Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Operatiuni de intretinere troliu


Angler

Postări Recomandate

Salutare,

exista cineva pe aici, care sa ne prezinte in mod detaliat despre ce trebuie si ce nu trebuie facut , in cadrul operatiunilor de intretinere a unui troliu ? nu prea am gasit detalii pe aici despre intretinerea troliului.....

Hai noroc.

Sa fii domn e o intamplare, sa fii OM e lucru mare !

 

 

 

------------------------------------------------

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Operatiuni de intretinere troliu

 

Intretinere troliu ..... :F

 

INAINTE DE TOATE !!!!!!!!!!!!!

 

O verificare fizica acasa pe lumina inainte de orice iesire care se banuieste ca necesita troliere :

 

1. Scoaterea cablului la liber din maneta si cu maneta cuplata din motor (se verifica la scoaterea din motor a cablului decuplarea automata a franei)

 

2. Se leaga masina de "ceva" si se face un test de troliere cu frana masinii apasata - se poate verifica daca troliul se comporta si "suna" OK , se mai poate verifica cat se incinge motorul (aproximativ)

 

3. Se scoate din cablu cat permite si timpul / cheful si se roleaza "corect" pe tambur.

 

4. Atentie ultimii ~3 mtr de cablu trebuie lasati pe tambur pt actiunea de "frana dinamica" cupla finala a cablului dinspre tambur nu are rol mecanic .

 

 

Acum despre INTRETINERE

 

Sa descompunem problema:

 

1. Maneta control + cutia cu relee/solenoizi - fara intretinere eventual contactele electrice curatate si date cu spray contact (uzual nu este necesar)

 

2. Cablul otel / plasma - bobinare corecta pe tambur ( realizata acasa pe lumina ) unii dau cablul de otel cu "diverse" uleiuri .

Plasma nu trebuie sa intre in contact cu "chimicale" eu am pe troliul meu o plasma de 15 Mtr (prea mica dar asta era pe stoc ) de 12 luni iarna si vara sta in ploaie / soare si nu pare deloc afectata.

 

3. Troliul - Mai bine fara intretinere decat sa "inventam" ceva.

 

Poate o verificare la 6 luni - 12 luni (carbuni motor/ mai adaugat prin tambur / cutia viteze ceva vaselina din cea scumpa)

 

In concluzie parerea mea este "FARA INTRETINERE" daca totul pare OK la testare.

 

Pentru utilizarea troliului pe post de "submarin " sau Superman care salveaza 6 masini si este folosi ca si calorifer electric o desfacere in bucati ar fi indicata.

 

La cutia de viteze va sugerez sa va abtineti de la "surubarire" deoarece piesele sunt lucrate "ceasornicarie" cu tolerante foarte mici.

 

Salutari,

Calinvas

http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj

Trolii Kingone

Trolii BestWinch

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Operatiuni de intretinere troliu

 

Gata Sefu' , am inteles, nu desfacem troliul, desfacem homocinetica :grin:

lasand gluma la o parte, cred ca informatiile lui Calin sunt foarte avizate si ar trebui sa tinem cont de ele.

Merci de raspuns. :hi

Sa fii domn e o intamplare, sa fii OM e lucru mare !

 

 

 

------------------------------------------------

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Operatiuni de intretinere troliu

 

La mine plasma s-a decolorat de la stat afara non-stop, si incepe sa devina pufoasa in prima jumatate de la uzura... dar sper sa mai tina inca 1 an, mai ales ca am lasat-o mai moale cu iesirile :P

 

"Cutia de viteze", nu e cine stie ce de desfacut, are reductor cu sateliti pusi pe 3 rinduri parca... eu i-am mai bagat niste vaselina proaspata, sa mearga ca uns. Mi s-a parut mai greu de desfacut motorul, asa ca l-am lasat in pace, cit merge, e bine, deocamdata nu da semne de oboseala. Cel mai important e sa fie fixat bine pe suport/ bara, verificat sa nu se slabeasca, iar suportul sa tina la eforturile ce pot sa apara la troliere. Despre releul de comanda, ce sa zic, eu l-am montat in habitaclu, la picioarele copilotului, nu intra apa la el chiar daca intra in masina, lol. In orice caz, releul trebuie ferit de apa cit se poate de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Operatiuni de intretinere troliu

 

La mine plasma s-a decolorat de la stat afara non-stop, si incepe sa devina pufoasa in prima jumatate de la uzura... dar sper sa mai tina inca 1 an, mai ales ca am lasat-o mai moale cu iesirile :P

 

"Cutia de viteze", nu e cine stie ce de desfacut, are reductor cu sateliti pusi pe 3 rinduri parca... eu i-am mai bagat niste vaselina proaspata, sa mearga ca uns. Mi s-a parut mai greu de desfacut motorul, asa ca l-am lasat in pace, cit merge, e bine, deocamdata nu da semne de oboseala. Cel mai important e sa fie fixat bine pe suport/ bara, verificat sa nu se slabeasca, iar suportul sa tina la eforturile ce pot sa apara la troliere. Despre releul de comanda, ce sa zic, eu l-am montat in habitaclu, la picioarele copilotului, nu intra apa la el chiar daca intra in masina, lol. In orice caz, releul trebuie ferit de apa cit se poate de bine.

 

Aha, multam de informatii; probabil voi baga si eu ceva vaselina la al meu, dupa ce il voi curata - nu stiu daca voi face eu asta sau il trimit la Calin - ma mai gandesc; oricum , merci de informatii, raman dator.

Sa fii domn e o intamplare, sa fii OM e lucru mare !

 

 

 

------------------------------------------------

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 6 ani mai târziu...

Re: Operatiuni de intretinere troliu

 

Salutare, am un troliu de 12000 lbs si am observat, când am pus cablu inapoi pe tambur, ca in mijlocul tamburului e o gaura pe unde ieșea vaselină când adunam cablu 😳 Ce-o fi? Îmi fac vreo grija sau nu? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Operatiuni de intretinere troliu

 

Salutare, am un troliu de 12000 lbs si am observat, când am pus cablu inapoi pe tambur, ca in mijlocul tamburului e o gaura pe unde ieșea vaselină când adunam cablu 😳 Ce-o fi? Îmi fac vreo grija sau nu? Multumesc!

 

Nu ar trebui sa exista gaura aceea. E posibil sa fi fost acolo un surub fara cap cu o gaura hexagonala in el, care fixeaza sistemul de franare de tambur.

Verifica daca gaura aceea e filetata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Operatiuni de intretinere troliu

 

Nu ar trebui sa exista gaura aceea. E posibil sa fi fost acolo un surub fara cap cu o gaura hexagonala in el, care fixeaza sistemul de franare de tambur.

Verifica daca gaura aceea e filetata.

 

Ok. Nu am fost foarte atent dacă are filet sau nu. Multumesc! Verific si anunt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare