Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ajutor off road!!!


Postări Recomandate

Re: Ajutor off road!!!

 

Pfff, foarte tare ideea cu google maps, imi cer scuze, am postat de pe telefon...si la ultimul post mi-a aparut doar raspunsul tau...n-am vazut si raspunsul lui, e vina mea. Am putea sa actualizam informatiile din word-ul de la inceputul postului iar Andrei Simileac sa le centralizeze similar cu exemplul lui.

 

PS: in google docs la un shared document se vad userii care modifica documentele. In dreapta la sfarsitul meniului este "revision history" (acolo se vede data, ora, userul si modificarea facuta).

 

Oricum e bine sa credem ca in adunatura de oameni care impartasesc placearea off-road-ului de pe acest forum nu sunt si raufacatori ! :D De ce si-ar pierde cineva vremea pe un forum doar pentru a face rau?

 

Oricum siguranta a fost prima la care m-am gandit cand am venit cu ideea de shared document, la lucru ma ocup printre altele si de traficul de date al "Ministry of Defence" din UK.

 

Noapte buna!

 

Ti-a raspuns un coleg mai devreme : un Excel la indemana oricui nu poate fi pazit de "binevoitorii" care "este", ne place sau nu ne place s-o credem.....
Editat de eduard.wichner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 244
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Ajutor off road!!!

 

Pfff, foarte tare ideea cu google maps, imi cer scuze, am postat de pe telefon...si la ultimul post mi-a aparut doar raspunsul tau...n-am vazut si raspunsul lui, e vina mea. Am putea sa actualizam informatiile din word-ul de la inceputul postului iar Andrei Simileac sa le centralizeze similar cu exemplul lui.

 

PS: in google docs la un shared document se vad userii care modifica documentele. In dreapta la sfarsitul meniului este "revision history" (acolo se vede data, ora, userul si modificarea facuta).

 

Oricum e bine sa credem ca in adunatura de oameni care impartasesc placearea off-road-ului de pe acest forum nu sunt si raufacatori ! :D De ce si-ar pierde cineva vremea pe un forum doar pentru a face rau?

 

Oricum siguranta a fost prima la care m-am gandit cand am venit cu ideea de shared document, la lucru ma ocup printre altele si de traficul de date al "Ministry of Defence" din SUA.

 

Noapte buna!

 

ministry of defence este in u.k......in us este U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE http://www.defense.gov/ ...asta daca tot ne stim la engleza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

miniger ai dreptate, m-am incurcat eu. Eu lucrez pentru o companie de telecomunicatii britanica, iar Ministry of Defence este unul din clienti.

 

ministry of defence este in u.k......in us este U.S. DEPARTMENT OF DEFENSE http://www.defense.gov/ ...asta daca tot ne stim la engleza...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

Sunt foarte multe numere de telefon si date care nu mai sunt valabile. Adica unii si-au vandut masinile, si-au schimbat telefoanele.

Cred ca ar trebui organizata o chestie pe judete, si verificat prin mail sau telefon daca acest ajutor mai e valabil inainte de a se face vreo lista.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

Excelenta ideea !

Hai sa ne auzim cumva si sa vedem cum o punem in aplicare ! :h5

 

Numerele de telefon sunt valabile, chiar din poza. Adresa de e-mail de asemenea. In timpul saptamanii, de la 8 la 17 belesc ochii in monitoare, deci timp ar fi printre picaturi de munca. Sugestie pentru informatiile care ar fi de ajutor sa le regasim in dreptul fiecaruia:

 

Nume/prenume - nickname forum

numar/numere telefon valabile

adresa e-mail valabila

masina/masini precum si numarul de inmatriculare

localitate

 

Si ca idee cum am considerat ca ar arata:

 

Andrei Simileac ~ Symy139

0766 718187 - Telekom; 0746627199 - Vodafone

symy139@yahoo.com

Suzuki Vitara VS-04-CSZ; JEEP KJ VS-29-AAS

IASI

 

Nu cred ca e nevoie de alte informatii gen: platforma, echipament recovery etc. Toate acestea informatii se pot afla printr-un simplu telefon, iar daca nu am eu platforma, sigur stiu cel putin 1-2 persoane care au. Important e zona de actiune, numar de telefon, si sa stii cu cine vorbesti.

Editat de symy139

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

uite tot din considerentele mai sus amintite

KAROLOKW

Patrol SWB echipat

actiune nordul Capitalei ,Otopeni,Buftea,Mogosoaia,Corbeanca,Dimieni,Pipera,Voluntari

sau mai simplu pe o raza de 30 Km in jurul Otopeni.

0723 817 101

 

totul cu remarca ,Daca vand masina pana atunci voi anunta pe topic :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

@KAROLOKW

Numele de scena il vedem cu totii. Numele actorului mai putin (trebuie cautat in topicul cu preznetari, poate nici acolo nu e trecut, nu stiu). Eu de exemplu, daca te sun, nu pot sa pronunt numele de scena, fara sa fiu dator cu ceva miei dupa. Mai ales in moldoveneasca mea, sigur ies alte nazbatii pe gura. :wink: De aceea, ideea de a avea si numele real, ar fi de ajutor. Daca nu, o sa imi fac timp sa rascolesc si topicul cu prezentari :oc

Don't :dr1 faster than your angel can :pl1 .

symy139@yahoo.com

0766718187 - Service 4x4 Iasi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

Ideea mi se pare excelenta si operativa. Acea carte de vizita, accesata cu click pe wp, nu poate fi deschisa dintr-un fisier in excel? Acesta poate fi operat mult mai usor prin mesaje tf. trimise de doritori, celui (celor) care se ocupa cu update si care, singurul, poate face modificari. Personal, am trecut datele care m-au interesat, culese de pe forum (in tot felul de prezentari), in excel, dar nu am garantia actualitatii lor. Cam asa arata fisierul meu.

 

Help off.xls

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

Inca un detaliu pentru care s-a utilizat un WORD : ca sa poata fi printat rapid fara grija ca se vor pierde din coloane cum ar fi in cazul unui Excel. S-a avut in vedere si faptul ca pot exista colegi care nu au rabdare sau nu stiu sa "coafeze" un Excel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

Inca un detaliu pentru care s-a utilizat un WORD : ca sa poata fi printat rapid fara grija ca se vor pierde din coloane cum ar fi in cazul unui Excel. S-a avut in vedere si faptul ca pot exista colegi care nu au rabdare sau nu stiu sa "coafeze" un Excel...

 

In teren, pe coclauri, cateodata n-ai semnal nici pe GPS, nici pe telefon, deci nu conteaza daca ai sau nu numere de telefon. Dar eu cred ca printata, lista poate fi lasata in masina si e mult mai simplu sa o accesezi. Si poti aprinde si focul cu ea, daca n-ai altceva la indemana! :wink:

Editat de Sclipici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

Colegii care isi ofera sprijinul nu trebuie sa cunoasca Excel. Nici nu-l vad. Transmit un simplu text, prin mesaj telefonic, email, sau postare pe forum, care sa cuprinda datele din coloanele excel-ului. Acesta vor fi trecute in fisier de cel care-l gestioneaza. Si tot acesta il face printabil, fara pierderi. Odata cu operarea mesajului se introduce in fisier si data actualizarii.

Ex. mesaj: Jimy123, Bucuresti-Otopeni, raza 30km, oricand, tel. 12345678, masina complet echipata. Apoi, daca e cazul: Jimy123, indisponibil (vandut masina, concediu Hawaii-nu trebuie explicat motivul).

In ultima instanta sunt suficiente locul, perioada de disponibilitate si nr. de tel.(chiar numai ultimul)+ data actualizarii.

Parerea mea este ca datele organizate in excel sunt mult mai usor de centralizat si prelucrat.

 

Listarea in excel nu impiedica utilizarea sugerata de @Sclipici!

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

o idee foarte buna aceasta lista...si ca sugestie ar fi sa fie editata pe judete

vitara - an 1995 - motor1.6L - 16V cutie automata - de padure

toyoya rav 4 - an 2005 - motor d4d - cutie manuala - de strada

SE FURA IN DRACI....DAR NIMIC NU LIPSESTE...TOTUL SE FACE REPEDE...DAR NIMIC NU-I GATA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

Potrivit dictonului: problema ai ridicat, sarcini ai capatat!

 

Scuze pt intarziere, dar am fost plecat in weekend, ca tot omul.

Regret ca m-am angajat intr-o discutie la doua capete: cele doua solutii, lista in word si harta au in vedere situatii diferite, chiar daca prima ar putea s-o acopere si pe a doua. Lista aparuta in urma apelului lui Petre Niteanu cuprinde voluntari pt situatii extreme-calamitati naturale, accidente colective grave etc-unde se cer echipari adecvate. Astfel de liste ar trebui sa existe, actualizate, la fiecare club judetean afiliat, sau la Asociatiile Judetene de Automobilism Sportiv. Organizarea intocmirii si actualizarii listelor o vad in sarcina FRAS, daca vrea sa-si creasca vizibilitatea, si sa valorifice o resursa valoroasa reprezentata de membrii forumului. Daca se lasa astfel de lucruri doar in seama unor entuziasti, rezultatul va fi actiuni dezorganizate, cum au fost atatea pana acum. O relatie oficiala la nivel institutional (cu ISU si autoritatile locale) ar fi de dorit.

Daca lista in word satisface, asa sa ramana.

 

Solutia lui @Symy139 se adreseaza situatiilor obisnuite cand unul (de obicei), sau mai multi plimbareti raman in pana pe undeva, fara posibilitate imediata de remediere a situatiei. Continui sa cred ca rezolvarea propusa e mai eleganta si mai operativa.

Fiecare e liber sa aleaga ce i se potriveste.

 

Si pt ca tot e vorba de ajutor in offroad, primul ajutor inseamna cunoastere. Daca intalniti asa ceva, admirati-le dar apoi aruncati-le, deoarece sunt f otravitoare. Niciodata nu am vazut atat de multe si imbietoare ca in zilele acestea. Ploaia le indeparteaza solzii albi care constituie un indice important pt identificare.

 

IMG_20151004_133338.thumb.jpg.e16c4ee7c8b1e063b1bfaad749099f8f.jpg1219632976_20151004_112944r.thumb.jpg.d84b96cc107a4f6abbf568625d38208e.jpg

Sa cunosti, sa vrei - vei putea face !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

@KAROLOKW

Numele de scena il vedem cu totii. Numele actorului mai putin (trebuie cautat in topicul cu preznetari, poate nici acolo nu e trecut, nu stiu). Eu de exemplu, daca te sun, nu pot sa pronunt numele de scena, fara sa fiu dator cu ceva miei dupa. Mai ales in moldoveneasca mea, sigur ies alte nazbatii pe gura. :wink: De aceea, ideea de a avea si numele real, ar fi de ajutor. Daca nu, o sa imi fac timp sa rascolesc si topicul cu prezentari :oc

 

daca imi pocesti numele nu ma supar te iert dupa o damigeana de vin :) cu mielul nu prea ma inteleg,pica greu la ficat:) da o pastrama de berbecut nu refuz:)

numele e Karol :) asa c anu cred ca il poti poci prea tare,pana nici mie beat fiind nu prea mi-a reusit :)

restul raman valabile si sunt disponibil zilnic dupa ora 17:00 si in weekend cam tot timpul ,desigur exceptie cand plec si eu ca omul cu familia pe undeva :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ajutor off road!!!

 

Salutam,

Daca asteptam ca frasu sa faca lista aia probabil ca putem astepta linistiti inca vreo cateva sute de ani...

 

Pe de alta parte ajutorul asta in offroad initiat de Bullbar, nu are nici o legatura cu muschii (a se citi burta plina de bere) sportivilor ... Eu mi-am facut o lista asa cu creionu pe un carnetel de il tin langa baxul de prezervative din torpedou ... Sun si vine bine, nu asta e, pui caciula mai fut una si durerea trece ... :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Rescue 4x4

 

http://www.rescue4x4.ro/ Interensant si util zic eu!

 

Intr-adevar, a fost creat sistemul care sa integreze toate informatiile de pe acest topic, asa ca, toti colegii disponibili sunt invitati sa citeasca topicul de mai jos si sa se inscrie pe site-ul respectiv :

 

Respect, @mihait !

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?90583-Rescue4x4-ro

 

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rescue 4x4

 

Intr-adevar, a fost creat sistemul care sa integreze toate informatiile de pe acest topic, asa ca, toti colegii disponibili sunt invitati sa citeasca topicul de mai jos si sa se inscrie pe site-ul respectiv :

 

Respect, @mihait !

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?90583-Rescue4x4-ro

 

:h5

 

Multumesc mult! :h5

 

Deja suntem peste 250 membri, printre care avem si ATV-uri, moto enduro si chiar persoane ce pot acorda prim ajutor.

Ideal ar fi ca aceasta platforma sa ajunga la urechile cat mai multor oameni, mai ales ca au inceput codurile galbene de ninsoare :wink:

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Ajutor off road!!!

 

Avand in vedere conditiile meteo, reactualizez mesajele mai vechi si imi ofer ajutorul in partea de SV, V si Nord Vest a Bucurestiului. Pentru cazuri grave nu ma limitez la aceasta zona. Reactualizez si numarul de telefon: 0773.373.404

  • Like 1

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • vstef_is a resetat ca important acest subiect

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare