Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic


SUPERDRAGOS

Postări Recomandate

Daaa,dupa ca am schimbat 4-5 furtunase de retur,cu insertie de panza,cu panza numai pe exterior,cu insertie SI cu panza pe ext.,mai mari,mai mici,mai groase,mai subtiri,am ajuns la concluzia ca de fapt motorina se pierde pe la stutul metalic de retur ce iese din injector...Ce-i de facut..?Iese acel stut?Cum e bagat?Presat,prin infiletare,sudat,descantat sau cum?

Daca l-am scos,cum se poate face sa nu mai piarda daca il bag la loc?Vreo solutie,adeziv,teflon ceva,sa reziste la temperatura si la motorina..?

Este vorba de un injector de 2.5 TDS,injector mecanic,cum am mai spus si in titlu.Astept ideile voastre,sugestii,sau cazuri concrete,pe care le-ati rezolvat voi.Mersi.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Unele sint presate , altele brazate ( lipire tare , similar cu alamirea ) Daca e modelul presat , poti incerca sa-l mai umfli pe un dorn de marime potrivita si sa-l presezi , cu rezultate indoielnice .Un adeziv epoxi, bicomponent , ar fi o solutie , atit timp cit e specificat ca rezista la temperatura si ulei-combustibil .

Daca e brazat , e foarte posibil ca de fapt sa fie fisurat , se repara prin lipire ( cel mai simplu cositorire - nu cu aliaj electrotehnic , are punctul de topire scazut , ci cu aliaje tehnice , cum sint cele pentru lipirea tevilor de cupru ).

Sau e filetat ....

Dam cu presupusu'....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Daaa,dupa ca am schimbat 4-5 furtunase de retur,cu insertie de panza,cu panza numai pe exterior,cu insertie SI cu panza pe ext.,mai mari,mai mici,mai groase,mai subtiri,am ajuns la concluzia ca de fapt motorina se pierde pe la stutul metalic de retur ce iese din injector...Ce-i de facut..?Iese acel stut?Cum e bagat?Presat,prin infiletare,sudat,descantat sau cum?

Daca l-am scos,cum se poate face sa nu mai piarda daca il bag la loc?Vreo solutie,adeziv,teflon ceva,sa reziste la temperatura si la motorina..?

Este vorba de un injector de 2.5 TDS,injector mecanic,cum am mai spus si in titlu.Astept ideile voastre,sugestii,sau cazuri concrete,pe care le-ati rezolvat voi.Mersi.

 

 

In general cei care se ocupa cu sisteme de injectie pot sa-l rezolve daca curge pe la el.

 

Eu am reusit sa imi rup un stut de acela (acelasi motor ca si al tau), am fost la un atelier sa il schimbe, nu aveau. Fiind pe cilindru nr 4, stutul care e de obicei blocat, mi-au recomandat sa pun un punct de sudura in locul stutului. De peste un an totul e ok.

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

M-am uitat azi pe indelete,sigur nu e filetat.Cel mai probabil e bagat prin presare.I-am dat cateva ciocane (deh,sunt romàn..)mai usurel,asa,sa nu se strice ceva.Am incercat sa-l si scot (inainte sa-l bat),ca dentistu`,stanga/dreapta,dar nu se clinteste.Ma gandeam sa-l retez si sa-i bag altceva,chiar filetat,in locul lui.Dar ca sa-i filetez gaura ramasa,ar trebui intai largita,si deabia dupa aia filetata.Toate astea produc span.Ceea ce nu e bine.Ma gandesc ca acest span ar putea ajunge in interiorul injectorului,punandu-i cruce.Cu putin ghinion ar ajunge in toate.

Maine il dau jos si sa vad daca se poate lipi,cumva.Astept in continuare sugestii din partea voastra.

P.S.-Partea buna e ca in locul unde se prelinge motorina are asa un luciu...

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Am patit si eu asa ceva la un mercedes vito.Injectorul a fost scos si s-a alamit .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
Vizitator Mecanic21

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

inlocuieste injectorul deoarece costa foarte putin , nu este bine sa-l sudezi sau sa-l alamesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Intr-adevar,m-am dus la Bosch si s-a inlocuit corpul injectorului,a fost mai la indemana decat reparatia lui.Chestia cu reparatul e viabila in cazul injectoarelor mai scumpe,asta a costat o stila de Metaxa..

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

inlocuieste injectorul deoarece costa foarte putin , nu este bine sa-l sudezi sau sa-l alamesti

 

 

poi daca alamesti sau dai un aft de sudura ce poate dauna..ca doar nu sudezi cordon sa-l inrosesti tot.alamirea cred ca e mai la indemana..din cauza ca temp de topire e mult mai mica.:h5

Land Niva Luci

WWOC-VALCEA

X-TREME OLANESTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Injectorul in sine are un pret considerabil,(sh) nu mai vb de nou..Am schimbat doar corpul,dupa cum spuneam,dar in cazul in care lucrurile ar fi fost mai complicate,ar fi fost de preferat alamirea.Cred ca este varianta optima.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Personal, as fi ales cea mai rapida solutie ca si colegul @ssrli.

Adica: retezat stutul, astupat cu un punct de sudura si apoi l-as fi montat ca injector ultim, deoarece acela este oricum obturat la unul din stuturi. Nu ar mai fi fost nevoie nici de tararea injectorului dupa ce schimbi corpul...

" Nu mai lua viata asa in serios - la urma urmei, oricum nu scapi viu din ea !!! "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Da,si asta este o solutie viabila,mai putin daca nu cumva este vorba de injectorul de control-nu stiu exact ce face,insa pleaca doua fire din el.

S-ar putea sa aiba loc fix,pe pistonul nr.2,si sa nu-si faca treaba in alta parte.Cel putin asa e la mine.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Ar fi bine de stiut ca 95%din injectoarele mecanice au acelasi corp,care se poate schimba.Prin urmare,dupa ce s-a mai rupt un stut de retur (din lipsa de cheie corespunzatoare)am mai schimbat corpul la 2 din ele.Unul era de Golf II si altul de Kadett parca..

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Corect, se pune diuza originala in corpul "nou", se tareaza si la treaba.

Sau pentru cine are foarte mult timp sau are problema cu injectorul cu senzor, se pot schimba stuturile de retur.

 

Aici sunt injectoarele respective desfacute :)

http://vincewaldon.com/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=28

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Am incercat si eu sa desfac injectorul,insa m-am infipt ca rama-n piatra..Cred ca tb.sa investesc intr-o menghina mai mare si chei inelare cu cot mai tapene,ca fixele nu dau randament.Sau or fi fost date cu pasta de blocare,ceva,ca nu s-au desfacut neam.Pleca menghina cu tot cu banc (de fapt o masa mai mare),ele nimic..

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Sunt chei speciale , adica tubulare adanci de injectoare ce au decupare pe a trece firul cu tot cu mufa aferenta prin ea.

Dar nici cheia asta nu te ajuta in cazul cand un proletar imbecil o utilizeaza necorespunzator.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Pierde motorina pe la retur-Injector mecanic

 

Am rezolvat-o la Bosch,in Militari (iar..)Desi s-ar fi putut rezolva in orice atelier cu o menghina si un banc serioase.Se prinde cu capul in jos in menghina, se baga o inelara cu cot de 28 mai mare pe partea ramasa afara,si n-are incotro,trebuie sa se desfaca.Asta cu desfacutul o poate rezolva aproape oricine,sa zicem,insa partea cu schimbatul corpului si dracoveniilor dinauntru,e mai greu.Plus ca trebuie tarat injectorul dupa aia,sa vezi cum si la cat deschide.

0722.246.245-YMS/e-mail-stoica.mdragos@yahoo.com
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare