PDA

View Full Version : Radiator

bratu romeo
16th February 2013, 00:05
Astazi, in timpul functionarii grupului electrogen, m-am uitat atent si am observat la radiator, in partea de jos , exact pe imbinarea bazinului cu fascicolele verticale ca "lacrima". Mai interesant decat asta , in zonele respective este un fel de "sulfatare" asa cum apare la bornele bateriilor.
Abia acum imi dau seama ca trebuia sa fac niste fotografii dar din pacate este prea tarziu.
Nedumeririle mele sunt:
1. Inteleg ca uneori radiatarele cedeaza la lipituri dar de ce a aparut acea "sufatare'?
Eu nu am mai vazut-o la radiatoarele fisurate de la masini.
2. Este posibil sa fie rezultatul utilizarii unui antigel necorespunzator ?
Nu stiu din ce este confectionat radiatorul respectiv, este radiator de grup electrogen Iveco de 150 kWA si e un patrat cam de 80x80.
Vechimea utilajului este de 6 ani si are 350 ore de functionare

teddybear
16th February 2013, 00:29
Nu ai mentionat, insa presupun ca e vorba de un radiator de cupru. In cazul acesta, in zona lipiturilor (unde se imbina celulele cu bazinul), daca nu a fost spalat corespunzator dupa lipire, substantele decapante folosite "lucreaza" in continuare si apare acea depunere verzuie asemanatoare cu cea depusa pe bornele bateriilor. In fond e vorba de substante asemanatoare (acizi vs cupru, alama sau aliaj de lipit - plumb+cositor).:wink:

bratu romeo
16th February 2013, 00:56
Nu ai mentionat, insa presupun ca e vorba de un radiator de cupru. In cazul acesta, in zona lipiturilor (unde se imbina celulele cu bazinul), daca nu a fost spalat corespunzator dupa lipire, substantele decapante folosite "lucreaza" in continuare si apare acea depunere verzuie asemanatoare cu cea depusa pe bornele bateriilor. In fond e vorba de substante asemanatoare (acizi vs cupru, alama sau aliaj de lipit - plumb+cositor).:wink:

"sulfatarea" este de culoare alba nu verzuie