Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

easy select versus super select


flyer

Postări Recomandate

Am tot stat eu si m-am framantat legat de tipurile de transmisi la Mitsubishi

Eu am pe masina EASY SELECT care imi permite 2H, 4H si 4L. Pana azi eu stiam ca in momentul in care cuplez 4H sau 4L am o distributie a puteri de 33% pe fata si 67% pe spate. Azi am gasit din intamplare pe site la Mitsu ca nu ii chiar asa. In continuare pun ceea ce zic cei de la Mitsu:

Easy Select 4WD

2H (2WD normal)

Cuplul motor este transmis doar la puntea spate. Cel mai bun mod de deplasare in conditii normale de deplasare sau de autostrada.

4H (4WD normal)

Rotile puntilor fata si spate primesc cuplul motor, distributia facandu-se in proportie 50:50. Acest mod de tractiune este adecvat pentru deplasarea pe drumuri neamenajate ori cand conditiile de drum sunt dificile - zapada, polei, etc.(este echivalentul modului 4HLc de la sistemul Super Select 4WD)

4L (4WD redus)

Tractiune 4x4 cu reductor, pentru a dispune de maximul de tractiune in conditii off-road grele sau deplasare pe drumuri obisnuite acoperite de zapada inalta. (este echivalentul modului 4LLc de la sistemul Super Select 4WD

 

---- asta inseamna ca in Modul 4H si 4L diferentialul central este blocat

 

Super Select 4WD are in plus varianta 4H (aceasi denumire ca si la Easy Select) care zice asa: In conditii normale acest mod transmite 100% din cuplu puntii spate, identic modului 2WD. Atunci cand se detecteaza patinarea rotilor spate sistemul compenseaza si transmite pana la 50% din cuplul motor catre puntea fata.

 

Asta inseamna ca avand si spatele blocabil am 2 diferentiale blocabile pe masina :h5

 

Mare minunatie am descoperit eu .. poate voi o stiati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: easy select / super select

 

: In conditii normale acest mod transmite 100% din cuplu puntii spate, identic modului 2WD. Atunci cand se detecteaza patinarea rotilor spate sistemul compenseaza si transmite pana la 50% din cuplul motor catre puntea fata.

 

Asta inseamna ca avand si spatele blocabil am 2 diferentiale blocabile pe masina :h5

 

 

Asa cum spuneai si tu... In conditii normale transmite puterea numai catre puntea spate. Cand detecteaza patinarea rotilor, transmite si la puntea fata cate ceva. E doar un sistem "inteligent" electric care te scuteste pe tine de a cupla manual/electric puntea fata pentru a te scoate dintr-o mica incurcatura....

 

Cum spune si Pepi... :sr dar nu ai blocant spate. Ai doar unul central care e mai destept. A.. si LSD pe spate :grin:

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: easy select / super select

 

Pare rau! Nu ai nici un blocant!!

 

Imi par rau sa iti spun :grin: dar am blocant pe spate care ii la buton (deci unu sigur am) si l-am si testat si functioneaza cu brio. Eu eram curios de cel central care din moment ce imi distribuie 50 fata 50 spate fara a face nici o modificare in acest raport rezulta un dif central blocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: easy select / super select

 

: In conditii normale acest mod transmite 100% din cuplu puntii spate, identic modului 2WD. Atunci cand se detecteaza patinarea rotilor spate sistemul compenseaza si transmite pana la 50% din cuplul motor catre puntea fata.

 

Asta inseamna ca avand si spatele blocabil am 2 diferentiale blocabile pe masina :h5

 

 

Asa cum spuneai si tu... In conditii normale transmite puterea numai catre puntea spate. Cand detecteaza patinarea rotilor, transmite si la puntea fata cate ceva. E doar un sistem "inteligent" electric care te scuteste pe tine de a cupla manual/electric puntea fata pentru a te scoate dintr-o mica incurcatura....

 

Cum spune si Pepi... :sr dar nu ai blocant spate. Ai doar unul central care e mai destept. A.. si LSD pe spate :grin:

 

La ce faci tu referire ca am zis eu este varianta care o are Super Selectul in plus fata de Easy Select si anume o tractiune inegrala pt drum mai ''alunecos'' dar nu extrem. Nu am nici un LSD sau control al tractiuni. Eu repet am Easy Select care nu face transmiterea puteri de la o punte la alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: easy select / super select

 

Pare rau! Nu ai nici un blocant!!

 

Imi par rau sa iti spun :grin: dar am blocant pe spate care ii la buton (deci unu sigur am) si l-am si testat si functioneaza cu brio. Eu eram curios de cel central care din moment ce imi distribuie 50 fata 50 spate fara a face nici o modificare in acest raport rezulta un dif central blocat.

 

Trebuia sa punctezi de la inceput ca ai dif blocabil 100% spate,la varianta easy select i destul de rar vazuta,dar se poate, deepinde de cel care a configurat masina la cumparare sau cum a facut-o mama sa cu okii oblici.

La superselect ai varianta cu central blocat 50%/50% sau nu , selectabil de tine nu de masina.

Easy i mai fara multe fite. Bune sunt amandoua ! Daca stii sa le duci!

Pajero
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: easy select / super select

 

Asta inseamna ca avand si spatele blocabil am 2 diferentiale blocabile pe masina :h5

 

Mare minunatie am descoperit eu .. poate voi o stiati

 

Da ,ai 2 blocabile unul spate si unul central care lucreaza cand vrea el nu cand vrei tu!

Pajero
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: easy select / super select

 

da,este blocat dar numai in varianta 50/50 si daca ai blocant pe spate cum ai zis atunci i foarte clar,,,ipotetic si practic ,,,in momentul in care ai cuplat fata,reductorul si blocantul spate ai tractiune egala fata spate,spate stanga dreapta egal,fata stanga dreapta inegal in functie de aderenta pe punte fata.

 

La superselect i variabil acel 50% F+S in functie de aderenta.

Pajero
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: easy select / super select

 

bun ... daca am ajuns pana aici .... imi spuneti si mie cum pot sa imi montez un diferential blocant si e fata?

Aici apare o alta problema pe care mi-am ridicat-o cautand despre asemenea deferentiale si anume ca unele ar ''permite'' virarea rotilor in momentul cand sunt blocate dar asta din cunostintele mele ar duce la ruperea lor sau daca terenul este destul de alunecos masina ar merge perfect drept fara sa vireze deoarece nu permite aparitia viteei unghiulare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: easy select / super select

 

Pai daca blocantul de pe fata ti-ar rupe planetare in viraj... inseamna ca si cel de pe spate ar rupe planetarele. Blocantul fata nu il folosesti intruna, ci doar cand esti adanc bagat in noroi sau pietroaie... iar in momentele alea nu te mai intereseaza sa ai o directie exacta, ci doar sa iesi sa poti inainta.

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: easy select / super select

 

@Klez .. da eu stiu ce zici tu .. ca pana acuma tot aia am stiut si eu legat de difurile blocante dar ii ceva ce am vazut mai nou si baieti erau cu toate difurile blocate si totusi virau un pic ... asta m-a ''indus'' pe mine in eroare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: easy select / super select

 

Chiar daca este blocat diferentialul din fata poti vira fara nici o problema atata timp cat pe rotile din fata ai aderenta slaba. Sa zic altfel, atunci cand virezi catre stanga, roata din dreapta se invarte mai repede decat cea din stanga. Odata blocat diferentialul, amandoua rotile se invart simultan cu aceiasi viteza.

Daca ai vira maxim pe loc, pe asfalt cu diferentialul blocat, clar vei rupe planetara, pe cand, daca esti in noroi, unde aderenta este slaba, nu prea ai cum sa o rupi.

 

 

Sa ma corecteze cei cu mai multa experienta daca gresesc. :h5

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: easy select / super select

 

Chiar daca este blocat diferentialul din fata poti vira fara nici o problema atata timp cat pe rotile din fata ai aderenta slaba. Sa zic altfel, atunci cand virezi catre stanga, roata din dreapta se invarte mai repede decat cea din stanga. Odata blocat diferentialul, amandoua rotile se invart simultan cu aceiasi viteza.

Daca ai vira maxim pe loc, pe asfalt cu diferentialul blocat, clar vei rupe planetara, pe cand, daca esti in noroi, unde aderenta este slaba, nu prea ai cum sa o rupi.

 

 

Sa ma corecteze cei cu mai multa experienta daca gresesc. :h5

 

subscriu !!

 

singura problema ar fi sa nu uiti sa-l deblochezi cand ai iesit din noroi, pietris sau zapada foarte mare !

Patrol...lung...urat si dus cu pluta...nume de cod...Animalu !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Swiby

Re: easy select / super select

 

Easy Select (Pajero MK1, L200) - diferential central NU

- Part-time transmission. Rear wheel drive with disengageable front axle. No center differential. Low gear. Some were equipped with limited slip differential in the rear.

Super Select - diferential central DA

- 2H mode - vacuum disconnected front front axle. The driveshaft does not rotate. Switching from 2H to 4H is allowed at speeds up to 125 kph. From 4H to 2H at any speed.

- 4H mode - 33/67% distributed power front/rear, up to 100% to either axle if slippage occurs. Shifting from 4H to 4HLc is allowed at speeds up to 125 kph . From 4HLc to 4H at any speed.

- 4HLc mode - fixed 50/50 torque distribution (locked center differential). Full stop required to switch to 4LLc and back

- 4LLc mode - fixed 50/50 torque distribution (locked center differential) with 1.9:1 low gear.

 

Cam atat. Daca vreti schitele detaliate ale cutiei de transfer (L200, Pajero Sport, MK1) si ale diferentialului central pentru Super Select, o sa le postez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: easy select / super select

 

Incerc si eu sa concluzionez:

 

tu nu ai diferential central pentru ca tipul tau de transmisie nu variaza cuplul fata/spate. Tu ai ori 100% spate ori 50/50. 4HLc este un fel de awd cu repartitie variabila fata/spaate, precum suvurile.

La mitsu l200, din cate stiu eu, dif blocabil spate ai numai pe easy select, nu si pe super-select.

:cl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: easy select / super select

 

Implica o mare bataie de cap, ceva banuti frumosi si un risc foarte mare de a rupe planetarele fata.

Mai degraba pui un troliu ca te ajuta mai mult :grin:

 

 

App... Poa` sa-mi spuna si mie cineva care-i raportul la un mk1 cu maneta reductorului cuplata "la greu" (4Low) ?

Si inca ceva... Rapoartele in grupurile de la:

Pajero mkI, an 1985, motor 2.5 benzina

si Pajero mkI an 1983, motor 2.5(2.3) td.

 

Sau daca scrie pe undeva aceste lucruri, avand in vedere ca nu mai am manualul masinii si nici placuta cu seriile de sub capota (compartimentul motor).

Multzam anticipat.

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: easy select / super select

 

uite aici un link : http://www.mitsubishi-motors.ro/Sisteme-4wd_257.html

eu asta am inteles din descrierea lor la cele 2 tipuri de selectie

 

 

Din cate vad eu, in ce explica ei acolo, nu exista blocat spate. Diferential Blocabil pe spate nu vad!!

Spune-mi si mie te rog pentru ca urmaresc sa aflu mai multe, unde este acel boton si ce face el mai exact.

 

Din ce reiese de acolo in afara de central blocabil.....nu exista diferential blocabil nici fata si nici spate.

Poate nu vad bine, sau nu stiu unde sa ma uit.

 

Multumesc anticipat :h5

Vrabia malai viseaza.....cum visez eu la un HDJ80...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare