Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Conductele de frina se si sudeaza? Dezmembrari Bran-Brasov


callingcard

Postări Recomandate

Cedat conducta frina dreapta fata.

 

Masina e un Terrano I din 1993.

 

Desi sunt tot felul de prinderi si limitatoare de plastic la conducte, se pare ca sunt 2 conducte in X : conducta de la ambreiajul hidraulic si conducta de frina dreapta fata.

 

S-au ros si una din ele a cedat. S-a intimplat sa fie cea de frina.

 

Masina plina de lichid frinos urit mirositor pe dreapta, si eu in nevoie de o conducta de frina.

 

Mi se spune ca se pot si suda ( lipi ) conductele de frina. O fi posibil? Par sa fie de fier sau de antimoniu, asa ca nu prea vad cum....

 

Pareri?

Masina care mi-a dat cea mai mare placere a fost un Trabant din 1982.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conductele de frina se si sudeaza? Dezmembrari Bran-Brasov

 

Acuma am citit pe alt forum despre cineva care a alamit conducta de frina.

 

Dar la mine imi pare a fi de antimoniu...?

Masina care mi-a dat cea mai mare placere a fost un Trabant din 1982.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conductele de frina se si sudeaza? Dezmembrari Bran-Brasov

 

Ce rost ar avea sa le mai alamesti? Ce-ar fi sa circuli fara conducte de frana, fara borcanu de lichid si fara pedala de frana ...vrei sa incetinesti, faci o gaura in podea si faci pe Flinstonu' ... :P

 

Domnule, la sistemul de franare, directie si calea de rulare ... NU SE FAC IMPROVIZATII! Stii de ce? Ca printr-o astfel de improvizatie esti direct raspunzator si mai tarziu vei avea remuscari ptr viata pasagerilor pe care ii cari cu acaretul ... :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conductele de frina se si sudeaza? Dezmembrari Bran-Brasov

 

Acuma am citit pe alt forum despre cineva care a alamit conducta de frina.

 

Dar la mine imi pare a fi de antimoniu...?

Antimoniu = cositor =stibiu

Denumire si a unor aliaje de al cu cositor

In nici un caz conductele nu sint din antimoniu

Anuleaza conducta , vin-o usor si atent acasa si inlocuieste-o cu alta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conductele de frina se si sudeaza? Dezmembrari Bran-Brasov

 

gaseste conectori mama tata si ai rezolvat problema.

tai conducta sa aiba capete frumoase si pui conectorii.. cheie de 13 ...........

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conductele de frina se si sudeaza? Dezmembrari Bran-Brasov

 

poti sa le faci singur din cupru si nu mai au moarte te duci la un magazin de piese de Dacia si ceri cea mai lunga conducta de frina din cupru pt Dacia . O tai la dimensiune si pastrezi unul dintre capete intreg , montezi niplurile de la conducta ta si trebuie sa faci un berc , exista niste prese de bercuit foarte simplu de folosit .Presa se gaseste la magazinele pt instalatii din Cupru, dc nu orice frigotehnist (sau care monteaza instalatii de aer conditionat)trebuie sa aiba asa ceva.

spor la treaba,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conductele de frina se si sudeaza? Dezmembrari Bran-Brasov

 

Vezi ca trusa de bercuit de frigotehnist face doar un simplu [flare] in engleza.... adica doar o bercuiala. si din cate stiu este dublu bercuit ....uitate pe adresa de yutube de mai sus si o sa vezi cateva exemple de bercuit...

dar o asemnea presa de buble si dublu bercuit costa doar 100 dolari....si o utilizezi o viata ...si cea mai ieftina solutie te duci la cine are asa ceva si iti da si capetele cu filetele pentru Nissan.

.........................nu stiu daca dacia are acelasi pas la filet dar este o solutie .....doar daca ai trusa......

bafta.

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Conductele de frina se si sudeaza? Dezmembrari Bran-Brasov

 

Am gasit conducta de schimb la service-ul Nissan de la Busteni ( Poiana Tapului ).

 

50 RON.

 

A trecut un prieten si mi-a adus conducta.

 

Schimbat conducta : 20 minute, o cheie de 10 si un mops. Da, mi-a trecut prin cap sa aerisesc frina dupa aia. Tine beton.

 

Pe seful de service de la Nissan din Busteni il cheama Dan Ilie, foarte de treaba. Nu stiu daca am voie sa ii pun numarul.

Masina care mi-a dat cea mai mare placere a fost un Trabant din 1982.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare