Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

DAIHATSU FEROZA


RADU DOM

Postări Recomandate

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Din cate stiu eu (din ce am vazut prin parcuri) doar cele dupa '92-'93 au Euro2, restu-s Euro1. Caut o poza cu motoru meu si revin... sa stii dupa ce sa te uiti.

 

L.e. Asa arata un motor E2

 

http://www.berti.ro/poze/car/engine/200/Motor%20E2%20Gheorgheni.jpg http://www.berti.ro/poze/car/engine/200/Motor%20E2%20TgSecuiesc.jpg

 

Aici mai gasesti una alta despre utilajul meu.

Daihatsu Feroza Blueprint Project
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator dawiana

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Dar cum e fara OFF-road ? nu te mananca talpile ?

:banana

glumeam abia astept sa-ti iei ceva !

imi este dor de traseul nostru !!! :g :1 :p :ypu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Salutare tuturor!

M-am gandit sa nu mai deschid un topic nou si sa intreb si sa-mi spun si eu pasul tot aici. Sunt interesat si eu sa imi iau un Feroza. As vrea sa aflu ceva pareri de la posesori referitor la masinuta in cauza, am cautat cam peste tot pe net si mi-am format o impresie buna. Eu sunt destul de tehnic si as vrea sa stiu ce sfaturi imi dati in eventualitatea in care m-as duce sa ma uit singur la masina pe care vreau sa o cumpar. E ceva anume la care ar fi bine sa ma uit? Orice sfat e binevenit! Multumesc!

VERTIZONTAL. Fotografie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Uitate in manualul de service sunt cateva operatiuni prin care poti afla daca are o eventuala problema ,parca actionai ceva buton si era un cod (numarai de cate ori se aprindea martorul cu motorul si acel numar reprezenta un cod) asa parca am citit prin carte, la mine am rezolvat cu borna.

Ori gasim un drum, ori facem unul ...:lr :cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Salut, nu exista dupa 91 Feroza pe carburator, poate doar daca e vreo improvizatie romaneasca ulterioara. Ca atare RAR-ul o sa o gaseasca Euro 2, dupa seria de sasiu, ca din ian. 1992 se fac Euro 2.

Pe de alta parte asigura-te ca ESTE chiar din 1993 si nu e cumva FABRICATA in 1989 sau 1990 si INMATRICULATA prima oara in 1993.

VERTIZONTAL. Fotografie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DAIHATSU FEROZA

 

O sa ma interesez la Rar. Masina e adusa din Olanda si in talonul lor nu scrie mare lucru. Nu stiu sigur daca o mai iau pentru ca e autoutilitata si nu stiu cum sunt taxele. Are si doar doua locuri plus prelata.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Salut, nu exista dupa 91 Feroza pe carburator, poate doar daca e vreo improvizatie romaneasca ulterioara. Ca atare RAR-ul o sa o gaseasca Euro 2, dupa seria de sasiu, ca din ian. 1992 se fac Euro 2.

Pe de alta parte asigura-te ca ESTE chiar din 1993 si nu e cumva FABRICATA in 1989 sau 1990 si INMATRICULATA prima oara in 1993.

 

Mi s-a parut foarte ciudat ca nu avea catalizator si bineinteles nici sonda lambda. Avea doar un circuit de reciclare a gazelor.

Daihatsu Feroza, adio pietre la rinichi.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DAIHATSU FEROZA

 

La autoutilitara sunt taxele mai mici parca. Dar trebuie ca atunci cand te duci la RAR sa ai nu-stiu-ce grilaj. Nu e rau, cu 2 locuri e si ceva mai usoara masina... Asta daca nu ai nevoie sa aiba 4 locuri.

VERTIZONTAL. Fotografie.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 ani mai târziu...

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Buna, sunt Adrian si am un feroza din 92 achizitonat de curand, spre suprinderea mea cat am incercat sa cuplez 4x4 fata nu trage cu toate ca pe bord arata cuplajul, am hub automat. orice ajutor si sfat este binevenit. Mai am o intrebare , turometrul oscileaza uneori din relantiu spre a se opri motorul face mai rar lucrul acesta, masina este pe injectie.Multumesc anticipat

Editat de BlkRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Buna, sunt Adrian si am un feroza din 92 achizitonat de curand, spre suprinderea mea cat am incercat sa cuplez 4x4 fata nu trage cu toate ca pe bord arata cuplajul, am hub automat. orice ajutor si sfat este binevenit. Mai am o intrebare , turometrul oscileaza uneori din relantiu spre a se opri motorul face mai rar lucrul acesta, masina este pe injectie.Multumesc anticipat

 

Salut si bine ai venit. Daca nu cupleaza este posibil sa :

1. Mrl-uri automate sa fie defecte, date peste cap etc

2. Sa nu ai deloc mrl-urile, adica sa fi fost defecte si scoase si lasate doar capacele.

Turometrul oscileaza pt ca probabil trage aer fals pe udneva. Verifica toate furtunasele de vacuum care intra/ies din galeria de admisie.

Fa-i un topic la Masina mea. O zi buna, spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Am feroza din 1990, e si la vanzare, norma de poluare este non-euro, motorul este prevazut cu injectie multipunct-4 injectoare-, are o singura sonda, pe galeria de evacuare.

Daca vreti va pot pune foto dupa CI a masinii sau mai multe la tel 0745175920

Feroza e o masiunta rezistenta, eu m-am distrat tare cu ea, echipata cu roti, te bagi dar si iesi de pe oriunde, daca aveam AC si puteam sa fac ansamblu cu rulota, nu o vindeam.

Trateaza oamenii, asa cum vrei sa te trateze ei pe tine!

 

eti79ety@politisti.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Imi cer scuze daca postez aiurea insa nu am vrut sa deschid topic nou si am considerat ca aceasta discutie este destul de generica legata de Feroza.

 

As vrea si eu sa imi iau una pentru inceput in scop pur recreational (mai am 2 masini de strada) si pentru a aduce usoare modificari, intr-un cuvant omul cand nu are de lucru isi face.

Am identificat un exemplar care in anunt arata foarte bine insa si pretul e destul de mare comparat cu restul, undeva la 15000 ron // 3300 euro.

 

Masina este din 1990 si pentru vechimea ei consider ca urmatoarele chestiuni trebuie sa fie obligatoriu in regula:

1. Motorul.

Proprietarul zice ca nu se pricepe sa imi dea mai multe detalii, ce sa verific la el ca sa ma asigur ca e in stare buna? Cele pe carburatie sunt mai pacatoase, se deregleaza des cum era la dacie :)

 

2. Rugina.

Din ce am citit pe aici trebuie sa incep cu verificare aripilor spate si a sasiului in zona suspensiilor spate. Mai sunt si alte zone predispuse la rugina? Sunt si eu constient ca rugina are, insa as vrea sa aiba in limite care nu impun dezmembrarea si reconstructia.

 

3. Transmisia

Aici nu am nici o idee ce si cum as putea verifica, din cate am citit ar avea 2H (4x2, doar spate), 4H (4x4) si 4L (reductor) ca si moduri. Nu stiu daca pot gasi blocante sau alte functionalitati. Am mai citit ca unele au LSD, nici aici nu am idee cum as putea verifica. De asemenea mai poate avea si MRL-uri manuale sau automate la planetarele fata. Am atasat un foto, cum par a fi aceste MRL-uri?

mrl.JPG.873a0ae7190837347c883b29783ce2fa.JPG

 

4. Electric / Electronic

Din cate vad, probleme ar putea aparea la iluminat bord, ventilatorul de la recircularea aerului, multa electronica nu prea are masina asta ceea ce este un lucru bun as zice la vechimea ei.

 

Orice alte sugestii sunt bine venite, desi o comunitate mica, observ ca sectiunea Daihatsu e destul de saritoare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DAIHATSU FEROZ

 

Imi cer scuze daca postez aiurea insa nu am vrut sa deschid topic nou si am considerat ca aceasta discutie este destul de generica legata de Feroza.

 

As vrea si eu sa imi iau una pentru inceput in scop pur recreational (mai am 2 masini de strada) si pentru a aduce usoare modificari, intr-un cuvant omul cand nu are de lucru isi face.

Am identificat un exemplar care in anunt arata foarte bine insa si pretul e destul de mare comparat cu restul, undeva la 15000 ron // 3300 euro.

 

Masina este din 1990 si pentru vechimea ei consider ca urmatoarele chestiuni trebuie sa fie obligatoriu in regula:

1. Motorul.

Proprietarul zice ca nu se pricepe sa imi dea mai multe detalii, ce sa verific la el ca sa ma asigur ca e in stare buna? Cele pe carburatie sunt mai pacatoase, se deregleaza des cum era la dacie :)

 

2. Rugina.

Din ce am citit pe aici trebuie sa incep cu verificare aripilor spate si a sasiului in zona suspensiilor spate. Mai sunt si alte zone predispuse la rugina? Sunt si eu constient ca rugina are, insa as vrea sa aiba in limite care nu impun dezmembrarea si reconstructia.

 

3. Transmisia

Aici nu am nici o idee ce si cum as putea verifica, din cate am citit ar avea 2H (4x2, doar spate), 4H (4x4) si 4L (reductor) ca si moduri. Nu stiu daca pot gasi blocante sau alte functionalitati. Am mai citit ca unele au LSD, nici aici nu am idee cum as putea verifica. De asemenea mai poate avea si MRL-uri manuale sau automate la planetarele fata. Am atasat un foto, cum par a fi aceste MRL-uri?

[ATTACH=CONFIG]287509[/ATTACH]

 

4. Electric / Electronic

Din cate vad, probleme ar putea aparea la iluminat bord, ventilatorul de la recircularea aerului, multa electronica nu prea are masina asta ceea ce este un lucru bun as zice la vechimea ei.

 

Orice alte sugestii sunt bine venite, desi o comunitate mica, observ ca sectiunea Daihatsu e destul de saritoare. :)

 

salut. Cele din poza sunt manuale, au un switch si invartesti de el pana in dreptul sagetii. Unii zic ca sunt mai fiabile. eu am avut automate pe Feroza si daca respecti instructiunile de folosire nu ai probleme. Acum am manuale pe Rocky si automate pe Bertone.

Apoi, mare grija ce cumperi. Eu nu am vazut Feroza in Ro fara rugina. Atentie la aripi spate, sasiu ( cel mai important, sa nu aiba gauri astupate si apoi date cu teroson), podea in dreptul pedalierului, oale amortizoare spate.

Vezi ca aproape toate cele care costa peste 3 mii euro sunt supraevaluate si la fel de ruginite ca cele de 2 mii doar ca sunt spoite pe dedesubt.

Sa nu crezi ca daca e mai scumpa e si neaparat mai buna.

Sfatul meu este sa cauti una care sa nu fie antifonata pe sasiu ca sa vezi exact cum arata.

daca mai ai intrebari da-mi mesaj privat. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Imi cer scuze daca postez aiurea insa nu am vrut sa deschid topic nou si am considerat ca aceasta discutie este destul de generica legata de Feroza.

 

As vrea si eu sa imi iau una pentru inceput in scop pur recreational (mai am 2 masini de strada) si pentru a aduce usoare modificari, intr-un cuvant omul cand nu are de lucru isi face.

Am identificat un exemplar care in anunt arata foarte bine insa si pretul e destul de mare comparat cu restul, undeva la 15000 ron // 3300 euro.

 

Masina este din 1990 si pentru vechimea ei consider ca urmatoarele chestiuni trebuie sa fie obligatoriu in regula:

1. Motorul.

Proprietarul zice ca nu se pricepe sa imi dea mai multe detalii, ce sa verific la el ca sa ma asigur ca e in stare buna? Cele pe carburatie sunt mai pacatoase, se deregleaza des cum era la dacie :)

 

2. Rugina.

Din ce am citit pe aici trebuie sa incep cu verificare aripilor spate si a sasiului in zona suspensiilor spate. Mai sunt si alte zone predispuse la rugina? Sunt si eu constient ca rugina are, insa as vrea sa aiba in limite care nu impun dezmembrarea si reconstructia.

 

3. Transmisia

Aici nu am nici o idee ce si cum as putea verifica, din cate am citit ar avea 2H (4x2, doar spate), 4H (4x4) si 4L (reductor) ca si moduri. Nu stiu daca pot gasi blocante sau alte functionalitati. Am mai citit ca unele au LSD, nici aici nu am idee cum as putea verifica. De asemenea mai poate avea si MRL-uri manuale sau automate la planetarele fata. Am atasat un foto, cum par a fi aceste MRL-uri?

[ATTACH=CONFIG]287509[/ATTACH]

 

4. Electric / Electronic

Din cate vad, probleme ar putea aparea la iluminat bord, ventilatorul de la recircularea aerului, multa electronica nu prea are masina asta ceea ce este un lucru bun as zice la vechimea ei.

 

Orice alte sugestii sunt bine venite, desi o comunitate mica, observ ca sectiunea Daihatsu e destul de saritoare. :)

 

Salut, am sa-ti impartasesc si eu din experienta mea cu Feroza. Este o masina destul de rezistenta si fiabila cu costuri de intretinere foarte mici, asta daca nu si-a batut cineva joc de ea.

1. Motorul: evita motoarele pe carburatie care sunt foarte rare la Feroza , cel putin la noi in Romania, mergi pe EFI cel cu injectie. Este destul de gurmand , producatorul ii da un consum de 12.5 urban si 9 extraurban, daca pui roti mai mari te duci in 14-15 urban.Cel pe carburatie are consum si mai mare.Probleme la el eu nu am avut , dar sunt colegi pe forum care au avut probleme cu motorul, din ce am citit aici pe forum, cu chiuloasa. La cumparere il verifici ca pe orice motor pe benzina, sa aiba compresie buna, sa nu aiba apa in ulei sau ulei in vasul de expansiune, sa aiba relantiul stabil, sa nu dea cu fum , la 100 km/h trebuie sa aiba undeva intre 3300-3500 rot/min. Daca e in mintile lui este foarte sprinten mai ales intre 3000-4000 rot/min.

2. Pe partea de rugina sa fii foarte atent la sasiu , cum deja ti-a spus colegul dcosmin, mai ales la partea din spate, la caroserie te uiti sub mocheta, praguri, oalele din spate de la roti, foarte mare atentie la rezervor sa nu fie mancat de rugina.Eu la a mea am avut extrem de putina rugina pentru varsta masinii si numai la caroserie.

3.MRL-urile din poza sunt manuale si parerea mea este ca sunt mult mai ok decat cele automate. Ca sa vezi ce diff. ai pe spate, ridica masina pe elevator si invarte o roata spate.Daca cealalta roate se invarte in acelasi sens atunci ai LSD, daca se invarte in sens opus ai diferential deschis (adica normal), daca o ridici pe elevator verifica daca cupleaza reductorul si verifica daca ai jocuri la directie sau alte jocuri in capetele de bara si pivoti, care la feroza sunt destul de scumpe ,mai ales semicaseta de directie si pitman-ul care le gasesti pe ebay doar sau in dezmembrari de unde nu merita sa le iei ca au acelasi pret ca unele noi .Blocant pentru Feroza ia-ti gandul, gasesti doar la greci la 1000 euro.Iesi cu masina pe maidan si vezi cum cupleaza reductorul in 4h si 4l.

4.Pe partea electrica pot aparea probleme mici, dar nimic din ce nu poti rezolva, la a mea functioneaza absolut tot, am avut probleme cu litometrul si cu stergatorul spate si ceva becuri arse in bord.

Pretul de 3300 este intradevar supraevaluat mai ales daca masina este stock fara imbunatatiri off road.Daca poti creste bugetul pana la 4000-4500 ,eu as merge pe un jimny 2001-2003!!!

"If you see someone repairing a Daihatsu, call 112. Daihatsu don't have problems "
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Mersi Jineas, chiar ieri ti-am citit topicul din scoarta in scoarta si am ramas impresionat de cate chestii ai facut in house la masina. Si eu am vazut ca e usor de lucrat la ea, chiar distributia se poate schimba "in fata blocului" in 1-2h cum s-ar zice.

Poti te rog sa dezvolti partea cu Jimny, de ce o recomanzi in detrimentul Feroza - nu e mai mic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Aici te contrazic putin. Pretul am zis ca e supraevaluat din prisma starii tehnice. Eu am dat pe Rocky meu mult mai mult si este absolut standard. Dar este ca si nou pe dedesubt.

Cat despre Jimny, mie mi se pare mult mai jucarie decat Daihatsu. Nu contest ca este extrem de bun in offroad, dar confortul pe sosea este zero si motorul este mult mai anemic, inauntru este mai inghesuit si pare si mai mic numai cand te uiti la el.

Na, eu sunt fan pe vecie daihatsu, altfel nici nu aveam 2. :))) Dar mi se pare mai trainic Daihatsu. Pai majoritatea Jimnyurilor de dupa 2000 sunt mai coapte si mai sita la rugina decat Daihatsu cu 10 ani mai vechi. SA fim seriosi. :)

 

Edit: Nu ca pare, chiar este mult mai mic Jimny. Ecartament cu 11 cm mai mic, deci mai ingust cu vreo 18 cm total.

Motorul are 110 nm fata de 130 nm la daihatsu. Intr-adevar este mai usor Jimny, dar mie mi se pare mai vanjos motorul de 1.6.

Editat de dcosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: DAIHATSU FEROZA

 

Din cate stiu lui Jimny i se mai spune veverita datorita capacitatilor de catarare. Chiar nu stiu ce alte atuuri ar avea (poate consumul?) insa la o masina alegi si dupa cum iti place, Feroza mi se pare mai masculina si mai de nisa. Ca un paradox, in Romania sunt mult mai multe la vanzare in comparatie cu site-urile de profil din afara. Doar in Italia mai gasesti un numar comparabil de anunturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare