Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Regim inmatriculare autoturismede epoca.


RETI

Postări Recomandate

Hai sa dezbatem putin tema asta .Cum putem cumpara masini de epoca si inmatricula in Romania .

Care este parcursul propietarului in ceeace priveste actele si institutiile unde ar trebui sa dea buna ziua!

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

Salut,

 

Treaba este simpla .

 

Trebuie sa treaca 20 ani de la iesirea din fabricatie a MODELULUI !

 

Nu conteaza ca masina este fabricata in 1985 daca modelul a fost fabricat pina in 1993. 1993+20 =2013

 

Este incert la modelele gen Mercedes G care se fabrica si in prezent .... NU am vazut inmatriculate ca si masini de epoca ....

 

Cred ca anul asta devine de epoca TOY Iron Pig ....

 

Masina nu trebuie sa aiba modificari fata de originalul fabricat - absolut necesar acelasi motor ....

 

Bineinteles trebuie o groaza de acte , aprobari si bla ... bla .. bla ca sa inmatriculezi o masina de epoca .

 

Exista cataloage SUPER Specializate care prezinta Seriile de fabricatie ale modelelor , seriile de caroserie si Nr de bucati produse :grin:.

 

Toate bune,

Calin

http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj

Trolii Kingone

Trolii BestWinch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

Sa exemplific iau un serie II land rover din anglia.Si vreau sa-l inmatriculez ca vehicul istoric. are toate peisele originale.ITP tot ce ii trebuie....mai ramane doar acte.

Cum?????:hl

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

Trebuie sa fi trecut cel putin 30 de ani de la iesirea din fabricatie a ansamblului caroserie/motor. Calinvas s-a grabit probabil cand a scris 20.

Ordinea ar fi asta:

aduci masina

iei legatura cu cei de la Retromobil, singurul for din Romania autorizat FIVA sa dea certificare de autovehicul istoric

platesti taxele cerute de ei

daca masina este originala obtii certificatul

cu acesta te duci la RAR impreuna cu masina

ti se elibereaza CIV pe care este mentionat autovehicul istoric

te duci s-o iei in evidenta la fisc

daca ai ghinion te certi cu ei sa-i convingi ca nu trebuie sa platesti TPI si impozit anual

mergi la politie s-o inscrii

daca ai ghinion din nou, intri in audienta sa explici de ce nu trebuie sa ai dovada platii TPI

GATA !

 

In concluzie ia legatura cu cei din Retromobil.

 

Detalii gasesti la:

http://retromobil.ro/cvi.html

http://retromobil.ro/stiri/Regim_juridic_vehicule_istorice.pdf

http://retromobil.ro/co.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

ce maa frapeaza este ca cica nu ai voie sa mergi zilnic cu ele ????????

Adica ...le tiii de fala doar?

SI parca erai si obligat sa intri in asociatie.....pai daca platesti CIV de 200 euro de ce mai trebuie sa platesti si cotizatie la asociatie ?

Si asta tot asa in spiritul pur romanesc....?

Ca daca cresc asa mult costurile tot bulgaria scrie pe ea. SI GATA .

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

Buna discutie. Si eu sunt interesat de achizitionarea unui LR serie 2a. Problema importanta este cit de original este exemplarul pe care vrei sa-l cumperi. Se pot gasi exemplare de vanzare cu certificat original de GB. Astea sunt mult mai usor de inscris dar sunt mai scumpe. Mi se pare ca procentul minim de originalitate este de 80% (oricum scrie pe retromobil). Cererea ta de eliberare a certificatului istoric este transmisa clubul retromobil din tara in care a fost fabricata masina, si acesta transmite un fel de chestionar de verificare a autenticitatii diferitelor piese din dotarea masinii. In functie de punctajul obtinut poti sa obtii sau nu certificatul.

In privinta mersul in fiecare zi nu iti bate capul. Am doi amici care fac parte din retromobil. Unul chiar mi-a fost vecin de garaj si mergea cu masina aproape in fiecare zi. Si cred ca si Offroadrunner (Cristi) de pe forum este membru cu M-ul lui.

Poate ne vedem la intilnirile saptaminale LR si mai vorbim.

Land Rover Discovery 2 V8 Automatic -Thor

Land Rover Discovery 2 Td5 Manual - Phoenix

www.lroc.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

da eu daca am masina deja inmatriculata in Ro si totusi are varsata ,,pensionarii,, cum procedez?:ha:(cu alte cuvinte cum fac s-o trec din autoturism in autoturism istoric ..tinand cont ca au trecut cei 30de ani?)

NEVER DRIVE FASTER THAN YOUR GUARDIAN ANGEL CAN FLY!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

da eu daca am masina deja inmatriculata in Ro si totusi are varsata ,,pensionarii,, cum procedez?:ha:(cu alte cuvinte cum fac s-o trec din autoturism in autoturism istoric ..tinand cont ca au trecut cei 30de ani?)

 

Intra pe www.retromobil.ro si acolo gasesti toate detaliile despre atestarea unui vehicul istoric, taxele aferente etc. Succes.

 

Scuze, abia acum am vazut postul lui wld. Cauza: :beat

Editat de theorg13
s-a spus deja ce am spus eu mai sus
Nu-i lucru mai al dracului pe lumea asta ca norocul altuia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 11 luni mai târziu...

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

Eu as avea o alta curiozitate on-topic: cum se comporta oamenii de la Retromobil? Sunt binevoitori, se pare ca se doreste cresterea patrimoniului national de vehicule istorice sau nu? Ca viitor membru esti ajutat in demersurile tale?

 

Mai exact, daca incerci sa obtii un certificat si masina nu se incadreaza, cam cum e tratata problema? Poate are niste piese ne-originale pe ea, si daca faci un efort le poti schimba si masina devine originala... Insa poti face asta numai daca ti se explica ce si cum... Se intampla asta?

 

Stiu ca, la RAR de pilda, politica este exact pe dos. Nu ti se explica niciodata nimic. La RAR lucrurile nu se interzic in baza unui regulament, se merge numai pe descurajare, ceea ce e cumplit de frustrant...

Ex: "Inginer catre mine: Ceea ce doriti Dvs nu se poate! Intrebare: De ce? Raspuns: !?!?. Intrebare: ce normative se incalca? Raspuns: !?!?. Intrebare: Ce indicatii (tehnice, legale) imi puteti da ca sa se poata? Raspuns: Nu mai insistati ca nu se poate! Intrebare: DE CE DOMNULE?? Raspuns: ?!?!? ..."

 

Asadar cum e atitudinea la Retromobil?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

Eu as avea o alta curiozitate on-topic: cum se comporta oamenii de la Retromobil? Sunt binevoitori, se pare ca se doreste cresterea patrimoniului national de vehicule istorice sau nu? Ca viitor membru esti ajutat in demersurile tale?

 

Mai exact, daca incerci sa obtii un certificat si masina nu se incadreaza, cam cum e tratata problema? Poate are niste piese ne-originale pe ea, si daca faci un efort le poti schimba si masina devine originala... Insa poti face asta numai daca ti se explica ce si cum... Se intampla asta?

 

Stiu ca, la RAR de pilda, politica este exact pe dos. Nu ti se explica niciodata nimic. La RAR lucrurile nu se interzic in baza unui regulament, se merge numai pe descurajare, ceea ce e cumplit de frustrant...

Ex: "Inginer catre mine: Ceea ce doriti Dvs nu se poate! Intrebare: De ce? Raspuns: !?!?. Intrebare: ce normative se incalca? Raspuns: !?!?. Intrebare: Ce indicatii (tehnice, legale) imi puteti da ca sa se poata? Raspuns: Nu mai insistati ca nu se poate! Intrebare: DE CE DOMNULE?? Raspuns: ?!?!? ..."

 

Asadar cum e atitudinea la Retromobil?

 

oamenii sunt foarte deschisi dar intransigenti

daca ai un vehicol istoric, cu siguranta vor face tot ce tine de ei sa il atestezi. Sigur, trebuie sa te interesezi tu de cerere si sa platesti taxele (modice fata de impozitul anual de exemplu), dar ce depinde de ei (eliberaea certificatului) este in termen rezonabil si nu cu alte complicatii.

Numarul posesorilor de vehicole de epoca a crescut enorm in ultimii ani si poate se va stopa sau tempera acest trend in viitor, dar acum totul merge bine.

In Arad anul trecut am atestat 4 masini istorice si nu au fost nici un fel de probleme. Este adevarat ca masinile erau restaurate si 100% originale, dar ce a depins de ei a fost perfect.

Cand eu am atesta masina mea istorica a durat aproape 2 ani si deja stiam numarul de acolo din memorie... dar sa schimbat conducerea si acum totul este normal si atitudinea este "hai sa ajutam" nu de " avem painea si cutitul...lasa-i dracului de muritori sa astepte"

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

Orcum toata actiunea este dezarmanta...

 

nu prea inteleg cum adica

 

daca masina este imatriculata, procedura este simpla

daca masina este originala, proprietarul din acte face o cerere la retromobil prin care cere atestarea ei ca vehicol istoric

in formular trebuie spus tot, se ataseaza si poze (se prevede expres din ce unghiuri) iar daca sunt suspiciuni se va trimite un reprezentant retromobil (mai rar), cerere care se trimite prin email si pe un CD prin posta.

taxe sunt 100 euro verificarea si 30 euro pentru incrierea in club.

dupa aceasta deosebit de dificila si istovitoare treaba, se asteapta primirea unui atestat prin Cargus

dupa primirea atestatului, in termene de 60 zile se prezinta titularul din acte cu masina la RAR, cu CI, CIV si Atestatul in cauza, se solicita modificarea in CIV.

Nu se face programare, exista protocol, RAR sunt obligati sa te ia DE URGENTA dupa ce ai ajuns la poarta, la eliberarea primului post.

Se plateste taxa de modificare, CIV, dupa care apare in CIV mentiunea "vehicol istoric"

Dupa aceasta deosebit de dificila treaba, doar daca doresti, mergi cu CIV ul si CI ul la circa financiara a primariei unde ei trebuie sa te stearga definitiv de la impozitul pe masina respectiva.

Daca mai ai putere, trimiti o copie dupa CIV si CI la ARR sa te puna in baza de date si sa nu mai ai nevoie vreodata de rovigneta.

Acuma, daca chiar esti pasionat, o sa participi la evenimente zonale cu masina ta si iti platesti cotizatia de 30 euro/an, caz in care posibil sa ai sponsorizata RCA ul....dar aia nu mai este sigura treaba.

daca este foarte dificil.... se poate ramane cu ea in stadiul actual si din dragoste pentru masini de epoca, sa te duci sa faci poze cand le expun altii.

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

si daca masina nu este inmatriculata? care este procedura?

nu de alta dar cred ca anul asta se implinesc 30 de ani de la incetarea productiei mercedesului cobra .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

nu stiu, nu am facut aceasta procedura, dar cred ca se solicita atestatul inainte de prima vizita la RAR cand se elibereaza CIV ul pe o masina, dupa care, avand trecuta mentiunea "vehicol istoric" nu o sa mai platesti taxa

oricum, din ce imi amintesc si am cauat, la cobra a fost produs pana in 1987 sau 1989...deci mai avem cativa ani

in schimb un "bot de cal" am facut istoric anul trecut

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

In 1984 a incetat productia berlinei si in 85 varianta combi

cred ca ar trebui aflat exact procedura sa nu aducem degeaba masini de epoca de afara.(nu neaparat cobra)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

Hello

Am citit tot thread-ul si inca nu m-am lamurit cum e. Pe mine ma intereseaza un Mercedes G300 , am gasit un specimen din 85 care arata foarte bine si conform dealerului e totul original pe el.

Avand in vedere ca G300 se mai fabrica si in ziua de azi din cate stiu, exista vreo sansa sa il fac retromobil?

Mersi

Seba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Regim inmatriculare autoturismede epoca.

 

Procedura acordarii ATESTATULUI DE VEHICUL ISTORIC este urmatoarea:

 

1. O persoana fizica sau juridica care solicita pentru un vehicul atestat de vehicul istoric poate beneficia de consultanta gratuita din partea RETROMOBIL CLUB ROMANIA cu privire la eligibilitatea unui anumit vehicul inaintea achizitionarii acestuia.

In acest caz solicitantul va transmite pe adresa de e-mail a RCR datele sale de contact, date cu privire la vehiculul pe care doreste sa il achizitioneze si cat mai multe fotografii ale acestuia in format digital.

In maxim 7 zile RCR va raspunde solicitantului cu privire la eligibilitatea respectivului vehicul .

2. RCR organizeaza sesiuni de atestare pentru vehicule istorice. Posesorii de vehicule trebuie sa se prezinte cu vehiculele curate (spalate interior , exterior si motor si cu zonele in care se afla seriile de caroserie si motor curatate atent), la locul stabilit de comun acord cu reprezentantii RCR. Posesorii de vehicule vor completa o declaratie pe proprie raspundere cu privire la starea de originalitate a vehiculului si la mentinerea acesteia.

 

* Conditiile necesare pentru obtinerea ATESTATULUI DE VEHICUL ISTORIC:

* perioada trecuta de la data incetarii fabricatiei modelului respectiv trebuie sa fie mai mare de 30 de ani. Prin model se intelege un ansamblu caroserie-motor. Nu se admit replici de vehicule istorice.

* Vehiculele nu trebuiesc destinate folosirii zilnice. Aceste vehicule sunt folosite ocazional la manifestari ale vehiculelor istorice sau pentru hobby, mentenanta, inspectii RAR .

* Vehiculele trebuie sa fie originale sau restaurate original, sunt in perfecta stare de functionare si au un aspect estetic si tehnic conform cu cerintele unui vehicul care sa faca parte din patrimoniul tehnic si cultural national. Nu sunt eligibile vehiculele utilitare sau cu destinatii speciale (ambulante, masini mortuare etc.) care sunt folosite uzual in acest scop.

* Culoarea autoturismului trebuie sa fie corespunzatoare paletei de culori originale. Aceeasi cerinta se impune si pentru partea interioara a vehiculului (tapiterii , mochete , capitonaje). Nu se admite inscriptionarea respectivelor vehicule in scop comercial.

* La sedintele de atestare comisia tehnica a RCR va face observatii cu privire la operatiunile de restaurare care se impun pentru o eventuala atestare a respectivului vehicul. Observatiile si recomandarile comisiei tehnice a RCR trebuiesc urmate ca atare neputand sa fie atacate.

* Comisia tehnica va comunica respingerea sau admiterea dupa caz a cererii de atestare pentru vehiculul respectiv, decizia fiind irevocabila.

* Modificarea unui vehicul dupa atestare se face pe propria raspundere a posesorului si se poate considera ca fals in declaratii si uz de fals .

Orice modificare descoperita duce automat la anularea Atestatului de Vehicul Istoric, la sesizarea Registrului Auto Roman si a organelor de abilitate.

 

mai multe detalii gasesti pe site-ul retromobil.ro

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare