Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?


Postări Recomandate

atat eu cat si sotia mea suntem interesati de a invata si a putea aplica masurile de prim ajutor am intervenit de cateva ori la accidente de circulatie intamplate in fata noastra dar am ramas amandoi bulversati cand un prieten a avut accident de motocicleta nu foarte grav si in urma discutiei cu politia am constatat cu mirare si stupefactie ca sicitez'' nu avem voie sa intervenim chiar daca omul isi da ultima suflare'' .Nu stiu daca am nimerit un om care fuge de responsabilitate sau poate chiar asa este ,dar cred ca este foarte greu sa vezi asa ceva si sa nu poti interveni ,din diverse motive lipsa pregatirii,fricii sau chiar indiferentei inchizi ochii si treci mai departe,asa ca noi am dori sa fim indrumati sau sfatuiti unde putem urma aceste cursuri pentru noi si poate ptr altii .Multumim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Am mai scris si in alt topic... Echipa din Sibiu a luat legatura cu reprezentantii CR Sibiu in dorinta de a face voluntariat. Au fost foarte incantati si ne-au propus sa ne tina un curs de 8 h de tehnici de acordare a primului ajutor. Prima parte a cursului se va desfasura maine.

Mmmmm... NISSAN!

 

"Nu este nicio rusine sa te nasti prost. Rusine e sa mori prost." Marin Sorescu

 

- Off Road Club Sibiu -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Am mai scris si in alt topic... Echipa din Sibiu a luat legatura cu reprezentantii CR Sibiu in dorinta de a face voluntariat. Au fost foarte incantati si ne-au propus sa ne tina un curs de 8 h de tehnici de acordare a primului ajutor. Prima parte a cursului se va desfasura maine.

 

Am facu si eu cursurile CRSB, demult ... mare grija la suportul de curs, ca de atunci s-au schimbat protocoalele, si peste cateva luni, oricum doar suportul iti ramane. In rest ... e de bine ca se pot face aplicatii practice pe manechin, da' io raman la parerea mea ca CR in general e o joaca (periculoasa!) de-a primul ajutor.

 

Cam cum e la "artele" martiale gen karate traditional, cand multi dob'toci dupa ce fac 3-4 luni sau nici atat, au impresia ca-s vandam, si iese urat pentru ei. Problema la primul ajutor, e ca daca nu esti atat de vandam pe cat te crezi, au de suferit altii.

 

In rest, e adevarat ca ar trebui cam toti sa stim sa acordam ceva prim ajutor, in caz de nevoie ...

Jimny VVT, ex Toyota KZJ70 - "cand ma fac mare, imi iau Defender"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Am mai scris si in alt topic... Echipa din Sibiu a luat legatura cu reprezentantii CR Sibiu in dorinta de a face voluntariat. Au fost foarte incantati si ne-au propus sa ne tina un curs de 8 h de tehnici de acordare a primului ajutor. Prima parte a cursului se va desfasura maine.

 

Am facu si eu cursurile CRSB, demult ... mare grija la suportul de curs, ca de atunci s-au schimbat protocoalele, si peste cateva luni, oricum doar suportul iti ramane. In rest ... e de bine ca se pot face aplicatii practice pe manechin, da' io raman la parerea mea ca CR in general e o joaca (periculoasa!) de-a primul ajutor.

 

Cam cum e la "artele" martiale gen karate traditional, cand multi dob'toci dupa ce fac 3-4 luni sau nici atat, au impresia ca-s vandam, si iese urat pentru ei. Problema la primul ajutor, e ca daca nu esti atat de vandam pe cat te crezi, au de suferit altii.

 

In rest, e adevarat ca ar trebui cam toti sa stim sa acordam ceva prim ajutor, in caz de nevoie ...

 

Nu suntem "vandami"... Suntem niste oameni normali cu bun simt! Genul acela care daca vad ca cineva are nevoie de ajutor, opresc si nu pregeta sa il acorde... Oameni normali, care se dau off road cat pot de mult impreuna cu prietenii... prieteni cu care se intalnesc cat de des pot.. Nu vom tine locul SMURD-ului... dar macar putem avea habar de ce putem face pana vin paramedici. Protocoale!? Hai sa fim seriosi... atela se pune dupa acelasi protocol ca si acum 100 de ani...

Si apropo.. daca tot ti-ai luat masina te asteptam! Stiu care este pozitia ta fata de unii dintre noi dar poate reusesti sa treci si tu peste orgolii..

Mmmmm... NISSAN!

 

"Nu este nicio rusine sa te nasti prost. Rusine e sa mori prost." Marin Sorescu

 

- Off Road Club Sibiu -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Si apropo.. daca tot ti-ai luat masina te asteptam! Stiu care este pozitia ta fata de unii dintre noi dar poate reusesti sa treci si tu peste orgolii..

 

Io ziceam de copiii (acum cativa ani erau de-abia majori, sau nici macar) din vechile detasamente, care se jucau de-a primul ajutor, dar nu vazusera in viata lor o fractura adevarat, cu sange. De asa ceva era vorba, nu de cei majori, cu simt de raspundere, care isi asuma niste chestii. De aia am zis CR sucks, SMURD rulz! Nu totul e simplu ca-n manual, si noroc ca smurdistii ce tin cursurile au vazut "the real life", si va pot explica pe bune chestiile.

 

Masina mi-am luat de acum doi ani :banana. Orgolii n-am. Si n-am nimic nici cu voi, nici cu ei, nici cu ele, nici cu nici o bisericuta.

Jimny VVT, ex Toyota KZJ70 - "cand ma fac mare, imi iau Defender"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

off topic

Gabi, ma refeream la Toyota luata de curand. Ma insel?

Mmmmm... NISSAN!

 

"Nu este nicio rusine sa te nasti prost. Rusine e sa mori prost." Marin Sorescu

 

- Off Road Club Sibiu -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Ieri, reprezentanti ai :cl au participat alaturi de alte institutii la un curs de prim-ajutor sustinut de Fundatia EMA : http://www.fundatiaema.ro/Presa/Curs-de ... jutor.html

 

La aceasta ora atat medici SMART ai Fundatiei EMA cat si :cl prin Max cu acaretul, se afla in deplasare catre locul unde se va desfasura o simulare de salvare din perete de stanca alaturi de salvamontisti ! :h5 :1

 

Abia astept sa se intoarca cu poze si filmulete de la actiune.... :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Filmuletele le pun acum, dar pozele is mai multe ( inclusiv de la actiunea de a doua zi ) si cine vrea le poate vedea in articolele de pe http://www.fundatiaema.ro ! :h5

 

Es9jcOj2DQM

 

vYVwXZQZCKs

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

FOARTE IMPORTANT!

 

-Intr-adevar,politistul a avut perfecta dreptate cind ti-a spus ca nu ai voie sa dai primul ajutor unei victime daca nu cunosti sau mai ales daca nu esti atestat cel putin ca paramedic. Este vorba despre anumite leziuni care pot provoca hemoragii,paralizia sau chiar decesul victimei daca este miscata din pozitia in care a ramas dupa accident si nu sunt luate anumite masuri de siguranta inaintea acordarii primului ajutor.Exista totusi o singura situatie in care oricine poate sa acorde un prim ajutor; ''extragerea de urgenta'' a victimei din locul in care izbucneste un incendiu,pericol de explozie sau intoxicarea cu gaze ori substante chimice. Insa nu uita ca in primul si in primul rind,regula nr.1 internationala a BLS (basic life support) sau ALS (advanced life support) este SIGURANTA SALVATORULUI si (apoi) a victimei. Desii in multe situatii pare banal,sfatul meu este ca inainte de a intervenii intr-o situatie de acordarea primului ajutor sa te asiguri ca nu devii si tu VICTIMA,indiferent ca esti in cimp deschis,pe strada,canal,fintina,cratere formate in urma alunecarilor de teren, sau intr-o cladire,etc. Pericolele sunt foarte diversificate sau chiar combinate,ex.,cabluri de curent electric,materiale inflamabile sau toxice,instalatii-conducte gaze,tuburi butelii,instalatii GPL,pozitia autovehicului instabila si multe altele care nu-ti sar in ochi la prima vedere dar trebuie sa le depistezi inainte de orice actiune de salvare ,......apoi analizezi toate informatiile,mai pui la socoteala si eventualitatea in care victima sufera de boli transmisibile prin atingere,respiratie,sancvin si hotarasti daca ai capacitatea,competenta necesara asumarii riscurilor dar si a raspunderii in acordarea primului ajutor. Dorinta bineintentionata si laudabila de-a salva viata cuiva,insa fara cunostintele elementare de baza a facut ca nu de putine ori salvatorii sa agraveze irecuperabil starea de sanatate a victimelor,sau cazuri in care au provocat moartea acestora,adaugind la toate acestea si cazurile in care insasi salvatorii au devenit victime sau au decedat. In cele din urma,la prima mea lectie din curs,instructorul ne-a spus ca oricit de perfect vom urma pasii de prim ajutor,oricit vom incerca sa facem si imposibilul pentru a salva pe cineva,trebuie sa fim constienti si sa ne obisnuim cu ideea ca nu vom putea salva toate victimele pentru ca din pacate,oamenii mai si mor!

 

p.s.-pentru cursuri citeste cu atentie siteul I.S.U. S.M.U.R.D.:h5:h5

....Sunt putini ce-i ce dobindesc izbinda fara osteneala!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Cel mai bun ajutor care se poate da de catre necunoscatori este apelarea 112 si, cu mult calm, comunicata locatia si starea victimei.......

 

 

Salut Astral!

...subscriu cele scrise de tine cu mici precizari si anume; avind in vedere faptul ca dispecerii de la 112 au obligatia de a cere informatii conform unui standard NU va pierdeti calmul pentru ca toate apelurile sunt inregistrate si chiar daca dispecerul a inteles despre ce este vorba acesta este obligat sa respecte protocolul (intrebarile)altfel risca sa suporte consecinte de ordin profesional. Este foarte posibil si sa intrati in legatura telefonica cu un dispecer care are vechime si care ''simte'' daca apelul este de reala necesitate sau o gluma proasta tipic romaneasca.....oricum, ramineti pina la sosirea EPA (echipaj prim ajutor) sau Ambulanta,intre timp suparavegheati in permanenta victima, pentru ai comunica echipajului medical eventualele schimbari de situatie precum si ora cit mai exacta a momentului schimbarii. Daca victima este in stare constienta si comunica faceti tot posibilul sa o mentineti asa incercind sa o linistiti verbal,dar in nici un caz (in afara de situatia mentionata mai sus) sa nu o atingeti,nici o gura de apa!Mai mult,daca victima incearca sa se miste sau sa se ridice incercati sa-i explicati ca este inspre binele ei sa ramina pe cit posibil nemiscat pina la sosirea echipajului medical.:h5

....Sunt putini ce-i ce dobindesc izbinda fara osteneala!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Am o observatie asupra parerii, pertinente, ca trebuie sa lasi profesionistii sa-si faca treaba. Omitem un detaliu esential: suntem oameni cu o pasiune potential periculoasa. Putem ajunge, noi sau colegi ai nostri, in situatii grele in care nu ne poate ajuta un profesionist, sau cel putin nu in timp util, fiind necesar ca cineva sa faca un minim de efort pana ajung "meseriasii". Cred ca initiatorul topicului la asta se refera cand doreste sa invete cate ceva, nu la oportunitatea de a inlocui SMURD-ul sau ambulanta. Si eu as dori sa am un minim de cunostinte gen: imobilizarea unei fracturi, oprirea unei sangerari ...

 

Imi pun intrebarea ca daca nu trebuie in nici un caz sa intervenim, de ce mama naibii ne controleaza unii de cutia de prim ajutor?

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Aia cu trusa de prim-ajutor auto e doar un business, si inca unul frumusel, stii bine.....si militienilor nostri le place sa verifice exact respectarea acelei legi care prevede obligativitatea acelei truse....

 

Nici cu fracturile nu e asa simplu cum pare.....vrei sa faci o imobilizare, gest salutar dealtfel, o faci si se constata ulterior ca i-ai lezat un nerv si membrul respectiv e compromis motor......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Am o observatie asupra parerii, pertinente, ca trebuie sa lasi profesionistii sa-si faca treaba. Omitem un detaliu esential: suntem oameni cu o pasiune potential periculoasa. Putem ajunge, noi sau colegi ai nostri, in situatii grele in care nu ne poate ajuta un profesionist, sau cel putin nu in timp util, fiind necesar ca cineva sa faca un minim de efort pana ajung "meseriasii". Cred ca initiatorul topicului la asta se refera cand doreste sa invete cate ceva, nu la oportunitatea de a inlocui SMURD-ul sau ambulanta. Si eu as dori sa am un minim de cunostinte gen: imobilizarea unei fracturi, oprirea unei sangerari ...

 

Imi pun intrebarea ca daca nu trebuie in nici un caz sa intervenim, de ce mama naibii ne controleaza unii de cutia de prim ajutor?

 

 

 

 

-cred ca ai inteles gresit,nici nu ma gindeam la substituirea SMURD,ceea ce de altfel presupune actiuni in numele SMURD sau a AMBULANTEI. Cum tot asa este si adevarat ca fiecare secunda conteaza uneori,dar lafel de adevarat este ca in astfel de momente este absolut necesar sa stii exact cum se procedeaza nu ''dupa ureche''! Doar dorinta de a salva nu compenseaza posibilele efecte dezastruase ale unor actiuni fara cunostintele necesare. Am sa-ti dau un exemplu scurt (caz real) petrecut la un accident auto cu doua victime dintre care una era in stare grava iar cealalalta aparent doar cu leziuni usoare.Echipa medicala a preluat in primul rind victima in stare grava dupa ce cealalalta vicima le-a spus ca este in regula, ca nu are dureri ca nu are fracturi si ca se poate deplasa singura.Asadar aceasta din urma a facut citiva pasi apoi a cazut jos si a murit in citeva secunde. Nu am sa-ti dau detalii acuma,doresc doar sa-ti atrag atentia unui fapt concret; sa nu te bazezi pe simple aparente si sa actionezi in conformitate cu acestea,chiar si daca ai cunostintele necesare. Dar ce te faci daca nu cunosti procedurile de gestionare a situatiilor din teren?

-in legatura cu trusa medicala auto,aceasta este pentru accidente usoare,simple tamponari,raniri usoare in caz de service la masina in timpul unei calatorii mai lungi si nu sunt dispensare medicale in zona,etc. Iar cu partea de pregatire,nu pot sa-ti scriu mai multe dar cauta pe siteul ISU,citeste cu atentie si o sa gaseti solutia.:h5

....Sunt putini ce-i ce dobindesc izbinda fara osteneala!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Revin cu intrebarea: ce fac daca cineva s-a accidentat in varful muntelui, si cel mai apropiat profesionist e la ore distanta? Astept sa vina profesionistii si ma uit cum sangereaza victima? Se ineaca vreunul cu ceva si nu ma ating de el pentru ca nu ma pricep sa-i deblochez caile respiratorii? Il las sa se zvarcoleasca de durere cu osul rupt, fara sa imobilizez fractura? Ca daca se zbate suficient, isi lezeaza singur nervul acela din cauza caruia nu ma ating de el.

 

In cazul cel mai nefericit poate ca sunt eu si cu mine, si de asa ceva depinde propria-mi supravietuire.

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Faci un curs profesionist de prim ajutor.....

 

Raspunsul meu de mai suuus, viza mai degraba descurajarea actelor de bravura, agitatie, panica, pe care, in general, ii apuca pe necunoscatori in fata unui accident......

 

Alte raspunsuri telegrafice postate aici privind minimum de masuri de prim ajutor nu vor face decat sa creeze impresia ca primul ajutor e ceva banal.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Revin cu intrebarea: ce fac daca cineva s-a accidentat in varful muntelui, si cel mai apropiat profesionist e la ore distanta? Astept sa vina profesionistii si ma uit cum sangereaza victima? Se ineaca vreunul cu ceva si nu ma ating de el pentru ca nu ma pricep sa-i deblochez caile respiratorii? Il las sa se zvarcoleasca de durere cu osul rupt, fara sa imobilizez fractura? Ca daca se zbate suficient, isi lezeaza singur nervul acela din cauza caruia nu ma ating de el.

 

In cazul cel mai nefericit poate ca sunt eu si cu mine, si de asa ceva depinde propria-mi supravietuire.

 

 

si eu revin cu raspunsul! Cauta pe siteu ISU si citeste atent!

....Sunt putini ce-i ce dobindesc izbinda fara osteneala!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Este ..asa cum iti doresti curs ,de prim ajutor, saus serii mai aprofundate la CRUCEA ROSIE ROMANA .ia legatura acolo. In curs ai si respiratie gura la gura ,tehnici de imobilizare a ranitului ,etc.Nu sunt de acord mai ales ca aceasta activitate de offroad se desfasoara in locatii greu accesibile sa nu cunosti ce trebuie sa faci.

Daca astepti cu telefonul la ureche sa ti se spuna ce sa faci pierzi minute insir si ai doar o mana de utilizat. La scafandri de exemplu ai nevoie de refresh la fiecare 2 ani de acest curs. Ce te faci daca nu ai acoperire la 112 sau in caz de dezatre nu crezi ca mai inatai cade reteau de telefonie? ce faci stai pe telefon si il lasi pe ala sa moara ca nu ai cu cine sa vorbesti?

Chiar si cand ai simplu carnet de conducere ai cunostiinte sau ar trebui sa ai cunostiinte de cum sa pui un garou sau cum sa dai primul ajutor .

Dar , pentru ca exista un DAR mare ...trebuie sa stii precis ce faci cand dai ajutor.

Zi buna !

Land Rover Discovery I

Mercury Sable

LR serie III

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Este ..asa cum iti doresti curs ,de prim ajutor, saus serii mai aprofundate la CRUCEA ROSIE ROMANA .ia legatura acolo. In curs ai si respiratie gura la gura ,tehnici de imobilizare a ranitului ,etc.Nu sunt de acord mai ales ca aceasta activitate de offroad se desfasoara in locatii greu accesibile sa nu cunosti ce trebuie sa faci.

Daca astepti cu telefonul la ureche sa ti se spuna ce sa faci pierzi minute insir si ai doar o mana de utilizat. La scafandri de exemplu ai nevoie de refresh la fiecare 2 ani de acest curs. Ce te faci daca nu ai acoperire la 112 sau in caz de dezatre nu crezi ca mai inatai cade reteau de telefonie? ce faci stai pe telefon si il lasi pe ala sa moara ca nu ai cu cine sa vorbesti?

Chiar si cand ai simplu carnet de conducere ai cunostiinte sau ar trebui sa ai cunostiinte de cum sa pui un garou sau cum sa dai primul ajutor .

Dar , pentru ca exista un DAR mare ...trebuie sa stii precis ce faci cand dai ajutor.

Zi buna !

 

Protocolul privind DOAR apelul la 112 pentru necunoscatori in acordarea de prim ajutor nu este obligatoriu,este doar recomandabil,insa oricine poate sa acorde primul ajutor care daca ulterior se dovedeste ca starea victimei a fost complicata ori decesul acesteia au fost rezultatul procedurilor efectuate,atunci situatia salvatorului nu va fi prea roza.Intr-adevar,daca nu exista conditii minime pentru a alerta personalul medical,posibilitatea acestuia de a ajunge in timp util la victima,datele despre locatie sunt necunoscute pentru a fi transmise,,fel si fel de alte situatii in care salvatorul este sigur ca timpul pierdut in care poate ajunge echipajul medical este fatal pentru victima,atunci cu orice risc si eu asi incerca sa o salvez.Dar, inca odata repet,numai daca asi fi absolut convins ca orice ajutor calificat ar ajunge prea tirziu.Deaceea,pentru ca in general astfel de accidente se intimpla in zone muntoase,inaccesibile,sau in pesteri,este recomandabil a avea cunostintele minime de prim ajutor in gestionarea

unei fracturi sau hemoragii externe, inainte de aventurare.Nu ar strica si o mica trusa medicala la purtator.:h5

....Sunt putini ce-i ce dobindesc izbinda fara osteneala!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: unde putem urma cursuri de acordarea primului ajutor?

 

Pentru cei interesati sa urmeze cursuri de prim ajutor http://www.asvsu.ro

 

Iata un link de unde puteti descarca manualul de prim ajutor SMURD (16,7Mb)

 

http://s.go.ro/mpnjr8j7

 

P.S. Pagina 81 "Extragerea victimei din autoturismul accidentat" - sper sa nu fie niciodata necesar

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Re: Ajutor off road!!!

 

Pentru cei interesati iata cursul de prim ajutor organizat de SABIF.

Va puteti inscrie gratuit aici: http://existaunerou.ro/

si sa downloadati cursul de aici: http://s.go.ro/znb542v1

Editat de Pleampa
S. Maugham: „Psihologia proletarului este următoarea: cu cei mari este slugarnic, celor mici li se pişă în cap.“
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare