Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA


Postări Recomandate

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

http://www.petrimanu.ro/harta.htm

....

 

Tot in zona asta, de la Voineasa se face dreapta le lanaga raul Voinesita ,merge drumul pe lanaga baraj/lac de acumulare ,apoi sus ,pana pe culme,de acolo se coboara undeva spre Sibiu.Din pacate de pe creasta eu m-am intors la Voineasa,nu stateam bine cu carburantul si nu stiam cat va fi lumul de lung-eram doar o masina.

 

 

[ATTACH=CONFIG]255585[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]255586[/ATTACH]

 

este DJ105G si ajunge in Rau Sadului. L-am facut in august. Am avut surpriza cand am ajuns pe partea de Sibiu si m-au oprit muncitorii de la drumuri care dinamitau stancile in vederea inceperii lucrarilor de modernizare a respectivului drum. Din discutiile cu ei am inteles ca lucrarile vor incepe in iunie 2016....

Pentru prosti prietenia e o utopie, mereu anacronica, suspecta si ineficienta, cand nu se descopera interesul ei(Radu Cosasu)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 4 luni mai târziu...

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

Cabana Capriorul (Poiana Ruscai)

- drumul forestier ce urca din Nadrag spre Varful Pades din Muntii Poiana Ruscai unde pe vremuri turistii faceau popas la Cabana Capriorul (in paragina acum)

- am pus si un filmulet exemplificativ cu drumul.

[ATTACH=CONFIG]263655[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]263649[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]263650[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]263651[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]263652[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]263653[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]263654[/ATTACH]

 

Filmuletul:

IMG_6902.thumb.JPG.b42977bee0be77af3af515c0c5913144.JPG

IMG_6912.thumb.JPG.8376b6e2b73054e702e4440ed689940d.JPG

IMG_6913.thumb.JPG.3efffb18fd840e6208e8b5f6a431277d.JPG

IMG_6915.thumb.JPG.2bea97789967a3cbcd05452eff714c50.JPG

IMG_6921.thumb.JPG.4d8845a364cb745f510d3bceff4c20b1.JPG

IMG_6922.thumb.JPG.8b937491ed3547517ce67ce5c1c49ddf.JPG

1428868655_2016-05-1202_57_00pm.thumb.png.87d50679a5b7194739a8292168ab1d09.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

A gasit cineva traseul din Tulcea pana la Chilia Veche? Localnicii sustin ca se poate ajunge cu masina, pe diguri, dar drumul nu apare pe nicio harta, nici macar Google Maps. Cica ar fi posibil de ajuns si nu presupune decat o trecere cu bacul (nu stiu unde ar fi asta). Deci, s-a aventurat cineva in acea zona?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

Nu "vede" traseul complet din Bucuresti pana la Chilia Veche. Uite poza.

screenshot_08.png.f5e00a39235c36313504f36dcc4c1fda.png

 

Intre timp am gasit pe Waze, imi arata traseul complet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

Salutare

Are cineva harti cu trasee ,din zona Cabana Cheia -Valcea ?

Am fost pe acolo dar nu am stiu de la cabana incotro sa o iau.

Am inteles ca exista multe drumuri vechi prin tunele,unele surpate,altele nu, dar nu le gasesc mai nicaieri.

Mitsubishi Pajero 2.5 TD 3usi 1995

Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 2006

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

Foarte buna ideea acestei discutii. Chiar mi-am amintit cateva trasee frumoase pe care le-am parcurs, dintre cele mentionate. Pentru zona de sud-est, dobrogea, delta, aveti ceva recomandari? Trasee, usoare sau medii, am AT-uri pe masina.

Si inca ceva ce m-ar interesa, daca o zona este rezervatie, de exemplu rezervatia geologica cheile dobrogei, dar are drumuri de pamant prin ea, care nu sunt blocate de bariere sau alte forme de a descuraja accesul, pot avea vreo problema din cauza ca am urmat acel drum de pamant, daca nu distrug cu nimic natura, ci doar o observ/fotografiez?

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

A gasit cineva traseul din Tulcea pana la Chilia Veche? Localnicii sustin ca se poate ajunge cu masina, pe diguri, dar drumul nu apare pe nicio harta, nici macar Google Maps. Cica ar fi posibil de ajuns si nu presupune decat o trecere cu bacul (nu stiu unde ar fi asta). Deci, s-a aventurat cineva in acea zona?

 

Se poate ajunge cu masina, chiar cu un autoturism, eu sunt din Chilia si am fost acum o luna, daca te intereseaza am sa-ti explic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

Unde e traversarea cu bacul? M-ar interesa si pe mine acest traseu, desi e posibil sa-l fi incercat in trecut, pe acesta sau unul similar tot cu bac, a trebuit sa ma intorc deoarece drumul era arat cam la 4 km dupa bac. Desi nu mi-a parut drum de facut cu autoturismul. Daca poti da niste repere ar fi perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

Din Tulcea se trece cu bacul catre Tudor Vladimirescu. De acolo se merge pe 222N.

Sa vedem ce ne spune Mircea despre traseu si calitatea drumului, in special in conditii de ploaie torentiala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

Din Tulcea se trece cu bacul catre Tudor Vladimirescu. De acolo se merge pe 222N.

Sa vedem ce ne spune Mircea despre traseu si calitatea drumului, in special in conditii de ploaie torentiala.

 

Da, se trece la Tudor Vladimirescu https://goo.gl/maps/TVWd1UQW5Y62 (am pus link-ul pe care îl deschideti in google maps) se face stanga pe dig. Drumul este pietruit pa la Chilia, dar avand in vedere ca au fost ploi s-a mai degradat, deci oe plaoaie se poate ajunge pe acest drum. Daca este uscat sau ploua si se vrea noroi, dupa primul post control (canalul sireasa) la 7-800m se poate cobora in dreapta ocolind drumul pietruit, se urca pentru cateva sute de metri dupa Ceatalchioi si se coboara dupa o mica stana si se tine drumul pana la canal mila 36 Pardina, de aici se merge pana la km0 Pardina ( se trece de fosta unitate militara, actual picbet politie de frontiera). Km0 este in curba la dreapta 90○, acolo se merge inainte si se face dreapta pe dig si se merge pana la Chilia.

Daca mai pot fi de folos sunt la dispozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

Mircea, ai o bere de la mine. :2dr

Stii cumva unde este "Statia 11"? Am fost acolo (cu salupa) si am vazut pe mal un Land Rover Defender. Deci se poate ajunge, dar care e traseul? E complicat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

Mircea, ai o bere de la mine. :2dr

Stii cumva unde este "Statia 11"? Am fost acolo (cu salupa) si am vazut pe mal un Land Rover Defender. Deci se poate ajunge, dar care e traseul? E complicat?

 

Se intra in localitate se face dreapta la 3-a intersectie( spre fostul CAP ) si practic te duce drumul pana la statia12 si de acolo pe dig pana la statia 11, la statia 12 pe dig spre sratia 11 era o bariera pusa de Savin de la statia11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: AICI PUNETI HARTI CU TRASEE OFF ROAD SI DESCRIEREA SUMARA

 

Luncile Prigoanei - Poarta Raiului - Domeniul Schiabil Sureanu - Sub Vf. Sureanu - Cheile Taia - Petrila

 

Track GPS: https://www.gpsies.com/map.do?fileId=wklphrljwcbsrhhe

 

Descriere: De la parcarea mare de jos de la Domeniul Schiabil Sureanu se urca pana la ApresSki ADA, apoi dreapta direct in sus pe partie, pana la statia de sus a teleschiului. De-acolo se urmareste track-ul.

Se poate face pe sensul asta cu orice 4x4 cu reductor si minim gume AT. Pe urcare din Petrila e cam de tras continuu, plus cateva portiuni inguste.

 

ATENTIE: Pe noroaie sunt mari sanse de alunecat in orice directie, plus portiuni in padure cu noroi adanc (am sondat).

 

Poze: https://imgur.com/a/Y3ns61l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare