Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Plimbare Valea Azugii-Rentea-Valea Doftanei-Muntii Baiului


Georgenis

Postări Recomandate

Azi am fost la plimbare destul de frumoasa cu cateva portiuni de offroad. Am plecat din Busteni spre Valea Azugii, apoi spre Sacele am ajuns la cabana militara Rentea unde se termina drumul forestier. De acolo am trecut culmea si am ajuns spre Valea Doftanei, am mers pe firul vaii si apoi am arcat pe valea Orjogoaia inapoi in Muntii Baiului de unde am ajuns inapoi in Busteni. Mai greu este ajungi in Busteni din partea cealalta, pentru ca nu prea este drum si trebuie sa mergi pe culme.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plimbare Valea Azugii-Rentea-Valea Doftanei-Muntii Baiului

 

Frumos traseu,l-am facut cu ATVul in vara,cu urcare din Secaria spre Baiului,varful partiei Sorica si am coborat pe langa lac,undeva in dreapta la o stana si apoi coborare pe orjogoaia spre Valea Doftanei.Oricum ati avut curaj sa mergeti pe drumul ala de creasta atat de ingust. :1

L 200

BMW F650 GS Dakar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plimbare Valea Azugii-Rentea-Valea Doftanei-Muntii Baiului

 

Salutare!

 

Chiar ca e o plimbare frumoasa! In ce stare era drumul? Musai MT-uri sau merg si incaltari mai soft?

Mitsubishi Pajero Sport 2.5 TD "Portzelanul" (care s-a dus de cativa ani buni...) :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plimbare Valea Azugii-Rentea-Valea Doftanei-Muntii Baiului

 

Salutare!

 

Chiar ca e o plimbare frumoasa! In ce stare era drumul? Musai MT-uri sau merg si incaltari mai soft?

din cate vad din poze,in padure tre' sa ai minim at-uri:)

🏁-Fără un 4x4 ,,viața e pustiu”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plimbare Valea Azugii-Rentea-Valea Doftanei-Muntii Baiului

 

Minim MT-uri, sub frunze era noroi destul de rau. HDJ-ul fiind mai greu a avut putine dificultati acolo. Ar fi obligatoriu si un troliu cand e o singura masina.

 

multumesc! :) ma batea un gand, da', mai stau la uscat daca e pe-asa..:)

Mitsubishi Pajero Sport 2.5 TD "Portzelanul" (care s-a dus de cativa ani buni...) :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plimbare Valea Azugii-Rentea-Valea Doftanei-Muntii Baiului

 

Frumoasa zona, am fost si eu pe acolo saptamina trecuta, e cam soft traseul, dar peisajul face toti banii.

 

@ocserver: incearca sa concentrezi ce ai de spus intr-o singura postare. Daca mai iti vine vreo idee intre timp, ai butonul "edit" si mai poti adauga in continuare la postarea deja existenta. Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Plimbare Valea Azugii-Rentea-Valea Doftanei-Muntii Baiului

 

@suzuker: imi cer scuze, e corect ce spui, nu are rost sa se lungeasca lista de mesaje... am vazut si butonul de edit..:) multumesc.

Mitsubishi Pajero Sport 2.5 TD "Portzelanul" (care s-a dus de cativa ani buni...) :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Plimbare Valea Azugii-Rentea-Valea Doftanei-Muntii Baiului

 

@geogenis:

Salut!ai idee iarna drumul pe valea Azugii este practicabil? Se poate ajunge la Rentea?bineinteles facut cu 4x4, dar nu as avea chef sa inot in zapada.In plus as vrea schiez tras de masina ....mai in viteza. :tk. Traseul cred ca e frumos ,nu l-am facut(patea din v.Azugii-v.Doftanei )dar e f.buna ideea pt la vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare