Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Caseta directie


mprepelitza

Postări Recomandate

Salutare...am un Vitara JLX 3 usi, din 1994, pe carburator (Tip motor G16A) si cu numarul de indentificare JSAETA01V...

In curand trebuie sa-i fac ITP-ul si chiar daca stiu ca sunt "locatii" unde cu niste "malai" l-ai trecut...as avea nevoie de o CASETA DIRECTIE.

Avand in vedere ca e la un organ al masinii destul de important...m-ar interesa una noua. Originala sau facuta dupa original, dar in principiu sa nu fie Second-hand.

Ma poate ajuta cineva cu adrese de net, link-uri sau numere de telefon unde sa pot face comanda???

Totul este relativ!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Multumesc mult! Numai sa gasesti. In principiu banuiesc ca este vreo 15 milioane de lei, iar una originala am inteles ca poate ajunge si la 20 de milioane.

Insa...masinuta mea o merita. Saraca nu are mari bube, insa stiu ca odata cu asta am rezolvat cam totul. Mai ramane sa aflu ce fel de filtre foloseste si imediat ma apuc sa-i schimb uleiul si filtrele, la frana de mana o leaca de atentie si cam atat.

Apoi de la anul o sa incep sa ma ocup de ea si mai mult. As vrea un diferential limitat pe spate, poate un troliu in fata, dar mai ales....o vopsire totala a masinii, ca are mici puncte de rugina. Si vreau sa o fac acum cand e simplu si usor, iar caroseria nu-i gaurita sau mai stiu eu ce.

 

Oricum...MULTAM MULT!

Totul este relativ!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Caseta directie

 

O caseta noua este peste 1000 euro.

De ce ai nevoie de caseta noua ?

Poti gasi second hand la preturi decente, in stare perfecta de functionare, cu garantie.

Acum este alegerea ta, tu stii ce vrei sa faci.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

de ce nu incerci pe ebay din state - numai ca vitara la ei se numeste sidekick sau geo tracker - uite de exemplu - nu e noua dar e complet refacuta si cu garantie

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/1989-91- ... ccessories

 

sau toata servo instalatia - pentru amatori sa schimbe la sami, eu una din astea am comandat din state.

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Factory- ... ccessories

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

ce piese anume? Banuiesc ca suportul pe motor pentru pompa si fulia dubla - astea au intrat in setul luat de mine. Mai e si altceva?

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Salutare tuturor!

La multi ani si sanatate sa va aduca noul an, precum si drumuri bune de 4x4!!!

In legatura cu topicul...m-am uitat si eu pe net, stiam de variantele americane ale lui Vitara, dar mereu am avut o retinere, ca uneori,aceste masini au mici modificari fata de cele europene/japoneze.

Spre exemplu, vazusem ca Sidekick avea un rezervor mai marisor decat Vitara mea. De aceea ma gandesc ca poate si "punctele de legatura" sunt diferite. De aceea ma intrebam daca nu cumva si caseta de directie nu are un surub deplasat cativa milimetrii, unul in minus sau in plus sau mai stiu eu ce.

Totusi, mai ma interesez, si poate odata cu caldurica, ma bag sub masina sa vad exact ce model am eu de servo, ca sa stiu mai exact ce caut. Chiar daca, din cate am inteles, e acelasi model de caseta pe mai toate masinutele, mai ales cum este a mea, din '94.

Dar spre exemplu, mai toate modelele au injectie, a mea are carburator dublu, o conta?! Banuiesc ca nu.

Of,of,mai,mai....

Totul este relativ!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

eu am vandut cu 250 euro una ca noua.tre sa cauti,ca gasesti la secnd,pate chiar una care este pe masina nedezmembrata,si o pti proba,sa vezi daca merge perfect!nu are rost sa arunci banii pe una nua,ca e scumpa tare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Da,banuiesc...m-am gandit si eu la cea de pe o masina gata pentru dezmambrare, dar astept sa vad ce preturi sunt, ca am discutat cu SJ.

Totusi si aia de pe masina, o rezista,chiar daca la prima vedere e buna? Pentru ca stiu ca se poate strange,asa incat sa para mai ok,dar nu dupa mult timp,se slabeste si ajungi tot acolo.

Totul este relativ!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Pai e simplu. Mergi la un dealer suzuki si ceri un chit de raparatii pt caseta de directie. Chitul contine toate semeringurile garnituri de teflon, bile sau ce consumabile sunt pe acolo. Numai sa ai grija la cine il montezi. E un lucru putin delicat si sunt si acolo niste secrete....ca de nu ai sa fii surprins ca intr/o parte vei vira mai mult ,iar in alta mai putin. Mare grija cu inelele de teflon...sunt fff fine si grija la montaj ca se rup foarte usor. De fapt acolo trebuie o scula putin mai speciala.

P.S./ caseta ta practic ce are? Curge, sau are joc?

Unde esti tu Tepes Doamne...???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Caseta directie

 

Salutare,

 

Am o vitara fabricatie 1991, cand am cumparat-o, anul trecut in octombrie ...... erau ceva urme ca ar fi foarte mici scurgeri din caseta de directie.

In dimineata asta .... am gasit o mica balta sub masina si nivelul uleiului de la "servo" scazut.

Momentan am completat uleiul si urmaresc cum se comporta.

 

Voi spuneti de chituri de reparatie pentru caseta ...semeringuri ...etc. Am fost la reprezentanta locala Suzuki dar nu au reusit sa imi scoata din baza lor de date decat tipul casetei de directie care se afla pe masina mea ..... dar nimic despre componente.

 

Daca puteti ..... sa ma ajutati cu ceva date, coduri de produs sau magazine care au asa ceva .......va rog frumos.

M-ar interesa, in ultima instanta si o caseta secondhand.

 

Numai bine,

DanV

Suzuki Vitara, 1.6L / 80Cp

Skoda Octavia 1.9Tdi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

incearca la dezmembrari....ptr componente second hand sau la Unix....sau la magazine care le sunt distribuitori....

 

in alta ordine de idei treci si tu pe la rubrica de prezentari....fa-ti intrarea acolo conform cu regulamentul forumului...pe care sunt sigur ca nu l-ai citit :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

toti baietii uita se se prezinte,desi ar fii frumos din partea lor sa stim cine sunt de unde .....

si numa dupa aceea trecem la probleme.

Cu acea scurgere la caseta de directie,verifica prima data furtunul de presiune,pate trebuie pus o garnitura la ea,si la mine tot aceea a fost problema,si in al doilea rand vezi de furtunul celalalt de presiune care vine de la vasul cu lichid sa nu fie imbatrinit si pe acolo sa iti curga.Eu am patit-o

nu am fost atent si nu am deschis ochii si a puscat acel furtun de la vas

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Caseta directie

 

Salutare. Aceeasi problema o am si eu, Vitara, 1.6, 1991, 80 cp, carburator. Curge lichidul servo. Am inteles ca trebuie sa iau un chit de reparatie de caseta, si cat m-am efortat nu am gasit. Oare poate cineva sa dea o mana de ajutor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Si eu am avut problema la caseta de directie la vitara, m-am jucat in nisip cu volanul bracat la maxim si a cedat garnitura de jos de la bratul pompei. Dupa cateva cautari am gasit si simeringul( 5 ron) si garnitura (~30 ron )..acum merge fara probleme. E posibil sa fie si una din cauzele spuse de adammoga..si acolo la fel scapi ieftin...verifica intai pe unde curge...

La sfarsit de drum..asfaltat..:)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Caseta directie

 

Vad ca esti din Petrosani, din cate imi aduc eu aminte erau la Calan niste baieti care reconditionau casete. Poate iti fac ei un pret bun

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Caseta directie

 

Eu am luat de la ei o caseta acum 2 saptamani,980 ron cu factura si garantie 2 ani+ a mea la schimb.Daca nu vrei factura mai poti negocia.Merge ok doar ca la virare maxima pe loc face putin zgomot,daca vrei pot sa-ti dau nr de tel.Respecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare