Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Calea Samuraiului


vitalies

Postări Recomandate

  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 251
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Calea Samuraiului

 

salut!

 

sper sa nu deranjez, vreau sa-mi montez si eu troliu in interiorul masinii, am cateva intrebari in legatura cu acesta:

- cum rezista cablul la frecarile cu teava si cu palniile?

- de ce ai prins suportul de troliu? de lonjeroane sau de rollcage? l-ai sudat, sau l-ai prins in suruburi?

- de ce nu folosesti acelasi troliu si pentru spate? eu vreu sa fac si spre spate acelasi sistem cu teava si palnii, sa pun teava de 40 de mm la interior, ca sa pot sa mut dintr-o parte in alta cablul cu tot cu bucla de care e prins carligul.

 

merci!

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calea Samuraiului

 

salut!

 

sper sa nu deranjez, vreau sa-mi montez si eu troliu in interiorul masinii, am cateva intrebari in legatura cu acesta:

- cum rezista cablul la frecarile cu teava si cu palniile?

- de ce ai prins suportul de troliu? de lonjeroane sau de rollcage? l-ai sudat, sau l-ai prins in suruburi?

- de ce nu folosesti acelasi troliu si pentru spate? eu vreu sa fac si spre spate acelasi sistem cu teava si palnii, sa pun teava de 40 de mm la interior, ca sa pot sa mut dintr-o parte in alta cablul cu tot cu bucla de care e prins carligul.

 

merci!

 

salut sper sa nu se supere Vitalies ca ma bag si eu dar ca sa-ti raspund punctual:

-cablul rezista foarte bine conditia este sa folosesti plasma in loc de sufa clasica iar teava sa fie dreapta fara coturi, indoituri etc. si din aluminiu

- suportul se face de sasiu nu cred ca are inportanta daca este sudat sau cu suruburi atat timp cat este facut ok

- troliul cred ca se poate folosi pentru spate asa cum ai spus tu dar nu este practic mai ales in regim de concurs si mai trebuie sa ai in vedere ca atunci cand muti plasma spre spate aceasta va rula in partea superioara a tamburului

 

spor la montat si sa ne arati si noua cum a iesit :wink:

Mishu 0729 963 330
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calea Samuraiului

 

- cum rezista cablul la frecarile cu teava si cu palniile?

 

cablu sintetic si teava dreapta - fara probleme pentru cablu

 

- de ce ai prins suportul de troliu? de lonjeroane sau de rollcage? l-ai sudat, sau l-ai prins in suruburi?

 

sudat de sasiu

 

de ce nu folosesti acelasi troliu si pentru spate? eu vreu sa fac si spre spate acelasi sistem cu teava si palnii, sa pun teava de 40 de mm la interior, ca sa pot sa mut dintr-o parte in alta cablul cu tot cu bucla de care e prins carligul.

 

pentru ca in dreptul tamburului in directia spate este rezervorul de benzina - trebuia fie coborat (inadmisibil) fie urcat ca sa treaca cablul pe sub el - am considerat ca nu merita sa-mi complic existenta cu rezervorul... fooooarte rar la open poti avea nevoie de troliu spate.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calea Samuraiului

 

merci ptr. raspunsuri.

in cazul meu, plasma iese din discutie daca vreau sa o mut din fata in spate pentru ca, spre deosebire de cablul de otel, nu vad cum o s`o imping cu usurinta printr-o teava de 1.5 m.

 

m-am gandit, in loc de palnii, sa folosesc niste role home made la capetele tevii.

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calea Samuraiului

 

sper sa nu fiu off-topic:sr

 

pentru cei ce au sufa sintetica, pot sa folosesca ca si palnie o piesa de la aragazele vechi. e din aluminiu cam subtire, dar daca se ramforseaza cumva...isi face treaba

1009493401_poz4022.thumb.jpg.266b0d1b88c3bd4a62dbe2a5d13b3f13.jpg

 

585006673_poz4023.thumb.jpg.47e237779c39d588c444e2165e79304c.jpg

 

1246689434_poz402.thumb.jpg.04bedd6d09b6be101bc561e310961d24.jpg

An investment in knowledge always pays the best interest.

Dacă crezi că educaţia este scumpă, să vezi ignoranţa cât te va costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Calea Samuraiului

 

Bogdane din pacate nimic - sta in fata casei si asteapta sa am timp de el. Ii mai dau o cheie din cand in cand si cam atat.

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: Calea Samuraiului

 

:br,foarte detailată modificarea "veveriței" ,:tk .astept acum si continuarea ( repararea veveriței ,sper cat mai repede).:bravo:bravo:bravo:bravo .

Editat de Grasul1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Calea Samuraiului

 

Intre timp Cristi a inceput si Roll Cage-ul – este in stadiu de constructie nu este finalizat ( o sa mai fie 2 X-uri deasupra capului si in spate, iar partea de jos fa fi fixate transcaroserie de bratele pragurilor ce vor veni fixate pe sasiu)

 

http://photofile.ru/photo/vitalies/95259212/xlarge/103594451.jpg

 

http://photofile.ru/photo/vitalies/95259212/xlarge/103594453.jpg

 

http://photofile.ru/photo/vitalies/95259212/xlarge/103594459.jpg

 

Cam atat pana dupa sarbatori - continuarea va urma

 

Salut. Ai cumva o achita la rolul cage? Zău măcar așa în mare locul de prindere? Mulțumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Calea Samuraiului

 

Intre timp Cristi a inceput si Roll Cage-ul – este in stadiu de constructie nu este finalizat ( o sa mai fie 2 X-uri deasupra capului si in spate, iar partea de jos fa fi fixate transcaroserie de bratele pragurilor ce vor veni fixate pe sasiu)

 

http://photofile.ru/photo/vitalies/95259212/xlarge/103594451.jpg

 

http://photofile.ru/photo/vitalies/95259212/xlarge/103594453.jpg

 

http://photofile.ru/photo/vitalies/95259212/xlarge/103594459.jpg

 

Cam atat pana dupa sarbatori - continuarea va urma

 

Salut. Ai cumva o achita la rolul cage? Zău măcar așa în mare locul de prindere? Mulțumesc mult

 

 

O achita de rollcage și pe mine m-ar ajuta enorm.., sau măcar locul de prindere, ala e f împ.,mulțumesc mult, radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare