Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Martor "check engine"


adi200100

Postări Recomandate

Re: Martor "check engine"

 

Este posibil sa fie dus senzorul de viteza (VSS "Vehicle Speed Sensor", e undeva in bord). Daca faci treaba cu autodiagnoza si primesti codul 24, sigur asta e.

ECM-ul n-are nicio treaba cu cablul de kilometraj.

 

Salutare.

Am un samurai din '96.

S-a aprins martorul check engine de vreo saptamana.

Motorul functioneaza aparent normal.

Am facut diagnoza cu siguranta si am primit cod 24.

Senzor de viteza.

E grav?

Ce face senzorul asta?

Afecteaza in vreun fel motorul daca nu-l schimb?

De fapt l-as schimba, dar habar nu am ce este si nici unde...

E scump?

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor "check engine"

 

Manualul cu pricina il gasesti simplu daca dai search "manual samurai". cel postat de milucaciu (pagina 4 sau 5) in discutia respectiva e super. Acolo iti explica si care e treaba cu check engine. cel mai probabil cum a fost deja precizat ai atins un nr de km cu masina. in manual specifica de butonul de reset care in poza apare intradevar undeva sub volan la coltul dreapta jos a cutiei cu sigurante. mie mi-a stat aprins vreo 2 luni, nu am gasit nici macar cutia cu sigurante , de butonul de resetnu mai vorbesc, dupa care sa stins singur :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Martor "check engine"

 

Cum se poate dezafecta acest martor? Ca si pe mine ma streseaza.

 

In zona panoului cu sigurante sunt mai multe mufe. Localizeaza una cu doua fire si deconecteaz-o. Daca sunt mai multe... ca nici eu nu mai tin minte... deconecteaza-le pe rand.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor "check engine"

 

Cum se poate dezafecta acest martor? Ca si pe mine ma streseaza.

 

Pe partea soferului, stinga sub bord, ai panoul de sigurante.Ultima siguranta de la stinga la dreapta(cea mai apropiata de axul volanului) este "raspunzatoare" pt. check engine.O scoti de acolo si gata.

Eu personal o am pusa in permanenta.Prefer sa-mi clipeasca martorul dar sa aflu imediat ce am o problema la motor, decit sa o ignor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Martor "check engine"

 

si mie mi s-a aprins acest martor si am codul 12 deci e bine.la veverita mea nu exista buton e o mufa alba sub volan.rezolvarea:am scos mufa si la o perioada de timp o cuplez sa vad daca se schimba ceva.in rest nu ai ce sa ai faci doar daca gassesti mufa pt calculator si stergi cu program de diagnoza dar nu cred ca sunt la noi.o sa intreb si eu la reprezentanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor "check engine"

 

La mine e mufa langa baterie si are 4 pini ...daca faci punte intre 2 din ei incepe sa licare dupa coduri....momentan e 12 :banana

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor "check engine"

 

Dupa ce m-am uitat mai bine, am codul 2 cu 4. Aveti idee cum sa verific care este problema? Am incercat sa vad care este treaba cu cablul de kilometraj, dar nu imi dau seama daca e ceva in neregula... De fapt, este, ca un imi indica viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Martor "check engine"

 

Vezi daca e cablu rupt prima data. Il desfaci de la reductor si incerci cu o bormasina sa vezi daca merge.....sau scoate miezu afara si vezi capetele.

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare