Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope inguste pe jante late


Pokemon

Postări Recomandate

Re: gume inguste pe jante late

 

dupa cum spunea cu mare dreptate teddybear, prietenul tau priceput in ale vulcanizarii le poate pune...dar la o dejantare in teren vei avea mici probleme. vei putea rejanta cu chinga cu clichet de 4 tone sau cu cablul de la troliu. sau cu explozie din recipientul de gaz din dotare...dar prin oras arata bestial. p.s. am vazut o dejantare si in fata la Mall cind s-a lovit cu roata de o bordura inalta si a indoit unpik janta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: gume inguste pe jante late

 

S-ar putea ...

235 ar avea nevoie de 6" sau 7" . Se pot janta , dar cum si cat vor sta , numai ele stiu ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

eu am 195/80/15 pe janta de 7j si merg perfect

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

Intrebare : pe jante 16 8j merg 235/70/16 ? multumesc

 

salut, depinde ce faci cu masina. Pe strada merg fara probleme, la fel si la o utilizare de plimbare pe forestiere, etc.

Eu folosesc combinatia de care intrebi tu si nu m-a durut capul, dar e adevarat ca nu am coborat presiunea mai jos de 1.6.

Am dejantat o singura data in 5 ani, cand un pietroi mai colturos a reusit sa intre exact intre janta si anvelopa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

...(265/70(/15) eventual simex)- ... credeti ca am vreo sansa sa montez asemenea anvelope pe jantele 10j?

Nu ai nici o sansa. Pentru dimensiunea aia se recomanda jante cu J 7-8.5.

Vezi aici: http://www.1010tires.com/Tools/Tire-Size-Calculator/265-70R15/265-75R15

 

Pentru ceilalti, puteti verifica tot pe siteul asta potriveala de gume cu jante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

Nu ai nici o sansa. Pentru dimensiunea aia se recomanda jante cu J 7-8.5.

Vezi aici: http://www.1010tires.com/Tools/Tire-Size-Calculator/265-70R15/265-75R15

 

Pentru ceilalti, puteti verifica tot pe siteul asta potriveala de gume cu jante.

 

ba poate sa le monteze, dar nu este recomandat: dejantari, invirtire janta pe anvelopa... daca as avea jante 10J si anvelope de 10.5 si nu as avea alta combinatie la dispozitie, le-as pune asa pina as schimba jantele cu alte jante mai inguste.

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

Se pot monta , chiar si o anvelopa de ... sa spunem 10.5" , pe o janta lata de 14" ...

E chiar la moda , printre cei cu buggy de show ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

Eu nu am zis ca nu se pot monta ca "operatiune de montare", ci ca nu se face asa ceva, daca vrei sa ai o masina functionala in adevaratul sens al cuvantului. Eu personal am mers cu 265/75/16 pe jante cu J 8, cu presiune de 1,5, si chiar daca am dat cu ele in tot ce se putea si cu inclinari laterale cu tot, tot nu au dejantat. Cine a gandit si proiectat jante si gume, cred ca a gandit bine. Dupa parerea mea, este foarte simplu sa verifici niste tabele inainte sa alegi niste jante + gume, si sa faci o treaba oabla, decat sa te trezesti cu surprize neplacute prin teren si sa iasa o treaba stramba. Dar face fiecare cum vrea, pana la urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

Eu nu am zis ca nu se pot monta ca "operatiune de montare", ci ca nu se face asa ceva, daca vrei sa ai o masina functionala in adevaratul sens al cuvantului. Eu personal am mers cu 265/75/16 pe jante cu J 8, cu presiune de 1,5, si chiar daca am dat cu ele in tot ce se putea si cu inclinari laterale cu tot, tot nu au dejantat. Cine a gandit si proiectat jante si gume, cred ca a gandit bine. Dupa parerea mea, este foarte simplu sa verifici niste tabele inainte sa alegi niste jante + gume, si sa faci o treaba oabla, decat sa te trezesti cu surprize neplacute prin teren si sa iasa o treaba stramba. Dar face fiecare cum vrea, pana la urma.

 

 

bre, ai zis clar: "nici o sansa" :mrgreen: noi i-am dat variante. ca nu e bine sa mearga cu ele asa in teren e alta poveste, dar daca le tine doar de sosea... pina la urma sint oameni care si in teren merg cu 2.4. :x

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

"Bre", omul a intrebat "am vreo sansa" si eu i-am raspuns la obiect, ca nu are. :) Omul face si offroad. Dar da, sunt care merg cu presiuni "diverse" peste tot. In fine, nu conteaza asta, important este linkul pe care l-am pus eu mai sus, unde se pot calcula exact diferentele care apar pe toate planurile, sa stie lumea la ce sa se astepte daca schimba dimensiunile standard la roti.

Eu am tinut cont de alea, si cat m-am dat, nu am dejantat, nu am rupt planetare, sau rulmenti, etc. E drept si ca unora le place jazz-ul, si atunci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: gume inguste pe jante late

 

salut! Am trecut de la 8J la 6J pe 16 sapt trecuta. E drept ca in 4 ani nu am dejantat decit o data cu 8J dar nu am coborit mai jos de 1.6 atm. Cauciucuri 265/75/16. La ultima iesire cu MUULLT noroi-urcare in Baiului pe Piciorul Draganului-am lasat la 1.2 atm cu noile jante si am avut impresia ca masina urca foarte bine. Cred ca simbata asta voi incerca chiar 1 atm. Ahh,sa nu uit,masina e Patrol ca daca era Samu vorbeam discutii degeaba:grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

Dane,

Scoate jantele alea 8J de la vanzare si mai tinele ...pana le vezi pastea 6J cum reactioneaza vs primii bolovani, pietre, maluri, radacini...Atata timp cat au rezistat 4 ani fara sa le indoi sau sa le rupi ...eu cred ca merita tinute ...Dupa parerea mea, jantele de otel originale de Y61, J8 sunt printre cele mai tapene jante de pe piata ... Dar ce e mai rau este ca sunt destul de greu de gasit...si mai ales de transformat (din ET cu + in ET cu -)

 

Iar mersul cu presiune foarte joasa sub 1.2 mi se pare foarte, foarte riscant ...ptr anvelopa (se duce naiba talonul) si nu in ultimul rand ptr dejantare... mai ales ca masina aia are destule tone.

 

Ca sa poti merge cu presiune fff joasa (sub 1.2) trebuie bedlockuri ...obligatoriu ...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

Hmmm, Ioane imi dai de gindit:ang3 Ai dreptate,sint foarte tapene si nu m-au dezamagit deloc. Stai linistit ca oricum nu se dau la pretul pe care il cer:ha: Nu ma grabesc deloc,voi mai testa 6J in teren. Cred ca intr-adevar exagerez cu 1 atm la o masina grea ca Patrolu! Da nu ma pot abtine ca amicii mei de iesire sint samuraisti:ha::ha::ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

Eu stau linistit ...dar sa nu le cauti sa le rascumperi dupa aia ... :ha:

 

Pretul cerut nu e chiar asa mare sa stii ...in raport cu ce oferte sunt acum pe piata si ce oferte exista pe piata de "jante" noi ... avand in vedere originea a ceea ce vinzi...:wink:

 

Nu ne-am lovit deloc la iesiri ...ptr ca asta este, fiecare isi face programul dupa cum poate ...dar niciodata nu se stie ...cand colegii tai de iesire vor veni cu dulai (patroale) in lesa... :h5

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

daca ai bias-ply, te doare la basca, mergi si la 0.5-0.6 (cu beadlock-uri). la radial, fiind alta constructie a carcasei, esti predispus la a intepa/sfisia talonul. poti desumfla cit sa atinga si crampoanele laterale, cit de cit, dar nu mai mult.

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: gume inguste pe jante late

 

Scuze,dar nu am vrut sa deschid un topic nou cu aproape aceeasi problema.

 

Ati mai montat pe jante de 10J15/,anvelope Silverstone Extreme de 35x11.5/15? Cum stau pe jante?

Merci pt.raspuns!:cl

Viva 4x4!:grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

Scuze,dar nu am vrut sa deschid un topic nou cu aproape aceeasi problema.

 

Ati mai montat pe jante de 10J15/,anvelope Silverstone Extreme de 35x11.5/15? Cum stau pe jante?

Merci pt.raspuns!:cl

 

 

Nimeni nimic? :-)

Viva 4x4!:grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: gume inguste pe jante late

 

Citat Postat original de patroler Vizualizare Mesaj

Scuze,dar nu am vrut sa deschid un topic nou cu aproape aceeasi problema.

 

Ati mai montat pe jante de 10J15/,anvelope Silverstone Extreme de 35x11.5/15? Cum stau pe jante?

Merci pt.raspuns!

 

Problema este actuala! Astept ajutorul vostru!

Merci!!!

Viva 4x4!:grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: gume inguste pe jante late

 

Salut.Pe niste jante 10 j care ar fi dimensiunea minima utilizabila? Cu 235 ar sta intins cauciucul?

 

Uită-te aici:

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?75301-Cel-mai-nou-Jimny-de-pe-forum!&p=868088&viewfull=1#post868088

 

Și aici:

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?75301-Cel-mai-nou-Jimny-de-pe-forum!&p=873006&viewfull=1#post873006

 

în primele 3 poze din primul link, vezi exact cum arătau anvelopele înguste, pe jantele late.

 

Aceleași jante, de 10”, cu anvelope 215/75/15 sunt în pozele de la spălătorie, din a doua legătură. Stăteau într-adevăr cam întinse taloanele, dar nu am dejantat niciodată. Presiune 1,5-1,6 pe stradă și 1,2 off-road, la nevoie. În pozele următoare sunt aceleași anvelope mt 215/75/15 pe jante de 8”x15”.

 

Eu consider că la mine, cu jantele de 10”x15” era exagerat ... sau la limita limitelor, deși n-am avut nicio problemă, până am dat jantele. Dar 235/75/15 poți să pui liniștit, părerea mea e că n-ar trebui să ai probleme. Vezi cum se așează anvelopele și în funcție de asta îți faci o idee și cam cât ai putea să le dezumfli în teren, la nevoie. Asta e singura problemă ... nu trebuie exagerat cu presiunea mică, pentru a nu dejanta. Dacă mergi pe stradă sau pe forestier, n-ai nicio treabă.

 

Ideal pe jante de 10” x15” ar fi 31x10.5x15. Dar nu toată lumea înalță mașinile și taie aripile și în plus de asta, un set de 4 anvelope reprezintă o investiție considerabilă.

 

Discuția e amplă și nu vreau să dezvolt prea mult, sunt N factori determinanți, în general, privind întrebarea ”merge sau nu merge așa, se taie sau se dejantează?“ (modul de exploatare, tipul terenului, priceperea pilotului, rezistența anvelopelor etc).

 

Din aceste considerente, strict prin prisma experienței personale, eu spun că se pot monta și utiliza anvelope de 235/75/15 pe jante de 10”x15”.

 

Toate cele bune!:h5

Editat de mita31
All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

235/75R15 = 28.9X9.25R15 or sa stea minunat si mirobolant si plin de efect pe 10J. si 31x10.5 e mic pentru 10j. la mine, recomandat de producator la 31x11.5 este 8J

10J e pentru 12.5 si mai late. la limita merg si cele de 11.5

 

deci, amice, gumele tale 235/75R15 or sa stea prost si o sa-ti pui in pericol viata. vinde jantele alea sau ia-ti cauciucuri care se preteaza.

Editat de air_wolf

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

Ce nu sufar aerele astea de superioritate si zeflemea asa gratuita.. daca mi se pare, mea culpa.

Deci am intrebat pentru ca gasisem niste jante 10 j foarte misto in ideea sa le cumpar.

Eu am 235 75 15 pe 7 j. Si am 2 seturi de jante unele cu at-uri altele cu nokian de iarna.

 

Am cerut o parere ca sa stiu daca merg puse pt ca nu am de ce sa iau special alte cauciucuri pt ele.erau doar un moft. In fine, mersi ambilor de raspunsuri .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

discutia asta a mai fost. depinde ce vrei sa faci cu masina. daca vrei doar sa arate altfel prin tirg, adica janta in afara cauciucului, se poate monta dar foarte greu - daca o faci sa ne spui si prin ce metoda le-a montat mesterul...daca vrei sa te dai pe off n-au nicio noima, la presiune joasa vei dejanta in primul bolovan iar acolo iti va fi foarte greu sa-l pui la loc...ia de bun ce-ti zice air_wolf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

Zic sa citesti mai atent ce am scris eu, ca am precizat la ce folosesc eu si cerusem un sfat. E de apreciat un raspuns care sa nu semene cu " bai prostule pai tu asta vrei sa faci?".Un sfat se poate da si fara sa aratam muschii, dar vad ca unii uita pt ce e un forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare