Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bucse amortizor fata Pajero MK1 - schimbabila?


adila75

Postări Recomandate

Salut!

 

Am ramas fara bucse la amortizorul fata. S-a deteriorat pina a disparut cu desavirsire.

Exista vreo bucse pe care sa o pot monta (eventual prelucra in vederea montajului), sau amortizorul este definitiv compromis si trebuie inlocuit?

 

Va multumessc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucse amortizor fata Pajero MK1 - schimbabila?

 

Aceeasi chestie ar trebui sa o fac si eu in viitorul apropiat ca au inceput si la mine sa aiba nitel joc.

 

Bucse telescop de Aro parca se potriveau, iar la "cerceii" pe spate la foile de arc, poti pune bucse de dacie papuc tot de la "cercei", doar ca trebuies putin polizate in exterior cu 2-3 mm ca sa intre lejer.

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucse amortizor fata Pajero MK1 - schimbabila?

 

pai avem bucsi de poliurethan OldManEmu...

 

 

La bucata sau set? Cati bani ? Pe stoc ? :grin:

OMU'e inainte de toate!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bucse amortizor fata Pajero MK1 - schimbabila?

 

Am rezolvat (cel putin partial) problema. Am desfacut, curatat ce a mai ramas din bucsile vechi, bagat fortat cu vaselina bucata furtun de apa (luuung) de dacie 1300 si bucsile arata ca noi - sa vedem cit tin. Este clar ca voi cauta mai departe bucsi ca lumea (ex.poliuretan) dar ca solutie de moment ce am facut pare ok. M-am grabit acum pentru ca intentionez sa ma dau Duminica - prima iesire atit ca offroad cit si cu masina.

Pe spate nu am probleme cu bucsile - suspensia este pe arc elicoidal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Bucse amortizor fata Pajero MK1 - schimbabila?

 

Am rezolvat (cel putin partial) problema. Am desfacut, curatat ce a mai ramas din bucsile vechi, bagat fortat cu vaselina bucata furtun de apa (luuung) de dacie 1300 si bucsile arata ca noi - sa vedem cit tin. Este clar ca voi cauta mai departe bucsi ca lumea (ex.poliuretan) dar ca solutie de moment ce am facut pare ok. M-am grabit acum pentru ca intentionez sa ma dau Duminica - prima iesire atit ca offroad cit si cu masina.

Pe spate nu am probleme cu bucsile - suspensia este pe arc elicoidal.

daca te ajuta cu ceva eu am pus pe amortizoare spate la pajero '91 bucse de amortizor de aro 10. Au intrat putin fortat dar au un an de zile si inca se comporta foarte bine.

Pajero II, 2.5 td, 1991

Feelander 1.8, 1998

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Bucse amortizor fata Pajero MK1 - schimbabila?

 

Pt pajero MK2 bucsele din amortizor se pot schimba, bine cu putin efort si iscusinta cu cele de la dacia papuc costul uneia este de 2 lei munca este mai piperata pt ca trebuie putin slefuite sa intre in amortizor. Eu am facut acest lucru anul trecut si nici in ziua de azi nu am probleme cu ele, pt mai multe detalii va stau la dispozitie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Bucse amortizor fata Pajero MK1 - schimbabila?

 

In mod normal, e destul de greu sa schimbi bucsele amortizoarelor de a MK1.

 

Ma refer la bucsele prinderii inferioare a amortizoarelor de brat. Orice solutie de compromis, va tine foarte putin ...

 

Cele superioare se schimba foarte usor ... si exista posibilitati multiple.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare