Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????


nissan4x4

Postări Recomandate

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Serios vorbind chiar trebuie sa ma sui pe un scaunel ceva!!! :ha:

 

mai nene.....:ha::ha:

 

eu am inaltime 1,60 m....capota masinii mele este pe la vreo 1,30-1,40 m:grin::grin:

 

na, te mai plangi?:ha::ha::ha:

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 346
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

1.85 si tot simt nevoia cateodata de un scaun :D

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

eu am un scaunel dedicat ptr. asa ceva si a mea nu este inaltata

 

 

Am sa imi fac si eu rost de un scaunel doar pentru "EA"

 

Inca ceva ce ma enerveaza: ca nu a venit echipata cu scaunel reglabil ! :ha::ha::ha:

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

mai nene.....:ha::ha:

 

eu am inaltime 1,60 m....capota masinii mele este pe la vreo 1,30-1,40 m:grin::grin:

 

na, te mai plangi?:ha::ha::ha:

 

iaca si dovada:ha::ha:

 

attachment.jpg.593b329a5224f519a176c1a8a3ec53ba.jpg

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Ma deranjeaza ( si nu stiu daca-i bine ) ca ma deranjeaza cand un prieten coboara sau urca in masina si imi tranteste usa ( nu ca n-ar trebui , ie usa de Patrol , nu de bieemve ) ... Ar trebui sa ma deranjeze ... sau merge si asa ? ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Ambreiaj sub dimensionat. (Nissan Patrol y61 2.8 (cu modificari la motor))

 

Ce vrei ...trebuie sa aiba si el o buba pana la urma. Cei 240mm sunt intradevar insuficienti ...La Y61 ai insa volanta bimasica ...ca deh japonezii n-au fost chiar atat de idioti ...pacat insa ca n-au fost altii suficient de inteligenti sa-l produca la un pret mai domestic ...:grin:

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Cel mai tare ii enerveaza ca nu scrie Toyota pe el....cred :)

 

Si....ia zi...ce ai de vanzare?

 

Pont: umplutura de la discutii generale nu se contorizeaza:ha::ha:

  • Like 1

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Desi imi place Patrolul, simt nevoia sa imi bag picioarele il el putin.

Ma enerveaza cat de tare se rugineste si se mananca efectiv sasiul, in spacial partea din spate. Lucrez acum la un Y61, 2000, 3L LWB.

Din afara masina arata foarte bine dar pe sub ea e VARZA.

Sasiul mancat la greu.

Conductele de frana mancate si pusca una dupa alta. Am schimbat conducta care duce catre puntea fata pt ca tasnea lichidul din ea. Chin la greu, pozitie de cacat, tot motorul, puntea, sasiul pline de ulei amestecat cu noroi. Curge uleiul din motor ca naiba. Imi e dor de Toyota mea la care motorul este absolut uscat.

Dupa ce am terminat, a puscat conducta din spate de la distribuitor. Cea lunga care vine pana in fata.

Nu am mai avut puterea sa ma ocup si de aia. Si celelalte conducte sunt la fel de ruginite. Evident ca trebuie schimbare totala de conducte. Asta inseamna dat jos caroseria pt ca idiotii au pus conductele intre suportul de arc si caroserie.

 

Caroseria la fel. Sub ea are gauri mari. La prinderi pe sasiu in fata este putreda tabla.

 

Masina a fost luata de noua si a avut un singur proprietar.

 

Piesele pt modelul asta de 3L se gasesc greu si sunt scumpe. 2200 de lei un rahat de debitmetru. :ce

 

Parerea mea ca adevaratele Nissan-uri pentru teren s-au oprit la modelul Y60. (desi si alea au problema cu sasiul si caroseria). Un Y60 cu motorul de 4,2 l diesel simplu consider ca e o masina decenta si fara figuri.

Pui niste diferentiale de 2.8 si te joci cu roti de 35".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Inca ceva foarte important pentru patrolisti si nu numai.

 

Spalati periodic, de preferat dupa fiecare revenire din teren, masina pe dedesupt, sasiu, caroserie, punti. Ideal de ridicat pe o rampa, elevator, sau pe o groapa.

Noroiul ramas in toate cotloanele este moartea sasielor, caroseriilor si a conductelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

O fi fost un singur proprietar...dar daca nu a avut grija de ea cum trebuie....sunt totusi 16 ani. Care din noi mai este acelasi ca acum 16 ani ? (nu ca la 16 ani :) ).

 

Am aceeasi masina, azi i-am schimbat discurile de frana pe fata + revizie completa la toti etrierii. Discurile originale. 322.000km. A fost de munca, injurat cat cuprinde. Dar .. dupa 16 ani la ce sa te astepti ?! Rugina a aparut pe capota, din cauza folosirii chitului in exces si am vazut un prag gaurit de rugina. Debitmetrul...intr-adevar. Costa. Eu nu am fost multumit de aftermarket si l-am tinut pe cel original. Sa vezi cat costa o pompa de injectie....

 

Motorul plin de ulei...asa a fost si al meu. Curgea pe la intercooler si pe la semeringurile de la tevile de motorina de intra in injectoare + semeringurile de la bujii. Plus intercooler. Dupa ce s-au rezolvat, motorul uscat.

 

Enervant este ca piese relativ uzuale si simpliste ca si constructie (chiar si debitmetrul de aer, nu e o racheta spatiala) costa. Dar acest lucru e valabil cred pentru orice japoneza pana la urma (ne referim la repere de origine, nu aftermarket). Nu cred ca Toyota, Mitsubishi sau Mazda se scalda in alte ape. Nu mai lungesc vorba, Giorgel a sintetizat cel mai bine, nu mai repet eu ....

