Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Suzuki Jimny


Forte

Postări Recomandate

Nu am avut niciodata masina 4x4, dar imi doresc mult una! Visez la o Toyota LandCruiser, desi pretul in Germania pentru una noua este doar 38400, nu mi-o permit!

 

4x4 nu vreau pentru sosea, ci pentru plimbarile de weekend cu familia. Am o sotie minunata si 2 fete de 7 si 9 ani! Cu totii iesim duminica cu ATV-urile! Pentru iesiri mai usoare, imi doresc o masina! As vrea sa bat toata tara in lung si-n lat fara sa stau cu grija frigului sau a ploii!

 

Pentru ca am incredere in japoneze, si pentru ca vreau o varianta mica si ieftina am ales Jimny!

 

De pe forum si din paginile romanesti, am inteles ca este recomandata varianta cu HARD-TOP! Desi mi se parea fun cea decapotabila!

 

Ca echipare ma gandeam la una cat mai completa, pielea desi pare un moft se intretine mai usor, iar scaunele incalzite sunt grozave la temperaturi record negative!

 

Astfel, am dat un search pe http://www.mobile.ro Suzuki Jimny piele+scaune incalzite+TVA deductibil, am gasit cateva masini la 10-12 000Euro, 2006-2007, 10-40 000km!

 

Bun, m-as duce sa o iau, fac cateva ore cu avionul si o vesnicie inapoi, oare rezisti intr-un Jimny 2000km?

 

Cum o aduc! Mi-as dori sa incep modificarile la ea!

 

Prima modificare o inaltare OME sau PROCOMP, minim 5cm! Sa nu credeti ca stiu despre ce vorbesc?! Habar nu am! Am numai intrebari? De ce PROCOMP? Si cat costa asa ceva? Din cate am citit pe forum sunt persoane care imi pot da raspunsuri corecte!

 

A doua modificare! Anvelope Bfgoodrich MT 215/75/R15! Cat costa si de unde? Daca tot o inalti nu se pot pune mai mari? De ce se schimba si jantele? Nu este suficient sa pui distantiere? Jante Kormetal 15x7 de unde pot lua? La cati bani?

 

A 3-a modificare, bara WARN + troliu WARN(nu neaparat, la ATV acesta este cel mai bun)!

 

A 4-a modificare, Snorkel! Nu intentionez sa bag masina in apa mare, dar nu se stie niciodata!

 

A 5-a modificare, blocant ARB? Am inteles ca se monteaza atat pe fata, cat si pe spate! Cat costa? Ce minuni poate face? ATV-ul meu zboara prin orice fel de mocirla daca am blocat diferentialul!

 

A 6-a modificare, carlig de remorcare ... ce poate trage masinuta asta? Eu am o remorca pentru 2 ATV-uri, omologata pentru masa maxima autorizata 1100Kg!

 

A 7-a modificare ... mai citesc ce se poate face!

 

Conduc Renault Laguna si ATV-uri (LINHAI 300 4x4, Suzuki KingQuad 700 4x4 si Yamaha Grizzly 700 4x4)!

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Re: Suzuki Jmny

 

Salut,

 

Frumoase planuri: si eu am in plan un Land Cruiser...dar pt familie, nu pt chestii hard.

Poate ca pt 4 persoane e cam mic Jimny-ul, dar...te obismuiesti.

Din cate am auzit variantele cu soft top (desi arata bine) sunt fabricate in Spania, cele cu hard top in Japonia...deci...

Iar ca o alta recomandare...nu lua varianta cu motor diesel...iar eu nu as alege 4X4 la buton.

Legat de distanta: il poti conduce linistit...eu am venit cu al meu Samurai 1700 km din Germania pana in Cluj. Ce-i drept nu a fost usor, dar Samurai-ul e mmmult mai rigid.

Legat de modificari...gasesti o gramada pe site...tu stii ce vrei sa faci cu masina...oricum ca prioritate zic eu ca e suspensia.

In ansamblu vei avea o masina buna, de care vei fi multumit.

Bafta.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator jimny8

Re: Suzuki Jmny

 

salut

 

si eu am un jimny incepand din craciunul lui 2008, dupa aproape doi ani de "imi iau, nu-mi iau, ba-mi iau, lasa ca mai stau...". aici incerc sa adun toate impresiile mele cu masinuta: http://www.oraan.ro/masina-mea-suzuki-jimny/

 

ce iti pot impartasi din experienta mea:

 

1. nu regret deloc alegerea facuta, mai ales ca am avut noroc de un jimny din ro, de la b&s motors, importatorul suzuki in ro - de fapt, a fost masina de teste, iar apoi masina de uz intern... 110.000 km, ac si abs, tehnic f ok, interior destul de ok, superafacere. mai ales ca am scapat de loteria aia, o iei de la dealer sh din germania, poate are kilometrajul dat inapoi, poate a fost lovita si reparata... ma rog, fiecare cu norokul lui.

 

2. de craciun am mers pana acasa (sighet) si inapoi la bucale, cu diverse alte mici drumuri. total 1700 km. as putea spune ca, pe drum, devine relativ obositor dupa vreo 300-400 km, cand, in functie de coloana, trebuie o mica pauza de dezmortire. de aseemenea, pe sosea (cu gume AT-uri de 205) mai mult de 120 la ora nu este recomandabil: nici aerodinamica nu il ajuta, nici directia nu este precisa. dar, per total, se comporta onorabil la drum lung.

 

3. inca nu am iesit in offroad cu el, insa in 4x4 este mult mai capabil decat iti vine a crede. nu am avut deloc emotii pe zapada sau prin niste noroaie unde ramai intepenit cu un suv de genul hyundai santa fe sau toyota rav4.

 

4. nu recomand 4 oameni in masina. in primul rand, spatiul in spate este doar suficient pentru doua persoane (hai sa zicem ca e relativ ok pentru doi copii). spatiul pentru bagaje este foarte redus - am mers 3 persoane cu bagaje cam cat pentru jumate de portbagaj de logan... dar cel mai bine este 2 persoane cu scaunele spate rabatate, ai spatiu mult pentru rucsaci, genti, etc. nu cred ca e buna solutia unui portbagaj exterior pe plafon - masina este si asa cam inaltuta si risti sa ai probleme cu stabilitatea.

 

si acum cateva impresii din ce am citit prin alte parti (ai verificat si www.jimny.se ?)

 

1. e o masina mica, destul de ieftina, costuri relativ reduse de intretinere / reparatie / taxe / consum. fiabilitate excelenta, dar nu lipsesc micile probleme care iti dau batai de cap (de exemplu directia, aerul conditionat, franele, unele kestii la electrica...)

 

2. varianta soft-top este produsa in spania si are cateva dezavantaje: nu este facuta de japonezi, asa ca apar destule probleme mecanice la caroserie; fiind decapotabila, pe vreme proasta ai mai multe batai de cap + posibilitatea sa apara rugina la planseu, din cauza proastei etanseitati; apar probleme mai multe la adaptarea accesoriilor aftermarket; modelele soft-top au motorizarea de 80 cp, care are curea de distributie si un singur ax cu came

 

3. ca tot am ajuns la motorizari: eu unul am vrut neaparat motorul de 1.328 cmc, 82 CP, 16V - are lant de distributie si o curba de cuplu mai buna. plus ca este clar euro3. motorul de 86 cp este euro4, are 86 cp, dar, din pacate, are comanda pentru 4x4 la butoane... adica actionare pneumatica, nu mecanica, ceea ce, in teren, poate duce la defectiuni si uzura prematura. levierul este sfant, deci de preferat jimny intre 2001 si 2005, hardtop, cutie manuala, motor 1.328 si 82 cp.

- daca este foarte comod, probabil nu vei exagera in offroad, deci mdelul dupa 2005, cu 4x4 la butoane si un interior modificat, poate ti-ar conveni mai mult... dar nu uita ca in offroad conteaza simplitatea si eficienta.

- apropo, atentie la anunturile de pe mobile sau autoscout: incalzire scaune si tapiterie piele nu sunt dotari de fabrica, nici macar optionale...

 

Modificari (din nou, din citite si auzite, cel mai bine apelezi direct la cfantana sa iti dea explicatii profi si estimari de preturi)

 

1. prima modificare sunt caucioacele :) maximul pe care il permite masina, fara alte modificari ale transmisiei sau caroseriei este 215/75 R 15, MT. BF Goodrich este brandul cel mai vehiculat, dar exista si alternative. cred ca mai importanta este dimensiunea si cate vitejii intentionezi sa faci. resapatele sunt de evitat, deoarece sunt mai grele si dauneaza performantelor on si off road, in cazul lui jimny (motor mic, masina usurica...)

 

2. inaltarea inseamna doua aspecte: suspensie si body lift. un compromis bun pt incepatori ar fi 2 inch body lift (adica inaltarea caroseriei fata de sasiu - cred ca nu mai are sens sa aduc in discutie reteta de offroader veritabil a lui jimny...) + 2,5 inch suspensia. exista si kituri de 4 inch, dar aici cfantana stie mai multe. suspensiile cele mai cunoscute sunt OME, indreptate mai mult spre confort si utilizare cotidiana, in timp ce procomp sunt mai pentru profesionisti, iar pe drum cica sunt o idee mai inconfortabile.

 

daca aduni punctele 1 si 2 (la care mai trebuie adaugate niste flanse...) iesi la un buget de vreo 2000 euro si cu o masina aproape pregatita pentru trasee de open... adica, daca esti un incepator intr-ale offroadului, ai un utilaj numai bun ca sa treci la avansati relativ rapid. asa se zice, nu stiu din experienta. inca :)

 

- roti mai mari implica deja modificari in tot lantul cinematic pana la motor. adica bani seriosi, deci, pana nu stii suficient de bine cu ce se mananca masina asta in offroad, sunt bani aruncati pe fereastra. ma rog... daca ai bani si tii neaparat sa arate super (adica "are roti mari = masina super tare de offroad"), treaba ta. de jante nu ma pricep, dar cel mai bine este "keep it simple".

 

4. troliu - asta deja e bun pentru kestii mai serioase si e suficient unul de 3200 (conteaza si greutatea troliului, dar si consumul de curent, deci, cu cat mai mare, cu atat mai multa nevoie pentru a doua baterie si, eventual, un tuning la sistemul electric). marca si tipul, totusi, raman la latitudinea celor care chiar stiu :)

- cu bara s-ar putea sa fie probleme, data fiind noua legislatie europeana privind bullbar-ul - trebuie sa fie omologat, una la mana; are deja multe limitari, din cauza normelor de securitate pentru pietoni (stupid shit!), doi la mana; greutatea lui nu este de neglijat (mai ales in combinatie cu troliul), ceea ce implica modificarea suspensiei fata...

 

5. snorkel - face parte din arsenalul unei masini offroad. numai ca jimny cu motorul pe benzina (ala diesel nu il recomanda nimeni - consumul este sensibil mai mic, insa vibratiile sunt mult mai mari, iar greutatea sesizabila si afecteaza directia si puntea fata, mai ales in offroad) nu prea se preteaza la apa, in general. inainte de snorkel e bine sa te gandesti la tuburi pentru aerisirea puntilor si izolarea componentelor electrice si electronice. un snorkel te cam duce pe la 1000 euroi... si s-ar putea sa nu renteze

 

6. blocantele! clar, o problema foarte dezbatuta. unii folosesc autoblocante (de genul easy locker), cu precadere pe puntea spate, dar reversul medaliei este un comportament tricky pe sosea, ba chiar probleme in offroad. blocantul ARB este cam 950 euroi (deci de 3 ori mai scump ca un autoblocant), dar poate fi actionat din interior, pe cale pneumatica, foarte facil. cu tot cu pompa ajungi pe la 1200-1300 euro, iar, daca vrei si pe fata (ceea ce, cata vreme esti incepator, e degeaba) te duci la 2000 euroi.

- ideea este daca de banii astia chiar stii sa umbli cu utilajul, pentru ca stii care este cea mai importanta piesa la o masina offroad in offroad? aia dintre scaun si volan... (si nu am inventat io regula asta sfanta)

- cu jimny mai e o problema - nu are diferential central. asa ca trebuie sa fii constient de niste limite ale masinii, indiferent cati bani vrei sa bagi in ea.

 

7. carligul de remorcare il poti pune direct pe masina, in configuratia standard. multe masini il au (numai io nu!) si se preteaza cam la 600 de kile. daca remorca aia a ta e cu sistem de franare, probabil nu ar fi o problema pt jimny - dar aici nu stiu, nu ma mai bag.

 

8. printre chestiile minore de care ai nevoie la inceput se mai numara sufa, lopatica si cizmele :) ma rog, echipament de noroi, ca e unul din terenurile predilecte ale bestiei (in prima zi cand am luat masina si am ajuns la birou, cineva m-a intrebat daca am un nou sistem antifurt - ca nimeni nu avea curajul sa puna mana pe masina, ca sa nu se murdareasca...).

- dupa ce te va prinde microbul, va trebui statie cu antena, highlift, eventual canistra de benzina.

 

eu unul iti recomand sa iei contact cu masinuta inainte sa te hotarasti. am mai vazut cazuri de "wow, imi iau jimny" care s-au transformat in "cine vrea jimny-ul meu?".

 

spor si ii las si pe altii sa incerce sa iti dea sfaturi bune :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

Multumesc pentru raspunsuri! Nu speram la raspunsuri asa de complete!

 

Blogul tau este incredibil!

 

http://www.oraan.ro/2008/04/jimny-ia-ti ... ioasa.html

 

La fel este si

 

http://suzukidojo.blogspot.com/search?q=jimny

 

Primul contact il am de pe net:

 

http://atvforum.ro/index.php?s=&showtop ... st&p=33117

 

Fizic nu am testat o astfel de masina! Am inteles ca sunt la inchiriat in Grecia, dar nu voi ajunge prea curand pe acolo! Aveti idee unde se poate face un drive-test, eventual un pic de off-road? Perfect ar fi sa gasesc o masina de inchiriat!

 

Eu sunt nebun dupa off-road si in fiecare duminica calaresc un ATV!

 

http://atvforum.ro/Constanta-t1812.html

 

Filme de la iesirile noastre:

 

http://www.youtube.com/user/ATVManiak

 

La ATV maximul de tehnica este suspensia independenta pe cele 4 roti, grup spate + diferential fata blocabil la buton sau autoblocant! De ce la masini este mai bine sa aiba punte rigida atat pe fata, cat si pe spate?

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

 

Modificari (din nou, din citite si auzite, cel mai bine apelezi direct la cfantana sa iti dea explicatii profi si estimari de preturi)

 

1. prima modificare sunt caucioacele :) maximul pe care il permite masina, fara alte modificari ale transmisiei sau caroseriei este 215/75 R 15, MT. BF Goodrich este brandul cel mai vehiculat, dar exista si alternative. cred ca mai importanta este dimensiunea si cate vitejii intentionezi sa faci. resapatele sunt de evitat, deoarece sunt mai grele si dauneaza performantelor on si off road, in cazul lui jimny (motor mic, masina usurica...)

 

2. inaltarea inseamna doua aspecte: suspensie si body lift. un compromis bun pt incepatori ar fi 2 inch body lift (adica inaltarea caroseriei fata de sasiu - cred ca nu mai are sens sa aduc in discutie reteta de offroader veritabil a lui jimny...) + 2,5 inch suspensia. exista si kituri de 4 inch, dar aici cfantana stie mai multe. suspensiile cele mai cunoscute sunt OME, indreptate mai mult spre confort si utilizare cotidiana, in timp ce procomp sunt mai pentru profesionisti, iar pe drum cica sunt o idee mai inconfortabile.

 

daca aduni punctele 1 si 2 (la care mai trebuie adaugate niste flanse...) iesi la un buget de vreo 2000 euro si cu o masina aproape pregatita pentru trasee de open... adica, daca esti un incepator intr-ale offroadului, ai un utilaj numai bun ca sa treci la avansati relativ rapid. asa se zice, nu stiu din experienta. inca :)

 

 

Probabil 1 si 2 sunt primii pasi care ar trebui sa-i fac!

 

Din cate am citit aici:

 

http://suzukidojo.blogspot.com/search?q=lift

 

Se practica initial o modificare a suspensiei, o latire si abia apoi si mai rar un body lift! Vreau mai multe detalii!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

7. carligul de remorcare il poti pune direct pe masina, in configuratia standard. multe masini il au (numai io nu!) si se preteaza cam la 600 de kile. daca remorca aia a ta e cu sistem de franare, probabil nu ar fi o problema pt jimny - dar aici nu stiu, nu ma mai bag.

 

Are voie sa tracteze fara dispozitiv de franare o remorca mica doar de 350kg!! In schimb treaba se schimba la remorca cu dispozitiv de franare unde are voie pana la 1100kg, aici intrand rulotele de exemplu.

 

Eu sunt cu Suspension Lift OME 4cm si BFG 215/75/15. Multumit de masina.

Suzuki Jimny 1,3, an1999

Nissan Terrano II, 2,7 TDI, an2001

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

Atentie mare cu remorca...e o masina mica...si o remorca grea/mare iti creeaza probleme...nu o compara cu masinile mari.

Chiar daca e potenta in teren...atentie la tractat.

Snorkel gasesti si de pe la 350 euro...dar...daca vrei sa intri serios in apa si des...va trebui sa-i faci si alte modificari.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator bogdan.zeciu

Re: Suzuki Jmny

 

Daca te aflii in Constanta am un Jimny, diesel cei drept ,( pe care-l blameaza lumea) te pot ajuta cu un drive test sa-ti faci o idee despre cum se comporta .

Masina mea este noua si o am de cateva luni ,ma distrez de minune cu ea si e fantastica din toate punctele de vedere.

0722569170 ma poti contacta oricand .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

Am gasit o masina care imi place!

 

http://cautare.mobile.ro/vehicule/detai ... abNumber=2

 

Pretul este 11400, dar nu este cu TVA, deci nu-l deduci pe firma! Daca ar fi fost cu VAT, ar fi iesit la 9579 si chiar nu mai stateam pe ganduri!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

este talentul nativ!!!de asta e vorba.,poti sa iti pui blocante si pe creier,ca te dai de-a dura cat ai clipidaca nu ai TALENTUL de care vorbim.si experienta,binenteles.eu in primele iesiri m-am increzut in cauciucurile mele super de offrad extrem,si am luat-o la vale din varful unui deal ,am prins 50 la ora cu franele calcate!!!am sarit vreo 3-4 razoare si mi-a dat D-zeu un pom in cale de m-am oprit in el,ca la 10 metri venea o rapa uriasa,siiiimi zburau autoblocantele la 2 km(adica maini,picioare,creieri,etc).asa ca...ganaditi-va la supermodificarile masinii dupa ce va invatati sa mergeti cu masina la off.nu ma refer la cei ce au deschis topicul,ci,asa,in general,sunt si eu patit.acum nu imi trebuie blocante ca ma duc cu un simplu samurai pe unde nici nu visez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

Din film se vede ca este cel mult un Jimny antic, adica un Sammy! M-am lasat pacalit de numele filmului!

Daca ar fi avut blocante, ar fi trebuit sa se invarta toate rotile si problema este ca nu prea se invarteau! Ce face acolo, nici nu ma gandesc ca voi putea face candva!

 

Am gresit! Mea culpa! Sper sa invat repede si nu de aici, din fata monitorului! Multumesc!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

Am avut o prima experienta OFF-ROAD, din pacate nu cu JIMNY! Ci cu Land Rover Discovery 2, care efectiv m-a impresionat!

 

http://atvforum.ro/index.php?s=&showtop ... st&p=38823

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

putin :off care merita pentru off road mediu ca intensitate si in acelas timp si pentru drum...

Adica inaltat si incaltat pentu off road cu troliu si tot tacamu dar sa nu dezamageasca nici pe drum...?

Samurai 1,3

Vitara 1,6

Vitara 2,0

sau Jimni?

Piese after market se gasesc ca pentru Samurai?

Care sunt realele imbunatatiri intre jimni si samu in afara elicoidalelor fata?

Dar vitara fata de cele doua? :h5

NISSAN PATROL GR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

eu nu as fi asa de convins ca jimny este un samurai mai bun ci din contra. Da, este mai bun pe sosea, dar in teren nu. Faptul ca s-au preluat citeva elemente (importante, ce-i drept) de la samurai, nu inseamna ca a rezultat o masina mai buna. In primul rand caroseria este mult mai slaba si mai vulnerabila decat a samuraiului, iata de ce: forme rotunjite, usi ingropate si nu prinse arhaic cu balamale exterioare, capota la fel, cu fineturi si reglaje "la milimetru" si nu o tabla ambutisata aruncata peste caroserie, asa cum este la samurai si... ar mai fi (stopuri, faruri). Toate astea fac ca atunci cind o atingi un pic ba sa nu se mai deschida usa, ba sa frece aripa de capota s.a.m.d, oricum aranjarea masinii la loc este mult mai costisitoare dupa aia. Mai sint si alte discutii gen elicoidale vs lamelare, dar ma opresc aici, unele chestii se mai pot trage cu ochiul si la proiectele remarcabile si rezultatele lor, pornite de la samurai versus...

PS: da, sint fan Samurai. Pt celelalte lucruri exista Vitara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

Mersi pentru raspuns dar va face vreodata o vitara ce poate face samuraiul ma refer in varianta cat de cat normala adica nu cu punte fata la vitara...

Totus 1,3 vs 2.,0 aia ma macina in rest si eu prefer samuraiul de 2 luni tot meditez ce sa imi iau... :P

NISSAN PATROL GR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator kecske

Re: Suzuki Jmny

 

Nu se poate pune problema in felul acesta.O reductie buna la samurai face multe cu motorul de 1.3

Dar si o vitara construita cu simt face multe si cu motorul de 1.6 nu numai cu cel de 2.0.

Fa ti un plan pina unde vrei sa ajungi cu masina respectiva.daca propui hard si in samurai o sa bagi foarte multi bani respectiv nervi.limita maxima nu exista.

daca nu vrei sa depasesti un anumit nivel vitara te satisface fiind o masina comoda. Dar cu modificarile aferente poate fi si el un veritabil offroader limita maxima nu este nici aici.(vezi modificari cu punti portal sau G urile vitara construite in ungaria)

Te-am bagat in ceata si mai mare?

Bafta la alegere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Suzuki Jmny

 

Domnu kecske dupa cum am vorbit si cand am fost la dumneavoastra... acum sunt si mai nedumerit... da sunt tot in ceata ba mai rau se ingroasa gluma si si ceata... sper ca totus pana la vara sa mai cada preturile si sa reusesc sa ma hotarasc si eu la o masina... :ypu

Vreau o masina cu care sa merg la open... la plimbari de weekend si si prin oras...suna cam imposibil e drept...

Vitara ne avand punte pe fata cred ca as rupe destul de usor tot ...planetare,capete de bara...

NISSAN PATROL GR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare