PDA

View Full Version : Montare lupe in faruri stock pe freelander 2002 td4.

FrateanRazvan
23rd January 2013, 02:25
Buna , acest topic se dedica ideii de a modifca farul freelander 2002 stock cu adaugarea unor lupe universale bixenon in oglinda farului .
Dupa cum bine stim pentru autoturismul land rover freelander(si in gerenal categoriei suv) gasim accesorii offroad foarte usor dar din pacate cand vine vorba de modificari precum faruri/stopuri/jante(tunning) si alte categorii de genul aproape imposibil.Avand in vedere ca detin un kit bixenon h4 6000k pe faruri stock m-am decis sa montez si niste lupe pentru o luminozitate mai buna si pentru a nu incurca "vizual" ceilalti participanti la trafic cu farurile mele stock.Doresc sa stiu daca cineva de aici a realizat aceasta idee iar daca da care sunt pasii pe care i-a urmat (cum se demonteaza farul,cum lipesc/dezlipesc masticul farului de plastic de intregul ansamblu,cum se introduce kitul de lupe in interiorul farului((daca necesita modificari))) etc) factorul care este de importanta maxima pentru mine este cum dau jos farurile de pe masina care este procesul(aici astept daca se poate raspunsuri si din partea celor care nu au cunostinta de cauza cu lupe si alte luminite)iar desigur fara doar si poate cat ar fi de "legale" aceste lupe introduse in far si daca as putea cumva omologarea acestora in cazul in care ma voi decide sa ma apuc de treaba.Pe final sper ca topicul meu a creat o idee la care probabil nu multi v-ati gandit o idee destul de greu de realizat fara putina experienta si ajutor din partea celor mai priceputi dar din fericire nu are niste costuri exorbitante iar cu niste pareri la subiect este o idee realizabila , astept parerile voastre pe aceasta categorie:).

DKW
23rd January 2013, 20:44
Cu putina atentie gaseai thread-ul asta http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56810-In-atentia-proaspetilor-posesori-de-land-rover unde ai fi gasit destule manuale si informatii utile. Spor! :wink:
Cat despre visual/performance tuning, depinde de multi factori, ramane doar sa alegi directia.