Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Harti Garmin


CraiovaDakarProject

Postări Recomandate

Re: Harti Garmin

 

Va sunt de folos trackuri care urmaresc drumuri forestiere care, eventual, nu apar in ROAD?

 

Sigur că sunt folositoare, deşi nu sunt folosite ca atare în ROAD. Trackurile culese prin munţi şi sau păduri trebuie folosite cu mult discernământ. Noi le folosim în primul rând ca să identificăm traseul folosit de cel care le-a cules pe ortofotoplan, iar ce introducem în hartă este ce se vede pe acest plan, nu trackul original. Chiar dacă folosim trackuri originale, acestea trebuie periate ca să se scoată din ele selfintersections şi aglomerările de poziţii în jurul unei locaţii de repaus. Sunt foarte mulţi care-şi imaginează că munca grea este să culegi trackul sau punctul. Nu este aşa, munca grea continuă cu periatul datelor, clasificatul lor şi multe alte operaţii. De multe ori dacă sursa este nouă, netestată sau are o istorie de trimis date greşite, aştept o a doua confirmare acolo unde nu pot să verific pe imagini ce se întâmplă în realitate pe teren. Cei care sunt alături de noi de multă vreme culeg datele şi mi le prezintă la un nivel profesionist, foarte aproape de ce va fi prezent în hartă, nu-mi trimit Active Log-ul să-mi spună să mă descurc cu el, pentru că timpul este foarte limitat, iar teritoriul de acoperit este uriaş, la nivelul la care lucrăm noi.

 

Ca să vă dau nişte cifre, Navteq, în harta CNE, a declarat România acoperită la nivel de detaliu având doar 155 mii de km de drumuri în harta lor. Noi avem acum în ROAD2012.40 267 mii km de drumuri şi estimez că ne vor mai trebui încă cel puţin 2-3 ani la un ritm de 10-12 mii de km de drumuri adăugaţi la fiecare release. Nu am statistici de genul ăsta la GoogleMaps sau OpenStreetMaps. Despre Google în România am aflat doar că au parcurs până acum 6 (şase) mii de km cu gogoloidul lor şi că mai au în plan să mai parcurgă încă 40 (patruzeci) mii km... (Sursa http://www.turismistoric.ro/2012/07/obiective-turistice-din-romania-disponibile-pe-google-maps/ ) Halucinant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Harti Garmin

 

Doresc sa va supun atentiei aparitia celei mai noi versiuni de harta

ROAD2013.10 disponibila pentru aparatele Garmin.

 

Mai multe detalii despre aceasta harta puteti obtine pe pagina ei

oficiala de prezentare :

http://romaniadigitala.ro/news/lansare-ro-a-d-2013-10/

 

Bna ziua.

 

Exista vreo sansa ca ROAD sa fie disponibila si pe iPhone/iPad sau Android la un moment dat?

Editat de Astral
VREUN/VREO ... http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=822865&viewfull=1#post822865

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti Garmin

 

Bna ziua.

 

Exista vreo sansa ca ROAD sa fie disponibila si pe iPhone/iPad sau Android la un moment dat?

 

Buna Dimineata,

Atata vreme cat suntem reprezentanti Garmin in Romania, nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Harti Garmin

 

 

Suna foarte imbietoare prezentarea produsului pentru ca... cine nu si-ar dori atatea detalii si informatii intr-o harta?

 

Am o intrebare, daca-mi puteti raspunde... pentru ca nu face referire la ROAD ci mai degraba la un produs GARMIN: pe un Nuvi 3590LMT (care observ ca este compatibil cu ROAD) se pot incarca/descarca trackuri?

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti Garmin

 

Suna foarte imbietoare prezentarea produsului pentru ca... cine nu si-ar dori atatea detalii si informatii intr-o harta?

 

Am o intrebare, daca-mi puteti raspunde... pentru ca nu face referire la ROAD ci mai degraba la un produs GARMIN: pe un Nuvi 3590LMT (care observ ca este compatibil cu ROAD) se pot incarca/descarca trackuri?

 

Cu scuze pentru întârzierea răspunsului...

Activarea Jurnalului de Călătorie se face pe un Garmin Nuvi 3590 din Setări-Hartă şi vehicul-Straturi Hartă-Jurnal de Călătorie

Track-urile se pot încărca/descărca şi cu aplicaţia MapSource

Pentru off-road şi navigaţie cu modele 3D texturate, v-aş recomanda însă un Zumo 660. Este mai solid construit, chiar dacă are ecranul mai mic decât Nuvi 3590, compensează prin faptul că este rezistent la elemente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harti Garmin

 

Cu scuze pentru întârzierea răspunsului...

Activarea Jurnalului de Călătorie se face pe un Garmin Nuvi 3590 din Setări-Hartă şi vehicul-Straturi Hartă-Jurnal de Călătorie

Track-urile se pot încărca/descărca şi cu aplicaţia MapSource

Pentru off-road şi navigaţie cu modele 3D texturate, v-aş recomanda însă un Zumo 660. Este mai solid construit, chiar dacă are ecranul mai mic decât Nuvi 3590, compensează prin faptul că este rezistent la elemente.

 

Am inteles. Deci si modelul acesta de gps poate fi recunoscut de mapsource pentru transferul de date. L-am vazut zilele astea la un coleg si am fost impresionat de anumite capabilitati.

 

Multumesc pentru raspuns.

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare