Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

cutite pentru outdoor


Postări Recomandate

odata cu venirea primaverii am incercat sa aduc o noutate absoluta, un otel nou, special pentru cutitele de outdoor, un otel inalt aliat modern care sa poata inlocui otelul clasic D2. Duritatea lui este de 61-63 HRC dupa tratament termic inclusiv cryo.

Noul otel are o rezistenta la abraziune egala cu a otelului D2 dar are o rezistenta la ciobire si la rupere de aproape de 3 ori mai mare decat otelul D2.

Asadar, avem (spun eu) un otel perfect pentru outdoor.Am folosit otel de 6 mm grosime si manere fulltang pentru o rezistenta maxima a cutitului dar cu tais fullflat sau sabre cu o geometrie a taisului potrivita pentru taiere si utilizare normala.

Otelul a fost testat de un pasionat si am fost (si el) foarte multumit de performante.

 

https://www.youtube.com/watch?v=lHcudYNmZ3E

https://www.youtube.com/watch?v=F0iwuGELOfg

https://www.youtube.com/watch?v=yJGSKbANbr8&feature=youtu.be

de aici incep sa il duca spre extrem

https://www.youtube.com/watch?v=hTpfH0Q4wzc

 

https://www.youtube.com/watch?v=EnostHKBT9c&feature=youtu.be

chestia cu bara a fost chiar peste ce doream eu sa testeze avand un profil zic eu mic

 

https://www.youtube.com/watch?v=AH9ZmtmPknE&feature=youtu.be

 

ceva poze cu modelele

 

http://i1095.photobucket.com/albums/i478/Cristian_Soimosan/Cristian_Soimosan009/DSCN9902_zpsnuir0r8k.jpg

http://i1095.photobucket.com/albums/i478/Cristian_Soimosan/Cristian_Soimosan009/DSCN9900_zpstmrn8kxn.jpg

http://i1095.photobucket.com/albums/i478/Cristian_Soimosan/Cristian_Soimosan005/DSCN9618_zpszzkx0jui.jpg

http://i1095.photobucket.com/albums/i478/Cristian_Soimosan/Cristian_Soimosan005/DSCN9650_zps3zdsco4d.jpg

http://i1095.photobucket.com/albums/i478/Cristian_Soimosan/Cristian_Soimosan005/DSCN9654_zpskazgxnh6.jpg

http://i1095.photobucket.com/albums/i478/Cristian_Soimosan/Cristian_Soimosan005/DSCN9630_zps1lkn4mua.jpg

http://i1095.photobucket.com/albums/i478/Cristian_Soimosan/Cristian_Soimosan005/DSCN9608_zpsjzq6hvmf.jpg

Editat de soimu`
forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

eu va recomand baioneta romaneasca AKM

Se gaseste pe internet cu preturi de la 100 la 150 lei, cred ca ceva peste la aceeasi bani nu prea gasim

index.jpg.6b498209047cbbddc866a8a2306be10b.jpg

Suzuki Jimny , Ironman suspension
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

eu va recomand baioneta romaneasca AKM

Se gaseste pe internet cu preturi de la 100 la 150 lei, cred ca ceva peste la aceeasi bani nu prea gasim

 

iti multumesc mult pentru parerea sincera, dar eu prezentam ceva ca si noutate

multumesc inca o data si mult succes in ce intreprinzi !

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Si cred ca si ascuti baioneta aia, ca sa ii piara orice valoare...

Cutitele facute de Soimu imi fac cu ochiul de mult timp.

Poate facem o combinatie, am 2 coarne de cerb, am vazut ca folosesti materialul asta pentru manere.

Faci si bricege?

Frontera A Sport 2.0

freelander 2001 td4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

nu fac bricege

coarnele le achizitionez PE BANI, neconditionat de schimburi, in functie de calitate si utilitatea pentru mine. Pot fi coarne de mare valoare estetica, daca mie nu imi sunt foarte potrivite pentru ce fac din ele... nu ofer nimic.

De asemenea, nu cumpar trofee, adica pereche de coarne cu craniu, acelea au alte preturi si nu folosesc asemenea coarne din pricipiu, doar coarne lepadate.

deci, daca ai coarne de vanzare, te rog sa imi trimiti o poza pe adresa mea de mail si lungimea lor si am sa fac o oferta de pret.

multumesc si scuze de offtopic, acesta era un topic in care prezentam cutite noi pentru outdoor...dar vad ca nimni nu da nici o parere, de nici un fel.

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

... acesta era un topic in care prezentam cutite noi pentru outdoor...dar vad ca nimni nu da nici o parere, de nici un fel.

 

Soimule, ne-ai lasat fara cuvinte... si inca nu ne-am revenit:grin::h5

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Cutitele sunt echilibrate ca dimensiuni si geometrie. Eu as fi lasat pentru outdoor lama atata cat permitea platbanda de material. Vad la cateva modele ca era de unde ( partea lasata ca si garda arata latimea maxima a materialului ). Importante sunt calitatile materialului. Imbatranesti si tu , nu mai esti asa atent la baterea pinilor . Un maner a crapat :grin: . Sigur , este o gluma .

Sunt frumoase. Poate as schimba si materialului praselelor cu ceva compozit de mai mare rezistenta si capacitate de absorbit socuri decat lemnul .

Spune-ne si preturile .

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

merci de raspuns

o sa fie a naibii de greu sa folosesc la latimea maxima, pentru ca aia este de 80 cm si lungimea de 200 cm... asa ca nu sunt limitat deloc la pladbanda...ca e coala d tabla din care poti sa faci o masa de sufragerie :)

iar nitul ala... nu a crapat la nituire ci pentru ca sa uscat si nitul era prea in margine. Cutiutl a plecat de la mine bine si fara probleme si a venit cu teaca inapoi crapat, dar schimb manerul si am sa las mai lungi preselele spre lama. Folosesc lemn (tisa si wenghe) la acste cutite pentru ca sa pastrez costurile cat mai mici si a avea un pret bun. Pot face si din micarta, G10, lemn stabilizat sau raffir, dar pretul acestora se adauga la pretul actual.

Suntem pe forum la categoria outdoor, nu vreau sa pun preturi aici, doar sa prezint noutati si sa cer pareri.

Multumesc inca o data si astept si alte pareri.

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

nu fac bricege

coarnele le achizitionez PE BANI, neconditionat de schimburi, in functie de calitate si utilitatea pentru mine. Pot fi coarne de mare valoare estetica, daca mie nu imi sunt foarte potrivite pentru ce fac din ele... nu ofer nimic.

De asemenea, nu cumpar trofee, adica pereche de coarne cu craniu, acelea au alte preturi si nu folosesc asemenea coarne din pricipiu, doar coarne lepadate.

deci, daca ai coarne de vanzare, te rog sa imi trimiti o poza pe adresa mea de mail si lungimea lor si am sa fac o oferta de pret.

multumesc si scuze de offtopic, acesta era un topic in care prezentam cutite noi pentru outdoor...dar vad ca nimni nu da nici o parere, de nici un fel.

 

Nu sunt pereche sau trofeu, e unul mai mic si altul mai mare, cred ca sunt lepadate, nu ma pricep, le am de la tara de la cineva care zice ca le-a gasit, si e foarte probabil ca asa sa fie. Le tineam degeaba si ma gandeam ca poate sa iasa ceva frumos din ele. De asemenea nici nu tineam neaparat sa le vand si habar nu am de valoarea lor.

Am spus de schimb fiindca vreau un cutit de la tine (de fapt vreau mai multe, dar macar 1 sa am) si poate faceam o afacere avantajoasa pentru amandoi, le evaluezi si iti dau diferenta in caz ca e nevoie, dar facem cum preferi tu.

 

Despre cutite nu stiu cat ne pricepem noi pe aici, s-ar putea sa spunem prostii ca alea cu baioneta de mai sus :D

Arata super, materialul nu il cunosc, dar m-am jucat cu un cutit din d2, si am ramas impresionat fata de ce cutite am eu, care pana atunci mi se pareau foarte bune si unele au costat poate mai mult decat cele pe care le vinzi tu. Pe ale mele oricat le ascut nu reusesc sa le fac sa taie ca ala.

Forma chiar daca nu pare asa spectaculoasa ca la altele care au parte de multa reclama cred ca e cea mai potrivita.

In principiu cred ca iti poti face treaba si cu ceva mai ieftin, dar pentru pasionati merita sa cumpere asa ceva.

 

 

In general folosesc bricege, dar mi-ar placea unul cum e utilitarul mic din filmulet, si sa fac o noua teaca la pistol in care sa intre si el. Ma incanta ideea de a avea in loc de briceag o lama rezistenta si de calitate.

Frontera A Sport 2.0

freelander 2001 td4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Din partea unui pasionat de bushcraft:

:rsp:rsp:rsp:rsp:rsp:rsp:rsp:rsp:rsp

 

Imi place designul. Imi place ca nu incerci fantezii: lame serate, varfuri tanto si alte prostii. Cutitele sunt "cinstite", arata ca pt bushcraft, outdoor si atat. Imi par a fi foarte comode, ergonomice, usor de utilizat.... BRAVO

 

Ca si strict parere personala: eu prefer lamele mai subtiri la cutitele pana si in jurul lungimii de 20 cm cam 3mm, maxim 4mm. Sunt mai usoare si pt mine mai indemanatice la operatiunile mici. Cutitul de bushcraft pt mine este un instrument care trebuie sa fie perfect: lungime, greutate, forma lamei, taisul, duritatea, materialul si forma manerului... etc. Orice mic lucru ce ma nemultumeste la el ma face sa nu il mai folosesc, sa adune praf intr-un sertar rezultatul fiind ca am dat banii pe el degeaba.

 

Imi place ce faci, dar inca nu am nimic de la tine deoarece prefer sa cumpar cu cutitul in mana:ha::ha::ha:.

Adica pana nu simt eu forma manerului, greutatea..... ma intelegi tu, am scris mai sus.

Cand voi ajunge si pe la Arad, probabil in vreun concediu o sa-ti bat la usa.

Editat de Cornel4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Frumos si interesant!

 

La un cutit outdoor pe langa forme si marimi eu cred ca otelul trebuie sa fie de o calitate adecvata outdoor-ului.

 

Acesta prezentat aici pare ca a trecut testele in video....deci ce este cel mai important, sa taie in orice material si sa nu te lase la greu! :grin:

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

multumesc din nou!

intradevar, aceste cutite de 6 mm grosime sunt foarte zdravene (mie imi plac asa) dar mergeu de 4 mm foarte bine.

Am sa comand acelasi otel si de 4 mm

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Salutare, nu ma prea pricep la oteluri, cutitele arata foarte bine , dar de preturi nu ai zis nimic. Ma bucur ca mai avem oameni priceputi sa faca lucruri frumoase , practice si bune. Bravo si succes , (Y)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

vezi ca are site si acolo a pus si preturile.

 

Cum zicea un coleg mai sus si eu as prefera sa tin in mana cutitul inainte sa il cumpar, sau sa ma hotarasc ce model imi place.

Ar fi bine daca ar exista un distribuitor aici in Bucuresti.

Frontera A Sport 2.0

freelander 2001 td4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: cutite pentru outdoor

 

Salutare!

 

Vreau sa imi cumpar un cutit pentru mers in natura. M-am uitat pe multe discutii, review-uri si momentan cred ca ESEE 6 ar fi cel mai potrivit.

Ce parere aveti de acest model?

https://www.theknifeconnection.net/esee-6-series/?features_hash=31-549

 

 

De asemenea, vine in 4 variatii, simplu, cu varful ascutit (clip point), lama partial zimtata si cu varf ascutit si lama partial zimtata.

Care ar fi cea mai buna varianta pentru padure?

 

http://www.chestnutridgeknifeshop.com/catalog/images/ESEE%206%20OD%20MED.jpg

 

http://images.knifecenter.com/thumb/1500x1500/knifecenter/ratknives/images/ESEE6SOD.jpg

 

http://i.ebayimg.com/00/$(KGrHqQOKokE33L9BkGLBOHLLvBgH!~~0_1.JPG

 

http://www.bladehq.com/imgs/fixed-blade-knives/esee-knives-fixed/esee-rc-6/esee-6-6s-cp-b-black-micarta-serr-fixed-large.jpg

Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Mie imi place al 3 lea, ce grosime are lama ?In ce categorie de pret intra?Alege cu grija eu am schimbat vreo 4 bucati pentru ca nu ma multumeau, frumoase sunt toate, oferta este bogata depinde insa cum te simti cu el in mana.

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Prima varianta , de departe. Lama zimtata nu foloseste la nimic si este extrem de greu de ascutit. In plus , zona unde este zimtata este utila pentru alte treburi , care insa nu necesita zimtare . Doua chestii de mentionat :

1 ) asta este topicul Soimului ( poate era bine sa deschizi un topic separat )

2 ) daca ma intrebi pe mine , un cutit forjat din otel de arc , mai solid si mai putin galonat este de 10 ori mai bun decat chestiile astea de firma .

 

Sunt multi in Romania care fabrica cutite si fac lucruri foarte bune . Un avantaj este ca poti solicita o anume forma , il poti customiza. Eu nu apreciez cutitele care au lama tratata si de alta culoare decat cea a otelului . Puse la treaba , negreala aia se duce prin unele locuri si arata inestetic rau , ca sa nu zic de faptul ca afecteaza finetea taierii dupa ce se scorojeste numai in anumite portiuni.

Un outdoor bun poti sa gasesti si fara sa scrie pe el mai stiu eu ce denumire exotica .

 

Edit : grosimea este de 4,77 mm . Scrie la " Specifications "

Editat de FordRanger
Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Da frate sa rugam un moderator sa stearga ce am scris ca este postarea lui Soimu si nu vorbim de cutite vorbim de tigai si oale, aici cutitele de firma nu sunt bune, bune sunt doar alea hand made....no comment, seara buna.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Koais, vrei sa-l si folosesti sa tai o branza/ceapa sau este doar asa sa ai o scula?

Nu glumesc sunt oameni in categoria Trebuie sa am o scula.....

 

Eu mi-as cumpara o lama de dimensiunea,duritatea si forma dorita ,niste rondele de corn de ren,ceva de bivol ,ceva bucati de piele,as merge cu ele la un amic.......ah am facut asta deja. acum 3-4 ani.Inca nu simt nevoia sa inlocuiesc jucaria.dar este destul de incomoda la chestii fine.

 

in sfarsit ,cu 5 mm este cam grau sa faci chestii fine. poti cioparti un lemn, taia ceva dar chestii fine ,muuult mai greu.

San nu mai vorbim de varianta tichie de margaritar serata cu care nu poti ascuti un bat -o faci fix pe bucata de lama serata ca-ti tunzi si destele :grin:

Plus minusurile de la colegul FordRanger- la prima frecare de amnar -ai asa ceva pt aprins primusul?- te vei alege cu o zgarietura inestetica .......asta in cazul in care minunea aia de material face scantei...

In sfarsit, sunt mult mai multe de discutat.

De outdoor cum spu tu este suficienta o lama cu tais de 10-12 cm,nu mai groasa de 3-4mm,care sa faca bine din toate taiat rosiilegume sunca,salam,paine,taiat un bat de sprijin,curata o caraca , scobit o coaja.....taiat un fir la masina.Si daca mergi pe jos sa nu fie gen rambo sa sara-n ochi,nici sa nu aiba 480g cu teaca lui cu tot....pe scurt.

Cunosc trei persoane care au in permanenta la curea briceag,multifunctional si lanterna. Apreciez sculele -daca sunt scule de firma si calitate, dar ziua in amiaza mare in buricul Bucurestiului sau la un hotel din Sinaia in WE , nu prea arata a varful Omu sau Lost ,mai conteaza si prezenta ca nu toti suntem Crocodile Dundee ......

nu cumpara mizeria aia nici daca o faci cadou ....:grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Am considerat ca, avand acelasi continut, nu merita sa deschid un topic nou. Mie personal imi place cand caut ceva pe forum sa gasesc toate informatiile necesare sub acelasi topic, e mai eficient. Bineinteles, daca Soimu' vrea sa mut postarile mele, cu placere voi ruga frumos un Admin.

 

Ca si calitate, producatorul ofera unlimited lifetime guarantee. Asta spune ceva. Si este un cutit produs in america, nu importat de la chinezi si branduit cu made in USA. Am citit mult inainte sa il aleg. Iar ca brand exotic, singurul motiv pentru care l-am luat in considerare este faptul ca ajung acolo peste 2 sapt.

 

Coating-ul. Eu sunt un mare fan al coating-ului. Am un C.Jul.Herbertz AISI 420 de 12 ani.

http://www.youwantit2.com/H274011.jpg

Il port cu mine absolut peste tot si l-am folosit si la taiat conserve si multe alte dracii. I-am distrus taisul de nenumarate ori, dar coatingul e inca acolo, nici macar zgariat. Un mare avantaj este faptul ca se curata imediat. Am taiat sunca cu el, l-am clatit si doar o pelicula usor uleioasa a ramas. Am taiat surcele verzi si l-am curatit imediat cu o carpa si putina apa. Conteaza mult cand esti pe munte si nu iti permiti sa cari cu tine detergent.

Acesta este si motivul pentru care nu m-am hotarat sa cumpar de la Soimu'. M-am tot sucit si ras-sucit, l-am intrebat pe saracul om atatea detalii incat cred ca l-am capiat. Calitatea lucrarilor nui este incontestabila, iar detaliile sunt de domeniul artei. Dar nu se pupa 100% cu nevoile mele.

 

Un alt produs cu coating pe care il detin este cosorul de la Fiskars. Il am de 8 ani. Am taiat lemene cu el, mai mult din ambitie, sa vad cat duce. Am taiat cu el pentru un foc de tabara si coatingul este doar zgariat superficial. La final taisul era distrus. De cand cu promotia la MOL, mi-am luat si o toporisca, tot cu coating. Sa vedem cat duce. Am folosit-o doar de 2 ori asa ca nu ma pot pronunta. Dar toporisca si cosorul raman in masina, cutitul il vreau sa il iau cu mine cand plec cu traista in spinare si am nevoie de un cutit cu aplicatie multipla, bun la toate, unealta de supravietuire.

 

Ok, de acord cu partea zimtata. Dar varful? Ascutit pe ambele parti sau simplu? Si de ce ?

 

Multumesc pentru raspunsuri!

 

@RZV are 340g :grin: si l-as face in tara, sunt un mare suporter ar produselor dezvoltate in tara.

Editat de koais
Nemo me impune lacessit !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Dac ai de gand sa eviscerzi ursu sau sa-i injunghii - pe ambele parti .Daca vrei doar o noua jucarie mai mare este suficient taisul normal.

Ce te face sa crezi ca un opinel no8 sau 10 de 50 lei nu este comparativ la folosinta cu lama ta la mancat?

in sfarsit, la ce ai spus tu acolo ca ai deja in colectie, eu nu l-as cumpara.chiar daca din scris pare foarte ok.si garantie si calitate. este o chestie de feeling.

dar deja ai trecut in partea cu -TREBUIE sa-l am- esti pasionat de coating atunci pentru pasiunea ta va TREBUI cumparat....:old sfaturile sunt inutile si cutitul la fel . dar ce bine face la suflet......

Asa cum ai vazut,fac curatenie ca vreau niste chestii mai speciale si scumpe-n draci.... aproape inutile pentru un om ce merge in expeditii cu rucsacul de 2 ori pe an- ca mine acum- dar ce bine face la suflet :grin::grin::grin::grin:

 

LE 12 Oz inseamna fix 350G Fara teaca und shit....atat cantaresc 3 portii -trei zile de mancare liofilizata-si nu am nevoie de cutit de inca 125g de teaca mai pun si o punga de omleta cu carnati mic dejun.........:grin: este adevarat ca deja am ajuns la 1/3 din pretul cutitului....deci din 3-4 iesiri il mananc....:ha::ha::ha::ha:

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: cutite pentru outdoor

 

Acum esti doar rau :e :grin:

 

Nu sunt mah rau, sunt doar realistFoarte, din pacate.Si cu multe hobbyuri. :ap

Adevarul este ca in placerea fiecaruia nu se poate rahati nimeni,cum spuneam deunazi.Si atunci nu mai conteaza calitatea,pretul sau firma.Daca-l vrei ca asa te simti bine,il vei avea.

 

Spune multumesc ca-ti permiti financiar sa nu renunti.Il iei, iti place bine,nu-ti place,il faci cadou.

Si daca il iei,ia-l in varianta cu lama simpla fara seratii si prostii .am vazut ca mai nu mai este disponibil fara teaca ca si la aia te sfatuiam sa renunti....:grin:

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: cutite pentru outdoor

 

Cel mai folosit de mine a fost un Smith & Wesson CKSUR, desi made in China a rezistat bine la tot felul de chestii . Ascutit cu grija, a fost super ok .

Ce mai iau cu mine este un Ontario SpecOps, cu lama mai lunga decat CKSUR. Asta a fost folosit la greu la taiat lemne, rezista si el bine. La fel , ascutit cu grija pt mine a fost arhisuficient. Manerul este mai ergonomic ca la S&W.

Ultima achizitie e un Kixlyar DV2. Dar e asa fain ca va sta sigur numai printre celelalte din colectie ...

ON8325nw.thumb.jpg.5ba486655643c32127e09cf70fcdbf9a.jpg

DV2_2_LRG.thumb.jpg.9024cf5d3056669e83d4f1ca8eb7dbc5.jpg

CKSUR1.thumb.jpg.a61c2c6acc3fabbf415ffb02b6079a04.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare