Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?


daniel66

Postări Recomandate

Re: Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

 

:ha: multumesc!

De ANCOM sincer nu-mi fac mare griji o data pentru ca masina pe care va fi e masina de iesit in teren, vanatoare etc deci nu masina uzuala de drum iar al doilea motiv ar fi faptul ca in ultimii 20 de ani de condus nu am vazut in viata mea un control ANCOM, mult mai mari griji imi fac pentru bancheta din spate tinand cont ca Terrano-ul meu e inmatriculat N1 :grin:

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 459
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

 

:ha: multumesc!

De ANCOM sincer nu-mi fac mare griji o data pentru ca masina pe care va fi e masina de iesit in teren, vanatoare etc deci nu masina uzuala de drum iar al doilea motiv ar fi faptul ca in ultimii 20 de ani de condus nu am vazut in viata mea un control ANCOM, mult mai mari griji imi fac pentru bancheta din spate tinand cont ca Terrano-ul meu e inmatriculat N1 :grin:

 

de ancom nici eu nu mi-as face prea multe griji (acum cativa ani pt o parabola de 1m si un upconverter de 4W in banda Ku m-au trimis la nustiuce institut pt cercetari militare sa le verifice ei...) mai mult decat atat, nu stiu ce masoara si mai ales unde ... iar despre statie, sunt aproape sigur ca nu are 50W, probabil 20, dar, si asa este suficient sa se simta ...

 

respect,

bogdan.

 

ps. ai grija la instalare ('multa' din putere se pierde pe feeder, iar 'puterea' trebuie sustinuta de curent...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

 

eu zic sa il cautam in alta frecventa ca degeaba dai cu 1kw ca dupa x km curbura pamantului nu te mai lasa sa comunici direct dar o poti face prin reflexie/propagare pe ionosfera :):):)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

 

Scuze, statia se aude perfect, am pus pana la urma la ea o antena Megawat 4000 cum zice colegul mai sus,

ca distanta si putere... discut normal fara probleme cu "colegi" aflati la 30-35km departare de mine pe linie dreapta si asta in conditile in care squelch-ul este pus la minim sa-mi taie toti parazitii, daca mai permit putin din squlech atunci pot conversasi la 40-45km, colegii care sunt din zona Clujului intaleg distanta cand spun ca de la iesire din Turda vorbesc cu persoane aflate in Gilau, sau din Ciurila cu cei aflati la Topa Mica. Acum la ce folosesc o multitudine de butoane si functii inca nu am aflat deoarece chiar si cel care a montat-o a recunoscut ca e un model mai "deosebit" si ca ma sfatuieste sa ma duc la cineva care e chiar specializat doar pe statii (el fiind electronist auto)

De montat am montat-o pana la urma sub bord in fata pasageruluio si nu e chiar asa de greu de butonat la ea, doar trebuie sa ma aplec putin, iar la microfon de care ma folosesc de fapt tot timpul mana vine exact pe el

 

zz.thumb.jpg.90f624c1341924dcbaf0dd631640f625.jpg

z.thumb.jpg.ee068bf857b0993188c3efd794290d21.jpg

Editat de bogus

Mercedes G Wolf 461 300GD

Nissan Terrano II R20 2.7 TDi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

 

... am ( si ) o statie Super Star 3800 . Ma ia odata amocul si imi zic sa mai dau din ele , o cercetez si vaz cu surprindere ca nu prea e ce credeam ca e adica SS 3900 ...... nu e ... e 3800 ... seamana dar nu-i ...

 

De unde si pe unde ... 3800 ... in unilaterala mea experienta limitata de vorbitor pe sarma nu o regasesc ... cine-i 3800 si in ce razboi fuse ? ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

 

Din ce-mi aduc aminte, e mai veche de 2008... extrem de greu mai gasesti detalii despre ea. Poate pe forumurile rusesti...?

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

 

eu zic sa il cautam in alta frecventa ca degeaba dai cu 1kw ca dupa x km curbura pamantului nu te mai lasa sa comunici direct dar o poti face prin reflexie/propagare pe ionosfera :):):)

 

3,5Mhz sau 7Mhz nu`s bune??

:grin:

 

Grig

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Vreau o statie CB. Ce-mi recomandati?

 

De curand am achizitionat o statie President Barry cu putere comutabila si o antena President Alabama.Pachetul a fost undeva la 600 de lei,insa merge exceptional.O pot recomanda oricui

Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare