Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Tutorial pentru reparatii si revizie punte fata la Toyota Landcruiser seriile 4, 6, 7 si 8 sau unele modele de Hilux.


Max

Postări Recomandate

Doresc sa va prezint in continuare un tutorial foarte util posesorilor de Toyota Landcruiser si nu numai, tutorial care prezinta demontarea si montarea principalelor componente ce tin de puntea fata si articulatiile homocinetice.

Modul de lucru este perfect valabil pentru seriile 40, 60, 70 si 80 de la Toyota Landcruiser

In principiu cam aceleasi etape de lucru sunt si la alte masini care folosesc articulatii homocinetice respectiv Nissan, Land Rover, Suzuki dar cu deosebirile specifice marcii.

Pastrati tot timpul o tava pentru colectarea vaselinei si a mizeriilor care pot sa cada in timpul lucrului.

 

Urmariti cu atentie comentariile pozelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

in sfarsit un topic interesant!

 

mai baga...

Toyota FJ40 - 4,2 - benzina

Mitsubishi Pajero 3,8 V6- benzina-2007;

Range Rover 4,0 V8-- benzina- '99,

Toyota RJ70 2,4 - benzina-'86,

Tico SX '99

scuter Kimco 49 cmc

Ocean Kayak - Malibu Two XL

 

www.orr.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

:1 :g :bravo

asa topicuri cautam cu totii

chiar sunt mai interesante decat orce de la categoria "discutii diverse" slp (pentru toti care activeaza pe acea categorie si se simt offroderi-forumisti adevarati)

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

La punctul 3: Saibele conice ies foarte foarte greu daca nu au fost desfacute demult sau niciodata in multe cazuri. Se poate bate in suruburi cu o bara de alama (neaparat de alama pentru a nu strica capatul surubului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

Si partea finala...

 

In mod normal, un service Toyota ar trebui sa foloseasca niste scule specifice care sunt prezentate in manualele de service a masinii.

In garajele obişnuite se foloseste si sculele tradiţionale cum sunt dalta si ciocanul. :grin:

 

Inainte de orice lucrare de genul acesta asigurati-va ca aveti pregatite urmatoarele:

-Set complet de garnituri homocinetica

-Simeringuri rulment, punte, ax

-Vaselina potrivita

-set rulmenti directie (30303 - exista si din diversi producatori la preturi intre 13 si 40 de lei)

-multe carpe pentru sters

-chef de lucru. :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

Daca doriti sa faceti o revizie completa a MRL-urilor (free wheel HUB), avei aici schema pozitionarii componentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

Si la mine este dus simeringul respectiv. Imi curge uleiul pe la omocinetica, din fericire nu foarte rau. Mai la primavara ma apuc si eu de treaba.

 

Nu trebuie neglijat pentu ca , pe langa faptul ca se pierde uleiul din diferential, acest ulei antreneaza si vaselina din homocinetica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 9 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

Bravo DomnulMax,foarte frumos expus..

 

P.S. As aprecia daca ai pune si felul cum se regleaza un grup conic..coroana si pinion...Multam fain.

Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi.:grin::grin::grin:

2xToyota lj73,bmw320,honda fireblade,honda quad 140cp home made,barca quicksilver 410sl ,husqwarna 450.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

Bravo DomnulMax,foarte frumos expus..

 

P.S. As aprecia daca ai pune si felul cum se regleaza un grup conic..coroana si pinion...Multam fain.

 

Reglajul diferentialului este un lucru extrem de important de care multi mecanici, din pacate, nu tin cont.

E un lucru migalos si trebuie sa il faci cu rabdare si precizie.

Un diferential bine reglat, tine foarte mult.

Diferentialul fata de pe masina mea taiata, l-am facut acum 7 ani. Cu micrometru, ceas comparator, saibe de reglaj, tot ce este necesar. Si acum, dupa 7 ani de dat la greu cu masina, diferentialul este impecabil.

 

Nu am poze de la reglajul unui diferential dar, cu prima ocazia cand voi mai face unul, voi poza toate detaliile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Tutorial pentru reparatii punte fata la Toyota

 

Asteptam cu mare drag.:wink:

Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi.:grin::grin::grin:

2xToyota lj73,bmw320,honda fireblade,honda quad 140cp home made,barca quicksilver 410sl ,husqwarna 450.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare