Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

farurile la englezoaice


bobita

Postări Recomandate

Stie cineva, la masinile cu volanul pe dreapta, farurile sint diferite constructiv fata de cele de la masinile cu volanul pe stinga?Ma refer la dispersor, am , de ex, o motocicleta din Anglia si are sticla diferita fata de una de le noi.Banui ca si la masini e la fel.

Se pot regla sa bata normal, ca pentru condusul pe dreapta, sau trebuiesc schimbate?Ma tem ca mai iau cite o injuratura de la cei ce vin din contrasens, noaptea....si nici eu nu vad bine partea dreapta a drumului.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Am vazut la unele masini niste dispersoare care se aplica peste sticla farului. Cei care ies din Anglia si le procurau de la Peco ... Erau ca 1 EUR setul.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

da, sunt niste stickere transparente care se aplica peste far (nu peste tot farul, ci urmand instructiunile incluse doar peste zona necesara)... nu iese insa chiar foarte foarte bine, ca un far original. Iar daca vrei sa faci un ITP la noi nu cred ca trece. La bulgari nu am avut probleme, ei oricum nu fac multe chestii care la noi la ITP se fac.

 

altfel se schimba farul cu totul, ebay germania de exemplu poate fi o sursa buna si ieftina.

 

ps - eu am dat 5 euro pe ferry

KAMIKAZE TEAM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

da, sunt niste stickere transparente care se aplica peste far (nu peste tot farul, ci urmand instructiunile incluse doar peste zona necesara)... nu iese insa chiar foarte foarte bine, ca un far original. Iar daca vrei sa faci un ITP la noi nu cred ca trece. La bulgari nu am avut probleme, ei oricum nu fac multe chestii care la noi la ITP se fac.

 

altfel se schimba farul cu totul, ebay germania de exemplu poate fi o sursa buna si ieftina.

 

ps - eu am dat 5 euro pe ferry

 

Multumesc de raspunsuri, m-am gindit si eu ca cel mai bine e sa schimb farul, dar dupa un prim contact cu dezmembrarile, am ramas cu sechele...Preturi la componente second de 20ani mai mari ca la aceleasi componente noi... :uameni

 

 

Oarecum off-topic, s-au ars vreo doua diode la alternator si ce mi-am zis eu, nu ma mai chinui sa repar alterrnatorul, iau unul de la dezmembrari, cit poate sa fie?? Peste tot pe unde am intrebat vroiau 150 euro plus transportul...Astia iau masina cu 1500 intreaga si functionala si vor din 2-3 repere sa isi scoata banii si restul profit, tipic afaceristilor romani...asa ca l-am reparat pe al meu si am luat totusi un alternator nou, din Anglia, cu mai putin de 150 euro cu tot cu transport!

 

O sa incerc pe ebay germania sa vad si acolo, problema ar fi limba asta frumoasa...Am mai gasit diverse si pe ebay.uk, acolo macar inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Re: farurile la englezoaice

 

cea mai simpla dar nu si cea mai ieftina este inlocuirea farului sau macar a sticlei dispersor daca se poate cu unele pentru restul lumii care are soferul pe partea stanga :)

 

in rest doar din reglaj cum spunea colegul de mai sus nu se poate din simplul motiv ca fascicolul de lumina nu este simetric ci asimetric avand acea forma de V adica partea stanga a fascicolului e relativ liniara iar partea dreapta face un unghi obtuz cu aceasta ,in ideea de a lumina mai mult partea dreapta a drumului cu trotuarul si santul si pentru a orbi cat mai putin pe cei care vin din sens opus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Asa este, farurile de LHD fac un unghi obtuz, cu linia orizontala si apoi ridicata catre dreapta sus, cele de RHD fac orizontala apoi stanga sus, fiecare tip e conceput pentru a lumina marginea drumului din tara lui. Eu am un far de LHD pe dreapta, si unul de RHD pe stanga,nu vedeam nimic pe trotuar si marginea drumului.Totul e din dispesor la cele cu geam, si din oglinda la cele cu far din policarbonat.

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Daca farul e rotund , se poate roti aproape peste cap , si apoi regla . Cam extrem , dar mai scoti ceva de combustibil ...pentru un timp .E migaleala ...si efectul nu e chiar total...

Editat de cos

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Am studiat si eu un picutz problema avind 5 englezoaice de-a lungul timpului si problema sta cam asa:

dispersorul e identic si la lhd si rhd

oglinda identica

prinderea farului la fel

singura diferenta este data doar de pozitionarea becului deci ca sa faci un far sa "bata" bine solutia cea mai ieftina este sa rasucesti becul in suportul farului

eu am subtiat aripioarele becului la jumatate si a fost ok, insa sa ai grija din ce parte.

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Foarte corect . Se aplica numai la becurile dublu filament , cu oglinda in bec .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Ia vedeti dv poze facute acum 2 ore la masina mea RDH, unde am montat separat un element de far de LHD(cumparat nou,dupa cod).Un far e de RHD, unul de LHD;diferenta oglinzii e clara.

 

Daca se vede, este si o mica sageata sub E3, care arata unde bate farul respectiv.

 

La Sierra 2,RHD, nu am luat RAR-ul acum multi ani,pina nu am schimbat dispersorul.

 

 

1262098777_FardeLHD.thumb.jpg.23c330cbf40d16ccdc3173b64d2e387d.jpg954758902_FardeRHD.thumb.jpg.4da2c5cc8eeeaeb99d4725dffc5cca24.jpg633321433_Masinaincauza.thumb.jpg.c14f46df7483daddbdaa7c968c36338c.jpg

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Foarte corect . Se aplica numai la becurile dublu filament , cu oglinda in bec .

salutare

nu exista becuri cu oglinda in bec,exista becuri bilux sau dublu filament care au pe faza scurta un "ecran" din tabla care nu e oglinda, si care au ca rol de a nu permite dispersia luminii pe directia unde e acel ecran.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Ia vedeti dv poze facute acum 2 ore la masina mea RDH, unde am montat separat un element de far de LHD(cumparat nou,dupa cod).Un far e de RHD, unul de LHD;diferenta oglinzii e clara.

 

Daca se vede, este si o mica sageata sub E3, care arata unde bate farul respectiv.

 

La Sierra 2,RHD, nu am luat RAR-ul acum multi ani,pina nu am schimbat dispersorul.

 

 

[ATTACH=CONFIG]124768[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]124767[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]124769[/ATTACH]

sustin ceea ce spui ca important e in cazul acesta este dispersorul sau in alte cazuri importanta este oglinda pentru cele care au "sticla" clara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

salutare

nu exista becuri cu oglinda in bec,exista becuri bilux sau dublu filament care au pe faza scurta un "ecran" din tabla care nu e oglinda, si care au ca rol de a nu permite dispersia luminii pe directia unde e acel ecran.

 

Cred ca a inteles toata lumea ce a vrut sa spuna...

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: farurile la englezoaice

 

Doamne ce groaznic se circula cand este ceata cu faruri de la englezoaice,concret se poate face ceva in afara de schimbat farul,ma refer la far dreptunchiular,bec cu dublu filament !

Mentionez ca am rotit becul,dar efectul a fost nesatisfacator .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Doamne ce groaznic se circula cand este ceata cu faruri de la englezoaice,concret se poate face ceva in afara de schimbat farul,ma refer la far dreptunchiular,bec cu dublu filament !

Mentionez ca am rotit becul,dar efectul a fost nesatisfacator .

 

Tu ai citit ce s-a scris mai sus.....? E intoarsa pe toata fetele problema asta :

- folie speciala

-reglaj faruri

-schimbare sticla far.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Doamne ce groaznic se circula cand este ceata cu faruri de la englezoaice,concret se poate face ceva in afara de schimbat farul,ma refer la far dreptunchiular,bec cu dublu filament !

Mentionez ca am rotit becul,dar efectul a fost nesatisfacator .

 

Ai doar 2 solutii, una e sa schimbi doar geamul, daca e modelul cu striatii, iar dispersia se face de catre acesta si daca este demontabil, iar a doua solutie e schimbarea farului,cel putin a celui din dreapta ,ca sa ai vizibilitate pe marginea drumului.

Becul trebuie montat in pozitia corecta, are 3 picioruse, fiecare trebuie sa vina la locul lui,nu rezolvi nimic cu intorsul.

Foliile dispersoare sunt o solutie temporara,pentru cei ce vin in excursie in Europa ,pentru a nu deranja soferii ce vin sens opus. Eu am avut si au tinut fix 2 zile,apoi s-au dezlipit. Daca iei faruri de la second,vezi sa nu fie de la masina venita tot din Anglia(sunt foarte multe la dezmembrari).

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: farurile la englezoaice

 

Tu ai citit ce s-a scris mai sus.....? E intoarsa pe toata fetele problema asta :

- folie speciala

-reglaj faruri

-schimbare sticla far.....

 

Nenea Astral...nu te supara te rog ,am citit tot ,mata NU ai citit ca vedeai ca eu am un of cu problema asta si mai la vale.dupa aproape un an !

Cum a explicat Flay,adica 'cu pasion' am inteles si gata. no problem !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 ani mai târziu...

Re: farurile la englezoaice

 

Eu am faruri rotunde la MK2-ul meu, daca le schimb intre ele, cel din stanga sa-l pun in dreapta si invers, rezolv situatia de fi legal pe cerintele RAR-ului la inmatriculare ?

Mitsubishi Shogun 2.5 GLS 1993 ,Renault Megane 1.9 TDI 2005, Elddis Gulfstream 2000

Nu se poate acoperi cu aur nici un moment de viata.Ce alta mare pierdere atunci, decat timpul pierdut fara rost? Chanakia Pandita 275 a.c.India

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare