Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima
Afisez rezultatele 1 la 10 din 20
    spatar ovidiu
    Guest

Implicit Reglare unghi de fuga

Am avut o problema cu caseta de directie iar mecanicul care a lucrat la ea se pare ca nu a centrat-o bine sau cum sa zic si de atunci trage putin dreapta.Masina este un Discovery1 200tdi.Intrebarea e daca se poate regla ceva fara sa mai umblu la caseata sa nu mai traga dreapta?

Data Inscriere
    Mar 2008
    Varsta
    43

Implicit Re: Reglare unghi de fuga

unghiul de fuga nu se poate regla la o astfel de punte deoarece este fixat de fabricant. nici caderea nu se poate regla,doar convergenta,care se face din capetele de bara .(daca acestea au fost desfiletate)esti sigur ca anvelopele au aceeasi dimensiune si au aceeasi presiune? daca cel ce a desfacut caseta de directie nu a umblat si in alta parte,teoretic nu ar trebui sa ai astfel de probleme.
    TOYOTA HDJ 80 4.2 SUZUKI SJ 413
    cei ce pot fac, cei ce nu.....dau sfaturi.

spatar ovidiu
    Guest

Nu am termenii tehnici sa ma exprim corect asa ca incerc cum stiu.Se pare ca nu a pus axul cum trebuie.Spre dreapta se invarte mai putin decat spre sanga.Nu l-a pozitionat in asa fel incat si spre dreapta si spre stanga sa aiba acelasi nr de rotatii.De exemplu daca mergea 3,5 rotatii sanga si 3,5 dreapta acum merege 3,2 dreapta si 3,8 stanga.Eu ma gandesc la o solutie nu stiu cat e de buna.Scoasa coloana de directie invartit axul casetei putin spre stanga si montata la loc coloana de directie.Spun o prostie?

Data Inscriere
    Jan 2009
    Varsta
    44
    Masina
    Samurai de 3 zile

Citat Postat original de spatar ovidiu
    Scoasa coloana de directie invartit axul casetei putin spre stanga si montata la loc coloana de directie.Spun o prostie?
    Pärerea mea spui.Sunä la fel de räu ca si cum ai spune desurubez volanul, il mut cu un dinte si masina merge drept :) !!!!!!!!!
    Probabil cä la tine, dupä reparatie, capetele(1 sau 2) de barä nu au mai pästrat aceleas numär de spire de filet(oricum ar fi si imposibil dupä o inlocuire).
    Si dupä orice interventie ce se lasä cu schimb de capete(sau nu, dar care de desfileteazä accidental ), TREBUIESC refäcute unghiurile, cu scule speciale( puncte laser) sau pe rampä specialä!!!Amändouä au un pret dar si o calitate!!!
    Pt masini DOAR de Offroad, care nu merg pe sosea mai repede de 70-80km/h existä modalitäti f ieftine de reglare de unghi färä nimic special(informati la cerere) . Dar la tine bänuiesc cä nu este cazul. Ai sä afli desigur pe forum unde sä mergi sä gäsesti asa o instalatie specialä.Nu numai sä nu mai tragä masina lateral ci si sä nu uzeze gumele intro parte.Ambele defectiuni sänt la "pachet".
    Caut oameni cu interese comune, morale.

Data Inscriere
    Jun 2007
    Varsta
    45

Caseta de directie nu are prea multe "posibilitati" de reglare pe sasiu. Problema este de la levierul casetei, care, dupa cum spui, nu a fost bine pozitionat pe axul casetei. Asta se rezolva cel mai simplu, prin demontarea levierului si montarea lui in pozitia corespunzatoate.

To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.
    :3
    To view links or images in signatures your post count must be 10 or greater. You currently have 0 posts.

"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

spatar ovidiu
    Guest

La mine in oras exista un service care regleaza unghiuri de fuga.Acum nu stiu cat de performant e aparatul.La capetele de bara nu s-a umblat.

spatar ovidiu
    Guest

Citat Postat original de MagnuM
    Caseta de directie nu are prea multe "posibilitati" de reglare pe sasiu. Problema este de la levierul casetei, care, dupa cum spui, nu a fost bine pozitionat pe axul casetei. Asta se rezolva cel mai simplu, prin demontarea levierului si montarea lui in pozitia corespunzatoate.
    Asa m-am gandit si eu dar am crezut ca exista alta solutie sa nu mai trebuiasca desfacuta iar.

Data Inscriere
    Jun 2007
    Varsta
    45

Caseta nu se desface! Doar leviereul casetei!

:3

"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

Data Inscriere
    Jan 2009
    Varsta
    44
    Masina
    Samurai de 3 zile

Atunci mergi pe varianta lui magnum.poti sä ii dai mai multe amänunte despre defect, ce fel de ... si cum a fost remediat??????prinderiile modificate etc :p ????ce a fost demontat???ce pozitie are volanul cänd mergi inainte???Vizual cum stau rotiile cänd volanul este drept???
    Caut oameni cu interese comune, morale.

spatar ovidiu
    Guest

Trolii Primetech 13.000 lbs (5,9t)
    Acum am inteles.Sa fie oare suficient?E o caseta cu un melc nu ma pricep eu mai deloc si in momentul reasamblarii ei meseriasul care a umblat la ea isi facea probleme legat de pozitinarea corecta a angrenajului tocmai sa nu traga intr-o parte.Tin minte si acum ca a tot invartit de multe ori si stanga si dreapta sa vada daca nr de rotatii e egal spre amblele parti si era din cate imi amintesc.Sa fi pozitionat gresit levierul si de caolo sa fie problema?Scuze ca mai intreb o data.

Pagina 1 din 2 12 UltimaUltima

Discutii Similare

1. Reglaj unghi de cadere SPATE
    By Tavi D. in forum Pajero MK3 / MK4
    Raspunsuri: 57
    :: 8th May 2014, 10:24
  2. reglare tacheti
    By RaduCampina in forum Vitara, X90
    Raspunsuri: 0
    :: 4th August 2012, 15:25
  3. Brate cu unghi caster corectat
    By gabitzu in forum Suspensii