Pagina 1 din 8 12345678 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 75

Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    35

Implicit easy select / super select

Am tot stat eu si m-am framantat legat de tipurile de transmisi la Mitsubishi
    Eu am pe masina EASY SELECT care imi permite 2H, 4H si 4L. Pana azi eu stiam ca in momentul in care cuplez 4H sau 4L am o distributie a puteri de 33% pe fata si 67% pe spate. Azi am gasit din intamplare pe site la Mitsu ca nu ii chiar asa. In continuare pun ceea ce zic cei de la Mitsu:
    Easy Select 4WD
    2H (2WD normal)
    Cuplul motor este transmis doar la puntea spate. Cel mai bun mod de deplasare in conditii normale de deplasare sau de autostrada.
    4H (4WD normal)
    Rotile puntilor fata si spate primesc cuplul motor, distributia facandu-se in proportie 50:50. Acest mod de tractiune este adecvat pentru deplasarea pe drumuri neamenajate ori cand conditiile de drum sunt dificile - zapada, polei, etc.(este echivalentul modului 4HLc de la sistemul Super Select 4WD)
    4L (4WD redus)
    Tractiune 4x4 cu reductor, pentru a dispune de maximul de tractiune in conditii off-road grele sau deplasare pe drumuri obisnuite acoperite de zapada inalta. (este echivalentul modului 4LLc de la sistemul Super Select 4WD

---- asta inseamna ca in Modul 4H si 4L diferentialul central este blocat

Super Select 4WD are in plus varianta 4H (aceasi denumire ca si la Easy Select) care zice asa: In conditii normale acest mod transmite 100% din cuplu puntii spate, identic modului 2WD. Atunci cand se detecteaza patinarea rotilor spate sistemul compenseaza si transmite pana la 50% din cuplul motor catre puntea fata.

Asta inseamna ca avand si spatele blocabil am 2 diferentiale blocabile pe masina

Mare minunatie am descoperit eu .. poate voi o stiati

Data Inscriere
    Jun 2007
    Varsta
    56

Implicit Re: easy select / super select

Pare rau! Nu ai nici un blocant!!
    Pajero

Data Inscriere
    May 2008
    Masina
    Tricicleta 4x4
    Licenta FRAS
    M__E

Citat Postat original de flyer
    : In conditii normale acest mod transmite 100% din cuplu puntii spate, identic modului 2WD. Atunci cand se detecteaza patinarea rotilor spate sistemul compenseaza si transmite pana la 50% din cuplul motor catre puntea fata.

Asta inseamna ca avand si spatele blocabil am 2 diferentiale blocabile pe masina

Asa cum spuneai si tu... In conditii normale transmite puterea numai catre puntea spate. Cand detecteaza patinarea rotilor, transmite si la puntea fata cate ceva. E doar un sistem "inteligent" electric care te scuteste pe tine de a cupla manual/electric puntea fata pentru a te scoate dintr-o mica incurcatura....

Cum spune si Pepi... dar nu ai blocant spate. Ai doar unul central care e mai destept. A.. si LSD pe spate
    OMU'e inainte de toate!

Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    35

Citat Postat original de pepi3103
    Imi par rau sa iti spun dar am blocant pe spate care ii la buton (deci unu sigur am) si l-am si testat si functioneaza cu brio. Eu eram curios de cel central care din moment ce imi distribuie 50 fata 50 spate fara a face nici o modificare in acest raport rezulta un dif central blocat.

Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    35

Citat Postat original de Klez
    : In conditii normale acest mod transmite 100% din cuplu puntii spate, identic modului 2WD. Atunci cand se detecteaza patinarea rotilor spate sistemul compenseaza si transmite pana la 50% din cuplul motor catre puntea fata.

Asa cum spuneai si tu... In conditii normale transmite puterea numai catre puntea spate. Cand detecteaza patinarea rotilor, transmite si la puntea fata cate ceva. E doar un sistem "inteligent" electric care te scuteste pe tine de a cupla manual/electric puntea fata pentru a te scoate dintr-o mica incurcatura....

Cum spune si Pepi... dar nu ai blocant spate. Ai doar unul central care e mai destept. A.. si LSD pe spate
    La ce faci tu referire ca am zis eu este varianta care o are Super Selectul in plus fata de Easy Select si anume o tractiune inegrala pt drum mai ''alunecos'' dar nu extrem. Nu am nici un LSD sau control al tractiuni. Eu repet am Easy Select care nu face transmiterea puteri de la o punte la alta.

Data Inscriere
    Jun 2007
    Varsta
    56

Citat Postat original de pepi3103
    Imi par rau sa iti spun dar am blocant pe spate care ii la buton (deci unu sigur am) si l-am si testat si functioneaza cu brio. Eu eram curios de cel central care din moment ce imi distribuie 50 fata 50 spate fara a face nici o modificare in acest raport rezulta un dif central blocat.
    Trebuia sa punctezi de la inceput ca ai dif blocabil 100% spate,la varianta easy select i destul de rar vazuta,dar se poate, deepinde de cel care a configurat masina la cumparare sau cum a facut-o mama sa cu okii oblici.
    La superselect ai varianta cu central blocat 50%/50% sau nu , selectabil de tine nu de masina.
    Easy i mai fara multe fite. Bune sunt amandoua ! Daca stii sa le duci!
    Pajero

Data Inscriere
    Jun 2007
    Varsta
    56

Mare minunatie am descoperit eu .. poate voi o stiati

Da ,ai 2 blocabile unul spate si unul central care lucreaza cand vrea el nu cand vrei tu!
    Pajero

Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    35

uite aici un link : http://www.mitsubishi-motors.ro/Sisteme-4wd_257.html
    eu asta am inteles din descrierea lor la cele 2 tipuri de selectie

Data Inscriere
    Jun 2007
    Varsta
    56

traducerea este facuta de un(o)absolvent de filologie din japoneza-engleza-romana.
    cel mai bine iti arata desenul la ce se intampla acolo. I foarte clar si concis! Arata perfect diferanta intre easy si super select.
    Pajero

Data Inscriere
    Oct 2008
    Varsta
    35

corect si se vede si in imagine ca la Easy Select diferentialul central este blocat..... sau nu? sau iar inteleg eu altceva ?

Discutii Similare

1. Kilometraj la engleză și super select
    By adresavlad in forum Pajero MK2
    Raspunsuri: 25
    :: 18th May 2013, 22:31
  2. Select neutral
    By Mardar in forum Range Rover
    Raspunsuri: 4
    :: 1st May 2013, 22:46
  3. Raspunsuri: 4
    :: 7th December 2011, 09:37
  4. Super-Select la Pajero ...