GTC Auto Shop
Pagina 26 din 26 PrimulPrimul ... 161920212223242526
Afisez rezultatele 251 la 259 din 259

Data Inscriere
    Mar 2016
    Varsta
    61

Implicit Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

Nu stiu daca ajuta insa am folosit Evipass de la Selgros la ceva scule ruginite bine, dalti, burghie, etc.
    Le`am bagat intr`o cuva si au stat cam 1 zi.
    Au iesit cu un gri inchis mat pe ele , le`am sters bine, uscat si apoi dat cu ulei , cam de 4 ani am facut operatiunea si nici urma de rugina pe ele dar nici apa nu ajunge pe ele.
    Pe fundul vasului am reziduurile de rugina convertita.
    Scriau ei ceva ca ar trebui sa ramina solutia umeda cit mai mult timp pe rugina.
    La cirligul de tractiune am aplicat un mod de lucru un pic diferit l`am infasurat intr`o cirpa uda cu Evipass si apoi am tras o punga pe el. Am repetat de 3 ori procedura si a iesit bine. In final l`am dat cu 3 straturi de Brunox.
    Necazul e ca la table e greu sa le tii acoperite cu solutie lichida ca sa lucreze , pina la urma cam toate se bazeaza pe acid fosforic si ala trebuie sa fie lichid pentru a converti rugina .

Grig

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Daca se cojeste pelicula de Kelfos , aplicarea a fost facuta pe pe suprafete neumezite in prealabil sau rugina a fost prea adanca si ar fi trebuit periata mecanic .
    In cazul meu , Kelfosul nu se cojeste nici de pe suprafete care nu reactioneaza (lacul de pe caroserie ) .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Data Inscriere
    Feb 2017
    Masina
    KDJ90

Citat Postat original de avolocaru Vizualizare Mesaj
    Azi dupa 7 ani de la prima postare, poate spune cineva care solutie ar parea ca este mai buna?
    Dupa inca aproape doi ani vin si eu cu aceeasi intrebare.
    Puteti spune dupa cat timp a reaparut rugina pe sub straturile de Kelfos?
    Dupa sase luni, un an, doi ani?
    Eu am testat un inhibitor de la Loctite fara sa fac o curatare temeinica in prealabil si rugina a reaparut dupa cateva luni.

Data Inscriere
    Feb 2009
    Varsta
    44

Fertan -> dupa 4 - 5 luni era prezenta rugina , un praf rosu uniform - subiectul fiind o cutie de echipament militar , tratata cu Fertan la 2-3 luni dupa sablare . Nu intentionez sa-l mai folosesc .
    Kelfos -> durabilitate cel putin dubla , pana la un an , totusi nu sigileaza bine suprafatele si rugina apare sub pelicula de suprafata . Daca nu am in acel moment o varianta mai buna o sa-l folosesc dar nu lasat neacoperit de alte pelicule de protectie .
    Chelade -> pana cum cel mai bun inhibitor , rezista bine si expus la intemperii si lumina solara , minim de rugina sub pelicula . Nu face minuni , tot trebuie periate suprafetele cu multa indarjire dar totusi e p[ana acum singura mea alegere . Am pensulat pe niste porti de atelier acum doi ani , a trecut prin doua ierni cu mult succes cel mai mult m-a convins pe niste bube de pe caroserie . Convins fiind pe baze practice proprii , pentru mine ar fi prima alegere .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

dupa Kelade sau chelfos, obligatoiu trbuie protectie cu grund si vopsea. altfel, in 2 luni, apare din nou rugina.

Data Inscriere
    Apr 2010
    Varsta
    36
    Masina
    Ignis 4x4, Daihatsu Rocky 88

Confirm si eu, pentru Kelfos care mai nou se numeste Kelfer+ este nevoie de acoperire cu un sistem grund+vopsea preferabil dupa cum spun instructiunile producatorului.
    Cred ca depinde insa si de fierul acoperit, am avut rezultate excelente in timp pe anumite obiecte si rugina dupa prima iarna pe altele. Degresarea inainte de aplicare cred ca este si ea importanta in unele locuri unde se poate face.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    Ignis 4x4

Data Inscriere
    Aug 2015
    Varsta
    43
    Masina
    Toyota BJ70

eu folosesc run antirust,topeste rugina mai tarziu vedem
    toyota bj 70

Data Inscriere
    Mar 2009
    Masina
    caut.......

Citat Postat original de perca_felician Vizualizare Mesaj
    eu folosesc run antirust,topeste rugina mai tarziu vedem
    Unde se gaseste?
    Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!

Moderator Land Rover
    Data Inscriere
    Apr 2008
    Varsta
    50
    Masina
    Discovery 2 Td5 '00 manual, Hyundai Santa Fe 2.0 CRDi 4x4 '03

Eu am folosit Nigrin Rost-Stop, asta https://www.diov.ro/TRATAMENT-RUGINA...ab=description , l-am aplicat cu pensula(nu cu cea atasata) pe sasiul umed proaspat spalat sub presiune, era rugina doar de suprafata fara parti exfoliante, s-a innegrit complet dupa ce s-a uscat si dupa un an e totul inca negru si frumos, nu am mai dat cu nimic peste, eu unul il recomand cu caldura, am luat 5 flacoane sa fiu sigur, mi-au ajuns la ambele masini si a mai si ramas
    Last edited by sierrafery; 21st August 2017 at 19:58.
    NU RASPUND LA PROBLEME TEHNICE PE PM, ORICE PROBLEMA TEHNICA E DE INTERES GENERAL

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

Discutii Similare

1. Recomandari inhibitori rugina
    By bogdan.sb in forum Caroserie
    Raspunsuri: 38
    :: 6th September 2013, 21:54
  2. rugina:((
    By sorin vitara in forum Vitara, X90
    Raspunsuri: 13
    :: 14th April 2013, 10:49
  3. Kelfos in butelia de aer comprimat ?
    By cos in forum Modificari
    Raspunsuri: 1
    :: 24th July 2012, 14:23

Sprijina si tu forumul Club4x4 daca il consideri util.Multumim!