Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

A.G. Weinberger


Max

Postări Recomandate

In seara asta am avut placerea de a participa la un recital A.G. Weinberger, la un bar din Baia Mare.

A fost un spectacol de zile mari. :bravo

Omul asta traieste ca sa cante nu canta ca sa traiasca.

Deosebit.

Am stat de vorba cu el dupa concert si mi-am dat seama ca e un om mare si totusi modest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

Eu l-am vazut prima data prin 93-94 in fostul You&Me de pe 11 iunie. Eu eram mort dupa blues si nu-mi venea sa cred ca exista un roman care canta blues in felul asta. Si de atunci l-am "vanat" fara incetare la toate concertele, prin toate cluburile. I-am surprins evolutia in toti acesti ani. Omul a fost in State sa invete blues de la mama si tata al lui. A scos album acolo. a luat si un premiu cu albumul ala.

Cel mai tare concert a fost cred prin 99 cand a cantat la Sala Rado acompaniat de orchestra radiodifuziunii. Fabulos! Si cea mai misto atmosfera era la concertele din laptarie - ce vremuri .....

 

Luna asta e in turneu prin tara http://www.agweinberger.com/ro/noutate/ ... index.html

Daca trece pe langa voi nu ratati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stef

Re: A.G. Weinberger

 

E super si ca moderator de radio sau VJ sau cum s-o numi. Avea o emisiune numita Acadeaua pe (culmea) un radio pt. copii, itsy-bitsy fm - 99.3 in buc. Era noaptea de pe la 11...nu stiu daca mai este ca am cautat pe site-ul lor si n-am gasit-o in grila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 1 an mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: A.G. Weinberger

 

Un muzician foarte talentat,care a avut ocazia sa-si perfectioneze stilul in perioada traita in US . Oribil medalionul ala care il poarta la git. Si totusi,no offence,dar pina la John Bonamassa e cale lunga !

 

http://www.youtube.com/watch?v=kDAQm2qWnYw

IMPOTRIVA VINATORII , IMPOTRIVA ASASINILOR DE ANIMALE !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: A.G. Weinberger

 

Am avut bucuria sa il aud si la Petrosani, cu ocazia turneului Interzis FM. Nu a fost un concert, a fost un eveniment pentru mult prea putinii spectatori prezenti in sala (deh, nu a fost Gutza-putza-de-maimuta sau Salam-de-Sibiu). Nici nu credeam ca poate fi atat de fain omul, pana acum singurul concert atat de interactiv de care am avut parte a fost Alexandru Andries, acum vreo 20 de ani. Am furat cateva poze, discret, fara blitz, ca nu se cadea sa stric atmosfera.

 

Offtopic un pic @ 13Todesengel - Remarca ta legata de medalion imi aduce aminte de privirile unora cand ies cu un tricou rosu cu CCCP pe strada. Diferenta e ca in timp ce eu ma joc doar cu conservatorismul si superficialitatea concitadinilor mei, AG Weinberger isi afiseaza credinta si apartenenta, si mi se pare normal ca acestea sa fie respectate. Presupun ca nu ai nimic impotriva cruciulitelor, ba sunt convins ca si un medalion cu o pozitie Kamasutra ti s-ar fi parut amuzant si total acceptabil.

Editat de f_zoltan
Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

Weinberger se lauda ca a adus blues-ul in Romania... Din fericire, a venit Sardinas anul asta la Sighisoara si l-a luat inapoi...:ha:

Cand scapam oare din ghetto-ul asta cultural in care dintr-un nationalism prost inteles sustinem ca "artistii" nostrii sunt la fel de buni ca si personaje deja consacrate - obiectiv, nu prin declaratiile lui Liiceanu&Co si altii - din strainatate?

A purta un tricou rosu cu CCCP nu inseamna decat ca altfel nu poti atrage atentia, imi pare rau sa o spun... La fel de ieftin este sa sustii ca Weinberger este un blues-man genial - cand de fapt este doar un cantaret de imitatii romanesti dupa o muzica straina, bun pentru crasme si "evenimente" pseudo-culturale organizate de si pentru semidocti.

Niciodata nu esti destul de paranoic...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

Orice artist se lauda cu ce crede ca il poate ajuta sa isi castige existenta cu muzica lui. Unii dintre noi se lauda ca au inventat offroadul, si eu unul nu am argumente sa ii contrazic pentru ca nu ma ridic la nivelul lor :) Din cate stiu, omul nu a zis ca a inventat blues-ul, ci ca a mers la sursa lui ca sa il invete asa cum trebuie. Oricum, inainte de a fi AG Weinberger de azi, a fost chitarist rock si artist de studio (al unora ca Alexandru Andries) in vremuri in care se facea muzica adevarata nu mixaje de samplinguri pentru pitzipoance seminude finantate de sugardaddies.

 

O fi ieftin sa sustii genialitate unui anume artist, dar e la fel de ieftin ca cineva sa iti puna in gura ce nu ai zis vreodata. Nu am scris nimic de genii, am povestit doar ca am vazut un artist adevarat, care a aratat ca ii pasa de publicul lui (in orice cantitate ar veni el), si care pentru 2 ore si jumatate m-a facut sa ma simt in o alta lume, mult mai buna decat cea in care un necunoscut ma face semidoct pseudo-cult numai pentru ca s-a desteptat cu fata la cearsaf.

 

Oarecum offtopic din nou

Crezi ca la 43 de ani am nevoie sa atrag atentia cuiva? Daca da, fie cum zici tu, parerea ta nu ma atinge. In nemernicia mea credeam ca imi exercit doar dreptul de a ma imbraca cum doresc. Fetzele celor care se holbeaza la mine din cauza asta sunt doar un bonus. Pun pariu ca cei mai scandalizati sunt cei care pe vremuri erau stahanovisti de frunte si isi luau televizoare color si Kent cu pile la secretarul PCR.

Editat de f_zoltan
Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

Faptul ca te duci la un spectacol nu inseamna ca nu trebuie sa ai simt critic si criterii estetice. Nu vad nimic rau in a asculta un concert Weinberger, dar a spune platitudini si a-l lauda mai mult decat merita inseamna ca nu te-ai dezvoltat suficient din punct de vedere cultural. Muzica adevarata pe vremea comunistilor - you're dreaming, man, evolutia postdecembrista a fost din kitsch proletcultist la neotiganescul timpuriu. Oricum, e inutil sa sustinem ca acesti "wannabe" de Romania sunt de bagat in seama, asa ca topicul acesta este de revista Flacara sau Click - scuzati-mi intruziunea in bodega garii, promit sa nu mai fac...

Editat de cotizo
Niciodata nu esti destul de paranoic...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

@f-zoltan nu intelegi? nu vezi?

intotdeauna E fi unii care ESTE mai culti, mai umblati, mai cunoscatori, mai ..."de fantasticul care este"...:ha:

iar "astia" in general stie cum e cu "valorili" ...:ha:

KIA SORENTO EX

 

Psihiatrii zic ca una dintre patru persoane are o deficienta mintala.

Daca esti cu inca trei amici si nu ai observat nimic ciudat, atunci nu te gandi la chestia asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

n-am auzit pina acum de weinberger asta si chiar vroiam sa ascult ceva cintat de el; apoi i-am vazut medalionul si mi-a trecut.

prieteni, dati un semn de viata daca mai traiti / si hai sa bem, ca va iau banii de la piept daca muriti.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

n-am auzit pina acum de weinberger asta si chiar vroiam sa ascult ceva cintat de el; apoi i-am vazut medalionul si mi-a trecut.

 

 

Nu cred ca e important e medalionul.

Muzica e cea care conteaza.

 

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

 

:hw

 

Medalionul reprezinta steaua lui David - Magen David, simbol evreiesc. Probabil unii nu pot asculta muzica daca interpretul este evreu - :uameni

Editat de cotizo
Niciodata nu esti destul de paranoic...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

@ cotizo: Cred ca esti prea dur si prea categoric cu populatia ascultatoare de muzica de pe-aici.

 

 

Mai bine spune-mi care si unde sunt diferentele din pct tau de vedere (in mare, in cateva randuri) intre Weinberger, Sardinas …..si Bonamassa ca tot pomenea cineva aici de el.

Daca vrei binenteles.

 

Nu interpreta ce zic ca si cum….. “eu cred ca nu ar fi diferente, da’ zic ce zic asa la misto sa te provoc”.

La modul cel mai serios ma intereseaza lucrurile astea.

Daca vrei hai pe PM….dar eu cred ca ar putea fi interesant pt. mai multa lume aici.

 

PS. Stiu ca e Steaua lui David ….da’ nu inteleg de ce un medalion cu ea poate face pe cineva sa “strambe" din nas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

Cotizo, ma faci curios. Vreau sa vad si eu cum arata un intelectual rasat, ca alta data sa il pot recunoaste de la departare. Ai vreun semn distinctiv?

 

Dar ce te-a determinat sa cobori in bodega garii intre plebei? E mai buna berea la halba? Ce noroc si onoare pe capul nostru... Presupun ca la randul tau esti si tu un artist, sper sa ma pot extazia si la un concert al tau, daca voi putea accesa vreodata Olimpul.:ha:

 

Pana atunci il ascult pe Weinberger in masina, intotdeauna mi-a parut ca este foarte potrivit acolo. Un soi de trucker music. Stiu, neshte tarani... dar eu traiesc la tara, nu in o capitala europeana a culturii.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

1. Sunt timisorean nascut in Brad, HD, mutat in Sibiu din '94, revenit din UK in 2009.

2. Nu sunt "intelectual rasat" - ce-o mai fi si aia, nu stiam ca sunt o rasa, sunt medic, am o oarecare formatie intelectuala, ceea ce e cu totul altceva.

3. Nu am semne distinctive.

4. Nu cant in nici un fel, nici macar cand ma imbat - ceea ce mi s-a intamplat de vreo 2 ori in viata, probabil de aceea sunt mai obiectiv decat altii in aprecierea muzicii.

5. Weinberger ca muzica de masina? OK, atunci de ce tineti sa-l laudati asa de mult - acolo, de sub bord, poate fi o optiune...

6. Daca are cineva impresia ca se mai face arta in Romania - cel putin la nivelul cel mai vizibil si mai oficial - atunci se afla intr-o pauza evidenta de gandire critica.

7. Faptul ca Weinberger e atacat pe motiv ca e evreu ma va face sa-l apar - dar nu pentru ca ar fi o valoare internationala, ca nu este, ci pentru ca originea unui artist nu este un criteriu valabil.

8. Mai sunt tarani in Romania?

9. Sardinas canta blues de la 6 ani, a trebuit sa schimbe dreapta cu stanga in urma unui accident, e un inovator - canta cu un instrument numit electric resonator guitar ceea ce ii aduce o nota in plus de originalitate si este produs in prezent sub label-ul Favored Nations al lui Steve Vai. Oricum, Eric Sardinas e doar un exemplu pe care l-am dat pentru ca a concertat recent in Romania. In comparatie, daca vreti, A.G. Weinberger, desi a fost intr-adevar in SUA si a cantat in deschidere la Al di Meola, este doar un artist cu o evolutie lenta, datorata si greutatii cu care romanii reusesc sa se rupa de "experimentalismul" local si dificultatii de a exprima o revolta sincera, fara de care un blues autentic nu poate fi decat o imitatie corecta tehnic.

10. Comparatie cu Bonamassa sau cu alti grei americani nu se poate face, punct.

Editat de cotizo
Niciodata nu esti destul de paranoic...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: A.G. Weinberger

 

mai baieti,

in esenta 'cotizo' a spus ca agw nu e genial, doar ca a spus-o mai dur.

treaba lui...

si eu sunt de acord el, agw nu e genial.

e doar un bun executant.

 

@cotizo

cu parere de rau trebuie sa-ti spun - la ce se canta azi in romania, agw e parfum pt urechile mele.

 

 

md

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: A.G. Weinberger

 

Blues-ul lui Weinberger este fain. Muzicanți ca B.B. King, Eric Clapton, Budy Gay greu de crezut că vor mai fi. Ei au fost mentorii adevărați ai stilului, restul copy&paste. Important e ca stilul să mai existe în continuare, să fie promovat ca să-l asculte și copiii noștri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare