Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Filtru de benzina + polen


unde

Postări Recomandate

Sa incepem cu ce e mai simplu: se pare ca masina (cel putin modelul meu) nu are filtru de polen. Nu apare pe nicaieri prin manualul de service o mentiune despre el.

Filtrul de benzina pare a fi in rezervor (am inteles ca la masinile off-road nu se monteaza filtrul de benzina tip cilindru metalic pe burta masinii), si este incorportat in pompa de benzina.

Poate sa ma ajute cineva cu detalii?

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Filtru de benzina + polen

 

Masina e cea din semnatura: Suzuki Jimny 1.3i 2004

Intre timp am aflat ca masina nu are filtru de polen.

Filtrul de benzina pare a fi in rezervor, parte integranta a pompei de benzina.

Orice detalii si informatii suplimentare vor fi foarte apreciate :)

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Filtru de benzina + polen

 

Salutare...deci pana la urma Jimny-ca vine cu filtru de polen ori ba...intreb deoarece am cautat tot forum-ul si nu am gasit pe nimeni sa se planga de dezaburirea geamurilor pe timp ploios...eu detin un jimny 2001,motor M13a,cutie automata,englez,si am o mare problema cu dezaburirea pe timp ploios..nu am am Ac,nici pierderi de antigel si nu reusesc sa dezaburesc geamurile...cand sunt singur in masina parca se mai dezaburesc dar cand suntem mai multi e un chin...revenind la filtrul de polen am localizat locul lui dar cand am scos capacul care trebuia sa-l tina , pe langa faptul ca i-am rupt "urechiusa" nu a cazut nimic cum am inteles pe un site ca ar trebui sa se intample.

In concluzie ceva solutii la problema mea...iar daca sunt filtre de polen pentru jimny are cineva un cod?

Cu stima

George

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Filtru de benzina + polen

 

Salutare...deci pana la urma Jimny-ca vine cu filtru de polen ori ba...intreb deoarece am cautat tot forum-ul si nu am gasit pe nimeni sa se planga de dezaburirea geamurilor pe timp ploios...eu detin un jimny 2001,motor M13a,cutie automata,englez,si am o mare problema cu dezaburirea pe timp ploios..nu am am Ac,nici pierderi de antigel si nu reusesc sa dezaburesc geamurile...cand sunt singur in masina parca se mai dezaburesc dar cand suntem mai multi e un chin...revenind la filtrul de polen am localizat locul lui dar cand am scos capacul care trebuia sa-l tina , pe langa faptul ca i-am rupt "urechiusa" nu a cazut nimic cum am inteles pe un site ca ar trebui sa se intample.

In concluzie ceva solutii la problema mea...iar daca sunt filtre de polen pentru jimny are cineva un cod?

Cu stima

George

 

Salut,

La mine nu cade singur dar macar se vede si il scot cand il schimb.

Filtru de habitaclu, Suzuki 95860-81A10: Mann CU 2129, Mahle LA 95, Knecht 06418529, VIC AC-931E, UFI 53.127.00, Airmatic IF0174

sursa: http://www.suzuki-club.ro/forum/piese-auto-jimny/piese-echivalente-sau-compatibile-jimny/

citeste: http://www.suzuki-club.ro/forum/piese-auto-jimny/filtru-polen-locatie-procedura-inlocuire/

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Filtru de benzina + polen

 

Dupa un numar de ani, fac aici niste precizari:

- Jimny are filtrul de benzina in rezervor, dar e mai degraba un soi de sita, drept urmare am mai pus eu unul pe traseu, undeva in compartimentul motor

- Jimny are si filtru de polen (care se schimba chiar foarte usor), cel putin modelele cu AC

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Filtru de benzina + polen

 

Am desfacut mai devreme locul in care trebuia sa fie filtrul de polen si "supriza" :D

Am scos un faras intreg de ace de brad si de ace de pin, fulgi, bucatele de blanita si par de diverse animale de casa sau de padure, sigur gaseam si veverite sau maimute daca desfaceam in liniste si nu se speriau. Filtrul de polen lipseste si se pare ca asa a venit din Germania ca masina in tara nu a mers. Asta apropo de stereotipul cu "nemtii isi intretin bine masinile" :D

O sa ii cumpar unul zilele astea. Aveti vreo marca recomandata sau pot pune orice?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Filtru de benzina + polen

 

Poti sa pui orice.

Alea cu carbon sint ceva mai scumpe, dar anihileaza mai bine mirosurile neplacute.

O data pe an fa-i si o curatare a instalatiei de AC, daca ai asa ceva.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Filtru de benzina + polen

 

Am desfacut mai devreme locul in care trebuia sa fie filtrul de polen si "supriza" :D

 

Salut

Identic si la Jimny-ul meu din 2008. Nu avea nici un filtru, doar frunze moarte...

As zice nu nu e montat din fabrica, eu am luat masina la 11 luni de la inmatriculare..

Florin

LJ70, ex Jimny, ex IMS M461
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare