Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mitsubishi Pajero Pinin versus Opel Frontera


trb

Postări Recomandate

Doresc sa aflu si parerea voastra in privinta a doua masini Mitsubishi Pajero Pinin si Opel Frontera.

Ideea este ca am nevoie de un 4x4 mai de asfalt, adica sa alerge destul de bine pe sosea,

dar sa pot intra si pe o aratura sau un teren mai denivelat.

Este important confortul interior si fiabilitatea.

Astept sfaturile voastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Hmmmm, grea intrebare, avand in vedere ca dupa mine sunt masini mai bune decat acestea doua pe asfalt. Una dintre ele este Toyota Rav4. Insa, ca sa-ti raspund la intrebare...as inclina balanta spre Pinin.

Frontera imi pare greoi, iar daca-ti iei motorizati mai mari creste si consumul. In teren, nu-mi pare o masina buna, multe masini sub ea ca marca,imagine,caracter(ca sa zic asa) sunt mai bune.

Toate SUV-urile de azi sunt mai bune pe asfalt, iar in teren in functie de "arhitectura" se descurca mai bine sau mai rau. Un X-trail, e la fel...bun, Outlander...etc.

Poate ti-am fost de ajutor, macar acolo...nitel,1%

Totul este relativ!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Pai date fiind nevoile descrise mai sus, si eu tot spre Paj Pinin as inclina. De ce? In primul rand este mai usuoara, in al doilea rand este mai fiabila.

Dupa cum spunea si @mrprepelitza, exista insa optiuni mai bune decat Paj Pinin si Frontera. Am un prieten care si-a luat un Outlander, modelul actual, cu motorul de 2,0 TDI de la VW. Are 140 CP si consuma cam 7-8 in functie de cum merge. Radeam de el ca daca iesim in teren, o sa se faca de ras... Am ramas uimit, a mers aproape cot la cot cu mine, la un moment dat am avut senzatia ca numai cauciucurile au facut diferenta. El era pe niste Bridgestone standard iar eu pe BFG MT.

Iar pe sosea, mi-a fost imposibil sa ma tin dupa el, putea sa mearga lejer cu 140-150, iar eu pe la 110-120 cam gata.

alea, alea, piesele.....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator kecske

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Pai eu nu am vazut pinin cu reductor deci,frontera. Eu am si merge ok daca nu vrei sa intri in extrem cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Nici cu Pajero nu prea te vad bine la Extrem... De fapt... nu prea te vad deloc...

 

Parerea mea proprie si personala: Suna un prieten cu un Pinin, iesi cu el la o tura... vezi cum merge masina, apoi suna un prietec cu o Frontera si iesi din nou la o tura sa vezi cum merge, cum se comporta. Eu daca as fi in locul tau mi-as lua G ca e comfortabil la drum si foarte bun in teren. Orice masina e buna pentru un anumit sofer/stil de condus. Parerile sunt multe si impartite, s-ar putea intinde pe pagini bune conversatia si tu tot indecis sa fii asupra masinii pe care vrei sa o achizitionezi. De asta spuneam ca cel mai bine e sa faci un "test drive" cu fiecare in parte.

 

Bafta :wink:

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Multumesc pentru raspunsuri.

Pajero Pinin imi place mai mult cum arata si pana la urma este o masina japoneza, chiar daca mai mica

Faptul ca Frontera este singura care are reductor, ar inclina balanta spre ea.

Deocamdata asteptam sa vedem ce se intampla cu taxa minunata.

S-ar putea ca pana la urma sa merg spre masina visata in copilarie Camel Trophy - Land Rover Discovery :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Salut!

 

Acum, ca tot m-am prezentat la sectiunea cu pricina, pot sa ma bag si eu in vorba..

 

@kecske: Pininul meu are reductor. Vazui pe un forum din UK ca cele cu motoare de 1,8 n-au reductor !!culmea!! la motoare mai mici n-or fi montat?!

 

Nu detin demult Pininul, dar pot sa spun ca e o "struto-camila" destul de reusita.. Merge in oras fara sa-ti zdruncine rinichii, stie sa parcheze si sa se strecoare, la drum stie sa stea foaaarte bine in curbe, mai ales cand este in 4x4; trece din 2x4 in 4x4 in mers pana la 100km/h "fara niciun protest".

 

Despre Frontera, nu stiu ce sa spun.. dar, prin comparatie cu Niva, ma gandesc ca o masina "usurica" se descurca binisor "pe aratura". Cu al meu am reusit sa merg pe noroi si pe nisip+scoici, unde am si ramas un pic "pe burta". Gasiti poze pe forumul dedicat masinilor de teren autohtone. Inca nu l-am "incaltat" si nu stiu daca mai apuc (l-as cam vinde..), ca parca m-as orienta catre ceva mai "dedicat" offroadului, cum ar fi Samurai, Patrol sau, de ce nu, vechea mea dragoste..Niva. As "modifica schimbarea" tocmai pt ca n-are rost sa ma chinui sa scot dintr-un compromis un off-roader veritabil, mai ales ca prin ograda mi-a aparut si o masina de sosea de la firma consoartei mele...

 

Celor interesati de Mishu le stau la dispozitie cu orice alte detalii

 

Cele bune!

Noroi Bun !!

LaGuraSobei.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Doresc sa aflu si parerea voastra in privinta a doua masini Mitsubishi Pajero Pinin si Opel Frontera.

Ideea este ca am nevoie de un 4x4 mai de asfalt, adica sa alerge destul de bine pe sosea,

dar sa pot intra si pe o aratura sau un teren mai denivelat.

Este important confortul interior si fiabilitatea.

Astept sfaturile voastre

 

Strict la ce descrii mai sus ca doresti , un Opel Frontera Sport putin aranjat , flanse , inaltare mica si gume pe masura , fac din ea o masina super . Are un prieten si arata super , iar confort exista fiindca majoritatea sunt full si pretul de achizitie pt. una inmatriculata este decent .

Dar pareri sunt multe , asa ca tu decizi .... . Bafta. :h5

Isuzu Trooper 97, 3200cc , 180cp.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

eu am avut isuzu rodeo (varianta americana opel frontera), motor de 3,2l benzina.

 

Am fost foarte multumit de ea. fugea ff bine, cu rotile de 31 faceam cercuri :grin: . nu asta i important.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Daca as fi in locul tau eu as alege Frontera. E o masina mare , cu care mai poti cara una alta, pot incapea in conditii mult mai bune de spatiu/comfort mai multi pasageri, cred ca are si unghiuri de atac si degajare mai bune, asta conteaza mult.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Si frontera este japoneza

 

 

Ce ai vrut sa spui? Eu parca credeam ca e facuta de Opel prin tari...vestice si nu "rasaritene".

Sooo?

Cum spunea unul din clasicii in viata , in revista DeTeren - gaina europeana si cocos japonez (Opel/Isuzu).

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Doresc sa aflu si parerea voastra in privinta a doua masini Mitsubishi Pajero Pinin si Opel Frontera.

Ideea este ca am nevoie de un 4x4 mai de asfalt, adica sa alerge destul de bine pe sosea,

dar sa pot intra si pe o aratura sau un teren mai denivelat.

Este important confortul interior si fiabilitatea.

Astept sfaturile voastre

 

frontera sport:

- plus la confort (aici ma refer inclusiv la mers pe drumuri forestiere, desfundate, macadam, etc.), e destul de sportiva (am dat in ea 140/h lejer, pana sa-i pun MT), stabilitate f buna.

- minus la fiabilitate (de ex: arc rupt pe spate dupa ce am coborat o bordura, sateliti sparti in difful fata de 2 ori in 2 luni, etc. plus ca fiecare iesire la off imi gaurea buzunarul, adica se mai rupea ceva :grin: ).

Pinin: pas, fiindca nu am avut. pare mai mica, dar nici frontera sport nu are spatiu prea mare in portbagaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Ia un Mitsubishi Frontera sau un Opel Pinin.

 

Fara discutie Pinin insa cu un amendament,nu este masina de offroad,este de ture si forestiere si incet pe gropi mari.

 

Mai degraba vad o Frontera(pregatita)de offroad decat un Pinin.

Italienii din rallyraid au cateva Pinin si nu se plang de ele insa au o groaza de modificari.

Pajero
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Doresc sa aflu si parerea voastra in privinta a doua masini Mitsubishi Pajero Pinin si Opel Frontera.

Ideea este ca am nevoie de un 4x4 mai de asfalt, adica sa alerge destul de bine pe sosea,

dar sa pot intra si pe o aratura sau un teren mai denivelat.

Este important confortul interior si fiabilitatea.

Astept sfaturile voastre

 

 

pajero meu are reductor . Daca vrei iti pun si poze cu el sa-l vezi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
Pai eu nu am vazut pinin cu reductor deci,frontera. Eu am si merge ok daca nu vrei sa intri in extrem cu ea.

 

Scuzele mee, dar Mitsubishi Pajero Pinin chiar are reductor, in spatele franei de mana!

 

Toate bune

 

Multumesc pentru raspunsuri.

Pajero Pinin imi place mai mult cum arata si pana la urma este o masina japoneza, chiar daca mai mica

Faptul ca Frontera este singura care are reductor, ar inclina balanta spre ea.

Deocamdata asteptam sa vedem ce se intampla cu taxa minunata.

S-ar putea ca pana la urma sa merg spre masina visata in copilarie Camel Trophy - Land Rover Discovery :P

 

Salutare,

Mitsubishi Pajero Pinin ARE REDUCTOR, ESTE situat in spatele franei de mana!

 

Toate cele bune

Editat de Astral
Un om deştept poate să înveţe şi de la un prost. Invers e mai greu!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin vs Opel Frontera

 

Atentie ca exista si modele de Pinin care sunt 4x4 permanent. Deci, unele sunt 4x4 permanent, fara reductor, si altele sunt 4x4 nepermanent, cu Super Select si reductor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Mitsubishi Pajero Pinin versus Opel Frontera

 

Am avut Frontera, si am si un Pinin, clar superior din toate punctele de vedere Pininul (fiabilitate, performanta, confort). Daca iti iei Pinin recomand motorul de 2.0 gdi-putere si cuplu mai mari decat la 1.8, consum bun, si cam toate au reductor.

Club 4x4 Cugir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mitsubishi Pajero Pinin versus Opel Frontera

 

Pinin-ul mi se pare o masinuta de oras de mers la servici si de dus copii la scoala si nu se preteaza la multe modificari,este mai fiabila decat frontera dar si pisele costa mai mult.Frontera este mai spatiosa,pt mine conteaza fff.mult aspectul asta,se preteza mult la modificari,daca gaseti motorizarea de 2.2 dti este ok ca si consum fata de benzinarul se la pinin,are distributia pe lant,piesele cad mai des dar sunt ieftine si s gasesc pe toate drumurile.Daca tot cauti masina de off-road din gama medie ar fi bine sa iei in calcul si o grand vitara care zic eu este peste ele sau un terrano 2.Am luat un terrano pt sotie si in 2 ani am recontitionat numai bucsaraia,desi masina are km nestiuti si este plina de rugina pe dedesupt.Ar trebui sa ne mai faci niste precizari cu ce cauti adik:vrei masina cu motor pana in 2000 cc pt impzit mai mic?vrei cu nr de ro sau bg?vrei spatiu mai mare sau mai mai mic?

Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..

Off-road Alyon Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare