PDA

View Full Version : De unde cumparam suruburi si piulite de calitate?

omoroka
8th August 2011, 21:20
Fratilor,

am si eu o intrebare pe cat de stupida pe atat de simpla: de unde cumparam suruburi, piulite, saibe, etc de calitate?

Mentionez ca suruburile si piulitele de la magazinele asa zis de specialitate gen Hornbach, Praktiker sunt atat de proaste, rupandu-se sau şficuindu-se ca si cum ar fi construte din cacat nu din otel.

Exemplu: de fiecare data cand dau jos cardanele de la masina pentru mentenanta si le montez la loc, rup cel putin un surub in timpul strangerii, asta folosind doar doua chei amarete de mana iar eu nefiind deloc tras de fiare.
Acuma seara, alta patanie. Am strans o piulita pana cand a inceput sa se invarta in loc. Zau ca e ridicol.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :h5

minitehnicusro
8th August 2011, 21:27
Rocast, oferta bogata, foarte multe tipo-dimensiunipe stoc, dar trebuie sa stii ce sa le ceri.

Au inclusiv organe de asamblare de inox. Eu am folosit inox la reviziile puntilor si sunt ok.

Dezavantajul este ca trebuie sa le iei pe firma. Daca nu ai, te descurci cu un prieten.

Ca sa fii sigur ca nu le mai rupi, uita-te in maunalul de service de Sam, la inceput este un tablel cu cuplurile de strangere generice recomandate pentru suruburi/pilulite pe marimi. Si foloseste o cheie dinamometrica, o sa-ti faca viata mai frumoasa. :y

PS: Cauta sa iei suruburi minim gr. 8.8, preferabil gr. 10.9

kermit
8th August 2011, 21:54
pentru saibe grover BERNER, singurul dezavantaj e ca tebuie cu cutia 200-300 buc/cutie. Saibele nu-si pierd elasticitatea cu una cu doua.

Au si suruburi de calitate dar sunt scumpe rau.

cos
8th August 2011, 22:29
Eu disper pe domnii de la Pentagon ( pentagon .ro) .
Deznadejdea la apare pe fata cind aud de ce cantitati -mici - dar si de exotismele de care am nevoie .
Dupa ce am fost refuzat politicos de citeva ori , un prieten a pus o vorba buna si pentru asta ma oblig in vazul lumii sa-l cinstesc , intr-o poienita , cu aia de vrea sufletu'lui . Asta pentru ca domnii de la firma susnumita pot , dar nu vor intodeauna ...

Preturile ...scumpe , adevarat , dar calitate ieftin , mai rar ...

Astral
8th August 2011, 22:41
Rocast.....poti incerca si la ei, dar nu stiu pe unde mai au magazin ca ala de la Iancului a disparut......

undercover
8th August 2011, 22:43
de la dezmembrari iei cele mai de calitate suruburi si piulite.

RETI
8th August 2011, 22:54
Cum vii dinspre Stefan cel mare pe Floreasca ,lasi spotalul si apoi a doua pe stanga. E un atelier firma care face ce suruburi vrei, da si la persoane private daca nu ai firma ..si cu cantitatii mici.problema care ai pus-o cu suruburi de cardan e ca alea au filet marunt si aici nu am vazut asa ceva ...daca dai comanda face orice. Au in mod curent tarii de 10 asa ca dute si cer...ee ce vrei.Magazinul e pe partea drapta si contabilitatea facturarea pe stanga starzii. Au o usa asa ca de atelier de buteliii hahahah dar oameni seriosi ii stiu de cel putin 15 ani acolo.Nu cunosc denumirea starzii.Revin acuma ee atreia pe stanga si ii zice str.Chile.

Astral
8th August 2011, 23:09
de la dezmembrari iei cele mai de calitate suruburi si piulite.

Corect.......Omoroka vezi ca pe Mihai Bravu, pe stanga cum mergi spre Calea Vacaresti, la acel Rompetrol, chiar gard in gard cu el, e o pravalie de dezmembrari si sunt bine organizati si au cateva cutii zdravene cu suruburi si poti sa incerci si acolo......

wolfman
8th August 2011, 23:13
Eu am luat de la Romstal suruburi si piulite duritate 12.9 pentru prinderea pragurilor pe sasiu. Pragurile inca nu le-am montat, dar le-am folosit la alte prinderi unde am strans cat am putut (si am vreo suta de kile) si nu a crapat nici unul.

cos
8th August 2011, 23:39
La dezmembrari e la indemina , dar am avut nevoie de M14x1,5 , lungi de 180 si de 250 . E utopic si sa te gindesti ca ai sansa de a gasi doua ...
Insa pentru suruburi de cardan si altele , merita incercat .

dr5an
8th August 2011, 23:54
am folosit de la ei si pot spune ca sunt multumit
http://fasteners.fabory.com/eCache/ROE/3/682.html

Yonutz
9th August 2011, 00:01
Era un depozit in Militari (Bucuresti) in zona Vama Targuri si Expozitii ... Nu stiu daca mai functioneaza depozitul dar eu am luat de la ei ...toate ciudateniil de suruburi si la un pret ...foarte rezonabil.

omoroka
9th August 2011, 10:49
Multumesc pentru sugestii.

Am uitat sa va precizez ca masina mea are ceva modificari facute, multe din suruburile originale nemaipotrivindu-se in cateva locuri, inclusiv la cardan :grin:

Dar o sa iau la rand sugestiile voastre si-oi vedea ce-o iesi :wink:

Alte sugestii sunt binevenite in continuare. Sunt convins ca si altii dintre noi au sau vor avea nevoie de astfel de informatii. :h5

Sefulik
9th August 2011, 14:04
Ar mai fii si SKF. Am cumparat anul trecut suruburi de 12.9 pentru scuturi. Inca tin.

spike
9th August 2011, 21:16
si eu apelez tot la second hand,sunt mai de calitate.

nick67
9th August 2011, 23:15
Eu iau de la www.fabory.ro
Au toate modelele de suruburi, de 9 duritati cu maxima peste 13.
Aduc toate modelele, metrice, inch, otel, tot ce vreti

omoroka
10th August 2011, 14:23
Eu iau de la www.fabory.ro (http://www.fabory.ro)
Au toate modelele de suruburi, de 9 duritati cu maxima peste 13.
Aduc toate modelele, metrice, inch, otel, tot ce vreti

foarte bun situl. am gasit acolo multe alte chestii interesante. oare dau si cantitati mai mici?

madiorsv
10th August 2011, 15:17
.......SEA ROMANIA......recomand.....

minitehnicusro
10th August 2011, 16:01
.......SEA ROMANIA......recomand.....

foarte bune preturile la sea, dar trebuie sa iai cu cutia

roly
10th August 2011, 17:12
Suruburi, piulite si alte cele de calitate, (duritate 8.8,...) zincate, gasiti la fabory.
Eu de la ei cumpar tot.
Sunt foarte scumpi dar n am avut nici o reclamatie pana acum.
Am inteles ca un raport calitate/pret mai bun au cei de la Wurth.

nick67
10th August 2011, 23:12
foarte bun situl. am gasit acolo multe alte chestii interesante. oare dau si cantitati mai mici?
FABORY- eu iau din Timisoara de la magazin, nu online, si cate o factura cu un surub sau o saiba ca doar e la 500 m de mine.Ma duc cu surubu in mana sau cu masina si masoara ei pe sub masina ce am nevoie.
Sunt singurii pana acum unde am gasit de inox si duritate mare, si suruburi de dimensiuni dubase: 15/104,15/113,15/124,etc. Altii mi-au zis ca nu pot comanda decat 10-20 de bucati si pana la urma tot pe fabory mi-au recomandat.
Mie imi trebuiau cate 2 suruburi dintr-un model si mi-au vandut.
Au si in Bucuresti magazin.

picutex
7th September 2011, 19:30
In Iasi avem Talciocul si Bazarul unde se gasesc suruburi si piulite din vechile combinate care au functionat in zona si oamenii au fost destul de pastratori sau strangatori....:ha:

Bucuras alias Mutu
7th September 2011, 23:37
Fabori, cum zice colegul au preturi dar merita.,

Unimog
10th September 2011, 12:35
Fara sa critic pe cineva si cu riscul de a fi un pic off am cateva mentiuni

1. Nu peste tot trebuie pe masina grupa 12.9 sunt cazuri cand este de preferat sa se rupa un surub decat o piesa care poate sa coste de 100xmai mult . Cu foarte mici exceptii pe masini nu sunt suruburi grupa 12.9 decat 10.9 sau 8.8
2. "Nu tot ce zboara se maninca" adica nu tot ce scrie pe ea ex 12.9 este real de aceea trebuie vazut cine este fabricantul surubului ( cel putin pentru cele vitale) in general 12.9 si 10.9 de calitate pot fabrica doar producatorii dotati bine tehnic fiindca acestea in primul rand dericva din material ( care teoretic poate sa-l cumpere si un mic fabricant) dar in al doilea rand si fara asta nu se va realiza surubul la calitate este ------tratamentul termic------ care este de precizie foarte mare indisponibil pentru fabricute
3. Nu am nimic cu Sea dar ei comercializeaza suruburi Made by China ieftine si bune in : constructii , tamplarie, dulgerie
4. Pentru auto la piese in miscare gen cardane , suruburi de organe din motor cele inox nu sunt recomandabile chiar daca ele au rezistenta statica mare apare in timp fenomenul de clivaj datorita Ni din compozitie si solicitarilor dinamice care duce la alungirea surubului ( slabirea elementelor ) si in final ruperea lor . Daca doriti sa nu rugineasca trebuie folosite suruburi fosfatate dar din otel "negru" adica nu Inox

sper ca nu am deranjat pe nimeni

Bucuras alias Mutu
11th September 2011, 01:35
Cele mai bune sunt suruburile din dezmembrari ca sunt verificate
si imbatrinite:h5

omoroka
12th September 2011, 09:29
Fara sa critic pe cineva si cu riscul de a fi un pic off am cateva mentiuni

1. Nu peste tot trebuie pe masina grupa 12.9 sunt cazuri cand este de preferat sa se rupa un surub decat o piesa care poate sa coste de 100xmai mult . Cu foarte mici exceptii pe masini nu sunt suruburi grupa 12.9 decat 10.9 sau 8.8
2. "Nu tot ce zboara se maninca" adica nu tot ce scrie pe ea ex 12.9 este real de aceea trebuie vazut cine este fabricantul surubului ( cel putin pentru cele vitale) in general 12.9 si 10.9 de calitate pot fabrica doar producatorii dotati bine tehnic fiindca acestea in primul rand dericva din material ( care teoretic poate sa-l cumpere si un mic fabricant) dar in al doilea rand si fara asta nu se va realiza surubul la calitate este ------tratamentul termic------ care este de precizie foarte mare indisponibil pentru fabricute
3. Nu am nimic cu Sea dar ei comercializeaza suruburi Made by China ieftine si bune in : constructii , tamplarie, dulgerie
4. Pentru auto la piese in miscare gen cardane , suruburi de organe din motor cele inox nu sunt recomandabile chiar daca ele au rezistenta statica mare apare in timp fenomenul de clivaj datorita Ni din compozitie si solicitarilor dinamice care duce la alungirea surubului ( slabirea elementelor ) si in final ruperea lor . Daca doriti sa nu rugineasca trebuie folosite suruburi fosfatate dar din otel "negru" adica nu Inox

sper ca nu am deranjat pe nimeni

Foarte bine venite explicatiile. Intradevar, suruburile de la cardan cel putin au duritate 10.9. Duritati mai mari nu am vazut la masini.

Am vorbit la Fabory si 16 suruburi de 10.9 cu tot cu piulite ma costa 52RON