intalnit si voi pe strada cu specimene d`astea :wink: ). Acum, zic eu, hai ca o las mai incet CA CAm derapa masina si sa nu vedem vreo nefacuta. Ii da gaz omu` si dispare din perimetrul vizual al povestitorului. Mai merg eu si la un moment dat se ingusteaza drumul, lasand loc cam de o masina, atat, dreapta ditamai pietroiu`, stanga prapastie. In fata, il vad pe unul stand si uitandu-se in jos, catre rau, ma uit si eu si ce-mi vad ochii..., Dacia rasturnata in rau!
Ma dau jos din Toyotzica, il intreb pe om daca este bine (asta era si un pic cam baut :grin: ) si-mi spune ca e OK, ca s-a dat peste cap de doua ori, a aterizat in rau si uite ce i s-a intamplat la masina, da` ca el a avut prezenta de spirit si a oprit imediat masina cand a picat in rau :grin:

Tractozaur
28th January 2009, 21:18
Cum nu eram cu Tractozauru` ca sa-l troliez si sa-l scot pe om de la scaldatoare (data viitoare Adi, Hary, ma duc cu Tractozauru` fratilor :h5 ) , imi veni gandul cel bun si dadui fuga-fuga, dar lipa-lipa evident, :grin: , ca deh alunecos, dupa cum va spuneam :ha: la tractorul ce muta busteni, ca uitai sa va spun, remarcasem ca una bucata tractor era dotat cu un ditamai troliu hidraulic la fund :grin: I-am adus pe baieti cu tractoru`, astia erau afumati dupa cum va spuneam, si bineinteles ca habar nu aveau cum sa-l trolieze pe om din sant. Le-am explicat ca eu am mai facut d`astea si sa faca cum le zic eu, ca la cum vroiau ei sa o lege (pe masina, of course :grin: ) sigur o mai rasturnau de doua ori :grin: A fost cam greu sa-i conving CA Chiar ma pricep, dar aveam o poza cu Tractozauru` in telefonul mobil si cand le-am aratat-o, le-am castigat toata admiratia si increderea :ha: Am inceput trolierea, n-am avut din pacate nici o patura sa punem pe cablu (habar nu aveau la ce ar fi folosit in caz de necaz :grin: , le-am explicat si erau foarte mirati de cele spuse de mine), noroc ca nu s-a intamplat nimic si ca am putut sa scoatem masina intreaga la mal. Ah, am uitat sa va spun, pe tot parcursul trolieri, cetateanul avea o singura grija: masina fiind in starea in care era, normal ca avea rotile blocate si cand am ridicat-o, grija lui era "sa nu se rupa planetarele" :ha: :ha: Plus, basca, ca ar fi vrut sa se urce in masina ca sa o, citez: "ghideze din volan"... :ha: Si ar fi facut-o daca nu il lasam eu :F
Intre timp a aparut si un Volkswagen Transporter Syncro (adica 4x4 :grin: ), care a asistat la finalul scenei si a participat la bascalia de dupa. :ha: :ha: :ha: Si uite asa, la Olanesti, pe langa tratament de "toate alea", te poti trata si cu un pic de off-road, trolieri, noroaie si apa urat mirositoare :ha: :ha: :ha:

Yonutz
29th January 2009, 14:39
"Vine politia, imi ia toata marfa ..."

Cand te-a vazut ala ditai sifonierul cu 4 usi in toyotica, si barbos pe deasupra...o fi zis ca esti chitit pe el sa-l jefuiesti, sa-l lasi pe jos ...si a zis ca decat sa iti predea cazanul mai bine sa-si faca harakiri in pietroiul ala! :ha: D'aia a dat span de l-a luat dracu! Si in general astia de prin zona Rm Valcea sunt cam kamikaze ... Am intalnit acum vreo 3 ani unul pe valea Oltului ...ditai tirul venea din fata eu eram cu o vectra si rulam cu 90-100km/h...iar el venea temeinic din spate tot cu o meduza de-asta de dacie dandu-mi faruri ca ar vrea sa treca pe supt mine! L-am vazut asa viteaz, zic sa las omul ca vine lansat! M-am apropiat de dr drumului si am dat semnal dr sa ma depasesca cu toate ca era linie continua... A schitat un gest ... dar a redresat imediat ...ala cu tirul bagand in priza pomul de craciun si blitandu-ne pe amandoi de am ramas ranjiti ca brotancu la sudura! ...Dupa cateva secunde am realizat ce voia omul cu dacia: drumul era la vale ... si cred ca voia sa faca o poza la bord sa arate si la altii "cat baga dacia lui la ora"! :ha:

Tractozaur
31st January 2009, 01:38
Yonutze, :ha: :ha: :ha: , esti de belea!!! Am ras iar de m-a durut burta! De unde le scoti fratioare? Intradevar, aztec avea dreptate, pacat de Dacia aia, ca era d`aia veche si cred ca putea s-o declare vehicul istoric la Retromobil :ha: Acum m-am prins de fapt de ce se tot plangea el de planetare... :ha: :ha: Lucru rar si nu se mai gasesc :ha:
Fratilor, va spuneam cu ceva timp in urma ca unul din obiectivele mele de anul asta este..., sa-mi iau un IMS :banana . Ei bineeee :dr2 :dr1 :be :2dr surprizaaa :sp MI-AM LUAT UN FRUMOS ARO M461 DIN 1964!!! :banana :bannana :gr1 :Gr :n1 Chiar mai repede decat speram si la un super, super pret :grin:
L-am botezat GAZROM :ha: acum cu criza asta... :grin: , va avea nr. de inmatriculare cu ARO :bannana si ce mai, "vorba lunga, saracia omului", mai bine pun cateva poze acum si revin mai incolo cu altele si cu detalii despre achizitie :ypu

Yonutz
31st January 2009, 03:03
Cristi frate, ce sa zic, circulau asa niste zvonuri prin aer, ...pune sake-ul la rece si scoate jumarile de la naftalina! E timpul sa-ti fac o vizita de lucru sa vaza si ochiu meu minunea!

Cred pe scaune inca mai are parul lui Dej ... E un vis frumos pe care ti l-ai indeplinit! :1 :bravo

Ma uitam la semnatura ta si gandeam si eu asa ca dupa cateshva sticle de vin ... si-o fi trecut tractozauru' pe gaz???? Acu se edificara si ochiu meu!

soimu`
31st January 2009, 10:43
f fumos
pare intradevar f original si intro star f buna (nu indoit si nu ruginit)
am o usoara strangere de inima cu semnalizarile din fata care nu cred ca sunt originale, ale mele (din 62) cunt conice si mai apoi au fost dreptunghiulare dar mai mari si putin altfel...detalii oricum
sfaturi...
punte TV pe fata (care e identica cu cea de M dar e diferentialul pe partea dreapta)
cutie de ARO sau TV cu reductor
modificari acceptate de cei de la RETROCLUB
daca vrei diferenial blocant pe spate...vorbim si despre el cu timpul
pana atunci.. sa ne zici ce motor are sa stim si noi
ps
cum stai la volan???? :grin: :grin:

Tractozaur
31st January 2009, 20:16
Pt. Yonutz
Yonutze, ti-e clar ca e timpul sa ma vizitezi si apropo, chiar am adus in noiembrie din Japonia un sake bun :x
Pt. soimu`
E de belea statul la volan :ha: , dar senzatia este unica! Ai dreptate, este in stare buna, nu indoit, nu ruginit, iti voi explica mai jos de ce. Intradevar, semnalizarea nu este originala, nu am decat un semnalizator d`ala mic si rotund original, astept sa apara si al doilea de pe undeva :grin:
Dar mai bine hai sa va povestesc un pic despre Gazrom ( deh, ca asa l-am botezat Gazrom, adica exact ceea ce a fost initial IMS-ul, un fel de Gaz romanesc , mi s-a parut interesanta analogia Gazprom-Gazrom, ca ce tie si cu rusii astia :F )...
L-am luat de la un batranel simpatic de 80 de ani, care il avea din anul in care s-a nascut el (M-ul, ca dansul era nascut prin 1929 :grin: ), mai precis anul 1964, facand parte din prima generatie de M461! Initial dansul a cerut 2000 euro, dar m-am tinut de capu` omului si l-am convins in cele din urma sa mi-l lase cu tot cu multiple piese de schimb :grin: ( n-are rost sa le enumar aici) precum si un motor si o cutie de viteze la pretul de 1200 euro, adica 5000 RON (noroc cu cresterea asta a ieuroiului pentru ca mosu` mi-a cerut in lei si eu aveam euro pregatiti :grin: ). Oricum l-am simtit ca s-a despartit destul de greu de masina, cred ca era un fel de membru al familiei :sr . I-am promis ca o sa am grija mare de el si ca o sa-l vizitez dupa ce-l restaurez :) ca sa-l vada ca atunci cand l-a cumparat (sau poate chiar mai bine, cine stie? :wink: ).
Masina a fost tinuta in garajul omului de la origini si pana in prezent (garaj incalzit :wink: , fitze, ce mai :grin: ). Batranu` si-a cumparat initial, din cate am inteles eu, un IMS 57 pe care l-a tinut pana in 1963, dupa care in 1964 a cumparat Gazromu`.
Motorul este original M 207 B, 2512 cc, benzinar, :fh of course!
Hai ca am mai descarcat niste poze, o sa revin si cu altele de la RAR si o sa continui cu povestirea...

Clau4x4
31st January 2009, 21:28
Nu l-ai intrebat pe batran daca a fost pasionat de off , sau de 4x4 ? Ca are un istoric interesant . :ha: :h5

Yonutz
31st January 2009, 22:37
Nu l-ai intrebat pe batran daca a fost pasionat de off , sau de 4x4 ? Ca are un istoric interesant . :ha: :h5

Pe vremea aia in Romania ii interesau mai mult cati saci de cartofi intra in bena decat offroadul! :ha:

soimu`
31st January 2009, 23:00
eu zic ca ar trebui sa faci un topic separat pt M, o sa fie mai multe de discutat depre el
chiar daca nu imediat, dar o sa te apuci la un moment dat sa faci cate ceva la el...si o sa intrebi si o sa pui alte poze...etc
ps
nici bara fata nu e originala

Tractozaur
2nd February 2009, 18:19
Pt. Clauho
Cred ca notiunea de off-road nu exista in acele vremuri in acceptiunea actuala. Stiu de ce era in schimb pasionat de 4x4: Pentru ca a fost vanator toata viata si a avut nevoie de o masina care sa-l duca pe coclauri si apropo, ca fapt divers, cu o saptamana inainte sa vanda M-ul, si-a vandut si pusca de vanatoare! :jp1
Pt. soimu`
Am sa fac cu siguranta un topic nou in momentul in care o sa ma apuc de M (astept sa se mai incalzeasca un pic ca nu am garaj acoperit) si bineinteles ca o sa apelez la "sfatul batranilor". :grin:
Stiu ca bara nu este de M ci de Aro 240 sau suratele, o am si pe cea originala de la mosu`, da` omu` o schimbase ca deh era mai moderna in vremurile ale de la noul Aro :wink: :ha: Aceleasi problema o am si cu bordu` care este tot de Aro 240 si acum caut bord de M!

Am fost la RAR..., super tare, pe langa faptul ca batea vantu` p`acolo (cica de la criza), am fost placut impresionat sa constat inca odata, pasiunea ce exista in toti romanii, vizavi de M! S-au strans toti pe langa masina, comentari, povesti, nebunie ce mai! :grin: Cu totii erau incantati sa stea in preajma ei, unii mai tineri s-au urcat in ea sa vada cum e, dementa... :h5
Hai ca dau si cu neste poze...

aztec
4th February 2009, 12:22
Probabil cel mai frumos si original M pastrat,fara origine militara in el.(adica provenit de la armata).
Bravo, sa-l stapanesti sanatos si sa-l faci ca scos din fabrica.
Bravo si batranelului ca a pastrat asa o masina.

Marele Alb
6th February 2009, 00:34
Tocmai eu nu am apucat sa vad batranelu` (ma refeream la M :ha: ). Hai nu te mai lasa asteptat cu pozele alea ca vreau sa vad si eu mai in amanunt pe ce ai dat banii :grin:

Tractozaur
6th February 2009, 03:04
Azi m-am apucat Cristache impreuna cu un alt pasionat de "vechituri" :grin: pe care-l cunosti destul de bine :grin: , domnul Voicu (Fritz, deh, pentru prieteni :grin: ) la bibilit pe la motor..., fise, bujii, curatat carburator, etc si dai, si lupta, si in final a iesit treaba buna. :h5 Nu m-am apucat inca sa o restaurez ca e inca frig, astept vreme mai frumoasa si ne apucam de demontat, vopsit si altele, si oricum i-am zis lu` soimu` ca atunci cand ma apuc, deschid un topic nou la sectiunea ARO. :hi
Acum, incet-incet, adun diverse, mai o oglinda, un semnal, un far, etc.
Va tin la curent cu activitatile desfasurate cu Neassan, Gazromu` si cu Tractozauru` evident! :grin:

Tractozaur
10th February 2009, 02:30
Cateva poze cu Tractozauru` de la ultima iesire viewtopic.php?f=38&t=6440&start=120 (http://forum.club4x4.ro/viewtopic.php?f=38&t=6440&start=120)
Uitasem vaslele acasa :ha: Enjoy! :grin:

Tractozaur
10th February 2009, 03:57
Inca sunt in asteptarea unei perechi de vasle :ha:

Yonutz
10th February 2009, 11:31
Mai practice decat vaslele cred ca este un catarg cu panze orientate contra vantului... sa te mai struneasca din nebuniile pe care le faci! La mai mare domnu'! :ha:

Tractozaur
11th February 2009, 20:01
Yonutze, pai daca acolo avea nevoie de vasle si catarg cu panze, aici sigur necesita niste senile :ca :ha:

Tractozaur
11th February 2009, 20:06
Bineinteles, inca odata multumiri din inima de poze lui watcher, maestru de fotografie emerit (cel care a facut poza de mai jos) si lui judge (caruia i-am multumit dupa cum vedeti scotandu-l din apa) si Mikka, a lui priceputa soata in arta fotografiatului :h5

Tractozaur
11th February 2009, 23:19
Fac publica prin poza de mai jos, emblema reprezentativa a echipei Off-Road Runners Team :grin:
Rog sa se respecte regulile internationale referitoare la copyright in privinta aceastei emblema si trebuie tratata ca un trade mark. Normal ca nimeni nu inventeaza acum roata dar, incercati sa fiti intotdeauna originali!
Va multumesc! :h5

Tractozaur
12th February 2009, 23:09
Am gasit un mic filmuletz de asta vara din padurea Baneasa cu Tractozauru`. Enjoy! :grin:
Eb3QdXNT_k0

Tractozaur
13th February 2009, 00:12
:tk :tk :tk Mai am unul recent... :h5
sW7PVQlBPlU

Yonutz
13th February 2009, 09:14
Mi se pare mie sau campurile ale sunt un loc pe care il stiu? :grin:

Tractozaur
14th February 2009, 00:46
Pt. Yonutz
Da, frate, alea sunt campurile pe care am alergat :grin: dupa ce s-au cautat dintii lui Sinan, am denumit-o Sarja de la Calugareni :ha: ca am mers ca turbatii cu 100 la ora pe campul ala inghetat, pe care si eu si bullbar era sa ne rasturnam :happy
In filmuletu de mai sus aveam cam 80 la ora, da` ia de vezi filmuletu` de atunci (d`abia acum m-am prins cum e cu post-atu` pe youtube :ha: ) in care merg cu 100 la ora si se vede clar cand era sa ne rasturnam, noroc ca ma pricep si mai stiu un pic de soferie d`asta off-road :tk :tk :grin: si am reusit sa o redresez la timp :grin:
Grinch-u` era in dreapta mea, copilot deh, si era alb ca varu` dupa faza :grin: si-l dupa ce m-am oprit, il intreb: "Ti-a placut driftu`? :grin: La care el " NU, CA ESTI NEBUN LA CAP, PUTEAI SA NE OMORI SIIIIIIIII, SI NU E NICI NOROI!!! :ha: :ha: :ha: Pai de unde noroi ca erau -12 grade afara, era inghetat si rahatu` lui Sinan, cu tot cu Sinan si toata sleahta de otomani :ha: :ha:
W-2GmaNLqi4

Tractozaur
15th February 2009, 14:54
Deci, Yonutzu, "autografele pe masini" se dau in felul urmator :ha: :ha: :h5

Yonutz
15th February 2009, 21:30
Semet si iute ca un taur
Tu te-ai urcat pe Tractozaur
Ca sa vorbesti lumii intregi
Calea cea dreapta s-o alegi
Mimand cu mainile in vant
Pe unde o sa-ti iei avant
Si lumea te-asculta de zor
Cum o sa treci raurile-n zbor
Cu zambetul cela de zana
Pe la sfarsit de saptamana!

Na bre si una sa-ti mearga la lingurica, sa nu zici ca ai prestat degeaba! Da' cand te-a scos Bullbar din kkt a doua oara ... :ha: iti mai amintenti, nu? :ha: :ha: :P

Tractozaur
16th February 2009, 23:32
Multumesc :tk :tk Yonutzu de poezie :h5 Am sa le-o dau elevilor sa o invete :ha: :ha: Ma fac ca nu aud ce ai zis despre bullbar... :ang2 :3 :hm

semaca
16th February 2009, 23:43
offroadrunnere'...vezi ca lumea ceteste de zor la topicu' cu senseiu' ala nou...bullbar, mi se pare...nu-s daca e cazu' sa mai pui filme vechi, de arhiva, d'asta vara...nu se mai uita lumea....toti se uita la alea, a lu' regizoru' ala, cu succes...la box office :ha: :ha: :ha:

victorr
25th February 2009, 10:46
TRACTOZAURE mai ai un fan..fiul meu a vazut filmuletul cu dealu-n scari si seara cind merge la culcare vine la calc si incepe jipu...jipu...tati jipuu.la 2 ani toate is jipuuuri pentru el. :h5 :bravo si la mai multe

Tractozaur
27th February 2009, 12:14
victorr, ma bucur ca am reusit sa mai "imbolnavesc" pe cineva, chiar si atat de mic, cu minunatul virus OFF-ROAD! :ha: :ha: :h5
Banuiesc ca te referi la urmatoarele filmulete :banana :banana :tk :tk :ha: :ha: :h5
lpKMfLZ1V_o
siiKZHl9eW8
P7IfZq6JLe4

Tractozaur
6th March 2009, 01:01
Poze "proaspete" cu Tractozauru`! :grin: :h5 Ignorati data, e SF, "Back to the future"! :ha: :happy

Tractozaur
14th March 2009, 23:40
"Vine, vine priiiimavara,
Se asterne-n tooooata tara,
BF Goodrich pe Neassan,
Hai sa le lasam vreun an.
La, la, la, la, la, la, la, laaaaaaaa..." :ha: :ha: :ha:

Si uite asa a venit si primavara si l-am incaltat pe Neassan, Patrolu` nevesti-mi :wink: , dragul de el, cu pantofi de sport, de vara, BF-uri, ca destul a purtat cizme de iarna Discoverer Cooper-e M+S :ha: :ha:
Pun doua poze ca trebuie sa merg sa ma culc, maine trebuie sa fiu fresh ca organizez impreuna cu Off-Road Runners Team, intalnirea "haiduceasca" - Acei oameni minunati si masinile lor..., alergatoare! :ha: :h5 si trebuie sa fiu in forma, sa nu ma prinda bullbar pe picior gresit :P :ha: :ha: :h5
Revin cu fotografii...

Tractozaur
19th March 2009, 00:56
Am zis ca revin cu fotografii..., ma tin de cuvant! :grin: :h5

Tractozaur
22nd March 2009, 02:53
Mai deunazi :grin: am fost vizitat de fratele Hary de la Craiova (mitran hary) zis si Hary PotentMan :ha: , venit la Bucuresti cu fetita lui Rebeca la operatie, operatie ce a descurs bine si acum putem rasufla cu toti usurati :h5
Cum era olteanu` prin Bucale, s-a vazut cu subsemnatu`, Off-Road Runner si cu Yonutz, cu acest prilej vizitand si Marele Tractozaur :grin: :ha: :happy
Ii transmit multa sanatate inca odata Rebecai si sa auzim numai de bine! :h5

HARY
23rd March 2009, 13:10
Fratii mei va multumesc ca a-ti fost alaturi de mine intr-o situatie nu tocmai placuta dar astai viata sper ca DUMNEZEU sa fie alaturi de mine ,familia mea si cei dragi mie
CU RESPECT HARY :h5

daniel66
23rd March 2009, 13:50
sa de a DUMNEZEU sa fie bine fetitei lui Hary sintem in asentimentul lui .cit despre tractozaur mi a spus ca i a placut ,fapt c
are ma face sa l pun aici si pe fratele lui daca mi permiteti.din tg jiu,care abia asteapta sa se intilneasca cu el .
Cu respect dan!

Tractozaur
25th March 2009, 14:24
Dane, sigur se intalnesc Patroalele noastre odata si-odata si dupa cum presimt eu, o sa fi membru marcant in Targu Jiu al Off-Road Runners Team :grin: :h5

daniel66
25th March 2009, 15:06
facem o gasca mare ,ieri m am intilnit cu Hary ,vine si el ,apropo te rog un stiker ca al lui i mi dai si mie,
sa fie intr un ceas bun.multumesc ! abia astept sa intru in aceasta magnifica echipa.

Yonutz
25th March 2009, 17:34
Pai daca voi va combinati Tancozaurul o sa va naseaca oleaca ... :ha: Berea e pregatita pe bullbarul rece ca gheata ... am mai baut si noi din ea dar e destula ptr toti...! :h5

Tractozaur
2nd April 2009, 23:41
Dupa ce am vazut in repetate randuri ca 35-urile mele imi indoiau aripile la incrucisari "grave" :grin: de punti sau la salturi periculoase :ha: :ha: :ha:

692A36O2_0k

azi am decis sa pun flexu` pe ele!!! :ha: :h5
Asa ca impreuna cu un foarte bun prieten, pe nume Dan ( :tk :tk :tk ), ne-am apucat de treaba si am usurat Tractozauru` de vreo 5 cm de la fiecare aripa in parte :ha: :ha: si uite asa au intrat aripile Tractozaurului la apa (la apa au mai intrat ele in repetate randuri, dar fara aroma de flex :ha: nu au vrut sa se scurteze de la sine de nici o culoare :ha: :ha: )
Urmeaza ca maine sa finalizam lucrarea in cele mai mici detalii, e musai :grin: ca duminica Off-Road Runners Team organizeaza o iesire prieteneasca cu toti membrii echipei si nu se poate ca tocmai Tractozauru` sa nu fie prezent la actiune :h5 , asa ca pana atunci hai sa vedem niste poze cu operatiunea "Ciomu" :ha: :ha: :happy

Tractozaur
2nd April 2009, 23:47
Si a venit randul si aripilor de pe spate :ha: :ha: ... de fapt acum mi-am dat seama ca am inversat pozele :ha: :ha: mai intai am taiat aripile de pe spate si pe urma am trecut la cele de pe fata :banana :bannana :ypu

Tractozaur
4th April 2009, 01:23
Azi am continuat impreuna cu Dan :h5 operatiunea "Ciomu" :ha: si parca nu era de ajuns :ha: am mai taiat "un pic din aripile fata :ha: :ha: :ha: ...adica inca "un pic mai mult" de cei 5 cm :grin: pe care-i taiasem deja... :banana :bannana :happy

Tractozaur
4th April 2009, 01:37
Dupa care ne-am apucat sa prindem contraaripile de plastic cu popnituri (o sa vedeti maine, adica de fapt azi, sambata, pozele cu ce a iesit in final, ca mai avem un pic de lucru la aripile spate)...
Va pun sa vedeti si acaretu` lui Dan (ca si asta e off-roader, pacat :grin: ca nu-l scot din americanele lui :ha: :ha: :ha: , da` o sa vedeti ca Exploreru` lui are un pic de influenta de Tractozaur :wink: :ypu :happy

Yonutz
7th April 2009, 01:57
Cristi, ce mai urmeaza? Un bizon impaiat lipit cu superglue pe bullbar si vreo 15 cutii de conserve legate de bara spate? :ha:

Tractozaur
11th April 2009, 02:18
Pt. mitran hary
Hary, m-a intristat foarte tare :sr povestea Rebecai... Sper ca acum ii este mai bine si ca veti reusi sa treceti cu bine si peste aceasta cumpana... Tinem legatura! :h5

Pt. Yonutz
Nici chiar atat de "drastic"... :grin:
Da` cred ca o colivie d`aia :grin: , rollcage deh :grin: , o sa capete cat de curand, ca tot incerc de vreo 2 ani sa-i fac unu`... :ha:

Si dupa cum va spuneam, am mai avut un pic de lucru la aripile din spate...

Tractozaur
11th April 2009, 02:23
Si intr-un final, Tractozauru` arata cam asa :grin: :h5

GOGANU24cm
11th April 2009, 02:40
...........da..... credeam ca mai bine nu se poate, dar m-am inselat...... :bravo
Frate tractozaure sper ca intr-o buna zi si animalutzul meu sa arate aproape ca al tau......

p.s.....eu am taiat din GOGANOZAUR un pic mai mult :ha: :ha: :ha:

yo2bt
11th April 2009, 07:38
Si intr-un final, Tractozauru` arata cam asa :grin: :h5

Bine de tot arata, Domnu Cristi. :1 ...l-ai mai usurat de niste kile... :grin:

Tractozaur
12th April 2009, 22:16
Pt. GOGANU
Repede ai taiat tu "un pic mai mult..." slp :ha: Lasa ca ne mai intalnim noi :grin: :ha:

Pt. yo2bt
Si intentionez sa-i mai dau jos cateva kile cand o sa cumpar plasma pentru troliu. :grin: :h5

madiorsv
12th April 2009, 22:32
:hi Incet, dar sigur se transforma intr-o masina de EXTREM!!

Tractozaur
21st April 2009, 11:48
Apropo, ce ti-e si cu genele astea, deocamdata 3 poze cu cea mare, ca cea mica are doar un an jumate si nu stie..., INCA :ypu
Pe 12 ianuarie va scriam ce este scris mai sus intr-un post viewtopic.php?f=4&t=5799&start=30 (http://forum.club4x4.ro/viewtopic.php?f=4&t=5799&start=30)

Revin cu niste poze haioase acum cu cea mica si una si cu cea mare, mangaind duios :grin: Tractozauru` de care mare drag au amandoua! :grin: :h5

SilenceDJ
21st April 2009, 16:39
Cristi , Rotile alea cresc in functie de fetele tale??.....vezi ca fetitele cresc din ce in ce mai mari....conformeaza-ti papuci tractozaurului :bravo
P.S. sa iti traiasca si sa creasca mari , si fetitele si baietelul tau (tractozaurul)

Tractozaur
12th May 2009, 03:24
...sa ne luam un Nissan Patrol GR Y61, dar cu promisiunea solemna ca nu-i facem nici o modificare, adica il lasam de strada si nu-l chinuim pe saracu` Neassan, da` v-am mai spus, de strada, de strada, da` un pic prin zapada macar sa nu-l bag :grin:
Ah, si apropo, nu-i fac nici o modificare off-road, conform intelegerii, da` i-am luat un set de BF Goodrich All Terrain, se pune??? :ha: :ypu

Dupa cum va spuneam intr-un post mai vechi, Neassanu` o fi el de strada, d`oras :grin: , nemodificat, da` m-am decis sa-l incalt totusi cu un set de MT-uri de la Interco (adica aia care fac Super Swamper si Boggere) si uite asa am trecut incet-incet :grin: si cu Neassanu`de la 31" la 33"-uri, sa nu mai fie asa de gelos pe Tractozaur care are 35"-uri :grin: :ypu

Tractozaur
12th July 2009, 02:32
Dupa cum probabil ati aflat multi dintre voi, Tractozauru` a fost grav avariat... :sr
Am sa va tin la curent cu evolutia lui de Phoenix :grin: , manca-l-ar tata de Patrolozaur! :ha: :h5

Tractozaur
16th July 2009, 11:40
Ieri am inceput sa lucrez la Tractozaur :grin: :h5
Am inceput sa demontez ce era in plus :ha: si acum arata cam asa :$ :ap
Nu am sa va dezvalui ce modificari am sa-i fac :grin: , va voi tine in suspans :ha: , tot ce pot sa va spun este ca nu va mai arata ca inainte :grin: :h5

\m/arcel
16th July 2009, 12:16
Hm, si nenea ala din poza flexuieste asa ... fara aparatoare ... fara ochelari ... fara ... Ia slp fai instructaj de protectia muncii si apoi asmute-l la treaba. Nu e de joaca. A, spor la treaba.

ps: nu pui niste poze explicite cu filtrul de aer? Nu vad cum e intrarea. Am vazut o solutie ingenioasa. Nu zic ca a ta nu e buna, pina nu le compar.

