Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modificari Pajero V60


Tavi D.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 251
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Modificari Pajero V60

 

Preturi de Mitsubishi... asta e cand vrei originale... costa mult distributia (900 lei), fulia de la alternator (1360 lei) si intinzatorul de curea (385 lei), restul sunt rezonabile. Pe toate le-am cumparat eu personal, nu mecanicul. Deci adaosul e cel de Mitsubishi. Si la alti furnizori pe original preturile sunt la fel. Si unele nu le gasesti decat pe original, ca de exemplu fulia de alternator.

Editat de Tavi D.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Pajero V60

 

Mi-am comandat din nou flanse de aliaj de 3cm, dupa ce renuntasem la ele si le-am vandut... cum am ramas doar cu rotile negre pe 16" cu AT-uri dupa ce le-am vandut pe cele pe 18", cred ca o sa arate bine. Mi-am comandat si overfendere negre de 4cm, o sa imi cumpar inele de protectie rosii pt jante si vedem ce iese.

Dar am ramas fara roata de rezerva si am nevoie de o janta ca a mea, am pus anunt la mica publicitate... http://forum.club4x4.ro/showthread.php?90231-Cumpar-janta-pe-16-Pajero-V60

In alta ordine de idei, faimoasa fulie de alternator despre care vorbeam mai sus am schimbat-o deoarece a mea s-a "bulit" acum 3-4 ani si am sudat-o, contrar unor pareri care ziceau ca asta poate afecta celelalte chestii antrenate de cureaua de accesorii... ei bine, la mine dupa un timp de la sudare (coincidenta sau nu) a inceput sa troncane pompa de servo la ralanty, iar zgomotul s-a accentuat in timp... cum una noua costa 900€ fara TVA la Mitsubishi, am gasit una second de pe un L200 cu garantie 3 luni pe care o primesc maine si peste 2 saptamani o schimb.

Mai urmeaza un rulment dreapta fata si conductele de apa ce merg in spate si care sunt ruginite (boala de V60 LWB), si am "intinerit-o" un pic... abia astept s-o scot un pic la "dezmortire", ca tot vine sezonul...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Modificari Pajero V60

 

Mi-am comandat din nou flanse de aliaj de 3cm, dupa ce renuntasem la ele si le-am vandut...

Asta ma mira si pe mine... :) De care ti-ai luat acum, si cu cat, de unde? Celelalte erau aceeasi marca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Pajero V60

 

Mi-am luat exact acelasi model de care am avut si care erau super ok. Am renuntat la ele din cauza ca mergeam f. mult pe asfalt cu masina si am zis sa nu solicit rulmentii care sunt f sensibili la modificarea respectiva. Dar acum ca folosesc masina f putin spre deloc, macar sa arate asa cum imi place. De la traction4x4.it le-am luat, este reducere de pret acum pana la epuizarea stocurilor de la 244 euro la 95 euro, iar pt ca le-am luat pe firma nu am platit TVA si au fost 78 euro flansele, 69 euro 6m de overfender de 4cm, 25 euro transportul cu TNT in Romania, total 172 euro.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Pajero V60

 

Mi-am luat exact acelasi model de care am avut si care erau super ok. Am renuntat la ele din cauza ca mergeam f. mult pe asfalt cu masina si am zis sa nu solicit rulmentii care sunt f sensibili la modificarea respectiva. Dar acum ca folosesc masina f putin spre deloc, macar sa arate asa cum imi place. De la traction4x4.it le-am luat, este reducere de pret acum pana la epuizarea stocurilor de la 244 euro la 95 euro, iar pt ca le-am luat pe firma nu am platit TVA si au fost 78 euro flansele, 69 euro 6m de overfender de 4cm, 25 euro transportul cu TNT in Romania, total 172 euro.

 

Super site asta am gasit la chestii la reducere preturi foarte bune.

 

Multumesc

Suzuki Vitara '92 1.6 8V metaltop putin gadilata,

Aprilia Pegaso '97 plus inca ceva utilaje de sosea

Jeep Cherokee 2001 4.0 automatic + GPL sevential putin gadilata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Pajero V60

 

overfendere din alea am luat si eu si sunt niste prostii leam si aruncat prin garaj poate vine careva interesat pt ele

pe langa ca nu se pot monta pe pajero mai ales pe spate ..produc multa rugina prin sistemul lor de prindere cu suruburile ce vin in dotare .iar cele cu dublu adeziv sunt doar ornamentale . poate tu ai mai mult noroc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Pajero V60

 

Astea au si banda adeziva si autofiletante. Pt. rugina o sa incerc sa izolez cu ceva, dar oricum, problema cea mai mare ramane pe spate in zona usilor... studiez...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Pajero V60

 

Am gasit si roata de rezerva :ypu ...ieri cand am primit-o arata asa:

IMG_20151030_153953.thumb.jpg.68d509567a39820f06b29d227f6379d7.jpg

 

Dupa putina munca si muuulta pasiune, in seara asta arata asa:

IMG_20151031_184903.thumb.jpg.b2fb45e33dd776b9442489defa019d83.jpg

 

...adica asa cum vor arata in cateva zile si celelalte 4, care deja sunt negre...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Modificari Pajero V60

 

Am probleme cu pompa de servo. Am mers o vreme (a se citi cativa ani... 2-3) cu fulia de la alternator sudata (normal e cu ambreiaj) si cu timpul mi-a aparut un troncanit in pompa de servo care s-a accentuat din ce in ce mai mult. Am trimis-o de 2 ori la reparat la Bucuresti la SRDV dar a venit inapoi la fel. E drept ca am garantie, a costat 700 lei plus de doua ori curierul... in final bani aruncati. Ultima data m-au sfatuit sa le trimit toata instalatia, adica pompa, rezervor ulei, caseta, furtune, conducte... asta inseamna sa demontez jumatate de masina si sa stea in service pe cric... Servo merge ok, foarte usor, dar troncane. Si numai la ralanty. Cand am schimbat de curand distributia am pus si fulie de alternator originala... Din pacate after market nu se gasesc pompe, iar pe original costa aproape 1000€... am mai gasit pe net pe un site tot reconditionata, tot in jur de 700 lei, dar cu a mea la schimb. Sa mai risc, sau sa imi iau noua, ce parere aveti? Normal ca cei de la Mitsubishi imi spun ca au mai incercat multi sa le repare si pana la urma tot la originala au ajuns... Iar de L200 nu se potriveste, chiar daca e acelasi motor!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Pajero V60

 

Ai o gramada de variante

Prima data schimba tipul de ulei multe pompe cu uzura nu mai lucreaza bine cu uleiul specificat de producator , pune unul mai gros

Parca de MK2 potriveste la tine

noua nu e 1000 euro maxim 300

la fel gaseti pe orice mitsubishi masina mica cat si pe subaru

si in cel mai rau caz se poate adapta orice alta pompa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Pajero V60

 

Spune-mi te rog de unde iau noua la pretul de care zici, eventual in mesaj privat sa nu facem reclama, ca eu cea mai ieftina am gasit-o undeva in jur de 3600 lei. Multumesc

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Modificari Pajero V60

 

...o poza de azi... ca modificari nu am mai facut, dar ne bucuram unul de altul in continuare... intre timp Pajero face ce stie el cel mai bine: rugineste! Noroc ca sta in garaj, ca e mai protejata...

paj.thumb.jpg.f31a917d92d0a4ef4ba05e078a15c63f.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...

Re: Modificari Pajero V60

 

Cum se comporta cu flansele de aliaj de 3cm? Este diferenta fata de standard in dinamica resimtita dupa montaj?

Vreau sa o inalt putin(25-30 mm) pe fata...pare putin cocosata.

Multumesc.

 

daca vrei sa o innalti cumpara o suspensie dedicata ! flansele nu sunt cele mai recomandate. experienta mi-o spune. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Pajero V60

 

Cum se comporta cu flansele de aliaj de 3cm? Este diferenta fata de standard in dinamica resimtita dupa montaj?

Vreau sa o inalt putin(25-30 mm) pe fata...pare putin cocosata.

Multumesc.

 

Arata al dracului de bine cu ele si sta mai bine in curbe daca le negociezi mai sportiv, dar tinand cont ca nu e masina sport avantajul asta e un fel de frectie la picior de lemn... in rest... au avantajele si dezavantajele flanselor... este topic dedicat pentru asta... Mitsubishi nu le recomanda pe modelul asta pt. ca accelereaza uzura rulmentilor, care si asa sunt sensibili. Dar eu unul prefer cu ele.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Modificari Pajero V60

 

"Arata al dracului de bine cu ele"...la aspectul acesta ma gandeam. Scopul meu fiind doar estetic, cu dezavantajele aferente utilizarii preponderent urbane.

Este destul de rigida si implicit sta bine pe curbe. Suspensia este in mintile ei si nu prea se justifica una dedicata...pentru moment. Nu cred ca o inaltare de 20 mm pe fata sa afecteze prea mult.

O sa incep un jurnal, mai mult de prezentare...nu prea i-am facut mare lucru.

Editat de alex_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare