Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bara metalica - e legala ?


Laurentiu Tud

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 101
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Bara metalica

 

Subiectul a mai fost discutat, de ani de zile, foloseste functia search

Daca iti e greu, iti pot da un raspuns direct, vrei sa fii legal? Buy Logan ...

 

De ani de zile esti matale pe forum, dar asta nu inseamna sa dam cu flit noilor veniti (cum naiba nu pricepeti ca tocmai acesti nou-veniti va pot fi clienti ?!?) !

Acum, ce-ar insemna ?! Sa inchidem forumul ca s-a dezbatut tot ce putea dezbate ?!?

 

Discutia referitoare la bull-bar se afla aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?40581-BULLBAR-ESTE-LEGAL

 

SI ca sa nu mai primesti raspunsuri persiflante precum cel de mai sus, iti recomand sa folosesti inainte de a intreba ceva functia "Cautare avansata" :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56883-Tutorial-functii-forum&p=790963&viewfull=1#post790963

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Multumesc! Oricum nu mai postez pe forum pentru ca de fiecare data mi se raspunde la fel, daca nu i face cuiva placere sa raspunda poate sa n o mai faca.

... nu renunța! Încă din grădiniță/scoală/armata/job (!) au primit.... șuturi. Suntem ca o mare familie, chiar dacă putini ne știm la moaca....

.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica

 

De ani de zile esti matale pe forum, dar asta nu inseamna sa dam cu flit noilor veniti (cum naiba nu pricepeti ca tocmai acesti nou-veniti va pot fi clienti ?!?) !

Acum, ce-ar insemna ?! Sa inchidem forumul ca s-a dezbatut tot ce putea dezbate ?!?

 

Discutia referitoare la bull-bar se afla aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?40581-BULLBAR-ESTE-LEGAL

 

SI ca sa nu mai primesti raspunsuri persiflante precum cel de mai sus, iti recomand sa folosesti inainte de a intreba ceva functia "Cautare avansata" :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56883-Tutorial-functii-forum&p=790963&viewfull=1#post790963

 

1.Pai daca as sti sa selectez linkurile, asa cum faci matalii, il directionam

2.Am oferit un raspuns direct si atat , probabil ca omul o sa citeasca 2 zile si tot la concluzia aceea o sa ajunga ... Nu mai bine sa stie de la bun inceput?

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Multumesc! Oricum nu mai postez pe forum pentru ca de fiecare data mi se raspunde la fel, daca nu i face cuiva placere sa raspunda poate sa n o mai faca.

 

Esti cam sensibil domnu ! Scuze daca te-a deranjat raspunsul direct , daca preferi varianta "lunga" poti accesa linkurile postate de ASTRAL.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Si pe mine m-a preocupat intrebarea asta recent si concluzia (printre randuri) este ca bullbarul sub nici o forma nu este legal si se pare ca nici bara metalica (desi am auzit - poate e o prostie - ca daca lungimea totala a masinii nu depaseste mai mult de 2 cm lungimea din talon, se accepta). Un lucru este sigur : bullbarul SE VEDE si se poate lua orice organ de tine, bara, daca o mai si vopsesti in culoarea caroseriei, trece neobservata. Si am aflat inca ceva : se pastraza zicala "cat dai atata face". Confectionata sau China costa 300-500 EUR si rugineste in 3 ani, ARB sau ceva original, de 3 ori pretul si rugineste in 10 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

scuze, dar sunt si alte diferente in afara ruginei ..

Desi seamana intre ele, bullbarul china e pozitionat ceva mai jos, ...atarna , ai unghiul de atac serios diminuat. Troliul e montat expus, jos... , are o greutate semnificativa . In plus ARB-ul livreaza bullbare speciale pt masinile cu AIRBAG pe cata vreme "poporul prieten chinez" nu prea. E si asta un aspect

Dar, trebuie sa recunosc ca "chinezul" are un pret imbatabil , pe cine nu il incurca cele mai sus scrise , e o solutie rapida si ieftina . Iti raman 1000E in buzunar ..

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Nu e tocmai corect ce ai auzit/inteles.

 

Bulbarul este acoperit de o oarecare legalitate, atata timp cat ai hartie de la producatorul masinii (ex: "caloriferele" alea de inox)

 

Barile metalice sunt asemanatoare dar totusi diferite:

1.Cele facute de producatori care se respecta sunt proiectate/construite dupa ceva standarde inclusiv testate la impact (indoire, deformare, efecte etc).

2.Cele chinezesti sunt mai mult de aspect fara elemente care vizeze direct si siguranta. Din aces motiv sunt foarte ieftine.

3.Cele homemade sunt undeva intre cele chinezesti si cel produse de ARB. Unii respecta un proces de fabricatie, altii nu.

 

Nici una dintre variante nu e legala, chiar fiind vopsita in culoarea caroseriei chiar daca la un moment dat trece neobservata.

 

Atat teoretic cat si practic o bara metalica nu poate fi omologata decat daca ai agreere din partea producatorului masinii (acest lucru nu se va intampla niciodata).

In caz de accident bara metalica de avantajeaza in anumite privinte dar te dezavantajeaza in altele.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Yonutz,scuze , dar nu prea ai dreptate , eu am fabricat bullbare cu omologare , trecute pe cartea de identitate. Te rog frumos sa te mai interesezi, regulile s-au schimbat.

Pt info si linistea poporului, eu unul nu stiu sa fi "zburat" vreodata vreun talon pe motiv de bullbar. Preocuparea RAR si Politia Rutiera sunt anvelopele, respectiv dimensiuni si specificatii M+S

Asa cum dvs cititi aceste posturi, sunt si baieti ce isi iau salariu de la RAR si Politie ce navigheaza pe acilea si invata gratuit ceea ce vor aplica la serviciul lor , saltand taloane si obstructionand masini la verif RAR. Imbecili adica...

Dar , eu am rezolvat problema anvelopelor, stregand cu flexul dimensiunea lor scrisa explicit. Cum echipajul de Politie Rutiera nu are ruleta iar ce cel de la RAR nu pot masura anvelopa decat cu ruleta omologata la care trebuie sa prezinte certif de conformitate in valabilitate ( nu prea au asa ceva), si cum dimensiunea anvelopei depinde atat de presiunea din ea cat si de temperatura ... e greu de masurat si implicit de luat masurile legale impotriva utilizatorului .

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Si pe mine m-a preocupat intrebarea asta recent si concluzia (printre randuri) este ca bullbarul sub nici o forma nu este legal si se pare ca nici bara metalica (desi am auzit - poate e o prostie - ca daca lungimea totala a masinii nu depaseste mai mult de 2 cm lungimea din talon, se accepta). Un lucru este sigur : bullbarul SE VEDE si se poate lua orice organ de tine, bara, daca o mai si vopsesti in culoarea caroseriei, trece neobservata. Si am aflat inca ceva : se pastraza zicala "cat dai atata face". Confectionata sau China costa 300-500 EUR si rugineste in 3 ani, ARB sau ceva original, de 3 ori pretul si rugineste in 10 ani.

 

Eu am o bara Ironman , care imi place foarte mult, am ales Ironman pentru ca era mai ieftin decat ARB , aspectul e identic in cazul masini mele cu cea ARB, este compatibila cu sistemul Airbag si imi place ideea de Ironman (am suspensie de la ei de ceva vreme si sunt foarte multumit de ea ). Montajul a fost f facil ,exact cum e si la ARB ( aici il citez pe Max , el a facut lucrarea). Scopul postarii mele era de fapt ca sa te contrazic legat de faza cu rugina. Depinde daca folosesti masina sau nu in offroad :wink:. Eu am indoit bara mea in partea de jos si unde a sarit vopseaua e clar ca va rugini indiferent ca e ARB , IRONMAN sau china. Nu uita de lovitul de toate crengile , copaci si stanci. Daca faci offroad si nu plimbari usoare iti garantez ca va rugini. Asta daca nu o iei anual la reparatii , chituiri , indreptari , revopsiri.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Eu vorbesc din auzite, voi din experienta, asa ca stiti mai bine. Dar bag la cap ca am loc suficient !

Mi-a placut aia cu flexu'. " nu stiu domle' s-a tocit" Misto !

Editat de mufasa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

ARB pe fostul meu Jeep, intr-adevar lucrata fain cu led-uri/nebunii/TUV/etc. vorbind de rugina, unde dai cu ea in pomi sau pietre rugineste bine-mersi, doar ca tabla e groasa.

problemele la ea erau altele.

1, avea niste fante, care in padure la bai de namol cand raschetam malurile de pamant se umpleau mereu cu frunze, lemne, mizerie si f. important se curatau foarte greu, insistand mult cu jetul si bagand o nuia. rezultatul a fost o rugina de toata frumusetea in acea zona cu toate spalarile, in mai putin de 2 ani. era evident ca nu fusese gandita la genul de off-road practicat.

2, greutate mare care devenea evidenta in teren si pe sosea modificand comportamentul masinii, cu oarece pasiune a masinii de odihna (suspendare) pe ea in teren. pt. mine asta a fost motivul pt care pe Patrol nu am mai pus ARB.

 

luminile gen pom de craciun pe bara pe care unii au o pasiune sa le monteze pt. ca barile vin cu prinderi pt ele atrag mai mult atentia decat bara in sine (evident daca bara nu e agresiva). la ITP la mine nu se plangeau de bara, dar ma puneau sa dau ledbar-ul si proiectoarele cu led jos.

la ultimul ITP la Patrol de luna asta, si barile fata-spate au fost aduse in discutie, amical. tot pe dimensiunea gumelor se insista, dar se cam stiu legile, inca nu se aplica. nu are sens sa ii aburesti ca mai stiu si ei una-doua.

cu legalitatea e simplu, keep a low profile sau nu schimba nimic daca, chiar nu iti trebuie si ai grija ce iti trebuie daca pui. daca e sa te ia dracu' te ia si din biserica, ceasul face tic-tac oricum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Eu unul mi as fi pus bara din doua motive: 1. Arata foarte bine masina cu o bara de tipul asta. 2. Sa pot da cu incredere in desteptii care se baga in fata la semafor, pentru ca ei nu trebuie sa stea ca toti ceilalti la coada... Dar din ce spun unii ca s ar stramba sasiul mai bine ma abtin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Raspuns legal: NU este legala / NU se mai omologheaza decat cu pile !

 

Raspuns practic: NICI Draq NU te intreaba de sanatate ( asta daca nu faci in loc de bara, un ditamai cofrajul , eventual si de inox :ha: ).

Editat de worldscape

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Eu unul mi as fi pus bara din doua motive: 1. Arata foarte bine masina cu o bara de tipul asta. 2. Sa pot da cu incredere in desteptii care se baga in fata la semafor, pentru ca ei nu trebuie sa stea ca toti ceilalti la coada... Dar din ce spun unii ca s ar stramba sasiul mai bine ma abtin!

 

2. iti rebuie un UNIMOG, Gaz 66 etc ... Cu navara aia nu reusesti sa impresionezi , zau ! Sau macar Patrol

  • Like 1

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

@ Laurentiu Tud . Producatorii de bari cu pedigree gen ARB , Asfir , Ironman, etc spun ca acestea sunt construite in asa fel in cat in cazul unui impact fortele sa fie preluate de asa natura incat in primul rand sa se indoaie bara si nici de cum sasiul.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

2. iti rebuie un UNIMOG, Gaz 66 etc ... Cu navara aia nu reusesti sa impresionezi , zau ! Sau macar Patrol

 

:h5

Luigi aici iti dau 1000% dreptate , Navara nu impresioneaza deloc , nici prin durabilitate

, fiabilitate si nici prin aspect.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Mai IROD ....La sugestia unui coleg , primita pe PM , imi permit sa fac o gluma !

 

- " IEPURASULE , TU IAR N-AI SAPCA ! " ;)

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Yonutz,scuze , dar nu prea ai dreptate , eu am fabricat bullbare cu omologare , trecute pe cartea de identitate. Te rog frumos sa te mai interesezi, regulile s-au schimbat.

 

Am ceva ani in comunitate, tare as vrea sa vad si eu o CIV cu asa ceva trecut acolo. Iti marturisesc ca nu am vazut asa ceva pana acum.

 

Stiu insa ca pentru fiecare cacat adaugat RAR-ul cere hartie de la producatorul masinii (asta e procedura legala, poate ca s-au schimbat lucrurile intre timp) Daca exista vreo chestie care nu tine de producatorul masinii RARul cere ca atelierul care produce acest accesoriu sa aiba hartie clara tot de la producatorul masinii care sa ateste ca acea chestie adaugata respecta atat niste norme cat si faptul ca este agreata de acel producator. Cu atat mai mult la elementele ce pot avea contact cu terte obstacole.

 

Ex: la carosaje, agregate de frig (chestii care nu interactioneaza direct cu terte obstacole si nu modifica principul de functionare al masinii sau dinamica) se face din cate stiu omologare artizanala.

 

La chestii gen bullbar, schimburi de motoare sau orice element modifica tinuta de drum, puterea, normele de poluare sau altele exista alt tip de omologare. Orice mecanism individual (motor electric, termic samd) adaugat masinii necesita legal certificat ISCIR.

 

Este foarte posibil ca eu sa ma insel.

 

La controlul in trafic, militia se ia de anvelope ptr ca aceste sunt trecute in CIV. Cel mai simplu e sa polizati dimensiunea trecuta pe anvelopa.

 

De asemenea echipajele RAR se pot lua de gabaritul masinii asta daca le dai apa la moara (n-am auzit decat de un singur caz cand omul s-a luat in gura cu ei, ia fost retinut talonul ptr anvelope si la RAR ptr ca masina era "cam mare" s-au uitat si la altele). RAR-ul fara militie nu poate opri in trafic masini. Singurul organ abilitat sa ridice documentele sau chiar si numerele masinii e militia.

 

La un moment dat au existat niste NAVARA 2006-2008 de la Petrom cu ceva rollcage exterior. Stiu ca alea erau obligatoriu demontabile si baietii de la RAR, prin mijloacele specifice au dat acordul acelor utilizatori sa foloseasca acel echipamant DOAR in afara drumurilor publice sau pe scurte distante (nu au definit aici exact cat) pe drumurile publice dintre obiective. N-am inteles niciodata logica ptr ca in afara drumurilor publice legislatia nu iti impune nici macar vreo forma de inregistrare in circulatie. Gaselnita a fost oarecum documentata si "sustinuta" de Nissan ptr ca aveau interes comercial (s-au vandut peste 1000 de unitati).

 

Dupa ce acele masini s-au scos din uz (s-au casat) si utilizatori au devenit alte entitati (alte persoane) legala a devenit ilegala. Am o cunostinta care a luat un asemenea utilaj si aia de la RAR l-au pus sa dea "romstalu" jos. In CIV nu scria absolut nimic din cate imi amintesc.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Am spus eu ca vreau sa impresionez pe cineva? Si lasati parerile despre navara la o parte, eu de cand o am nu am avut nicio problema cu ea si e chiar foarte rezistenta. Eu n am cerut pareri despre navara,vorbeam despre bara aia. Si cand intra cineva in fata ta ca un bou la semafor nu cred ca ti trebuie un unimog sa intri in el ca data viitoare sa nu mai fie nesimtit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Eu unul mi as fi pus bara din doua motive: ... Sa pot da cu incredere in desteptii care se baga in fata la semafor, pentru ca ei nu trebuie sa stea ca toti ceilalti la coada... Dar din ce spun unii ca s ar stramba sasiul mai bine ma abtin!

 

Sunt multi cretini in trafic. Nu trebuie sa devii si tu unul dintre ei.

"Jmecheria" in trafic uneori insa iti lungeste considerabil drumul catre casa. Chiar si cu opriri prin locuri nu tocmai nedorite (militie, spital, morga samd). Fiecare percepe si actioneaza in trafic dupa educatie si dupa propriile reguli. Daca vrei sa ajungi din punctul A in punctul B si elimini graba de pe lista si pui siguranta, ignorand idiotii o sa vezi ca drumul o sa fie mult mai placut si implicit si mult mai scurt.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara metalica - e legala ?

 

Da Yonut, ai dreptate, au trecut multi ani de atunci, nici in UE nu eram, se mai puteau face "lucruri" .

Anii au trecut , nici autoutilitare nu mai putem face..

Ref la mentiunea ta cu rollcage-urile de pe Navarele Petromului, intradevar Nissan a sustinut Okura in demersul actelor ( si este f bine ca s-a implicat) dar gaselnita a fost ca masina fiind autoutilitara se considera ca poate prezenta o structura inapoia postului de conducere ( asemenea cum bena prezinta o latime mai mare la orice autoutilitara) , blocajul survenind ca urmare a faptului ca tevile laterale mareau gabaritul masinii. De fapt nu e o gaselnita ci o observatie corecta pe baza careia s-a putut face omologarea produsului. Am facut mentiunea aceasta pt ca mi s-a parut interesanta si poate utila in viitor pt cine doreste asa ceva pe masina.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare