PDA

View Full Version : Apa ...buna ...

cos
13th May 2011, 11:39
Cum se poate conserva apa pe timp cald , pentru mai mult de 5 zile .
Vorbim aici de apa neimbuteliata , colectata dintr-un izvor , fintina , sau orice sursa naturala , limpede , dovedita potabila . Dupa sterilizare , cum se face conservarea unei cantitati de 50 L , intr-un singur recipient ?Bineinteles , ca trebuie sa ramina in continuare potabila . Cred ca rulotistii ar trebui sa fie pe subiect la intrebare .
Cu lingurita de argint a lu' bunica ...procedeu dovedit , OK , numai ca la 50 L trebuie cam multe lingurite ...
Altceva ?

SilenceDJ
13th May 2011, 11:45
Principalul factor care strica apa potabila e soarele, ideea e sa tii respectivul recipient ferit de razele soarelui.

Astral
13th May 2011, 11:56
Vorbim aici de apa neimbuteliata , colectata dintr-un izvor , fintina , sau orice sursa naturala , limpede , dovedita potabila . Dupa sterilizare , cum se face conservarea unei cantitati de 50 L , intr-un singur recipient ?Bineinteles , ca trebuie sa ramina in continuare potabila . Cred ca rulotistii ar trebui sa fie pe subiect la intrebare .
Cu lingurita de argint a lu' bunica ...procedeu dovedit , OK , numai ca la 50 L trebuie cam multe lingurite ...
Altceva ?

Eu cred ca e suficienta 1 lingurita pentru ca efectul bactericid sa aiba loc in toata cantitatea.......

doctoru'
13th May 2011, 14:59
Costica, vrei sa pleci in Sahara?
Rulotistii nu au 50 l apa, eu cel putin am rezervor de 20l si la noi in tara nu se pune problema apei.. o gasesti oriunde. Cand se termina apa completez bidonul. Pt baut totusi, am bax de apa imbuteliata pe care il tin la umbra, nu beau de la chiuveta. De fapt nici nu prea beau apa cand ies... daca ma gandesc mai bine :x

Pt ce vrei tu insa, ca sa nu gasesti matasea broastei... :ha: prima chestie care imi vine in minte este hipocloritul.. mai exact 3-4 picaturi / litru. Oricum trebuie tinuta la umbra, ca nu e prea buna la 30 grade.. poate sa fie supermega-sterila.

Deci, pt ce te pregatesti??

PS Vezi ca traseul pe cate-l pregatesc include 3-4 izvoare in fiecare zi, deci relax. Si acuma stii si tu ca cea mai buna apa de baut e berea...:ha:

wolfman
13th May 2011, 15:01
Eu cred ca daca apa e buna, si mai ales sterilizata, tine fara probleme >5 zile. Spe exemplu, eu am luat vara trecuta cateva pet-uri cu apa de la un izvor din Paltinis (laudat de localnici) si le-am uitat in masina vreo 2 saptamani. Cand am dat de ele am deschis una din curiozitate si nu avea nici un gust sau miros strain. Deci fara nici un fel de "conservant" a tinut fara probleme.

@doctoru - "De fapt nici nu prea beau apa cand ies... daca ma gandesc mai bine :dr4"

Nici macar dimineata?:ha:

TOYO L
13th May 2011, 15:08
eu tin apa de izvor de la bran cam 2 luni pe balcon si se poate bea fara probleme.

doctoru'
13th May 2011, 15:12
wolfman, mi-ai adus aminte de o chestie. Eu beau apa de la un izvor din oras "laudat de localnici". Odata am uitat sa umplu cele 2 bidoane si de lene am cumparat la 2l o apa plata care incepe cu d si se termina cu a :grin: Dupa 4 nopti de tinut in dormitor la cap, cand am vrut sa beau intr-o dimineata mirosea a oo. Apa cu pretentii, nu?

Nici macar dimineata. Prietenii stiu cu ce ne spalam pe dinti dimineata... nu-i asa?? :grin:
Eu am fost cuminte la inceput, dar ei m-au stricat.. :uameni

boldwhich
13th May 2011, 15:51
Salut cred ca asta ar fi o solutie la problema ta http://www.katadyn.com/ , eu am unu; de 0,5 l portabil pe care il folosesc la vanatoare si e foarte util

mirciulica
13th May 2011, 17:23
Una bucata lingurita de argint este arhisuficienta pentru 50 de litri. Dar sa fie lingurita din argint, nu 10% argint si restul diferite aliaje.
Primul pas pentru a evita alterarea apei este ca recipientul in care este tinuta sa fie cat mai plin posibil, sa aibe cat mai putin aer, de preferabil deloc.
Al doilea pas este evitarea soarelui.

Al treilea .....sa mai completeze si alti ca nu-mi vine acum.

dan03
13th May 2011, 18:46
permanganat potasiu ... clasic

busuioc ... traditional si bio :wink:

cos
13th December 2012, 21:43
Citat : sterilizarea chimica a apei potabile se poate face cu 5-10 picaturi de permanganat de potasiu la litrul de apa :cu zece picaturi de tinctura de iod la litrul de apa ; cu o tableta de 0,5g cloramina la litru . se lasa 30min si apoi poate fi consumata .

Adevarat sau fals ? Care sunt reactiile adverse la cele de mai sus ?

Yonutz
13th December 2012, 22:03
Procedee ...in afara de cele deja enumerate:

1.Sterilizare cu ozon

"Purificarea sterilizarea apei potabile (producerea apei pure microbiologic, de baut).
Prin ozonarea apei(10-15 minute), aceasta va deveni pura, fiind distruse bacteriile, virusii, eliminate clorurile si metalele grele.Cantitatea de oxigen din apa creste de 13 ori fata de cea initiala, PH-ul ei va deveni slab bazic , ajungānd pāna la 7,5 – 8, iar grupul de molecule se va transforma īn grup mic, raza scazānd de la 120 de hertzi la 53 de hertzi, fiind apropiata de apa celulelor din corpul nostru."

2.Trecerea apei printr-un proces de osmoza inversa

"Osmoza inversa este un proces de tratare a apei recunoscut pentru eficienta in inlaturarea particulelor de dimensiuni foarte mici din apa, a substantelor dizolvate in apa si a microorganismelor. Principiul de baza al functionarii osmozei inverse consta in folosirea unei membrane semi-permeabile prin care apa este fortata sa treaca sub presiune.
De regula, un sistem de osmoza inversa este compus dintr-un preflitru, o membrana si un postfiltru. Se poate configura un sistem complex de filtrare, compus din ansamblul prefiltrare (2 filtre capol + filtru cu carbune active), membrana, ansamblu postfiltrare (filtru de carbune activ + cartus de remineralizare). Deoarece acest proces de filtrare necesita timp, sistemul este prevazut cu un vas de stocare care asigura in permanenta un stoc de 10 litri de apa. Acest sistem se monteaza de regula sub chiuveta de la bucatarie, adica acolo unde cu totii dorim cea mai sanatoasa apa pentru baut si gatit.
Apa obtinuta de un sistem de osmoza inversa atinge puritatea apei distillate intr-un timp foarte scurt. "

3.Sterilizarea apei cu radiatii UV

"Sterilizatoarele BIO-UV folosesc radiatie ultravioleta la 254 nanometri, lungime de unda ideala pentru eradicarea microorganismelor (virusuri, bacterii, alge) din apa. Razele UV perturba metabolismul celulelor pana cand sunt complet distruse. Puterea de iradiere este data de intensitatea UV si timpul de expunere. Sterilizarea apei cu radiatie UV nu modifica gustul, mirosul si culoarea apei si inlatura riscul de imbolnavire cauzat de contaminarea microbiana, facand apa sigura pentru consumul sau uzul uman. Pentru a nu afecta actiunea razelor UV, trebuie sa existe o filtrare de calitate, astfel incat particulele cu o talie mare sa nu ecraneze dispozitivul."

4.Put la mare adancime (100m+) + o serie de filtre de particule mari/mici, ceramica, anticalcar, carbon activ etc

Cu apa am studiat destul de mult ptr ca este o chestie de maxim interes... Am optat ptr a 4-a varianta ...

cos
13th December 2012, 22:11
... mentionez ca aplicatia tre' sa fie de-aia de outdoor ... nu discutam de metode industriale/medicale ... doar de imbunatatirea potabilitatii .

Yonutz
13th December 2012, 22:30
Fierbere ...daca e outdoor ... mai ieftin n-ai cum ...

Buctelia ...un ceaun ...si licoarea gata o bagi la racit in rau ... vezi sa nu confunzi ... licoarea de o pui la fiert cu altceva ...ce e "sterila si pura" by default ...Tzuicorsec, Palincorna sau ...Vincovina maybe? :ha:

albinaru
13th December 2012, 22:32
Daca izvorul este bun apa poate sta luni de zile fara probleme.

Un exemplu elocvent:ani in urma am fost in statiunea Olanesti, doctorul balneolog mi-a recomandat sa-mi injectez apa pentru a creste eficienta terapeutica.I-am privit sfatul foarte sceptic desi suntem colegi de breasla.

In final am facut toata familia o cura de cate 10 injectii intramusculare a cate 10ml apa luata de manuta mea din izvor!

Nici urma de flegmon sau alte infectii.Deci apa era sterila si izotona natural!

Caphonne
14th December 2012, 11:09
Waw apa injectata intramuscular nu suna bine dar daca a avut efecte benefice este bine.Uite asta nu stiam.Ideea este ca nu toata apa de izvor este sterila trebuie urmarit daca in zona nu sunt animale mai multe gen oi, vaci, capre, porci etc.De outdoor se poate folosi metoda mentionata mai sus adica fierberea asta daca ai cu ce (gamela, primus, un pet gasit pe jos dar mai ales ceva cu care sa faci focul).Treaba cu focul este alta discutie.
Se pot folosi si pastile de purificare a apei sau mai nou am vazut pe la magazinele se specialitate niste filtre destepte dar cam scumpe.

Optimus
14th December 2012, 12:02
Daca esti la o cabana sau ai alta sursa de curent, chiar un invector, merge folosit dispozitivul asta:
http://www.armonianaturii.ro/Apa-vie-alcalina-ionizata.html*articleID_1355-articol
Nu doar ca face apa potabila, dar o face si "medicament".

u2_2
14th December 2012, 15:56
... chiar un invector ...

invectorul e ala de arunca cu invective, sau le genereaza ?

Optimus
15th December 2012, 10:32
invectorul e ala de arunca cu invective, sau le genereaza ?
LOL! :op
INVERTOR...
Multam pt corectura, ma gandeam la una si am scris alta...

paulele
15th December 2012, 17:01
Salutare,
Apa de izvor sau fantana, daca stii de el ca e curat (iei de la fantana situata cel mai sus ca nivel si deasupra si lateral nu sunt grajduri si latrine), nu trebuie sa o sterilizezi. O pastrezi intr-un recipient sticla, tabla, plastic si poti sa o bei mult si bine. Numai nu o pastra mai mult de 2-3 saptamani ca devine salcie.
Daca vrei sa fie si rece... Complicat in masina. Ii faci un traseu de la circuitul de aer conditionat.
Daca nu trebuie sa fie rece, sa o tii ferita de soare daca e recipient opac si inchis (neventilat). Sau deschis (ventilat) intr-un recipient transparent si o sa se formeze inauntru alge care vor purifica ele apa. Ultima varianta nu merge cu masina decat daca iti faci piscina, si dupa aceea vei vrea sa faci baie nu sa o bei.
Recomand varianta lui Yonutz, cu fantana de mare adancime, fara adaosuri de nici un fel. Varianta cu osmoza inversa, iti da o apa atat de curata incat, in rinichi, va face o alta osmoza si te va lasa fara saruri in sange.
La noi, gasesti apa peste tot, dar in multe locuri e infestata, de obicei cu nitrati. Foarte buna pentru plante, mai putin buna pentru noi.
Drum bun, pe unde vrei sa mergi.

mbadea2002
28th January 2013, 15:33
Nu stiu cum s-ar comporta pe durata a 5 zile, dar pentru 48 de ore a mers ok urmatoarea schema:
1-. se ia apa intr-un butoi - 200l - sau in cazul tau 50l
2-. se sapa una bucata groapa cu dimensiunile mai mari decat recipientul in cauza - cat sa intre recipientul inauntru complet
3-. se astupa groapa respectiva dupa ce s-a introdus in prealabil recipientul in ea ( dar nu se acopera gura bidonului!!! ca sa poti sa scoti apa din el fara sa-l scoti afara din groapa ) cu stuf, crengi sau alte minuni care fac umbra.
Asa am facut langa Valul lui Traian pe centura constantei cand lucram la ea dar aveam 2 butoaie de 200l ingropate in pamant si acoperite cu stuf ca un cort.
Afara erau 40-45 grade ( ca era doar cod galben de canicula ) si apa era numa buna de baut, chiar si a treia zi ... cand am uitat sa reumplem butoiaele ...
Alte metode - frigider auto legat la invertorul din dotare :sm

stima,
Mircea

misca
4th February 2013, 19:26
Instalatiile rulotelor se spala cu unul din cei mai buni dezinfectanti alimentari naturali: acid citric. Avantajul fata de clor este ca nu trebuie spalata intens instalatia dupa dezinfectare.

Deci, la un bidon de 50L de apa bagi 3-4 lingurite de sare de lamaie, lasata 1 ora, e buna de baut si facut ciorba :)

Se poate si cu pastile cu clor, dar trebuie sa stii cum sa combini cantitatile (apa din diferite surse are PH diferit, copozitie minerala diferita etc.). In plus apa capata un gust ciudat de la clor.

Patrolator
4th February 2013, 20:08
Altceva ?

Īti cumperi solutie anume de conservat apa de la pravalia de caravan.
Cu cca. 10,-€ conservi 1000litri vreo 6 luni, iar cu vreo 20,-€ 10.000litri 1/2an.
Sīnt ioni de argint sau asa ceva sub forma de tablete, praf sau lichid.

http://www.fritz-berger.de/fbonline/__shop__/product/fritzberger_katalog/Wasserkonservierungsilber137200/detail.jsf?utm_source=Wasserkonservierung%2BSilber&utm_medium=SEO&utm_term=&utm_content=&utm_campaign=SEO&partnerid=34I

u2_2
4th February 2013, 21:56
Īti cumperi solutie anume de conservat apa de la pravalia de caravan.
Cu cca. 10,-€ conservi 1000litri vreo 6 luni, iar cu vreo 20,-€ 10.000litri 1/2an.
Sīnt ioni de argint sau asa ceva sub forma de tablete, praf sau lichid.

http://www.fritz-berger.de/fbonline/__shop__/product/fritzberger_katalog/Wasserkonservierungsilber137200/detail.jsf?utm_source=Wasserkonservierung%2BSilber&utm_medium=SEO&utm_term=&utm_content=&utm_campaign=SEO&partnerid=34I

apa sfintita...

nomad
4th February 2013, 22:07
apa sfintita...

Sfintita...nemteste. :wink:

dimar
20th February 2013, 21:19
Cred ca ulciorul din lut ars e o solutie..
Se mai gasesc prin targuri...

naspet
20th February 2013, 23:10
Nu o conservi cel mai bine ce atata stres o lasi in legea ei apoi cand vrei sa o bei ori faci o lentila mare mare de super glue cu care o evapori si o condensezi sau batrana osmoza .......

Ocazie cu care ti-am stricat topicul ......