Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Usa a-III-a sau a-V-a


Irod

Postări Recomandate

M-am tot gandit la o chestie.

Poate voi stiti raspunsul sau intuiti unul.

De ce la masini considerate offroad usa 3 sau 5 se deschide ca si la casa :ha: pe dreapta sau stanga (in functie de masina), in timp ce la SUV-uri usile se deschid "normal" (in sus ca si la masinile mici)?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Usa a-III-a sau a-V-a

 

nici eu nu am inteles de ce au pus portile , usile,alea in spatele multor modele de 4x4 ...

haionul mi se pare ca este mult mai eficient ... vb dpdv al activitatile pe care le desfasor ... pescuit . vanatoare ...etc..

in primul rand poti pune multe bagaje ...adica le poti indesa cu succes ... pe cand cele cu usi poti indesa numai din interior

in al 2-lea rand haionul se poate transforma intr-o masa .. poti organiza o masa , organiza bagajele,montezi -demontezi o pusca,cartuse si exemplele ar continua ... vezi foto

nu in ultimul rand poti transporta obiecte agabaritice..... deci poti rula cu el deschis fara probleme...inclusiv cu luneta spate ,...iar cu usile nu poti face asta ca sar din balamale ....

haionul se inkide ferm pe keder ...pe cand usile dupa un nr de km le ia tronkanitul ...

personal vad numai avantaje prin folosirea haionului

cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Usa a-III-a sau a-V-a

 

da si totusi as tinde sa spun ca 99,9 din masinile de teren (NU SUV , NU Pick up) au porti.

 

Pick-upurile nu are trebui sa intre in discutia noastra , fiindca cele acoperite au pracic 2 usi daca nu ma insel, una care se deschide de sus in jos (usita de jos) si una care se deschide de jos in sus (haionul).

 

Cat priveste modul in care poti indesa in ele nu stiu ce sa zic care e mai practic.Masini mici cu haion normal avut-am multe, dar aste au portbagajul mic.........,pick-up nu am avut, nu ma pot pronunta, iar la offroadere ce am acum M461 si Terrano, sincer nu ma pot plange de lipsa de spatiu :ha: , cel putin la ce le folosesc eu.

 

P.S.: usile (ca la casa :grin: ) mi se par mai faine decat tip haion.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator fender

Re: Usa a-III-a sau a-V-a

 

Se foloseaste notiunea de usa (nu poarta sau altcumva) atunci cand respectiva deschidere in caroserie se afla aproximativ in plan vertical, are balamalele pe una din laturile verticale sau este pe sina si foloseste pentru accesul/coborarea conducatorului/pasagerilor in/din vehicul. Usa poate fi fractionata (egal sau inegal).

 

Hayon-ul (neologism frantuzesc) este acea deschidere in caroseria masinii care are balamalele pe latura orizontala de sus, e folosita pentru accesul la compartimentul de bagaje (bagaje, nu marfa!) si este corp comun cu luneta.

 

 

SUV-ul este derivat din autoturismul in doua volume. Cum acesta din urma are hayon, de aceea are si SUV-ul.

Autoturismele de teren au usi pt. ca prin deschiderea respectiva trebuie sa mai treaca si pasageri (pt. locurile 6-7, pt. cazul vechilor modele cu banchete longitudinale etc). Daca cel putin o versiune a respectivului model trebuie sa aiba usa, normal ca solutia va fi comuna tuturor versiunilor.

Nu prea merge sa pui hayon atunci cand deschiderea trebuie folosita si pt. accesul pasagerilor. E buba la cap (la propriu) si e greu de inchis din interior.

 

Conform definitiei un pickup nu poate avea hayon (pt. ca partea din spate e un spatiu destinat marfurilor, nu bagajelor). Pickup e derivat dintr-un camion, asa ca e dotat cu bena iar ce apare in poza de mai sus se numeste oblon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Usa a-III-a sau a-V-a

 

fender... :1 :g :g :g

bravo :bravo :bravo

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Usa a-III-a sau a-V-a

 

la multe 4x4 utilitare spatiul din spate a fost organizat cu 2 bancute pe lateral, nu cu bancheta spate ca la autoturisme, probabil de aia usa spate are balama laterala, ca sa permita acces. La Samurai mi-ar fi mai utile balamalele amplasate ca la bena, dar asta e.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Usa a-III-a sau a-V-a

 

la multe 4x4 utilitare spatiul din spate a fost organizat cu 2 bancute pe lateral, nu cu bancheta spate ca la autoturisme, probabil de aia usa spate are balama laterala, ca sa permita acces. La Samurai mi-ar fi mai utile balamalele amplasate ca la bena, dar asta e.

 

 

Dupa parerea mea accesul inauntru este mai usor de pe usa din spate indiferent daca scaunele pt pasagerii 6 si 7 sunt 2 fata in fata(cate unul pt. fiecare) sau doar o bancheta, deoarece bancheta se rabateaza in fata si poti trece peste ea, mult mai usor decat daca ai rabata bancheta pasagerilor 3,4 si 5 si ai intra pe usa 3 sau 4.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Usa a-III-a sau a-V-a

 

merci fender pentru lamurire. Si ar mai fi ceva de adaugat cred :grin: , pt. persoane incepand de la 180 cm in sus e mai dificil de lucrat la portbagaj la masini cu haion.

 

La M scartie toate pe la el, ....ma rog varsta :grin: , dar la Terrano , cei drept cand parasesc soseaua usa a 5-a incepe sa bata cu cut terenul e mai dificil,cu atat mai tare, se poate face ceva cu ea?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Usa a-III-a sau a-V-a

 

Cred ca si amplasarea rotii de rezerva pe usa din spate conteaza la modul de deschidere, e cam greu sa deschizi un hayon cu o roata de rezerva pe el ...

Jimny VVT, ex Toyota KZJ70 - "cand ma fac mare, imi iau Defender"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare