Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Noua Toyota LC 150


cristizz

Postări Recomandate

Re: Noua Toyota LC 150

 

Sunt incantat de noul look exterior, in special partea frontala (grila faruri). Remarc negativ disparitia protectiilor de plastic de pe aripi si usi transformate in evazari compacte ale caroseriei. Acest fapt aduce pe langa aspectul putin ciudat al siluetei laterale, un risc sporit in off road

La interior sunt absolut incantat de noile ceasuri de bord, de noul volan, remarc butoanele ergonomice ale climatizarii care au de acum si un afisaj separat. Nu imi place deloc grila de ventilatie centala desi functional e mai bine amplasata. Cred totusi ca actualizarea designului interior i-a stirbit din pacate ceva din aspectul premium, poate rolul asta trebuie sa-l joace lc200....

:ca

LC 120 AT TEMS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua Toyota LC 150

 

E posibil ca in realitate sa arate chiar mai bine decat in fotografii.

Evident ca anumite elemente de design nu vor fi pe placul multora dintre noi, dar pana la urma conteaza impresia de ansamblu.

Sa o vedem in teste ce o sa poata - probabil ca o sa aiba ceva sisteme similare cu cele de la LC200

Subaru Forester 2.0 XT

Toyota LC 120 3.0 DID

Husaberg FE 450 E Force

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua Toyota LC 150

 

Preturi CU TVA:

Executive 35CEXL0500 47,200

Executive A/T* 35CFXL0500 49,000

Luxury* 35CEVL0500 55,280

Luxury A/T 35CFVL0500 58,380

LUXURY A/T AVS 35CFWL0500 60,160

 

Ce N-ARE modelul executiev fata de modelul Luxury:

- Grila radiator, tip Premium (numai pentru Luxury AVS)

- Insertii lemn pe volan, consola centrala (numai pentru Luxury AVS)

- Tapiterie din piele

- Scaun sofer si pasager reglabile electric (sofer- 6 pozitii, pasager- 4 pozitii)

- Scaune sofer si pasager fata incalzite

- Functia de memorare pozitii scaun sofer (numai pentru Luxury AVS)

- Sistem audio JBL, cu DVD changer si 17 boxe ( executive are Sistem audio radio CD + 6CD changer + 9 boxe)

- Aer conditionat automat pentru pasagerii locurilor din spate

- Trapa actionata electric

- Sistem de navigatie Hard Disk Drive, cu indrumare vocala

- Sistem entertainment cu monitor de 9" pentru locurile din spate

- Crawl Control si Sistem Multi Terrain Select (numai pentru A/T)

- Multi Terrain Monitor - 4 camere video cu vizibilitate 360 grade, inclusiv pentru asistenta la parcare (numai pentru Luxury A/T)

- Suspensie spate pneumatica (numai pentru Luxury AVS)

- Diferential spate blocabil electric (numai pentru Luxury A/T)

- Sistem de monitorizare pozitie roti fata (numai pentru Luxury A/T)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua Toyota LC 150

 

partea buna este ca au ramas modele fara avioane in cap ( electronica) si fara suspensie pneumatica....iar la pret vad doar ca cel mai scump este mai mult decat LC200???

isuzu trooper, lada niva,defender TD5, defender Td4, ZIL 131, LC 120
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua Toyota LC 150

 

Exista si preturi mai mari la LC200

ex: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=9

 

Totusi, la acest nivel de pret diferenta nu mi sa pare prea mare si mai ca as pune-o pentru un 200. Noroc ca nu sunt in pericol sa am suma asta .... acum.

Subaru Forester 2.0 XT

Toyota LC 120 3.0 DID

Husaberg FE 450 E Force

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua Toyota LC 150

 

Ce treaba mai are asta cu offroad-ul ?

Daca tot se cauta armonie, lux, dotari de scarpinat....dc nu luam un Mercedes?

Zic asta pt ca numele de Toyota este sinonim cu 4x4offroad, BMW cu sport speed, si Mercedes cu lux, bunastare, dotari, siguranta mofturi......

Am impresia ca cei de la Toyota au pierdut ideea pe drum. Poate ma insel.

zic si io.........
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua Toyota LC 150

 

Poti face off-road si in conditii de lux. Acuma, nu stiu cati isi vor permite sa faca cu adevarat asta, fara sa-i doara c-o zgarie, indoaie sau ca-i rupe ceva.

Fara sa intentionez sa o compar cu alte marci, cumparatorul de Toyota mizeaza pe increderea in utilaj - prea putine povesti despre lipsa capacitatilor native sau a problemelor versus multe "legende" despre fiabilitate.

Cat despre off-road extrem ... orice masina cumperi tot trebuie s-o modifici.

Subaru Forester 2.0 XT

Toyota LC 120 3.0 DID

Husaberg FE 450 E Force

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua Toyota LC 150

 

Ce treaba mai are asta cu offroad-ul ?

Daca tot se cauta armonie, lux, dotari de scarpinat....dc nu luam un Mercedes?

Zic asta pt ca numele de Toyota este sinonim cu 4x4offroad, BMW cu sport speed, si Mercedes cu lux, bunastare, dotari, siguranta mofturi......

Am impresia ca cei de la Toyota au pierdut ideea pe drum. Poate ma insel.

 

Land cruiser este un ''offroad-er" veritabil, ma refer la sasiul separat care ii permite practic sa ramana aceiasi masina si daca circula toata viata numai pe macadam.

Iar luxul si dotarile nu-i dauneaza in off road, ramane cu greutatea totala mult sub a unui GL sau unui x5.

Stiti cum e, cu dotarile sunt inutile dar daca le ai .....te inveti usor cu ele.

Pe de alta parte nu mi se pare totusi nici mie o masina de concurs in off road,

dar ar face fata fara probleme.

LC 120 AT TEMS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Giobica

Re: Noua Toyota LC 150

 

Cred ca ar fi bine sa mutam aici postul lui watcher cu descrierea masinii de la "urmasul lui 120".

 

Nu am inteles clar: LC150 mai are punte pe spate ? Macar atat pentru ca pas cu pas va ajunge la Discovery ca si conceptie. Probabil fiabilitatea va fi mai buna.

 

Transmisia automata e cea actuala cu 5 trepte?

 

Cat despre offroad cu masini noi de 60,000 Euro, pline de butoane si electronica, ma abtin sa imi spun parerea. :uameni

 

Cu siguranta vor scoate o versiune simpla Confort cu stricul necesar si pret la nivelul concurentei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Noua Toyota LC 150

 

LC 150, cred ca este mai degraba un facelift major decat un model nou.

Am impresia ca geamurile portierelor fata-spate, plafonul si parbrizul de exemplu sunt identice cu cele de la LC 120.

La fel puntea spate pare identica, motorul diesel stiind deja ca e acelasi.

Iar sasiul si suspensia nu se vad prea des nici dupa cumparare.....

 

Sper, greutatea totala sa fie mai mica,...... sa nu se zgarie in off road, sa nu aiba nevoie de troliu..... :)

:app

LC 120 AT TEMS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Giobica

Re: Noua Toyota LC 150

 

Am copiat mai jos postul lui watcher de pe un alt topic.

 

"I) PRINCIPALELE NOUTATI:

 

EXTERIOR

• Design exterior unic, cu un aspect placut si dinamic

• Land Cruiser 150 este cu 45 mm mai lung ?i cu 10 mm mai lat decât Land Cruiser 120

• Eficien?a aerodinamic? a crescut(Cd= 0,35) cu scopul de a îmbun?t??i economia de combustibil si de a reduce impactul asupra mediului.

• Oglinzile exterioare dispun de semnalizatoare incluse

• Farurile cu xenon adaptative

• Jante 18”

• Stergatoarele de parbriz dispun de senzor de ploaie

• Sistemul de iluminare dispune de senzor de aprindere automat? a farurilor

• U?a a cincea dispune de deschidere separat? luneta

 

INTERIOR

• Plansa de bord a fost redesenata, iar atentia acordata detaliilor se pastreaza la acelasi nivel inalt de calitate. Consola central? robust? dar rafinat? faciliteaz? accesul la comenzile sistemului de naviga?ie ?i la cele ale sistemului audio.

• Sistemul audio premium JBL, de 605 W dispune de 17 incinte acustice

• Sistemul de climatizare complet automat poate controla în mod independent trei zone.

• Accesul la cel de-al treilea rând de locuri se face extrem de facil, prin simpla manevrare a unui levier ce permite glisarea celui de-al doilea rând de locuri. Acestea revin în pozi?ia ini?ial? extrem de simplu. Pasagerii celui de-al treilea rând de locuri beneficiaza acum de un spa?iu mai generos pentru picioare (50mm suplimentari la nivelul genunchilor)

• Un DVD cu ecran de 9" drop down de înalt? calitate ?i sunet surround este disponibil pentru pasagerii de pe al doilea si al treilea rand

• Nou sistem de navigatie cu HDD (hard disk drive)

• Sistemul Smart Entry & Start

• Tetierele fa?? active

 

 

MOTORIZARE

• S-a pastrat aceeasi motorizare Diesel 3.0l D-4D 173 CP dar a fost redus consumul de carburant (ex. pentru LC 150, cutie automata: consumul combinat este de 8.1l/100 km, nivelul emisiilor CO2 este de 214 g/km)

 

DINAMICA

• Rigiditatea sasiului a crescut cu 11% fata de LC 120

• Suspensie tip Kinetic (KDSS) ce utilizeaza presiunea hidraulica in sistemul de stabilizare (acelasi sistem ca cel de pe LC V8)

• Noua suspensia pneumatica tip AVS

• Împreun?, aceste schimb?ri au crescut semnificativ dinamica ma?inii, oferind îmbun?t??iri semnificative în privin?a manevrabilit??ii, stabilit??ii ?i confortului.

 

TEHNOLOGIA 4x4,

• Sistem Crawl Control- cu 5 viteze de deplasare (spre deosebire de 3 viteze prezente pe LC V8)

• Multi Terrain ABS (acelasi sistem ca si pe LC V8)

• Multi Terrain Monitor- prin intermediul imaginilor furnizate pe monitor de camere de luat vederi plasate în exteriorul vehiculului, soferului are o vedere de ansamblu a drumului, permi?ând p?strarea trasei alese ?i evitarea poten?ialelor pericole,. Prin simpla ap?sare a comutatorului multifunc?ional plasat pe volan, soferul va avea o imagine complet? asupra zonei în care se afla.

• Multi Terrain Select- sistem ce permite abordarea oricarui tip de drum cu unul dintre cele patru moduri de condus – ‘Noroi & nisip’, ‘Suprafa?? instabil?’, ‘Denivel?ri’ sau ‘Bolovani’. Accelera?ia ?i sistemele de frânare ?i de control al trac?iunii sunt controlate automat pentru a asigura un maximum de trac?iune ?i control al vehiculului.

• Sistem monitorizare pozitie roti fata - în timpul deplas?rii în teren accidentat este dificil? evaluarea precis? a pozi?iei ?i a unghiului de bracaj al ro?ilor. Ecranul Multi-Info al noului Land Cruiser afi?eaz? pozi?ia ro?ilor fa??. Când Selectorul Multi-Terrain este utilizat, pe ecran este afi?at? trasa de deplasare.

• Comutatator selectare mod 4x4 (Hi-Lo)

• Diferential spate blocabil electric

• Directie asistata hidraulic variabila (VFC)- pe teren accidentat, la viteze mici (parcare), creste gradul de asistare al directiei; la viteze mari gradul de rigiditate creste odata cu viteza.

 

NIVELURI DE ECHIPARE / CULORI

• Exista 2 variante de echipare: Executive si Luxury. În cadrul nivelului de echipare Luxury am introdus Luxury AVS astfel incat sa putem raspunde mai bine nevoilor clientilor de top.

• Gama de culori a fost revizuita in intregime (detalii in lista de specificatii). Exista posibilitatea (DESTUL DE MARE) sa existe diferente intre culorile din „Prezentare Land Cruiser 150” si culorile de pe masina. Ne dorim ca in maxim 2 saptamani sa intrati in posesia selectorului de culori pentru 2010.

• Exista doua variante de culori interior, pentru fiecare nivel de echipare: beige (00) si gri (10), pentru Executive, beige (00) si gri (11), pentru Luxury

 

II) CONDITII DE COMERCIALIZARE:

• Land Cruiser 150 va fi disponibil pentru comenzi incepand cu 29 septembrie 2009

• Primele masini vor ajunge in tara la jumatatea lunii decembrie. Stocul de masini este si va ramane mic.

 

III) PROMOVARE & TRAINING

• Pagina web a acestui model de pe site-ul www.toyota.ro va fi realizata in partea a 2a a lunii octombrie 2009

• Brosura Land Cruiser 150 va fi produsa in luna noiembrie 2009

• Cursul de produs se va livra in prima jum?tate a lunii decembrie

• Fisierul de prezentare dedicat LC150 va fi disponibil pana in data de 30.09.2009"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Giobica

Re: Noua Toyota LC 150

 

ce am mai aflat...

masina e mult mai avion decat LC120.

 

s-a terminat cu a doua maneta, totul se face din butoane acum.

Diferential blocabil pe spate numai la versiunea cea mai dotata (Luxury A/T), exact invers fata de LC120.

s-a terminat cu bancheta a treia montata sus pe lateral, acum e jos ca la Pathfinder/Discovery. La Luxury are si reglare electrica!?

 

Interesant: camerele de luat vederi (vezi jos cand ajungi in varf ! vezi traiectoria rotilor! la Luxury A/T), priza de 220Vac in portbagaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare