Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Reglare unghi de fuga


Vizitator spatar ovidiu

Postări Recomandate

Vizitator spatar ovidiu
Am avut o problema cu caseta de directie iar mecanicul care a lucrat la ea se pare ca nu a centrat-o bine sau cum sa zic si de atunci trage putin dreapta.Masina este un Discovery1 200tdi.Intrebarea e daca se poate regla ceva fara sa mai umblu la caseata sa nu mai traga dreapta?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reglare unghi de fuga

 

unghiul de fuga nu se poate regla la o astfel de punte deoarece este fixat de fabricant. nici caderea nu se poate regla,doar convergenta,care se face din capetele de bara .(daca acestea au fost desfiletate)esti sigur ca anvelopele au aceeasi dimensiune si au aceeasi presiune? daca cel ce a desfacut caseta de directie nu a umblat si in alta parte,teoretic nu ar trebui sa ai astfel de probleme.

TOYOTA HDJ 80 4.2 SUZUKI SJ 413

cei ce pot fac, cei ce nu.....dau sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator spatar ovidiu

Re: Reglare unghi de fuga

 

Nu am termenii tehnici sa ma exprim corect asa ca incerc cum stiu.Se pare ca nu a pus axul cum trebuie.Spre dreapta se invarte mai putin decat spre sanga.Nu l-a pozitionat in asa fel incat si spre dreapta si spre stanga sa aiba acelasi nr de rotatii.De exemplu daca mergea 3,5 rotatii sanga si 3,5 dreapta acum merege 3,2 dreapta si 3,8 stanga.Eu ma gandesc la o solutie nu stiu cat e de buna.Scoasa coloana de directie invartit axul casetei putin spre stanga si montata la loc coloana de directie.Spun o prostie? :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reglare unghi de fuga

 

Scoasa coloana de directie invartit axul casetei putin spre stanga si montata la loc coloana de directie.Spun o prostie? :grin:

 

Pärerea mea spui.Sunä la fel de räu ca si cum ai spune desurubez volanul, il mut cu un dinte si masina merge drept :) !!!!!!!!!

Probabil cä la tine, dupä reparatie, capetele(1 sau 2) de barä nu au mai pästrat aceleas numär de spire de filet(oricum ar fi si imposibil dupä o inlocuire).

Si dupä orice interventie ce se lasä cu schimb de capete(sau nu, dar care de desfileteazä accidental ), TREBUIESC refäcute unghiurile, cu scule speciale( puncte laser) sau pe rampä specialä!!!Amändouä au un pret dar si o calitate!!!

Pt masini DOAR de Offroad, care nu merg pe sosea mai repede de 70-80km/h existä modalitäti f ieftine de reglare de unghi färä nimic special(informati la cerere) . Dar la tine bänuiesc cä nu este cazul. Ai sä afli desigur pe forum unde sä mergi sä gäsesti asa o instalatie specialä.Nu numai sä nu mai tragä masina lateral ci si sä nu uzeze gumele intro parte.Ambele defectiuni sänt la "pachet".

Caut oameni cu interese comune, morale.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reglare unghi de fuga

 

Caseta de directie nu are prea multe "posibilitati" de reglare pe sasiu. Problema este de la levierul casetei, care, dupa cum spui, nu a fost bine pozitionat pe axul casetei. Asta se rezolva cel mai simplu, prin demontarea levierului si montarea lui in pozitia corespunzatoate.

:ce :3 :ce

"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator spatar ovidiu

Re: Reglare unghi de fuga

 

La mine in oras exista un service care regleaza unghiuri de fuga.Acum nu stiu cat de performant e aparatul.La capetele de bara nu s-a umblat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator spatar ovidiu

Re: Reglare unghi de fuga

 

Caseta de directie nu are prea multe "posibilitati" de reglare pe sasiu. Problema este de la levierul casetei, care, dupa cum spui, nu a fost bine pozitionat pe axul casetei. Asta se rezolva cel mai simplu, prin demontarea levierului si montarea lui in pozitia corespunzatoate.

 

Asa m-am gandit si eu dar am crezut ca exista alta solutie sa nu mai trebuiasca desfacuta iar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reglare unghi de fuga

 

Caseta nu se desface! Doar leviereul casetei!

:ce :3 :ce

"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reglare unghi de fuga

 

Atunci mergi pe varianta lui magnum.poti sä ii dai mai multe amänunte despre defect, ce fel de ... si cum a fost remediat??????prinderiile modificate etc :p ????ce a fost demontat???ce pozitie are volanul cänd mergi inainte???Vizual cum stau rotiile cänd volanul este drept???

Caut oameni cu interese comune, morale.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator spatar ovidiu

Re: Reglare unghi de fuga

 

Acum am inteles.Sa fie oare suficient?E o caseta cu un melc nu ma pricep eu mai deloc si in momentul reasamblarii ei meseriasul care a umblat la ea isi facea probleme legat de pozitinarea corecta a angrenajului tocmai sa nu traga intr-o parte.Tin minte si acum ca a tot invartit de multe ori si stanga si dreapta sa vada daca nr de rotatii e egal spre amblele parti si era din cate imi amintesc.Sa fi pozitionat gresit levierul si de caolo sa fie problema?Scuze ca mai intreb o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator spatar ovidiu

Re: Reglare unghi de fuga

 

Atunci mergi pe varianta lui magnum.poti sä ii dai mai multe amänunte despre defect, ce fel de ... si cum a fost remediat??????prinderiile modificate etc :p ????ce a fost demontat???ce pozitie are volanul cänd mergi inainte???Vizual cum stau rotiile cänd volanul este drept???

 

Multumesc mult pt raspunsuri dar ma duc pe orice varianta buna.Orcine crede ca are un sfat util de dat eu il aprecieaz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator fender

Re: Reglare unghi de fuga

 

S-a mai spus dar iti mai spun si eu o data ca unghiul de fuga nu se regleaza. Nici unghiul de cadere. Numai convergenta (paralelismul rotilor din fata) se regleaza.

 

Solutia rotirii levierului nu e aplicabila la un LR pt. ca exista o catare pe caneluri. In fapt exista 4 catari - 4 'dinti' ai canelurii sunt mai lati decat restul si sunt dispusi la 90 de grade. Se poate roti leverul dar numai din 90 in 90 de grade.

 

Nu stiu cum ai socotit cate rotatii face volanul pe stanga si pe dreapta fata de pozitia de mijloc dar suma lor trebuie sa fie 3,375 sau pe aproape. Adica volanul se poate invarti de la un capat la altul de circa 3,4 ori. Ai putea avea 1,8 rotatii intr-o parte si 1,6 in alta.

Oricum, capatul de cursa e dat de limitatoarele de viraj (suruburi cu contrapiulita, cate unul la fiecare roata) nu de capatul de cursa al casetei. Mai bine zis asa ar trebui sa fie daca totul e montat/reglat corect.

La Discovery seria 200 nu poti afla cat de bine e pusa caseta pe mijloc decat daca desfaci bara de directie de la capatul dinspre levier si cauti mijloculul numarand turele volanului, asa cum a facut mecanicul. La seria 300 si urmatoarele e mai simplu, ai o degajare pe levier care trebuie sa se alinieze cu o gaura in corpul casetei. Chestia se poate aplica si la seria 200 daca atunci cand umbli p-acolo si determini mijlocul, faci niste semne cu o daltita ca sa le ai pentru verificari ulterioare.

 

Motivele pentru care trage intr-o parte pot fi multe, vreo 6-7. Deocamadata verifica/regleaza geometria rotilor si verifica ce e de verificat la caseta. Cand te duci la verificarea geometriei noteaza-ti si valorile unghiurilor, nu te multumi sa ti se spuna ca "sunt bune".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator spatar ovidiu

Re: Reglare unghi de fuga

 

Nu am scocotit nr de rotatii am dat doar ca exemplu sa ma fac inteles.Mi-am adus aminte si eu aminte aseara cand m-am pus in pat ca pozitia levierului nu poate fi modificata.Ma gandesc ca e problema din interiorul casetei deoarece a prezentat tendinte de dreapta imediat dupa ce s-a lucrat la ea si fost montata la loc cu aceleasi cauciucuri si aceeasi presiune in ele.Nu a dobandit simptomul pe parcurs.Nu stiu daca am mai scris dar la momentul respectiv meseriasul era preocupat sa o reasambleze corect sa nu traga intr-o parte.Nopate fiind atunci(stiu ca nu e indicat sa lucrezi nopatea dar omul a fost singurul dispus sa o desfaca a venit dupa program lucrand la o firma in alta localitate) se pare ca a gresit putin.O sa incerc atunci in prima faza un reglaj la un service specializat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reglare unghi de fuga

 

Deja treaba e clara! Caseta a fost demontata, s-a lucrat in interiorul casetei - asa reiese din ultimul tau post! Acolo trebuie sa cauti remedierea. Nu ai de ce sa umblii la geometria axei!

:ce :3 :ce

"Să faci 13 ani de temniţă pentru un popor de idioţi... D-asta numai eu am fost în stare..." - Petre Ţuţea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator spatar ovidiu

Re: Reglare unghi de fuga

 

Eu am sperat ca s-ar putea face ceva fara sa mai necesite desfacerea ei.

Va multumesc pt ajutor iar cand imi voi face timp de ea voi reveni cu amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reglare unghi de fuga

 

Uuita-te daca exista un surub in capatul de sus al casetei de directie.Poate poti pune si poze?

Caseta seamana cu cea din fotografii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator spatar ovidiu

Re: Reglare unghi de fuga

 

De semanat seamana nu e chiar la fel din cate imi amintesc.O sa incerc sa pun si o poza cat mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reglare unghi de fuga

 

este foarte probabil ca odata desfacuta caseta de directie sa nu fi fost reansamblata corect. deobicei aceasta operatie este una mai delicata care tre facuta de cineva care are experienta . daca nu ai umblat la bara de directie sigur defectul este in caseta. cum spunea cineva mai sus,desfa capatul de bara de pe levierul de comanda si vezi daca de la pozitia centrala ai numar de ture egal stanga -dreapta. mai este posibila o defectiune,si anume,atunci cand lovesti cu roata un obstacol (violent bineinteles),sa se rasuceasca axul casetei de directie.asta inseamna ca trebe schimbat,deoarece nici nu se mai poate corecta prea mult din capetele de bara si nici nu mai prezinta siguranta in trafic.(asta am patit-o chiar eu).

TOYOTA HDJ 80 4.2 SUZUKI SJ 413

cei ce pot fac, cei ce nu.....dau sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Reglare unghi de fuga

 

referitor la acel surub de pe caseta,el este ptr a corecta jocul din aceasta in urma uzurii. exista totusi o limita a reglajului,si anume-la o caseta uzata jocul nu poate fi taiat total decat cu riscul ca atunci cand virezi sa constati ca volanul nu mai vrea sa revina decat cu efort suplimentar. deci trebe sa probezi ca dupa ce faci jocul din caseta ,daca aceasta functioneaza la fel de usor dintr-o limita in alta (stanga-dreapta)

TOYOTA HDJ 80 4.2 SUZUKI SJ 413

cei ce pot fac, cei ce nu.....dau sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator spatar ovidiu

Re: Reglare unghi de fuga

 

Acel surub exista si a fost reglat jocul cat de bine a permis.Exista un joc dar foarte fin.La fel si cu trasul spre dreapta.A gasit un service cu un aparat bun pt reglat unghiuri de fuga si din cate am inteles se mai poate corecta din capetele de bara.Sper sa fie suficient daca nu desfacuta iar si reglata cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare