Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Kaprun – un proiect Suzuki Samurai


Farfarello

Postări Recomandate

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Buna ideea cu racirea uleiului. O sa caut si eu flansa si radiator cred ca se poate adapta unul de la alta masina. Radiator de al cred ca doar comandat de prin state, eu nu am gasit altundeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 475
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Eu doar ce am luat de pe ebay sandwich-ul pt racire ulei.

14$

Timpul de livrare este o problema, marfa fiind din china.

 

1835345991_(KGrHqZ!hQFBp-42toIBQhKV-zZj!60_3.JPG.eea2d145bb9c957e0992c6546bf0b0b9.JPG

Editat de yknot
4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Radiatoarele de aluminiu de pe Kaprun sunt fabricate ambele in Romania la Bistrita. Preturile au fost foarte mici.

Aici este adresa: Pozitii disponibile: http://www.raal.ro/

Din pacate nu am vreo persoana de contact.

Exista si in SUA, dar sunt destul de scumpe.

 

Mama cum arata topic-ul masinii mele ... De fapt, este un topic informativ , de unde trebuie sa invatam toti. :grin:

Editat de Farfarello

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Salut ,coiloverele de la celalat samurai care are motorul diesel de unde sunt luate ?,iar de motorul de swift gti e ok la inceput dar dupaia vrei mai mult ,varul meu ovidiu care are samurai cu punti de patrol si etc ,deja cu rotile de 33 motorul nu mai facea fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

si nu vreai sa dai din casa sa ne zici si noua cum o rezolvati, sunt pe punctul sa iau un 1.3 gti si vreau sa stiu la ce sa ma astept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Nu s-a pus si nici nu se pune problema de a da sau nu anumite informatii referitaore la proiect. Eu nu am ce si de ce sa nu dau anumite informatii.

Referitor la motorul de Swift GTI, este unul din cele mai ok motoare pentru Samurai, in conditiile in care nu depasesti cu mult greutatea masinii. Masina devine greu de stapanit (standard) cu un motot GTI, mai ales daca umbli la el.

La mine masina are in jur de 1300 kg datorita upgrade-urilor (in special al puntilor si ranforsajelor), lucru pentru care mai mult ca sigur vom apela la un motot "hibrid" avand la baza un 1.9 TDI 150 cp, motor care provine de la Golf IV GTD.

Swift-ul va ramane pentru masina sotiei, am investit exagerat de mult in acest motor pentru a-l vinde.

Nu sunt 100% ca asta va fi pasul, trebuie facute niste calcule, adaptari, gasit un motor f bun complet (ceasuri bord, pedala acceleratie, contact, cablaj), ambreiaj hibrid ... etc.

Editat de Farfarello

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Ai lasat sa se scurga atat de multe informatii in acest topic incat ar fi fost chiar tupeu din partea mea sa insinuez ca nu ai vrea sa zici ce si cum faci, a fost doar o expresie aruncata la plesneala. Acum revenind la topic, nu ingreunezi si mai tare masina cu un motor diesel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Diferenta de greutate este mica. Diferenta de cuplu ENORMA, va trebui reconstruit si ambreiajul.

Cautam un donator provenit din import, tanar, cu km reali si pana in 150.000 km, cu injectoare in parametri, preferand varianta de 150 cp.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Ce mai face masina? Filmulete ceva cu ea in actiune nu puii si tu ca la cat de belea arata :ft i-ar trebuii mai multa reclama.

Samurai 1.6 8V injectie, YJ spring swap spate, RUF fata, reductii 4.16, difflock spartan, troliu 6000, simex.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Aceasta masina, cu toata istoria ei, este preferata mea de cativa ani !

Totusi omule, dupa ce te-ai rasturnat , nu ai mai pus-o la incercare.

Cred ca poate foarte mutl dar a devenit un obiect de cult mai mult decat un obiect de 'lucru'

Trebuie sa recunosc ca stiu senzatia si cum ajungi aici, dintr-o cu totul alta perspectiva/domeniu, dar Farfarello, nu te lasa furat de frumusetea tehnica , arde-o fizic si tare , ca pina la urma de aceea ai investit atita!

Doar o parere personala..

 

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Masina este la Cluj, urmeaza sa intre la tinichigerie si vopsitorie.

Legat de motor ... le avem pe ambele si urmeaza sa luam o decizie.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Apreciez mult realizarile tehnice dar asta nu mai e un Suzuki Samurai....Poate un Suzuki Frankenstein. :)

Am impresia ca acest Franki mai mult a stat in garaj decat pe teren. Fara ofensa, eu vad altfel lucrurile...

Adica - O masina Off-road functionala si o iesire saptamanala cu ea. Sper sa ne intalnim totusi pe un varf de munte la un moment dat ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Stimate Marius - eu nu am vazut sa scrie Bogdan pe undeva ca ar fi o masina construita pentru a lua campionatul. Vad ca esti inscris pe forum de cateva luni si cateva mesaje asa ca nu stiu daca il cunosti pe Bogdan din alta parte, probabil nu, dar eu am vazut in teren aceasta masina. Este foarte competitiva , doar ca este facuta FOARTE CALITATIV si ESTETIC - nu este un ghem de tevi sudate ca sa darami pomii prin padure la iesiri saptamanale. Este un hobby construitul ei si cel mai frumos realizat din ce am vazut eu pana acum.

  • Like 3

Nu sunt trist - doar treaz...

"Cel mai greu e sa cauti o pisica neagra, intr-o camera scufundata in intuneric… Mai ales daca acea pisica nici nu exista”- Confucius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

:) 2015 cu start din 2014 va fi anul in care Kaprun va primi atentie binemeritata. S-au adunat extrem de multe idei/tone de schite/propuneri ... si e musai sa le punem in practica. In plus , am uitat de ceea ce e cel mai important ... au crescut si copii.

 

Surprizele sunt multe, a mai aparut in peisaj un nou SJ 500 , un monstru supraalimentat Volumex, extrem de rapid si mai nou si un LJ80 o miniatura de teren de 600 kg destinata trialului.

 

Din pacate nu le putem face pe toate. :)

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Salut, sper sa nu se supere cineva daca postez aici. Am vazut ca la un moment dat s-a discutat de montarea unui radiator de ulei cu flansa la filtru. Ma tenteaza sa fac modificarea asta la jimny cu motor g13bb. Ai finalizat montarea? Este pierdere de presiune a uleiului? Se pot da niste detalii? Daca nu ai finalizat partea asta a proiectului probabil ca voi deschide un nou topic, bineinteles dupa ce voi constata ca nu exista unul deja deschis. Multumesc!

PS: Felicitari pentru proiect!

Editat de Preda George
Cauta! Nici albina nu gasaeste miere in fiecare floare!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Buna ziua din nou, promit ca in acest an voi fi din nou activ pe forum :).

Tot in acest an Kaprun va renaste.

 

Acest radiator de ulei se poate monta pe orice masina, bineinteles cu respectarea unor reguli.

 

Cateva idei:

- sunt standard pe motoarele supraalimentate, sau de competitie, avand ca rol racirea suplimentara a uleiului si de aici a motorului;

- functie de producator difera flansa de prindere dintre filtru si blocul motor;

- nu are nici un efect advers, practic vei avea in plus putin ulei;

- furtunele sunt sertizate de presiune medie (sa fie maleabile);

- radiatorul trebuie si el dimensionat fucntie de motor, la Samurai / Jimny este supersuficient si unul mic;

- teoretic usor de instalat;

- exista producatori celebri, gen Mocal sau Racimex, dar sunt sigur ca se gasesc si producatori locali f ok;

 

Numai bine.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Kaprun – un proiect Suzuki Samurai

 

Un nou inceput. Kaprun a intrat din nou in sala de operatie:

 

- furtune frana Rally;

- revizie completa;

- ranforsaje suplimentare;

- probabil vopsea :);

  • Like 1

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare