PDA

View Full Version : Pajero MK3 AUTOUTILITARA

scaraoscky
17th March 2012, 00:54
Ma bate gindul de mult sa imi transform masina (Pajero 3.2 Did) in autoutilitara avind in vedere ca impozitul la 3.2 este undeva la 5.400 RON (ENORM!!). Am vazut totodata pe site-ul Autovit astfel de masini transformate in autoutilitare fapt pentru care m-a determinat sa deschis acest topic.

ASTFEL:

- Cunoaste cineva procedura?
- Stie cineva sa recomande o persoana/firma care se ocupa de inregistrarea ca autoutilitara a modelului MK3?

O sa imi sugerati sa o inmatriculez pe Bulgaria insa acest lucru nu ma incinta. Mai mult, exista deja topicuri citite in legatura cu procedura de inmatriculare in Bulgaria insa nu am gasit nimic in legatura cu acest subiect.

Cred ca nu sunt singurul interesat sa isi trasforme M. Pajero 3200 in autoutilitara.

Multumesc anticipat

Alin
17th March 2012, 01:46
Sunt cateva topicuri in care am descris procedura de transformare in autoutilitara.Nu trebuie decat sa cauti.
Uite , te ajut eu cu informatia

pasi modificare din autoturism in autoutilitara (http://forum.club4x4.ro/showthread.php?48934-impozit-la-masina-mai-mic-Cum&p=552985&viewfull=1#post552985)

Si aici continuarea http://forum.club4x4.ro/showthread.php?48934-impozit-la-masina-mai-mic-Cum&p=554846&viewfull=1#post554846

georgei23
17th March 2012, 08:35
Cu ceva ani in urma m-a batut gandul de una noua, si le-am facut o vizita celor de la "reprezentanta" de linga IKEA. Ei transformau masinile noi in utilitare de la inceput, asa incit pe vremea aia evitai plata taxei de prima inmatriculare. Fa-le o vizita si vezi care mai e situatia.

scaraoscky
17th March 2012, 09:19
Alin,

Sa inteleg de la tine ca tu ai rezolvat aceasta problema:

"Destul de simplu.Am mers la o societate (recomandat de catre un prieten care le-a facut lor niste servicii )care are ca obiect de lucru fabricarea caroseriilor pentru camioane,le-am spus ce vreau,au spus ca au mai facut si peste cateva zile am dus masina si s-au apucat de treaba.Lucrarea a durat o zi si jumatate si consta in:
-mers la rar si vorbit cu inginerul sef de la omologari artizanale (sa vedem daca vor hartie de la toyota sau nu,nu au vrut)
-demontat bancheta spate si suporti centuri spate
-fabricat din tego un perete despartitor intre scaunele din fata si compartimentul de marfa
-fabricat un grilaj din plasa pentru geamurile laterale de la compartimentul de marfa
-fabricat doua capace din tabla de aluminiu striata pentru gaurile ramase in urma demontarii suportilor pentru centurile spate
Cei de la societatea respectiva se ocupa de dosar si tot ce mai trebuie.Cand am putin timp merg la rar cu un reprezentant al societatii petru omologare.Mai dureaza acolo 1-2 ore.Si gata.
Am vorbit acolo cu directorul lor si i-am spus ca ar mai fi doritori pentru o asemenea transformare.Omul a spus ca poate face pentru oricine si orice masina,asa ca ...doritorii sa ma contacteze pentru detalii (Numele societatii si numar de telefon)"

Ca si costuri am inteles ca undeva la + 2.000 RON

Ce vreau sa te intreb este daca tu esti posesor de MK3 si daca ceea ce ai expus tu sus se refera la Pajero MK3, 3.2 Did.

ugod
17th March 2012, 09:41
partea ineresant e ca impozitul difera d ela oras la oras daca tu zici ca platesti 5400 in buc in TM este 4200 ...iar pe sate e 3100...
i

Alin
17th March 2012, 11:34
Nu am rezoolvat la MK3 si nici nu sunt posesor de mk3.Dar daca toyota s-a putut face nu vad dece nu s-ar putea face si mitsu.

scaraoscky
17th March 2012, 17:38
Am inteles ca pt MK3 ar trebui un certificat tehnic de la reprezentanta producatorului (Mitsubishi) care, acesta, nu ar fi emis....poate ca ma insel eu!

Alin, imi poti lasa un numar de telefon al societatii care te-a rezolvat cu trecerea masini tale in autoutilitara?

stanley
17th March 2012, 22:43
La reprezentanta (unde mi-am facut eu transformarea pentru V80) amenajarea se face doar pentru masinile noi. Dar daca se intra pe site-ul RAR se poate gasi lista firmelor atestate, pe marci de masini.
Pentru Pajero 3,2 DI-D amenajata ca N1 impozitul este de 480 lei (fata de cca 4640 lei ca M1 !)

scaraoscky
18th March 2012, 01:38
Multumesc de informatie - am gasit lista, luni vreau sa sun sa vad daca merge la acest model (MK3)

Alin
18th March 2012, 11:36
Salut.Eu am transformat masina la SC REPACOM SA.Iti las datele lor de contact.

0722 238.190 Dl Puiu

ugod
19th March 2012, 22:51
nu prea vad snsul sa platesti o firma sa faca niste modificari banale
si mai ales 2000 lei din care daca te ajunge totul 300 lei
iar actele si umbaltura se rezolva de unul singur la RAR

4L Limited
20th March 2012, 00:31
nu prea vad snsul sa platesti o firma sa faca niste modificari banale
si mai ales 2000 lei din care daca te ajunge totul 300 lei
iar actele si umbaltura se rezolva de unul singur la RAR

Din cate stiam eu aceste lucrari/modificari trebuiesc facute de o firma autorizata....ceva de genul asta!!!

Pe mine ma intereseaza daca o aduc ca utilitara in acte de afara....o inmatriculez direct autoutilitara la noi??

Marius

nholban
3rd May 2012, 12:10
o intrebare e posibil sa faca al meu Pajero de 7 locuri in 5 locuri ca utilitara?? chiar e interesant asa daca e posibil oricum am folosit in ultimii 3 ani de 2 ori locurile din spate... adica ultima bancheta... si pentru mine sunt cam inutile...

cred ca daca e posibil trecerea de la 7 locuri la autoutilitara cu 5 locuri la 2000 ron e rezonabil scoti banii pe investitie instant.

gabi ratiu
3rd May 2012, 12:36
Pot sa intreb si eu daca masina este in talon utilitara si ai mai mult de doi pasageri in masina cand esti oprit de politie ce se intampla?
Multumesc.

nholban
3rd May 2012, 12:44
AMENDA :)daca ai doar 2 locuri si ai mai mult de 2 persoane in masina :)

noroc24
3rd May 2012, 15:42
chiar zilele astea am discutat cu cineva si se poate face autoutilitara o masina in Bulgaria si din cate am inteles si foarte profesional, costand in jur de 500 de euro la care urmeaza actele din Romania.

nholban
4th May 2012, 20:19
Multumesc de informatie - am gasit lista, luni vreau sa sun sa vad daca merge la acest model (MK3)

poti sa spui daca pt Mk3 exista certificat de la producator si se poate transforma in autoutilitara?

ginerica
14th June 2012, 17:50
poti sa spui daca pt Mk3 exista certificat de la producator si se poate transforma in autoutilitara?

Salut, am un prieten care a facut aceasta operatiune la reprezentanta(in Galati este Iricad), cost 2500 ron, s-a scos al 3lea rand de scaune, s-a pus celebrul grilaj incepand de la tetierele celui de-al doilea rand de scaune pana in plafon, i s-a dat o hartie, s-a dus cu ea la RAR, poze, autentificare, si cam atat.

greierasul
22nd June 2012, 10:55
Am si eu o intrebare ... eu am Pajero in 3 usi. S-o putea sa o fac si eu utilitara ? Am fost la reprezentanta de langa Bucuresti, din Jilava si de acolo mi-au dat o firma, Cautis. Un inginer mi-a zis ca imi ia 1500 euro !!! pentru transformare. Nu-i exagerat de mult ?

lee99
22nd August 2012, 19:39

nu ai mai postat nimic pe aici de ceva vreme...
ai reusit sa faci ceva adica sa transformi Pajero-ul in utilitara?ma cam bate gandul la un MK3 sau MK4 si sunt curios de costurile aferente de trecerea ei din autoturism in utilitara

asteptam raspunsuri

mbadea2002
11th December 2012, 10:56
chiar zilele astea am discutat cu cineva si se poate face autoutilitara o masina in Bulgaria si din cate am inteles si foarte profesional, costand in jur de 500 de euro la care urmeaza actele din Romania.

salut,noroc24,
poti da mai multe detalii - chair si pe PM?
ma intereseaza acest aspect ...

Stima,
Mircea

botezaturazvan
16th January 2013, 11:08
Salutare,am un Mitsubishi Pajero 3.2 DI-D autoturism.
Intrebarea mea este urmatoarea...se poate transforma in autoutilitara?
Daca este nevoie si daca cineva este dispus sa ma ajute la intrebarea asta pot sa ii trimit prin mail si o poza cu CIV-ul si masina.
Va multumesc,astept un raspuns urgent!

Vali alias Babu
16th January 2013, 15:57
0726711775
Bogdan Penciu: spune-i ca din partea mea il suni.

El poate face pt mitsubishi, dar doar daca e automata masina.

badx
1st May 2013, 18:00
si daca reusesti sa o transformi si ai inca 3 pasageri in masina ce se intampla cand te opresc militienii?

lee99
3rd May 2013, 17:57
nimic daca in acte e utilitara si din 7 locuri au ramas 5
asa se poate cu exceptia ca sa existe grilaj intre bancheta spate si portbagaj

badx
4th May 2013, 00:34
nimic daca in acte e utilitara si din 7 locuri au ramas 5
asa se poate cu exceptia ca sa existe grilaj intre bancheta spate si portbagaj

Si daca e in 2/3 usi cum o mai faci ca am mai vazut pe net cica sunt autoutilitara

lee99
8th May 2013, 18:35
cred ca tot asa se face,dupa bancheta spate se pune grilajul si gata
doar ca toata treaba trebuie facuta de o firma specializata in asa ceva ca doar asa accepta RAR-ul

Cristi2013
12th June 2013, 15:44
0726711775
Bogdan Penciu: spune-i ca din partea mea il suni.

El poate face pt mitsubishi, dar doar daca e automata masina.

Salut.
Am un Mitsubishi pajero V68/v78 din 2005 (MK3) si as dori sa il transform in autoutilitara cu 5 locuri. imi poti recomanda pe cineva? deoarece RAR spune ca doar cu 2 locuri poate... Multumesc anticipat.

daniel_hnatec
12th June 2013, 17:13
Salut.
Am un Mitsubishi pajero V68/v78 din 2005 (MK3) si as dori sa il transform in autoutilitara cu 5 locuri. imi poti recomanda pe cineva? deoarece RAR spune ca doar cu 2 locuri poate... Multumesc anticipat.

Eu am un MK3 cu 2 usi (SWB) si este utilitara fiind eliminate banchetele din spate + cea s-a mai facut acolo, dar in acte este cu 2 locuri, daca ai Pajero-ul cu 5 usi si ai 7 locuri, probabil ca renuntand la ultima bancheta reusesti sa "scoti" utilitara cu 5 locuri, sau poate exista alt gen de utilitara si poti sa scoti 5 locuri din 5 :-D
Bafta

Cristi2013
12th June 2013, 17:57
Eu am un MK3 cu 2 usi (SWB) si este utilitara fiind eliminate banchetele din spate + cea s-a mai facut acolo, dar in acte este cu 2 locuri, daca ai Pajero-ul cu 5 usi si ai 7 locuri, probabil ca renuntand la ultima bancheta reusesti sa "scoti" utilitara cu 5 locuri, sau poate exista alt gen de utilitara si poti sa scoti 5 locuri din 5 :-D
Bafta

Nu prea mai merge... Se accepta doar cu 2 locuri, dar nu stric eu masina pentru lacomia si nesimtirea statului roman ! Mai caut, poate gasesc pe cinwva sa ma ajute.

daniel_hnatec
12th June 2013, 19:32
Pajero tau este SWB sau LWB?
O alta varianta stiu ca era cu inmatriculat-ul pe numele unei personae scutita de taxe, cel de la care am cumparat Pajero are un Land Cruiser de ~4000 cmc, benzinar, si nu platea impozit pentru ca persoana pe care inmatriculase masina face parte dintr-o categorie de acest fel, nu stiu daca revolutionar sau altceva, intereseaza-te pe internet,sigur gasesti.
Spor

Cristi2013
12th June 2013, 19:57
Este LWB . Merge pe revolutionar sau persoana cu handicap dar e riscant ... Mai ar fi o varianta cu Bulgaria si atunci nu mai dau nici un leu statului roman.

Are cineva vreo solutie "locala" nu din cea peste granita?

ugod
14th June 2013, 15:18
de la 01-06-2013 nu se mai pot inamtricula masini scutite de impozit pe persoane deportare sau revolutionri ... cele carea au fost raman dar altele nu mai merge ...

Cristi2013
14th June 2013, 16:33
de la 01-06-2013 nu se mai pot inamtricula masini scutite de impozit pe persoane deportare sau revolutionri ... cele carea au fost raman dar altele nu mai merge ...

misto... cred ca imi ramane doar varianta cu Bulgaria, Estonia, Letonia..etc. Nu intentionez sa platesc taxe aberante statului roman...
Suntem cei mai prosti dintre europeni: AR TREBUI SA IESIM TOTI POSESORII DE MASINI IN STRADA SI SA BLOCAM ORASELE MARI PANA CAND DISPAR TAXELE ABERANTE !!! Dar; suntem prea lasi... Ne meritam soarta.

scaraoscky
23rd August 2013, 21:41
Dupa 3 incercari cu 3.2 Did - 2001 (3usi) la diverse societati autorizate RAR si cind mai aveam putin sa apuc vertiginos de TESLA, baietii de la TRACO mi-au implinit visul si masina la aceasta ora este AUTOUTILITARA. Alta viata la un impozit de 480 lei/AN si 500 Euro taxa de mediu in cazul in care o vind.

Masina a fost echipata la loc cu bancheta spate pentru o simpla eroare procedurala (zic eu):

La RAR specificatia ca este autoutilitara s-a facut numai pe cartea masinii si nu pe talon. Banuiesc ca ar trebui sa ma duc sa preschimb talonul insa nu ma grabesc si nici nu vreau intrucit: de 5 luni de cind incerc din rasputeri sa imi platesc Rovigneta pentru utilitara, de atitea ori, cei de la benzinarii imi spun ca nu pot sa achit ca si autoutilitara intrucit in baza de date masina este in continuare trecuta ca si autoturism (ma bucur ca este mai ieftina).

Astfel: la o oprire a politie in drum spre mare mi s-au cerut sa prezint actele, Am prezentat: Talonul masinii unde apare ca si autoturism+rovigneta care este inregistrata, la fel, ca autoturism (baza de date de la rovinete este legata la politie si vice-versa). Concluzia mea a fost ca, politia modifica regimul masinii numai dupa preschimbarea talonului...insa asta nu se va intimpla!:) LA fisc - impozit de autoutilitara, pe sosele - autoturism. Asigurarea:NU FACE MENTIUNEA :)

O seara buna

lee99
24th August 2013, 13:38
felicitari colegu' :br
deci sa intelegem ca ai reusit sa ramai cu 5 locuri in masina+grilajul aferent la Pajero LWB?
ne dai te rog si noua detalii mai amanuntite?
1. cat te-a costat toata treaba la Traco?
2. ii cunosti tu pe ei si te-au putut rezolva sau rezolva la oricine si la orice model de Pajero?(in cazul tau MK3,in cazul meu MK4,asta doar in cazul ca pot rezolva si eu ca tine s-o fac autoutilitara)
3. cat te-a mai costat RAR-ul?
4. cat timp dureaza toata treaba si umblatura?

ti-as fi foarte recunoscator daca ai putea sa raspunzi la intrebari.cred ca mai multe persoane ar avea nevoie de raspunsurile tale si tpcmai de aceea iti cer sa ne impartasesti informatiile aici pe forum(eu deocamdata nu pot lua legatura cu tine,chiar daca mi-ai da acum un numar de telefon deoarece sunt plecat din tara,de acolo va scriu,ajung doar peste vreo 2 luni)
eu doresc sa iau un MK4 LWB si s-o fac utilitara cu 5 locuri.am cautat pe net MK4 utilitare deja dar sunt in jur la 15.000 de iepuroi pe cand un MK4 autoturism sunt in jur la 11.000 de iepuroi.diferenta mare!daca reusesc s-o transform cam cu vreo 1000 de euro atunci merita treaba,altfel nu,pentru mine.
astept(am) raspunsuri,informatii,sfaturi....si iti multumim frumos anticipat :tk

scaraoscky
10th September 2013, 06:59
Lee,

pe cei de la TRACO SERVICE ii cunosc de pe acest forum (ai benarul lor in stinga ecranului). Cred ca cel mai bine este sa ii suni si sa discuti exact problema cu ei. Sigur o sa fii multumit si vei primi raspunsurile exacte daca se poate face autoutilitara masina ta (MK4).

Am sa iti las si telefonul lui Tudor (Traco): 0722223500.

MAi mult, ia in calculul tau si valoarea impozitului sa vezi daca merita sau nu. Eu, la ce impozit aveam, crede-ma ca as mai face-o o data autoutilitara! :)

lee99
11th September 2013, 16:00
Multumesc de sfaturi si informatii,dar eram totusi curios (si poate si altii ) cu ce suma te-au rezolvat baietii de la Traco.Poate de dezvalui si noua :grin: ,nu de alta dar eu ajung peste vreo luna si ceva in tara si ma tot macina subiectul acesta.La revenirea in tara bineinteles ca ii voi suna sa ma informez exact.De vreo 2 saptamani am incercat sa le trimit un mail,dar erau in concediu asa ca am primit raspuns pe mail de la robotica de serviciu.Mai incerc zilele acestea,dar probabil raspunsul va fi cel similar cu al tau,adica sa iau legatura cu ei telefonic macar.

In ceea ce priveste impozitul bineinteles ca e mai bine sa platesc vreo 450 de ron decat 4640 ron,tocmai de aceea caut informatii cu transformarea in utilitara.

lee99
12th September 2013, 15:42
Vazand ca,colegul Scaroscky nu ne divulga nimic am luat legatura prin mail cu Traco Service privind transformarea unui autoturism de teren LWB de 7 locuri in autoutilitara de 5 locuri.Raspunsul a venit prompt si continutul este urmatorul,citez:

,,nu se pot face autoutilitare cu 5 locuri
nu se pot face decat cu 2 locuri!!!
pret 1500 eur +tva
dupa data de 4 oct nu se mai pot face autoutilitare dect daca producatorul ( mitsubishi) a fabricat vreodata masina cu caroseria dvs si a omologat-o ca autoutilitara ''

Aoleu,m-ati ciuruit!!! :ps pe langa faptul ca transformarea costa o caruta de bani,la un calcul simplu reiese frumusica suma de 81 de bulioane de lei,masina nu ramane cu 5 locuri doar cu 2. Pai ce face firma asta pentru banii aia?Imi pune covor rosu de la Festivalul de la Cannes si grilaj despartitor placat cu aur si cristale Swarowski?? :uameni
Mai sapam,mai cautam alte alternative ca nu e bine asa

Astral
12th September 2013, 15:46
@lee99 :
Vad ca ti-ai trecut la locatie si Austria......
Intreaba si pe acolo sa vezi cam ce presupune modificarea in autoutilitara si cam cat ar costa.....

Iar din calculul facut mai sus chiar de tine ar cam rezulta ca-ti recuperezi banii din doi ani de impozit.......

lee99
12th September 2013, 18:06
Da,momentan lucrez in Austria 9-10 luni pe an.Din pacate nu lucrez in domeniul auto si nici nu prea stiu unde sa caut firme specializate in asa ceva,dar am sa ma interesez eu cumva.Poate ca aici ar fi mai scumpa transformarea,dar cine stie,poate nu.
De exemplu masinile de vanzare aici sunt mult mai scumpe decat in Germania.Este o diferenta MARE,din pacate.Plus ca exista o oarecare diferenta de preturi si intre regiunile tarii.Aici in zona Salzburg masinile costa mai mult decat in alte zone.
Referitor la cea de-a doua parte a afirmatiei tale,DA investitia s-ar amortiza in doi ani,DOAR cu mentiunea ca masina devine una cu 2 locuri.Asta daca chiar nu se mai pot face de 5 locuri

scaraoscky
13th September 2013, 09:56
Salutare,

Scuze de intirziere insa am fost foarte prins. Cu privire la schimbarea legislativa, nu ma mira - apar peste noapte legi noi ca ciupercile dupa ploaie.

In ceea ce priveste costul cerut de catre cei de la TRACO nu pot sa comentez pentru ca fiecare isi evalueaza munca. De meserie sunt avocat si, cum stii, onorariile in avocatura difera in functie de evaluarea muncii fiecaruia. Daca este scump sau nu, daca merita investitia sau nu, este decizia fiecaruia. Eu am ales varianta sa imi amortizez investitia in 2 ani, cum a spus si Astral. Sincer, as da banii cu placere pt orice, numai la stat sa nu ajunga.

Si caruta mea este de 2 locuri si in realitate de 5. Am scris in acest post citeva "usi" lasate de procedura transcrierii autoutilitarei in actele masinii. Fie vorba intre noi, chiar si in cazul unei amenzi, tot ies in cistig cu Fiscul! :))))

BAfta in cautari.

Astral
13th September 2013, 10:00
..........
Referitor la cea de-a doua parte a afirmatiei tale,DA investitia s-ar amortiza in doi ani,DOAR cu mentiunea ca masina devine una cu 2 locuri.Asta daca chiar nu se mai pot face de 5 locuri

Se poate si cu 5 locuri, e adevarat, mai greu, dar costul este mult mai mare si cred ca-ti imaginezi de ce......

Yonutz
13th September 2013, 10:05
Scuze de offtopic:
Si eu am ales tot varianta "Traco" la nenea Tudor ... La un impozit de 4500 lei mai e cum mai e ...dar in ce masura merita sa dai 1500 euro ...cand vorbim de un motor de 5.000cmc, impozit aproximativ 9.000lei/an ...sa nu mai vorbesc de cat ar fi taxa de mediu ....oare se amortizeaza? :ha:

Treaba cu RAR-ul si cu "facutul utilitarelor" incepand cu 04.10 ...se pare ca e certa! :uameni

raresmih
18th October 2013, 21:31
Locurile se stabilesc in functie de masa.
A mea a venit de afara-Belgia ,autoutilitara cu 2 locuri,am pus bancheta si centurile si un grilaj dupa ,am dus-o la Rar ,azi am luat actele -autoutilitara cu 4 locuri.

Toate cele bune!

lee99
19th October 2013, 19:29
Ne poti dezvalui si noua costurile ?
multumesc

raresmih
19th October 2013, 20:30
Ne poti dezvalui si noua costurile ?
multumesc

Bancheta (piele)si centuri 300 euro
Rar 873 ron +200 (cafea :))). )
Grilaj 150 euro.

lucian munteanu
5th November 2013, 16:59
Buna seara, aveti idee s_a dat lege?,,,nu se mai pot transforma autoturisme in autoutilitare? Intreb pentru un Patrol Y60 de 4,2 benzina inscris in RO . Multumesc.

lee99
9th November 2013, 14:03
Trebuie intrebat la RAR,dar cred ca nu se mai poate.Din pacate :uameni
S-au sucarit astia de la RAR
Si cei de la reprezentanta Mitsubishi Cluj mi-au confirmat acest lucru ca de anul asta nici ei nu mai pot face autoutilitare din masinile lor noi.

geotiganica
16th November 2013, 09:14
Salutare baieti !
Mai are cineva noutati in legatura cu subiectul?
Se mai pot transforma in autoutilitara ?
Ma gandesc ca, decat sa platesc taxa de inmatriculare aberanta si impozit si mai aberant, sau transformarea in romania "1500eur" (asa am citit mai sus) , mai bine incerc o inscriere in bulgaria cu tranformare in acelasi timp in autoutilitara si peste un an sa o inscriu in romania......
Cel mai frumos ar fi sa iasa autoutilitara cu 5 locuri(eu am lwb cu 7locuri)....
A mai incercat cineva?

Tavi D.
16th November 2013, 12:16
Dar daca a ta e aia de la avatar de ce nu faci un topic nou sa ne-o prezinti si noua?... ca pare tare misto... :wink:

geotiganica
16th November 2013, 12:19
Dar daca a ta e aia de la avatar de ce nu faci un topic nou sa ne-o prezinti si noua?... ca pare tare misto... :wink:

Da e cea din avatatar.... o sa o prezint. Ieri a ajuns la mine...