Tractozaur
16th July 2009, 12:36
Marcel, tin sa-ti multumesc public, din toata inima, pentru ajutorul pe care mi-l acorzi in reconstruirea Tractozaurului :h5
Am sa pun cateva poze cu legatura dintre snorkel si filtrul de aer :h5 si..., am sa-i fac si instructajul lui Cristi (e omu` care-mi face si IMSu` :wink: ), ca in curand o sa aiba de taiat cu flexu` ala mare :ha: si nu vreau sa-l vad ca in reclama aia la pufuleti :ha: :ha: :happy

Max
21st July 2009, 19:22
Cristi, iti dau un sfat. Nu mai fa bullbarul ala cu coturi sudate. Ai vazut cum se rupe pe la imbinari.
Foloseste teava indoita.

Tractozaur
23rd July 2009, 12:56
Pt. Max
Nu prea o sa mai aiba bullbar :grin: , adica o sa aiba ceva asemanator, incorporat... :ha: surpriza, nu mai spun mai mult! :h5

Tractozaur
25th July 2009, 19:20
Am primit de la Marcel (srevni) :tk :tk :tk capota, vascocuplu, elicea, difuzorul de aer... :h5

Tractozaur
29th July 2009, 00:45
ps: nu pui niste poze explicite cu filtrul de aer? Nu vad cum e intrarea. Am vazut o solutie ingenioasa. Nu zic ca a ta nu e buna, pina nu le compar.

Pun si poze explicite cu snorkelu`, da` acum partea din interior am demontat-o, asa ca am sa fac in momentul in care o sa-l montez la loc! :h5

Si in sfarsit a venit si ziua in care am vazut capota aia contorsionata data jos si pusa cea de la srevni :grin: :ypu si s-a lucrat cu "calculatorul" :grin: un pic si la indreptarea contraaripilor si aripilor :h5

P.S. "Calculatorul" :ha: , cum ii spune Andy :h5 e ciocanul ala mare..., pentru ca stie sa calculeze toate unghiurile. :ha: :ha: :ha:

Tractozaur
29th July 2009, 01:02
S-a dat jos vascocuplu` ca era stramb rau :grin: si s-a montat cel de la Marcel. :grin: :h5

Tractozaur
29th July 2009, 01:19
Si la sfasitul zilei, m-am dat jos din pat :ha: , sa fac o poza cu vajnicul Tractozaur :grin: , care arata asa! :ypu

\m/arcel
29th July 2009, 10:40
hihihi, ce capota ... verde ai :ha: :ha: :ha: Imagineaza-ti tot patrolul culoarea aia. Si cind ma gindesc ca eu am ales-o din catalog ... si nu aveam nimic la bord ... ma mir cum 'reaku de ma mai lasa astia liber pe strada :ha:

Bafta mare la lucrare!

GOGANU24cm
30th July 2009, 20:11
@tractojaques........... :h5 ......bre o capota ROZ nu ai gasit? :ha: :ha:

gabi pas
30th July 2009, 20:26
si cand ma gandesc ca am usile pe spate ...de la aceeasi masina...aceeasi culoare....mi-e teama sa nu i se faca dor capotei de suratele ei si sa vrea vreo imbratisare... :p :ha: :T :hi :grin: :ha: :p

\m/arcel
30th July 2009, 23:28
hihihi, ar fi prima masina care-si vede fundul fara sa se uite in oglinda :ha: :ha: :ha:
Recomand montarea unor magneti de locomotiva cu aceiasi polaritate spre exterior. Vorba aia, paza buna, trece primejdia rea!

GOGANU24cm
31st July 2009, 00:13
scuze de off topic @srevni + @gabi......nu sunteti sanatosi :ha: :ha: :ha: :ha: :ha:

Tractozaur
1st August 2009, 01:09
Marcele, e clar, esti tzaka :ha: :ha: :h5 M-am tot gandit, sa gasesc o solutie sa-i impac pe toti :ha: (mai putin pe obsedatu` ala de GOGANASHU, auzi paracioasa mica :grin: , vrea cu roz :t1 :sm :ha:) si ma gandeam sa-i dau lui Gabitza usile mele de pe spate, ca sunt gri si se potrivesc mai bine la culoare cu masina lui :grin: si nici nu mai e nevoie sa le vopseasca :ha: si imi dea mie usile alea verzi :ha: sa le asortez cu capota :ha: si pentru a nu fi nevoiti sa apelam la magneti :happy

Acum , lasand gluma la o parte :ha: sa-mi continui aventura reconstituirii Maretului Tractozaur :tk :tk care, ca sa-l citez pe GOGANASHU, "nu va putea fi inlocuit niciodata" :tk :h5 (dar am noroc :grin: ca exista "GOGANozauru` care-i tine loc (pentru moment) pana se reface TRACTOZAURU" ca sa citez tot din acelasi drag GOGANASHU :h5 ) si "sa mai ies un pic in fata ca smantana promovandu-ma agresiv prin toate mijloacele" :P :ha: dupa cum imi reprosa :ha: mai zilele trecute un "baiat de caracter" :bleah :fg1 :bravo

Asa... :grin: cum nu am gasit pe nicaieri masca fata (cea din metal) datorita faptului ca face parte integranta din caroserie, si nu am gasit pe nimeni sa "hacuiasca" :wi o caroserie doar pentru o banala masca :ang2 , ne-am apucat sa o construim noi din teava si sa facem una "custom" :ypu

SilenceDJ
1st August 2009, 01:21
Prietene tu vrei sa il transformi in defender? :grin:

Tractozaur
1st August 2009, 01:35
Ramane sa vedem in ce se va transforma :ha: :h5
Si am primit si vizita fratelui meu mai mare :grin: :h5 Marele Alb, care a venit "sa inspecteze" cu ochiul lui critic :grin: de expert de atatia ani in Patroale, daca lucrarea se desfasoara in parametri optimi :ha: :happy

SilenceDJ
1st August 2009, 01:39
Dar daca tot esti cu flexul si alte scule harnicute pe acolo.....mai taie si din aripi ca cresc fetele nu de alta :h5

Tractozaur
1st August 2009, 01:44
Pai ce sa mai tai, ca le-am taiat aproape de tot :grin: , urmatoarea miscare ar fi sa le scot de tot :ha: :h5

Tractozaur
2nd August 2009, 22:28
Vineri am dat jos toata bara spate si porbagajul :grin: :h5 Nu de alta dar trebuie sa incepem sa facem loc la bara spate care v-a avea si suport de troliu :grin: si sa ne apucam de constructia..., rollcage-ului exterior :ypu :gr1

GOGANU24cm
2nd August 2009, 23:46
@TRACTOZAURE.........taie bre tot curu A LA GOGANU......... :ha: :ha:

Tractozaur
3rd August 2009, 23:17
Cum GOGANASHU s-o tai? :) Asaaaa? :grin: Asa o taie fratele tau! :ha: :h5

GOGANU24cm
4th August 2009, 01:00
@tractozaure..........exact asha..........ala din poza s-a inspirat de la mine........ :ha: :ha:

Tractozaur
6th August 2009, 02:06
Dedicatie :wink: pentru fratele mai mic GOGANASHU, de la big brother TRACTOZAURU` :ha: :h5

GOGANU24cm
6th August 2009, 09:50
:bravo ...........dar ce facem cu toba ca si pe mine ma incomodeaza? slp .......i-as taia finala......o face zgomot rau oare? :ha:

Tractozaur
6th August 2009, 16:47
GOGANASHU`, ajungem noi si la micile detalii :grin: :h5
Deocamdata sunt preocupat de crearea roll-cage-ului :grin: asa ca marti ne-am apucat sa-l insailam pe masina :ypu , nimic deocamdata nu este definitiv pe Tractozaur, pur si simplu concepem direct pe masina sa ne facem o idee, dupa care mai dam jos din tevi, iar le punem la loc, adaugam unde este nevoie, etc, asa ca va rog sa nu judecati deocamdata cum arata ci in momentul in care va fi produs finit :grin: :h5 )
Ideea ce reiese din aceste poze, este sa vedeti pasii pe care i-am facut eu in a creea ceva :grin: :h5
Deci, dupa cum va spuneam, ne-am apucat de crearea unei parti din roll-cage :bannana

Tractozaur
6th August 2009, 17:17
Si am continuat si cu o parte :grin: din cealalta parte :ha: a rollcage-ului :h5 ieri, de dimineata si pana in noapte :gr1

Tractozaur
6th August 2009, 19:16
Sa continui povestea :ha: , dupa cum spuneam, am continuat pana in noapte :grin: , iar la sfarsitul zilei ajunsesem cam la nivelul asta :grin: :h5

GOGANU24cm
6th August 2009, 19:23
ce greutate estimezi ca au tzevile?.......(la final)........aaaaaaaa si vezi si de protectie la parbriz....adica un cadru pt parbriz...... :h5

Tractozaur
6th August 2009, 19:34
Nu stiu sa-ti spun acum..., la sfarsit am sa o cantaresc si o sa stiu exact cat am pus in plus pe ea :h5
Si nu uita fratzioru`..., nu este prima masina pe care o prepar, asa ca "patience my dear, trust me" :grin: si ai sa vezi ce tare o sa iasa :grin: Nu-ti placea Tractozauru` inainte de accident? :grin: Acum o sa fie de 10 ori mai tare! :h5

GOGANU24cm
6th August 2009, 19:38
e bine ceea ce i faci dar la un momendat conteaza si greutatea........sau poate te gandesti la un 4.2 si nu stim noi? :ha: :h5

Tractozaur
7th August 2009, 10:53
:hi Incet, dar sigur se transforma intr-o masina de EXTREM!!

Cand termin lucru la Tractozaur te vizitez la Suceava :h5 , ca unul dintre cei mai vechi elevi ai mei are dojo la Radauti si ma tot invita de ceva timp sa predau la el in sala, dar din pacate nu am avut timp si vreau sa fac si un pic de off-road pe meleaguri bucovinene! :grin: :h5 :Gr

Tractozaur
7th August 2009, 16:23
Doua poze pentru Huidu, Gainusa, Mistretzu`, Pustiu`, Dezbracatu`, bebelusele, cantelushele, trupa Juke Box, Mircea Badea si toti carcotasii de pe planeta! :ha: :P :happy
Siii..., relax, :C chill out :ha: , inca nu am terminat de pus toata tzevaraia de intra la ochiu maro :ha: , a venit puloaia :ha: si m-a oprit din creatie :bannana , aveti putintica rabdare :T :pl
Va multumesc din inima ca-mi tineti topicul UP :h5 Keep UP :grin: the good work! :ha: :ha: :ypu :uameni :happy

boczarionut
7th August 2009, 17:13
cred ca ultimele poze au lamurit situatia referitaore la fragilitatea RC-ului, abia astept sa vad Tractozaurul Reloaded, spor la lucru intregii echipe

White Wolf
7th August 2009, 22:34
:bravo ...........dar ce facem cu toba ca si pe mine ma incomodeaza? slp .......i-as taia finala......o face zgomot rau oare? :ha:
Finala mea era jos. Gogane, cand ai vazut Pajero...eu zic ca nu face zgomot mare...ci doar placut... :p

Tractozaur
12th August 2009, 00:48
Azi am mai pus cateva fiare :ha: in plus la roll-cage (si nu am terminat inca de ramforsat definitiv :grin: , mai avem de adaugat cateva mici tzevuste pe ici pe colo, prin partile esentiale :wink: , dar din pacate nu m-am simtit foarte bine azi :sc , prietenii stiu de ce :grin: , asa ca am lasat-o pe zilele urmatoare...)
Si uite asa a mai aparut o "tzava", si inca una..., cat mai multe, sa aiba ce sa intre mai bine la ochiu` maro :P :ha: :h5

Tractozaur
12th August 2009, 00:58
Si am continuat sa facem "legaturile" :) in pozele ce urmeaza, veti vedea locul unde va sta roata de rezerva..., cand o sa se faca si X-ul de rigoare :grin: :h5

Tractozaur
12th August 2009, 01:20
Eu am un principiu :grin: "Din mare faci mic, invers..., mai greu!" :ha: O tai si pe urma nu mai am cum sa o fac la loc..., plus ca nu vad cu ce m-ar ajuta atat de mult in teren, reduc intradevar din greutate, daca chiar o fac gen pick-up si o mai si scurtez, dar daca o tai si ii pun hard-top, spre exemplu, n-am facut mare lucru..., plus ca odata taiat am mai putin loc in portbagaj :ha: pentru cate acareturi car eu de obicei si bullbar poate sa-ti confirme ca eram in varf de munte si daca nu aveam eu in portbagajul meu ala mare :grin: niste mici chestiutze, dormeam in seara aia acolo..., sau cel putin masinile :ha: :h5 Deh..., avantaje si dezavantaje, ca de obicei! :grin: :h5

S-a continuat cu cateva modificari :grin: din "afturi" in sudura permanenta :h5 , datorita faptului ca deja era tarziu si nu am mai avut chef (a se citi o mini hidronefroza :wink: ) de creatie :ha:
Repet, NU S-A TERMINAT :grin: , mai am de adaugat cateva bucatele de teava :ypu

GOGANU24cm
12th August 2009, 01:43
@tractozaure........ai incercat sa deschizi usile? :ha: ........tine o tot asha si eu sunt curios ce o sa iasa..... :h5
p.s..aaaaaaaa era sa uit.....vopseste roll cage ul roz :ha:

Tractozaur
15th August 2009, 00:12
GOGANASHU, scuze de raspunsul intarziat... :sr , dar am fost prins cu "mineritul" :wink: stii tu la ce ma refer..., sunt "carierist" de meserie! :happy
Usile se deschid :ypu , am verificat si nu am uitat paracioasa mica, pink, pink, pink :happy

Tractozaur
3rd September 2009, 16:03
Si acum sa va mai povestesc un pic despre Tractozaur :grin:

Am dat rollcage-ul jos si l-am luat la bibilit :grin: impreuna cu noul mester, Marcel, care a preluat lucrarea per total (adica se va ocupa nu numai de construire, ci si de vopsire, etc, etc) din acest punct si o va duce pana la capat, din motiv ca cel care a inceput-o, Cristi, trebuie sa termine Gazromu`, si nu se putea imparti in doua :wi :ha:

Tractozaur
3rd September 2009, 23:05
Am revenit cu o poza proaspata :grin: si cu craci-n jos..., :ha: si cu una cu taieturile "a la GOGANU" :grin: :h5

... p.s..aaaaaaaa era sa uit.....vopseste roll cage ul roz :ha:

Aaaaaaaaaaaah, era sa uit :grin: ,si o poza cu dedicatie pentru fratele GOGANASHU... :ha: ,e buna nuanta asta de roz? :happy

J.T
3rd September 2009, 23:29
Roz :ha: devine si mai vizibil in trafic. :ooo

Tractozaur
4th September 2009, 16:22
Vorba celor de la Aerosmith :grin: :"Pink is my favourite colour..." :ha: :ha:
Azi de dimineata s-a facut si X-ul unde o sa stea roata de rezerva si s-a continuat lucru la masca fata :grin: :h5

Tractozaur
5th September 2009, 00:54
Dupa-amiaza s-a lucrat in continuare la masca fata (trebuie sa-i redam cat de cat o forma de Nissan Patrol :ha: ) si s-a polizat ce era de polizat :grin: si s-a inceput pregatirea pentru vopsire, respectiv chituirea roll-cage-ului :ypu

Tractozaur
7th September 2009, 00:12
Si incet, incet, am ajuns si la triunghiurile metalice de ranforsare... :ypu si am pus si suportul de prindere a rotii de rezerva :wink:

Tractozaur
16th September 2009, 00:21
Am revenit cu mare placere pe forum, dupa mai mult de o saptamana :ypu timp in care am fost plecat sa conduc un stagiu de antrenament in Italia :grin:, dar lucrarile au continuat :grin: , rollcage-ul fiind in acest moment gata :ypu , dar cum am ajuns destul de tarziu astazi de la aeroport, am avut cum sa fac doar cateva poze la lumina lunii :grin: :h5 ..., asa ca maine revin cu fotografii facute la lumina soarelui :ha:

GOGANU24cm
16th September 2009, 09:23
Vorba celor de la Aerosmith :"Pink is my favourite colour..."

@tractozaure.......chiar nu remarcasem poza cu nuante ROZ :ha: :ha: BRE matale nu esti sanatos :h5 .....deja vad ca unii sunt invidiosi.....(@worldscape) :ha:
P.S....interesanta grila fata sunt curios cum o arata la finalizare :grin:

Tractozaur
16th September 2009, 23:49
Am revenit cu fotografiile cu pricina :grin: , cu amicu` polonez din revista Off-Road PL (ca sa nu-mi aud vorbe pe urma, traduc :ha: PL inseamna Poland, OK? :P ) Magazyn 4x4
Revista am primit-o in 2007 din Polonia, cand am si vrut sa ma apuc sa fac rollcage-ul, dar dupa cum stiti si voi :grin: si sunt convins ca vi se intampla si voua :grin: , zici ca te apuci de o treaba maine, maine zici ca o faci poimaine, s.a.m.d. :ha:
Asa ca dupa doi ani de zile, acum a fost sa fie sa-i vina randu`, ca deh, vorba aia :grin: , "orice sut in cur inseamna un pas inainte" :wink: si am hotarat ca "nu lasa pe maine ce poti sa faci azi" :wink: asa ca m-am decis sa-l fac, dupa instructiunile unuia care a facut deja acest lucru... :grin: :h5

Tractozaur
17th September 2009, 00:16
Am promis ca revin cu fotografii facute "la lumina zilei :h5 Am vopsit si capota, am facut prinderi pe laterale direct de sasiu in caz ca am nevoie vreodata sa o asigur din lateral si s-au pus capacele la taieturile "a la GOGANU" :grin:

Tractozaur
17th September 2009, 00:30
Am montat si carligul de tractare pe spate (prins in suruburi dupa care data si o sudura de jur-imprejur :wink: )

Tractozaur
17th September 2009, 23:19
Azi s-au facut capacele de la masca fata, iar maine se vor taia la dimensiunile noilor faruri :banana
Ah..., si s-a inceput acum, mai pe seara, si proiectarea tavilor pentru trolii cu barile fata-spate :ypu , da` nu mai pun poze facute noaptea ca zice Laur ca arata ca draq :ha: :h5

SilenceDJ
17th September 2009, 23:24
:oc Cristi.......ii pui faruri de defender? ca s-ar potrivii de minune.....ti-a iesit foarte....patratoasa masina :happy

Seruios acum , iese foarte misto Tractozaurul , mai rezisti fara el?

Tractozaur
17th September 2009, 23:36
Adi, ca m-ai intrebat si mi-esti simpatic :grin: :h5 , iti spun ce faruri o sa-i pun :grin: ... o sa aiba faruri de IMS (sau de TV), adica d`alea rotunde :ha: cu tot cu camuflajele militare de la IMS :banana :h5

RZV
17th September 2009, 23:44
:happy cred ca faci ,misto......si cum draq o sa mergi noaptea pe Dn sa spunem.......ca proiectoare nu ai voie si nu-i corect fata de ceilalti,luminaricile alea nu bat deloc,ce faci,nu vezi la 20 de m in fata.....
Nu am nimik cu farul sau masina de provenienta,nu ma intelege gresit dar aia-i gindire din anii 60,eu am probleme cu gindirea din '80 si sunt becuri de 24.....dar cu 20 ani mai vechi si cu camuflaje? cred ca o sa ai ochii ca melcu',nu face prostia asta,incearca mai intiisa faci o tura noaptea,poate vorbesc eu prostii.....

SilenceDJ
17th September 2009, 23:51
Razvane...face misto dara ca Cristi de fapt mi-a prezentat farurile alea sa mi le pun eu pe freeelander , daca tot e din familie cu defender :P

Vorbind serios acum Cristi te gandesti sa ii pui becuri cu xenon in noile faruri (nu cele de IMS) eu cred ca merita si se imbunatateste vizibilitatea

Tractozaur
17th September 2009, 23:55
Ai dreptate RZVane, nu vor fi chiar astea, cu modelul vechi de camuflaj, stiu ca nu vezi nici la 20 de metri cu astea :grin: , sunt unele mai noi care lumineaza chiar foarte bine (da` nu am avut poze cu modelul nou de camuflaj :sr :grin: ), le-am vazut la Viorel Burcea si sunt mai mult decat OK :grin: , iar faruri de IMS (TV) se gasesc si acum, productie 2009, facute de Elba si sunt beton, mult mai tari decat niste faruri turcesti de Nissan spre exemplu! :grin: :h5

Tractozaur
18th September 2009, 00:06
Uite am gasit o poza cu farurile (noi-noute ELBA, 2006 parca, poti sa le pui si xenon daca vrei :grin: sunt de foarte buna calitate si la un super pret :wink: adica poti sa spargi din cand in cand cate unu`, de distractie asa :ha: fara sa-ti faci seppuku pe urma :ha: :ha: ) si noile camuflaje ce permit o vizibilitate si luminozitate a farului de aproape 100 % :h5

Tractozaur
24th September 2009, 23:01
Am revenit :ypu din pacate cu o mica intarziere :sr :grin: cu noi poze cu Tractozauru` in chinurile facerii :ha: :h5
Cam asa arata cu farurile de care vorbeam mai sus :grin:

Tractozaur
24th September 2009, 23:12
Si ne-am apucat si de tava (din tabla striata de 6 :wink: ) si bara fata :banana :banana :banana

Tractozaur
24th September 2009, 23:24
S-a continuat cu taierea "motului" :ha: pentru "alipirea" rolei :ha: si Marcel a invatat ritualul de lupta si meditatie pentru intimidarea "nemernicei" table :ha: :ha: :ha: :h5

Tractozaur
24th September 2009, 23:32
Si cu fanta :ha: arata cam asa :grin: :h5

SilenceDJ
24th September 2009, 23:33
Chiar vroiam sa te intreb cum ai de gand sa unesti barile de la rollcage de la aripile fata , dar am avut rabdare ca am stiut ca nu vor iesii oricum , si acum sunt placut surprins :h5
Bafta in continuare

Tractozaur
24th September 2009, 23:46
Stai sa vezi ca pun acum cateva poze in detaliu cum le-am ramforsat cu tabla :grin: :h5

Marti am luat o mica pauza :grin: si m-am vazut cu baietii in Dreamers :h5 unde am petrecut :x pana tarziu cu GOGANASHU :h5 (imbracat ca un adevarat macho in ro...su :P adica undeva aproape de roz :ha: ), un Vali Babu tuns-frezat :grin: :h5 , super elegantul si politicosul watcher :grin: :h5, gabi pas :roll: :grin: :h5 , dilimache de LARO JEEP :grin: (adica worldscape) si multi altii pe care ii salut din nou pe aceasta cale :h5 Mi-a parut rau :sr ca nu m-am vazut cu semaca si ca nu a fost si sufletul petrecerii ca de obicei, inegalabilul Clatita :h5 caruia ii urez insanatosire grabnica si sa ne onoreze cu prezenta din nou! :)

Tractozaur
24th September 2009, 23:55
Am continuat cu ramforsarea tevilor cu tabla si sudarea unor mici acareturi folositoare pe masca fata (distantiere la capota, prinderile pentru antiramurele :grin: , prinderi proiectoare, inchizatoarea capota, etc, etc)...

Tractozaur
25th September 2009, 00:13
Si in seara asta Tractozauru` arata cam asa :grin: :h5
TO BE CONTINUED... :wink:

GOGANU24cm
25th September 2009, 01:15
@TRACTOZAURE..........bre m-ai prins in pozele alea in tandreturi cu @vali babu.....ma dadeam bine pe langa el poate ma favorizeaza la TRIAL.... :ha: :ha:
Cat despre LARO zici ca e tractozauru lovit :ha: :ha:
Si acum referitor la utilaju matale: a cam inceput sa prinda forma insa @georgenis nu prea are incredere in duritatea proiectului........fa l o tura.....pardon un CRASH TEST :ha:
p.s....sa ma anunti la prima iesire.........dar merg in spate :ha: :ha:

Tractozaur
25th September 2009, 01:24
Cred ca daca o faceam din plastilina era mai bine :ha: nu-i asa GOGANASHU :grin: macar stiam o treaba si in cazul asta nu mai trebuia sa-i asigur pe x sau y ca de fapt numai tabla care am folosit-o eu la tava este de aproape doua ori mai groasa decat cea folosita de profesionisti de la ARB... :wink: , iar de CRASH TEST :ha: nu-ti face nici o problema :wink: doar sti ca sunt specialist :ha: stiu acum si varianta din saritura! :ha: :h5 Daca ai de gand sa-ti mai scurtezi Patrolu`, sa mai tai din el :ha: sa-mi zici..., te rezolv gratis :ha: cat ai zice..., 40-50 km/h?!? :grin:

GOGANU24cm
25th September 2009, 01:31
:ha: :ha: @tractozaure sunt sigur ca esti cel mai priceput ESTETICIAN de pe forum, insa cand ma hotarasc sa mi ajunga PLAFONU LANGA SIGLA te anuntz negresit :ha: :ha: :h5

Tractozaur
25th September 2009, 01:50
GOGANASHU :grin: nu ma mai lauda si tu asa pe fata :grin: ca ne aud dusmanii :wink: si sa vezi ce repede or sa sara cu gura :ha: :h5

zolameister
25th September 2009, 01:57
....norocul meu e ca nu era gata "tractozaurul" :wink: ....... sambata era sa ma busesti cu "neassanu"pe la parcul tineretului :P

Tractozaur
25th September 2009, 02:02
:ha: :ha: :ha: eram eu sigur sau a mea soata? :ha: Si daca tot am trecut pe langa tine, mai Zoli baci slp , de ce naiba n-ai dat si tu un telefon sa ne vedem si noi sa stam la un pahar de vorba acolo pe loc sau de palinca la mine acasa, daca tot ai batut atata drum pana in Bucure-shit? :P

zolameister
25th September 2009, 02:06
mai mi-ar fii placut,dar eram varza.Am tinut 2 zile cursuri si abia asteptam sa ajung in Brasov...cat despre telefon...stii cum e...cand ai nevoie sigur ai bateria descarcata...cu toate ca 2 zile am avut-o inchisa.Lasa ca ne vedem prin noiembrie cand am un congres :h5

apropo....eram intr-un santa fee bej si-ti faceam disperat din faruri :ha: :ha:

Tractozaur
25th September 2009, 02:11
Gata, imi aduc aminte :grin: chiar ma miram cine o fi..., si oricum... :grin: , sunt un misogin :ha: (ar spune unii :P ) si nu bag in seama SUV-urile :ha: :h5

Tractozaur
26th September 2009, 00:30
:h5:h5:h5:h5:h5

Tractozaur
27th September 2009, 00:40
Ieri s-a facut grunduirea si pregatirea pentru vopsire... :banana

Tractozaur
28th September 2009, 21:21
Azi ne-am apucat si de bara + tava troliu spate :banana
Cum era si firesc, am inceput cu decuparea bumper-ului de metal pentru a face loc troliului ce va veni pe spate :ypu

geticman
28th September 2009, 22:07
hop si eu :) , felicitari pentru ce ai facut din masina.

Tractozaur
28th September 2009, 23:09
:tk :tk geticman, vad ca ai un M, pregatesc si eu unu acum :wink: , da un ochi aici viewtopic.php?f=13&t=6690&start=60 (http://forum.club4x4.ro/viewtopic.php?f=13&t=6690&start=60)

Asta este ultima poza facuta azi la lumina zilei..., prietenii stiu de ce :ha: :ha: :ha:

Tractozaur
29th September 2009, 23:24
Azi s-a continuat cu lucru la bara spate (nu s-a terminat inca slp :grin: ) si s-a ajuns in stadiul urmator...
Ah, apropo, in seara asta m-am intalnit :wink: si cu un off-roader fericit :grin: ... SI-A LUAT GPS-cu PATROL DIN NOU (vezi foto mai jos)! :ypu :bravo :1 :h5
De data asta un Y61, care o sa intre cat de curand in transformari capitale :wink: :h5 Ii urez pe aceasta cale, spor la surubait! :)

GPScu
30th September 2009, 08:26
Fata de om nedormit de 24 ore :grin:

va multumesc pentru primirea y61 meu

crazy_be84
30th September 2009, 08:49
foarte tare prezentarea , observ ca nu te ai putut abtine si ti ai bagat toate masinile la namol fiie ea si de strada si de off road. sa le stapanesti sanatos

Tractozaur
30th September 2009, 23:50
Pt. crazy_be84
Ma bucur ca ti-a placut prezentarea :grin: :h5 si nu uita vorba mea :grin: "De strada, de strada, da` daca tot e masina de teren, sa nu intre si ea un pic la noroi!" :ha: :h5 Multumesc!

Azi am continuat cu bara spate si am mai adaugat cateva mici intarituri :ha: , n-am terminat inca, mai aveti putintica rabdare! :wink: :h5

Tractozaur
1st October 2009, 22:43
Astazi s-a dat cu prima mana de "body" pe masca si bara fata :)

HARY
4th October 2009, 23:09
frumoasa lucrare o facusi de 3tone :h5

Tractozaur
5th October 2009, 16:49
Hary multumesc frumos, sincer cred ca are pana in 2 tone juma`, dupa ce termin proiectul, o cantaresc si postez public rezultatul! :grin: :h5
Azi se continua munca de "bibilit" :ha: revin cu niste poze cu detalii mai pe seara! :h5

Tractozaur
5th October 2009, 23:47
Dupa cum spuneam, am revenit cu noi detalii de la "bibilit" :ha:
A urmat mana a II-a de "body" la masca si bara fata, inainte de vopsirea ce va veni maine! :grin: :h5 Sa dea naiba :grin: , nici de data asta nu a iesit roz :ha: , da` nu se stie niciodata, mai e si maine o zi, nu-i asa GOGANASHU`? :happy

Yonutz
8th October 2009, 10:34
Cate randuri de vopsea ii dai bre? :grin: A doua mana de grund, a 7-a mana de vopsea ... :grin:

Tractozaur
8th October 2009, 10:41
O mana de grund, doua de "body" si (doua) trei de vopsea, sa nu rugineasca ca a lui Petre! :wink: :grin:

Tractozaur
15th October 2009, 23:38
.......bre vezi cum il scoti din garaj sa nu le darami servisu la baietzi :ha: .........tare s curiios ce va zice CANTARU'......dar trebuie sa l testam inainte :h5
Ideea e ca zilele astea, datorita faptului ca a plouat :grin: nu au avut cum sa lucreze la el pentru ca..., NU MAI INTRA IN GARAJ, E PREA MARE! :ha: :ha: :ha: :h5
Oricum mai e un pic :ypu , dar nu suficient de "pic" :wink: pentru a-l avea in timp pentru Azuga daca va decideti sa ca duceti sambata... :sr :sr :sr
Pun cateva poze facute pe lumina... :wink: :grin:

Tractozaur
15th October 2009, 23:45
... si cum nu-l uit si pe prietenul LARO niciodata :grin: :h5 , cateva la amurg :grin: , asa cum ii plac lui :ha: , sa ii dau motiv sa spuna ca arata ca `reaku :happy

Tractozaur
31st October 2009, 18:26
Konban wa, adica Buna Seara pentru voi :grin: sau Oyasuminasai , adica Noapte Buna pentru mine :ha: nici eu nu stiu cum sa va spun la aceasta ora, ca in Japonia acum e ora 1:25 :wink: , va saluta fratele vostru din tara Nissan-ului si a Toyotei :hi si hai :grin: si a suratelor mai putin reprezentative de aici :ha: Mitsubishi, Isuzu, Suzuki, etc, etc :ha: :happy
O sa revin cu niste poze cu masini de teren :h5 direct din Tara Soarelui Rasare, daca reusesc sa-mi fac timp printre antrenamente si vizite la temple :grin:
Sa auzim numai de bine!
Gambatte kudasai! :grin: :h5

Tractozaur
15th November 2009, 07:05
Dragii mei frati in ale off-road-ului :hi :grin:
Dupa 3 saptamani de stat pe taramul japonez si de studiere in detaliu, dupa cum spunea si tatucu :ha: a tehnicilor de laminare in `shpe mii de straturi, de lupta cu sushi, sashimi, tempura (nu, nu am injurat pe nimeni :ha: ) si cu levierul de la Toyota si Nissan, m-am intors cu drag in scumpa noastra tarisoara, plina de intrigi si de "sa moara capra vecinului" :ha: :ha: :h5
Ii multumesc expres pe aceasta cale lui semaken, care vazand la un moment dat ca nu mai activez pe forum, s-a ingrijorat si m-a sunat disperat sa vad ce naiba fac de nu mai scriu... :grin: Semaken, danke, danke :hi :h5
Ma bucur oricum sa fiu din nou impreuna cu voi, pot sa spun ca intr-un fel :ha: mi-au lipsit carcotelile voastre :P :ha: :h5 si in cele ce urmeaza, cu toate ca aici sunt putin off-topic, am sa pun cateva poze, urmand sa deschid un topic separat cu masinile de teren (pe care am avut posibilitatea sa le fotografiez) intalnite de mine in frumoasa si linistita Japonie. :wink:

Astral
15th November 2009, 11:41
Chiar ma gandeam ce-i cu pauza asta "deasa" in topicul tau.... :h5
Bine ai revenit!

PS-Un up-date la Tractozaur? :hi

Tractozaur
17th November 2009, 01:18
Astrale, multumesc! :h5 Pozele cu Tractozauru` update :wink: , or sa apara cand nici nu o sa te astepti! :grin: :h5

...in cele ce urmeaza, cu toate ca aici sunt putin off-topic, am sa pun cateva poze, urmand sa deschid un topic separat cu masinile de teren (pe care am avut posibilitatea sa le fotografiez) intalnite de mine in frumoasa si linistita Japonie. :wink:
Topicul cu pricina a fost deschis aici viewtopic.php?f=20&t=13427 (http://forum.club4x4.ro/viewtopic.php?f=20&t=13427) :h5

Tractozaur
6th December 2009, 03:19
Cum imi place intotdeauna sa ma tin de cuvant, am revenit cu niste poze cu Tractozauru` "la gata"! :grin: :h5

Astral
6th December 2009, 03:27
Hai sa ti-l botez ca prea arata....intr-un fel.... MARE : TRACTOZAURUL OO7 !!! :h5

Tractozaur
6th December 2009, 03:44
Hai sa ti-l botez ca prea arata....intr-un fel.... MARE : TRACTOZAURUL OO7 !!! :h5

Asta-mi suna :grin: ceva gen..., ASTRAL 2...OO7 :ha: pardon 2000. :h5
Merci, dar nu... :grin: , ma multumesc cu TRACTOZAUR! :wink: Si atat. :ypu
Sa auzim numai de bine! :h5

SilenceDJ
6th December 2009, 11:30
Felicitari Cristi , sa te bucuri sanatos de el.....trebuie sa recunoastem ca suzuka aia rosie .....e aproape cat Tractozaurul :happy

Catalin.V
6th December 2009, 15:22
Felicitari pentru "monstru" ... sa te poarte pe unde nici cu gandul nu poti sa ajungi.

Tractozaur
6th December 2009, 15:34
Pt. SilenceDJ
Multam mult Adi, intradevar Veveritoiu` e mic da` voinic :grin: (ca fapt divers..., e incaltat cu caucioacele care au fost inainte sa-i iau Simex-uri la Tractozaur... :wink: )

Pt. [wst]box
Cataline si la tine la mai mare :hi , astept sa-ti faci Patrolu` la fel si sa ne dam la Ramnic! Oricum o mica parte din Tractozaur :grin: e si pe masina ta..., asa ca are potential! :grin: :h5

HARY
8th December 2009, 21:26
:bravo :bravo :bravo :1 :1 :1

Tractozaur
30th November 2010, 00:23
La insistentele prietenului Astral si cu ajutorul acestuia :tk:tk:tk am periat :grin: topicul (adica am stat impreuna 1h 30min pe telefon, online in acelasi timp :ha:) despre Tractozaur, lasandu-l pur tehnic (caterica de acum inainte la liber :ha:) si am decis sa ma apuc sa scriu din nou despre evolutia noului Tractozaur (cu numarul 3! :grin:)
Dupa cum cei mai vechi pe acest forum stiti, dupa ce am vandut Tractozaurul cu nr.2, adica pe cel din pozele de mai jos...,

http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/SANY5182.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/SANY5373.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/SANY5409.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/SANY5871.jpg

...,nu am putut rezista mult :hl fara un Y60 in batatura :ha: si am decis sa pornesc din nou la drum de la zero :wink: si am cumparat un Y60 100% virgin :ha:, adica care nu a vazut off-road in viata lui :ha: de la un prieten foarte apropiat si m-am apucat catinel-catinel sa-l transform in Tractozaur :wink::h5
Cand l-am luat, arata cam asa (postez cateva poze cu el, cand era inca in proprietatea prietenului meu, se vede clar :grin: o masina neprihaita :ha:)

http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT9971.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT9967.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT9969.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT9972.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT9973.jpg

Tractozaur
30th November 2010, 00:29
Dupa lungi insistente :pl:pl:pl:y:ha: am reusit sa-l conving sa mi-l vanda :grin:, si primul lucru pe care l-am facut, a fost sa-i dau toate inoaxele alea jos :ha: si sa-l incalt corespunzator... :wink:

http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT0120.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT0121.jpg

Tractozaur
30th November 2010, 00:39
I-am montat bari fata-spate cu troliile aferente, overfendere de cauciuc, l-am colantat cu celebrul brand TRACTOZAUR :ha: etc, etc, intr-un final facandu-l sa arate..., cam asa... :grin: :wink::h5
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT0170.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT0166.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT0169.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT0163.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/PICT0165.jpg

GOGANU24cm
30th November 2010, 00:46
.......SA NU fie cu suparare dar CAM LUCESTE........
P.S....sa l stapanesti sanatos pretene :h5

Tractozaur
30th November 2010, 00:52
Eram sigur ca ai sa spui asta..., :ha:
Pai bine mah GOGANASHULE nici nu s-a dus bine polish-ul de pe el si tu vrei sa incep sa-l fac asa...:grin::wink:, plus ca in curte nu-l tin niciodata cu noroi pe el :grin: sa nu-mi pateze dalele... :ha::h5

http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/SANY6936.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/SANY6935.jpg

Tractozaur
30th November 2010, 10:21
Plus ca in ultima perioada :grin:, mi l-a cam confiscat nevasta... :hl:ha:

http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/SANY7268.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/SANY7265.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/SANY7267.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/patrol%20de%20vanzare/SANY7262.jpg

cos
30th November 2010, 11:00
Femeile astea tind sa acapareze planeta ...
Luptati sa ramineti deasupra .

Tractozaur
30th November 2010, 23:58
Masculi din toate colturile planetei, aprofundati Kama Sutra! :ha:

alex22_xxx
1st December 2010, 00:49
Foarte frumos si la teava...nu e"gros":hl!!!

winetou 007
1st December 2010, 09:44
Superba masina,sa-l stapanesti sanatos :2dr :h5:y

nissan4x4
1st December 2010, 10:29
Cred ca de la acest punct, istoria Tractozaurului ar trebui continuata de noul proprietar, si .......... de mine. Din fericire, masina a intrat pe mana unui mare pasionat de Nissan care a hotarat restaurarea acesteia

Deci, acaretu a primit un tratament sok:

- reconditionat turbina
- RK motor ( halea ulei , vreo 2l /300km)
- RK cutie de viteze (caraia grav in toate vitezele)
- schimbat carcasa punte fata ( rotile stateau strambe, neperpendicular pe suprafata de drum)
- troliu
- dual inteligent batery splitter
- statie ER Allan 42 multi

Urmeaza curatarea puntilor de teava de sonda sudata si folosita drept kit de inaltare , si adoptarea unui kit de suspensie OME

Urmeaza ceva tinichigerie.........

as pune niste poze dar ......nu prea stiu cum.......

danut_tf
1st December 2010, 16:46
super povestea !! felicitari pentru tot!am mai prins si eu cate ceva de folos!! bafta in continuare !!

Tractozaur
1st December 2010, 17:06
Cred ca de la acest punct, istoria Tractozaurului ar trebui continuata de noul proprietar, si .......... de mine. Din fericire, masina a intrat pe mana unui mare pasionat de Nissan care a hotarat restaurarea acesteia

Deci, acaretu a primit un tratament sok:

- reconditionat turbina
- RK motor ( halea ulei , vreo 2l /300km)
- RK cutie de viteze (caraia grav in toate vitezele)
- schimbat carcasa punte fata ( rotile stateau strambe, neperpendicular pe suprafata de drum)
- troliu
- dual inteligent batery splitter
- statie ER Allan 42 multi

Urmeaza curatarea puntilor de teava de sonda sudata si folosita drept kit de inaltare , si adoptarea unui kit de suspensie OME

Urmeaza ceva tinichigerie.........

as pune niste poze dar ......nu prea stiu cum.......

Pt. Luigi
Boierule :grin: am spus-o si o mai spun inca odata :uameni: Tractozaur este un brand care reprezinta Patrolul pe care il posed eu (trecut, prezent, viitor) :wink: si intr-un fel actualmente in randul off-road-erilor se confunda cu propria mea persoana..., deci acel PATROL (fiind la vremea respectiva Tractozaurul MEU cu nr.2), pe care l-am vandut, nu mai este ACTUALMENTE Tractozaur :wink:, ci un simplu Patrol pe care l-ai preluat (nu uita, tot la sugestia mea :wink:) si i-ai adus anumite imbunatatiri, Istoria Tractozaurului referindu-se la istoria mea si implicit a masinilor pe care le posed si in concluzie la ACTUALUL TRACTOZAUR (cu nr.3 :wink:)! Multumesc pentru intelegere!

Pt. tatucu :ha:
Bah :grin: esti ca raia :ha: nu scapa omu` de tine neam :hl:ha:

Pt. ceilalti
:tk:tk:tk

Prin urmare, ca acum ne-am facut intelesi :ha:, cateva poze cu TRACTOZAURU`, under freezing rain :hl:ha:

http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/caraciumba/SANY7439.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/caraciumba/SANY7433.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/caraciumba/SANY7437.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/caraciumba/SANY7432.jpg

nissan4x4
1st December 2010, 17:49
Am intelesssssssssssssssssssss, sa traitzi !!!!:2dr

Tractozaur
1st December 2010, 18:35
Vezi ca se supara Geoana :y, sa traitzi :grin: nu i se spune decat lui Boc..., in lipsa lui Base :ha::ha::ha:

Tractozaur
8th December 2010, 01:02
Proaspat intors de la Kiev :wink: unde m-am intalnit..., accidental :grin: (pe la doua noaptea :x :ha: :2dr) cu un frate mai mic al Tractozaurului... :wink: :y:h5

http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/SANY7572.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/SANY7573.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/SANY7574.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/SANY7571.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/SANY7576.jpg

giorgel
8th December 2010, 01:08
cam descultz fratele....
cred ca d'aia ai zis mai mic...:ha::ha::ha:

SilenceDJ
8th December 2010, 08:10
E super faina vopseaua , camuflaj modern nu?

Horace
8th December 2010, 10:47
Hai cu agregatu' la Impotmoliada....sa vedem ce face:)
Lasa vorbele si treci in teren la distractie:old

Astral
8th December 2010, 14:35
Aaaaa...........chiar asa Cristi : cum adica ? Nu ne onorati cu prezenta ??????

Lasa.......sa indraznesti numa` sa nu apari !!!

Mai pupi tu "coafat" de topicuri"......"joi-mai-apoi" !!! :ha:

Tractozaur
9th December 2010, 11:28
Pt. giorgel
Iegzact! :ha:

Pt. SilenceDJ
Era colant... :wink:

Pt. Horace & Astral
Fratilor, sorry, sorry... :hl:ha: dar sambata si duminica sunt la munte sa-mi recoltez porcu` (a se citi mistret :grin:) de Craciun :y , am autorizatia platita de mai bine de o luna si jumatate (a fost prelungita odata deja!) si nu am avut timp sa ma duc (si daca nu ma duc acum, nici nu mai am cand pana la Craciun...), si nu vreau sa pierd banii, asa ca o sa ma impotmoliez cu Tractozauru` in padure in cautarea Mistretului cu colti de argint :grin::h5

Tractozaur
13th December 2010, 14:20
:off:wink:
Astraleee :grin: dovada ca nu am lipsit degeaba de la impotmoliada :y iar dovada cu "marfa" :grin: nu se pune ca ma iau in piept cu "verzii(ele)" :ha:
Sper ca v-ati distrat de minune la Impotmoliada :y ca eu unde am fost m-am distrat pe cinste! :h5
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/caraciumba/SANY7620.jpg
http://i748.photobucket.com/albums/xx122/Tractozaur/caraciumba/SANY7626.jpg

koais
13th December 2010, 14:33
Ati dat spargere la biserica? :ha::ha::ha:
Nu-i frumos la furat icoane in post! :uameni
Sau ati capturat fortul lui Batman (vezi reclama la Altex) :bx

Sau, ar trebui intitulata poza : "Razboinicii lui Dumnezeu!" / "Arhanghelii New-Age" "Spovediti-va! Sau va incarc in Caraciumba" / "Gasim pacatosii, oriunde s-ar ascunde", si debitare contunua pe aceeasi piesa...