 

Noi sa fim sanatosi...

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

:bi overfenderele minunate de la alaplast poland. de tot kkt-ul. la iesirea de azi le-am adunat in punga pe cele din spate. la o trecere UN PIC inghesuita printe 2 copaci s-au spart ca sticla in multe-multe bucati. noroc ca alea din fata erau protejate de barile laterale...deci masina a trecut iar daca aveau macar flexibilitatea celor din fibra de sticla nu era nicio smekerie...deci iaca nu erau de umblat pe coclauri ci doar de boulevard...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

:bi overfenderele minunate de la alaplast poland. de tot kkt-ul. la iesirea de azi le-am adunat in punga pe cele din spate. la o trecere UN PIC inghesuita printe 2 copaci s-au spart ca sticla in multe-multe bucati. noroc ca alea din fata erau protejate de barile laterale...deci masina a trecut iar daca aveau macar flexibilitatea celor din fibra de sticla nu era nicio smekerie...deci iaca nu erau de umblat pe coclauri ci doar de boulevard...

 

bine da ce vei face , vei monta altele tot asa sau o sa te orientezi pe altceva? Multumim ca ne-ai spus. Voiam sa ma orientez si eu pe asa ceva ca de frumoase sunt foarte.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

bine da ce vei face , vei monta altele tot asa sau o sa te orientezi pe altceva? Multumim ca ne-ai spus. Voiam sa ma orientez si eu pe asa ceva ca de frumoase sunt foarte.

 

parca-s doua blonde...frumoase si proaste. in prima faza o sa incerc sa le reconstruiesc daca voi regasi bucatile esentiale. ma rog, nu eu, stiu un nene care repara chestii cu fibra si cleiuri. dar ma gindesc intens sa pun ceva overfendere de cauciuc cu guler de aripa, trebuie insa modificate decupajele spate ca acum arata ca porcu

4.thumb.jpg.02ab8346c5363e3d25cf9869651e3e94.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 luni mai târziu...

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Salutare :) Ma enerveaza: pierderea overfenderelor la iesiri (rugina, vechime, etc), orice ai vrea sa i imbunatatesti/schimbi/repari incepe de la minim 150€+++ :)) Rugina e la ordinea zilei.. :)

Patrol Y60 2.8

Munca scuteste pe om de trei mari rele: plictiseala, viciul si saracia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Colegule,

Eu am overfenderele originale pe masina "reinventate" de vreo cativa ani buni ...si surpriza ...sunt tot acolo.

Tehnica "am o Patroala, hai sa fac o nasoala" ...nu prea merge ...fara sa te scormonesti adanc dupa aia la bozonar de sume divizibile cu hartia cu 150e ... e normal.

 

La a mea ma inerveaza ca n-am ce sa mai repar de cativa ani ...decat spalat, verificare, intretinere ... :wink:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Salutare :) Ma enerveaza: pierderea overfenderelor la iesiri (rugina, vechime, etc), orice ai vrea sa i imbunatatesti/schimbi/repari incepe de la minim 150€+++ :)) Rugina e la ordinea zilei.. :)

Patrol Y60 2.8

 

Vazand masina declarata (Suzuki Vitara), asta cu rugina e maxima :)

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazand masina declarata (Suzuki Vitara), asta cu rugina e maxima :)

 

Vitara mi-am vandut-o, am trecut la Patrol :) Doar ca habar nu am unde sa schimb :)

 

Colegule,

Eu am overfenderele originale pe masina "reinventate" de vreo cativa ani buni ...si surpriza ...sunt tot acolo.

Tehnica "am o Patroala, hai sa fac o nasoala" ...nu prea merge ...fara sa te scormonesti adanc dupa aia la bozonar de sume divizibile cu hartia cu 150e ... e normal.

 

La a mea ma inerveaza ca n-am ce sa mai repar de cativa ani ...decat spalat, verificare, intretinere ... :wink:

 

Spune-mi te rog cum faci sa nu iti cada, raman dator vandut :) Si eu am overfendere originale de fabrica.

 

Cat despre investitii, eram constient in ce ma bag, si imi place maxim, nu mi pare rau. Aia cu hartia de 150e e asa simbolica, n am vrut sa exagerez..dar eu o am de vineri si deja au zburat 2000

Editat de Astral
Munca scuteste pe om de trei mari rele: plictiseala, viciul si saracia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Deschide un topic dedicat ...si o sa vedem ce solutii gasim impreuna. In primul rand ca sa poti sa faci dintr-un fier de Olanda masina trebuie sa ai o baza foarte solida si nu in ultimul timp nervi de otel. Marea lor majoritate au lucrat aproape de apa si au foarte multa rugina.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: CE VA ENERVEAZA CEL MAI TARE LA NISSANUL DVS?????

 

Cel mai tare ma enerveaza ca trebuie sa astept sa se stinga plafoniera ca sa pot incuia masina. De fiecare data cand opresc undeva, dupa ce ma dau jos, trebe sa stau 10-15 secunde sau cat e setat temporizatorul ala langa masina si sa ma uit la ea, dupa ce se stinge becul o pot incuia. Am intrebat toti posesorii de patrol pe care ii stiu si nimeni nu mai are problema asta. O lagatura intre ele exista ca doar se aprinde plafoniera cand descui masina, dar chestia asta cu incuiatul ....

Ce sa-i faci, am un Patrol unic :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare