Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina


BigDude

Postări Recomandate

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Nu stiu daca ajuta insa am folosit Evipass de la Selgros la ceva scule ruginite bine, dalti, burghie, etc.

Le`am bagat intr`o cuva si au stat cam 1 zi.

Au iesit cu un gri inchis mat pe ele , le`am sters bine, uscat si apoi dat cu ulei , cam de 4 ani am facut operatiunea si nici urma de rugina pe ele dar nici apa nu ajunge pe ele.

Pe fundul vasului am reziduurile de rugina convertita.

Scriau ei ceva ca ar trebui sa ramina solutia umeda cit mai mult timp pe rugina.

La cirligul de tractiune am aplicat un mod de lucru un pic diferit l`am infasurat intr`o cirpa uda cu Evipass si apoi am tras o punga pe el. Am repetat de 3 ori procedura si a iesit bine. In final l`am dat cu 3 straturi de Brunox.

Necazul e ca la table e greu sa le tii acoperite cu solutie lichida ca sa lucreze , pina la urma cam toate se bazeaza pe acid fosforic si ala trebuie sa fie lichid pentru a converti rugina .

 

 

 

Grig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 275
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Daca se cojeste pelicula de Kelfos , aplicarea a fost facuta pe pe suprafete neumezite in prealabil sau rugina a fost prea adanca si ar fi trebuit periata mecanic .

In cazul meu , Kelfosul nu se cojeste nici de pe suprafete care nu reactioneaza (lacul de pe caroserie ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Azi dupa 7 ani de la prima postare, poate spune cineva care solutie ar parea ca este mai buna?

 

Dupa inca aproape doi ani vin si eu cu aceeasi intrebare.

Puteti spune dupa cat timp a reaparut rugina pe sub straturile de Kelfos?

Dupa sase luni, un an, doi ani?

Eu am testat un inhibitor de la Loctite fara sa fac o curatare temeinica in prealabil si rugina a reaparut dupa cateva luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Fertan -> dupa 4 - 5 luni era prezenta rugina , un praf rosu uniform - subiectul fiind o cutie de echipament militar , tratata cu Fertan la 2-3 luni dupa sablare . Nu intentionez sa-l mai folosesc .

Kelfos -> durabilitate cel putin dubla , pana la un an , totusi nu sigileaza bine suprafatele si rugina apare sub pelicula de suprafata . Daca nu am in acel moment o varianta mai buna o sa-l folosesc dar nu lasat neacoperit de alte pelicule de protectie .

Chelade -> pana cum cel mai bun inhibitor , rezista bine si expus la intemperii si lumina solara , minim de rugina sub pelicula . Nu face minuni , tot trebuie periate suprafetele cu multa indarjire dar totusi e p[ana acum singura mea alegere . Am pensulat pe niste porti de atelier acum doi ani , a trecut prin doua ierni cu mult succes cel mai mult m-a convins pe niste bube de pe caroserie . Convins fiind pe baze practice proprii , pentru mine ar fi prima alegere .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Confirm si eu, pentru Kelfos care mai nou se numeste Kelfer+ este nevoie de acoperire cu un sistem grund+vopsea preferabil dupa cum spun instructiunile producatorului.

Cred ca depinde insa si de fierul acoperit, am avut rezultate excelente in timp pe anumite obiecte si rugina dupa prima iarna pe altele. Degresarea inainte de aplicare cred ca este si ea importanta in unele locuri unde se poate face.

:cl Ignis 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Eu am folosit Nigrin Rost-Stop, asta https://www.diov.ro/TRATAMENT-RUGINA-NIGRIN-RUST-STOP-d494.htm?tab=description , l-am aplicat cu pensula(nu cu cea atasata) pe sasiul umed proaspat spalat sub presiune, era rugina doar de suprafata fara parti exfoliante, s-a innegrit complet dupa ce s-a uscat si dupa un an e totul inca negru si frumos, nu am mai dat cu nimic peste, eu unul il recomand cu caldura, am luat 5 flacoane sa fiu sigur, mi-au ajuns la ambele masini si a mai si ramas

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Am folosit Nigrin Rost-Stop si Kelfos ambele sunt bune pentru rugina de suprafata cum spune si colegul, nu le-as recomanda pentru rugina in profunzime aparuta pe piesele din tabla subtire exemplu colturile pragurilor, pasaje de aripi etc.Ambele produse le-am aplicat pe o janta ruginita curatata mecanic inainte si lasata asa sa rugineasca, aplicarea cu Nigrin a rezistat cateva luni dupa care rugina a reaparut, Kelfosul este inca in teste dar l-am aplicat pe un scut vechi si arata bine, am racait suprafata si sub tratament pare sa fie metal curat.Daca partile metalice se curata bine inainte, apoi se aplica solutia dupa care grund si vopsea sigur iese treaba buna.

Mai am Nigrin aplicat pe marginile jantelor de la turism dupa care depozitate in magazie, s-a format o pelicula sticloasa dar nu a mai aparut rugina.Solutiile sunt bune si pentru obiecte metalice mari, porti, remorci, stalpi metalici, cazane etc.

Kelfos am luat de pe net cu 60 lei 500 ml.

Suprafata de aplicare in cazul flaconului mic de Nigrin este foarte mare, pentru mici reparatii este de ajuns sa luati un singur flacon.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Am folosit Nigrin Rost-Stop si Kelfos ambele sunt bune pentru rugina de suprafata cum spune si colegul, nu le-as recomanda pentru rugina in profunzime aparuta pe piesele din tabla subtire exemplu colturile pragurilor, pasaje de aripi etc.Ambele produse le-am aplicat pe o janta ruginita curatata mecanic inainte si lasata asa sa rugineasca, aplicarea cu Nigrin a rezistat cateva luni dupa care rugina a reaparut, Kelfosul este inca in teste dar l-am aplicat pe un scut vechi si arata bine, am racait suprafata si sub tratament pare sa fie metal curat.Daca partile metalice se curata bine inainte, apoi se aplica solutia dupa care grund si vopsea sigur iese treaba buna.

Mai am Nigrin aplicat pe marginile jantelor de la turism dupa care depozitate in magazie, s-a format o pelicula sticloasa dar nu a mai aparut rugina.Solutiile sunt bune si pentru obiecte metalice mari, porti, remorci, stalpi metalici, cazane etc.

Kelfos am luat de pe net cu 60 lei 500 ml.

Suprafata de aplicare in cazul flaconului mic de Nigrin este foarte mare, pentru mici reparatii este de ajuns sa luati un singur flacon.

Pai mai bun este kelfos ?

Posibil sa fie aceasi formula chimica si la nigrin?

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vactan sau Kelfos - Inhibitori de Rugina

 

Ceva diferenta trebuie sa fie pt ca Nigrin are capacitate de acoperire de 20mp/l iar Kelfos 10mp/l :wink: , convertizoarele de tipul asta cam toate sunt bazate pe acid tanic difera aditivarile si concentratia.

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

E cineva care a folosit oricare din convertor/inhibitor/etc de rugina si dupa 4-5 ani (sau mai mult) poate confirma ca functioneaza? (chiar daca trebuie mentenanta periodica...)

Eventual ce produs a folosit, ce metoda de aplicare, etc.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am folosit eu!

Vrajeala...la mine NU a functionat!

 

Nu a functionat ce? si care e vrajeala ? :uameni

 

din punctul meu de vedere sunt doua variante:

1. incompetenta

2. indolenta

 

.... asta ca sa fiu civilizat si sa nu folosesc alte apelative pt un posesor de "5 tone de fiare" care eu nu inteleg ce cauta pe un forum 4x4 unde nu sunt "fiare" ci masini iubite de posesori.:old .... am sa iau masuri :no1

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am tratat de multe ori in multi ani. De inceput am inceput cu acid fosforic, apoi cu deruginol, feruginol, kelfos si nigrin. Principiul de functionare e acelasi, oxidul de fier este transformat chimic intr-un compus cu o stabilitate mult mai mare, prelungind astfel durata de viata a piesei tratate. Ulterior suprafetele tratate trebuie vopsite iar intretinerea trebuie sa fie facuta regulat, ca la orice suprafata vopsita. Pe o tabla curata, fara pic de rugina, un astfel de tratament este inutil. Daca ai insa puncte de rugina care pot fi greu scoase mecanic, zone inaccesibile atacate, etc, atunci tratamentul chimic poate fi o solutie. Rugina groasa si care se desprinde trebuie intotdeauna indepartata. Asta-i experienta mea.

 

sigur ca ar fi minunat sa poti sa pensulezi cu un pic de chimicale pe fier si sa-l transformi astfel in otel inoxidabil, dar asta tine din pacate de domeniul viselor, nu de realitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu a functionat ce? si care e vrajeala ? :uameni

 

din punctul meu de vedere sunt doua variante:

1. incompetenta

2. indolenta

 

.... asta ca sa fiu civilizat si sa nu folosesc alte apelative pt un posesor de "5 tone de fiare" care eu nu inteleg ce cauta pe un forum 4x4 unde nu sunt "fiare" ci masini iubite de posesori.:old .... am sa iau masuri :no1

 

Nu te inteleg de ce te superi!

Am folosit aceste produse si nu au dat rezultate!

Userul vorbea de 4-5 ani!!!

In legatura cu fiarele...ce treaba ai tu!?

Nu mai am nimic functional si sunt la reparat(rugina)...ptr mine sunt fiare nefunctoinale!

Mai ! dar nu va convine chiar nimic?!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Salut,

Am un Pajero Mk2 lung, din fericire sta foarte bine la capitolul rugina sasiu.

Pentru a-l proteja as vrea sa ii fac un tratament cu un inhibitor de rugina fara a demonta caroseria.

Un sfat daca se poate ce inhibitor sa folosesc? Eu unul ma gandesc la Kelfos. Din ce am citit Kelfos este acelasi lucru cu KELFER +. Am gasit ambele produse pe net, ce recomandati? Legat de cantitatea necesara aplicarii de doua ori, este suficient 1l?

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Fratilor , eu m-am fript cu Kelfos.

 

Anul trecut , cam prin noiembrie (2019) , am smirgaluit pragurile la masina civila golf 4. Am ajuns aproape la luciu metalic dupa care am aplicat Kelfos, am dat un fuler la spray dupa care am aplicat antifon (Antigravel).

 

Ma refer la partea pragului care face unghi cu podeaua masinii.

 

Astazi, m-am uitat pe sub masina pentru alte dandanale si privirea mi-a fugit si pe la praguri.

 

Ce sa vezi, rugina a inviat iar.

 

Imi pare asa de rau de timpul si manopera irosita ....

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor , eu m-am fript cu Kelfos.

 

Anul trecut , cam prin noiembrie (2019) , am smirgaluit pragurile la masina civila golf 4. Am ajuns aproape la luciu metalic dupa care am aplicat Kelfos,.

Frate , tu intelegi ce inseamna CONVERTIZOR DE RUGINA ??? ... PAI DACA AI ELIMINAT RUGINA CU CE VOIAI SA LUCREZE ??? ... nu blama un produs daca nu intelegi despre ce e vorba, Kelfos lucreaza PERFECT in conditiile pentru care a fost creat, am aplicat la toate masinile mele si e performant. Off:uameni

 

 

relevant din descrierea produsului:

 

" Rugina interactionează cu această emulsie, transformându-se într-un compus chimic negru, foarte rezistent la coroziune, compatibil dupa 18-24 ore de la uscare completă cu vopsele, emailuri, smalturi sau orice alt tip de finisaj, chiar pe bază de solventi(grăsimi, uleiuri sintetice, substanțe alchidice, nitro-alchidice, poliuretanice, epoxidice, produse pe bază de clor-cauciuc etc). ..."

Editat de sierrafery

NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

 

Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omu a zis ca APROAPE a ajuns la luciul metalic, deci probabil mai era un pic de rugina pe care sa lucreze, dar acum depinde si cat de adanca era rugina, daca era intrata in staturile de fier. Parerea mea ca acele puncte, in care rugina este intrata mai adanc in tabla sunt foarte periculoase. De asemenea, este bine de dat de cel putin 2 ori cu kelfos, lasat sa se usuce si apoi vopsit. Eu am dat cu grund peste kelfos ai apoi cu antifon 2 straturi. Dupa ce s-a uscat antifonul (cred ca la vreo 2 saptamani) personal am dat cu lac peste el pentru a inchide toti porii de la antifon. Au trecut cel putin 3 ierni de atunci, foarte multumit de cum s-a pastrat masina.

 

Parerea mea, din experienta, ca un singur strat de Kelfos nu este indeajuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am eliminat toata rugina, nici nu s-ar fi putut fara sa fi gaurit tabla.

 

Rugina nu a aparut clasic , adica sa umfle tabla.

 

A aparut sub forma de pete maronii ce transpareau prin antifon.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare