PDA

View Full Version : Remorca cu MMA = 1300kg......cu ce categorie se conduce ?

gury3
14th January 2011, 00:03
scuze ca ma bag
:oldcategoria b se poate combina numai cu remorca usoara maxim 750 kg si cu conditia ca ansamblul format din auto si remorca sa nu depaseasca 3500 kg,ex 1 nissan patrol tracteaza 3000kg poate sa traga doar remorca usoara de max 499kg,2 volvo s 60 maxima autorizat 1600kg nu depaseste 3500kg dar poate sa tracteze o remorca usoara max 750
deci trebuiesc indeplinite ambele conditii pt categoria b,daca nu b si e,adica autovehicol de cat b si remorca de maxim de cat scrie in talonul auto
nerespectare cu 1 kg(adica 751kg nu mai este remorca usoara,sau ansamblul format din autovehicolul tragator si remorca usoara sa aiba 3501kg) atrage la primul control dosar penal:old

mao
14th January 2011, 00:19
Eu l-am intrebat pe un preten carei agent de circulatie, chiar acu seara, si zicea ca nissan patrol gr y60 care are vreo 2,2 tone sa zicem (ca nu stiu cat are) + remorca de max 1300 kg a zis ca ma incadrez si pot merge cu B-ul.

john
14th January 2011, 01:02
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

punctul 3 e cel mai important .....

gury3
14th January 2011, 19:45
:2drnu vreau sa contrazic pe nimeni dar vreau sa ma laud ca am o scoala de soferi iar ca sa ma autorizez trebuie sa stiu cam ce inseamna fiecare categorie in plus am un prieten care a tras o rulota cam 5 ani in fiecare vara peste tot pana in vara cand soc dosar penal.....rulota are 900kg si ansamblu format din ea si masina nu depaseste 3500kg

Marse
14th January 2011, 20:13
Din codul rutier cetire :
CATEGORIA B
- autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara locului conducatorului, nu este mai mare de 8;
- ansamblul de vehicule format dintr-un autovehicul din categoria B si remorca, in cazul in care masa totala maxima autorizata a ansamblului nu depaseste 3.500 kg, iar masa totala maxima autorizata a remorcii nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
- triciclurile sau cvadriciclurile avand masa proprie peste 550 kg;
CATEGORIA B+E
- ansamblul de vehicule constand dintr-un vehicul tragator din categoria B si o remorca, daca ansamblul respectiv nu se incadreaza in categoria B;

:2dr

john
15th January 2011, 00:14
@gury3
ce am scris eu si Marse referitor la categoria B sunt citate din codul rutier .... daca tu ai alt cod te rog fa l public

gury3
15th January 2011, 18:47
imi cer scuze ca trebuie sa va anunt,dupa cum ai scris si tu dar fara precizarea ca doar una e importanta din ordonante,dimpotriva oricare din aliniate nu le respectam duce la infractiune asa ca,sa nu o mai lungesc fiindca e dreptul fiecaruia sa faca ce vrea dar legea e una pt toti. toate comentariile se vor elucida

regulament de aplicare a ordonantei de urgenta a guvernului nr 195 din 2002 privind circulatia pe drumurile publica,care contine hotarirea pentru modificarea regulamentului de aplicare a ordonantei de urgenta mai sus mentionata,aprobata prin hotarirea guvernului nr 1.391 din 2006
SPUNE la capitolul 4 art 30 aliniatul b
categoria b
1.autovehicul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3500kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului nu este mai mare de 8.
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa total max autorizata nu depaseste 750kg.
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala max autorizata nu depaseste 3500kg, format dintr-un autovehicul tragator din categ B si o remorca, a carei masa totala max autorizata nu depaseste masa proprie autovehiculului tragator

la aliniatul C spune

categ BE
ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categ B si o remorca a carei masa totala max autorizata depaseste 750kg, iar masa total max autorizata a intregului ansamblu depaseste 3500kg

:old orice alte comentarii sunt de prisos, iar colegului politist spune-i, te rog, ca daca ar fi stiut regulamentul ar fi fost orice altceva decat politist, dar asa...:uameni

mao
16th January 2011, 01:59
:)))) buna asta

john
16th January 2011, 21:37
ptiuuu ... fi mi ar sila .... am fost un infractor ani de zile si n am stiut .....

ps .... n am zis ca ala e singurul important .... cum nici capitolul respectiv nu e 4 , e 3 ....

si cum ar zice pretenul nostru d e la rasarit .... nu s a dat, s a luat ....

in concluzie , remorca e inca de vanzare

john
24th February 2011, 15:21
imi cer scuze ca trebuie sa va anunt,dupa cum ai scris si tu dar fara precizarea ca doar una e importanta din ordonante,dimpotriva oricare din aliniate nu le respectam duce la infractiune asa ca,sa nu o mai lungesc fiindca e dreptul fiecaruia sa faca ce vrea dar legea e una pt toti. toate comentariile se vor elucida

regulament de aplicare a ordonantei de urgenta a guvernului nr 195 din 2002 privind circulatia pe drumurile publica,care contine hotarirea pentru modificarea regulamentului de aplicare a ordonantei de urgenta mai sus mentionata,aprobata prin hotarirea guvernului nr 1.391 din 2006
SPUNE la capitolul 4 art 30 aliniatul b
categoria b
1.autovehicul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3500kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului nu este mai mare de 8.
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa total max autorizata nu depaseste 750kg.
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala max autorizata nu depaseste 3500kg, format dintr-un autovehicul tragator din categ B si o remorca, a carei masa totala max autorizata nu depaseste masa proprie autovehiculului tragator

la aliniatul C spune

categ BE
ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categ B si o remorca a carei masa totala max autorizata depaseste 750kg, iar masa total max autorizata a intregului ansamblu depaseste 3500kg

:old orice alte comentarii sunt de prisos, iar colegului politist spune-i, te rog, ca daca ar fi stiut regulamentul ar fi fost orice altceva decat politist, dar asa...:uameni

cred ca persista o confuzie ..... si am sa explic :

la categoria b , conform codului rutier sunt 3 categorii de autovehicule , respectiv

SAU

SAU

confuzia pe care o face prietenul nostru gury3 este ca incearca sa indeplineasca TOATE cele 3 conditii de mai sus .... lucru care duce la urmatoarea concluzie : orice remorca aia avea , tot esti penal pentru ca incalci prevederea 1 .....

si cred ca aceeasi confuzie a facut o si politistul in cauza ....

apropo , cum s a solutionat dosarul respectiv ?

deci parerea mea si nu numai a mea este ca daca MMA este sub 3500 kg , e categoria B

ps: daca moderatorii considera ca discutia despre categoriile de permise e de interes mai larg , ii rog sa mute discutia intr un nou topic
multumesc

gury3
25th February 2011, 01:32
revin

obligatoriu trebuie sa nu se incadreze la nici unul din punctele 1 2 3

1 e clar nr de persoane si kg,perfect

2 zice ca autovehicol tragator cat b poate fi 3499kg,de acord,si o remorca de pana in 750kg,putem avea de 700kg,de acord;deci e ok merge cu b?NU ca la punctul 3 zice ca 3499+700 trebuie sa fie mai mic sau egal cu 3500kg,deci punctul 2 completeaza punctul 3

3 asa si pe langa completarea lui 2 ca ansamblu sa nu depaseasca 3500,unde zice clar ca remorca nu trebuie sa depasesca 750kg adica remorca usoara,mai zice ca masa total maxima autorizata a remorcii de categoria b,adica cele 750kg,sa nu depasesca masa proprie a auto tragator asta inseamna ca daca vreau sa trag cu un lastun care e de cat b adica,580kg o remorca usoara care se incadreaza la categoria b adica 650kg nu se poate.alte exemple de masini cu masa mai mica de 750 mai avem nefiind o lege doar contra lastunului,piagio,fiat 500,fiat 600 modelele vechi,astea le stiu eu ca le am cautat pt categoria b1care este pana in 550kg

p.s. fiecare face cum doreste dar legea e numai una si e clar,cine vrea sa o interpreteze altfel e treaba sa si sa nu vb de militieni ca multi nu stiu ce cauta acolo,pe necunoasterea legislatiei cetatenii sunt manipulati de militieni cum stiu ei,adica ai intrat pe contrasens gata iti iau permisul,sau la baneasa la pod echipajul de sectie agata numai doamne pt tot felul de motive,dar fara scopul pe care il au de la sectie lege si ordine si daca ii intrebi se cred la circulatie oamenii,sau gardienii publicii mai marii dirijori ai intersectiilor care habar nu au ........................
p.s. 2 oricum daca mai sta mult remorcutza o sa o cumpar pt b si e ca vine primavara si vin elevii la scoala sa invete:h5

john
25th February 2011, 10:31
nu faci decit sa confirmi ce am zis in postul anterior ....
tu vrei sa indeplinesti punctele 2 si 3 in acelasi timp .... ce te faci cu pctul 1 ... de ce l pierzi pe parcurs ?

Forte
25th February 2011, 10:47
Probabil am avut noroc, desi sunt ghinionist perfect!

Eu ma plimb cu Renault Laguna cu masa maxima autorizata 1895 si am o remorca cu masa maxima autorizata 1100 (cu sistem de franare), pe care pun cele 2 ATV-uri ale mele! M-a oprit politia de mai multe ori din decembrie 2007 pana in prezent si nu mi-a dat nimeni amenda! Producatorul roman al remorcii (Relian) m-a asigurat ca o pot conduce cu B-ul!

Eu eram linistit pentru ca 1895 + 1100 << 3500!
Nu am tractat-o cu Toyota tocmai pentru ca sar de 3500!

In plus, Undercover ... face periodic Germania cu o remorca de 1100 dupa un Fiat Doblo si de fiecare data este oprit in Germania de politie si inca nu a luat amenda pe acest motiv!

Eu zic ... ca este o confuzie ... undeva?!

Gury ... cum fac sa dau si eu examen pentru B+E?!

AdrianZUZ
25th February 2011, 11:12
!

Stai linistit in continuare.
Trag cu Forester MMA 1980 remorca cu MMA 1500!
De 2 ani!

Anul asta, din pacate ... sau din fericire o sa fac si BE pentru ca mi-a crescut auto tragator!

john
25th February 2011, 11:16
Probabil am avut noroc, desi sunt ghinionist perfect!

Eu ma plimb cu Renault Laguna cu masa maxima autorizata 1895 si am o remorca cu masa maxima autorizata 1100 (cu sistem de franare), pe care pun cele 2 ATV-uri ale mele! M-a oprit politia de mai multe ori din decembrie 2007 pana in prezent si nu mi-a dat nimeni amenda! Producatorul roman al remorcii (Relian) m-a asigurat ca o pot conduce cu B-ul!

Nu am tractat-o cu Toyota tocmai pentru ca sar de 3500!

In plus, Undercover ... face periodic Germania cu o remorca de 1100 dupa un Fiat Doblo si de fiecare data este oprit in Germania de politie si inca nu a luat amenda pe acest motiv!

Eu zic ... ca este o confuzie ... undeva?!

Gury ... cum fac sa dau si eu examen pentru B+E?!

nicio grija, esti legal

gury e singurul instructor auto care sustine pe dos

revo
25th February 2011, 11:38
Un autovehicul care are MMA de 3500 kg poate fi condus cu categ. B daca trage o remorca cu MMA de 750 kg

sorinct
25th February 2011, 12:28
cat b -poti conduce autovehicule cu masa maxim autorizata 3500 kg, de care poti tracta o remorca,peridoc care nu trebuie sa depaseasca masa maxim autorizata 750kg. masa totala in ansamblu(autovehicul +remorca) nu trebuie sa depaseasca 3500 kg .

cat b+e -poti conduce autovehicule cu masa maxim autorizata 3500 kg ,de care poti tracta o remorca care poate depasi 750 kg dar nu poate depasi masa maxim autorizata a autovehiculului tragator .

eu foloseam inainte un ford galaxi inmatriculat la bulgari cu maxim autorizat 3700kg(asa au scris) si periocul de la salupa are 1000kg max autorizat de fiecare data cand m-au oprit mi-au spus ca trebuie cat. E, neaparat (nu depaseam 3500 kg in ansamblu).acum trag cu chevroletul tahoe are 2650 kg proprie si 3085 kg maxim autorizat .cu asta nu mai intreaba nimeni nimic ,dar pentru orice eventualitate am luat toate categoriile :grin:mai putin cele ce tin de transport pasageri cat D.

-si rulotele aduse de afara le ,,faceam,, de 750 kg ca sa poata fi conduse cu cat B,era problema la cele cu 2 axe.

-platforma care o folosesc are 2000 kg MMA a fost in Germania de multe ori trasa cu un bmw seria 5 si intradevar acolo nu i-a zis nimeni nimic dar la Cernavoda pe autostrada cand iesi era sa se lipeasca de un dosar penal de toata frumusetea .

-in concluzie nu e,, recomandat,, sa mergi cu remorca care are MMA mai mare de 750kg daca nu ai cat E indiferent de producator

ps -am prieteni care trag(masini ,barci,rulote) inclusiv Serban exista undeva in tara sa poti da examen doar cat E fara sa fi nevoit sa dai si cat C????

revo
25th February 2011, 16:07
din aceasta adresa reiese ca orice autovehicul care se conduce cu B are dreptul sa traga o remorca usoara(max 750 kg)

gury3
25th February 2011, 18:52
om bun,adica john bun,punctul 1 daca citim,atata doar sa citim,nu spune nimic de ansamblu adica masina si remorca zice doar de masina d categoria b ca masina de categoria b trebuie sa indeplineasca conditiile nu ansamblu, scrie clar,deci rezulta ca trebuie sa conduci o masina de categoria b din punctul unu si o remorca care sa indeplineasca conditiile de la punctu 2 si 3 ca auto cat b punctu 1 si ansamblu e la punctele 2 si 3,trebuie doar citite

ma repet,fiecare face ce doreste legislatia e una singura eu de bine de rau conduc o scoala de soferi,mi am autorizat masinile la rar la arr pe legislatia pe care o cunosc si cei de acolo au fost de acord cu ea ca doar e lege,apropo de alte nereguli facute de militienii fara sa stie ei de legisltie stiati ca in primii 2 ani nu ai voie sa conduci cu categoria a o motocicleta mai mare de 400cmc iar dupa 2 ani trebuie facut un curs de specializare sa poti conduce o motocicleta mai mare de 400cmc,asa ca sa nu vb despre militieni
apropo de germania,legislatia lor nu este ca a noastra iar necunoasterea legislatiei nu inseamna ca te scapa de probleme,in spania se poate conduce cu categoria b motocicleta de maxim 125cmc dar la noi te incumeti????????,sau in anglia remorcile au alt regim de inmatriculare etc,deci eu zic sa vb strict de romania

in romania sunt multe scoli de categoria b+e fara sa fi nevoit sa faci c+e,inclusiv a mea cursul costa intre 8 si 10 milioane vechi

gury3
25th February 2011, 19:01
scuze pentru membrii forumului reduceri substantiale:cl

Astral
25th February 2011, 19:10
om bun,adica john bun,punctul 1 daca citim,atata doar sa citim,nu spune nimic de ansamblu adica masina si remorca zice doar de masina d categoria b ca masina de categoria b trebuie sa indeplineasca conditiile nu ansamblu, scrie clar,deci rezulta ca trebuie sa conduci o masina de categoria b din punctul unu si o remorca care sa indeplineasca conditiile de la punctu 2 si 3 ca auto cat b punctu 1 si ansamblu e la punctele 2 si 3,trebuie doar citite

ma repet,fiecare face ce doreste legislatia e una singura eu de bine de rau conduc o scoala de soferi,mi am autorizat masinile la rar la arr pe legislatia pe care o cunosc si cei de acolo au fost de acord cu ea ca doar e lege,apropo de alte nereguli facute de militienii fara sa stie ei de legisltie stiati ca in primii 2 ani nu ai voie sa conduci cu categoria a o motocicleta mai mare de 400cmc iar dupa 2 ani trebuie facut un curs de specializare sa poti conduce o motocicleta mai mare de 400cmc,asa ca sa nu vb despre militieni
apropo de germania,legislatia lor nu este ca a noastra iar necunoasterea legislatiei nu inseamna ca te scapa de probleme,in spania se poate conduce cu categoria b motocicleta de maxim 125cmc dar la noi te incumeti????????,sau in anglia remorcile au alt regim de inmatriculare etc,deci eu zic sa vb strict de romania

in romania sunt multe scoli de categoria b+e fara sa fi nevoit sa faci c+e,inclusiv a mea cursul costa intre 8 si 10 milioane vechi

scuze pentru membrii forumului reduceri substantiale:cl

Incredibil.........e scoala ta sau tu esti doar manager ?

gury3
25th February 2011, 21:02
din pacate si una si alta,adica scoala mea si administrator si instructor.....
dar toate astea sunt titlluri meseria e de instructor.............

john
25th February 2011, 22:56
nu nteleg de ce tratezi separat punctul 1 de restul ...

nu nteleg de ce , daca ar fi sa ne luam dupa ce zici tu , mai e nevoie de punctul 3 .... era de ajuns punctul 1 si 2

deci , oricum o dai , e o fisura n rationamentul tau ....

ori indeplinim toate cele 3 puncte si atunci nu merge decit masina mica fara remorca ( ca nu se ncadreaza la pctul 1 )

ori tinem cont de 1 din ele ( cel la care ne ncadram )

in niciun caz nu o sa alegi doar 2 sa le indeplinesti ....

concluzia mea , si cu asta e ultimul post aici ca vad ca nu ajungem nicaieri :

auto cu MMA 2000kg + remorca MMA 1500 kg se incadreaza la categoria B

restul sunt povesti , ca si cazul cu penalul ....

numai bine

maiden
26th February 2011, 13:41
Domnilor, dupa ultimele calcule ale mele, rezulta ca nenea instructorul are dreptate, si noi avem dreptate. El se refera strict la categoria B a permisului de conducere!:grin:
Totul tine de MMA si MPA! :wink:.
Va informez ca aceste calcule le facusem demult, insa n-am dat de topic. Domnul cu dosarul penal nu minte, si-a luat-o daca a tractat remorca mai mare decat MPA a autoturismului, sau daca ansamblul a depasit 3500kg. Deci ai voie sa conduci cu categoria B, un autoturism cu remorca avand Masa Maxima Autorizata, mai mare de 750kg , doar daca ansamblul Masa Proprie Autoturism plus Masa Maxima Autorizata remorca, nu depasesc 3500kg !! Pentru celelalte cazuri, exista cat BE.

Si "DA", se indeplinesc toate cele 3 conditii din Art.30, deoarece ele se refera la categoria B de conducere, si nu la remorca pe care ai vrea sa o tractezi !! E treaba cu...de pe ce parte privesti, si ce te intereseaza!!

Art. 30. - Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
a) CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara ata.;
b) CATEGORIA B:
1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;
c) CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata depaseste 750 kg, iar masa totala maxima autorizata a intregului ansamblu depaseste 3.500 kg;

Privind mai atent punctul C, al aceluiasi articol, iar stau si fac calcule!! :uameni

RETI
26th February 2011, 13:55
Asteptam si reactia judecatoriilor ca la asa cap de creta catii sunt in tara asta ..ne ducem la vale rau...Care o fii justificarea la paragraful sau la interpretarea ca nu poti sa tractezi o remorca de 1300 kg cu un atuvehicol de 2000 kgMMa?
Ca vad ca batem apa in piua....si dosarul il face tot un cap d ecreta ca dee suntem buni la asa ceva.
Urmarea o vam afla la instanta de judecata.
Punct. solutionarea nu se afla decat la judecatorie si se va aplica pentru toata lumea, nu cred ca este gresit sa conduci cu B un ansamblu de autovehicole pana in 3500 MMA. indiferant cat are remorca beinenteles sa nu depaseasca masa autovehicului tragator. In justificarea legii stand la baza anumite calcule de inginerii...Ce o fii stand la baza prescriptiei de maxim 750 kg la remorac dumnezeu stie sau taxele poentru inca un cacat de B+E..hahahah
A si mai era una cu doar o axa pai ce se face legea in functie de cum vrea militianul sau cum..? ca doar daca omologhesi o remorca cu 3 axe cu diametre mici la rotii si care nu are decat 1000MMA asta inseaman ca o bagi la C+E?
Tara cu legii date de imbecili.

maiden
26th February 2011, 14:03
Asteptam si reactia judecatoriilor ca la asa cap de creta catii sunt in tara asta ..ne ducem la vale rau...Care o fii justificarea la paragraful sau la interpretarea ca nu poti sa tractezi o remorca de 1300 kg cu un atuvehicol de 2000 kgMMa?

Poti tracta fara probleme o remorca cu MMA de 1300kg, cu un autoturism cu MPA de 2000kg. Atentie insa, tu imi zici de MMA, care e cu totul altceva. Astfel ca, daca MPA a acelui auto, este de 1299kg, nu, nu poti tracta acea remorca!

MMA = masa maxima autorizata
MPA = masa proprie autorizata.
MU = sarcima utila, care este exact diferenta dintre MMA si MPA

Ce o fii stand la baza prescriptiei de maxim 750 kg la remorac dumnezeu stie sau taxele poentru inca un cacat de B+E..hahahah

Se refera strict, la categoria permisului de conducere B, si exclude faptul ca poti tracta o remorca mai mare de 750Kg, daca ai spre exemplu, un lastun! :grin:

Sunt multe de pus la punct si revizuit in acest cod rutier...dar cine s-o faca?! Spre exemplu, dupa parerea mea, sensul giratoriu ar fi trebuit mult mai aprofundat in reguli, deoarece apar tot felul de situatii, accidente, si oameni care se judeca la greu pe teme d-astea....chiar si cu daune..etc... Ce sa mai, ca la noi, la nimenea!!

RETI
26th February 2011, 14:21
Da scuze ai dreptate la MMA ...m-am grabit.
da sa nu depaseasca Mp.

gury3
26th February 2011, 19:41
si acum BOMBA pe noile taloane sau cel putin ale mele scrie masa autovehicolului in autotren asta ce mai este??????????am raspunsul si la asta cel putin asa cred eu:old,apropo stiati ca legislatia rutiera este facuta ma rog mult spus facuta este copiata si legalizata de o doamna care nu are permis de conducere?sau ca la scoala de soferi la remorca imi dau si grosimea panoului pe care este inscriptionat scoala deoarece au uitat ca este doar un panou si a iesit legea ca trebuie sa punem un un cub:bananastiati ca de pe 15 luna asta la scoala nu mai ai voie cu acceleratie,de ce ca asa vrea politia,ma repet dar cati conduc moto din prima zi mai mare de 400cmc fara sa zica politia nimic?

concluzie traim in ro si asta ne maninca viata:g

gury3
26th February 2011, 20:18
si fiind sambata seara si neavand ce face imi mai aduc aminte cum ar fi:
cati ani la rand am tractat cu totii masini neinmatriculate sau fara itp fara acte si le tractam ca nu aveau numere nu de alta sau ma rog drept de circulatie nu,pana in ziua cand cineva de la militie prin 2000si ceva se trezi si interpreta altfel legea in care nu scria nimic despre asta si zise ca daca celui tractat ii trebuie permis masinii nu ii trebuie drept de circulatie?si de atunci tragem doar masini defecte cu acte in regula nu???
sau cati km au voie sa mearga in jurul resedintei autovehicolele cu nr galben asta ca e plin bucurestiul de snagov breaza rosiorii de vede arad valcea scris pe nr ii intreaba cineva daca au voie sau nu sa circule sau mai bine zis cate au carti de identitate pe care scrie ca sunt fie de 49.5 sau utilaje,cum fac fara carte inspectia tehnica mentionez ca in lege e scrie ca rar trebuie sa elibereze cartea pt toate vehicolele care circula pe drumurile publice si apropo un scuter neinmatriculat sau neinregistrat ca asa se numeste la primarie, nu este amenda cum dau unii este dosar penal ca la lege scrie ca punerea in circulatie a unui vehicol pe drumurile publice neinmatriculat sau neinregistrat constituie infractiune,cati scuteristi au ajuns la dosar penal???????

gata ma racori:x

maiden
26th February 2011, 22:51
Nene, ai probleme!! Matale-ntelegi ceva din ce-ai scris?!?! :al

si fiind sambata seara si neavand ce face imi mai aduc aminte cum ar fi:
cati ani la rand am tractat cu totii masini neinmatriculate sau fara itp fara acte si le tractam ca nu aveau numere nu de alta sau ma rog drept de circulatie nu,pana in ziua cand cineva de la militie prin 2000si ceva se trezi si interpreta altfel legea in care nu scria nimic despre asta si zise ca daca celui tractat ii trebuie permis masinii nu ii trebuie drept de circulatie?si de atunci tragem doar masini defecte cu acte in regula nu???
sau cati km au voie sa mearga in jurul resedintei autovehicolele cu nr galben asta ca e plin bucurestiul de snagov breaza rosiorii de vede arad valcea scris pe nr ii intreaba cineva daca au voie sau nu sa circule sau mai bine zis cate au carti de identitate pe care scrie ca sunt fie de 49.5 sau utilaje,cum fac fara carte inspectia tehnica mentionez ca in lege e scrie ca rar trebuie sa elibereze cartea pt toate vehicolele care circula pe drumurile publice si apropo un scuter neinmatriculat sau neinregistrat ca asa se numeste la primarie, nu este amenda cum dau unii este dosar penal ca la lege scrie ca punerea in circulatie a unui vehicol pe drumurile publice neinmatriculat sau neinregistrat constituie infractiune,cati scuteristi au ajuns la dosar penal???????

gata ma racori:x

Postul dinaintea astuia e la fel de....."cețos".... Eu unul nu inteleg nimic, asa ca ma retrag....

Marse
26th February 2011, 23:03
Gury... poate maine pe lumina, ne bagi si subtitrarea... :x

zep
27th February 2011, 06:48
masa maxima in autotren e o specificatie de pe placuta de fabricatie a masinii
reprezinta masa total maxim autorizata a masinii+masa maxim total autorizata a remorcii pe care are voie sa o tracteze .

john
21st April 2011, 13:12
@gury .... nu ne ai mai zis ce s a ntamplat cu prietenul tau cu dosar penal ....

john
27th May 2011, 09:29
hai ma gury, hai ma dom' instructor .... nu ne lasa in ceata .... lumineaza ne cum e cu categoria b ....

si cu dosrul penal al pretenului tau

ADI
30th July 2011, 11:34
De ce atatea polemici? Nu e clar?

b - vehicol <3500 si maxim 8+1 locuri
- ansamblu(vehicol + remorca) <3500 si maxim 8+1 locuri
( dar remorca sa nu depaseasca sarcina remorcabila maxima admisa de constructor in talonul masinii)

b+e - ansamblu mai mare de 3500kg(vehicol + remorca) vehicol <3500 si maxim 8+1 locuri + remorca ( dar remorca sa nu depaseasca sarcina remorcabila maxima admisa de constructor)

lucru sustinut si de cativa amici de la circulatie

PS. acelasi raspuns l-am primit si de la o scoala de soferi

ADI
30th July 2011, 17:45
PS2 Am intrebat la o alta scoala de soferi si spre surprinderea mea pe astia i-am bagat in ceata...

jantorero
1st August 2011, 12:57
Am o cunostinta care are dosar penal in desfasurare ptr. audi A4 cu rulota(rulota are MMA 1000 kg)si sigur nu depaseste impreuna 3500 kg.

john
1st August 2011, 13:02
sa ne tii la curent cu rezultatul dosarului penal .....

a95benzin
20th August 2011, 10:04
buna ziua,
imi spune cineva care este masa maxima autorizata, sau unde pot sa citesc despre aceasta?

vreau sa stiu ce include MMA, adica este masa remorcii, sau si a incarcaturii sau poate mai este ceva?

si aceeasi intrebare pt automobil.
daca se poate cu un exemplu pt remorca si unul pt automobil.

nu gasesc nicaieri unde sa fie lamurit, dar ce am invatat la scola nu mai tin minte...

multumesc anticipat :)

AdiOnWeb
20th August 2011, 14:45
Am o cunostinta care are dosar penal in desfasurare ptr. audi A4 cu rulota(rulota are MMA 1000 kg)si sigur nu depaseste impreuna 3500 kg.

dosar penal pentru ce?

motorus
5th September 2011, 11:21
Am citit toate posturile , multi spun acelasi lucru dar multi nu inteleg ce spun ceilalati .
Dpdv legal exisat 2 aspecte :
1 .permisul de conducere,
2. capacitatile tehnice ale vehiculelor din ansamblu .

astfel , exista ansambluri de vehicule care indeplinesc conditiile de conducere cu un permis categoria B, dar nu pot circula din punct de vedere tehnic .

ce este clar : remorca cu MTMA pana la 750 kg inclusiv nu te scoate din categoria tragatorului .
Aspectul nr 1 Permisul de conducere : din punct de vedere legal poti atasa o remorca cu MTMA 750kg oricarui vehicul ce se conduce cu categ B de la Trabant pana la o duba de 3,5 T . Atat timp cat remorca este cu MTMA 750 nu conteaza MTMA ansamblu , deci poti conduce un ansamblu format din vehicule cu MTMA 3500kg + 750Kg .
Aspectul nr 2 Capacitati tehnice : Pt fiecare vehicul in parte constructorul stabileste posibilitatile tehnice de tractare . In CIV la rubrica 7 Masele in KG avem REMORCABILA cu sistem de franare si respectiv Remorcabila fara sistem de franare . Acestea sunt capacitatile TEHNICE .
dau un exeplu :
Un Audi A3 are :
Rem.cu sis de franare 1400 kg
Rem fara sis de franare 690 kg .
Rezulta ca desi dpdv legal (permis de conducere ) i se poate atasa o remorca de 750 kg , constructorul nu permite decat o remorca cu MTMA 690 kg .
In cazul in care circulati cu o remorca de 750 kg ( FARA SISTEM DE FRANARE ) si va opreste Politia , VA POATE AMENDA SI eventual RETINE CERTIFICATUL DE INMATRICULARE AL TRAGATORULUI .

Concluzia ? A3-ul in discutie poate circula cu o remorca de 750 Kg CU SISTEM DE FRANARE .

mergem mai departe cu acelasi exemplu :
Avem un A3 si o rulota cu MTMA 1400 Kg 9 sistem de franare )

Audi A3
masa proprie Audi 1395 kg , MTMA Audi 1880 , remorcabila cu sistem de franare 1400 kg .

Deci fabricantul accepta 1400kg la tragere cu franare . Problema apare la permisul de conducere :

la punctul c) spune : tragator din categoria B , remorca peste 750 kg dar sub 3500 kg , MTMA remorca sa nu depaseasca masa proprie a tragatorului , MTMA ansamblu sa nu depseasca 3500 KG .

Deci si aici avem o problema dpdv legal MTMA rem 1400 depaseste Masa proprie Audi 1395 kg .
Desi dpdv tehnic este OK , Aici e Dosar Penal !

In concluzie :
1.Daca remorca nu depaseste 750 kg , ansamblul poate depasi 3500 kg ( VW LT 35 + remorca 750 kg , MTMA 3500+750 =4250 KG ) se conduce cu categoria B .

2.Daca MTMA remorca depaseste 750 kg apar urmatoarele conditii ee trebuiesc indeplinite cumulativ , adica in acelasi timp :
MTMA remorca sub 3500 KG
MTMA remorca mai mica decat MASA PROPRIE tragator
MTMA ansamblu ( MTMA tragator+ MTMA remorca ) sa nu depaseasca 3500.kg

mao
5th September 2011, 13:45
Daca am inteles bine:
Eu am un nissan patrol y60 are antarit 2450 kg, pot trage cu cu cat B + E o remorca de 1000kg cu sist de franare si doua axe, dar nu pot trage una de 2000kg.
Is prost oare?:))))

motorus
5th September 2011, 17:35
Daca am inteles bine:
Eu am un nissan patrol y60 are antarit 2450 kg, pot trage cu cu cat B + E o remorca de 1000kg cu sist de franare si doua axe, dar nu pot trage una de 2000kg.
Is prost oare?:))))
incerc sa nu raspund la intrebare ci doar sa va atentionez ca ce am scris se refera la categ B nu la B+E
la B+E limitarea apare doar datorata aspectul tehnic (conformCIV : Remorcabila cu sistem de franare )

styuk
22nd September 2011, 17:08
se poate tracta o remorca/rulota daca am mai putin de un an de cand am carnet?tin minte ca am citit in legislatie dar nu am dat importanta,nefiind obligatoriu pentru examen....eu imi aduc aminte ca nu am voie dar nu sunt sigur :grin::tk

pitonul
23rd September 2011, 00:26
Am citit toate posturile , multi spun acelasi lucru dar multi nu inteleg ce spun ceilalati .
Dpdv legal exisat 2 aspecte :
1 .permisul de conducere,
2. capacitatile tehnice ale vehiculelor din ansamblu .

astfel , exista ansambluri de vehicule care indeplinesc conditiile de conducere cu un permis categoria B, dar nu pot circula din punct de vedere tehnic .

ce este clar : remorca cu MTMA pana la 750 kg inclusiv nu te scoate din categoria tragatorului .
Aspectul nr 1 Permisul de conducere : din punct de vedere legal poti atasa o remorca cu MTMA 750kg oricarui vehicul ce se conduce cu categ B de la Trabant pana la o duba de 3,5 T . Atat timp cat remorca este cu MTMA 750 nu conteaza MTMA ansamblu , deci poti conduce un ansamblu format din vehicule cu MTMA 3500kg + 750Kg .
Aspectul nr 2 Capacitati tehnice : Pt fiecare vehicul in parte constructorul stabileste posibilitatile tehnice de tractare . In CIV la rubrica 7 Masele in KG avem REMORCABILA cu sistem de franare si respectiv Remorcabila fara sistem de franare . Acestea sunt capacitatile TEHNICE .
dau un exeplu :
Un Audi A3 are :
Rem.cu sis de franare 1400 kg
Rem fara sis de franare 690 kg .
Rezulta ca desi dpdv legal (permis de conducere ) i se poate atasa o remorca de 750 kg , constructorul nu permite decat o remorca cu MTMA 690 kg .
In cazul in care circulati cu o remorca de 750 kg ( FARA SISTEM DE FRANARE ) si va opreste Politia , VA POATE AMENDA SI eventual RETINE CERTIFICATUL DE INMATRICULARE AL TRAGATORULUI .

Concluzia ? A3-ul in discutie poate circula cu o remorca de 750 Kg CU SISTEM DE FRANARE .

mergem mai departe cu acelasi exemplu :
Avem un A3 si o rulota cu MTMA 1400 Kg 9 sistem de franare )

Audi A3
masa proprie Audi 1395 kg , MTMA Audi 1880 , remorcabila cu sistem de franare 1400 kg .

Deci fabricantul accepta 1400kg la tragere cu franare . Problema apare la permisul de conducere :

la punctul c) spune : tragator din categoria B , remorca peste 750 kg dar sub 3500 kg , MTMA remorca sa nu depaseasca masa proprie a tragatorului , MTMA ansamblu sa nu depseasca 3500 KG .

Deci si aici avem o problema dpdv legal MTMA rem 1400 depaseste Masa proprie Audi 1395 kg .
Desi dpdv tehnic este OK , Aici e Dosar Penal !

In concluzie :
1.Daca remorca nu depaseste 750 kg , ansamblul poate depasi 3500 kg ( VW LT 35 + remorca 750 kg , MTMA 3500+750 =4250 KG ) se conduce cu categoria B .

2.Daca MTMA remorca depaseste 750 kg apar urmatoarele conditii ee trebuiesc indeplinite cumulativ , adica in acelasi timp :
MTMA remorca sub 3500 KG
MTMA remorca mai mica decat MASA PROPRIE tragator
MTMA ansamblu ( MTMA tragator+ MTMA remorca ) sa nu depaseasca 3500.kg

Cu o masina jeep cat de grea poate fi remorca cu un atv pe ea ?

yulian
29th September 2011, 11:12
@motorus
O singura observatie la punctul 2: nu e obligatoriu ca masa proprie tragator sa fie mai mare decat masa remorcii daca este destinata acestui scop. De ex la L200 care e utilitara desi are 2t masina poti trage 2,8t, iar MTMA este 5.5t

@pitonul nu e vorba de greutatea remorcii ci de greutatea totala a remorcii. Pana in 750kg te incadrezi in B, peste 750 pana la cat ai scris in talon ai nevoie de E. Oricum m-as mira sa opreasca ARR-ul masinile mici...ei is setati pe tir-uri de 'jde tone (in plus, evident)

ionutt daniel
8th October 2011, 21:18
Scuze de off. Orice remorca cu masa maxima autorizata peste 750 kg necesita categoria E. Daca vehicolul tragator este din categoria B este necesar B+E, iar daca vehicolul tragator este din categoria C este necesar C+E. Orice remorca trasa trebuie sa aiba masa maxima autorizata egala sau mai mica decat masina tragatoare. Asa prevede legislatia actuala din Romania(asta pentru a uita de confuziile provocate de ansamblu sub 3500kg)

ashro
5th February 2012, 10:41
@yulian : este obligatoriu pt a te incadra in categoria B ! cel putin asa spune regulamentul . Acelea sunt conditiile sa poti conduce un ansamblu format dintr-un tragator din categ B si o remorca a carei MTMA depaseste 750 kg , dar nu depaseste 3500 kg ) .
pt celelalte cazuri e necesar categ BE ! sau CE, DE daca tragatorul e de alta categorie .
Ca regula generala : Remorca de 750 de kg nu te scoate din categoria tragatorului . pt remorci peste 750 kg apar anumite conditii ce trtebuie indeplinite concomitent .

pitonul
6th February 2012, 01:01
@motorus
O singura observatie la punctul 2: nu e obligatoriu ca masa proprie tragator sa fie mai mare decat masa remorcii daca este destinata acestui scop. De ex la L200 care e utilitara desi are 2t masina poti trage 2,8t, iar MTMA este 5.5t

@pitonul nu e vorba de greutatea remorcii ci de greutatea totala a remorcii. Pana in 750kg te incadrezi in B, peste 750 pana la cat ai scris in talon ai nevoie de E. Oricum m-as mira sa opreasca ARR-ul masinile mici...ei is setati pe tir-uri de 'jde tone (in plus, evident)
Pan'la urma urmei, cine ne opreste sa mai citim din cand in cand regulamentul ? Am intrebat de abtibildurile cu limita de viteza ptr. autoutilitare. Nimeni nu stie. Nici in regulament nu am gasit, dar mi-a prins bine ca l-am recitit.

yulian
6th February 2012, 05:44
Te referi la indicatoarele cu limitare de viteza pentru masini? Daca da, tot ce depaseste 3500kg se incadreaza in categoria a doua de limitare de viteza. Acolo unde sunt pe indicatoare 50 - autovehicule si 70 - autoturisme, tot ceea ce depaseste 3500 kg, respectiv autovehicolul sau ansamblul de autovehicole trebuie sa se limiteze la viteza de 50km/h.

Marse
6th February 2012, 11:14
@pitonul se refera la indicatoarele care le lipesc pe masini, nu alea de pe marginea drumului. Se pun pe toate autoutilitarele inmatriculate pe firma.

Detalii cred ca se gasesc la ARR - ADR (sau cum dracu le mai zice la sugativele astea de bani)

terrano
6th February 2012, 12:07
Sunt multi care isi pun aceasta intrebare, am patit si eu sa fiu luat la intrebari referitor la o rulota de 900kg plus Nissan terrano condus cu B (sunt sub 3500kg cu 20kg deci legal) , in fine multi agenti de politie inca nu inteleg exact categoria B. Aveti aici un raspuns oficial la postarea nr 206 cu forma originala pdf primit de la politie ca urmare a unei sesizari:

http://www.clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=86&t=1456&start=195

Cristi S
23rd May 2013, 10:31
Salut! Colegi, tin sa va anunta ca masa totala maxima admisa a ansamblului autovehicol si remorca a crescut de la 3500 de kg la 4250. Un prieten care a dat examen pentru permis de curand mi-a dat informatia asta. Sper sa va fie de folos!