Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Muntii Iezer 21 - 22 August


georgei23

Postări Recomandate

Pentru a scadea amprenta de carbon a aerelor conditionate in zilele astea toride propun o iesire de explorare a Muntilor Iezer.

 

 

Traseul: Bucuresti-Pitesti-Campul Lung-Pojorita-Cabana Voina. Pina aici eu stiu drumul.

 

De aici incepe explorarea. Scopul este iesirea in creasta Muntilor Iezer, cu trecere spre valea Dambovitei. (Lacul Pecineagu).

 

Fiind apropae de patria ARO ma bazez pe fanii fenomenului sa ne ajute cu ceva sfaturi.

 

1. Se poate trece de la cabana voina spre creasta iezerului si apoi spre piatra craiulu? Pe harta militara se vede ceva punctat, prin apropierea cabanei cuca....se poate aborda si 4x4 sau doar cu pasul?i

2. Exista posibilitati de cazare decenta in zona, in afara de cort?

 

3 se paote trece de la voina peste iezer catre valea raului doamnei?, catre lacul vasalatu?

 

 

Orice sugestie de la cunoscatorii zonei este binevenita. Nu se doreste ceva de extrem offroad ci de peisaje frumoase, explorare, orientare.

 

Se poate combina si cu ceva trseu de pas, pentru a ajunge pe varf.

 

 

Am sa dau miine un telefon la cabana voina sa vad daca pot afla ceva de la cabanier.

 

In principiu se pleca sambata dimineata devreme cu intoarcere duminica seara, dar sunt deschis si altor variante

 

0761941038

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 134
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Din cate stiu eu nu se poate trece cu masina dinspre Cuca spre barajul Pecineagu, am vrut sa fac si eu traseul asta odata, pe google maps apar niste drumuri, dar in realitate nu prea exista.. Si eu sunt curios daca exista traseu de trecere..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Si eu am vazut in atlasul meu buclucas (cel care ma baga in toate belelele) niste drumuri de la Pecineagu mai departe.

Eu insa cred ca de acolo trebuie inceput, caci daca reusim sa gasim traseul si ajungem seara la pecineagu si constatam ca nu putem trece pe baraj sau pe langa datorita vreunei bariere inchise, ar fi un moment nasol...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Si eu am vazut in atlasul meu buclucas (cel care ma baga in toate belelele) niste drumuri de la Pecineagu mai departe.

Eu insa cred ca de acolo trebuie inceput, caci daca reusim sa gasim traseul si ajungem seara la pecineagu si constatam ca nu putem trece pe baraj sau pe langa datorita vreunei bariere inchise, ar fi un moment nasol...

 

varianta de la pecineagu la voina are pentru mine si avantajul ca sigur vad valea dambovitzei si lacul pecineagu :).....ca pe la voina am fost multe ori in copilarie....sa inteleg @watcher ca esti interesat de iesirea asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Incerc sa termin micile defectiuni de la troliu si reglje la directie, si ma voi inscrie si eu ; am sa vorbesc si cu ceilalti din CLUB 4X4 BRASOV poate vin si ei sa ne adunam o gasca mai mare :2dr :h5

Offroad Team ARO

,,ARO 244 AUTOUTILITARA" ,( AR0 320, ARO 244)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Si eu am vazut in atlasul meu buclucas (cel care ma baga in toate belelele) niste drumuri de la Pecineagu mai departe.

Eu insa cred ca de acolo trebuie inceput, caci daca reusim sa gasim traseul si ajungem seara la pecineagu si constatam ca nu putem trece pe baraj sau pe langa datorita vreunei bariere inchise, ar fi un moment nasol...

 

am fost saptamana trecuta in zona, am mers pana in capatul barajului unde drumul se impare in 2: unul inconjoara barajul pe cealalta parte iar altul o ia inspre vest... de aici nu am mai continuat dar nu sunt sigur bariere pentru ca erau multi oameni la cules de ciuperci care coborau pe acel drum. Mi-au spus ca drumul se infunda si nu pot ajunge la sosea dar cine stie....Poate cineva a urcat mai sus si poate da mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Confirm interesul pentru acest traseu :-)

Din pacate weekendul acesta sunt la Agnita, deci 21-22 este exclus.

De asemenea, 26-29 este etapa de la Cluj, apoi CORB challenge days si apoi ziua fratelui meu :hl

 

Asta nu inseamna ca nu voi urmari cu mare atentie acest thread si voi incerca sa contribui cu ce oi putea :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Se poate urca din Leresti (Cimpulung) pe Iezer daca traversezi barajul Rausor si ocolesti lacul pe partea stanga, in urcare. Daca ai ajuns la cabana Voinea nu prea mai poti urca in creasta, de la Cuca si Batrana nu prea se poate urca cu masina, poate doar cu o motocicleta.

 

Lacul Pecineagu este inconjurat pe ambele maluri de 2 drumuri forestiere. Cel din dreapta cum urci (trebuie sa treci pe baraj sa ajungi la el) este oarecum inchis, fiind "rezervat" exploatarilor de lemn. Cel din stanga, cum urci, desi este teoretic inchis circulatiei auto, este practic deschis, nu cred sa aveti surprize cu nici o bariera. Ambele drumuri sunt in stare buna si sunt folosite de camioanele cu lemne.

 

De iesit din valea Dambovitei in creasta nu am idee, dar mi-s tare curios. Din pacate luna August este ocupata.:sr

Puch 280GE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Ar cam fi asa:

1. Din Voina nu poti trece in valea Dambovitei. Pe la Cuca e numai traseu de picior. Poti sa incerci in schimb din Voina sa urci pe un drum in drepata pe langa cabana celor de la apele romane. Ar iesi in valea Argeselului, dar e drum de extrem.

2. Poti sa iesi in nucsoara si de acolo mai departe.

3. Pe la lacul Pecineagu in sus nu am fost. Din cate stiu pe acolo este si o cabana - Cabana Colti. Pe harta dumul pare ca se termine aproape de un alt drum care da in valea Raului Doamnei, dar inte ele este o culme pe care merge poteca din Iezer in Urlea. Cu vreo 10 ani in urma am facut poteca si nu imi amintesc sa se intersecteze cu vreun drum.

 

Cam ce s-ar putea face - trasee lejere:

1. Urcare la crucea ateneului de la barajul rausor - drumul prin Dreapta. Drumul e ok - am fost cu Forester-ul si am inteles ca anul asta l-ar fi nivelat.

2. De acolo se poate cobora in Nucsoara pe Papau. Intebati ciobanii. E mult mai usor de nimerit coborarea decat urcat din nucsoara.

3. Urcat Papusa din Rucar. Cum se intra in Rucar dinspre Campulung dupa podul peste Dambovita se face stanga si apoi a doua ulita la dreapta - intrebati. Drum iarasi foarte usor si cu priveliste frumoasa.

4. De acolo cu mult curaj se poate merge pe Stramtu - Valea Argeselului.

 

In Nucsoara posibilitatile sunt destul de multe.

 

Aveam si eu programata o expedie vara asta in zona, dar tot am diverse evenimente - poate prin septembrie.

TLC KDJ120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Salut,

Sunt si eu interesat....asa ca imi anunt participarea.

Cel mai interesant traseu mi se pare cel cu coborare in Nucsoara sau Sboghitesti si de acolo am putea continua pe Valea Raul Doamnei sau pe Valea Valsanului.

Incep sa studiez si eu materialele de care dispun si va informez cu ce gasesc....

Sometimes you find yourself in the middle of nowhere. And sometimes in the middle of nowhere, you find yourself.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Eu am incercat 3 variante de urcat din Nucsoara in creasta si toate s-au finalizat cu esec, drumurile infundandu-se in salasuri greu accesibile chiar si pentru TAF in unele locri. M-ar fi interesat iesirea dar nu we viitor.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Salut,

 

Ieri am fost pana la Crucea Ateneului prin Papau.

Din Nucsoara se poate ajunge facand dreapta cam la 1km de unde incepe drumul forestier(venind dinspre tabara). Apoi se face din nou dreapta si se merge pana se ajunge pe drumul in drumul ce vine din valea Bratiei (in jur de7-8 km). Din valea Bratiei se face stanga si se urmeaza drumul pana in golul alpin. De acolo se poate ajunge peste Papau la Crucea Ateneului.

Cel mai simplu se poate ajunge venind dinspre Campulung spre Curtea de Arges si facand dreapta pe Valea Bratiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Salut,

 

Ieri am fost pana la Crucea Ateneului prin Papau.

Din Nucsoara se poate ajunge facand dreapta cam la 1km de unde incepe drumul forestier(venind dinspre tabara). Apoi se face din nou dreapta si se merge pana se ajunge pe drumul in drumul ce vine din valea Bratiei (in jur de7-8 km). Din valea Bratiei se face stanga si se urmeaza drumul pana in golul alpin. De acolo se poate ajunge peste Papau la Crucea Ateneului.

Cel mai simplu se poate ajunge venind dinspre Campulung spre Curtea de Arges si facand dreapta pe Valea Bratiei.

 

ai un track cumva cu traseul? merci :h5

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Din pacate nu am un track. Drumul ar din nucsoara pana in valea bratiei ar trebui sa fie destul de usor de parcurs (in niciun caz de taf). Eu am aflat de el parcurgandu-l pentru prima oara cu o Solenza. De asemenea urcarea pe Papau nu pune probleme deosebite... Ieri am urcat cu un samurai si o Dacie Nova.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Din pacate nu am un track. Drumul ar din nucsoara pana in valea bratiei ar trebui sa fie destul de usor de parcurs (in niciun caz de taf). Eu am aflat de el parcurgandu-l pentru prima oara cu o Solenza. De asemenea urcarea pe Papau nu pune probleme deosebite... Ieri am urcat cu un samurai si o Dacie Nova.

 

nu-mi vine sa cred :ha:

si noi am bajbait pe acolo jumatate de zi... pfoai ce ma oftic!

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

tot incerc sa vad pe ROAD2009 crucea ateneului dar nu ma prind unde este....are cumva si alt 'nume de scena'/ denumire geografica? cam pe linga ce virf este?

 

E pe langa Iezerul Mic. Am marcat pe harta cam pe unde vine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

tot incerc sa vad pe ROAD2009 crucea ateneului dar nu ma prind unde este....are cumva si alt 'nume de scena'/ denumire geografica? cam pe linga ce virf este?

 

E pe langa Iezerul Mic. Am marcat pe harta cam pe unde vine

 

multumesc! m-am lamurit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

Salut,

Sunt si eu interesat....asa ca imi anunt participarea.

Cel mai interesant traseu mi se pare cel cu coborare in Nucsoara sau Sboghitesti si de acolo am putea continua pe Valea Raul Doamnei sau pe Valea Valsanului.

Incep sa studiez si eu materialele de care dispun si va informez cu ce gasesc....

 

raul doamnei si valsanull par ca ofera mai multe posibilitati....dar si lacul pecineagu, asa in mijlocul pustietatii si 'necartografiat' .....daca s-ar putea combina/trece de pe valea dambovitei, la izvoarele dambovitei catre raul doamnei.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

raul doamnei si valsanull par ca ofera mai multe posibilitati....dar si lacul pecineagu, asa in mijlocul pustietatii si 'necartografiat' .....daca s-ar putea combina/trece de pe valea dambovitei, la izvoarele dambovitei catre raul doamnei.....

asta am vrut sa fac eu cand am fost prin zona, am intrebat pe "ciupercari" si mi-au spus ca drumul dinspre pecineagu spre Mezea dispare, dar cine stie cu multa vointa poate se face.

pe googlemap parca se vede un drum care ar face trecerea...

http://www.bikemap.net/route/266951#lat=45.49817&lng=24.93382&zoom=16&type=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Muntii Iezer 21 - 22 August

 

asta am vrut sa fac eu cand am fost prin zona, am intrebat pe "ciupercari" si mi-au spus ca drumul dinspre pecineagu spre Mezea dispare, dar cine stie cu multa vointa poate se face.

pe googlemap parca se vede un drum care ar face trecerea...

http://www.bikemap.net/route/266951#lat=45.49817&lng=24.93382&zoom=16&type=1

 

la mine nu merge linkul de mai sus.....trebuie sa am ceva instalat pe computer?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare